Nazi's weli deTijd HP Spaanse racist Mariano Sanchez-Covisa, "soldaat r s ..m mmmmm 4 EISEVffiRS DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 r IMI jssi ■*2 MADRID - „Viva Christo Rey", „Leve Christus Koning". Met deze schreeuw, een duidelijke wenk naar de „Guer rillastrijders van Christus Koning", besloot de heer Bias Pinar de presentatie van zijn extreem-rechtse coalitie Unión Nacional, onlangs in het congresgebouw in Ma drid. Na afloop gilde een vijfduizend- koppige menigte hysterisch om „Caudillo Bias"! Alle bonzen van het vorige regime 2ig en de Markies de Villaverde, de schoonzoon van de overleden „Caudillo Franco" strooide ont roerd knikjes rond. Een 60-jarige Spaanse hoogleraar in burgerlijk recht aan de universiteit van Va lencia, die zijn sporen in de „Blauwe Divisie" had verdiend, riep schuimbekkend: „Deutsch- land immer über alles!" Alle op geheven en schuin naar boven gestrekte rechterarmen vormden een deken boven de hoofden van het verhitte publiek. Mariano Sanchez-Covisa's oogjes glin sterden. „Kom morgen maar", zei hij, terwijl hij een lichte buiging maakte. Boenwas Een flat van een niet onbemiddeld man in het centrum van Madrid. Antieke schilderijen aan de wand. Geur van boenwas. Op het tafeltje in de salon een glimmend pistool. Blijkt een aansteker te zijn die niet werkt, want Mariano Sanchez-Covisa rookt niet. „Nee, ik ben niet de leider van de „Guerrillastrijders van Christus Koning", maar ik ben wel een guerrillastrijder. Wij hebben geen leiders. De „Guerrillastrij ders van Christus Koning" zijn groepen, die spontaan ontstaan om te ageren tegen het verval van de katholieke kerk en van Span je. Kijk, als katholiek krijg je het sacrament van het vormsel als je een jaar of twaalf bent. Vanaf die tijd ben je soldaat van Christus. Als de kapiteins van het leger van Christus, de bisschoppen, de zaak verraden door bijvoorbeeld te flirten met het marxisme, is het de taak van de guerrillastrijders orde op zaken te stellen. Hetzelf de geldt als de autoriteiten het vaderland niet in de hand hou den". „Spanje staat aan de rand van de afgrond. De democratie is een uitvinding van de internationaal georganiseerde joodse vrijmet selarij, die via verkiezingen met het systeem van één man één stem het katholieke Spanje wil veranderen in een marxistische staat, waarin het separatisme hoogtij viert. Kijk naar het Bas kenland! De regering laat de ETA vrij spel! Wat er nu allemaal in Spanje gebeurt, is al lang geleden bekokstoofd. Ja, zelfs onder Franco, maar hij zag het niet. De moord op admiraal Carrero Blan co, die op 20 december 1973 door de ETA in Madrid werd gedood, was tevoren beklonken door een samenzwering tussen de Spaanse regering en de geheime interna tionale buitenlandse organisa ties. In feite heeft de ETA de min ste schuld aan de moord op Car rero Blanco, want deze beweging voerde alleen maar op last van hogerhand een opdracht uit". „De grootste fout van Franco was dat hij in 1969 prins Juan Carlos tot zijn opvolger benoemde. Ik neb toen schriftelijk geprotes teerd, omdat ik wist dat alle leden van het vorstenhuis Bourbon werkzaam zijn voor internatio nale geheime organisaties, zoals de vrijmetselarij. Koning Juan Carlos beschouw ik als de groot ste verrader van Spanje. Premier Adolfo Suarez is de secretaris van dit soort internationale geheime organisaties. Hij doet alleen maar wat zij precies willen". Hitier patriot „Geweld is af en toe noodzakelijk. De wereld wordt overspoeld door het materialisme dat in de ge daante van twee vormen op