Mijn taak krijgt pas praktijk gestalte 'Vluggertjes' beslissen damtweekamp Kees Kist: Als ik nu geen erkenning krijg, bedank ik voor Oranje Sprinter De Jong: "Geen topprestaties als sfeer zo blijft' Oranje-begeleider Jack van Zanten: NACHT VAN HlTe HART AFGELAST DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 GROUVV (GPD) - Iemand die Bert de Jong een beetje kent moet wel verbaasd hebben opgekeken toen sprinttrai ner Henk Gemser hem aan wees als eén van de dwars liggende leden van de kern ploeg. De 23-jarige Bert de Jong staat allerminst te boek als een rebellerend sport- Bert de Jong: „Eigenlijk kan ik maar eén voorval opnoemen waarin ik keihard tegen Gemser ben ingegaan. I)at was na de Nederlandse Kampioensehappen in Hee renveen, toen Lieuwe de Boer en Miel Govaert een plaats in de WK-ploeg kre gen aangewezen en Jos Va- lentijn. Jan van der Roemer, Ron Ket en ik in Davos nog eens een selectiewedstrijd moesten rijden. Daar was ik het niet mee eens. Van tevo ren had Gemser al gezegd, dat bij de samenstelling van de ploeg all£ wedstrijden in ogenschouw zouden worden genomen. Vanuit die redene ring vond ik dat ik het recht had als derde man mee naar Inzeil te gaan". Principekwestie De Jong begreep later dat hij zelf het slachtoffer zou wor den als het op een principe kwestie zou uitdraaien tus- Gemser. Daar- rhem de WK zijn en bovendien de Olympische 1980 op de ach- n niet onbelang rijke rol. Bert de Jong ging mede op aandringen van ART-lid Henk Lamberts dus toch mee naar Davos. „Met tegenzin en ik sta nog steeds op het standpunt dat het toernooi juist een selectie Zonder veel problemen reed hij zich samen met Van der Roemer in de WK-ploeg. De Jong: „Gemser had van tevo ren gezegd dat de afvallers onmiddellijk naar huis zou den gaan opdat de geselec teerden zich in alle rust op de WK zouden kunnen voorbe reiden. Ron Ket is naar huis gegaan, maar Jos Valentijn bleef. Henk vindt dat de top sport keiharde beslissingen vraagt, daar ben ik het mee eens, maar dan had hij Jos ook naar huis moeten stu- Voor de sprinters is het seizoen bijna afgelopen. Het kost weinig moeite gezien de re sultaten en de interne problemen een negatieve ba lans op te maken. De positie van Henk Gemser lijkt voor sommigen discutabel. Bert de Jong: „Ik heb goede erva ringen met Gemser, ik wil het volgend seizoen bost weer onder hem trainen, maar er zal van tevoren toch gepraat moeten worden. Als de sfeer in de ploeg blijft zo als ze nu is heeft het geen en kele zin om door te gaan. Schaatsen is een individuele sport, maar je moet het wel met elkaar eens zijn als ploeg. De huidige sfeer vormt geen basis voor het leveren van toppresta- v ties". Bert de Jong: 'Er zal heel wat afgepraat moeten worden sen hem t verkeken speelden Spelen vai tergrond MILAAN (GPD) - Kees Kist (26) wenst niet langer met zich te laten sollen in de selectie voor het Nederlands elftal. Vrij plotseling is de opvallend produktieve spits van AZ (21 doelpunten in 17 wedstrijden) weer toegevoegd aan die nationale selectie voor de vriendschappelijke inter land, zaterdagmiddag aanstaande in Milaan tegen Italië. Maar de hoogblonde voetballer past ervoor „om nog langer als vijfde rad aan de wagen mee te draaien", zoals hij zelf gistermid dag in hotel Leonardo da Vinci in MILAAN (GPD) - Meer dan het vooral zakelijke gesprek met Van Zanten in het Milanese Leonardo da Vinci-hotel biedt de geschiedschrijving van Oranje de mogelijkheid Jack van Zantens persoonlijkheid te doorgronden. De huidige technische leider van het Nederlands elftal, Jan Zwartkruis, is al de vijfde bondscoach met wie de Amsterdammer samenwerkt. Na zijn-start bij de UEFA-jeugd kwam hij via Jong Oranje bij het A-team. Eerst was hij de rechterhand van Elek Schwarz, later van Dennis Neville, George Kessler (waarover hij destijds opmerkte: „Dat duurde maar kort; met hem had ik niet zo'n beste verstandhouding") en ten slotte van Frantisek Fadrhonc. In de slotfase van Fadrhoncs rumoerige ambtstermijn trad Van Zanten heel duidelijk voor het voetlicht. Milaan onverbloemd liet weten: „Ik zal het nu niet meer accepte ren dat ik voor de ene wedstrijd wel wordt opgetrommeld