huurverlaging Flatraad: nu andere wijkflats ook Alphense school spoelt met "fluor" "GEMEENTE KATWIJK MOET OOK VOOR ONS NAAR DE MINISTER" TNO gaat beton onderzoeken van twee Katwijkse torenflats Scholier uit Alphen (15) werd elpee-dief "op bestelling" NIEUWE METHODE IN DEZE OMGEVING DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 PAGINA 21 l^mTsterie vanl® en Ruimtelijke Ort van de Volkshuisvesting rSSECRETARlS VAN VOLKSHUISVESTING EN RUIMTELIJKE ORDENI' (vervolg van pagina 1) KATWIJK - De flatraad in de Katwijkse wijk "Hoornes" vindt het een verwerpelijke zaak dat de "Katwijksche Bouwvereeniging" de pot van 125.000 wil afslaan, welke de minister heeft aangeboden voor huurverlagingen in de to renflat aan de Colijnstraat. De torenflats aan de Treubstraat en de J.P.H. Visserstraat in Katwijk. De flatraad inde wijk wil nu ook voor deze flatbewoners huurverlaging bewerkstelligen. I De uitspraak van de minister van volkshuisvesting: de heer Glasbergen uit de flat aan de Colijnstraat 148 krijgt geld terug... De minister vindt dat dit ook voor de andere bewoners uit deze flat moet gelden. KATWIJK - Het bouwkundig on derzoeksbureau van TNO gaat in Katwijk de betonconstructie on derzoeken van de twee torenflats van. woningbouwvereniging De Brittenburg in de wijk Hoornes (aan de J.P.H. Visserstraat en Treubstraat). De woningbouw vereniging heeft daartoe op dracht gegeven, omdat in het be ton op de galerijen van de 13 eta ges hoge gebouwen flinke scheu ren zitten. Voorzitter H. Haasnoot van het be stuur van De Brittenburg verze kert dat de bouwvereniging van het loslatende beton op de hoogte was toen ze de twee flats een klei ne twee jaar geleden kocht. Dit mankement, zo verwacht Haas noot, zal nog in de loop van dit jaar worden verholpen. Aanvankelijk had het verenigings bestuur het plan om extra men sen aan te trekken om de schade aan de flats te herstellen. Toen echter bleek dat deze kllis heel wat ingrijpender was dan men had verwacht, schakelde het be stuur aannemers in. Het vroeg hen een prijsopgaaf te doen. De aannemers durfden het echter niet aan om zo'n opgaaf te doen, omdat zij de betonconstructie van de gebouwen niet kenden. Daarop gaf De Brittenburg TNO opdracht die constructie te on derzoeken. Pas als de samenstel ling van het beton bekend is, kan worden bepaald hoeveel werk met het herstel is gemoeid, hoe lang dat gaat duren en hoeveel het zal gaan kosten. Haasnoot verwacht, dat TNO aan zijn on derzoek kan gaan beginnen. De voorzitter stelt dat het herstel geen haast heeft, vooral omdat de Bijeenkomst in Soefitempel KATWIJK - De Soefibeweging or ganiseert op zaterdag 24 februari "het samenzijn van verzame laars". Dit is vanaf 19 uur in Huize Sonmarc aan de Hogeweg 4 te Katwijk aan Zee. Het samenzijn is een gezamenlijke maaltijd. Tijdens dat gebeuren zijn er allerlei evenementen. Er worden verhalen verteld, gedich- De flatraad voert al lange tijd strijd voor een soortgelijke huurverla ging in twee andere torenflats in de buurt; aan de J.P.H. Visser straat en de Treubstraat. Die zijn van hetzelfde type als de flat aan de Colijnstraat. Ze zijn echter in handen van een andere woning bouwvereniging: "De Britten burg". Onder druk Volgens een woordvoerder van het ministerie van huisvestingsza ken is de "Katwijksche Woning- bouwvereeniging" overigens ge rechtigd om het aanbod van 125.000 eventueel af te slaan. Maar de flatraad uit Hoornes wil daarover een gesprek met bur gemeester en wethouders uit Katwijk. De flatraad vindt dat B en W de woningbouwvereniging onder druk moeten zetten om het aangeboden huurverlagingsgeld tóch te accepteren en te verdelen onder de betreffende flatbewo- Daarnaast wil de flatraad, dat B en W ook naar het ministerie stappen om te proberen een soortgelijke huurverlagingspot in de wacht te slepen voor de twee torenflats (van hetzelfde type als aan de Colijnstraat) van woningbouwvereniging "De Brittenburg", zodat ook de hu ren daar omlaag gaan. Lukt dat niet, dan wil de flatraad dat B en W voor die Brittenburg huurders in de bres springt. Met andere woorden: de gemeente moet dan een huurverlaging voor haar rekening nemen, zo vindt de Hoornes-flatraad. Onrechtvaardig Woordvoerder Franc de Graaff van deze flatraad: "Als de huren van de torenflat van de "Katwijksche Woningbouwvereeniging" aan de Colijnstraat omlaag gaan, dan Tot opluchting van mevrouw L. C. J. Dijksterhuis (voorlichtster