ons afkomt aan de ene kant het libe rale kapitalisme en aan de andere kant het marxisme. Het is jam mer dat er nog geen Fascistische Internationale bestaat, al is er een begin mee gemaakt. Bias Pinar heeft goede contacten met Geor- gio Almirante, de voorzitter van de Sociale Beweging in Italië. Met het fascisme zou de wereld veel beter af zijn. Hitier? Een ge weldige patriot, met een voor liefde voor de katholieke kerk, net als Mussolini. Als de Hitlerju- gend indertijd niet zo enthousiast geweest was, zouden wij nu leven onder een Russisch communis tisch regime. „Holocaust? Een typisch voorbeeld van joods-marxistische vrijmet- selanjpropaganda om de verja ring van de zogenaamde oor logsmisdaden tegen te houden. Neem Rudolf Hess. Hij zit nog steeds in de gevangenis van Spandau, maar in wezen heeft hij nooit aan de Tweede Wereldoor log deelgenomen. Concentratie kampen? Ja, die had je wel, maar er waren filmzalen, bibliotheken en voetbalterreinen. De gevan genen, die er hoogstens drie maanden verbleven, kregen be zoek van geestelijken en familie. Bovendien werden de gedeti neerden voor hun werkzaamhe den dik betaald". „Nee, maar ik weet het van vrien den die er dikwijls geweest zijn. Er zijn nooit gaskamers geweest. Het fabeltje var. de jodenvervol ging, dat tijdens het proces van Neurenberg de wereld werd in gestuurd, is verzonnen. Als ik de ze propaganda zou moeten gelo ven, zou ik natuurlijk fervent an ti-Nazi zijn, maar ik weet wel be ter. Nazi's waren welopgevoede en fatsoenlijke kerels". Plotseling rinkelt de telefoon. San chez-Covisa neemt op. „Ja, chi- co..., je weet dat ze mijn telefoon afluisteren? ...Ja, goed, ik zal je het telefoonnummer geven. Neem het snel op! Succes!" Glimlachend als hij de haak op de telefoon heeft gelegd: „*Ua... Het zijn me toch tijden tegenwoor dig!". - Hebben de „Guerrillastrijders van Christus Koning" grote aan hang? „Meer dan je denkt. Aantallen kan ik moeilijk geven. Er zijn oude ren, mensen van middelbare leef tijd en vooral veel jeugd. Ieder een die katholiek en Spaans pa triottisch is, kan bij ons terecht. Juist de jeugd, jongens vanaf 16 jaar, verricht vaderlandslievende daden, die altijd in de pers als „gewelddadig" omschreven worden", legt Marino Sanchez- Covisa gemoedelijk uit. „Officieel zijn militairen en politie tegen ons, maar er zijn heel wat leden van de Guardia Civil, po- Mariano Sanchez-Covisa. Een kleine man van nauwe lijks een meter vijfenzestig. Op extreem-rechtse bij eenkomsten altijd te zien naast de schoonzoon van Franco, Bias Pinar, de lei der van Fuerza Nuova. Of in gezelschap van Raimundo Fernandez Cuesta, de „Na tionale Chef' van de Fa- lange. Fascist in hart en nieren. Chemicus, 59 jaar, met frontervaring in twee oorlogen. Onderscheidin gen in de Spaanse burger oorlog, waarin hij aan de zijde van Franco meevocht. Trotse drager van het IJze ren Kruis wegens zijn heldhaftig optreden in de „Blauwe Divisie", het Spaanse legeronderdeel dat de dictator in 1941 uit leende aan Nazi-Duitsland om te strijden tegen het communistische Rus land. Een vrijgezel, die het recht in eigen handen neemt als hij meent dat de autoriteiten tekort schieten in de be strijding van de vijanden van Spanje. Mariano San chez-Covisa wordt door de Spaanse pers en de politie gezien als de onbetwiste leider van de extreem rechtse „Guerrillastrijders van Christus Koning". Knokploegen, die vanaf 1967 alles wat atheïstisch, 4inks of separatistisch lijkt in elkaar slaan, onschuldi ge cafébezoekers onder be dreiging dwingen het fas