Verrekt interessante heesten DE BARRE WINTER VAN 1929 Kf B LEIDENAAR HEEFT HUIS VOL SLANGEN: Engelse bloemen op Hollandse grond PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 21 FEBRUARI 197 Of de winter nooit meer ophoudt. Dat zeggen we deze maand geregeld: sneeuw en ijs houden dit land al sinds oudjaar in hun greep. Dat is ons sinds 1963 niet meer overkomen. En ook in vroeger jaren kwam het maar zelden voor. De kroon spant in dit opzicht wel de winter van 1845. Toen stond er in Rotterdam een stalletje op het ijs waar je mooi beschilderde paaseieren kon kopenOp 22 maart van dat vreselijke jaar begon het licht te dooien, op 27 maart was het ijs nóg dik genoeg om er met arresleden overheen te rijden. Er zijn heel wat anekdotes in omloop over de verschrikkingen die winters uit vroeger tijden veroorzaakten. In 1609 braken de mensen in Zeeland hun eigen zolders af om het hout in de kachel op te stoken. Een eeuw later, in 1709, moet het zo afgrijselijk hard gevroren hebben, dat de vogels van de kou hun vleugels niet meer konden bewegen en als ijs klompen uit de lucht kwamen vallen. Soms ook was de kou een belangrijke factor in de oorlogvoering. In 1674 bijvoorbeeld, toen 600 in Oude water gelegerde Hollandse soldaten op de schaats een verrassingsaanval uitvoerden op Franse troepen, die de streek toen onveilig maakten. Ze doodden er 45, maakten er 40 krijgsge vangen en ontnamen hun alle spullen, die ze bij elkaar geplunderd hadden. Pech had daarbij een barbier uit het Hollandse leger, die in Franse handen viel: hij werd naakt uitgekleed en levend in een wak geduwd waar hij niet meer uitgekomen is. In onze eeuw is de winter van 1929 de meest barre geweest. Het heeft toen twee maanden bijna onafgebroken gevroren en er speelden zich allerlei ongelofelijke tonelen af. Trouwens, die winter gebeurde er van alles in Nederland. De hevige brand in Leiden bijvoorbeeld, die het schitteren de stadhuis in as legde. En de viervoudige moord in Grootegast, waar ene Yje Wijkstra vier politiemannen doodschoot en de keel afsneed. En ten slotte een hevige griepepidemie, met Arnhem als centrum, die tien tallen mensenlevens eiste. Maar het meest gepraat werd er toen, precies een halve eeuw geleden, toch wel over de winter. Net als nu. Onze verslaggever Ad van Liempt bladerde in de krant van die maanden en tekende onderstaand portret van de winter van 1929. e werden massale schaatstochten gehoudenin die gedenkwaardige winter van 1929. Ook voor >as de (ijs)baan van Monnikendam naar Marken een geliefde rit UTRECHT - Het begon in 1929 op 3 januari licht te vriezen. Op 8 januari stond in de krant: „Men meldt ons uit Lemmer dat er druk schaatsen wordt gereden op slooten en plassen, maar het ijs is niet betrouwbaar". De volgende dag stond de eerste melding van een doodgevroren meneer in de krant. In Venlo was het gebeurd, en het betrof „een zwerverstype". En meteen kwamen de berichten over door het ijs gezakte schaatsers. Gemiddeld bevat el ke krant wel een stuk of vier, vijf van dat soort overlijdensgevallen: die dag twee uit Lutjebroek, één uit Zuid-Scharwou- de en één uit Nijmegen. In Rijswijk zakte, op 13 januari, een draaiorgel door het ijs, dat er door een optimist op gesleept was. Er kwam een kraanwagen aan te pas om het deerlijk beschadigde orgel op de kant te trek ken. Het bleef een week of twee kwakkelen. Net als dit jaar veel ijzel. De krant heeft een foto (kwam niet vaak voor in die tijd) van een tramconducteur in Amsterdam, die op de schaats naar zijn