Krachtmeting in onnen Pentagon plaatst Israël voor keuze Israëlische grens weer open voor YN-soldaten Elizabeth wijkt voor guerrilla Charles haalt uit naar ondernemers Betoging uitgesteld DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 India klaagt bij VN over maagdentest Britse douane NEW DELHI (DPA) - De Indiase regering zal de zaak van een vrouw die verleden maand een maagdelijkheidstest moest on dergaan omdat zij naar Engeland wilde emigreren, aanhangig ma ken bij de VN-commissie voor de rechten van de mens. De minister vertelde dat de vrouw, die in het huwelijk wilde treden met een Indièr die in Londen woont, van de Engelse immigran tenbeambten opdracht kreeg zich geheel te ontkleden. Daarna moest zij op een arts wachten, die haar onderzocht. Aan verzoeken van de vrouw om een kleding stuk te mogen aantrekken en om door een vrouwelijke arts onder zocht te worden, werd geen ge hoor gegeven. De Indiase minister van buiten landse zaken benadrukte het as pect van rassendiscriminatie bij het onderzoek. LONDEN (UPI/DPA)-Prins Charles, de Britse kroonprins, heeft zich gisteren met ongewone felheid uitgelaten over de Engelse industriële verhoudingen. Daarbij stelde hij onverholen het Brit se management verantwoordelijk voor een groot deel van de problemen in het land. De rede van de prins heeft grote beroering gewekt, aangezien de leden van het koninklijk huis zich normaal gesproken verre houden van de dagelijkse politieke gebeurtenis- De prins zei, in een toespraak tot parlementariërs en weten schapsmensen, dat hij "zich niet in het minst geremd voelt te constateren dat een groot deel van de Britse ondernemers de betekenis van de menselijke factor niet schijnt te begrijpen". Charles, die veel bezoeken heeft gebracht aan bedrijven en kan toren om te zien hoe zij werken, zei verder dat hij "tijdens zijn bezoeken heeft gemerkt dat de communicatieproblemen tussen de leiding en de personeelsvertegenwoordigers in een bedrijf veelal voortkomen uit een communicatiestoornis binnen de lei ding zelf. Tot een open beleid behoort de bereidheid vrij en eer lijk te praten met de werknemers en hun vertegenwoordigers over de produktie, de vooruitzichten en de problemen in het bedrijf'. De prins vergeleek het Engelse systeem met dat van andere landen als Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. Volgens de prins kan Engeland nog veel leren vah het systeem i De Britse prins Charles verlaat het Savoy-hotel i tamelijk geruchtmakende speech had gehouden. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Koningin Elizabeth van Engeland zal ten gevolge van de toenemende guerrilla-activiteit in Zambia waarschijnlijk niet de Gemene best-conferentie van minister presidenten openen, die in au gustus in Loesaka zal worden ge houden. Verschillende keren werd in de nabijheid van het in ternationale vliegveld van Loe saka op vliegtuigen geschoten. Koningin Elizabeth is door pre sident Kaunda uitgenodigd. De „Times of Zambia", die als rege ringsspreekbuis wordt be schouwd, richtte gisteren een scherpe aanval op de guerrilla strijders van Joshua Nkomo, die1 bezig zijn „om een terreurregime in dit land op te richten". Naar aanleiding van de dood van een blanke mecanicien, die door guerrilla's werd doodgeschoten, vroeg de „Times" in een hoofdar tikel aan de regering om scherpe- De moord in Loesaka, aldus het blad, bewijst voor het eerst dui delijk dat hierbij vrijheidsstrij ders waren betrokken. Het blad zegt dan dat de blanke Carl Bothma werd gedood door een groep van minstens vijftig guer rillastrijders, toen hij en zijn fa milie te dicht in de buurt van een guerrillakamp kwamen dat westelijk van Loesaka ligt. Het blad zegt dan ten slotte dat Zam bia bereid is om heel wat offers te brengen voor de vrijheidsstrijd, maar dat het land niet van plan is om daarvoor de binnenlandse veiligheid op het spel te zetten en de levens van eigen mensen in gevaar te zien. DUISBURG - Zeven doden en drie zwaargewonden vielen er gisteren te betreeuren toen op de autoweg Keulen-Oberhausen een viaduct instortte. Een vrachtwagen met oplegger had het viaduct, als gevolg van de dichte mist geramd, waardoor de brug uit zijn fundering werd gerukt. JERUZALEM - Israël heeft gis teren de grensposten met Zuid- Libanon