en voor de volgende niet. Ik wil nu einde lijk eens een duidelijke erken ning voor de voetballer Kees Kist en vooral voor de spits Kees Kist", zo laat hij dreigend we ten. Toch noemt hij dat „ultimatum" zelf geen dreigement: „Vooral dit seizoen heb ik toch bewezen een van de beste spitsen van Neder land te zijn. Met die 21 doelpun ten uit 17 wedstrijden ben ik momenteel topscorer. Toegege ven, ik ben aan het eind van een seizoen nog nooit topscorer van Nederland geweest. Ik ben geloof ik al drie keer tweede op de lijst geweest achter Ruud Geels. Maar nu scoor ik niet alleen, ik ben ook sterker geworden in de combina tie". Opstand Het is zeker niet de eerste maal dat We schrijven 19 november 1972. De eerste ontmoeting met de Belgen in het WK-kwalificatietoernooi in Antwerpen is met de voor Ne derland bevredigende 0-0 stand afgesloten. De wijze waarop de Fadrhonc-formatie dat gunstige resultaat heeft weten te bereiken. DEN HAAG (ANP) - De mogelijkheid wereldtitel dammen wordt bepaald minuten. Deze e: werelddambond de nwezig dat de strijd eldam wedstrijdjes van tien vreemdsoortige als unieke oplossing hanteerde de laar aanleiding van de gerezen controverse tussen Anatoli Gantwarg over de vraag wie zich wereldkam- als de herkamp tussen beide spelers onbeslist ein- Harm Wiersma pioen mag digt. In Arco eindigden Wiersma en Gantwarg vorig jaar in de strijd om het wereldkampioenschap gelijk. De werelddambond besloot een herkamp over zes partijen uit te schrijven, waarbij bepaald werd dat bij gelijk eindigen de regerend wereldkampioen (Wiersma)de titel zou behouden. De Russische dambond maakte hiertegen bezwaar en lanceerde zelf het voorstel het Sonnenborn-Bergersysteem toe te passen. In dat geval zou bij gelijke stand de titel naar Gantwarg gaan. De werelddambond verwierp dit voorstel en het einde van de controverse leek niet in zicht. Recentelijk kwamen de Russen met een nieuw voor stel: bij gelijke stand zullen drie sneldampartijtjes van elk tien minuten de beslissing moeten brengen. Mocht de stand na deze drie "vlugger tjes" nog gelijk zijn, dan wordt er doorgespeeld tot de eerste overwin ning voor een van beide spelers. Om uit de impasse te geraken ging de werelddambond hiermee schoorvoetend akkoord. De herkamp wordt van 11 tot en met 17 maart in het Italiaanse Arco gespeeld. Als secondant van Wiersma treedt Jannes van der Wal op, als begeleider Willem Jurg, de secretaris van de werelddambond. Tegelijkertijd zal in dezelfde stad.de herkamp gespeeld worden tussen Clerc en Mitsjanski. Beide spelers eindigden op de zesde plaats, die voor een van beide spelers recht geeft op plaatsing in de halve finales van het toernooi om het wereldkampioenschap. Bij een onbeslist na zes partijen slaat de balans door in het voordeel van de Rus, omdat in dit geval het Sonnenborn-Bergersysteem wel doorslaggevend is. Gedamd wordt er ook in Abcoude. Van 26 februari tot en met 3 maart zullen oud-wereldkampioen Isar Koeperman en Jannes van der Wal elkaar zes maal achter het dambord treffen. De winnaar van deze twee kamp strijkt 3000 gulden qp, de verliezer de helft. riep heel wat kritiek op. Niet in de laatste plaats het te harde spel van enkele Oranje-klanten werd sterk veroordeeld Maar ook ach ter de schermen heeft zich het een en ander afgespeeld met als gevolg dat er weer eens een rel rondom Fadrhonc ontstond. Opspraak Ook Van Zanten raakte in op spraak. In alle geruchten dook steeds een rapport van zijn hand op als het beginsignaal van het duel tussen het sectiebestuur be taald voetbal en de bondscoach. Van Zanten begreep daar niets van. Hij verklaarde. ..Het is in de publiciteit wat uit de hand gelo pen. Met nadruk wil ik stellen dat er geen kwestie-Fadrhonc be staat of heeft bestaan. Ik heb met hem ook nog nooit één woord ge had. Ik bemoei me trouwens nooit met de technische en tacti sche zaken. Er is door mij dan ook beslist geen rapport naar aanlei ding van de westrijd tussen Bel gië en Nederland gemaakt, zoals wordt gesuggereerd. Ik heb wel een overzicht gemaakt over de werkzaamheden, taken en be voegdheden van de technische staf van de KNVB. Daarbij heb ik ook mijn persoonlijke