LEIDSCH DAGBLAD Geen extra geldelijke steun voor het Noorden TOTALE OORLOG DREIGT vandaag Kleurvast SMS) Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen Teveel betaalde huur niet terug naar Katvvijkers: "Teveel werk" Brief van regering aan de Tweede Kamer: Koffie Hag, probleemloos lekker! 09 IMG mag! YMF leiding ontkent spanningen in bedrijf DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35789 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van c r verslaggevers) i de Kat- n de Co ver de af- KATWIJK - De bewo de 142 woningen ii wijkse torenflat aa lijnstraat kunnen o gelopen drie jaar 648 terug krijgen aan teveel betaalde huur 18 per maand). De flat-eigenaar, de "Katwijk- sche Woningbouwvereni ging", is echter van plan dat aanbod van de minister van volkshuisvesting af te wim pelen: het zou teveel werk zijn om de adressen op te sporen van inmiddels ver huisde flatbewoners. Minister Beelaerts van Blok land (volkshuisvesting) is bovendien bereid geld uit te Geen interview UTRECHT (GPD) - De voormalige CDA-fractie- voorzitter W. Aantjes in Utrecht voelt zich het slachtoffer van de boulevardpers. Het weekblad Story is deze week begonnen met een serie van drie artikelen over Aantjes, maar deze zegt absoluut geen interviews met Story te hebben gehad. Wel hebben anderen over hem tegen Story gepraat. Aantjes: "Die man van Story heeft hier dagen in de barre kou voor het huis gepost, hij vroor zowat vast. Omdat ik menselijk wil blijven, heb ik hem tenslotte even binnen gelaten en koffie gegeven". Minder vertrouwen AMSTERDAM (ANP) - Het vertrouwen van het Nederlandse volk in het kabinet-Van Agt/Wie- gel is fors gedaald. Uit een onderzoek dat het NIPO in januari instelde blijkt dat 31 procent van de ondervraagden vèèl vertrouwen in het kabinet had, in augustus 1978 was dit nog 42 procent. Vorige maand zei 40 procent weinig vertrouwen te hebben in het kabinet (was 38 procent) en 25 procent helemaal geen vertrou wen te hebben (was 13 procent). Vijf procent van de ondervraagden had geen oordeel. Jack van Zanten rechts) met Jan Zwartkruis op Schiphol. 26 pagina's I Jack van Zanten is na een periode van zes jaar weer te ruggekeerd als begeleider van het Nederlands elftal. Van Zanten keerde Oranje in 1972 na de geruchtmakende wedstrijd tegen België (o-o) de rug toe. Op de sportpagina legt de kersverse begeleider uit waarom hij weer terug keerde PAGINA 13 Holland Festival streeft naar meer kwaliteit PAGINA 5 CDA en WD steunen rege ringsvoorstel VAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De regering wil geen extra geldelijke steun uittrekken voor het door het barre winterweer van de afgelopën week getrof fen Noorden van het land. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. LEIDEN - De zestigjarige Gerardus van Eijgen uit Leiden is gisteravond verdronken nadat hij met zijn auto door het ijs op de Zoeterwoudse singel was gezakt. De man stapte rond elf uur in zijn auto die bij de. Koepoortsbrug geparkeerd stond. Hij raakte na ongeveer tachtig meter in de richting van de Lammenschansweg gereden te hebben, een aan de rechterkant van de Zoeterwoudse singel geparkeerde auto, vervolgens een boom aan de linkerkant van de wég. en gleed daarna van de weg af op het ijs. Na een slag in de rondte te zijn gedraaid reed hij over het ijs door in de richting van de Koepoortsbrug. Daar zakte de auto door het ijs., Een duikersploeg van de Leidsc brandweer is op zoek gegaan naar inzit tende^), maar in de auto werd niemand aangetroffen. Een raampje van de auto was geopend, zodat ook in de omtrek onder het ijs is gezocht. Daarbij moesten de duikers elkaar geregeld afwisselen omdat het in het koude water niet langer dan ongeveer drie minuten was uit te houden. Nadat het ijs onder de brug met een bootje was stukgebroken en de auto uit het water was getakeld, vond men na ongeveer een uur het slachtof fer op de bodem van de Zoeterwoudse