Waar blijven de standplaatsen Geen nadere controle KLM Kasteel Slagersdemonstratie op basisschool viel verkeerd bij vader Beijen wil overleg over 'hoogspoor' viert gouden jubileum Dr. R. Diekstra lector Beperking tabaksreclame gevraagd aan overheid DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 Gedeputeerde Guenther over woonwagenbeleid X (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw Guenther, die onder meer het woonwagenbeleid in porte feuille heeft, gaat een aantal gemeenten in de Leidse regio benaderen met de vraag waarom zij nog geen concreet plan 'hebben voor de aanleg van standplaatsen voor woonwagens. De gemeenten zijn dat krachtens het provinciale woonwagenplan wel verplicht, maar om niet altijd even duidelijke redenen komt er e plaatsen niet veel van Gemeente wil zes miljoen voor De Kooi LEIDEN - De gemeente Leiden wil snel verder met de verbetering van de oude stadswijk De Kooi. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad een kleine 6 miljoen gulden beschik baar te stellen voor nieuwe plan nen. De plannen maken deel uit van de grotendeels door het rijk betaalde stadsvernieuwing. De plannen bestaan uit nieuwe riolering, openbare verlichting en bestrating in het gebied tussen de Timorstraat en Atjehstraat, delen van de Ambonstraat en Borneostraat en de Lage Rijn dijk. Burgemeester en wethouders drin gen er bij de gemeenteraad op aan om de plannen snel goed te keuren. Volgens de gemeente is het nodig dat men op korte ter mijn met de werkzaamheden aan de Lage Rijndijk kan beginnen. In verband met de bereikbaar heid van de winkels en de duur van het werk wil men de Lage Rijndijk het eerst aanpakken. STRANDLOOP LEIDEN - De Atletiekvereniging Holland organiseert zondag 25 februari een strand loop vanaf de Wassenaarseslag. Er kan gelopen worden over de volgende afstan den: 2, 4, 8 en 12 kilometer. Ook wandelaars kunnen deelnemen. Er kan gestart worden om elf uur. Het inschrijfgeld bedraagt f 3,50 voor volwassenen en f 2,50 voor de jeugd tot 15 jaar. Deelnemers ontvangen na afloop een herinne ring. terecht. Tot ongenoegen van die gemeenten die wel voorzienin gen hebben getroffen. Het gevolg van het achterblijven van stand plaatsen is onder meer dat het re gionaal centrum in Leiden zwaar overbezet is. Met haar bemiddelingspoging hoopt mevrouw Guenther te be reiken dat de standplaatsen er alsnog komen. Zij wilde desge vraagd niet de namen noemen van de gemeenten die tot nu toe niet erg bereid zijn gebleken het provinciale woonwagenplan uit te voeren. Wel zei ze dat naar haar oordeel de situatie in de Leidse regjo en de provincie Zuid-Hol land wel ongeveer het slechtst is Daarbij zal behalve de betrokken wethouder ook een vertegen woordiger van het regionaal li chaam, dat het centrum in Leiden beheert, steeds aanwezig zijn. Afgaande praktijk i moeilijk om na te gaan welke ge meentebesturen waarschijnlijk een gesprek met mevrouw Guen ther kunnen verwachten: Voor schoten, Oegstgeest, Katwijk, Sassenheim, Wassenaar èn Noordwijk. De gedeputeerde wil nu met de desbetreffende gemeenten apar te gesprekken gaan voeren om de knelpunten op een rii te zetten. Woningnood Naar aanleiding van uw artikel van zaterdag jl. aangaande het probleem van de jonge moeder die met haar drie kleine kinderen op een kamer woont in de Corto- na Stichting en wat inmiddels LEIDEN - "Onze dochter wilde die onsmakelijke en afschuwelijke demonstratie van het uitbenen van een varken zelf niet bijwonen. Het is niet zo dat wij haar dat verboden zouden hebben omdat we vegetarisch zijn". Aldus (desgevraagd) de heer R. Landheer, vader van één van de vijf leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging, die een de monstratie van slagers - vorige week dinsdag op hun school - niet bijwoonden. Deze slagersdemonstratie is volgens Landheer vanwege haar een zijdige en propagandistische karakter laakbaar geweest. Hij heeft op het punt gestaan opheldering te gaan vragen bij het schoolbestuur. Volgens hem zijn er talloze andere ambachten die je op school kunt demonstreren, zonder