van de stichting ter bevordering van de jeugdtandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreeke) slaat die spontane uitroep niet op de smaak van de uitgespuwde vloei stof. Want die is wel lekker, vindt het jongetje. Nee, een klontertje bloed van een loszittend tandje had hem doen huiveren. Olievlek Éénmaal per week de mond spoe len met een fluoridehoudende spoelvloeistof. Dat is de nieuwste methode waarvan drie instellin gen voor jeugdtandverzorging in Nederland zich bedienen om het tandbederf tegen te gaan. In het gebied van de stichting, de ge meenten gelegen tussen Woer den, Alphen aan den Rijn en Lei den, is de Alphense Kennedy- school (waar bovenstaand tafe reeltje zich ook afspeelde) de school die het spits mag afbijten. De dirigerend tandarts van de stichting, P. B. Sips, hoopt, dat vanuit die school het spoelen zich als een olievlek uitbreidt over de hele streek. Of dat werkelijk zal verschillen die huren nóg meer met de huren die wij voor de flats aan "De Brittenburg" betalen. Dat levert een nog grotere on rechtvaardigheid op. Het voor deel van die situatie is, datje van de gemeente mag verwachten dat ze druk op het ministerie gaat uitoefenen om ook de huren van de woningen in de twee torenflats van De Brittenburg (door een rijksbijdrage) te verlagen. Op die manier kan de gemeente een stuk sociaal beleid voor ons voeren". Wethouder van volkshuisvesting J.J. van Oosten (PvdA/PPR) in Katwijk bevestigd het aanbod van 125.000 van de minister aan de "Katwijksche Bouwvereeni ging". Dat deze laatste het geld zou willen afwimpelen is echter nieuw voor hem. Net als het voornemen van de flatraad om over deze kwestie te willen spre ken met het college van B en W. Op die laatste twee punten wil hij daarom geen commentaar geven. "Coulant" Van Oosten vindt van het aanbod van 125.000 van de minister dat deze "zich coulant opstelt". Hij noemt het verder "op zijn zachtst gezegd onwaarschijnlijk" dat de gemeente huurkosten van bewo ners van de torenflats voor haar rekening gaat nemen. "Ik kan me de gevoelens van de mensen van de flatraad voorstel len. Het heeft echter een finan ciële achtergrond dat de huren van de flat aan de Colijnstraat la ger zijn dan die van de torenflats van De Brittenburg aan de J.P.H. Visserstraat en de Treubstraat. De eerste is als woningwetbouw gefïnancieerd en de andere twee zijn in feite vrije-sectorhuizen. Daarvoor heeft De Brittenburg privé-leningen moeten sluiten en die zijn nu eenmaal duurder dan rijksleningen. Dat levert weer een hogere huur op, al kan ik me wel enigszins voorstellen, dat gebeuren is overigens sterk af hankelijk van de financiële mo gelijkheden die de stichting Sips^heeft goede hoop. dat de fi nanciële kant van de zaak wel in orde komt. De ziekenfondsen zullen straks gaan bijdragen aan de fluor-applicatie: dat is een halfjaarlijkse behandeling van het gebit met een fluorpasta. Met die behandeling is per kind ne gen gulden per jaar gemoeid. Wekelijks spoelen kost echter niet meer dan f 2,50 per leerling per jaar. De pasta-behandeling kan dan achterwege blijven. Aan een andere voorwaarde voor het door Sips beoogde olievlek effect is in elk geval wel voldaan. De start op de Kennedyschool is volledig gelukt. Van de 452 leer lingen van de school en de de pendance doen tien kinderen niet mee aan de weklijkse mond- spoelbeurt. Volgens Sips is dat een erg hoog aantal. "Bij de, voor zover mij be kend, drie stichtingen waar dit al wordt gedaan, wordt nergens zo hoog gescoord. Het is dacht ik vooral te danken aan de goede zoiets als onrechtvaardigheid overkomt". Onderhoud Over de kwestie van de hoge huren is onlangs een zitting geweest bij de huuradviescommissie te Lei den. De flatraad protesteerde daar tegen het onderzoek dat de commissie heeft gedaan naar de redenen van Brittenburg-huur ders in torenflats om de huurver hoging van 1978 niet te betalen. De commissie verwierp ver schillenderedenen echter als niet terecht en stelde vervolgens dat de huurverhoging correct is. Eén van die huurverlaging-argumen- ten van de flatraad was de matige staat van onderhoud van de flat gebouwen. voorbereiding en medewerking van de school". Paar minuten Die school had daarmee overigens niet veel moeite. Hoofd N. A. Se- gaar: "Het kost per klas wekelijks hooguit enkele minuten. Dat is natuurlijk minimaal, gezien over een hele schoolweek. Als je daarmee het tandbederf kunt te