weer opengesteld voor militairen van de VN-vredes- macht in Libanon. De grens was gesloten nadat maandag twee Senegalese VN-militairen in Is raël waren gearresteerd omdat zij explosieven hadden geleverd aan Paiestijnen van El Fatach. Alleen soldaten van het Senega lese VN-contingent mogen tot nader order Israël niet binnen. Tot gisteren was het alleen voor opperoffïcieren van de VN-vre- desmacht toegestaan de grens naar Israël te passeren. Israël heeft de twee Senegalezen in middels vrijgelaten. Israël heeft wel met de VN afge sproken dat de grensbewaking tussen beide landen zal worden verscherpt. Deze maatregel heeft echter geen invloed op de aan komst van de Nederlandse VN- soldaten in Libanon, volgende week. Zij zullen normaal in de gelegenheid worden gesteld hun materieel, dat in Haifa aan land zal komen, op te halen. Het sluiten van de grens had tot grote verwarring geleid. Een aan tal VN-officieren, dat in het hoofdkwartier van de VN in Na- qoura werkt, woont in Naharia, enige kilometers van de Libanese grens in Israël. Zij konden niet meer naar hun werk of niet meer naar huis. Dinsdag al verzachtten de Israëli's hun sancties tegen het VN-leger. Door de doortocht te voet toe te staan. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties heeft een onderzoek gelast naar de arrestatie van de Senegalese militair, een onderofficier, die in een autoband explosieven had verstopt en deze op Israëlisch grondgebied aan een Palestijn overhandigde. De Israëli's zijn des te meer op hun hoede omdat enige soldaten van het Iraanse contingent zijn overgelopen naar de Paiestijnen, met VN-pak en al. Daarom hou den de Israëli's rekening met de mogelijkheid dat de Paiestijnen zullen proberen van vermomde VN-soldaten gebruik te maken teneinde in Israël te infiltre- Berichten dat al in december en kele tientallen Iraanse VN-mili- tairen naar de Paiestijnen zouden zijn overgelopen, zijn door het VN-hoofdkwartier in Jeruzalem ontkend. Israëlische kranten hadden dat gemeld. Inscheping Van volgende week maandag tot en met woensdag zal in Rotter dam al het materieel van de hoofdmacht van het Nederlandse VN-contingent worden inge scheept. Het ministerie van de fensie heeft daarvoor de „Do kexpres 10", een 13.000 ton me tend gloednieuw schip van de Shipping BV gecharterd. In het schip zullen ongeveer 250 voertuigen naar de Israëlische havenstad Haifa worden ver scheept. Het gaat om 60 pantser wagens, 150 vrachtwagens en di verse aanhangwagens, tenten, verbindingsmaterieel en koel wagens. In 50 containers wordt al het klein-goed van het Neder landse VN-contingent ver pakt. TEHERAN (Reuter/AFP/ UPI) - De linkse stads- guerrillo's van Iran, de Fedajeen-Khalq (marxis- tisch-leninistisch), zijn gisteren een dreigende confrontatie met de aja- tollah Chomeini uit de weg gegaan en hebben een voorgenomen mars door Teheran voor van daag afgelast. De Fedajeen, van wie velen geoe fende straatvechters die een be langrijke rol speelden bij het af zetten van de sjah, stelden hun protestactie met een dag uit en annuleerden plannen om naar het hoofdkwartier van .de ajatol- lah op te trekken. Ze hebben nu gekozen voor (aanstaande) vrij dag, de plaatselijke vrije week dag, om nog meer mensen in staat te stellen een bijeenkomst bij te wonen op de campus van de uni versiteit van Teheran. De bijeen komst is bedoeld als protest te gen wat zij zien als een afwijking van de revolutionaire koers dooi de voorlopige regering, en haar gematigd beleid. Het begint de laatste dagen ook duidelijker te worden dat er me ningsverschillen bestaan tussen Chomeini en de overgangsrege ring van de door hem benoemde premier Mehdi Bazargan. Op vragen van verslaggevers naar aanleiding van het optreden van de Fedajeen, zei vice-premier Amir Entezam: "Onze regering geeft volledige vrijheid aan ande re sociale groeperingen hun ideeën te uiten". Hij voegde er echter wel aan toe dat "wij hen zullen verslaan als de middelen die zij gebruiken de veiligheid en de stabiliteit van het land in ge vaar brengen". Ramp Entezam, de officiële woordvoer der van de regering, onthulde dat de opdracht van Chorneini en Ba zargan om weer aan het werk te gaan in de grote fabrieken niet wordt uitgevoerd. "Als de arbei ders de orders van de regering