Onderzoekers interviewen de bejaarden IJsvereniging Rijndijk- Hoge Morsweg bestaat 'alstiiblieff Actief in vrije In Leiden en Oegstgeest De mensen hebben geen idee om welke hoeveelheden 't gaat DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 LEIDEN In het oprichtingsjaar kon er dank zij de vorst flink geschaatst worden. Hier een foto van het paarrijden (links). Rechts de landijsbaan in de Stevenshofjespolder vereniging sinds 1964 de beschikking heeft. LEIDEN - De enige nog over gebleven ijsvereniging in Lei den viert volgende maand het 50-jarig beslaan. Op vrijdag 2 maart wordt in De Gouden Leeuw in Voorschoten een re ceptie gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de ijsvereniging Rijndijk-Hoge Morsweg. Later op de avond or ganiseert de feestcommissie een grote feestavond die wordt op geluisterd door The Rhythm Strings en de boerenkapel De Dorsvlegels. Bovendien wordt er die avond een grote verloting gehouden. Dat de festiviteiten in Voorschoten gehouden worden is niet zo ver wonderlijk wanneer men de ge schiedenis van de ijsvereniging kent. Die ligt namelijk v.oor het overgrote deel in Voorschoten. Pas na de grenswijziging in de ja ren zestig kwam het gebied waarvoor de vereniging werk zaam was binnen de Leidse ge meentegrenzen te liggen. Ook de oprichtingsvergadering van de vereniging Rijndijk-Hoge Mors werd destijds op Voorschotens grondgebied gehouden, namelijk in café De Oude Vink Het was 5 maart 1929. De zeer strenge winter van dat jaar was in feite de aanzet tot de oprichting. In de voorafgaande koude maan den hadden enkele bewoners van de Rijndijk en de Hoge Morsweg op eigen initiatief schaatswed strijden georganiseerd.' In het licht van die tijd - een omvangrij ke werkloosheid en weinig so ciale voorzieningen - waren de prijzen die bij die wedstrijden te Verenigingsporte- monnaie De Leidse Jeugd Aktie organi seert vanaf maandag 5 waart een cursus van vijf avonden onder de naam: de vereni ging sportemonnaie. Tijdens de cursus wordt verenigings bestuurders en andere be langstellenden geleerd hue wen ervoor kan zorgen dat de financiële zaken goed gere geld worden. Bijvoorbeeld de inning van contributie en do naties of het tijdig aanvragen van subsidies. De cursus 6e- gint om acht uur 's avonds en- duurt twee uur. Opgeven kan wen zich bij de LJA. Noord- einde 2a,tel. 140020 of 130615. Gevonden voorwer pen Bij de politie zijn gedurende de maand januari de volgende gevonden voorwerpen aan gemeld: bruine purtemon-. naie. geldbedrag, kinder schooltas. plastic tas met Ip's pukkel, zwarte dames tas. linnen tas. geel damestasje, herenhorloge, dameshorloge, slave na rm band. ma nchet k- noop, herenarmband, dames- ring. collier, broche, laarzen en regenpak, bril in etui, blauw kinderschoentje, hpn- denriem, diploma kleuter leidster. herenschaats, kin- dershaivl, jas. radiorecorder, multomap, pen-etui. Engelse boekennot i t ieboekje. dictaat, meisjesj urkjefotorolletje. trui. diverse sleutels met en zonder etui. diverse hand schoenen. Voor inlichtingen van maandag tot en met vrij dag van 8 tot 20 uur Zonne veldstraat 10 of tel. 071-149961. Verzorg ingsstaat Prof. Dr. J. van den Doel houdt vanavond in het Academie gebouw aan het Rapenburg 73 een inleiding met als titel J GIRO if 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63.1092 AD Amsterdam 'rzorgingsstaat en de e". De lezing past in een cyclus van een viertal le zingen. die wordt georgani seerd door de Commissie Stu dium Generale van de Leidse universiteit in samenwerking met het SSR-dispuut TAE NIA. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Bingo-avond De wandelsportvereniging Zuid-West organiseert op vrijdag 23 februari een bin go-avond in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. De bijeen komst begint om acht uur. Carnavalsavond De voetbalvereniging Rooden- burg houdt vrijdag 23 februa ri een carnavalsavond in de cant ine op het terrein aan de Pieter Bothstraal. Flavium In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdagavond de bluesgroep Flavium op. Onlangs bracht de groep de vierde elpee uit getiteld Fleviëmwaarop zowel Chicago-blues als Santana-achtige nummers te vinden zijn. De groep bestaat uit Hans Driesten (vocals, gi taar. piano), Anne Geert Bonder (gitaar). Nico Groen (drums). Erik Bagchus (bas gitaar). Peter Dijksterhuis hammondorgel en elektrische vleugel). De zaal is open van af 20 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Pvd A-ledenverga dering De afdeling Leiden van de PvdA houdt vrijdagavond een ledenvergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De agenda vermeldt onder meer de volgende pun ten: begroting 1978/1979. de gemeentelijke nota volkshuis vesting en het verslag van de Leidse Pvd A-delegat ie over hel bezoek aan de zusterge- meente Krefeld. Aanvang 20 PPR-ledenver gade- ring De afdeling Leiden van de PPR vergadert vrijdagavond in het pand Rapenburg 100. PPR-raadslid Laurens Beij- en en VVD-raadslid Michiel Zonnevylle zullen op die avond een inleiding houden en discussiëren over het thema Geeft bouwen in open gaten voldoende soelaas aan de Leidse wonningnood"? Ook de Europese verkiezingen komen aan bod. De vergade ring begint om acht uur. Wijkbijeenkomst' De PvdA organiseert vanavond een informatieve wijkbijeen komst in het clubhuis Morschwijk aan de Topaas laan. Er zal worden gepraat over de veiligheid, de ontslui ting, de winkel- en school- voorzieningenhet openbaar vervoer en gezondheidszorg in de wijk. De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds. verdienen waren, meestal goede ren in natura. voor vele deelne mers een welkome aanvulling op het karige inkomen. Op een gedeelte van de Oude Rijn. gelegen tussen de Vink- en de Haagse Schouwweg werd een baan uitgezet. Er werden wat pa len geslagen waaromheen een touw werd gespannen. Zodoende werd een "eigen terrein" ge creëerd voor het houden van wedstrijden op de bevroren Rijn. De wedstrijden kregen al spoedig bekendheid in de nabije omge ving. Met vlaggen, een koek- en zopie- kraam, baanvegers en zo nu en dan een draaiorgel langs de baan, kreeg de pas opgerichte ijsver eniging al snel een flinke aan hang. Vooral van bewoners van de Rijndijk en de Hoge Morsweg. De band tussen de beide Rijnoe vers zou in latere jaren nog leiden tot het ontstaan van diverse an dere verenigingen, maar in de naoorlogse jaren gingen steeds meer streekgewoonten en -ge bruiken verloren, na de annexa tie door Leiden van de beide Rij- bleek er weinig belang Dat is de hamvraag bij een onder zoek naar bejaarden dat zijn defi nitieve beslag krijgt. Dan gaan in terviewers namens zeven docto raal studenten psychologie van het Vormingswerkcentrum (op de kop af) 341 bejaarden onder vragen. De resultaten van die vraaggesprekken vormen, met een al verrichte inventarisatie van de voorzieningen en al ge houden groepsgesprekken in de wijken de uitslag van het onder zoek, dat. als titel "Projekt Leiden 65-plus" heet meegekregen. Tijdens de vraaggesprekken zal worden geprobeerd antwoord te vinden op vragen als: zijn bejaar den op de hoogte van voorzienin gen die er voor hen zijn: hoe erva ren zij hun inkomen, wat