Bouwkeet blokkeert vluchtweg RaadslidLeids/Alphens bureau voor ondernemers TROEF SLUIT SOCIËTEIT Propose van 6.000 huizen is te hoog Taakafbakening rechtshulp nodig KANKERENDE MOERMAN-THERAPIE Wethouders bieden excuses aan WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 LEIDEN PAGINA 17 Misverstand oorzaak van telexstoring LEIDEN - Een communicaties toornis tussen PTT-technici in Leiden en de chef automa tische telexcentrale-telegraaf overdraagstation (ATOS) in Den Haag is er de oorzaak van geweest dat gisteren rond het middaguur een tiental te lexen in Leiden, waaronder vier van het Leidsch Dagblad, plotseling uitvielen. Technici in Leiden moesten werkzaamheden uitvoeren aan een verouderde telexka bel die van Den Haag naar het centrum van Leiden loopt. Voor dat een aanvang met de gelijke werkzaamheden wordt gemaakt worden de aangesloten telexlijnen om- gestoken naar een andere route om te voorkomen dat de verbindingen verstoord wor den. Bij dat omsteken nu is een fout gemaakt waardoor de tien op deze kabel aange sloten telexlijnen werden verstoord. "Degene die in Leiden met die kabel bezig was dacht dat het om een haastklus ging. De normale procedure is hier door niet gevolgd waardoor er het nodige mis is gegaan zo dat de betrokkenen, het Leidsch Dagblad dus en een aantal banken in Leiden, niet tijdig konden worden inge licht", aldus een woordvoer der van de PTT. Leiden heeft tweede veemarkt van het land LEIDEN - De Leidse veemarkt is de laatste weken uitgegroeid tot de op één na grootste veemarkt van ons land. Dit deelde de direc teur van de Groenoordhallen, André de Jong, gisteravond mee tijdens de commissievergadering voor economische aangelegen heden. Op de eerste plaats staat nog steeds de veemarkt van Den Bosch. De veemarkt in Zwolle is door Leiden van de tweede plaats verdrongen. Directeur De Jong zei te verwachten dat de aanvoer van vee dit jaar weer groter zal zijn dan vorig jaar. LEIDEN - Vormingscentrum Troef heeft met ingang van jongstleden dinsdag haar sociëteitruimte gesloten. Troef, dat gehuisvest is in het voormalige marinecom plex aan het Noordeinde is hiertoe overgegaan omdat dinsdag een vier meter hoge bouwkeet die in de Weddes- teeg tegen de achterkant van de ruimte van Troef is ge plaatst gereed kwam. Het daglicht is hierdoor uit de LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het di ploma ziekenverpleging-A: mevr. v. d. Bent, mevr. A. E. Breedeveld-Bosker, mevr. C. R. Brittijn, mevr. G. Carlier, mevr. T. J. Daha-Vuurpijl, mevr. P. Groe nendijk, mevr. P. Hazenberg, C. H. M. Hermans, mevr. L. H. M. M. t Hoen, mevr. J. M. Kerklaan, mevr. M. J. Th. Meiman, mevr. A. Messemaker, mevr. M. J. Noord- am, mevr. H. F. F. Oost Lievense, mevr. A. J. Priester, R. J. A. Sloos, mevr. A. H. D. Spa, mevr. M. A. H. Verhoogt, mevr. C. K. v. Vliet, mevr. R. C. Weekhout-Huijsman, mevr. E. J. M. v. d. Weerdt-Spe- rings. LEIDEN - Wethouder Van Dam van financiën heeft gisteren me de namens zijn collega Waal van ruimtelijke ordening zijn excuses aangeboden aan de Leidse aan nemer Ter Haar. De aannemer had een advocaat in de arm ge nomen, nadat een aantal raadsle den tijdens de commissieverga dering voor financiën en wet houder Waal in deze krant de in druk hadden gewekt dat het duurder uitvallen van de restau ratie van een aantal panden aan het Levendaal en de Pakhuis- straat zou komen door een verre kening van de aannemer. Hij zou een te lage berekening heb ben gemaakt en daardoor niet in staat zijn de panden tegen de oor spronkelijk overeengekomen prijs te restaureren. In werkelijkheid blijkt van dit ver haal niets te kloppen. In overleg met ambtenaren van de gemeen te en de architect wijzigde aan nemer Ter Haar in september 1977 zijn oorspronkelijke offerte voor de restauratie