rugdringen, dan is het dat meer dan waard". Dat het zo weinig tijd kost is vooral te danken aan de inzet van een aantal moeders, die als "spoelmoeders" zijn gedoopt. Elke woensdagmorgen na het speelkwartier zorgen zij ervoor, dat de bekertjes worden gevuld met een "mondje" spoelvloeistof. waarmee ze dan vervolgens de klassen rondgaan. Direct na het spoelen nemen de moeders de bekertjes ijiet de teruggespuwde vloeistof weer mee, zodat de le sonderbreking inderdaad tot en kele minuten beperkt blijft. Water Het gebruik van de fluor-houdende vloeistof, die overigens een pe- permunt-achtig smaakje heeft, verenigt een aantal voordelen in zich. Wekelijks spoelen leidt tot een vermindering van het aantal gaatjes in het gebit met dertig tot veertig procent. Het spoelwater wordt weer uitgespuwd, nadat er één minuut is gespoeld, zodat geen fluoride wordt ingeslikt. Ouders die bezwaar hebben hoeven hun kinderen niet mee te laten doen. In de dependance van de Kennedyschool zagen we een leerlinge dat in plaats van mei fluor-vloeistof met water spoel de, zodat ze in ieder geval "soli dair" was met haar klasgenootjes. Nog een ander voordeel is, dat het spoelen zonder bezwaar gecom bineerd kan worden met het da gelijks gebruik van fluoride tabletjes en het poetsen met fluo ridehoudende tandpasta. Het wordt zelfs aangevolen. Effect Door het klassikaal spoelen kan aan een aantal voorwaarden wor den voldaan die nodig zijn voor het gewenste effect. Het spoelen moet wekelijks gebeuren. Dat de schoolvakanties die wekelijks periode doorbreken is volgens Sips niet zo erg. Gemotiveerde ouders kunnen in de vakanties overigens hun kinderen laten doorgaan met spoelen, omdat de spoelvloeistof in de handel ver krijgbaar is. Het effect van de vloeistof is het beste als er tot een half uur na de spoclbeurt niet wordt gegeten of gedronken. Omdat dit niet de gewoonte is tijdens lessen, zal het effect van de spoelbeurten daar door in elk geval niet worden be dorven. huidige situatie geen gevaren voor bewoners oplevert. Dat laat ste is onlangs gebleken toen de gemeente Katwijk het gebouw onderzocht. 'Dat het beton op de galerijen los laat is ook geen kwestie van slecht onderhoud. Het ligt dui delijk aan de constructie. We gaan een plan opstellen om dat euvel-op-grote-schaal te verhel pen, zodat we er voor jaren van af zijn", aldus Haasnoot. ten voorgedragen, muziek wordt er gemaakt, er kunnen films wor den vertoond en dergelijke. Dat alles heeft als thema: het verza melen. De Soefibeweging in haar aankon diging van dit samenzijn: "Ver zamelen verbindt van 't vele; ver gaard tot 't ene; houvast gevend aan allen; 't gegevene bindend aan geen". Liefhebbers voor deze maaltijd kunnen zich aanmelden via tele foonnummer 01718-72371. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nadat hij tegenover vriendjes had doen voorkomen dat hij via een familielid, die "iets deed" in de grammofoonpla tenindustrie goedkoop aan langspeelplaten kon komen, werd een 15-jarige Alphense scholier van lieverlee een rou tine-dief van langspeelplaten. Om de door hemzelf geschapen schone schijn op te houden pikte de knaap op bestelling langspeelplaten uit Alphense winkels. Vorige week liep hij echter tegen de lamp. Hij bekende daarbij sinds september zo'n 500 el pees te hebben gestolen, met een totale waarde van onge veer 10.000. Het begon allemaal, nadat de jongeman voor eigen gebruik enkele dure platen had gestor len. Vriendjes maakten er waarderende opmerkingen over, waarop de jongen ver zon dat liij een neef had in de platenbusiness die hem' die platen goedkoop bezorgde. Daar voelden de vriendjes ook wel voor. Om niet af te gaan in de ogen van zijn vrienden schaar, begon de knaap op be stelling te stelen. De platen verkocht hij tegen "zachte prijzen" weer door. Het geld dat de jongeman op die manier binnenkreeg werd be steed aan geluidsapparatuur (waarde tweeduizend gul den), spotjes en andere disco artikelen. Bovendien trof de politie bij huiszoeking nog een potje met f 850 baar geld aan. De Alphense politie had na de verhoren de indruk, dat de jongen opgelucht was, dat de hele affaire nu is uitgekomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Gadverdamme, wat een vie zigheid". Het is de hartgrondige en spontane reactie van een jongen in de eerste klas na zijn wekelijkse mond- spoelbeurt met fluoride-vloeistof.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21