Het leven wordt duurder, rnlll Edah blijft goedkoop! Bijna overalin Nederland. STUNTPRIJZEN IN DE SLAG OM DE MERKARTIKELEN Commentaar van Edah: (Publikatie van Edah.) BRABANTS DAGBLAD maar t Vrijdagmiddag kocht ik eer» aantal merkartikelen bij een de 250 filialen van V&D- üoehter Edah en direkt daarna laaide ik exact dezelfde bood schappen bij een pal naast deze taak wonende kruidenier, die op een aantal artikelen de ad viesprijs van de fabrikant had doorgestreept en vervangen door een lagere prijs. Het on derstaand lijstje hoeft geen na der betoog: Artikel Edah Buurman DE-koffie (roodmerk, 280 gram) ƒ3.12 ƒ3.74 Piek wiek-theezakjes (groen - merk, 20 stuks) U*> 129 Friesche Vlag (goudband kof fiemelk. 1) 1.39 1.69 Completa (400 g) 2.» 2.98 Dash (koffer, 2000 g) 5.19 6,95 Dubro (citron afwasmiddel. 600 g) 1.25 1.49 Jit (vloeibaar schuurmiddel) 129 2,05 Heineken (24 pijpjes van 30 cl) 10.84 11.98 Martini (wit, fles van 1) 4,49 5.45 Pepsi Cola (11) 0,95 1,19 Appelsientje (pak van 1 l) 1,49 1.75 Iglo vissticks (diepvries 10 stuks) 2.79 3.45 Blue Band,(halvarine. kuip 500 g) 1,29 1,79 Frolic (pak 500 g) 1.59 2.15 Saroma (pakje pudding) 0.39 0,49 Lassie (toverri jst 400 g) 1.29 1,59 Honig (pakje tomatensoep) 0.89 1,29 Pampers (peuterluiers 12 stuks) 4,59 5.49 Hoosvicee (fles 0.6 l) 2,49 3.25 Olvarit-oranje (potje kinder voeding) 0.95 1.29 Totaal 4«05 61,28 e«,5r Op twintig artikelen dus een prijsverschil van 11.30 of ^.6% van de goedkoopste prijzen. Edah verkoopt 60 merkartike len tegen „stuntprijzen'*; er zijn winkels die goedkoper 2ijn dan de hier aangehaalde buurman, er zijn ook duurdere. Over de hele lijn is Edah wat die 60 merkartikelen betreft het goed koopst W&wmgm ■1 W§Ê. „Kijk maar of een ander nèg goedkoper is", roept Edah in grote rode letters uit boven krantenad vertenties van een hele pagina. Nederlands tweede kruidenier kén deze provocerende kreet op de consument loslaten, omdat hij weet, dat er sinds enkele weken geen concurrent in Nederland meer Is, die het totaalpakket van de zestig aangeboden merkartike len goedkoper aanbiedt. Dat kan ook niet, want de mees te artikelen liggen nauwelijks bo ven de inkoopprijs (plus BTW) en sommige blijven daar zélfs nog onder. De prijzen van de merkar tikelen dienen du idelijk als lok- kertjes voor honderden andere ar tikelen. waar Edah wél winst op maakt. Maar deze is zeker niet van dien aard, dat de V&D-doch- ter het zich erg lang kan permitte ren géén winst ie maken of zelfs verlies te lijden op een aantal merkartikelen. Bij een onderzoek van de Consumentenbond, kwam Edah er eind november als de op èèn na goedkoopste kruidenier van Nederland uit. Veel speling kan er daarom niet in de prijzen zitten. Het vermoeden is dan ook gewet tigd, dat een aantal fabrikanten super-afnemer Edah spéciale in koopvoordelen toekent, waardoor deze stuntprijzen kunnen worden gehanteerd. Concurreren tegen deze prijzen zou voor de meeste kruideniers 2eifmoord betekenen en daarom lopen ze nu via hun grossiers of inkoopcombihaties - bij de fabri kanten te hoop om soortgelijke in- koopvoordelen. Geven de fabri kanten aan die eis toe. dan zien ze hun winstmarges tot een onver antwoorde laagte dalen; blijven ze Edah bevoordelen en de concur rentie niet. dan zal die concurren tie bepaalde artikelen gewoon niet meer willen verkopen» waardoor de fabrikanten een belangrijk deel van hun afzet verliezen en dat is natuurlijk ook niet de bedoeling. Het ligt dus voor de hand. dat Edah „in het gareel" moet. De in de Stichting Merkartikel verenigde