werk gekomen was: hebben we zoiets dit jaar ook niet gehad? Wat we dit jaar nog missen is een noodlanding van een vliegtuig op het ijs. In 1929, op 25 januari, gebeurde dat in Schagen. Het ijs kraakte vervaarlijk, maar het hield de kist. Begin februari werd de vorst weer se rieus. De schipbrug tussen Vianen en Vreeswijk werd in allerijl weggehaald, omdat het ijs opdrong. De Nederlandse schaatskampioenschappen konden worden gehouden. De eerste plaats was voor Van der Scheer, voor schaatsfana ten nog wel een bekende naam. Als tweede eindigde iemand met een - nu - nóg bekendere naam in schaatsland: Heiden. Onze Waddeneilanden raakten door de vorst in een isolement Terschelling en Schiermonnikoog waren het eerst onbe reikbaar. De ene veerdienst na de andere moest worden gestaakt. Alphen aan de Rijn ontstond een op stootje, toen er een ijsbreker recht op de plaatselijke ijsbaan afkwam. Het publiek „nam een dreigende houding aan" en de bemanning van het schip moest, volgens de Alphense correspondent, een veilig heenkomen zoeken. De kou werd met de dag heviger. Strenge vorst, stormachtige noordenwind. Dr. Heijermans van de GGD in Rotterdam gaf de lezers dit advies: „Kleedt u goed en eet flink, maar ik weet dat velen daartoe helaas niet altijd in staat zijn". Op de ijsbanen werden zogenaamde spekrijderijen gehouden: door armoe geïnspireerde jongens schaatsten om het hardst, want op de winnaar lagen een paar ons spek of een paar pond brood te wachten. De ziekenhuizen in de grote steden kregen de eerste door de kou bevangen wandelaars binnen. Op de dag dat de eerste vrachtauto over de IJssel in Deventer reed en het stad huis van Leiden door brand werd ver woest, startten in Leeuwarden driehon derd dapperen voor de Elfstedentocht. Het vroor overdag een graad of twaalf. De hevige kou fungeerde in de tocht als scherprechter. Op de Dokkumer Ee bij voorbeeld was het ijs zo hard als staal. De beide koplopers, technisch begaafde schaatsers als Pronk en Jongert, gleden voortdurend weg. Zij moesten stoppen om hun schaatsen te slijpen. Een zeer tijdrovend karwei. Dan had Kas Leemburg, een stoere kerel uit Leeuwarden, het beter bekeken: hij had extra scherpe reserveschaatsen bij zich, die hij precies op tijd aan deed. Zijn achterstand van twintig minuten zette hij in korte tijd om in een voorsprong van veertien minuten. Pronk en Jongert hadden hem niet eens zien passeren. Een heldhaftige eindsprint van Jongert (Pronk was inmiddels door de kou be vangen en uitgevallen) bracht hem nog op drie minuten van winnaar Leemburg. Hij was op het eind nog twee keer ver keerd gereden ook. In Amsterdam brak een staking uit onder de diamantslijpers, omdat de verwar ming was uitgevallen. De Christelijke Ambtenarenbond eiste dat de gemeen ten voor hun buitendienstpersoneel warme hoofd- en handenbedekking ter beschikking zouden stellen, alsmede warme dranken. Een nieuwe rel rond een ijsbreker deed zich voor in De Zijpe. Schipper Kees van Schoorl wilde daar het ijs van de Groote Sloot komen breken. Hij stuitte op ge wapend verzet van de burgers, die daar juist zo heerlijk schaatsten. Omdat de wet in dat soort gevallen niet voorziet koos de politie de zijde van de schipper. Er ontstond een kloppartij, waarbij de politie van de blanke sabel gebruik maakte. De afloop was typisch Hollands: de ijsclub bood de schipper een bedrag dat deze voldoende vond om rechtsom keert te maken. Uit de sportberichten van 15 februari nog deze melding: in Noordbroek zijn de hardrijderijen voor veteranen