visie be treffende de toekomst gegeven. In mijn schema komt geen enkel woord ten nadele van Fadrhonc voor. Integendeel. Ik heb het in derdaad over een nieuwe trainer gehad, maar Fadrhonc staat bo ven aan myn lijst als bondscoach. Geloof me. er is niets achterbaks gebeurd. Alles ging stemming met de wens x. bondscoach een tweede voor het Nederlands elftal stellen". Die tweede man werd Cor van der Hart, die door sectievoorzitter mr. Jacques Hogewoning en Jack van Zanten ten koste van veel geld bij AZ'67 werd wegge haald. In de roerige weken rond de overstap van Van der Hart naar de voetbalbond werd Van Zanten als een intrigant afge schilderd. Toen hij destijds over zijn rol aan de tand werd gevoeld, verklaarde de inmiddels tot chef d'équipe benoemde Amster dammer: „Die beschuldigingen hebben mij niets gedaan. Ik ben er voor mezelf van overtuigd dat ik het fair heb gespeeld tegenover Fadrhonc. Duidelijk was dat hij een tweede man wilde hebben". Zanten sprak in die periode niet al tijd de volledige waarheid, maar hij meende er goed aan te hebben gedaan Van der Hart naar Zeist te heden en zag de samenwerking tussen het. tweetal trainers en zichzelf met vertrouwen tege moet. Later bleek dat het een enorme vergissing was. Het bo terde niet tussen Fahdrhonc en Van der Hart. De ene rel was nog niet opgelost of de andere stond al weer voor de deur. Als chef d'équipe raakte Van Zanten er tot over zijn oren in betrokken. Het was een wonder dat er in die slechte sfeer nog behoorlijke re sultaten door het Nederlands elf tal werden bereikt en dat Johan Cruijff en de zijnen zich toch voor de WK-eindstrijd in West-Duits- land wisten te plaatsen. Met de komst van Rinus Michels als supervisor voor het grote avon tuur in 1974 verdween Van Zan ten van het toneel. Er bestond geen behoefte meer aan een echte chef d'équipe. Weliswaar wilde Michels nog wel een administra tieve assistent, maar die diende dan vanaf het begin tot het einde full-time voor hem te werken. Aan die eis kon Van Zanten in verband met zijn zakelijke ver plichtingen niet voldoen. Als lid van het speciaal ingestelde WK- bestuur heeft hij overigens nog wel op enige afstand het eerste zilveren succes kunnen meebe leven. de uit Steen wijk afkomstige Kees Kist in opstand kwam tegen het vaak grillige selectiebeleid rond het Nederlands elftal. Het is al weer lang geleden dat hij zijn laatste wedstrijd voor Oranje speelde: in het najaar van 1977 te gen Rusland (0-0). Bijna achteloos werd Kees Kist daarna opzij geschoven: „Een uitleg is me eigenlijk nooit gege ven, noch Ernst Happel, noch J an Zwartkruis hebben me in die tijd een verklaring gegeven". En resoluut schaarde Kees Kist zich duidelijk ontgoocheld in het illustere gezelschap van spelers als Ruud Geels, Eddie Treytel, Jan van Beveren, Willy van der Kuylen en Willem van Hanegem die bedankten voor de Argentijn se eer. Kees Kist nu: „In de voor bereidingswedstrijden op de WK kwam ik niet eens meer aan bod. Zelfs in de wedstrijd van het Ne derlands elftal tegen de in Ne derland spelende buitenlanders, nota bene in Alkmaar, was ik er niet bij. Dan hakje de knoop wel door". Juist in Argentinië is een reeks van Nederlandse spelers die interna tionaal nog niet bekend waren als een komeet aan het voetbalfir mament verschenen: Jan Poortvliet, Ernie Brandts, Piet Wildschut en min of meer ook Dick Nanninga. Heeft die ont wikkeling later bij Kees Kist geen spijt los gewoeld over zijn beslis sing om niet mee af te reizen naar Argentinië? Geen spijt Supporter Ook in Argentinië zat Van Zanten weer bij vele wedstrijden van Oranje op de tribune. Toen echter als supporter. En net als vele an dere insiders kwam hij tot de conclusie dat er in het begelei dingsteam onder leiding van Ernst Happel een „praatpaal" ontbrak. Van tijd tot tijd sprong Zwartkruis - toen Happels assis tent - wel als zodanig in, maar ge zien de onderlinge verhoudingen in de Oranje-afvaardiging riepen die nevenactiviteiten nog al eens spanningen op. Het lag dan ook voor de hand dat Zwartkruis, toen hij na de WK tot bondscoach werd benoemd, om een elftal be geleid er vroeg. Er was eigenlijk geen alternatief voor Van