Coach Bearzot gelooft niet in zwakker Oranje Zwartkruis hoopt op Peters UVS-tweeling Van der Blom naar Feyenoord „Hij nioet dominerende figuur op middenveld worden MULLER WEG BIJ BAYERN Nederland heeft materiaal genoeg Pim Doesburg raakt licht geblesseerd VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 PAGINA 13 MÜNCHEN (ANP) - Het pe stuur van Bayern München heeft gisteren spitsspeler Gerd Muller ontheven van zijn contractuele verplich tingen, die nog tot het einde van de huidige competitie liepen. "Der Bomber" had hier zelf om verzocht. Muller voelde zich niet meer zo bijster gelukkig bij de club, waarmee hij grote successen boekte. Onlangs werd hij door de nieuwe trainer voor het eerst in zijn lange loop baan bij de Zuidduitse club voortijdig vervangen. Mül- ler ontstak in woede en vroeg ontslag. Op grond van zijn grote verdiensten voor de club werd hem dit gege ven. Het is aan te nemen, dat Müller een lucratieve aanbieding uit de Verenigde Staten op zak heeft. De competitie be gint daar in het voorjaar. De glanzende loopbaan van Gerd Müller eindigde onbe vredigend. Vijftien jaar gaf de meest echte aanvalsspits het beste aan de club dat hij bezat: zijn super-ontwikkel de "doelpunteninstinct". Op tien februari speelde Müller in het stadion te München, waar hij zoveel triomfen boekte, in een slecht draai- Gerd Müller doelpunten voor West-Duits- land. De belangrijkste maakte hij in de finale van het toernooi om het wereld kampioenschap in München tegen Nederland. Daardoor werd de stand 2-1 voor West- Duitsland, goed voor de we reldtitel. end Bayern tegen Borussia Dortmund. Het zou zijn laat ste wedstrijd voor de club worden. Müller werd voortijdig uitge wisseld en dat was iets dat hem nog nooit eerder ge beurd was. Müller vroeg om ontbinding van zijn contract en kreeg het. Hij heeft er min of meer op aangestuurd. Vroeger sloeg hij gigantische aanbiedingen uit de hele we reld af met de mededeling: "Ik ben geen zigeuner die over de wereld zwerft, ik heb het naar mijn zin bij Bayern. De club heeft van mij een welgesteld man gemaakt". Met Gerd Müller verdwijnt een fenomeen uit de Bundes- liga. Hij werd in vijftien jaar een levende legende met on waarschijnlijke records. In 427 bundesligawedstrijden scoorde hij 365 doelpunten, lang niet allemaal even fraai. De meeste waren typi sche "Müllergoals", ge scoord uit onwaarschijnlij ke hoeken en vooral op on verwachte momenten. Het aannemen van de bal, de draaiing met het dikke ach terwerk en de daaropvol gende tik tegen het net van de bal zijn onvergetelijk en zullen wellicht nooit meer te zien zijn. Tenzij - in de nada gen van zijn loopbaan - van hem in de Verenigde Staten of waar dan ook ter wereld. Op het ogenblik is er geen spits in de wereld met de zelfde trefzekerheid. In 62 interlands scoorde hij 68 MILAAN (GPD) - Voor Jan Pe ters lijken dan eindelijk de gou den voetbaljaren te zijn aange broken. Zonder dat de 24-jarige AZ-speler zich daarvan bewust is, speelt hij een van de hoofdrol len in de toekomstvisie van bondscoach Jan Zwartkruis. De oud-Nijmegenaar dient zich vol gens de Amersfoortse oefenmees- ter te ontwikkelen tot het domine rende middelpunt in de lengte-as Van Kr aay-P eters-Kist, die Oraiije ook in de komende jaren aan de top moet houden. Gedwongen door de omstandig heden brengt Zwartkruis in het duel met de Italianen zijn hoop voor de toekomst voor het eerst in deze combinatie in het veld. Van Kraay en Kist waren inmiddels al m in of meer op de hoogte ge bracht van hetgeen van hen wordt verwacht. Voor Peters bleek dit alles een complete ver rassing. Tijdens de tactische besprekingen voor de ontmoeting met de Italia nen zal de middenvelder voor het eerst iets van de plannen van Zwartkruis vernemen. Die zei: ,X>e lijn van Kr aay-P eters-Kist staat voor mij centraal. Wat deze spelers er morgen tegen Italië van maken, moet je als de richtlijnen voor de toekomst zien. Zij moeten gestalte geven aan onze nieuwe formule. Peters, lange tijd afgeschilderd als het „eeuwige grote talent". heeft zich als laatste van de drie