dat een kind vanwege de aanblik ervan de klas zou moeten verlaten. Een gesprek echter met onderwijzer J. van Kampen, dat volgens Landheer zeer plezierig is verlopen, heeft de gemoederen gesust. De onderwijzer zei zich niet gerealiseerd te hebben dat deze demonstratie zo moeilijk kon vallen. Daarmee was de zaak bij gelegd. Zowel het schoolbestuur, het hoofd van de school als de schoolin spectie had overigens vooraf toestemming gegeven de demon stratie van het slagersambacht op school te laten plaatshebben. zo n slordige drie ton heeft ge kost, wilde ik gaarne reageren. Dat de meeste ambtenaren van de gemeentelijke huisvesting, die voor zogenaamd sociaal ambte naren doorgaan, totaal niet so ciaal voelend zijn, zal waar schijnlijk niet alleen aan mij be kend zijn. Het is namelijk voor de heren een klein kunstje om deze vrouw uit deze crisissituatie te helpen en haar een woning toe te zeggen, ondanks het feit dat zij geen Leidse van geboorte is. Als de heren nu beweren dat er geen woningen zijn wijs ik hen op het feit dat ikzelf in september 1978 door ambtelijke willekeur m'n woning heb moeten verlaten. De ze woning staat nog altijd leeg, ondanks de woningnood. Ze hadden beter die drie ton kunnen besteden aan wat anders, want eens moeten ze haar toch een wo ning geven. De drie ton hoeven zij echter niet te betalen, maar de so ciale dienst die niets, maar dan ook letterlijk niets, te zeggen heeft over wat huisvesting doet of wil. Dat weet ik uit ondervinding. De heren hebben er namelijk derling nog al eens tegenstrijdige meningen over en hun prestige wordt over onze ?jme hoofden uitgevochten. Maar ook daar zullen de heren zich wel niet druk over maken. P. Devilee, Seringenstraat 56, LEIDEN Ransuilen LEIDEN -PPR-raadslid Beijen heeft Burgemeester en Wethou ders gevraagd met de NS te on derhandelen over ophoging van de spoorbaan tussen station Lei den en station Lammenschans. Het raadslid vraagt dit naar aan leiding van plannen van de NS om de spoorbrug over het Gal gewater te Beijen wil weten of de gemeente de NS erop gewezen heeft dat ver vanging van de spoorbrug als on derdeel van het hoogspoor in het belang van beide partijen is. Hij informeert tevens of de gemeente via grondtransacties of vergun ningen invloed op de plannen voor de nieuwe spoorbrug kan uitoefenen. Het PPR-raadslid wil verder van B en W weten waarom de ideeën voor een hoogspoor zijn verlaten. Volgens informatie van de NS zou Leiden vanwege ontbreken de subsidie van het hoogspoor- idee afgestapt zijn. Beijen wil nu van het college weten of en wan neer ooit een subsidieverzoek voor het hoogspoor-project is gedaan. Het idee voor een hoogspoor speelt al enkele jaren. Via een verhoging van de spoorbaan zouden de overgangen Morsweg en Haag- weg vervallen. Deze zaak is weer actueel nu de gemeente mede werking aan de plaatsing van ahobs heeft geweigerd en de overgangen met de hand bediend blijven. Met belangstelling las ik uw bericht over een waarneming van ran suilen in Leiden. Dat de omge ving van Leiden nog meer moge lijkheden tot waarneming van bijzondere vogelsoorten biedt, blijkt uit het navolgende: op zon dag 18 februari jl. om circa 16.30 uur nam ik boven mijn woon plaats Warmond een sneeuwuil waar. Een zeer zeldzame gast uit Noordpoolgebieden. De vogel vloog komend van de spoorlijn in de richting van de Kagerplassen. C. Apon v. d. Wijckstraat 3, WARMOND LEIDEN/ZOETERWOUDE - De machinefabriek Kasteel BV be staat morgen een halve eeuw. Het gouden jubileum wordt die dag gevierd in het fabrieksgebouw aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude met een receptie. De basis voor het bedrijf dat nu werk ver schaft aan ruim vijftig man werd gelegd in de Leidse Koddesteeg. In het pand nummer 38 begon Cornells Kasteel in 1928 een klei ne smederij. Over de aard en kwaliteit van zijn produkten is weinig bekend evenmin als over de outillage van zijn werkplaats. Het bedrijfje bieek levensvatbaar, want al spoedig werd naar een wat grote re ruimte in de Mirakelsteeg ver huisd. Na de Tweede