van 860 dui zend gulden in 650 duizend gul den. De plannen moesten dan wel enigszins aangepast worden. Hierop werd afgesproken dat Ter Haar in november 1977 met de verbouwing zou kunnen begin nen. Hij reserveerde voor dat werk ook alvast een paar mensen. De uiteindelijke opdracht van de gemeente kwam echter niet in november 1977. In juli van het jaar daarop kreeg de aannemer van de gemeente de uitnodiging om over de opdracht te praten. Inmiddels had Ter Haar de op dracht allang afgeschreven en een aantal personeelsleden die hij voor dit werk wilde inscha kelen ontslagen. De gemeente moest hierna uitwij ken naar een andere, veel duur dere aannemer. De aannemer die nu is voorgedragen om de restau ratie uit te voeren, vraagt ruim een miljoen gulden. Een ambtenaar van de afdeling volkshuisvesting van de gemeen te bevestigde gisteravond de le zing van aannemer Ter Haar over de gang van zaken. Wethouder Van Dam zei de uitlatingen zoals die door hem in de commissie vergadering waren gedaan en door wethouder Waal in deze krant, te betreuren. Hij zei dat het niet de bedoeling was geweest de aannemer enige blaam te treffen. De advocaat van aannemer Ter Haar, mr. Teekens jr. zei gisteren na de excuses van beide wethou ders de zaak als gesloten te be schouwen. ruimte weggenomen en de vluchtweg bij brand geblokkeerd. De keet is in opdracht van de firma Noor- lander in Leiderdorp ge plaatst, met schriftelijke toestemming van de dienst gemeentewerken van de ge meente Leiden. Oorspronkelijk werd de ruimte van Troef van de Weddesteeg ge scheiden door een tuin en een muur. Twee weken geleden werd de muur vanaf het bouwterrein aan het Galgewater omgehaald, en kreeg men bij Troef te horen dat er een vier meter hoge bouw keet in de tuin zou worden neer gezet. Troef heeft meteen een brief aan het college van B en W geschreven, aangetekend en per expres verstuurd. Er is nog geen antwoord of bericht van ont vangst op gekomen. Jan Bartelsman van Troef: "Het is ons nooit helemaal duidelijk ge weest van wie de tuin was, maar we zijn ervan uitgegaan dat wij hem mochten gebruiken. We hadden glasscherven op de muur gemetseld om inbraak tegen te gaan. En we hadden een rampen plan klaarliggen voor als er brand zou zijn. We zouden dan door de ramen in de tuin kunnen komen en over de muur of via het huis ernaast verder. De brandweer ging met dat plan akkoord". "Nu die bouwkeet daar staat dur ven we de risico's niet meer op ons te nemen, als er aan de voor kant brand uit breekt, en we zit ten met honderd mensen in de sociëteit, kunnen we geen kant op. Bovendien is het risico van inbraak veel groter geworden. Het dak van de bouwkeet grenst aan de ramen van onze boven verdieping. En we kunnen onze spullen niet verzekeren omdat we met meerdere instanties in een oud gebouw zitten dat op de nominatie staat om gesloopt te worden." LEIDEN - Dr. L. Leertouwer is aan de Leidse universiteit be noemd tot gewoon lector in de geschiedenis van de godsdien sten. Op het ogenblik is hij we tenschappelijk hoofdmedewer ker bij de vakgroep godsdienst wetenschap van de Groninger universiteit. In 1932 werd hij in Groningen ge boren en studeerde theologie aan de Groninger universiteit. Dr. Leertouwer gaf de afgelopen ja ren leiding aan de onderzoek sprojecten en het bestuur van het Instituut voor Godsdiensthisto rische Beelddocumentatie. In 1977 promoveerde hij op een proefschrift getiteld "Het beeld van de ziel bij drie Sumatraanse volkeren". Verder vervulde dr. Leertouwer diverse bestuurs functies onder meer bij de Stich ting Ikon. Ardenner Kotelet: 100 gram Xc^S Troef verwacht van de gemeente dat ze opdracht zal geven om de keet weer weg te halen. In de brief aan B en W doet Troef de suggestie om de keet op een dek schuit in het Galgewater te