China stuurt versterkingen 'schaduw van Chomeini' NAAST HET NIEUWS poch nog Rijnconferentie ie tegen Vietnam duurt voort si Crisis in Italië spitst zich toe 'n Ei hoort erbij )ENSDAG 21 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 N HAAG (ANP) - Tijdens een ïspreking van de delegatielei- ;rs van de internationale Rijn- immissie heeft de voorzitter in de Nederlandse afgezanten, A. de Graaff, erop aangedron- ;n de ministersconferentie ter ïscherming van het Rijnwater gen verontreiniging alsnog dit ar te houden. Het ziet er thans iar uit dat de bijeenkomst van verantwoordelijke bewinds- ?den van de Rijnsoeverstaten, e al herhaalde malen werd uit- •steld, in oktober wordt gehou- ;n. t deelde De Graaff na afloop van 1 besprekingen mee. Tegenover andere delegatieleiders sprak de teleurstelling uit van de Klerlandse regering, het par- nent en het volk over het uit- 1 van de ministersconferentie, I 19 februari in Luxemburg ge- i uden zou worden. Nederland het bijzonder teleurgesteld er het gastland Luxemburg, dat de topconferentie voor onbe paalde tijd verdaagde. De internationale Rijncommissie zal, zo verwacht De Graaff, op de komende ministersconferentie een afgerond plan op tafel leggen, waarin de grenswaarde en de sa neringstermijnen van het op de Rijn geloosde kwik worden aan gegeven. Het kwik, dat op de zwarte lijst van verboden stoffen voorkomt, zal in 1982 tot 95 pro cent moeten worden terugge drongen. Sancties op de overtre dingen lopen via de nationale wetgevingen. De heer De Graaff rekent erop dat het Franse parlement het zout- verdrag vóór de ministersbijeen komst zal hebben ondertekend. De Franse delegatieleider heeft toegezegd dat zijn regering er al les aan zal doen de zaak rond te krijgen. De in het zoutverdrag overeengekomen opslag van het afvalzout van de Elzasser kali- mijnen wordt nog steeds opge houden in afwachting van de be handeling van de in 1976 gesloten zoutovereenkomst tijdens de aanstaande zomerzitting van de Franse volksvertegenwoordi ging. Een werkgroep van de internatio nale Rijncommissie bestudeert thans de beperking op de lozin gen van het giftige cadmium, dat evenals kwik en dertien andere stoffen op de zwarte lijst is gezet. Het zal echter nog ruim een jaar duren voordat de grenswaarde en saneringstermijnen voor deze stof zijn vastgesteld. In tegen stelling tot de lozingen van kwik, waarvoor slechts enkele hoofd schuldigen zijn aan te wijzen, zijn er veel meer bronnen van veront reiniging van het Rijnwater met cadmium. Er zijn vijftienhonderd stoffen, die in principe in aanmerking komen voor de zwarte lijst. Hiervan zijn er honderd vijftig urgent. Aan de beperking van de lozingen van vijftien stoffen wordt thans door de internationale Rijncommissie gewerkt. Inmiddels is het kwik gehalte van het Rijnwater als ge volg van beperkende maatrege len door de chemische industrie de afgelopen jaren al tot éénvijfde teruggebracht. Dat van cadmium tot ongeveer de helft. De derde stof, die op de zwarte lijst was gezet - een groep zogenaam de Drin's - is van de lijst afge voerd, omdat bleek dat deze ver vuilende elementen hoofdzake lijk in het Rijnmondgebied wor den geloosd. Deze lozingen moe ten, aldus de heer De Graaff, overeenkomstig de EG-richtlijn betreffende de sanering van de oppervlaktewateren worden aangepakt. De internationale Rijncommissie is voorts bezig met het opstellen en uitwerken van een lijst met "grij ze stoffen, die in beperkte mate op de Rijn mogen worden ge loosd. PEKING HANOI BANGKOK - Aan het 400 km lange front in het Vietnamees-Chinese grensgebied duren de gevechtsacties voort. Het Chinese persbureau Nieuw China verspreidde gisteravond een bericht van vier regels waarin het lakoniek heette dat de grenstroepen van het volksbevrijdingsleger hun tegenaanval