IK ZAL DE POLITIEK STRAKS WEL MISSEN... „Verkeerssituatie Hoofdstraat gevaarlijk" Adoptieplan van de baan „Wij vormen meer dan De Robben één team LEIDEN/REGIO Ex-wethouder Leeuwenbergh uit Rijnsburg paar maanden wethouder. De dokter heeft hem echter aangeraden RIJNSBURG - De dokter waarschuwde hem. Het was beter de politiek maar vaarwel te zeggen. Cees Leeuwenburg accepteer de het advies van zijn huisarts, zij het met pijn in het hart. Daarom haakte hij voortijdig, na vijf maanden al, af als wethouder in Rijnsburg. Een baantje dat hij eigenlijk tot z'n vijfenzestigste jaar had willen volhouden i Natuurlijk, hij zou het wat rustiger s* aan hebben kunnen gaan doen. Daar zag hij toch maar van af. "Een paar weken gaat het goed, dan is het weer als vanouds. Nee, m'n dokter heeft gesproken en daar houd ik me aan. Anders heeft het toch ook geen zin om naar een arts te lopen als je wat mankeert?" "Wispelturig" G. Scholten, nieuwe voorzitter ondernemers Sassenheim SASSENHEIM - Het verdwijnen van de buurtwinkels is niet alleen een probleem voor Sassenheim. Door kostenstijging en concurrentie moeten in het heleland van veel winkels de deuren voorgoed worden geslo ten. Toch zie^t de nieuwe voorzitter van de ondernemersvereniging van Sassenheim de heer G. Scholten het als zijn voornaamste taak te voorkomen dat niet nog meer van dit soort zaken in Sassenheim in de toekomst zal gaan verdwijnen. Scholten: "Voor de bejaarden met name is dit een ramp. Zij kunnen dan niet meer even in de buurt hun boodschappen doen. Zeker in deze dagen met de huidige weersomstandig heden bewijzen de buurtwinkels welk een nut ze hebben. En niemand is er toch mee gebaat als de winkels moeten worden dicht gespijkerd. De winkeliers niet en de consu ment niet". De rijdende winkels blijken uit de woorden van Scholten vooralsnog niet het gewenste resultaat op te leveren. Deze zijn in Sassenheim nog van een te geringe beteke- De heer Scholten is sinds afgelopen maandag de nieuwe voorzitter van de ondernemers vereniging. Daarvoor bekleedde de heer Dopbe deze functie. Reeds zeven jaar gele den werd Scholten al tot voorzitter benoemd, maar na vier jaar de voorzittershamer in han den gehad te hebben moest hij op medische gronden zich tijdelijk terugtrekken uit de vereniging. De heer Scholten heeft zelf een slagerij in Sassenheim en is daarnaast leraar op de kokschool in Den Haag. Hoofdstraat Zijn grootste Zorg op dit moment is de situatie rond de Hoofdstraat in Sassenheim. De on dernemersvereniging heeft daar nog maar pas geleden een rapport over uitgebracht. In dit rapport (waarover uitvoerig is bericht in deze krant eerder deze week) komen de on dernemers tot de conclusie dat de Hoofd straat in Sassenheim bijzonder geschikt is als wandelpromenade. Het verkeer zal daarvoor uit het centrum geweerd moeten worden. öcrionen vermaart: Wij zijn tot dit rapport ge komen om in eerste instantie wat te doen aan de verkeersveiligheid van de Hoofdstraat. Voor mensen die daar nu winkelen is de si tuatie levensgevaarlijk. Er rijdt ontzettend veel verkeer door de straat. Oversteken is soms bijna niet mogelijk Daar moet wat aan m SBfen,. Voorzitter G. Scholten: "Wij denken eerst aaix de verkeersveiligheid", gedaan worden. Daarnaast denken wij pas aan de continuïteit van onze bedrijven. Ook in 1985 willen we positieve resultaten halen". Momenteel staat de Hooidstraat onder beheer van het rijk. "Als dat beheer nu eerst eens wordt overgedragen aan de gemeente dan schieten we geloof ik al een stuk op", zo meent Scholten "want met de gemeente is dacht ik best te praten". En er moet volgens Scholten op korte termijn iets gedaan worden. Hij vreest dat anders ook de omzetten van de bedrijven sterk omlaag zullen gaan, mede omdat andere winkelge bieden buiten Sassenheim veel