cistische strijdlied „Cara al Sol" te zingen. Wapens: bij voorkeur knuppels, ijzeren kettingen en pistolen, die dikwijls afkomstig zijn uit militaire- of politiekrin gen. ■"V, Mariano Sanchez-Covisa is sinds 1973 herhaaldelijk in aanraking geweest met po litie en justitie. Op aan dringen van kardinaal En rique de Tarancon werd hij op 22 mei 1973 gearres teerd, omdat hij een dag te voren betrokken was ge weest bij het in elkaar slaan van een geestelijke in een kerk te Madrid. Vrij spraak: een dag later. litieagenten en militairen in onze gelederen. Dat is ook logisch. Rodolfo Martin Villa, de minister van binnenlandse zaken, en lui tenant-generaal Manuel Gutier rez Mellado, de minister van de fensie, zijn sinds de democratie in hun bol is geslagen bezig met de ontmanteling van het politieap paraat en de militaire organisa tie. „Vernederend" „Het meest vernederend is de ma nier waarop de regering de begra fenissen regelt van politieagen ten en militairen die door ter reuraanslagen om het leven zijn gekomen. Deze begrafenissen zijn altijd klandestien; 's och tends vroeg of 's avonds laat, want de autoriteiten willen voor een aanklacht tegen San chez-Covisa in, omdat hij in Madrid de activiteiten coördineerde van de „PI- DE'S", de extreem-rechtse leden van de inmiddels op geheven geheime politie van Salazar, de voormalige dictator van Portugal. Daarna verschillende ma len ter verantwoording ge roepen voor de moord op linkse manifestanten en voor de slachting op het communistische advoca tenkantoor in de Madri- leense wijk Atocha, waar op 24 januari 1977 bij een aanslag van extreem rechts vier personen wer den doodgeschoten en vijf anderen zwaargewond raakten. Steeds aan juridi sche vervolgingen ont snapt, tot op 22 februari 1977. Op die dag werd Mariano Sanchez-Covisa, samen met 10 andere neo-fascis- ten, onder wie 8 Italianen, opgepakt wegens het drij ven van een illegale wapen fabriek in Madrid. Volgens de politierapporten kon men in de fabriek 50 ultra moderne mitrailleurs per maand vervaardigen. Dank zij bevriende advocaten stond hij drie maanden la ter op vrije voeten tegen een borgtocht van maar 2000 gulden. Mariano San chez-Covisa hééft nog steeds de beschikking over de wapenfabriek en de in stallaties. Mariano Sanchez-Covisa neemt deel aan de algeme ne verkiezingen als kandi daat voor de partij Nieuw Nationaal Links, die in de extreem-rechtse coalitie Unión Nacional is opgeslo ten. Hij geeft toe dat de naam Nieuw Nationaal Links wat ongelukkig is gekozen. Sanchez-Covisa gebruikt de zendtijd voor politieke partijen over de radio om de publieke opi nie te vergiftigen met zijn anti-semitische ideeën, zijn haat tegen de vrijmetsela rij, kapitalisme, marxisme en zijn verzet tegen wat hij noemt „het verraderlijke democratische systeem". komen dat wij de laatste eer be wijzen aan onze patriottische helden, die in het harnas hun le ven lieten voor het vader land. „Als er een lid van de ETA wordt begraven, zijn er altijd duizenden mensen op de uitvaart aanwezig. Het is duidelijk dat de regering het separatistische terrorisme tolereert: eind 1977 algehele am nestie voor politieke gevangenen en nu de ontmanteling van de in stanties die eens de fiere rugge- graat van Spanje vormden. Alle maal consignes van de interna tionale samenzwering, die het doel heeft het katholieke Spanje te vernietigen. Wat dat betreft is de nieuwe democratische grondwet rampzalig, separatis tisch en atheïstisch". „Ondanks dat het Vaticaan vol zit met vrijmetselaars, heeft Paus Johannes Paulus II