Wereld oorlog kwamen enkele zonen de gelederen versterken en nam zoon Gerard, de huidige direc teur, samen met zijn zwager Wil lem van de Polder, de zaak over. Uitbreiding leidde opnieuw tot de noodzaak om het bedrijf te ver plaatsen. Nu naar de Vollers- gracht, waar diverse panden werden geannexeerd, en men de beschikking kreeg over een kan toor en tekenkamer. In 1968 wer den aan het programma de zoge naamde "ribbenbuizen" toege voegd en werden steeds grotere installaties ten behoeve van op pervlaktebehandeling gebouwd. In 1971 werd aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude begonnen met de bouw van een geheel nieuwe fabriek, die een jaar later werd betrokken. Weer vier jaar later werd de bedrijfsgrootte verdub beld door aankoop van het aan grenzende gebouw van Hoogvliet BV, waardoor Kasteel nu be schikt over 3600 m2 produktie- ruimte en 900 m2 voor kantoren, tekenkamer en kantine. En men is al weer bezig met plan nen om op het nog niet bebouwde terrein een nieuwe fabrieksruim- te neer te zetten van 3000 m2. «■".'"II.'ih.'I. LEIDEN - Dr. R.F.W. Diekstra is aan de Leidse universiteit be noemd tot gewoon lector in de klinische psychologie. Tot nu toe was hij docent bij de vakgroep klinische psycologie aan de Ka tholieke universiteit in Nijme gen. Dr. Diekstra die in 1946 in Sneek geboren werd behaalde in 1970 cum laude het doctoraal ex amen en promoveerde in 1973 tot doctor in de sociale wetenschap pen op het proefschrift: "Crisis en gedragskeuze, een theoreti sche en empirische bijdrage aan het zelfmoordprobleem". Als onderdeel van zijn onderwijs- werkzaamheden houdt dr. Diek stra zich op het ogenblik bezig met onderzoek op het gebied van zelfmoord en pogingen daartoe. In dit verband is hij lid van een internationale onderzoekscom missie die ten doel heeft het voorkomen van dit verschijnsel in verschillende Europese lan- "Algemene Rekenkamer buiten boekhouding houden" DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer voelt niets voor een intensieve controle van de KLM-boekhouding door de Algemene Rekenkamer. Woordvoerders van PvdA, CDA en D'66'hadden hierom l tijdens het KLM-debat dat, twee keer te zijn uitgesteld, giste ren in de Tweede Kamer is ge houden. De staatssecretaris legde deze ver klaring gisteravond af voor de televisie. De Kamer is hiervan nog niet op de hoogte gesteld, want de staatssecretaris zal pas volgende week antwoorden op de vele opmerkingen die in een VVD'er Nijpels boekt een camavalsuccesje DEN HAAG (GPD) - Het Brabant- se WD-Tweede-Kamerlid Nij pels heeft in ieder geval gedeel telijk succes gehad met zijn ver zoek aan kamervoorzitter Von deling om op 27 februari de Ka mer „Carnavals-vrij" te geven. Het presidium van de Kamer heeft, bij afwezigheid van de in Griekenland verblijvende Von deling, namelijk gisteren beslo ten om op aanstaande dinsdag geen stemmingen te doen hou den. Dat betekent dat eventuele carnavalvierders onder de volks vertegenwoordigers met een ge rust hart weg kunnen blijven. De actie van de liberaal kreeg vrij wel onmiddellijk na de publika- tie daarvan de steun van een aan tal kamerleden uit de andere frac ties. Net als Nijpels lieten zij we ten op 27 februari niet naar Den Haag te zullen komen. dikwijls vinnige sfeer werden gemaakt over vrijwel alles waar mee de KLM sinds begin vorig jaar in opspraak is gekomen. In haar verklaring deelde mevrouw Smit-Kroes ook mee de be voegdheden van de raad van commissarissen niet te willen uitbreiden, of heil te zien in een algemeen onderzoek naar de gang van diverse zaken bij de KLM. Zoals reeds was verwacht, is zij van mening dat de Kamer nu niet kan worden ingelicht over de rol die KLM's vertegenwoordiger in New York, F. O. Kielman, in een aantal zaken heeft gespeeld en de mate waarin Kielman persoonlij ke belangen trachtte te vergroten op grond van zijn nauwe betrek kingen met de KLM. Naar Kiel- mans handel en wandel heeft de KLM-directie inmiddels een on afhankelijk onderzoek inge steld. De KLM-directie had de staatsse cretaris wel „nadere gegevens" ter