vinden zijn van de hulp die Gezinsver zorging en de Dienstencentra hen kunnen bieden. Aanleiding tot het houden van het onderzoek is het boekje "Inspraak wel dege lijk" dat nu bijna twee jaar geld en verscheen en waarin het over koepelend bejaardenorgaan CVGOB een aantal aanbevelin gen deed voor de inspraak in de vorm van de huisvesting, gezins verzorging. dienstencentra en medische zorg van bejaarden. De gemeente zou het boekje nooit hebben genomen. Ook vormden de bezuinigingen en de acties daartegen, die vele be jaarden raakten, een aanleiding voor het onderzoek, door de be zuinigingen raakten bejaarden en hun organisaties ervan door drongen dat er op korte termijn een reëel beeld moest komen van de voor bejaarden noodzakelijke voorzieningen. De meeste vragen in het onderzoek hebben dan ook betrekking op het functioneren van gemeentelijke- of rijksinstel lingen. De interviewers (afkom stig van de dienst sociaal weten schappelijk onderzoek van de universiteit) verwachten problemen tegen te komen als het tekort aan hulp van de Ge zinsverzorging, de inkrimping van mogelijkheden die de bij stand wet geeft (telefoonvergoe ding) die tamelijk geruisloos is ingegaan. Het onderzoek wordt onderschreven door diverse be jaardenorganisaties, v dienstencentrum en de werk groep inventarisatie dienstverle ning Oegstgeest de kosten van het onderzoek, groot 20.000 gul den, op zich namen. Het is de bedoeling dat de resulta ten van het onderzoek worden neergelegd in een rapport. Een populaire versie van het weten schappelijk rapport van de stu denten zal waarschijnlijk nog de ze zomer uitkomen. De onder zoekers hebben goede hoop dat de gemeente ook daadwerkelijk probeert de aanbevelingen'die in het rapport worden gedaan uit te voeren. Ook de gemeente is na melijk vertegenwoordigd in het Begeleidingsteam, dat de studen ten behulpzaam is bij de opzet en uitvoering van het onderzoek. Gehoopt wordt ook dat de resul taten uitgangspunten zullen vormen voor activiteiten van de Commissie Vernieuwd Gecoör dineerd Ouderen Beleid, de wijk- adviesraden voor bejaarden- werk, bejaardenbonden en aller lei instellingen plus de gemeente van waardevolle informatie kan Hoewel in Nederland al meerdere onderzoeken op het gebied van de bejaarden problematiek zijn verricht kent "Projekt Leiden 65- plus" een aantal bijzondere as pecten. Nimmer werd een onder zoek verricht waarbij zo'n nauwe sammenwerking tussen univer siteit en belangengroeperingen van bejaarden bestond. Ook be strijkt het onderzoek een breed terrein van de bejaardenproble- matiek. Bovendien worden de re sultaten via het dienstencentrum ter beschikking gesteld van de bejaarden zélf. ADVERTENTIE stelling meer te zijn om dit bij zondere verenigingsleven in stand te houden. De enige vereniging die de "crisis" overleefde was de ijsvereniging. In de eerste jaren van haar be staan telde de vereniging rond de 200 leden. Ook nu telt de vereni ging nog ruim 200 leden. De feestavonden worden - evenals in vroeger jaren - drukbezocht. De moeilijkste tijd maakte de ver eniging in de crisis- en de oor logsjaren door. Sommige leden waren toen niet meer in staat om de contributie - die toen één gul den bedroeg - op te brengen. De sterke band van de buurtge meenschap (eigenlijk gaat het maar om twee straten die vrij geï soleerd van de rest van Leiden liggen) zorgde ervoor dat de ijs vereniging na de oorlog toch weer opbloeide. Sinds de winter van 1964-1965 was de vereniging zelfs niet meer afhankelijk van de kwaliteit van het ijs op de Rijn. Dankzij een beslissing van de Voorschotense raad