belangrijkste pionnen in de kij ker van Oranjes technische leider gespeeld. Dat gebeurde in het EK- kwalificatieduel met Zwitser land toenhij inviel voor Willy van de Kerkhof. ,feters kan en moet de dominerende figuur op het middenveld worden", vindt Zwartkruis. ,JZoals hij lijn wist te brengen in ons spel tegen de Zwit sers, zo moet hij zich ook in de toe komst manifesteren. Dat heeft het Nederlands elftal nodig". De verrassing valt duidelijk van het gezicht van Peters af te lezen als hij wordt geconfronteerd met de hoge verwachtingen die Zwartkruis van hem heeft. De middenvelder, die kort na de we reldtitelstrijd in West-Duitsland '74 als invaller in de strijd tegen de Zweden in Oranje debuteerde en sinds die tijd steeds op de wip heeft gebivakkeerd, zag die be langrijke rol nog niet voor hem weggelegd. ,Jk heb nog nooit als spelmaker in het Nederlands elftal gefunctio neerd. Inderdaad, tegen de Zwit sers nam ik die rol wel van Willy van de Kerkhof over. Maar dat was meer een automatische gang van zaken. Het ging toen ook wel erg lekker. Ik had het geluk dat ik er in kwam toen Nederland zich net goed van de zwakke start her stelde". Nadat Peters van NEC naar AZ'67 was verhuisd, heeft hij zich zowel in zijn clubformatie als en kele keren in de nationale equipe als de diepgaande man uit het middenrif gemanifesteerd. En niet zonder succes. Zo scoorde hij twee jaar geleden in de onverge telijke interland tegen Engeland op Wembley twee bij zonder fraaie treffers. ,£)ie omschakeling toen ik naar Alkmaar kwam, was geen echt probleem voor mij. Ik zie het ook niet als een opoffering om als de meest vooruitgeschoven middenvelder te moeten spelen. Ik dacht ook wel dat ik in die rol re delijk tot mijn recht kwam. Maar ik geef toe dat ik in Oranje erg graag als spelverdeler zal optre den". MILAAN (GPD) - De klaagzangen in het Nederlandse kamp over de betreurde afwezigheid van routiniers als Ruud Krol, Johan Neeskens en Rob Rensenbrink, zijn voor Enzo Bearzot niet de minste aanleiding om het Ne derlands elftal minder te vrezen. Op het tanige, magere gezicht van de 52-jarige Italiaanse bondscoach verschijnt een uitdrukking die zoveel wil zeggen als: mijn collega Jan Zwartkruis kan me nog meer vertellen met zijn jam merklachten over een verzwakt Oranje-team. En het wordt duidelijk dat hij ie dere onderschatting uitbant als hij zegt „Voor het wereldkam pioenschap vorig jaar werd in en buiten Nederland ook ach en wee geroepen toen Johan Cruijff er mee stopte. Onmiddellijk schreef Nederland zich af als favoriet. Nou, dat hebben we gemerkt. vlILAAN (ANP) - Pim Doesburg heeft zich tijdens een oefenwedstrijd in Milaan licht geblesseerd. De doelman van Sparta zwikte in de laatste minuut van het oefenduel door zijn enkel. Strompelend kwam hij van het veld. "Reden tot paniek is er niet", zei Jan Zwartkruis, "maar ik wil vandaag Pim nog testen. Mocht blijken dat hij niet in staat is te spelen en reserve te zijn, dan zal ik alsnog een derde keeper uit Nederland laten overkomen". Ook zonder Cruijff bereikte het Oranje-team nog vrij gemakke lijk de finale. Praat me niet over een paar spelers die Zwartkruis moet missen. Nederland heeft spelersmateriaal genoeg om drie nationale elftallen op de been te brengen. Neen, we onderschat ten Oranje geen moment mor genmiddag in het San Siro sta dion in Milaan", waarschuwt de Italiaanse coach. Ongevraagd begint hij over sneeuw en ijs die in Nederland het voet balleven hebben verlamd: „Die verhalen over gebrek aan condi tie en wedstrijdritme bij de Ne derlanders omdat er wat sneeuw ligt beschouw ik als een fabeltje. Ik heb in vele Italiaanse kranten gelezen dat tal van Nederlandse clubs naar Spanje zijn getrokken om daar te trainen". En met een grijnslach voegt hij er aan toe: „Was die club uit Eindhoven die zeven spelers in de Nederlandse selectie heeft ook niet pas nog een tijd in Spanje om te trai nen?". Kortom: Bearzot is rede lijk op de hoogte van de Neder landse troepenbewegingen. Angst-tegenstander De Italiaanse bondscoach drijft zijn psychologische oorlogvoering niet zo