hand gesteld over het zoge naamde zwarte-geldcircuit, maar aangezien de KLM-directie deze informatie vertrouwelijk had ge noemd, was zij niet bereid de Kamer daarvan inzage te geven of mededeling te doen. Met name Hessel Rienks van de PvdA en mevrouw Ineke Lam- bers van D'66 hadden de staats secretaris ernstig gekritiseerd om de vaagheid en terughoudend heid waarmee zij de kamerleden, zowel in antwoord op schriftelij ke vragen als eerder in monde ling overleg in de vaste commis sie, had willen inlichten over KLM-zaken als aankoopbeleid, verstrekking van gratis tickets, verwerving van reisbureaus en zulke zaken. Zoethouders „De staatssecretaris heeft de Ka mer afgescheept met dooddoe ners en zoethouders", oordeelde Ineke Lambers, daaraan toevoe gend dat als naam en faam van de KLM de staatssecretaris zo ter harte gaan, zij de moeite moet nemen „de doorlichting van het hele apparaat op de mogelijkheid van ongewenste vermengingen van belangen eens op haar huis werklijstje te zetten". Rienks, die de zorgvuldigheid van het onderzoek van de Rijkslucht vaartdienst óp verscheidene pun ten „helemaal onwaarschijnlijk" noemde, verweet de staatssecre taris vooral dat zij met het ach terhouden van gegevens waarop de Kamer in Rienks' ogen recht heeft, „de parlementaire demo cratie een slechte dienst bewijst en bovendien het beeld oproept de zaak te willen toedekken". Als zelfstandige onderneming, al dus Rienks, heeft de KLM duide lijk als eerste de eigen verant woordelijkheid voor de gang van zaken in het bedrijf. Maar de overheid - de staat is voor 78 pro cent eigenaar van de KLM - draagt ook verantwoordelijkheid en deze strekt zich uit over het hele bedrijfsgebeuren. „De KLM is wettelijk verplicht alle gegevens die de overheid wenst, te leveren. Wanneer de Kamer dat wenst, dient de staatssecretaris daarin te voorzien. Dat de staats secretaris een aantal gegevens niet heeft, dan wel niet heeft wil len verstrekken, daarvan hebben wij met grote verwondering ken nis genomen". Voor Rienks is het onaanvaardbaar dat de staatssecretaris het parti culiere ondernemingsbelang bo ven het functioneren van het overheidsgezag stelt, zodat hij nu, „ten derden male" vragen stelde over het bijzondere geld circuit, de voeding en de beste ding ervan. Concrete vragen Dit rekeningen-circuit had ook de aandacht van CDA-woordvoer der Piet van Zeil, die zich bijkans lovend over de KLM uitliet, maar concreter dan Rienks formuleer de in welke opzichten hij nadere Staatssecretaris Smit-Kroes regels tot stand wil zien komen. De inrichting van de boekhou ding van de KLM, aldus Van Zeil, moet zodanig zijn dat alle inkom sten en alle uitgaven, waar ook ter wereld, verantwoord kunnen worden en wel zodanig, dat her komst, bestemming en grondsla gen ervan, zichtbaar zijn. Van Zeil bracht verder naar voren dat noch het ministerie van fi nanciën, noch de Algemene Re kenkamer op het ogenblik een diepgaand onderzoek kunnen in stellen naar inkomsten en uitga ven van de KLM, ofschoon de plicht om dat te doen in feite al is vastgelegd in de Comptabili teitswet van 1976. Onderdeel daarvan - een aangenomen motie van CDA'er Van Amelsvoort - is dat zulke onderzoeken gedaan moeten worden bij bedrijven overheid participeert dan 50 procent. DEN HAAG (GPD) - Konsumen- ten Kontakt heeft zich geschaard in de rij van degenen, die vinden dat de overheid aan de tabaks reclame paal en perk moet stel len. Bij motie heeft de Tweede Kamer dit al eerder verzocht, in de Eerste Kamer is er onlangs ook nog sterk op aangedrongen. Konsumenten Kontakt heeft nu staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid) ge vraagd deze reclame sterk te be perken. Fabrikanten kunnen met hun cam pagnes veel schade toebrengen aan de volksgezondheid, schrijft KK aan de bewindsvrouw. Aan leiding tot deze vraag is de kwes tie rondom de (betwiste) adver tenties met Johan Cruijff en Wil lem Duys. De consumentenorga nisatie noemt deze advertenties als voorbeeld. De schade die er door is aangericht, wordt zo ern stig genoemd, dat de Stichting