singel, een eind van de auto verwijderd. Hij is per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht, waar werd vastgesteld dat hij onder invloed van drank had verkeerd. Op de foto: De werkzaamheden van de duikers werden door een grote nigte gadegeslagen. Grensconflict ChinaVietnam: ging dit jaar. Dat zou neer komen op 20 per maand minder (thans nog 280 "kaal"). Maar ook dit hoeft niet van de woningbouw vereniging. Deze stelt dat als de huren in 1976 zouden zijn bevroren, ze in de twee daar op volgende jaren extra om hoog hadden gemoeten. Op die manier zou de huur toch op het peil van nu zijn uitge komen. De minister hanteert hier dus een andere berekeningswij ze, gezien de aangebeden huurverlaging. Op die ma nier zou de huur toch op het peil van nu zijn uitgekomen. In totaal wil de minister 125.000 op tafel leggen voor deze Katwijkse torenflat. Hij heeft dat drie weken geleden laten weten aan de woning bouwvereniging, naar aan leiding van een proefproces van een flatbewoner, de heer D. Glasbergen. Die moet vol gens een uitspraak van de Raad van State 18 per maand terugkrijgen over de jaren 1976-1978, en de huur van deze flat werd dit jaar vastgesteld op 20 per maand minder. De minister vindt nu, dat dit voor alle bewoners moet gelden in de ze Katwijkse flat. Bij het ministerie was overi gens vanmorgen nog geen afwijzende reactie van de Katwijkse woningbouwver eniging binnengekomen op het aanbod van 125.000 aan huurgelden. Hoofd-administrateur W. Duindam van de "Katwijk- sche Woningbouwvereni ging", die één en ander heeft laten uitkomen tegenover de flatraad in de wijk "Hoor- nes", was niet bereid de op merkelijke houding van de woningbouwvereniging te genover onze krant toe te lichten. Voorzitter D.F.E. Meerburg wilde vanmorgen evenmin een reactie geven. JAKARTA-BANGKOK (GPD) - De grensoorlog tussen Vietnam en China dreigt dramatisch te esca leren na berichten over troepen mobilisaties in Mongolië, een nauwe bondgenoot van de Sow- jet-Unie. Japanse militaire offi cieren in Tokio zeggen op dit moment niet te weten wie er worden gemobiliseerd, de Rus sen of de Mongoliërs. De Sowjet- Unie heeft in Mongolië drie divi sies. De Mongoolse Volksre publiek grenst aan China en is maar 500 km verwijderd van Pe king. Kans op ij zei Af en toe regen, sneeuw of ijzel, kans op mist. Minimumtemperaturen van om streeks 0 graden aan zee tot circa min 3 graden elders. Middagtemperaturen ongeveer plus 2 graden. Zwakke wind tussen west en (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 FEBRUARI Zon op: 7.40 uur; oi der: 18.07 uur. Maan op: 5.10 uur; onder 14.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.22 uur, laagwater te 7.46 en 20.35 uur. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Intussen worden ook intensief ra dioverkeer en militaire activitei ten gemeld vanuit Wladiwostok en een aantal plaatsen langs de Chinese grens. Volgens Japanse officieren heeft de Sowjet-marine een strategisch commando in de Zuidchinese Zee gevestigd, om de Chinese vloot en lucht macht te controleren die in de buurt van Vietnam opereren. De Chinese troepen zijn nu, vijf dagen na hun invasie, Vietnam 25 kilometer binnengedrongen. Op de weg naar de Vietnamese pro vinciehoofdstad in het noord westen van Vietnam zijn grote Chinese troepenbewegingen gaande en vanuit Hanoi zijn ook geregelde troepen naar de pro vinciehoofdstad gestuurd. Men verwacht in deze stad een grote militaire confrontatie. Volgens militaire waarnemers in Bang kok zou de noordwestelijke pro vinciestad Lao Kai in handen zijn gevallen van de Chinezen en op het ogenblik wordt hevig gevoch ten om een andere Vietnamese provinciehoofdstad, Kao Bang. Vietnam heeft de val van Lao Kai bevestigd. Verliezen Volgens Japanse militaire waar nemers hebben de Chinezen tot dusver te maken gehad met on ervaren Vietnamese militia en plaatselijke troepen. Nu Hanoi ervaren troepen op de Chinezen