ver dat hij zijn blauwe es- quadron voor de interland uit roept tot een kansloze underdog, maar wel bekende hij uit de grond van zijn hart; „Nederland is voor ons nu al weer vele jaren lang een angst-tegenstander. De realiteit is dat we tegen landen als West-Duitsland, Spanje en Tsje- choslowakije met meer flair aan treden. Het Nederlandse spel heeft de Italianen de laatste jaren steeds geimponeerd. Onder schatten moet je een tegenstan der nooit, maar overschatten is ook niet goed. Die angst voor het Nederlandse voetbal moet ik uit mijn selectie wegpraten". Bearzot heeft voor dat alles natuur lijk wel een verklaring. Er is bij voorbeeld het feit dat Italië zich weliswaar glansrijk kwalificeer de voor de eindronden voor de WK in Argentinië, maar toch de laatste kwalificatiewedstrijd te gen Engeland op Wembley in Londen met 2-0 verloor. De Ita lianen speelden toen een afschu welijk catenaccio-systeem (zo ongeveer negen verdedigers en twee aanvallers) maar konden zich dat permitteren omdat ze door een veel beter doelpunten- saldo in feite toch al geplaatst wa ren en Engeland al vrijwel zeker was uitgeschakeld. Indruk Bearzot: „Maar niet lang daarvoor- in het begin van 1977 - had Ne derland ook in Italië een enorme indruk gewekt door datzelfde Engeland op Wembley te verne deren. De Nederlanders waren toen veruit superieur aan de En gelsen en de overwinning had veel groter moeten zijn dan 2-0. En Nederland is voor Italië hele maal een angst-tegenstander ge worden omdat wij ons in het Ri ver Plate-stadion in Buenos Aires door Oranje lieten uitschakelen voor de finale van het wereld kampioenschap. Dat zit ons nog altijd dwars". Inderdaad was het in Argentinië schitterend gestarte Italië ten slotte toch de grote tegenvaller van het WK-toernooi. In groep 1 van de eindronde was het Ita liaanse spel aanvankelijk zo fraai dat niemand er aan twijfelde: De t De Italiaanse coach Enzo Bearzot (tweede 1 denkt er het zijne van. b iiiiiMMilPiiTw.:,:-»# in links) geeft aanwijzingen. Sterspeler Antognoni naast hem Wim Jansen aanvoerder? (Van onze sportredactie) MILAAN - Feyenoorder Wim Jansen zal zaterdag zo goed als zeker tijdens de confronta tie met Italië Ruud Krol waarnemen als Oranjes aan voerder. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft hem hier voor benaderd. Jansen heeft het verzoek in beraad gehou den. „Dat kan ik begrijpen. Hij is nu eenmaal een jongen, die in nerlijk vaak twijfelt", ver klaart Zwartkruis. „Maar ik vind hem wel degelijk ge schikt voor die functie. Zoals hij links en rechts aanwijzin gen geeft en op zijn eigen ma nier in het veld weet te coa chen, dat is zonder meer goed. Je moet zijn inbreng op dit terrein beslist niet onder schatten". Azzurri zouden absoluut de finale bereiken. Met schitterend aanvalsspel leek Italië voorgoed te hebben afgere kend met het verfoeilijke cate naccio-systeem. Ook na een 0-0- gelijkspel tegen West-Duitsland hadden de Italianen in de tweede kwalificatieronde in Argentinië nog altijd voortreffelijke uitzich ten op de finale. En wie herinnert zich niet meer dat in de allesbe- slissende wedstrijd Nederland- Italië ook het Oranje-team in het eerste halfuur vaak chaotisch wankelde onder de Italiaanse aanvalsgolven. Nederland stond toen met 1-0 achter tijdens de rust. Maar door het afstandsge- schut van Brandts en Haan werd het toch een 2-1-zege voor Ne derland. Bearzot wordt er duide lijk liever niet meer aan herin nerd. Hij verhaalt liever dat sinds hij aan het bewind is (1975) het Italiaanse elftal 21 wedstrijden heeft ge wonnen, driemaal gelijk heeft ge speeld cn zeven keer heeft verlo ren: „Toch een aardige balans", meent Bearzot, die ook nog weet te melden dat Italië voor het laatst in 1971 op eigen grondge bied heeft verloren (tegen Spanje op Sardinië). Hoeveel waarde Bearzot wel hecht aan dit nieuwe treffen met Nederland blijkt wanneer hij zegt: „Deze kracht meting met het Oranje-team wordt de eerste grote test-case voor het Europees Kampioen schap volgend jaar in Spanje". En tegelijkertijd laat hij weten dat hij nu al zes favorieten op