plaat- Volgens Troef zijn er ook genoeg andere alternatieve te bedenken. Dat er nog geen antwoord op de brief is gekomen doet Troef ver moeden dat er bij de bouwaan- vraag een beslissing is genomen waarmee de gemeente nu zelf in haar maag zit. Bartelsman van Troef: "We ver wachten zeker dat er iets gebeurt. Stel je voor, hoelang zal zo'n keet wel blijven staan. En al die tijd missen wij vijftig procent van on ze inkomsten. We zitten ook nog in de positie dat we iets moeten opbouwen. Als de mensen na af loop van een cursus even een kopje koffie of een drankje kun nen nemen, dan werkt dat. En niet te vergeten de open soos op vrijdagavond." Troef deelt B en W in haar brief mee dat ze de gemeente aansprakelijk zal stellen voor alle kosten die het gevolg zijn van de gemeentelijke besluitvorming. En verder, dat ze niet zal schuwen die besluitvor ming volgens de daarvoor gege ven procedures aan te vechten. Vragen van Bleijie (CDA) aan B en W LEIDEN - Het Leidse gemeente raadslid Bleijie (CDA) zou graag een Leids/Alphens filiaal van het toekomstige provinciale service bureau voor ondernemers tot stand zien komen. Hij vraagt aan het college van B en W of het op korte termijn kans ziet een dus danige regionale samenwerking met o.a. Alphen van de grond te brengen dat de vestiging van een dergelijk filiaal mogelijk wordt. Bleijie heeft B en W schriftelijke vragen gesteld over het provin ciale service bureau naar aanlei ding van een interview in deze krant van 14 februari met mr. G. B. Nijhuis, hoofd van het Bureau Economische Zaken van de pro vincie Zuid-Holland. In dat arti kel werd melding gemaakt van de oprichting van het service bu reau, dat bedoeld is om onder nemers voor te lichten en bij te staan in hun contacten met de LEIDEN - Wethouder Verboom (volkshuisvesting) heeft deze week na langdurige afwezigheid zijn werkzaamheden hervat. De wethouder, die wegens ziekte bijna drie maanden uitgescha keld is geweest, zal het voorlopig nog rustig aan doen. In de ko mende weken zal wethouder Verboom nog niet bij avondver gaderingen aanwezig zijn. Ook het spreekuur van de wethouder is nog tot een nader te bepalen tijdstip opgeschort. overheden. Provinciale Staten hebben destijds tot instelling van het bureau besloten o.m. naar aanleiding van een advies van de Sociaal Economische Raad. Bleijie wil weten of het Leidse college van B en W op de hoogte is van dat advies en zo ja, waarom daar geen melding van is ge maakt in een recente vergadering van de commissie economische zaken, waarin het service bureau ter sprake kwam. Het CDA- raadslid vraagt zich af of de op richting van het provinciale bu reau betekent dat een van de ta ken van de gemeentelijke afde ling economische aangelegenhe den en bedrijven overbodig wordt. Dat is het samenstellen van een draaiboek voor bedrijfs vestigingen. Ook wil Bleijie weten of de provin cie naar de mening van B en W voldoende op de hoogte is van de plaatselijke regelingen en ver gunningenbeleid, opdat geen sprake zal zijn van "onvolkomen concurrentie" tussen de diverse regio's. Naar aanleiding van een opmerking van mr. Nijhuis in het interview, "in de praktijk komen dingen voor, waar een onderne mer helemaal niet aan denkt", vraagt het raadslid B en W om aan te geven hoe dit komt. Is er spra ke van onvoldoende of onvolle- d ige voorlichting d oor overheden of neemt het bedrijfsleven weinig of geen kennis van de verstrekte informatie, aldus Bleijie. Ten slotte vraagt hij het college van B en W of het ideeën heeft om het provinciale coördinatiebeleid te kunnen beïnvloeden en zo te voorkomen dat bedrijven die zich in deze provincie willen vestigen worden "afgeroomd" door Rijn mond en Den Haag. De opmer king van mr. Nijhuis in het inter view, "wat niet in Rijnmond kan, kan wellicht nog wel in Leiden", wordt door de CDA'er in dit ver band "onheilspellend" genoemd. Hen van de vele r van een gewone karbonade iets bijzonder lekkers te maken. 