niet opvolgen, zullen we met een economische ramp worden ge confronteerd". Naar zijn zeggen eisen linkse arbeiders dat ze hun eigen directies kiezen en weige ren ze door de regering benoem de functionarissen te aanvaar den. Volgens Entezam functio neert op dit moment nog geen van de grote fabrieken in het land omdat de arbeiders voortdurend politieke bijeenkomsten houden. Entezam gaf de Iraniërs ook nog ander slecht nieuws. Gedurende de maanden dat het bestuur van het land volledig verlamd was bleven belastingen en rekenin gen van nutsbedrijven onbetaald uit protest tegen de regering van de sjah. Het was een van de vele vormen van stilzwijgend protest, die bijdroeg aan de ineenstorting van de monarchie. "De rekenin gen zullen moeten worden be taald", zo zei Entezam. Het is een van de besluiten van de voorlopi ge regering (om de normale situa tie in het land te herstellen) die deze regering conservatief doet lijken voor jonge radicalen die een belangrijke rol speelden bij het verdrijven van de sjah. De jonge Iraanse republiek wordt tevens met ernstige moeilijkhe den geconfronteerd in de wispel turige Koerdische gebieden die aan Irak grenzen. Vooraanstaan de functionarissen in Teheran hebben al verklaard dat de rege ring nooit zal toestaan dat een deel van Iran zich van het land zal afscheiden. In Koerdistan zou den al felle gevechten zijn ont staan, waarbij onder meer een le gergeneraal gewond was geraakt. De nieuwe chef-staf van de Iraanse strijdkrachten, generaal Mo hammed Vali Gharani, heeft gis teren aangekondigd dat de Ver enigde Staten geen toestemming meer krijgen luistervink te spe len in de richting van de Sowjet- Unie via moderne luisterposten in het noorden van Iran. Vrij De Iraanse autoriteiten hebben gis teravond de 22-jarige Ameri kaanse marinier vrijgelaten, die vorige week gewond raakte bij de aanval op de Amerikaanse am bassade. Gistermorgen was be kendgemaakt dat de marinier was gearresteerd en dat hij zou worden berecht, 's Avonds zag een Amerikaanse televisieploeg de marinier het gebouw van zijn ambassade binnengaan. Hij kreeg daar opdracht niet met journalisten te spreken. Waarom hij plotseling is vrijgelaten is niet bekend. Voormalig lid Baader-Meinhof Miiller op vrije voeten KARLSRUHE (Reuter) - Na driejaar van zijn straf van 10 jaar te hebben uitgezeten, is het voormalige Baader- Meinhof-lid Gerhard Muller uit de gevangenis ontslagen, zo is gisteren in justitële krin gen in Karlsruhe gezegd. Müller staat onder bescher ming van de politie omdat hij indertijd tegen zijn vroegere kameraden heeft getuigd en men van die zijde wraakacties vreest. Müller was een goede vriend van Ulrike Meinhof, tegen wie hij echter getuigde, even als tegen Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en Gudrun Ensslin, die in 1975 allen tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld en later zelfmoord pleegden. ADVERTENTIE Als u net als de meeste houders van een NS 60 /65 kaart nog één dag van januari overheeft, dan kunt u die in februari of maart op nemen. Heeft u nog één gratis reisdag van februari over, dan kunt u die in maart alsnog opnemen. Want NS is lang niet zo streng als de winter. N.B. U heeft slechts één vrije reisdag in maart. Uw vrije reisdag kunt u gebruiken op een dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag. Zorg wel dat u een geldige kaart hebt als u hiervan in februari of maart gebruik^ wilt maken. Aan de vooravond van Camp David JERUZALEM - Israëlische bezoekers aan het Pentagon in Washington krijgen daar te horen dat Israël weliswaar altijd zo hoog opgeeft van zijn militaire en stra tegische waarde voor het Westen, maar dat het nu zijn strategische voordelen voor het Westen maar eens moet bewij zen. Dat kan het doen door zijn eigen directe belangen ondergeschikt te ma ken aan de belangen van Amerika en het Westen in het Midden-Oosten. Wat ze op het Pentagon bedoelen is dat stabiliteit in het Midden-Oosten pas kan worden bereikt als Israël bereid.is om mee te werken aan de Pax Americana, te weten een vredesregeling met alle Ara bische buurlanden, en niet alleen Egyp te, met inbegrip van een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Bij zo'n vre desregeling moet Israël vrijwel alle be zette gebieden opgeven in