mij nieuwe hoop gegeven. Alle voorafgaande Pausen waren verschrikkelijk. De slechtste was Paus Paulus VI, want hij benoemde bisschoppen in Spanje die het niet eens waren met het regime van Franco". „Bent u bereid de resultaten van de algemene verkiezingen op 1 maart te accepteren? „Ik ben een furieus anti-democraat. Als fascist ben ik voor een klas senloze maatschappij zonder po litieke partijen. Ik accepteer al leen de resultaten van de alge mene verkiezingen als ik door het niet-accepteren van de verkie zingsuitslag Spanje schade zou berokkenen. Waar de grens ligt? Hangt er vanaf. Als de nood aan de man komt, ben ik bereid de wapens op te nemen en zelfs te doden als Spanje daarmee gebaat „In ieder geval ben ik niet bereid lijdzaam toe te zien als Spanje wegzakt in de afgrond van het materialisme en marxisme. Besef wel dat de Spaanse socialisten ei genlijk communisten zijn! Euro pa dient zich te realiseren dat De Socialistische Arbeiders Partij PSOE, die zich op het ogenblik voordoet als een gematigde oude- wijvenpartij, de dictatuur van het proletariaat wil!" Mensenleven „Dat hangt helemaal van de om standigheden af' - Bent u racist? „Ja, er zijn gewone en superieure rassen. Ik heb niets tegen blan ken, Arabieren of Aziaten. De in dianen in Zuid-Amerika zijn dui delijk gedegenereerd. Negers lij ken mij niet helemaal ideaal. Het meest ben ik tegen de joden die het „Judaisme" aanhangen. Zij voelen zich superieur aan alle an dere rassen en willen vanuit hun beloofde land (Israël) alle andere volkeren onderwerpen. Deze groep trekt achter de schermen aan de touwtjes van de interna tionale joods-marxistische vrij metselarij, een samenzwering, die het doel heeft het katholieke Spanje te vernietigen". - Wat heeft u te maken met de moordpartij op het communisti sche advocatenkantoor in Ato cha? Waarom heeft u een wapen fabriek?". „Op. het Advocatenkantoor van Atocha werd een opstand voor bereid. Ik had met de slachting niets te maken. De wapenfabriek is onzin. Ik heb alleen maar een werkplaats, waar ik een patent uitprobeer van een mitrailleur die 350 kogels per minuut kan af vuren. Het is een idee van een Italiaanse vriend. De beschuldi ging dat er 50 mitrailleurs per maand geproduceerd kunnen worden, is nonsens. Ik beschik alleen maar over een elektrische installatie van 120 volt. Waarom dacht je dat ik vrij werd gespro ken? Al deze beschuldigingen, begin 1977, waren bedoeld om degenen die trouw zijn gebleven aan de leer van Franco, vlak voor de al gemene verkiezingen van 15 juni zwart te maken. De huidige poli tici, allemaal verraders, want zij waren onder het vorige regime eveneens aan de macht, zijn bang van ons. Herinner je je de knok ploeg die twee weken geleden alles kort en klein sloeg op de Universiteit Complutense te Ma drid? Weet je wie dat gedaan heeft? De regering natuurlijk! Om de coalitie Unión Nacional, die als extreem-rechts door de pers wordt gehekeld, in een kwaad daglicht te stellen voor de algemene verkiezingen van 1 maart aanstaande". hervormd nederiand De Hervormde Synode zal radicaal "nee" zeggen tegen het bezit van kernwapens. Al in 1962 formu leerde deze synode een stand punt tegen het gebruik van dit wapentuig, zestien jaar later gaat ze, in een rapport dat nog moet verschijnen, een essentiële stap verder. In Hervormd Nederland wordt gesteld, dat er nog maar één criterium geldt voor elke maatregel in de bewapenings wedloop en die is: voert die maat regel ons weg van het afschrik kingssysteem of niet. En wat dat systeem precies inhoudt wordt