Zanten, die echter pas binnen kon wor den gehaald toen Hogewoning als voorzitter van het sectiebe stuur betaald voetbal aftrad. Uit het feit dat er nu niet over een chef d'equipe, maar elftalbege leider wordt gesproken (trou wens: het meereizende sectiebe stuurslid Choufoer draagt ook niet meer zoals zijn voorgangers de titel van chef de délégation) blijkt duidelijk dat Van Zanten nu een wat andere rol dientte ver tolken dan in de jaren van Fadr honc. Hij onderkent die nieuwe situatie ook. „De spil in het be geleidingsteam is de bonds coach. Alles draait om de spelers en Zwartkruis. De overige bege leiders, de dokter, de verzorgers en noem maar op. zijn nodig om de gehele organisatie zo goed mogelijk te laten draaien. Er kan op allerlei terreinen wel eens iets fout gaan. En het is goed dat er dan iemand is als ik, die zijn han den vrij heeft om een adequate oplossing te zoeken". Omdat Van Zanten geen inbreng heeft gehad bij de voorbereidin gen op de reis naar Milaan ziet hij zichzelf nu nog zo'n beetje als een gast in het Oranje-gezelschap. „Ik gebruik deze dagen vooral om te acclimatiseren: om te bekijken wat er in het team kan en moet doen. Zeker, er is een taakom schrijving. Die is goed als basis, maar daarin kan je natuurlijk onmogelijk precies stellen welke werkzaamheden er allemaal moeten worden verricht. Dat moet in de praktijk groeien. De hoofdzaak is dat er verdraag zaamheid in het begeleidings team bestaat. Dan kunnen er ook zo nodig verschuivingen in de ta ken komen. Vanuit zijn positie Kees Kist zeer zelfverzekerd: „Geen moment. Het was geen be slissing die ik in een opwelling heb genomen, maar na maanden van afwegen. Nog altijd heb ik er geen spijt van dat ik de WK ge mist heb". Maar Kist laat er geen greintje twij fel aan bestaan: in de toekomst wil hij beslist in de nationale se lectie blijven tot en met de Euro pese kampioenschappen in Spanje. Kees Kist daarover: „Met bondscoach Jan Zwartkruis heb ik een uitvoerig gesprek gehad over de toekomst. Natuurlijk kan hij me niet de garantie geven dat ik inderdaad in iedere wedstrijd de spitspositie inneem. Maar met de toezegging die Zwartkruis ge daan heeft ben ik voorlopig te vreden. En voorwaarde is dat ik deel blijf uitmaken van de selec tie. Ik wil er niet in-en uitvliegen, als dat weer gebeurt bedank ik voor het Oranjetearp en dan defi nitief'. Hij is er zich ook terdege van be wust dat hij er iets tegenover moet stellen: toen ik bedankte voor Argentinië heb ik niet ge zegd: nooit weer. Maar op dat moment heb ik voor mezelf wel vastgesteld dat ik nu ook iets moest laten zien. Bewijzen dat ik tot de beste spitsen van Neder land behoor. Zoals ik nu speel heb ik recht op erkenning, ook binnen het Nederlands elftal. als lid van het sectiebestuur kan Choufoer dat het beste bekijken. We hebben kort na onze aan- komst in Milaan een bespreking In ieder geval mag Kees Kist zich gehad. Daarin zijn al enkele af spraken gemaakt. Het ging alle maal in een prima sfeer en dat geeft mij deindruk dat het forme ren van dit begeleidingsteam een goede zaak is geweest". ADVERTENTIE Sportpaleis Ahoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 24 maart voor de VOETBAL - In Breda heeft' het Nederlands militair elftal met 4-2 gewonnen van het Nederlands amateurelftal. Bij de rust leidden de militairen reeds met 3-0. vrijwel zeker weten plaats in het Nederlands elftal za terdagmiddag in het San Siro- stadion in Milaan. Ruud Geels werd immers niet vrijgegeven door Anderlecht en Dick Nan ninga is er nu ook niet bij. Kist knikt: „Ja, als Geels en Nanninga en ik allemaal wel beschikbaar zijn, wordt het misschien weer wie van de drie". ZEIST (ANP)-De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afge last. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wed strijden van de jeugdelftallen be taald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. VOETBAL - Voor de vierde ronde van de FA cup is gisteren de wed strijd Burnley - Sunderland in 1-1 geëindigd. In de eerste divisie werden twee wedstrijden ge speeld: Chelsea-Coventry 1-3; Liverpool-Norwich 6-0.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13