voortzetten. merikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance (links) e gyptische premier Chalrl schaterlachen tijdens de aankomst van c )tische delegatie in de Verenigde Staten. Radio Hanoi riep gisteren orn dat Peking nieuwe versterkingen naar het strijdgebied heeft ge stuurd om uitgeputte eenheden aan het front af te lossen. Op en kele plaatsen zouden de Vietna mese militairen tegenaanvallen hebben ondernomen. Binnen drie dagen zou het Chinese leger meer dan 5000 man hebben verlo- Met het bericht van Nieuw China kwam gisteren definitief een ein de aan de verwarring die in Pe king was ontstaan na geruchten over beëindiging van de Chinese "strafexpeditie" tegen Vietnam. De geruchten ontstonden na een ontmoeting van de Chinese on derminister van buitenlandse za ken He Ying met de Libanese ambassadeur Elie Boustany, de deken van het diplorpatieke corps in Peking. Boustany zou het verzoek hebben gekregen de in Peking geaccrediteerde di plomaten ervan in kennis te stel len dat de Chinese troepen na de vervulling van hun opdracht uit Vietnam werden teruggetrok ken. Korte tyd later liet het Chi nese ministerie van buitenlandse zaken weten dat He Ying een dergelijke verklaring niet had af gelegd en dat de strijd in het noorden van Vietnam werd voortgezet. Radio Hanoi maakte gisteren mel ding van nieuwe, zware gevech ten (met inschakeling van grond en luchttroepen) langs de gehele frontlijn. Gedeeltelijk zouden Vietnamese eenheden tot de te genaanval zijn overgegaan. De successen van Vietnam hadden de "agressor" gedwongen zijn troepen te reorganiseren en te versterken. Uit betrouwbare Chinese bronnen in Peking wordt vernomen dat de Chinese strijdkrachten sinds het begin van de actie de Vietname- zen "zware verliezen hebben toe gebracht". Minstens drie Viet namese divisies zouden al op 18 februari buiten gevecht zijn ge steld, waarbij ongeveer 10.000 doden en gewonden vielen. De Chinese verliezen, aldus deze Chinese schattingen, beliepen op dat moment 2000 a 3000 doden of gewonden De Vietnamese minister van bui- tenlandsezaken Nguyen Duy Trinh heeft gisteren bekendge maakt dat de Chinezen veel dis tricten in het noorden van Viet nam hebben bezet, inclusief de provinciehoofdstad Lao Kay. In een brief aan zijn collega's van de niet-gebonden landen schrijft Trinh dat de Chinese eenheden, sinds het begin van hun actie af gelopen zaterdag, grondgebied hebben bezet in vijf Vietnamese grensprovincies. Alarm Volgens het Japanse persbureau Kyodo, dat doorgaans goed is geïnformeerd over Chinese za ken, heeft China, kennelijk voor uitlopend op eventuele militaire stappen van Hanoi's bondgeno ten in Moskou, zijn troepen langs de grens met de Sowjet-Unie in staat van alarm gebracht. Dit zou met name het geval zijn in de Chinese provincies Sinkiang, Lianoning en Heilungkiang. Vol gens Kyodo zijn de inwoners van Heilunkiang tot op een afstand van 30 km uit het Chinees-Russi sche grensgebied geëvacueerd. De Ameriaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren in Washington het hoofd van het Chinese verbin dingsbureau, Chai Ze-min bij zich ontboden. Naar op het mi nisterie van buitenlandse zaken verluidt zou de Chinese diplo maat geen duidelijke omschrij ving hebben gegeven van de be doelingen van Peking in het conflict met Vietnam. De associatie van Zuidoostaziati- sche landen (Asean) heeft giste ren opgeroepen tot een bestand en tot "terugtrekking van alle buitenlandse troepen" uit "alle conflictgebieden in Indo-China". De Asean-landen zijn, blijkens een in Bangkok uitgegeven ver klaring, "ernstig bezorgd en be vreesd dat deze escalatie van ge wapende acties tot een vergro ting van het conflictgebied kan leiden." In New York tekende zich nog steeds geen duidelijk kader af voor