geschetst in HV onder de kop "Leugen of bedrog". Minister Scholten (CHU) zal zich er jam mer genoeg weinig van aantrek ken. Vorige zomer werd de Stag, de Stichting Algemene gezond heidsvoorzieningen, opgericht. Het doel van de Stag is om in de eerste lijn van de gezondheids zorg mensen, zoals artsen, tand artsen, apothekers, fysiothera peuten in loondienst aan te stel len enzo de commercie uit de zorg te weren. Er mag volgens de Stag geen relatie zijn tussen het aantal verrichtingen het inkomen. In HV zegt het Tweede-Kamerlid van de PvdA H. Drenth, die te vens bestuurslid is van de Stag: "Wij willen geen nationalisatie van de gezondheidszorg, maar een democratisering van de ver houdingen". Uiteraard in De Tijd het abortus wetsontwerp. Dien Cornelissen (CDA) en Rietkerk (WD) komen aan het woord om de kritiek van uit de linkse oppositie te pareren. Dien Cornelissen: "Ik vind het nieuwe abortusontwerp goed en moedig. Hiermee wordt de mo gelijkheid geschapen tot betere rechtsbescherming, zowel van het ongeboren leven als voor de zwangere vrouw in nood". En over de strafbaarstelling: "Een wetsontwerp waarin de norm stelling sterk is toegesneden naar het individu (vrouw en arts) maakt repressief toezicht nood zakelijk". Ze is het pertinent on eens met Hannie van Leeuwen die heeft gezegd dat dit wetsont werp haaks staat op een CDA- verkiezingsprogramma. Rietkerk kwalificeert het ontwerp als een knappe prestatie van de minister De Ruiter en Ginjaard. "Abortus moet mogelijk zijn als er sprake is van een noodsituatie, maar het is iets anders dan even een pond suiker op de hoek ha len". En even verder. "Als de WD het helemaal alleen voor het zeggen had gehad was er mis schien een andere regeling ont staan, zouden de accenten anders hebben gelegen Die vijf dagen bedenktijd is niet iets wat wij naar voren zouden brengen, maar dat wil niet zeggen dat we er fundamentele bezwaren tegen hebben". L/n VRIJ NEDERLAND In VN praat Joop van Thijn met Annelien Kappeyne van de Cop- pello. Het gesprek gaat over de abortus, de veranderingen bin nen de VVD, haar verschil van mening met Rietkerk, waarover ze echter niet veel wil zeggen. "Kijk, ik moet er rekening mee houden, dat sommige mensen niet dadelijk beseffen met welke vriendelijke intenties je dit inter view bent aangegaan". Uiteraard komt ook eventuele samenwer king met de PvdA aan de orde. "Ik vind dat de winstkansen van de WD aan de linkerkant liggen en niet rechts. Ik vind dus dat we naar links moeten opschuiven". Een dorpsburgemeester in de poli tiek. En dan gaat het over minis ter Beelaerts van Blokland. In VN wordt uitvoerig uit de doeken gedaan welke bindingen de be windsman heeft met de grote beleggers. Ook wordt Marcel van Dam geciteerd, die de minister, evenals zijn staatssecretaris een "amoebe" noemt. "Dit type poli ticus komt maar zelden voor. In Nederland zijn er wellicht maar twee te vinden. Alleen Peter Hurkos kan misschien verklarin gen hoe het mogelijk is dat deze twee uitgerekend nu achter de regeringstafel zitten". En een lid van de CDA-fractie zegt over jonkheer Beelaerts van Blok land: "Ik denk dat hij ons be schouwt als onbehouwen pum mels" In HP maken Emma Brunt en Aad van Cortenberghe zich ver schrikkelijk boos over het abor tuswetsontwerp. Zij citeren Jaap van Meekren die het in dit kader had over 'de grote leugen'. Waar bij HP iets verder gaat. 