„Woningbouw in Stevenshof is onontkoombaar Rijnland! Flinke vertraging dreigt in bouw STAGE LOPEN RIJNLAND bij "Kort Amerikaans" Actief in vrije tijd Vrouwenbureaus begin van emancipatiebeleid Drie uitzonderlijke occasions, voor snelle beslissers! Nu extra voordelig WOENSDAG 2! FEBRUARI 1979 Wethouders Van Dam en Waal menen: Emancipatorisch werk in het vrouwenhuis, t (gisteren). i thema-avond o ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester en Wethouders van Leiden zien bebouwing van de Stevenhofjespolder (wei degebied ten westen van Leiden) binnen enkele ja ren als onontkoombaar. Bij de discussie over het volkshuis vestingsplan in de raadscommis sie volkshuisvesting benadruk ten wethouder Van Dam (waar nemer volkshuisvesting) en Waal (stadsontwikkeling) gisteren de noodzaak van deze keuze. Voigens wethouder Van Dam kan de gemeente er op grond van de huidige grote woningbehoefte 'niet onderuit' om de Stevenshof te bebouwen. Waal zei dat de ge meente in de huidige situatie 'ernstig rekening moet houden' met het benutten van deze bouwlocatie. De beide wethouders keerden zich met deze stellingname vooral te gen PPR-raadslid Beijen. Deze wees een definitieve keuze over de bebouwing van de Stevenshof op dit moment af. Volgens Beijen moet de beslissing op z'n vroegst in 1980/1981 vallen. Wethouder Van Dam wierp hem tegen dat "het moment van keuze zo langzamerhand is aangebro ken". Volgens Van Dam moeten de plannen (ontwikkeling be stemmingsplan) nu verder voor bereid worden om in 1980/1981 beslissingen over het bouwrijp maken te kunnen nemen. Van Dam vond de verdere voorbe reiding logisch omdat alle raads fracties zich naar zijn mening "ondubbelzinnig" op het stand punt stellen dat aan de grote wo ningbehoefte voldaan moet wor den en deze op langere termijn niet alleen in de binnenstad en oude wijken gevonden kan wor den. Neus en lippen Beijen meende echter dat het colle ge nu "tussen neus en lippen door" een definitieve beslissing neemt over het bebouwen van de Stevenshof. Hij vond dat een keuze voor bebouwing afhanke lijk moet zijn van eerder door de raad vastgelegde voorwaarden zoals uitsluitend bouw voor Leidse woningzoekenden. Wethouder Waal beklemtoonde daarop dat het college van de raad alleen vraagt de plannen verder voor te bereiden en de raad later apart moet beslissen over de werkelijke bouw. PvdA-raadslid Bordewijk; "Op dit moment nemen we een principe beslissing om te gaan bouwen. De definitieve keuze nemen we pas later. We hebben dan nog een mogelijkheid om op ons besluit terug te komen". Wethouder Waal; "Alleen als de ontwikke lingen anders uitpakken, als zich nieuwe feiten voordoen". Overigens bleef onduidelijkheid bestaan over het voorstel van B en W over de voortgang met de plannen voor de Stevenshof. Hoekema (D'66) drong er bij de wethouders op aan het voorstel te wijzigen dat duidelijk wordt dat het nu nog om een voorlopige be slissing gaat. Wethouder Waal nam deze suggestie in overwe ging. In het volkshuisvestingplan vragen B en W de raad in te stemmen "dat de voorbereiding voor de bebouwing van de Stevenshof- jespolder zodanig wordt inge richt dat aansluitend op de tot standkoming van de voorziene woonbebouwing van de binnen stad, de oude wijken, Leiden- west en Roomburg, de eerste wo ningen in het gebied Stevenshof kunnen worden opgeleverd". Wanneer je geïnteresseerd bent, hoe het achter de camera loopt bij een speelfilmproductie en 2 "rechter" handen bezit, is er bij de afdeling decor van de speelfilm "Kort Amerikaans" vanaf 25 februari een plaats voor je als stagière. Sinds midden december Vorst legt werk al meer dan twee maanden lam LEIDEN - Als de vorst nog lang aanhoudt zal er een flinke ver traging gaan optreden in de nieuwbouw- en renovatiewerk zaamheden. Op de meeste bouwplaatsen in Leiden ligt het werk al meer dan twee maanden stil. ADVERTENTIE f 50Q U leest het goed, de prijsverhoging van de Taunus is er door, maar u kunt nog snel even f. 500,-- verdienen. Of meer. Want Ford Rijnland heeft nog enkele spik splinternieuwe modellen in voorraad. Wij kochten ze voor de oude prijs. En kunt ze kopen voor de oude prijs. Als u snel bent, want op is op. Bouwondernemingen houden er rekening mee dat de bouwakti- viteiten in de wintermaanden een week of drie stilliggen maar het is duidelijk dat door het langdurige onwerkbare weer een niet meer in te lopen