heeft ingezet, vrezen zij dat de Chinese troepen grote verliezen zullen lijden. Volgens het Franse persbureau AFP heeft China 300.000 mensen in de gebieden, grenzend aan de Sowjet-Unie, geëvacueerd. Maar militaire waarnemers achten het onwaar schijnlijk dat Peking die gebie den ontruimt. Het is meer waar schijnlijk dat de mensen in de provincies Heilungkiang, Bin- nen-Mongolië en het westelijke Sinkiang-gebied in strategische posities worden gebracht om, wat genoemd wordt, een tradi tionele volksoorlog te beginnen, mochten de Russen binnenval len. De Vietnamezen beweren in de afgelopen vier dagen 7000 Chine zen te hebben gedood, en China 10.000 Vietnamezen. Maar neu trale waarnemers staan nogal sceptisch tégenover deze bewe ringen. Volgens militaire waar nemers ziet het er in elk geval nog niet naar uit dat de Chinezen van plan zijn hun opmars te stoppen. Men vraagt zich thans af wat Pe king zich als doel heeft gesteld, om, zoals de Chinese vice-pre- mier Deng Xiao-Ping het noem de, Vietnam „te straffen". Wat als een maatregel van beperkte duur werd omschreven, lijkt nu een slepende oorlog te worden, met het gevaar dat Sowjet-ingrijpen onvermijdelijk wordt, zo menen politieke waarnemers. Moskou kan er niet meer onder uit en zal, krachtens het vriend schapsverdrag, de Vietnamezen te hulp moeten schieten. Doet het dat niet, dan betekent dat een enorm gezichtsverlies in de communistische wereld. Dit blijkt uit een brief die minister president Van Agt heeft gestuurd aan de Tweede Kamer, die van daag debatteert over steun voor het Noorden. De regering ver wijst getroffen ondernemers en boeren naar bestaande regelin gen, zoals de Rijksgroepsregeling zelfstandigen. Overigens wil de regering eerst een overzicht van de aangerichte schade, alvorens kan worden gesproken over eni ge vergoeding. De toezegging van Van Agt dat geen bedrijf door het barre weer over de kop zal gaan, zal, aldus de brief, gestand worden gedaan. Ter overbrugging van problemen zullen gemeenten via renteloze leningen geld beschikbaar krij gen. Bedrijven waarvan het voortbestaan acuut in gevaar komt, kunnen voor overheids steun aankloppen bij het minis terie voor economische zaken. Superverzekering CDA-woordvoerder Hermsen zei vanmorgen vroeg, voor de aan vang van het debat, dat het Noor den niet in een extra nadelige po sitie mag worden gebracht. „Aan de andere kant is het Rijk ook geen superverzekering'. Wel vindt de heer Hermsen dat de mogelijkheid erin moet zitten dat er meer uitkeringen komen dan er eigenlijk wettelijk mogelijk zouden kunnen zijn. In de brief van de regering wordt gesuggereerd dat de schade ver der wel uit de reserves van pro vincies en gemeenten betaald kunnen worden. Het WD-Tweede^tCamerlid Seherpenhuizen gaf als eerste in druk dat de ontworpen regeling in redelijke mate uitvoering zal geven aan de toezegging die pre mier Van Agt vorige week deed, dat geen bedrijf als gevolg van het barre winterweer over de kop zal hoeven te gaan. „Daarbij zul len de bestaande regelingen dan wel soepel moeten worden toe gepast", aldus het liberale Twee de-Kamerlid. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond (KNOV), orga nisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, heeft premier Van Agt per brief ver zocht om steun voor de onder nemers in het Noorden die scha de hebben geleden als gevolg van het slechte weer. Het KNOV zegt dat het Verbond vanuit de ach terban in Groningen, Friesland en Drente vele noodkreten heb ben bereikt. "Het verlies in omzet is zo groot dat in veel gevallen voor een negatief bedrijfsresul taat in 1979 moet worden ge vreesd". Inmiddels vraagt men zich in het Noorden af welke toestanden er op komst zijn als het gaat dooien. Bij de waterschappen ziet men die dooi met vrees tegemoet. "Krijgen we een snelle dooi met regen en wind, dan vrezen we dat er overstromingen komen, waar bij kelders en landerijen onder water komen te