'Het in kromme onduidelijke taal ge stelde wetsontwerp - maar liefst 35 pagina's gedraai om de hete brei - verdoezelt waar het maar even mogelijk is de concrete uit werking van de wetsartikelen". Geen verrassingen, zegt het duo. Wel vinden ze opzien barend „het volslagen ontbreken van een so lide argumentatie, die zou kun nen staven dat zwangerschappen van 13 weken en meer beter in een ziekenhuis kunnen worden afgebroken dan in een abor tuskliniek". Trouwens deze vrouwen zijn volgens HP "hele maal aan de heidenen overgele verd". De Raad van State had be zwaar tegen de "wachttijd" van vijf dagen. HP ook. "De opstel lers van het wetsontwerp verke ren kennelijk in de mening dat arts, vrouw en eventuele "der den" rond de tafel gaan zitten voor een goed gesprek". En men komt tot de conclusie dat niet de keuze van een vrouw die onge wenst zwanger is de doorslag geeft, maar het oordeel van een paar dames en heren. Een veel gehoord argument van te genstanders van abortus is, dat ongewenst zwangere vrouwen hun kind kunnen afstaan. HP ging naar de schrijfster Christine Kraft, die dat tien jaar geleden inderdaad heeft gedaan. Het is een schrijnend relaas, dat de le zers van het boek De dagen van mijn gezicht bekend zal voorko- Jan Blokker komt in HP uitgebreid aan het woord. Dé hofnar van de Volkskrant wordt er adjunct hoofdredacteur en praat daar over in HP en uiteraard ook over de VPRO, waar hij chef-televisie In het Algerijnse Arzew worden krotten afgebroken om elders plaats te maken voor nieuwe wo ningen, die met financiële hulp van de Nederlandse banken wor den gebouwd. Arzew moet na melijk plaatsmaken voor de fa briek waar het aardgas voor Ne derland vloeibaar wordt ge maakt. De secretaris van het ha venschap Delfzijl Van Egerschot twijfelt niet aan de komst van dat gas. Evenmin doet aldus NieuwsNet dat de secretaris van de Algerijnse staatscommissie voor financiële betrekkingen, Fahrah, dat aan de andere kant van de lijn ligt. NieuwsNet voorspelt, dat de dagen van Idi Amin zijn geteld. Hij ver liest zijn buitenlandse vrienden, Khadaffi bijvoorbeeld, die de kant van Tanzania heeft gekozen. En de economische ineenstorting van Oeganda voltrekt zich in een even hoog tempo als de moorden, die Amin laat plegen. Volgens Amnesty International zijn er in Oeganda zeker 300.000 politieke gevangenen. Amin voelt zijn on dergang naderen en heeft zijn ei gen "Wolfsschanz" gebouwd in het noorden met vluchtroutes naar Zaïre, Soedan en Libië. MAGAZINE Elsevier maakt een voorzichtige raming van wat de barre winter ons zal kosten. En dat is heel wat. Wat de bouw betreft, daar wordt een schade geleden van U/2 a 3 miljard gulden, terwijl het So ciaal Fonds Bouwnijverheid aan de uitgevroren bouwvakkers 18 miljoen per dag uitkeert. Het sneeuwvrij houden van de wegen en zout strooien kost 3/4 miljoen per dag. En het stil staan van het vrachtwagenpark 200 miljoen per zeven dagen. Zo gaat de reken som nog even door, waarvan, zo voorspelt Elsevier, het totaal dat nog moet worden uitgerekend, een gigantisch bedrag zal vor men. "Zo langzamerhand heeft Van Agt er een tweede vice-premier bij gekregen", zegt Ferry Hoogen- dijk. Naar zijn mening wordt het ijs onder het kabinet wel heel erg dun. Wat deels te danken is aan de onlangs gehouden Nipo-en- quete waaruit bleek dat het CDA en de VVD zouden er nu verkie zingen worden gehouden, geen meerderheid meer zouden heb ben in de Tweede Kamer. Hij schetst de zwakke plekken in de VVD en het CDA en tekent aan dat de politici van die laatste par tij de deur bij de ministers plat lopen. Waarbij Lubbers de voor deur van het Catshuis schijnt te hebben uitgekozen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17