achterstand optreedt. Hoe groot die achterstand zal zijn valt pas met zekerheid te zeggen wan neer aan de vorstperiode een eind is gekomen. Dan zal ook duidelijk worden of die achter stand nog in te lopen valt. Eén van de meest in het oog sprin gende, en de meeste ongemak ken met zich meebrengende, werkzaamheden is het herstel van de marktenroute (Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt). De herstelwerkzaamheden aan de Vismarkt liggen vanaf midden december stil. De heer Barcn- dregt van de dienst gemeente werken durft nog weinig te zeg gen over hoe ver men achterop is geraakt. "Dat kunnen we pas bekijken wanneer we weer aan de gang zijn. Als een eind is ge komen aan de vorstperiode wil dat niet zeggen dat we direct weer aan het werk kunnen. De vorst moet goed uit de grond zijn wil men weer kunnen starten met grondwerkzaamheden. Het herstel van de marktenroute duurt nog tot juni volgend jaar. Als we volgend jaar een zachte winter hebben kunnen we moge lijk het verlies inhalen dat dit jaar optreedt", aldus de heer Ba- rendregt. De Koornbeursbrug had inmiddels al uit de steigers moeten zijn. Toen de vorst inviel was er nog voor een week of drie werk. De restauratiewerkzaam heden kunnen worden voltooid zodra de temperaturen weer bo ven het nulpunt uitstijgen. Over het bouwrijp maken van Koppelstein, het gebied dat grenst aan de Hoge Morsweg waar Leiden 204 woningen zal bouwen, zegt de heer Baren- dregt dat zeker een vertraging zal optreden. "Op dit moment kun je een week of acht bij de duur van de werkzaamheden optellen. Dat staat als een paal boven water". De nieuwbouwwerkzaamheden aan de Morssingel zullen ook ze ker uitlopen op het schema. Aanvankelijk vorderde de bouw van de flats snel maar als de vorst nog langer aanhoudt zal het laatste flatblok zeker éen of twee maanden later worden op geleverd. Voor de renovatie- en vervangende nieuwbouwwerk zaamheden in de stadsvernieu wingsgebieden geldt eveneens dat een duidelijke vertraging het gevolg zal zijn van het aan houdende koude winterweer. Reünie Pacellischool Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Pacelli school zal er voor oud-leerlin gen en oud-leerkrachten een reünie worden gehouden op zaterdag 31 maart van 14.30 en 17 uur in het schoolgebouw aan de Damlaan 22. Belang stellende oud-leerlingen kun nen zich voor 20 maart opge ven bij mevrouw Beemster- boer, Smaragdlaan 7 in Lei den, tel. 071-764744. Indien men in het bezit is van foto's wordt men verzocht die tijde lijk af te staan voor het inrich ten van een historische ten toonstelling. Filmhuis In het kader van de cyclus "Films uit de jaren dertig" die het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66 deze maand organi seert, wordt morgenavond om 21.15 uur de Russische film 'Chapayer' van de gebroeders Wasiliew uit 1934 vertoond. De film handelt overeen guer rillastrijder die samen met een groep partisanen tegen de Wit-Russen strijdt. Bij de film is een speciaal gemaakt boek je gratis te krijgen. Toe gangsprijs vier gulden. Go-kampioen Het eerste team van de Leidse Go Club is het afgelopen weekeinde Nederlands kam pioen geworden tijdens de wedstrijden in de jeugdher berg in Nijver dal. Er werd om het kampioenschap gestreden door 28 teams van 11 vereni gingen. Het eerste team van Amsterdam werd tweede, terwijl het tweede Leidse team vijfde werd. In de tweede groep werd Leiden 3 eerste, voor Utrecht 1Het kampioen schap werd orgamseerd. door de Dr lener lose Go Club. Stoelen opknappen Op dinsdag 27 februari begint K& O met een cursus waarbij cursisten wordt geleerd zelf stoelen op te knappen en te bekleden. De cursus omvat een vijftal lessen die wekelijks om half acht beginnen. Nadere inlichtingen kunt u krijgen r071-141141. Tafeltennis Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert morgen een tafeltennistoer nooi, waarbij op vier tafels gestreden zal worden om de eerste prijs. Gespeeld zal wor den volgens het afvalsysteem. Deelname is gratis. Opgeven kan men zich via telefoon nummer 071-146449. De wed strijden beginnen om kwart over acht 's avonds. Emancipatorisch werk is een gewichtige term voor al dat werk dat bedoeld is om vrou wen bewust te maken, van wat er in de maatschappij om hen heen gebeurt, van hun rechten, van de traditionele rolpatronen waarin ze ge vangen zitten, van hun moge lijkheden. Er gebeurt heel wat op dat