Fusie voorlopig uitstellen "Regering moet schade inventariseren Minister wil hardere aanpak van criminaliteit in tram en bus Ook Ziekenfondsraad nu tegen invoering vijf gulden "eigen risico" per dag Opsteller CD A-verkiezingsprogramma Goudzwaard vv VV Delegatie naar Griekenland Cijfers enquête zijn ernstige waarschuwing Vooronderzoek in zaak Alkmaars ziekenhuis VV DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 177ÏÏTT? iWM DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman, wil een hardere aanpak van de criminaliteit in het openbare stads- en streekvervoer. De boetes op het zwartrijden moeten wor den verhoogd tot vijftien gul den en de bestrijding van vernielingen - vooral in het streekvervoer - moet ter hand worden genomen door het aantal mobilofoons uit te breiden tot één in elke bus en tram. Tussen politie en de vervoers bedrijven, evenals tussen de ze bedrijven onderling, moet nauwere samenwerking ko men, vindt minister Tuijn man in een gisteren aan de vaste commissies van verkeer en waterstaat gezonden aan beveling. Zijn advies verge zelt een rapport van de werk groep Orde en veiligheid stads- en streekvervoer, dat een inventarisatie en conclu sies bevat van de onregelma tigheden in het openbaar ver voer gedurende de eerste ne gen maanden van vorig jaar. Tuijnman acht voor de verwe zenlijking van zijn plannen nauwe samenwerking met andere departementen essen tieel. Met name wordt daarbij gedacht aan justitie - zowel wat de gemeentepolitie be treft als het openbaar minis terie - als aan binnenlandse zaken, waaronder de rijkspo litie ressorteert. Het openbaar ministerie moet bereid ge vonden worden om ernstige overtreders zo snel mogelijk te dagvaarden. De minister is geschrokken van de omvang van de criminali teit in het openbaar vervoer. Dit blijkt uit het feit dat de werkgroep zich in zijn rap portage heeft moeten beper ken tot onregelmatigheden in 1978; bruikbaar vergelijkbare gegevens van voorgaande ja ren waren niet voorhanden. Wel is naar voren gekomen dat het zwartrijden het meest voorkomt in trams en bussen waar passagiers niet steeds langs de bestuurder binnen komen. Het streekvervoer wordt het meest geconfron teerd met materieelbeschadi- gingen. Veroorzakers zijn over het algemeen scholieren, voetbalsupporters en jonge lui die in het weekeinde na een avond uit terug naar huis gaan. De werkgroep heeft de indruk dat de schade die hiermee gemoeid is in de laatste jaren is toegenomen. Wat de stads vervoerbedrijven betreft, be staat de indruk dat het zwar trijden vooral is toegenomen sinds de afschaffing van de conducteur en de invoering van de stempelautomaat, zo dat de bestuurder geen con trole meer hoeft uit te oefenen op bezit en geldigheid van het plaatsbewijs. In het streek vervoer komt zwartrijden weinig voor. Voorlichtingsacties worden door de werkgroep genoemd als middel om vernielingen en zwartrijden tegen te gaan. Voorts zouden meer gerichte controles gehouden moeten worden zouden kwetsbare materialen door sterkere moeten worden vervangen. De vervoersbedrijven zelf houden zich nog bezig met de vraag of de conducteur op nieuw moet worden inge voerd, zodat de werkgroep zich wat dat betreft onthoudt van ene uitspraak. De gemeente Dén Haag wil zwartrijders op de tram zwaarder gaan beboeten. Trampassagiers zonder kaar tje zullen voortaan vijftien gulden extra moeten betalen wanneer ze worden gesnapt door een HTM-controleur. De Haagse gemeenteraad heeft hiertoe gisteren besloten. Momenteel is de boete op rei zen zonder kaartje in Den Haag vijf gulden. Busreizi gers die gesnapt worden zon der kaartje, blijven voorlopig dat bedrag van vijf gulden be talen. Om hogere boetes in de bus te mogen rekenen, is de gemeente afhankelijk van een beslissing van de minister van verkeer en waterstaat. In Amsterdam en Rotterdam be talen zwartrijders in de tram al enige tijd boetes van vijf tien gulden per overtreding. Uit n onderzoek van de Haag- Tramweg Maatschappij (HTM) is vorig jaar gebleken dat 9 procent van de reizigers geen