ruil voor een vredesverdrag. Het grote Voordeel van zo'n vredesproces-in-Amerikaanse-stijl is dat het landen als Syrië en ook de Pa iestijnen in het Amerikaanse kamp zou brengen. Dat strategische Amerikaanse concept is alleen nog maar versterkt als gevolg van de revolutie in Iran. Saoedi-Arabië is als olieleverancier nog belangrijker gewor den dan het al was. Saoedische steun voor de Amerikaanse politiek moet ge kocht worden via Israëlische concessies, in het bijzonder inzake de Palestijnse kwestie. Om te beginnen moet Israël daarom tege moetkomen i Camp David ei ge autonomie v streefdatum on zenlijken. Dat i de Sad at i i instemmen met volledi- oor de Paiestijnen. en een die autonomie te verwe- s een verplichting om al thans stilzwijgende Saoedische steun te krijgen voor de akkoorden van Camp David. Camp David is echter pas het be gin. Zoals oud-premier Rabin stelt: als het vredesverdrag met Egypte er een maal is (en volgens Rabin moet het snel komen), dan begint pas de echte druk op Israël om ook met Jordanië, Syrië en de Paiestijnen te onderhandelen volgens het model van Camp David: vrede in ruil voor gebied. De onderhandelingen in Camp David staan in dé schaduw van de omwente ling in Iran. De Amerikaanse minister van defensie Brown is net terug van een rondreis door het Midden-Oosten, waar hij heeft geprobeerd de eindjes aan el kaar te knopen en een opvolger te vin den voor Iran als politieagent van de Perzische Golf. Brown heeft in de vier landen die hij heeft bezocht twee tegen gestelde theses gehoord hoe de voor Amerika zo belangrijke stabiliteit in het Midden-Oosten kan worden bevorderd. Zijn koninklijke gastheren in Riad en Amman hebben nog eens herhaald dat de akkoorden van Camp David een dwaalspoor zijn. Niet alleen voorSadat, maar voor heel het Westen. Camp David brengt geen stabiliteit, maar bevordert de instabiliteit, omdat het een wig drijft tussen de pro-westerse Arabische lan den, die bovendien in de armen van de extremisten worden gedreven. „Wij ko pen onze stabiliteit door ons aan te slui ten bij de linkse Baath-regimes van Sy rië en Irak", wordt in Jordanië ronduit gezegd door regeringsfunctionaris- In Israël en Egypte heeft Brown precies het tegengestelde gehoord: dat Camp David de juiste weg is, mits het vredes verdrag er komt en de andere partij con cessies doet. De Israëli's hadden voor Brown een dubbel programma voorbe reid. Zij lieten hem zien hoe goed Israel in staat is zichzelf met Amerikaanse wa pens te verdedigen en zij stonden erop, ondanks de politieke bezwaren van het ministerie van buitenlandse zaken, om Brown rond te leiden op de westelijke Jordaanoever en op de Golan-hoogten om duidelijk te maken hoe belangrijk het territoriale element is bij de verdedi ging van Israël. Aangezien een sterk Israël meer dan ooit een Amerikaans belang is, moest Brown zelf maar de conclusie trekken dat Israël alleen sterk en dus waardevol kan blij ven als het over voldoende wapens en terriorium beschikt. Een Israël dat gro tere militaire risico's moet némen, moet in geval van gevaar ook eerder zijn toevlucht nemen tot een preventieve ac tie, hetgeen de stabiliteit niet bevor dert. President Sadat had een troef die de Israë li's niet uit konden spelen: hij wenst de rol van politieagent voor het Midden- Oosten en Oostelijk-Afrika van Iran over te nemen. Het geeft een unieke kans om met de steun van Saoedi-Arabië zijn lei derspositie in de Arabische wereld te herstellen, en verder voorkeursrechten bij Amerika te bedingen. Israël kan die rol van politieagent in de Perzische Golf nooit vervullen, omdat het uiteraard on denkbaar is dat Israëlische soldaten met de steun van Saoedi-Arabië opstanden gaat neerslaan in Jemen of Oman. De Israëli's hebben een aantal argumenten waarom ze dit Amerikaanse concept be strijden. Als Iran iets bewezen heeft, is het wel dat investering in totalitaire re gimes de stabiliteit eerder ondermijnt dan bevordert. In Saoedi-Arabië valt weliswaar een omwenteling in de stijl van Chomeini niet te vrezen, omdat het een kleine bevolking heeft, maar een ra dicalisering in de stijl van Khadaffi is zeerwel mogelijk binnen het Saoedische hof en de Saoedische strijdkrachten. JAAP VAN WESEL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9