klanten nu reeds naar zich toe trekken. Meer Winkels De heer Scholten denkt daarbij ook aan het bouwen van meer winkels in de Hoofdstraat op plaatsen waar dit nog mogelijk is. "In de bestemmingsplannen bestaat daarvoor de mogelijkheid, we kunnen meer gezelligheid in het centrum van Sassenheim brengen als we dat echt willen", aldus Scholten. tegen de bouw van winkels in de Kerkstraat m Sassenheim blijft de voorzitter van de on dernemersvereniging zich fel verzetten. Hij zegt: Hiermee zal de Hoofdstraat een dode, kale straat gaan worden. Bovendien voor de winkeliers die daar eventueel een pand wil len betrekken is dit veel te duur. De consu ment is daar uiteindelijk toch weer de dupe van en daar hebben we niets aan". De ondernemingsvereniging van Sassenheim hoopt dat het rapport "Hoofdstraat verkeers ader of winkelerfdat aan verschillende in stanties is verstuurd gunstige gevolgen heeft voor de bedrijven en verkeersveiligheid. "Er moet wat gebeuren", benadrukt Scholten. "En laten we hopen dat we overeen paar jaar een prachtige promenade in Sassenheim hebben". Over het totale ondernemersklimaat zegt Scholten tenslotte: "Er gebeurt overal wel wat natuurlijk niet alleen in Sassenheim, maar in zijn totaliteit mag ik toch zeggen dat we hier te maken hebben met enthousiaste vooruitstrevende middenstanders". Van zichzelf zegt Cees Leeuwen burg dat hij een "wispelturig" mens is. Een mens dat nooit één dag op zijn werk heeft verzuimd. Twaalf jaar was hij toen 'ie met een handkar vol bloemen naar Lei den moest om ze uit te venten. "Ik heb in m'n leven veel weken ge maakt waarin ik wel tachtig uur heb gewerkt. Pas heb ik dat eens omgerekend. Ik zou al jonderd jaar oud zijn als ik elke week normaal veertig uur zou hebben gewerkt", vertelt Leeuwenburg die overigens net zestig jaar oud "Hobby van me" Bijna 22 jaar heeft Leeuwenburg het wel en wee van de Rijnsburg- se politiek meegemaakt. Met een onderbreking van een anderhalf jaar. De ex-wethouder bekent het grif: "Ik zal de politiek zeker mis sen. Het was een hobby van me waar ik altijd wel mee bezig was. De structuur van Rijnsburg en het behoud van de agrarische sector voor het dorp hebben me altijd bijzonder aangesproken. Met de ontwikkeling van Kloos- terschuur (nieuw tuinbouwge bied) zal ik overigens nog wel even in de weer blijven". "Dat ik nu moet stoppen komt ex tra hard aan, omdat de dokter had gezegd je kunt gerust je gang gaan tot je 65-ste. Je mankeert niets. Maar je ziet het. Ineens kun je de andere kant van de medaille gepresenteerd krijgen. En dan kun je alleen maar accepteren. Het komt nu natuurlijk bijzonder beroerd uit: de burgemeester ziek, een wethouder plotseling weg, ja dan komt al het werk op de schouders van één man te recht. Maar die heeft wel begrip getoond hoor voor mijn beslis sing". blijkt hè? Je bent maar een mens. Is je gezondheid niet in orde, dan kun het het allemaal wel verge ten. Natuurlijk, het is jammer dat ik dit allemaal ineens moet neer leggen. Maar nu al proef ik de voldoening van wat ik allemaal heb mogen doen in dit dorp. En dat is ook heel wat waard". Lang kniezen dat hij iets dat hem lief was heeft moeten afstaan, zal Leeuwenburg niet. "Dan plaag je jezelf. Wat heb je daaraan? Ik denk altijd maar er zijn een hele boel mensen die het nog veel moeilijker hebben dan ik. Kijk, ik heb twee zonen die straks hun boterham willen gaan verdienen in het bloemenvak. Voor hen kan ik nu nog een goede steun in de rug betekenen". Zijn voorgangers (Van der Gugten en De Mooy) hebben erg lang in het gemeentebestuur gezeten. Heeft Leeuwenburg er nooit te genop gezien om nó hen als wet houder op te treden? "Eigenlijk niet, nee. Noort en ik zijn gewoon op de vrijgekomen stoel Gemoedelijk Het gemoedelijke politieke dorps leven en de samenwerking bin nen