een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de situatie in Zuidoost-Aziê. Wel vinden op alle niveaus gesprekken plaats over de vraag hoe zo'n bijeen komst kan worden georgani seerd. China wil best een bijeen komst van de V-raad, maar de re gering in Peking verlangt dat daarbij niet gesproken wordt over de Chinese actie tegen Viet nam maar over de "Vietnamese agressie tegen Cambodja". Naar verluidt zou de Sowjet-Unie ook bezwaren hebben tegen een raadsbyeenkomst, waarin de Chinezen weer onmiddellijk ver baal het initiatief zouden nemen met scherpe polemieken tegen Moskou. De Russen zouden wel willen meewerken aan gesprek ken achter de coulissen om een werkzake resolutie op te stellen. Onder leden van de Veiligheids raad groeit overigens de zorg dat het aarzelen van de raad kan worden uitgelegd als een teken van zwakte in crisissituaties snel tot handelen te komen. Talrijke leden van de Derde Wereld in New York geloven dat de Chine zen met hun invasie het politieke gewin dat zij op Moskou hadden behaald weer hebben verspeeld. De ideologische geloofwaardig heid van de Chinezen in de VN, zo is hun argument, heeft in elk ge val door de actie tegen Vietnam schade geleden. I ■BOET-NICOSIA - Vandaag ^^^^nt het Egyptisch-Israëlisch- erikaanse vredesoverleg ïp David II. De naamgeving liceert dat het overleg in de- 5*ie strikte afzondering zal l \J itsvinden en dezelfde opzien bar ïnde resultaten zal kunnen »veren als Camp David I, het ptisch-Israëlisch akkoord dat dopen september werd be lt en waartegen een storm van test in de Arabische wereld jEreefdatum van 17 december VBJd tot groot verdriet van de W ttjerikanen niet gehaald en de ^^eelste verzoeningsmissie van erton liep op niets uit. niet zozeer het Arabische ver- als wel de stormachtige ont- ':elingen in Iran hebben de luis gegeven aan het Egyp- Israëlische vredesoverleg- nwil-en-dank onder Ameri- nse auspiciën. De grote vraag u of de „schaduw van Cho- jni" het proces zal versnellen J rtragen' Amerikanen zijn ••^k geval met een koortsachtig omatiek offensief begonnen de gematigde pro-Ameri- ase regimes in het Midden- Jg? éQ-en te versterken. Het recente k van de Amerikaanse mi- er van defensie Brown aan edi-Arabië, Jordanië, Israël Cgypte was erop gericht de lo- machthebbers te verzekeren de blijvende politieke steun Washington. itieman ,ier Begin beschouwt zijn 'egracfy nu het eens pro-Ameri- 71-140nse *ran °P zOn k°P staat, als p.~j ttste bolwerk van de vrije we- u l in het Midden-Oosten". Vol- 90 gens de Arabieren staat Israël te trappelen van ongeduld om de lokale „politieman", de be schermer van de westerse belan gen in de regio, te worden. En er zijn geen aanwijzingen dat de standpunten zijn verzacht door de extra wapenleveranties die Brown her en der heeft toege zegd. Sadat heeft onomwonden ver klaard dat Egypte in Camp David geen concessies meer zal doen en dat de beurt aan Israël is. De Is raëli's van hun kant maken er geen geheim van waar de Pale stijnse „autonomie" uiteindelijk op moet uitlopen: verkapte, blij vende bezetting van de westelij ke Jordaanoever en de strook bij Gaza, een krachteloze lokale overheid daar, en onderdrukking van elke vorm van Palestijns na tionalisme, terwijl er joodse ves tigingen kunnen blijven ont staan. Volgens binnenlandse en buiten landse politieke waarnemers in de Arabische wereld is de Ameri kaanse politiek van het enerzijds militair versterken van Saoedi- Arabië, Jordanië, Israël en Egyp te met het oog op de instabiele situatie in Iran, en het anderzijds doordrukken van Camp David II, tot mislukken gedoemd. De mili taire afschrikking, gericht tegen de Sowjet-Unie, is evident en in derdaad een gemeenschappelijk belang. Maar eventuele revolu ties, overgewaaid uit Iran, in Sa- oedi-Arabië, Jordanië of zelfs