Volksgezondheid en Roken tien duizenden guldens extra nodig heeft om de onjuiste informatie met een tegencampagne recht te trekken, aldus KK. Konsumenten Kontakt vraagt het extra benodigde bedrag zo snel mogelijk aan de stichting-Volks- gezondheid en Roken ter be schikking te stellen. Ook wil de consumentenorganisatie een verbod van schadelijke vormen van tabaksreclame. Wettelijke regels zijn noodzakelijk omdat de Reclame-Codecommissie niet voldoende invloed heeft. De beoordeelt adverten ties in de praktijk meerdere we ken na verschijning van de be wuste advertentie en kan ook niet verplicht een rectificatie opleg gen. Volgens het Konsumenten Kontakt is in de meeste gevallen het kwaad dan al geschied. De staatssecretaris moet alle ta baksreclame verbieden die een verband legt tussen sport en ro ken. Ook reclame die zich richt op jongeren en reclame die sug gereert dat je gelukkiger, man nelijker, vrouwelijker of welva render wordt of lijkt, moet ver boden worden. Reclame die de suggestie wekt dat roken niet zo slecht is voor de gezondheid is volgens KK helemaal uit den bo- China: wie tegen wie Een muur- krant van de oppositie buiten de partij, door Li I-tsje e.a. Uitgeve rij Het Wereldvenster, Baarn. 24.50 De deskundige: vriend of vijand, door Ivan Illich e.a. Het Wereld venster, 14.50 Boeddha, door M. Percheron. Imo- ga-reeks. Het Wereldvenster. 24.50 Het zuivere zweetboek. De luchti ge handleiding tot sauna, door Herman Mock. Uitgeverij Tie- bosch, Amsterdam, 17.50 KERNWAPENS. De hervormde synode zal op dinsdag 6 maart een schets voor een nieuw syno daal geschrift over de kernwa pens behandelen waarin wordt aanbevolen ook het bezit van kernwapens onaanvaardbaar te verklaren. De schets kan wor den gezien als een vervolg op het hervormde kernwapenrapport van 1962 waarin een absoluut nee tegen het gebruik van kern wapens werd uitgesproken. Bij het komende debat over dit vraagstuk zijn geen synodale uit spraken te verwachten. De be handeling van deze ontwerp- schets is een fase in de voorberei ding van zo'n document. Na de discussie in de synode zal de sa mensteller van de schets - de Raad voor Overheid en Samenle ving-deze bijwerken. Dan zal het synodebestuur de tekst vaststel len voor bespreking in de plaat selijke hervormde gemeenten. De reacties daarop zullen ook worden verwerkt zodat de syno de zich waarschijnlijk omstreeks februari volgend jaar over de problematiek rond de kernwa pens kan uitspreken. Anti-papisme. Op de kritiek van de Tilburgse godsdienstsocio loog prof. dr. Walter Goddijn dat de VPRO-uitzending van zon dagavond jl. over het Nederland se rooms-katholicisme antipa pistische tendenzen zou hebben gevoed heeft Netty Rosenfeld, die de eindredactie van het pro gramma had, geantwoord dat de "katholieke middengroep" niet aan haar programma heeft willen meewerken. Dat is de groep "die niet modern is en ook niet op alles wat Gij sen beweert ja en amen zegt". De weinige "middengroe- pers" die wel meewerkten sloe gen, volgens haar, wartaal uit en waren daarom niet in de uitzen ding. Netty Rosenfeld zei te heb ben geprobeerd een zo eerlijk mogelijk programma te maken. Ze heeft "hoegenaamd geen anti papistische bedoelingen". Hoogleraar. De synode van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt - in Arnhem bijeen - heeft drs. D. Dcddens te Leeuwarden benoemd tot hoogleraar kerge- schiedenis en kerkrecht. Hij neemt deze vakken over van prof. J. Kamphuis, die nu dogmatiek en symboliek gaat doceren. De vacature in het hoogleraarscorps ontstond door de emeritering van prof. dr. L. Doekes. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan den Rijn E. Bouman Heerde, door de synode tot zendingspre dikant voor de Indonesisch- christelijke kerk in Oost-Java N. de Mooij Wormerveer. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Centrum, als predi kant voor het Haven-ziekenhuis, kandidaat mevr. P. Sijsling-Bik- ker Leiderdorp. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Hoogeveen J. Baaijens Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19