staan", aldus een woordvoerder. Veel gemeenten en burgers in het Noorden is dringend gevraagd geen sneeuw meer in sloten en vaarten te dumpen zoals op di verse plaatsen gebeurt. Bij de wa terschappen bestaat angst dat de sneeuw de waterstroming in vaarten en sloten verstoort. "In de watergangen zit weliswaar al veel sneeuw, maar op de bodem is nog wat beweging gaande, zo dat die sneeuw wel wegsmelt. Maar als je nu de vochtige, zware sneeuw van de wegen in de wa tergangen gooit, zakt dat spul naar de bodem en stagneer je de doorstroming, aldus de woord voerder. UTRECHT (GPD/ANP) - De raad van bestuur van VMF (11.500 werknemers) ontkent dat de si tuatie van het bedrijf alarmerend zou zijn. Volgens een woord voerder van het concern is in re cente publicaties (waaronder in deze krant) ten onrechte de in druk van één of andere acute noodsituatie bij het concern ge wekt. Dat er verliezen zijn en worden geleden is weliswaar juist en reeds lang bekend, maar dat de liquiditeit thans slecht is en de ondergang voor de deur staat is volkomen onjuist, aldus de woordvoerder. De raad van bestuur van VMF heeft gistermiddag bij de presentatie van de samenvatting van het ope rationeel plan voor 1979 aan de centrale ondernemingsraad meegedeeld dat het concern het afgelopen jaar voor 12 procent meer orders heeft gekregen dan in 1977. Over de winstgevendheid van deze orders is achter niets bekend. Het verlies over 1978 is volgens de raad van bestuur belangrijk lager dan over 1977 toen het rond de 130 miljoen gulden bedroeg. Dit bedrag bestond qit 59 miljoen verlies en 74 miljoen gulden her structureringskosten. De liquidi- teitspositie is volgens VMF be vredigend. Een en ander sluit niet uit dat, als de ontwikkelingen bij Pentagon stelt Israël aan de vooravond van Camp David voor keuze PAGINA 9 Spaanse racist: "Nazi's wel opgevoed en fatsoenlijk" PAGINA 17 =^p= PROCESINDUSTRIE te Rotterdam Botlek zoekt hoofd boekhouding leeftijd omstreeks 30 jaar. Opleidingsniveau S.P.D.. Leiding aan ca. 5 medewerkers. Wij zenden U op aanvraag uitgebreide gegevens. Psych. Adv. Bureau Or. J.G.H. Bokslag bv Postbus 62004 R'dam 010-7718 33 Parana-pine schroten 6 cm breed 84 ct per mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldljk 2 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwf&briek zaterdags tot 5 uur geopend enkele werkmaatschappijen die al verschillende jaren verliesge vend zijn, zouden achterblijven bij de nu bestaande verwachtin gen, daarvoor ingrijpende maat regelen moeten worden overwo gen, aldus VMF. Vorige week woensdag heeft de VMF top een gesprek met de vakbonden gehad over de toe komstperspectieven van het x concern. Uit het verslag van die bespreking blijkt dat er een over zicht is gegeven van de resultaten over 1978 in vergelijking met de voorspellingen zoals die in mei waren opgesteld. Het meest in het oog springende verschil is het feit dat de totale divisiebij- drage niet enkele miljoenen posi tief is doch enkele miljoenen ne gatief. Daarbij komt een groter verlies dan begroot bij Stork Werkspoor Diesel. Dit heeft tot gevolg dat het totale operationele resultaat aanmerkelijk slechter is dan voorspeld. De raad van bestuur, zo staat in het verslag te lezen, trekt de conclu sie dat uit de balans en de winst en verliesrekening blijkt dat er ernstiger spanningen ontstaan rond de liquiditeit. Op deze ma nier is VMF Störk niet in 1980 uit de verliessituaties. Dit zou wel moeten i.v.m. de positie op de markt, aldus de raad van bestuur in het verslag. Bij Hein Kruider kun je rekenen op een goed kleuradvies. Niet alleen voor tapijt maar ook voor gordijnen, vitrages enz. Loopt u gerust eens, geheel vrijblijvend, bij ons binnen dan kunnen wij u er alles over vertellen. ^Rijnsbure. Tel 01718 225: Echte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen en cotfeme dat doet je goed echt goed

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1