Egypte, houdt men met de sterk ste legers niet tegen. Dat is de laatste weken in Iran wel bewe zen. Washington speelt hierbij in op de gemengde reacties die het aan de macht komen van Chomeini in de Arabische wereld heeft teweeg gebracht. Met name op het Arabi sche schiereiland is men als de dood voor een te vroegtijdig, ge forceerd „democratiseringspro ces", waar de autocratisch gere geerde oliestaten sociaal-politiek nog niet aan toe zijn. In Irak vreest men de Chomeini-islami- tische republiek wegens de grote sji'itische meerderheid binnen Iraks grenzen. Bagdad wil het verzoeningsproces met Damas cus versnellen om letterlijk in de rug gedekt te zijn. Alleen de PLO is van harte blij met Chomeini's overwinning: in Teheran wap pert de Palestijnse vlag op de voormalige Israëlische handels- In de Arabische hoofdsteden vindt men alles best zolang Chomeini de Arabische zaak (de minimu meisen van de Arabische Bag- dad-top) onderschrijft en politie ke kracht bij zet door de banden met Israël te verbreken en geen olie meer aan dat land te leve ren. Vroeger waren er dan nog altijd de Genève door de Arabieren stilzwijgend geaccepteerde oppermachtige Iraanse strijdkrachten, maar die zijn er nu niet meer, althans niet in de rol van politieagent voor de Golf. Wie het vacuüm zal opvul len weet niemand, de Arabieren kunnen het in elk geval nog niet. Ramp Maar het wegvallen van het „vei ligheidssysteem" in de Perzisch- Arabische Golf wordt zeer pijn lijk ervaren in de Arabische we reld. In de pro-westerse Arabi sche Golflanden wordt de „af gang" van Amerika door de re volutie in Iran als een ramp ge zien. Iedereen zegt nu geen „be schermingvan de grootmachten" in de Golf te zullen dulden, maar voor Irakezen betekent dat geen Amerikaanse marine in de Golf. En voor de Saoedi's: geen Russi sche oorlogsbodems vlakbij de oliekraan. Maar volgens eerder genoemde Arabische bronnen is de huidige Amerikaanse politiek (namelijk de as Riad-Am man-Tel Aviv-Cai- ro) op los zand gebouwd: in Ara bische ogen is de as Tel Aviv-Cai- ro al onnatuurlijk en Saoedi-Ara- bië en Jordanië zullen blijven weigeren, ondanks alles wat er zich in Iran afspeelt, mee te gaan werken aan de topfunctie van Camp David. Saoedische en Jordaanse diploma ten spreken in dit verband de vrees uit dat president Carter om electorale redenen de Iraanse cri sis als voorwendsel gebruikt om een Egyptisch-Israëlisch vredes verdrag door te drukken, on geacht de consequenties die een en ander zal hebben voor de Ara bische wereld. Volgens dezelfde diplomatieke kringen zouden de Amerikanen meer begrip moeten hebben voor de gematigde be sluiten van de Arabische Bagdad- top (waar alle Arabische landen met zoveel woorden Israël de fac to erkenden binnen de grenzen van 1967), zou Washington de Sy- risch-Iraakse uniepogingen moe ten begeleiden in plaats van te genwerken, en zouden de Ameri kanen de signalen uit Irak posi tief moeten benaderen. SKILOPEN OP FIFTH AVENUE New York werd deze week geteisterd dooreen zware sneeuwstorm die voor een dik pak zorgde. Vandaar dat de beste manier om je te vervoeren per ski was, hetgeen deze Newyorker in praktijk brengt op een van de drukste straten: de vijfde. ARCHEOLOGISCHE VONDST Archeologen die werken aan de restauratie van de bijbelse stad Babyion, hebben de hoeksteen ontdekt die koning Nebukadnes- sar inde vijfde eeuw voor Christus plaatste bij de herbouw van de stad na de verwoestingen van de voorafgaande eeuw. De steen bevatte een plaat van hetzelfde materiaal met een lijst in spijkerschrift van de bouwprojecten van de koning. De steen werd geplaatst bij de herbouw van de grote processieweg die door het centrum van Babyion liep. FAILLIET De in Hongarije geboren 43-jarige Amerikaanse handelaar in on roerende goederen Wiliiam G. Stern