het gemeentebestuur zal Leeuwenburg het sterkst missen. "Met elkaar", zegt hij, "had je de verantwoordelijkheid om de ge meente te besturen. Iedereen had daarin zijn eigen inbreng. Het Van der Mey (CDA) nieuwe wethouder RIJNSBURG - De CDA-er J. van der Meij is als opvolger gekozen voor de vertrokken wethouder Leeuwenburg. Gisteravond koos de gemeen teraad hem met 9 stemmen voor en 5 tegen. Tegenstem mers waren de PvdA en de VVD. De WD schoof raads lid Renooy als kandidaat wethouder naar voren. De socialisten deden zelfs het voorstel om een derde wet houder aan te wijzen. Zij kre gen hierbij steun van de libe ralen. Het idee werd echter van tafel geschoven dnnr de confessionele fracties, die de noodzaak van een derde ge kozen gemeentebestuurder niet zien zitten. gaan zitten en aan het werk ge gaan. Ach, je moet natuurlijk wat inspelen op het werk. Maar waar moet je dat tegenwoordig niet? Paniek, paniek? Zo'n situatie is er nooit geweest. En ik raak niet zo gauw in paniek. Ik heb al zo veel "grote" mensen (koningin, prins Claus enz.) voor me gehad dat ik wel wat gewend ben". Waterbos Hij had in zijn porfeuille sportza ken. Tóch heeft Leeuwenburg te kennen gegeven het voorzitter schap van het Waterbos niet te ambiëren. Zijn oud-collega wethouder Noort zwaait daar nu de scepter. Waarom heeft hij die post nooit willen bezetten? ,,'t Ligt nogal vrij simpel", licht Leeuwenburg laconiek toe. "Het Waterbos moest uitbreiden. En Noort is gewoon veel beter thuis in dat soort zaken dan ik. Toen heb ik gezegd jöh, kan jij dat zaakje van mij overnemen. Dat heeft hij sportief opgenomen en gedaan. Noort begeleidt nu de bouw. Tenslotte is hij ruim 25 jaar voorzitter van de plaatselijke bouwvereniging geweest en heeft hij ook veel te maken met de nieuwbouw van de bloemen veiling. Zijn kijk op dit soort za ken is veel beter dan die van mij." Dus geen kwestie van niet willen? "Nee", beweert Leeuwenburg, "zo mag je dat niet zien. Altijd heeft mij voor ogen gestaan om het dorp zo goed mogelijk te bestu ren. Als ze iets willen weten over Kloosterschuur (het nieuwe tuinbouwgebied in Rijnsburg) of over bloementeelt, dan kunnen ze bij mij aankloppen. Voor bouwzaken kunnen ze beter bij Noort terecht". Tribune Leeuwenburg na bijna een kwart eeuw uit de gemeentepolitiek. Misschien zal hij vanaf de publieke tribune over enkele maanden nog wel eens de discus sies volgen. Maar de eerste tijd zal Leeuwenburg het gemeentehuis ontlopen. "Daarna", en het hoofd gaat een tikkeltje schuin naar achteren, "zal ik nog wel eens naar binnen lopen om m'n colle ga's aan het werk te zien...." Initiatief Hazerswoudse PvdA haalt het niet HAZERSWOUDE - Een voorstel van de PvdA-er F.G. Struben in de Ha zerswoudse gemeente raad, om in de commissie welzijnszaken te bespre ken of medewerking kan worden verleend in finan ciële adoptie van gemeen tewege aan kinderen in de derde wereld, heeft het niet gehaald. Hij vond steun bij zijn eigen (PvdA- PPR), uit drie personen bestaan de fractie en bij de CDA-ers B.C. Poot en C.G. van Spronsen, plus de VVD-er G. de Ruiter. Acht collega-raadsleden zagen dit niet Lienden Het gemeentebestuur van Lienden besloot hiertoe wél (de raadsle den dragen elk bijvoorbeeld 10.- per maand bij) B en W van Ha- zerswoude adviseerden het schrijven van de Liendenaren voor kennisgeving aan te nemen. Het advies haalde het, zoals bo ven gemeld. Struben bracht in herinnering dat sociale bewo genheid met andere mensen een duidelijk taak voor de (ook ge meentelijke) overheid is. In het kader van het Jaar van het Kind wilde hij van de kant van zijn woongemeente in dit verband ac tief zijn. Een aangelegenheid die overigens weieens eerder ter sprake kwam in de raad, maar ook toen niet de vereiste meer derheid haalde. CDA-er E. van Elderen en SGP-er