gewonnen door de heer G. Streupel. De leeftijd van de winnaar is 82 jaar. In dezelfde krant, onder de kop „Droe vig" een bericht dat rechtstreeks mis schien weinig met de kou te maken heeft een driejarig kind is in de keuken van het ouderlijk huis in een ketel kokende soep gevallen en aan de brandwonden later overleden. De gemeente Delft besluit de armenuit- kering met 20 procent te verhogen, Gro ningen geeft de behoeftigen een eenma lige extra uitkering van vier, vijf of zes gulden, afhankelijk van de gezinsgroot te. Ook Culemborg bedenkt z'n armen, welk bericht een ingezonden brief ople vert van iemand die het gemeentebe stuur van dit stadje ten voorbeeld stelt aan het Utrechtse, dat niet met zo'n so ciale maatregel gekomen is. Inmiddels zitten we op 16 februari: alle grote rivieren zijn dichtgevroren. Nage noeg alle veren zijn niet meer nodig, overal rijden auto's en zelfs bussen over de rivieren. Op de Waddeneilanden be gint gebrek te ontstaan aan veevoeder en brandstof. In het hele land gebeuren nu zeer akelige dingen. Een greep: Twintig werklieden van een leerfa briek in Oisterwijk moeten naar de dok ter met bevroren neus of oren. Op de Maas, meldt de Venlose corres pondent, drijven vastgevroren wilde eenden in het drijfijs de rivier af. In Brabant worden langs de boswegen vele konijnen en hazen vastgevroren aangetroffen: stropers weten wel raad met zo'n „gemakkelijke tafelgast". Droefenis op de Geldersche eiervei- ling: meer dan een half miljoen eieren is bevroren kan worden wegge- Maar er zijn ook aardiger mededelingen te vinden: Een dame te Amsterdam verstrekt op één dag 150 koppen dampende koffie aan verkleumde voorbijgangers en roept an deren op hetzelfde te doen. In Limburg wordt aan arme mensen gratis kolen uitgedeeld, welk project door de Vincentiusverenigingen wordt georganiseerd. In Bodegraven gaat W. van de Nagel met een hectoliter cokes naar huis, ge wonnen bij een hardrijderij. De agenten in Bussum krijgen hoofd deksels die hun oren beter beschermen tegen de kou dan hun petten deden. En actiecomité actiecomité in Vianen bereikt zijn doel: de overtocht naar Vreeswijk voor auto's en vrachtwagens over het ijs wordt gratis. We zitten inmiddels op 20 februari. De vorst weet van geen wijken, de kolom men barsten nog steeds van groot en klein ijs- en vorstnieuws. In het barak kenkamp van Waalsdorp bijvoorbeeld zouden 80 manschappen met bevroren oren naar de legerarts zijn gegaan. De volgende dag wordt dit bericht gerectifi ceerd, kennelijk op last van de legerlei ding, het waren er maar zes, en die man keerden vrijwel niets. Op 19 februari reed voor het eerst in de geschiedenis een auto over de Wadden zee. Een zekere J. Heeringa uit Hinner- scha bereikte vanaf het Friese land na een barre tocht Ameland, met drie pas sagiers in de wagen. De volgende dag brachten twee met paarden bespannen sleeen een nieuwe lading margarine naar Ameland, waar ze door de voorraad heen waren. Een arreslee onderhield ook het contact tussen Vollenhoven en Schok land. In Oud-Gastel een ongeloofwaardig voorval: er is daar op 21 februari een koe gebarsten, volgens de plaatselijke cor respondent ten gevolge van overvloedig eten van bevroren voer. Op 25 februari meldt de overijverige cor respondent in Enkhuizen dat daar de ro de vlag wappert het is gaan dooien en het wordt afgeraden de Zuiderzee over te steken. p De vorst slaat nog even terug, maar wordt niet meer streng. Het is trouwens mooi geweest: als de genie probeert een vaargeul tussen Vianen en