op 5 juni 1964 kreeg de vereniging de be schikking over een landijsbaan in de Stevenshofjespolder aan de Rijndijk. Het stuk weiland dat beschikbaar kwam werd van een dijk en een verlichting voorzien. Enkele jaren later werd er ook een kantine gebouwd. Uit de bewaard gebleven notulen van de vereniging blijkt dat J. van Noord de eerste voorzitter is ge weest. "Mannen van het eerste uur" waren verder W. Derogee, A. v. Egmond, W. v. Egmond, D. v. Egmond, Alb. v. Egmond, H. Alerboom,-J. v. Rij, J. Uittenbo- gaard, A. Rijsdam, W. Meijer, Jac. Meijer, J. Colpa. A.C.v.d. Poel, E. Jansen en B. de Koning. De heer Van der Poel heeft de vijftig jaar van de vereniging allemaal mee gemaakt. Op het ogenblik is hij nog vice-voorzitter van de ver eniging. Voorzitter is sinds 1956 de heer C.H. Endeveld. Dat de vereniging ook na vijftig jaar nog springlevend is Werd de af gelopen maanden bewezen. Er werden diverse schaatswedstrij den georganiseerd, waarbij zowel de jeugd als de wat ouderen aan bod kwamen. LEIDEN - Wat vinden Leidse en Oegstgeestse bejaarden van hun be staan en hoe ervaren zij de sociale voorzieningen die er voor hen al dan niet zijn getroffen? Een dubbelwandige theepot, inhoud 10 koppen t.w.v. 5 S 52.50. Het werk dat het personeel van de Reinigingsdienst in Leiden ver zet wordt door de directeur van deze dienst', de heer F. van Over- meire, niet als bepaald spectacu lair maar wel als uiterst nuttig omschreven. Toch blijkt het personeel van de Reinigingsdienst bij tijd en wijle wel degelijk met een portie spek takel geconfronteerd te worden, spektakel dat evenwel niet door henzelf maar door ons, vervuilers wordt veroorzaakt. Zo heeft u gis teren in deze krant kunnen lezen dat er de afgelopen zomer schade is aangericht aan een van de ovens van de vuilvcrbrandingsr inrichting in Leiden doordat een tussen het huisvuil bivakerende granaat plotseling ontplofte. Aangezien de vuilverbrandings installatie redelijk goed beveiligd is liep een en ander letterlijk en figuurlijk met een sisser af. De heer Van Overmeire verklaarde dinsdagavond in de vergadering van de gemeentelijke commissie voor economische aangelegen heden dat er tegen dergelijke vormen van onverwacht en on gewenst vuurwerk weinig is te doen omdat er vrijwel niet kan worden geconstateerd of zich tussen het huisvuil gevaarlijke stoffen of objecten bevinden. Voor ons was dit bericht in elk ge val aanleiding om eens een kijkje te gaan nemen bij de vuilver brandingsinrichting die in no vember 1966 is geopend. Immers lang niet iedereen weet hoe het er eigenlijk in en bij dat reusachtige, bijna lugubere brok beton aan de rand van Leiden aan toe gaat. Het blijkt dat hier per jaar een kleine 80.000 ton afvalstoffen worden verbrand. Deze afvalstoffen zijn afkomstig uit acht gemeenten, te weten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten. Zoe- terwoude, Warmond. Sassen- heim en Alkemade. Sinds 1 ja nuari 1971 kennen deze gemeen ten een gemeenschappelijke re geling op het gebied van de vuil verwerking. Vroeger werd het vuilnis altijd op open plaatsen, meestal weilan den, gestort waar zich dan gigan tische belten vormden. Uiteraard is deze manier om je van je afval te ontdoen de meest goedkope maar aan de andere kant zijn er tal van bezwaren aan verbonden. Zo is beltvorming bepaald met bevorderlijk voor het milieu of voor de hygiëne. Bovendien is zo'n afvalberg in de natuur in de regel geen fraai gezicht. Vandaar dat men is gaan zoeken om op andere manieren afvalstoffen kwijt te raken vooral ook omdat de hoeveelheid afval die' wij jaar lijks