J.F. Kaashoek memoreerden dat van kerkelijke zijden reeds vele kanalen aanwezig zijn, waardoor hulp aan de derde wereld wordt verleend. ALPHEN AAN DEN RIJN/WAGENINGEN - "We leven al weken naar de wedstrijd tegen De Robben toe'. Ik geef ons een goede kans, ik zie het wel zitten. De spelers van HZC De Robben zijn veelal individualisten. Wij zijn individu eel ook sterk maar daarnaast, meer dan De Robben, één team. AZC is een compact geheel". Waterpoloër Ed van Es van AZC: Ed van Es (AZC): "Ik zie het wel zitten tegen De Robben". Katwijk gooit vergaderzaal - deuren open KATWIJK - De gemeente Kat wijk zal (voorlopig nog op proef, gedurende een half. jaar) niet langer achter geslo ten deuren vergaderen, wat de "raadscommissies" be treft. Deze commissies zijn er om een eerste oordeel te ge ven over plannen van burge meester en wethouders, vóórdat die plannen in de gemeenteraad worden be sproken. Behalve dat het publiek nu bij deze vergaderingen mag zijn, krijgen die aanwezigen ook een vorm van "spreekrecht". Beide nieuwigheden voor Katwijk zijn overigens ge bonden aan strakke regels. Tot deze beslissingen kwam gisteravond de gemeenteraad van Katwijk. WD'er Buitendijk reageerde enthousiast, met name op de invoering van het spreek recht voor het publiek. Hij was het namelijk die het idee daartoe precies één jaar gele den voor het eerst naar voren bracht. "Toen waren de reacties niet zo enthousiast. Zowel van mijn collega-raadsleden niet als van burgemeester en wet houders. Dat was niet veel belovend. Maar nu is het er toch van gekomen. Ik ben te vreden dat er een begin is ge maakt met het vroegtijdig be trekken van de burger bij het maken van allerlei plannen", aldus de WD'er. Dat stelt AZC-speler Ed van Es (19) aan de vooravond van de recht streekse confrontatie tussen de twee ongeslagen koplopers in de nationale waterpolocompetitie, landskampioen AZC/Alphen en de Hilversumse Robben. En, al hoewel de Alphense titelverde diger duidelijk favoriet is in dit treffen, kan de definitieve balans wat betreft de verschillen in krachtsverhouding pas worden opgemaakt als de scheidsrech ters Wil Goosse en Fred van Dorp morgenavond in zwembad De Dillen voor de laatste maal flui ten. Winst voor AZC zou betekenen dat de formatie van trainer George Geurtsen de derde titel in succes sie nauwelijks meer kan ontgaan. HZC de Robben zou dan op de eerste plaats de return, gepland op de laatste speeldag, in een overwinning om moeten zetten en tevens de achterstand in doel saldo op AZC teniet moeten doen. Een vrijwel onmogelijke opgave. Dat zou dan het eerste landskam pioenschap voor Wageninger Ed van Es betekenen. Hij verliet na afloop van het vorig seizoen de Arnhemse vereniging De Rijn. "Omdat ik daar naar mijn mening gewoon weg moest", vertelt de jeugdige international nu. Met in zijn achterhoofd de gedachte aan een eventuele uitvaardiging met het nationale zevental naar de Olympische Spelen in Moskou (1980) vond Van Es dat hij daartoe bij een topclub meer kans zou maken. Nu zegt hij daarover: "Nou, Rus land is nog een heel eind weg hoor. Bij De Rijn zat ik echter niet aan m'n top terwijl ik daar toch niet hoger kon komen. Het was voor mij beter dat ik naar een topclub zou gaan. Ik had de keus uit Zian Vitesse, De Robben en AZC. Alphen had een goede poloploeg en ook buiten de com petitie om was er sprake van een goede sfeer bij de spelers onder ling", motiveert Van Es zijn keu ze voor AZC. Dat De Rijn nu in degradatienood verkeert gaat Van Es wel aan het hart. Samen met Cor Vermeer vormde hij in Alphen de kurk waar De Rijn op bleef drijven. "Cor en ik draaide altijd goed samen. Ik zeg niet dat mijn vertrek de oorzaak is van de slechte positie van De Rijn. Het had volgens mij nooit-mogen ge beuren dat door het vertrek van één speler het