Vreeswijk te maken met behulp van dynamiet blijkt het ijs soms tussen de twee en drie meter dik te zijn. Maar als rond 28 februari de dooi door zet gaat het ijs kruien. Enorme hoge ijsmassa's drijven rond, hier en daar knappen meerpalen als lucifers. Het voorbijrazende ijs in de grote rivieren brengt veel kijkers op de been. De cor respondent in Venlo staat in vervoering I langs de boorden van de Maas en seint door: „Het compacte ijsdek werd door daverende, tot ver in de omtrek hoorba re losbarstingen, naar boven gedrongen en zette zich in drift". Op de dag dat het volgens de krant weer niet gelukt is de vaargeul tussen Vianen en Vreeswijk open te krijgen leest men dit bericht: „Heden werden in Akkrum de eerste kieviten gezien". Ook de winter van 1929 is dus aan z'n eind geko men. door Sjak Jansen Leidenaar Wim in 't Veld is er zo langzamerhand aan gewend dat bezoekers bij het binnenkomen van zijn woning (op de hoek van de Willemstraat) met de schrik om het lijf vaak meteen rechtsomkeert maken. Begrijpelijk, want eenmaal over de drempel geko men staat men oog in oog met een tiental slangen. In de meeste gevallen echter weet de 28-jarige Leidenaar zijn gasten op andere gedach ten te brengen, door het ge ruststellende verhaaltje af te steken dat zijn huisdieren: ten eerste achter glas zittten; en ten tweede: geen mens kwaad doen. Het zijn rattenslangen die Wim thans in zijn terrarium houdt. Giftig zijn ze niet; de rattens langen moeten het hebben van hun Supersnelle en voor muizen onontkoombare wurggreep. Bepaald onge vaarlijk zyn deze reptielen dus niet. In 't Veld geeft dat grif toe: "Je moet ermee om leren gaan. Als je zenuwachtig bent, bij ten ze. En door die aangebo ren angst zijn vreemden altijd nerveus. Zo ontstaan die vooroordelen. En dat is jam mer, want het zijn verrekt in teressante beesten". Muizen Eens in de twee weken voert In 't Veld zijn zwarte, rode en gele rattenslangen een paar muizen. Vroeger kocht Wim die in de dierenwinkel maar nu haalt hij ze op de laborato ria van de ziekenhuizen: dat is goedkoper. Binnen een mum van tijd hebben zyn huisdie ren zo'n muis verorberd. Vindt hij het niet luguber wanneer hij zo'n wit beestje in een paar seconden de kraaienmars hoort piepen? "In het begin wel. Dan denk je oh hemel, wat zielig. Maar als je bedenkt dat die muizen aan de lopende band gefokt wor den en de slangen niet, dan gaat dat gevoel wel over. En ach, zoveel muizen hebben mfjn slangen niet nodig". Diepvries Wim's slangen eten uitsluitend levende muizen. Dood vlees of kadavers lusten ze niet. De slangen van één van zijn ken nissen wel: die krijgen uit de diepvries vergaste muizen voorgeschoteld. In 't Veld zegt erg begaan te zijn met het lot van de slang in ons land: "Niet iedere dierenhan delaar gaat er even fijntjes mee om. Vandaar dat ik zo veel mogelijk fok om die ma lafide handel enigszins tegen te gaan. Dat doe ik in vereni ging met andere reptielen- houders in ons land". In 't Veld weet niet alleen veel van slangen af, hij heeft ook de nodige weet van slangen- geneeskunde. Vaak loopt hij handelaren af om zieke slan gen voor een zacht prijsje oVer te nemen. Thuis kalefa tert hij die op, vormt paartjes BROMSNOR GEOPEREERD De longoperatie, die de 70-ja- rige acteur Lou Geels uit Roelofarendsveen gisteren in het Leidse Diaconessen- huis heeft ondergaan is vol gens Bromsnors echtgenote goed verlopen. Zij vertelde gisteravond dat haar man nog niet helemaal bij kennis was en dat pas volgende week kan worden vastgesteld of