Ford Rijnland Bestuurswisseling Veilig Verkeer Offensief concerten RAR begint Mavoschool Zuid- West trekt hard aan de bel Schuurman: r „Voor de jeugd konden ze me krijgen" Voerman was de spil waar alles om draaide SiHML VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 LEIDEN - De Prins Willem- Alexander mavo (protestants- christelijk) aan de Diepenbrock- laan in Zuid-West zit in een on houdbare situatie. Het is zeker in het winterseizoen levensgevaar lijk dat de leerlingen twee of drie keer per dag moeten verhuizen van het hoofdgebouw naar de dependance waarbij ze de Vijf Meilaan en de Churchilllaan moeten oversteken. Dat stelde een emotionele directeur van deze mavo, de heer G. J. Jan sen, gisteravond in een vergade-, ring van de raadscommissie voor onderwijs. Al een jaar of zeven zit de PW A-mavo met een depen dance aan de Berlagestraat. Nu de winter hard heeft toegeslagen was dat op de PW A-mavo goed te merken. Omdat ze het vele ver huizen te gevaarlijk vinden hiel den veel ouders hun kinderen thuis. "Die ouders kunnen het niet meer nemen. Wij zijn een nette school, maar als er niets verandert ko men er acties", aldus Jansen. Hij wees er op dat vorig jaar een leer ling van de Rembrandt-scholen- gemeenschap op het kruispunt Churchillaan/Vijf Meilaan de dood vond bij een ongeluk. Jan sen vroeg dan ook, of er "nog Levensgevaarlijk, straks vallen er doden...'' meer dodelijke ongelukken moe ten gebeuren". Behalve de winter, die de zaak acuut heeft gemaakt, had Jansen nog een reden om de zaak gister avond tamelijk hard naar voren te brengen. In de Obrechtstraat- school (ook Zuid-West) komen op 1 augustus zeven lokalen vrij. Op die lokalen aast de PWA-mavo, ze liggen veel dichter bij dan de ruimten aan de Berlagestraat. De gemeente Leiden heeft het bij de verdeling van die lokalen voor het zeggen. De huisvestingsnood van de PWA- mavo is echter, stelde wethouder Tesselaar (onderwijs) gister avond, in feite de verantwoorde lijkheid van het rijk. De gemeen te is wel verantwoordelijk voor bijvoorbeeld de huisvesting van de protestants-christelijke lagere scholen, maar niet voor het pc- voortgezet onderwijs, zei Tesse laar. De PWA-mavo kan mis schien wel gemeentelijke lokalen krijgen, maar wat dat betreft staan ook nog wel een paar ande re scholen te dringen. De wethouder wilde zich dan ook geen verantwoordelijkheid laten aanpraten voor het levensgevaar dat de 260 mavo-Scholieren van de PWA-mavo zouden lopen. Tesselaar, boos: "Het rijk komt zijn verplichtingen niet na, dus loopt u naar de gemeente en dan kunnen wij de rotzooi oprui- Ook een afvaardiging van de ou- dercómmissie liet in de commis sie van zich horen. Zoals het er naar uitziet zijn maar liefst vier scholen kandidaat voor de leeg komende lokalen in Zuid-West. Directeur Jansen stelde zonder meer, dat zijn school het meest in een noodsituatie zit en dus die lo kalen het hardste nodig heeft. Er was trouwens in het verleden al eens een oplossing gevonden voor het dependance-probleem van de PWA-mavo. De school zou de bovenverdieping van de Hammerskjöldschool krijgen, een lagere school de onderver dieping. Het feest ging niet door omdat de oudercommissie van de lagere school er bezwaar tegen maakte dat in hetzelfde gebouw ook mavo-leerlingen les zouden krijgen Op verzoek van het raadslid Beijen (PPR) wilde wethouder Tesselaar wel toezeggen dat het nieuwe verdelingsplan voor de vrijko mende lokalen in de raadscom missie voor onderwijs ter sprake wordt gebracht. Duidelijk werd echter dat de PWA-mavo niet van te voren op een speciale behan deling mag rekenen. Raadslid mevrouw Van Dee (CDA) be pleitte de zaak van de school, één van haar argumenten was dat door het herhaaldelijk verhuizen ook veel lesuren verloren gaan. Over het soort acties dat te wachten staat als er te weinig gebeurt, zei directeur Jansen desgevraagd: "Desnoods blokkeren we de Breestraat met 260 leerlingen". \LW O 1 xf Was» LEIDEN - De Vereniging voor Veilig Verkeer in Leiden heeft gisteravond feestelijk afscheid geno men van