15 minuten zacht braden is genoeg. [Sj üw Keurslager 1^ Mn u l mcl m.njcf Jncn Prof. Priemus: LEIDEN - De planning van het Leidse college om de komende vijfjaar 6.000 woningen te bou wen, is naar de mening van prof. dr. ir. H. Priemus, hooglereaar volkshuisvesting aan de TH in Delft, te hoog. Volgens hem is een produktie van 5.000 woningen 'realistisch', al gaat het dan in zijn ogen nog om 'ambtieuze aantal len'. Dit schrijft Priemus in het gisteren verschenen februari-nummer van de Leidse PvdA, 'de Partij genoot'. Prof. Priemus geeft zijn mening als lid van de Leidse PvdA. Hij is als afdelingslid ook adviseur voor volkshuisvestings zaken van de PvdA-fractie. De opvatting dat de prognoses van 6.000 woningen te hoog is, ba seert Priemus op de vele onze kerheden rondom de verschil lende bouwlocaties (Leeuwen hoek, Coebel, Roomburger, 'ga ten' in de binnenstad). Priemus waarschuwt voor 'vele tegenval lers', terwijl meevallers volgens hem 'nagenoeg ondenkbaar zijn'. Bij de discussie in de raadscom missies over het volkshuisves tingsplan is de prognose van 6.000 woningen al van verschil lende kanten in twijfel getrok ken. Het college verdedigt zich met het argument dat het cijfer van 6.000 een streefgetal (taak stelling) en geen absoluut gege- ADVERTENTIE LEIDEN - Door intensieve sa menwerking moet een einde worden gemaakt aan de "over lappingen" in het rechtshulpwe reldje. Leidse burgers moeten worden voorgesorteerd, wat wil zeggen: van te voren bekend worden gemaakt met hetgeen respectievelijk de Burgerraads lieden, het Bureau voor Rechts hulp en de Rechtswinkel (Juri disch Advies Bureau) voor hem kan doen. De Burgerraadslieden zullen in samenwerking met de andere twee Leidse rechtsinstan ties ook een folder uit gaan bren gen die meer duidelijkheid moet geven over de taakafbakening van de drie instellingen. Dat werd gisteravond besproken in ADVERTENTIE Een jaar geleden hoorde een Libelle- redactrice dat ze kanker had. In Libelle van deze week vindt u een aantal fragmenten uit het dagboek waaraan zij haar ervaringen uit die schokkende en verdrietige tijd toevertrouwde. Die publicatie gebeurt op haar eigen verzoek. Omdat ze op die manier de therapie van dokter Moerman en het daarbij behorende dieet onder de aandacht kan brengen van een grote groep mensen. Maar ook omdat ze vindt dat we over kanker moeten kunnen praten met elkaar. Libelle is overal te koop. f 1,60 de raadscommissie onderwijs, waar het onlangs uitgebrachte werkdossier van de beide Bur gerraadslieden, dat onlangs ver scheen, werd besproken. Overi gens hadden de commissieleden weinig aan de inhoud van het dossier toe te voegen. De inhoud van het dossier zelf werd min of meer aan de raad overgedragen. Enkele markante punten uit het werkdossier (de signalerings functie van de burgerraadslieden ten opzichte van het functioneren van instellingen en de ombuds functie die zij hebben) zullen na der in rapporten worden uitge werkt. Duidelijk werd in de commissie dat brieven, aan de Burgerraadslie den geschreven, openbaar zijn. Hoewel betwijfeld door wethou- 'der Tesselaar zijn de Burger raadslieden van mening dat zij een openbaar instituut zijn. Ook de problemen die hen schriftelijk ter ore komen zijn dat. Diefstal geld en goederen LEIDEN - Uit het kantoor van een advies- en constructiebureau aan de Gerrit v. d. Veenstraat in Lei den is in de nacht van maandag op dinsdag voor een bedrag van ongeveer 7000 gulden aan geld en goederen gestolen. Ontvreemd werden behalve een geldbedrag twee stereo-installaties en enkele rekenmachines.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17