hele team in elkaar stort. Ik vind dat erg jammer". Welkom Ed van Es was welkom in De Dil len. Hij mocht de plaats van de scheidende Geza Kaltenecker innemen, iets waar hij echter geen voorbarige conclusies aan verbond. "Ik ging naar AZC, voorlopig om te zorgen tot de eer ste elf spelers te behoren. Verder stelde ik het simpel dat ik me daar gewoon waar moest maken, net als elke speler. Ik ben er hard- stikke goed opgevangen. Ver schillende spelers kende ik via de nationale selectie. Als ik nu te rugkijk mag ik zeggen dat ik be hoorlijk ben ingegroeid. In het begin was het wel moeilijk omdat er heel anders gespeeld werd dan bij De Rijn". Een vaste basisplaats heeft Van Es nog niet weten te veroveren, iets waar hij nuchter over oordeelt: "Je hebt om je waar te maken een bepaalde tijd nodig. Daarnaast ben je niet alleen afhankelijk van je eigen spel maar ook van de an dere spelers". Topsport De vroege uitschakeling in het Eu ropacup-gebeuren kwam ook bij Ed van Es hard aan. Nadelige ge volgen voor zijn spel heeft dat volgens hem niet gehad. "Je moet verder in de nationale competitie. Je moet zo snel mogelijk over die uitschakeling heen. Maar wat heb ik gebaald", zegt hij bij de herin nering aan het toernooi. Liever concentreert Van Es zich op het verdere verloop van de com petitie. "Ook na eventuele winst zaterdagavond mogen we niet verslappen. We hebben de wed strijden tegen Zian, Zijl LGB en uiteindelijk weer De Robben niet zomaar gewonnen. De doelpun ten blijven tellen, die moeten gemaakt worden. Trouwens, je speelt toch topsport en mijn idee is dat je er dan elke week tegen aan moet". De competitie is voor de Wagenin ger dan ook geen lang verplicht nummer. In die zin zou hy zich dan ook verzetten tegen de invoe ring van een nieuwe regeling zo als die gebruikelijk is in de bas ketbalcompetitie: de bovenste vier clubs in een na-competitie (play-off) om het kampioenschap laten stryden). Van Es: "Op die manier maak je de competitie kapot. Als een ploeg zich er dan alleen op toelegt bij de bovenste vier te eindigen krijg je dat die ploegen geen inzet meer hebben. Van enige inspanning is dan geen sprake. Voor het publiek is de play-off op zich natuurlijk wel een spektakelstuk". Van Es reist om te trainen twee keer heen en weer van Wageningen naar Alphen. Dat de KNZB vori ge weekeinde besloot om het to tale programma in verband met de aangekondigde slechte weersomstandigheden af te las ten verbaasde hem niets. Jammer vond hij het wel: "De Zijl/LGB had een goede tegenstander ge weest wat een goede voorberei ding had kunnen zijn op het duel tegen De Robben. Een laatste maatstaf zou je het kunnen noe men. Desondanks zie ik het voor AZC wel zitten morgenavond." GERARD HAVERKAMP DE ROBBEN GEHANDICAPT HILVERSUM - HZC de Robben zal in De Dillen gehandicapt aan de start verschijnen. Verschillende spelers werden de laatste weken door griep geveld. Zoals de situatie gisteravond was zal Maarten Varken visser zeker niet van de partij zijn. Vraagtekens staan er verder rond het aantreden van Dick Nieuwenhuyzen en Hans Blikslager, die nog nauwelijks uitgeziekt, de training juist hervat hebben. Voor coach Harry Vriend zou het een catastrofe zijn als ook doelman Alex Boeg- schoten thuis zou moeten blijven. De broer van de doelverdediger heeft momenteel "de rode hond". Het is afwachten of het virus niet zal overslaan op Alex Boegschoten, die deze kwaal nog niet heeft gehad. De Hilversummers trainden voor zover mogelijk alle avonden deze week, voornamelijk door het spelen van oefenpartijtjes tegen naburi ge verenigingen. AZC zal op volle kracht aantreden, behoudens Hans 't Hart die met een schouderblessure kampt. De Alphenaren trainden ter voorbereiding deze week één keer extra.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21