gebied,vrouwenhuizen en -cafés, praatgroepen, moe dermavo's, VOS-cursussen en noem maar op. Wat nog ont breekt, volgens diverse vrou wenorganisaties. is een beleid op regeringsniveau. Eén van de bewegingen die naar zo'n beleid reikhalzend uitkijkt is Man Vrouw Maat schappij (MVM).Al in 1973 bij het vijfjarig bestaan van MVM bombardeerden ze Joop den Uyl met een berg brief kaarten waarop stond: "Nu is het tijd voor een emancipa tiebeleid". Later is er een emancipatiecommissie inge steld van ambtenaren en ver tegenwoordigers van diverse groeperingen in de maat schappij. De staatssecretaris van emancipatiezaken, me vrouw Kraaijeveld, die er inmiddels ook is, heeft aan die emancipatiecommissie ge vraagd haar te adviseren over hoe het emancipatiewerk landelijk en naar de regio's toe moet worden georgani seerd. Eén uitgewerkt voorstel bereikte eerder deze maand de staats secretaris. Het houdt in dat er in elke provincie en in de grote steden vrouwenbureaus moetn komen. Die bureaus zullen de volgende taken moe ten krijgen: ondersteuning van hel emancipatiewerk door middel van training, be geleiding en stimuleringom- budswerk voor vróuwen met klachten over achterstelling voorlichting aan en active ring van maatschappelijke instellingen om ze meer emancipatiegevoelig te ma ken en het opsporen, registre ren en signaleren van knel punten die het emancipatie proces belemmeren. Greet Quist van MVM over het voorstel: "Ik vind het erg posi tief. Het ligt nog niet vast na tuurlijk, maar we hebben wel een experiment aange vraagd, en een toezegging ge kregen. We moeten er nog met CRM over praten .Het is wel zo dat wij zullen zeggen wat wij willen en niet andersom. De bedoeling van de staatssecre taris is een antwoord te krij gen op de vraag hoe het eman cipatiebeleid moet worden uitgewerkt per regio. Een be leid duidelijk te maken niet alleen binnen de club maar. ook naar buiten toe. En dat doet ze veel te weinig vinden wij. Ze oriënteert zich nog steeds, maar wij vinden dat er nu maar eens iets gedaan moet wordenOnze bedoeling is ook het beleid kritisch te volgen, en bij steeds meer vrouwen het besef aan te kwe ken dat ze dat moeten doen". We hebben ook een paar Leidse vrouwen die actief zijn in het emancipatiewerk gevraagd naar hun mening over het voorstel voor regionale vrou wenbureaus. Marian Samson is medewerkster van de VOS in Lëiden (Vrouwen oriënte ren zich in de samenleving). Voor zover ze dat kan beoor delen vindt ze het een goed voorstel. Ze zegt: "Vooral wat betreft documentatie en het zoeken van deskundigen is het een oplossing voor ons denk ik. We doen dat nu op eigen kracht, maar er gaat ontzet tend veel tijd in zitten die je best voor iets anders zou kun nen gebruiken.". "De trainingen voor begeleid sters doen we zelf, daar zijn we in de loop der tijd best wel deskundig genoeg voor ge worden, maar we zouden bij voorbeeld ook graag speltrai- ning willen doen. Dat richt zich op het door middel van spelletjes duidelijk maken van bepaalde maatschappe lijke problemen. Die trainin gen worden nu provinciaal gedaan, wij hebben daar weer niet de deskundigheid voor. Wat me wel dwars zit is dat die vrouwenbureaus en andere dingen wel betaald worden en de VOS-leidsters 7i iet. Dat zal wel weer jaloezie opwekken". Ellen Ouboteraktief in het vrouwenhuis in Leiden is niet zo enthousiast over de regio nale vrouwenbureaus. "Ik ben er niet kapot van zegt ze. "Dan wordt alles weer zo gestructureerd. Terwijl een deel van de kracht van de vrouwenbeweging is dat ze niet gestructureerd is, en er voortdurend spontane dingen gebeuren. Anders krijg je net als vroeger in de vrouwenbe weging dat alles weer van bo venaf door het bestuur gere geld wordt en dat de basis het wel gelooft". ADVERTENTIE FORD ESCORT 1300 1978 kleur rood, km.st. 16.000 Deze goedkope en met div. extra's uitgevoerde wagen gaat weg voor de zeer lage pnjs van 10.500,- 1e aanbetaling 3200,- VW GOLF 1975 kleur okergeel km.st. 42 000 Deze zuinige familie auto kost u slechts 7.500,- 1e aanbetaling 2200,- FORD TAUNUS 1600 L 1975 kleur gold metallic km.st. 58.700 Deze auto is uitgevoerd met radio Voor deze echte Ford betaalt u slechts 7.900,- 1e aanbetaling 2400,- S Door de grote vraag naar nieuwe Fords hebben wij teveel occasions in voorraad Daar willen wij vanaf. Dat betekent honderden guldens voordeel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3