produceren steeds groteren groter wordt (een van de nadelige aspecten van de toenemende welvaart. Een van die om brandbare afvalstoffen te verbranden, van welke moge lijkheid steeds meer gebruik wordt gemaakt. Op dit moment wordt ongeveer 25 procent van onze jaarlijkse afvalproduktie verbrand. Het vuilverbrandingssysteem is hygiënisch en in feite zeer een voudig. Het vuil wordt aange voerd met vuilniswagens die zo'n 5 a 6 ton afval vervoeren. Deze wagens rijden een storthal bin nen waar hun lading in een 25- meter hoge bunker wordt gestort. Het grofvuil wordt vervolgens met behulp van een schaar ver werkt tot kleinere eenheden, waarna het vuil met een reusach tige grijperkraan, die in het bezit is van tanden die zijn vervaardigd van oude spoorrails, naar een schudder wordt gebracht. Via de schudder komt het vuilnis in een oven terecht, waar het verbrand wordt onder temperaturen die rond de duizend graden celcius schommelen. De gloeiende bonken uit deze oven worden in een waterbad geblust zodat ze barsten. Uit deze over blijfselen, in gewicht een derde van de oorspronkelijke materie. zijn alle organische stoffen ver dwenen zodat verotting is uitge sloten. De volume is terugge bracht tot slechts 7 procent van de oorspronkelijke hoeveelheid afvalstoffen. Het overblijfsel wordt gebruikt voor het dempen van sloten, dichten van gaten of wordt gestort. De gassen die .bij de verbranding vrijkomen moeten eerst in tem peratuur omlaag gebracht wor den omdat de betonnen schoor steen niet tegen temperaturen van dergelijke omvang is be stand. Door het inspuiten van water worden deze temperaturen omlaaggebracht tot 300 graden en electro-stofafscheider zorgt er uiteindelijk voor dat een vrijwel stof- en reukloze damp door de 80-meter hoge* schoorsteen het luchtruim ingezonden wordt. "Dat het vuil zulk een intensieve bewerking ondergaat weten slechts weinigen", zegt de heer J. Kranenburg, beheerder van de vuilverbranding. "Men heeft ook geen idee om welke grote hoe veelheden het gaat. Dikwijls krijg ik telefoontjes van mensen die bijvoorbeeld een ringetje kwijt zijn en dan vragen of we die even kunnen opzoeken Gemeente trekt voor aanpak van de Os en Paar- denlaan en omgeving, Herensin gel en delen van de Lusthoflaan, Sophiastraat, Julianastraat, Ma- resingel en Bernhardkade. Naast vernieuwing van de straten en de openbare verlichting bevat i tij het plan een nieuwe oeververde- VOOV Wllk Noord diglng tangs de Herensingel en lJKJKJt IAJIJ ft 1 1 UUI LI een deel van de Maresingel. In het plan is bij de Marnixstraat een visplaats opgenomen. Daarnaast vragen B en W de ge meenteraad bijna 9 ton uit te trekken voor vernieuwing van de riolering, de openbare verlich ting en aanpassing van de straten in de Oranjestraat, Koningstraat en delen van de Anna Paulowna- straat en Nassaustraat. De gemeente bekijkt nog of aan vullende voorzieningen voor de grondwaterstand getroffen wor den. Zöals bekend kampt men in Noord vaak met wateroverlast vanwege de lage grondwater stand. 6 miljoen uit LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een kleine 6 miljoen uittrek ken voor verbetering van de wijk Noord. De verbetering bestaat uit vernieuwing van de riolering, openbare verlichting, bestrating en aanpak van de groenvoorzie ningen. De plannen maken deel uit van de stadsvernieuwing in Noord. De gemeente krijgt hier voor belangrijke bijdragen van hét rijk. De plannen vallen in twee delen uiteen. Burgemeester en Wet houders vragen de gemeenteraad rond vijf miljoen uit te trekken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3