bleek bij zijn faillietverkla ring schulden van niet minder dan bijna 420 miljoen gulden te hebben. Stern heeft aangeboden deze met 24.000 gulden per jaar af te lossen, wat dus meer dan 17.000 jaar zou gaan duren. Stern is een van de spectaculairste slachtoffers van de instorting van de Britse onroerendgoedmarkt in 1974. Hij leende alle mil joenen namens de 180 maatschappijen die hij had, maar onderte kende persoonlijke waarborgen dat hij elke cent zou terugbeta len. "Had ik die persoonlijke garantie niet gegeven, zo verklaarde hij tegenover verslaggevers na afloop van een zitting van een Lon- dens hof over zijn faillisement, dan zou ik mijn onroerend-goed- groep verder hebben kunnen opbouwen om als de zaken er slech ter uit zouden gaan zien, de aandelen te verkopen en de wijk te nemen naar de Bahama-eilanden". In 1960 huwde Stern met de dochter van een Engelse onroerend- goedgigant, kreeg een functie in de Frashwatergroep van zijn schoonvader, splitste in 1971 zijn eigen maatschappij af om bin nen twee jaar van zijn accountants te horen te krijgen, dat hij goed was voor 100 miljoen gulden. Zijn Rolls Royce heeft hij moeten wegdoen, maar naar de zittingen komt hij wel in een Jaguar. Als adviseur op het gebied van onroerend goed verdient hij thans per jaar zo'n honderdduizend gulden. Deze geluiden zijn samen te vatten in één noodkreet uit de Arabische wereld: zet Camp David stop en laat alle betrokken partijen, inclusief de PLO, met Israël on derhandelen in Genéve onder auspiciën van de Verenigde Na ties en onder gedeeld voorzitter schap van Amerika en de Sowjet- Unie. In Europa (Frankrijk voor op) gaan de gedachten in eenzelf de richting. Op dit moment is moeilijk te voor spellen waar Camp David II, met Chomeini op de achtergrond, op zal uitlopen. Eén ding is zeker, een apart Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag zal de vijandig heid in de Arabische wereld ten opzichte van Egypte sterk doen toenemen en verdere radicalise ring in het Midden-Oosten in de hand werken. Anderzijds zal een blijvende im passe de politieke onzekerheid in het Midden-Oosten verlengen. Alleen een wijziging van het Amerikaanse beleid, terug naar Genève, kan wezenlijke verande ringen brengen: Egypte weer achter de tafel, de Saoedi's met hun enorme economische (olie) en religieuze prestige tot mede werking verleiden, de PLO tot matiging bewegen, het effect van Irans islamitische republiek af zwakken door Oost-Jeruzalem onder Arabisch toezicht te plaat sen en ten slotte de levensge vaarlijke tegenwerking van de Sowjet-Unie „ombuigen" tot stil zwijgende medewerking en af bakening van belangen van de grootmachten in het Midden- Oosten. RIENKO WILTON ROME (UPI) - Na de communisten hebben zich nu ook de socialisten van Bettino Craxi afgekeerd van de christen-democratische kabi netsformateur Giulio Andreotti. In politieke kring acht men het niet onmogelijk, dat Andreotti zijn formatieopdracht zal terug geven. De socialistische presi dent Sandor Pertini zou al ernstig denken aan de benoeming van een formateur van buiten de christen-democratische gelede ren, een stap zonder weerga in de naoorlogse geschiedenis van Ita lië. ADVERTENTIE Vy Directeur Miehelin ontvoerd MADRID (DPA) - De ETA, een politiek-militaire organisatie die ijvert voor een zelfstandige Baskische staat, heeft gisteren laten weten, dat zij verantwoordelijk is voor de ontvoering van de directeur van de banden fabriek Miehelin in Vitcria. Eerder op de dag heeft de politie van Vitoria een lege auto aangetroffen, die vermoedelijk van de directeur was. Deze, Luis Abaitura Palacios geheten, wordt sinds maandagmiddag vermist. ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 i of 's avonds na afspraak

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9