fabrikanten hebben daarom een bodemprijsregeling in hun verkoopvoorwaarden opgeno men. Daarmee wordt het een krui* deniersbedrijf in elk geval onmo gelijk gemaakt onder de inkoop prijs te verkopen, want deze rege ling verplicht de afnemers pro- dukten in originele, ongewijzigde verpakking door te verkopen te gen prijzen, die tenminste gelijk moeten zijn aan de inkoopprijs plus BTW. Als deze maatregel op korte termijn niet het gewenste effect sorteert, kan de fabrikant het geven van kortingen bij mas sale inkopen afhankelijk stellen van de prijzen, die aan de consu ment in rekening worden ge bracht. Met andere woorden: als de kruidenier té goedkoop ver koopt, krijgt hij géén (of veel min der) korting bij inkoop en moet hij dus wel met de verkoopprijs om hoog om winst te maken. Tenslotte gaan industrie en handel proberen in onderling overleg te komen tot een „ordelijk economisch gedrag", waarbij eventueel de overheid te hulp zal worden geroepen. Zolang fabrikanten en levens middelengroothandel gezamenlijk Edah nog niet op dé knieén hebben gedwongen zal de consument niet alleen bij Edah, maar ook bij di verse concurrenten terechtkunnen voor „koopjes". Het ziet er echter naar uit, dat Edah. op niet al te lange termijn bakzeil zal moeten halen en dan keren de prijzen van de merkartikelen weer terug naar het „normale" niveau. Dat bete kent overigens geenszins een „ge lijkschakeling", want er 2ullen al tijd kruideniers blijven, die tegen bodemprijzen verkopen, en ande ren, die hun prijzen wat hoger (moeten) stellen, al is het alleen maar, omdat cash-and-carry's nu eenmaal goedkoper kunnen wer ken dan „aangeklede" winkels met een kwalitatief en kwantitatief groter personeelsbestand. De con sument houdt daarom keuzemoge lijkheden, maar van de huidige „dump-prijzen" za! hij - zoals meestal in dit soort oorlogjes - maar tijdelijk kunnen profiteren. (Brabants Dagblad, 14 februari 1979.) EDAH ZORGT DAT DE WEKELIJKSE BOODSCHAPPEN VOORDELIG BLIJVEN. TWEE, DRIE TIENTJES PER GEZIN. Wij hopen dat elke huisvrouw dit allemaal leest: wat de krant schrijft en wat wij daar op te zeggen hebben. En wij hopen dat de huisvrouwen ondertussen allemaal onze winkels leeghalen, want er valt -zoals altijd- veel geld te be«paren bij Edah. De huisvrouwen die ons tot nu toe niet geloofd hebben, kunnen nu eens kijken naar het bood schappenlijstje van de krant,. WIJ ZIJN TE GOEDKOOP. U leest het goed. Fabrikanten en nagenoeg alle kruideniers in dit ondergesneeuwde land verwijten ons dat we te goedkoop zijn. Het klinkt ons als een kompliment in de oren, maar zo bedoelen zij het zeker niet. Wij moeten terug in het gareel, schrijft de krant. BLIJVEND LAGE PRIJZEN. Wij geven u de garantie dat onze prijzen laag blijven. Van "tijdelijk" is geen sprake. Van "lokkertjes" evenmin. Al onze prijzen zijn en blijven laag. Krijgen we het ene merk niet meer geleverd, dan zetten we er een ander voor in de plaats. Worden we gedwongen een prijs aan te passen, dan verlagen we prompt een andere. Zodat het voordeel voor de huisvrouw even groot blijft. Want .dat vaste voordeel, die voor het totale boodschappenpakketdat is dé bestaansgrond voor Edah. We hebben zo'n tachtig jaar de kastanjes uit het vuur gehaald, de spits afgebeten, op de bres gestaan, de nek uitgestoken, ^.lles op alles gezet om de prijzen klein te krijgen en te houden. En daar houden we nooit mee op. Zelfs niet eventjes. Tot straks in de winkel. Kom zo vroeg mogelijk, want het zal storm lopen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 28