Bromsnor volledig zal herstellen. ïn elk geval staat vast dat Lou Geels niet meer zal kunnen werken. Wim in 't Veld (28) met één van zijn vele slangenkronkelend over arm en hoofd. De Leidse "slangenkoning" erkent wel: "Je moet ermee leren omgaan..." en zo fokt hij verder. Zo is het allemaal ook begonnen. "Vijf jaar geleden heb ik een paartje gekocht. Ik kreeg er een zieke by en van het één kwam het ander. Op een ge geven moment had ik, ik weet niet hoeveel slangen in huis. Ringslangen, boa-constric- tors en pythons. Ja, dat zijn van die hele groten. Die kun nen wel zeven meter worden. Maar op het laatst kon ik die dieren niet meer houden om dat de hamsters en cavia's niet aan te slepen waren. Je moet weten dat die boa's en python's in de vrije natuur geiten en herten eten. Maar in de toekomst wil ik er toch weer mee gaan fokken, denk ik. In elk geval met gifslan gen". "Het is hardstikke leuk om naar die beesten te kijken, hoe ze overal op reageren. Je kunt ook sterk hun levenspatroon beïnvloeden, bijvoorbeeld door de lichten in de terraria langer te laten branden. Dan gaan ze eerder paren". Wim doet veel slangenonder- zoek. Vaak gaat hy naar D wingeloo om het gedrag van in de natuur levende rings langen en gladde slangen te bestuderen. „In die zuidoost hoek van Drente vind je er nog veel. Ook hagedissen Lo gisch eigenlijk, want die gladde slangen lusten alleen maar hagedissen. Die slangen zijn ook giftig". "Als je overigens giftige slan gen houdt moet je wel tegen gif in huis hebben. Want als je gebeten bent en eerst naar de dokter moet, kun je het wel vergeten. Aan hygiëne moet je ook veel zorg besteden. Regelmatig moet je, om allerlei infecties tegen te gaan, de terraria schoonmaken. Je kunt ook niet anders, want als die bees ten hun behoefte gedaan hebben (dat doen ze eens in de twee-drie weken) dan is het.niet meer om te harden". Volgens Wim is het een hard nekkig misverstand dat slan gen glibberig zouden zijn. "Integendeel: de huid, die maandelijks vervelt, is ruw en warm. Slangen hebben een goed gezichtsvermogen, een gehoor hebben ze nauwelijks. Een ontwikkelde reuk daar entegen wel, dat doen ze met hun tongetje. De slang her kent je aan de bewegingen waarmee je hem nadert", al dus Wim. Wim kent zijn slangen door en door. Als hen wat mankeert, merkt hij dat meteen. "Meestal geef ik hen dan een vitamine-injectie of ik voer hen een muis die ik vooraf met vitamine heb ingespo ten. Dan knappen ze zo weer op". Sterk water Toch zijn in de loop der jaren enkele van zijn huisdieren er onder door gegaan. Die kada vers heeft In 't Veld netjes bewaard op sterk water, zodat hij belangstellenden het één en ander visueel kan uitleg gen omtrent de slang. In 't Veld zegt het overigens niet vervelend te vinden telkens weer hetzelfde verhaaltje te moeten vertellen. "Nee, ik doe dat graag. Men weet per slot zo weinig van de slang. Ik probeer de mensen ervan te overtuigen dat het interessan te dieren zijn. Straks krijg ik jongen van een boa-constric- tor. Wil je geloven dat ik daar elke dag naar uitkijk Grote publieke belangstelling was er deze week op het Treslongcom plex in Hillegom, waar 40U0 Engelse narcissen werden tentoonge steld. De Nederlandse vakhandel mocht deze Engelse produktie bewonde ren. Groot-Brittannië is op het ogenblik de grootste narcissen- kweker in de wereld en Nederland de grootste afnemer. Vorig jaar bijvoorbeeld nam ons land voor f 6 miljoen af aan narcissenbol- len en bloemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4