haar oude voor zitter en secretaris, de he ren Schuurman en Voer man. Beiden zijn vijfen twintig jaar lang actief ge weest in de vereniging. De heer Voerman was, zoals de nieuwe voorzitter Ober het noemt, de spil waar alles om draaide. Hij was in dienst van de politie en werd in 1951 belast met het verkeersonderwijs op de Leidse scholen. "Je kijkt er in eerste instantie wat gek tegen aan, het is heel iets anders dan je werk bij de gewone verkeers dienst", zegt Voerman. "Maar als je op den duur merkt dat het ei genlijk heel leuk is. krijg je er ple zier in. De kinderen kenden je allemaal. Overal werd je begroet, tot ver in de omtrek. En de kinde ren deden het altijd met veel en thousiasme, ik ging ook altijd met opzet in mijn uniform". Hij gaf dan ook elk jaar zo'n twee duizend kinderen verkeersles. Op de scholen, maar ook in het verkeerslokaal, waar allerlei at tributen stonden opgesteld zoals verkeersborden en een verkeers- tafel, waarmee de praktijk kon worden nagebootst. Voerman heeft dat lokaal verscheidene ke ren moeten opbouwen en afbre ken, want. telkens waren de schoollokalen waarin hij zat, weer nodig voor onderwijs. Het laatst zat het verkeerslokaal in de Nieuwsteeg, tot de politie ook die Oud-voorzitter B. Schuur man, oud-secretaris R.F.S. Voerman en de nieuwe voorzitter N'. Ober in gesprek. De eerste twee kregen uit handen van de laatste een cadeau-bon tijdens het gezellig samenzijn ter gelegenheid van hun afscheid. meer bij, we zaten nog met vier man in het bestuur. Nu heeft Ober weer een behoorlijk bestuur bij elkaar en dat doet me plezier, want de vereniging moet er zijn". Acht Het huidige bestuur bestaat uit 2 andere doeleinden Stilgelegd Na zijn pensionering bij de politie heeft Voerman het verkeerson derwijs nog vijfjaar in dienst van de gemeente gegeven, tot 1977. Daarna is het stil blijven liggen. De leerkrachten zijn verplicht om zelf theorieles te geven, maar praktisch verkeersonderwijs krijgen de Leidse scholiertjes niet meer. Het streven van het nieuwe bestuur van Veilig ver keer is om dat zo snel mogelijk weer van de grond te krijgen. Voorzitter Ober: "Ons streven is om de link met de politie weer aan te halen, door de wijkagenten bij het verkeersonderwijs in te scha kelen bijvoorbeeld. Ik vind dat de politie die taak moet hebben. Met de hoofdcommissaris zijn we nog ADVERTENTIE U leest het goed, de prijsverhoging van de Taunus is er door, maar u kunt nog snel even f. 500,- verdienen. Of meer. Want Ford Rijnland heeft nog enkele spik splinternieuwe modellen in voorraad. Wij kochten ze voor de oude prijs. En kunt ze kopen voor de oude prijs. Als u snel bent, want op is op. niet zover dat die dat ook vindt, maar de gemeenteraad heeft een motie aangenomen om te gaan onderzoeken of er praktijklessen en eventueel weer een praktisch verkeersexamen mogelijk zijn. De hoofdcommissaris heeft wel toegezegd dat in het programma van eisen vooreen nieuw politie bureau ook ruimte voor een ver keerslokaal wordt opgenomen". Een derde taak van Voerman was het opleiden van verkeersbriga- diertjes. Die taak is nu overge nomen door hoofdagente van politie mevrouw Charité. Sinds kort krijgen de brigadiertjes praktijklessen op het parkeerter rein van de Groenoordhal. In uniform "Dat was wat als Voerman in uni form voor de klas kwam", zegt scheidend voorzitter Schuur man. Hij zelf is misschien beter bekend als hoofd van de Willem de Zwijgerschool. zestien jaar lang. Toen hij in '54 naar Leiden kwam werd hij meteen lid van de vereniging Veilig Verkeer. "Om de jeugd", zegt hij: "Ik heb me nooit voor een politiek karretje laten spannen, maar voor de jeugd konden ze me overal krij gen". Ook al kostte hem dat een portie extra werk. De verkeers- examens nakijken, eèn route uit stippelen voor het praktisch ver keersexamen (toen dat er nog was), zorgen voorde verzekering, kleding en een .gezellige middag met oorkonde voor de verkeers- brigadiertjes, met een stand op de Leidato staan, noem maar op. Maar de laatste jaren kwam hij aan het meeste niet eens meer toe. Schuurman: "Het enige wat we de laatste jaren hebben gedaan waren de verkeersexamens. Want het liep terug. Toen ik in '58 voorzitter werd hadden we een bestuur van tien man en onge veer vierhonderd leden. Op het laatst werd iedereen ouder en kwamen er geen jonge i ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.V. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 i de achtste zit eraan te komen. Voor zitter Ober is onderwijsdeskun dige bij de gemeentelijke inspec tie voor het onderwijs in Leiden. Verder zijn zowel het openbaar als het protestant christelijk als het katholieke onderwijs in het bestuur vertegenwoordigd. Ober: Het accent moet liggen bij het onderwijs. We gaan ook wel proberen om het ledental weer wat op te schroeven, er zijn er nu nog maar zo'n tachtig, maar dat is niet het belangrijkste. Het is be langrijk dat kinderen in aanra king komen met de verkeersre gels, en we moeten toe naar ge dragsbeïnvloeding". Dat zal oud-secretaris Voerman van harte met hem eens zijn. Die ver klaart tenminste: "Het verkeers gedrag is er niet beter opgewor- den, eerder slechter. Ziet u nog wel eens een fietser zijn hand uit steken? Dat werd toch vroeger meer gedaan". Ligt dan het accent op onderwijs, ook in de gemeentelijke ver- keefscommissie heeft Veilig Verkeer een stem. Achttien jaar lang was dat de stem van de heer Schuurman, nu die van Ober. Voor Schuurman was dat altijd een kwestie van de gulden mid denweg. Hij lette op de veilig heidsaspecten, zebra's en lichten. "Maar", zegt hij: "Het verkeer kun je niet met zo'n organisatie als Veilig Verkeer bijbenen". Majorettes De mini-majorettes Kooigirls zullen zondag het carnavalsfeest in het Gelderse Didam opluisteren. Dat. doen ze al enkele jaren. Ditmaal gaat een groep van 43 meisjes in de leeftijd van 5 tot 10 jaar. De groep van. 11 tot 16 jaar van De Kooigirls geeft maan dag een show in het Duitse Recklinghausen. Van de car navalsvereniging daar had men nog nooit gehoord. De uitnodiging was dan ook eén complete verrassing. Optocht Over carnaval gesproken. De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" trekt morgen met een optocht door de stad Leiden. Om 1 uur 's middaas vertrekt de stoet vanaf het Gr oenoor dhal-terreinDe route is Willem de Zwijger- laan-Rijnsburgersingel- Steenst raat-P rinsessekade- Kort Rapenburg - Breestraat - Korevaarstraat - St. Joris- straat-Hooigracht-Haar- lemmerstraat-Turfmarkt- Ri.insburqersinqel-Haarlemme ■trekvaart-Willem de Zwijgerlaan. PL' Carnaval Nog meer carnaval. In het speelhuis van de Prinses Bea trix Speeltuin wordt maan dag 26 februari een kinder carnaval gehouden. Om twee uur 's middags wordt er be gonnen. Vanaf zaterdag is er in het speelhuis ook elke veer tien dagen een filmvoorstel ling. Die begint om 10 uur en de entreeprijs is f 0,75. Bingo-avond De Stichting Buurthuis Prof- Burg.- en Rijndijkbuurt or ganiseert vandaag een bingo avond in het gebouw van de Durieu-school. Er is ook een rad van avontuur. Aanvanq 20 uur. Indische middag In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Steenstraat 1 wordt zondag 25 februari een Indische middag gehouden. Er worden twee voorstellin gen gegeven: de eerste begint om 14.15 uur en de tweede om 15.15 uur. Er wordt, gamelan- muziek ten .gehoren gebracht en er zullen dansen worden opgevoerd: een Balische bij- endans door Incana Brawid- jaja en een Javaanse masker- dans door Yoanna Sutrisno. Toegangsprijs vier gulden. Plaatsen kunnen telefonisch worden besproken via tel. 071-132641Plaatskaarten moeten voor 24 februari wor den afgehaald. Fassbinder Op maandag 26 februari wordt in het Kijkhuis, Vrouwen kerkkoor straat 17 de Fass- bindercyclus besloten met de vertoning van de film Die bitteren Tranen der Petra von Kant" uit 1972. Het bijzonde re van deze film is dat er al leen vrouwen in meespelen. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs be- draag f 4£0. De beweging Rock against Ra cism' schijnt nu ook naar ons land te zijn overgewaaid. Het Rock against Racism is en kele jaren geleden in Enge land ontstaan en moet gezien worden als een reactie op het toenemende facisme en na zisme in dit land. De grote economische ellende waarin men in het Britse koninkrijk verkeert schijnt daar niet vreemd aan te zijn. Een dui delijk voorbeeld is de opkomst van het zogenaamde Ratio nale Front" dat wordt geleid door een voormalige nazi en zich ondermeer bezighoudt met werkeloze jongeren en scholieren racistische ideeën aan te praten. Een gevolg was dat zeer veel Britten de opkomende punk beweging in één adem noem de met het racisme, vaak zelfs nazisme. Een groot aantal bands pikte dit niet en zo ont stond de organisatie Rock against Racism". Deze orga nisatie organiseert concerten waarin punk-, rock-, reggae- en funkformaties optreden. Zij weet zich gesteund door een groot aantal vermaarde artiesten en popgroepen zoals Graham Parker and. the Ru mour, Elvis Costello, Tom Roobinsonband en reggea- koning Bob Marley en zijn Waïlers en de op dit moment furore makende Peter Tosh. Ook i n ons land is inmiddels een RAR-organisatie van de grond gekomen en op 22 no vember van het afgelopen jaar werd in Paradiso in Am sterdam het eerste RAR-con- cert gehouden, met medewer king van groepen als de Ha- zerswoudse punk-formatie Ivy Green, Divorse, Captain Coke en Normaal. Na dit ge slaagde concert is besloten om de zaken wat serieuzer te gaan aanpakken. In de maanden maart, april en mei zal er een „voorjaarsoffensief van concerten" zoals de RAR- organisatie in Amsterdam het noemt worden gehouden. Dit offensief begint volgende week zaterdag (3 maart) in Leiden, in het gebouw van de voormalige studentenvereni ging en thans jongerenver eniging Augustinus aan het Rapenburg. Er zullen dan vier groepen optreden, te we ten lvy Green, Fuzz (Latin funk), een Nederlandstalige hardrockformatie en naar alle waarschijnlijkheid een reggaeband. Waarom een dergelijk concert in Augustinus? Katja van Vliet van Augustinus: "Het hernieuivde Augustinus heeft zich tot doel gesteld het inte greren van alle jongeren in Leiden en de eerste aanzet daartoe willen we geven door het organiseren van een pop concert met een sociaal tin tje". Zij vervolgt: "Weet je, overal in de wereld wordt ge- discrimineerd, ook in Neder- Johnny Manuhutu land, al denken we vaak van niet". "De RAR-bewegïng nu wil de strijd aanbinden met het ra cisme, niet door moeilijk ge praat, maar door middel van muziek. Wij van Augustinus onderschrijven het standpunt van RAR, vandaar dit initia tief. De RAR-organisatie in Neder land staat nog volop in de kinderschoenen maar nu al hebben tal van vaderlandse popgroepen sympathie ge toond voor de Rock against Racism-gedachteEén van die groepen is de populaire Molukse Latin-rock-formatie Massada. Zanger Johnny Manuhutu: "Er wordt niet gediscriminieerd tegen ons optreden. We mer ken op zichzelf weinig van discriminatie maar we mer ken wel dat andere Molukkers die niet het geluk hebben in een populaire band te spelen wel gediscrimineerd wor den". En percussionist Zeth Mustamau: "Wij willen geen politieke songs spelen. Wij willen alleen magr muziek maken. Als mensen weten dat wij Molukkers zijn en houden van onze muziek, dan is dat onze manier om te laten dien dat Molukkers ook goeie din gen kunnen doen. Niet alleen kapingen". ADVERTENTIE presenteert een uiterst modieuze kollektie middagjaponnen en elegante kreaties voor recepties en uw romantisch diner. Sora herkent u aan het beroemde randdessin en natuurlijk aan de prachtige afwerking. Eveneens brengt Sora avondjaponnen in geraffineerde kleurenkombinaties met verrukkelijke-strass bandjes en vlinders, helemaal modisch. SORA PAREO de wikkelsjaal, in Parijs hét grote mode succes deze pareo. Suggesties geshowd door mannequins; als wikkelrok of zelf-knoop-jurkje, als stola te dragen of bij uw avondjapon. Het vierkante formaat is ongeveer 140 cm. Er zijn drie dessins, waarvan een met donker fond en twee lichtere en allen met effen rand. Pareo een echte noviteit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3