het oog heeft voor die Europese titel: West-Duitsland, Nederland, Ita lië, Tsjechoslowakije, Portugal en Engeland. Ter zijde: Italië verloor na de WK met 3-0 van Tsjechoslowakije in Bratisla- Vooral de even jeugdige als dyna mische spits Paolo Rossi zal een groot gevaar zijn voor de Neder landse defensie. In het begin van dit seizoen was deze Italiaanse ster door blessures uitgescha keld, maar de laatste maanden is hij weer actief en in acht wed strijden scoorde hij 12 doelpun ten. Dat is, vooral voor Italiaanse begrippen, een krankzinnig hoog aantal. Gevaren Toch ziet vooral de wispelturige, dan weer verguisde, dan weer hooggeprezen linkerspits Rober to Bettega grote gevaren voor ie dere interland van het Italiaanse elftal. Bettega: „Er is een gigan tisch verschil tussen het spel van het nationale elftal en het spel van de clubs. Nog altijd spelen veel Italiaanse clubs sterk verde digend. Het funeste is dat er zelfs op het middenveld nog verdedi gers staan. Maar ons nationale elftal heeft nog nooit zoveel aan vallende kwaliteiten bezeten als nu, zelfs meer nog dan in de tijd van Riva en Rivera. In het natio nale elftal zijn niet alleen de aan vallers offensief ingesteld, maar zelfs de meeste middenvelders spelen aanvallend". En Bettega vervolgt „En we willen ook af van het verdedigend spel, maar het vereist wel een geheel andere instelling dan in de club wedstrijden". Eén van die aan vallende middenvelders is de ta lentrijke Antognioni, die in Ar gentinië tegen Nederland niet in de basisopstelling stond. Hij was op dat moment aangeslagen om dat hij het bericht kreeg dat zijn vrouw een miskraam had. An tognioni, Rossi en Causio zijn morgen echter de grote gevaren die Nederland bedreigen. Verjonging Ook in Italië klinkt met de regel maat van de klok de roep om verjonging. Bearzot „Maar ik blijf steeds kiezen voor het sterk ste elftal van het moment en dat is ook nu nog altijd vrijwel het hele team dat in Argentinië streed. Verjonging moet stap voor stap gebeuren. Daarom zijn Orioli van Inter Milan en Collovati van AC Milan de nieuwe gezichten in het elftal". LEIDEN - Feyenoord heeft de tweeling Paul en Marcel van der Blom gecontracteerd. De 17-jarige jeugdspelers van de Leidse hoofdklasser UVS tekenden vanmiddag een A-contract voor één jaar in Rotterdam. De Oegstgeest wonende broers, die al een paar maal in het eerste team van UVS hebben gespeeld, zijn ont dekt door Feyenoord-scout Lou van der Hoeven. Hij no digde hen uit om in de kerstweek een proeftraining te volgen onder leiding van Wim Jansen. Feyenoord had de Mavo-scholieren eind de cember al een C-contract aangeboden, maar dat had den de UVSers afgeslagen. Waarna de Rotterdamse ere divisie-club alsnog met een beter aanbod op de proppen kwam. Na drie dagen bedenktijd, een periode waarin ook AZ'67 hen nog inviteerde voor een proeftraining, werd het aan bod van Feyenoord tenslotte geaccepteerd. Uiteraard zul len Paul en Marcel van der Blom het seizoen bij UVS afmaken. Bondscoach Jan Zwartkruis benutte het onderlinge partijtje om een aan tal spelers door elkaar te gooien. Een mixture, die niet toevaliig tot stand was gekomen. "Dat heb ik bewust gedaan", vertelde hij. "Na afloop van de eerste oefenwedstrijd, toen een bijna volledig Jong Oranje met 0-1 verloor, merkte ik dat er de tweede dag een sterke revanchegedachte leefde. Dat brengt onnodige risico's met zich mee. Op deze manier voor kom je dat". De twee teams speelden in de volgende opstellingen: A-team: Schrijvers (Ajax), Zondervan (FC Twente), Van Kraay (PSV), Brandts (PSV) en Brard (Feyenoord), Peters (AZ'67), W. Jansen (Feyenoord) en W. van de Kerkhof (PSV), Bothmer (FC WO), Ursem (AZ'67) en Kaiser (Ajax). B-ploeg: Doesburg (Sparta), Poortvliet (PSV), Metgod (AZ'67), Molenaar (Volen- dam) en Wilschut (PSV), Stevens (PSV), Woudsma (Go Ahead Eagles), Valke (Sparta), Rep (Bastia), Kist (AZ'67) Rene van de Kerkhof (PSV). De B-ploeg won met 2-1dankzij twee doelpunten van Kees Kist. Voor het a-team scoorde Willy van de Kerkhof.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13