plaatsbewijs laat af stempelen. In de trams zou den de meeste zwartrijders te vinden zijn. Staatssecretaris Vedér-Siv AMSTELVEEN (GPD) - Het ziet er naar uit dat de Ziekenfondsraad donder dag het voorstel van de re gering tot heffing van een eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag voor ziekenfonds- en AWBZ-patiënten in zie kenhuizen en andere in richtingen zal afwijzen. Omdat de adviescommis sie, waarin de vijf groepe ringen zijn vertegenwoor digd, hierover eensgezind oordeelt, kan worden ver wacht dat de voltallige raad ook deze mening zal delen. DEN HAAG (GPD) - Prof. B. Goudzwaard, de opsteller van het CDA-program „Niet bij brood alleen", heeft sa men met een aantal vooraanstaande CDA-leden een op roep gedaan de fusie van KVP, ARP en CHU tot één partij per 1 juni 1980 voorlopig uit te stellen. Goud zwaard vindt de tijd nog niet rijp voor een volledig samengaan en pleit ervoor de huidige federatievorm nog enige tijd te handhaven. Prof. Goudzwaard noemt vier re denen voor zijn verzet tegen een volledige fusie: 1. Teleurstelling over het kabinetsbeleid. 2. Kri tiek op de koers van de CDA-frac- tie. 3. De onbevredigende discus sie over de grondslag van het CDA; en 4. De geringe weerklank van het CDA bij arbeiders en jon geren. De ondertekenaars van dit „onge vraagd advies" aan de partijraden van KVP, ARP en CHU, die op 3 maart over de fusie gaan vergade ren, zijn naast prof. Goudzwaard: dr. H. A. M. Fiolet, G. A. Kieft, ds. C. Mak, mr. Joh. Prins en dr. G. Rothuizen. Zij bepleiten een pas op de plaats in de eenwording van het CDA omdat het christen democratisch ideaal naar hun mening steeds minder aan de werkelijkheid beantwoordt. Kabinetsbeleid Over het kabinetsbeleid zeggen de briefschrijvers dat de CDA-in- breng niet leidt tot een aanspre kend en vernieuwend beleid. „Er wordt op de winkel gepast. De lopende zaken worden behartigd. De vaart achter de medezeg genschap en het inkomensbeleid is er uit". De CDA-fractie heeft, Goudzwaard en de andere brief schrijvers, „zoveel water in de wijn gedaan dat een middelmatig en niet-aansprekend beleid het gevolg was. Gedacht kan worden aan de discussies rond de invoe ring van de neutronenbom en rond de levering van nucleair ma teriaal aan Brazilié. Ten slotte spreekt prof. Goud zwaard de vrees uit dat een alge hele fusie gevolgen kan hebben voor de bestuurbaarheid van het land. Volgens Goudzwaard zou het niet juist zijn als het CDA de PvdA gaat uitsluiten van deel name aan de regering en naar zijn mening dreigt dat gevaar door de fusie van het CDA. Volgens de briefschrijvers heeft Aantjes tij dig verklaard dat het thans zit tende kabinet-Van Agt uiteraard voor het CDA geen inzet kan vormen bij de volgende verkie zingen. Maar, aldus de brief, reeds in de eerste weken van zijn fractievoorzitterschap heeft de nieuwe CD A-fractievoorzitter, de heer Lubbers, gemeend te moe ten verklaren dat het CDA aan koerst op een tweede kabinet- Van Agt. Deze uitspraak dient mee te wegen bij het nemen van de laatste inhoudelijke beslissing ten aanzien van de toekomst van het CDA, aldus de brief. PPR: onderzoek Van Lanschot DEN HAAG (ANP) - Het PPR-ka- merlid Ria Beckers heeft minis ter De Ruiter van justitie gisteren gevraagd wat hij vindt van de verstrengeling van functies van de bankier Van Lanschot. De heer Van Lanschot blijkt zowel voorzitter van de fondsenwer ving Militaire Oorlogsslachtof fers, als bestuurslid van de Alge mene Loterij Nederland als voor zitter van de SUFA als mede-fir mant van de Bank Van Lanschot te zijn, de bank waar ongeveer 35 miljoen van de stichting fond senwerving wordt beheerd. De Algemene Loterij Nederland zou sinds 1970 jaarlijks miljoenen guldens aan de Stichting Fond senwerving beschikbaar hebben gesteld. De gelden, bestemd voor sociale behandeling en nazorg van Nederlandse oorlogsinvali den en hun gezinnen, zouden tot op heden nog niet zijn gebruikt. Nog steeds zou geen begin zijn- gemaakt met de bouw van een project van de bond ter waarde van ongeveer tien miljoen gul den. Ria Beckers vraagt De Rui ter een einde te maken aan de mogelijkheid dat bestuursleden van de ALN belang h,ebben bij bepaalde uitkeringen. Zij wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar de zaak. gulden per dag bij verblijf in een ziekenhuis ten laste van de zie kenfondsverzekering en in een inrichting of tehuis ten laste van de bijzondere ziektekostenver zekering „achterwege zal moeten blijven". Vrijwel zeker is dat hiermee dit onderdeel van de be sparingsplannen in de gezond heidszorg van staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van de baan is. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich ook voortdu rend afwijzend en sceptisch te genover de maatregel, die per 1 april in zou moeten gaan, opge steld. Maandag zijn vanuit de D'66-fractie vragen gesteld over alternatieve mogelijkheden voor het „ziekenhuisvijfje". De voornaamste argumenten op grond waarvan het Ziekenfonds raadadvies tot afwijzing conclu deert zijn: het heffen van deze bijdrage, zodanig dat deze tijdig en op de juiste wijze kan geschie den, brengt bijzonder veel uit voeringstechnische moeilijkhe den met zich. Deze problemen kunnen slechts worden voorko men door extra personele en technische voorzieningen te tref fen, die extra hoge kosten veroor zaken en dus de opbrengst aan merkelijk zullen verminderen. De invoering van de eigen bijdra ge levert geen besparing op in de kosten van de gezondheidszorg, maar slechts een verschuiving van lasten. In het advies staan ook nog enkele andere overwegingen, die met name afkomstig zijn van de vak bewegingsleden. Gesteld wordt dat de eigen bijdrage de sociale zekerheid aantast in die zin dat verzekerden niet langer de ze kerheid hebben dat een toekom stige opneming in een ziekenhuis of inrichting geen directe finan ciële lasten binnen de privè-sfeer met zich kan brengen. De opne ming en het verblijf in een zie kenhuis of inrichting leveren voor de verzekerde in feite veelal geen besparing op door de aan wezigheid van extra kosten ten gevolge van dit verblijf, die even tuele besparingen zelfs te boven kunnen gaan. Bovendien wordt gesteld dat de heffing in strijd is met de grond gedachten van de sociale verze kering dat de lasten door de tota liteit van de verzekerden geza menlijk worden gedragen. De heffing kan het draagkrachtbe ginsel aantasten en zij brengt in totaal zoveel extra kosten met zich, dat het maatschappelijk nut negatief wordt geacht. Boven dien heeft deze heffing niet het terugdringen van eventuele on nodige consumptie tot gevolg en kan zij zelfs de behandeling be lemmeren. Rotterdam wil huizen Fennis overnemen ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam is met wo ningbouwverenigingen ge sprekken begonnen over een eventuele gezamenlijke aankoop van alle 1150 Rotterdamse pan den van 'Mammoethuisbaas' H.J.P. Fennis. Volgens de Rotterdamse wethou der mr. H. Mentink (grondzaken) hebben de woningbouwcorpora ties in beginsel positief gerea geerd. Ze zijn bezig het Fennis- bezit door te lichten om over twee weken verder te praten op het stadhuis. VVD-voorzitter: Gisteren is van Schiphol een parlementaire delegatii Op de foto tweede van links Lubbers (CDA), verder van Langedijk (PvdA), en len van de Heuvel (PvdA). EPE (ANP) - WD-voorzitter Korthals Altes ziet de jongste verkiezingsenquête van VARA's Rooie Haan, waaruit verlies blijkt voor de liberalen, als een ernstige waarschuwing voor zijn partij. Het beleid van de liberale minis ters en dat van de WD-kamer- fractie zal beter naar buiten moe ten worden gebracht. We mogen ons .niet tevreden stellen met de vaststelling, dat een regerings partij wel vaker aanhang verliest, aldus Korthals Altes, gisteravond tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Epe op de Veluwe. De VVD-voorzitter zei, dat zijn par- V~ 's- ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. J.J. Abspoel, heeft in de zaak van het isotopenlaboratorium van het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar bij de rechter-commissa- ris van de rechtbank aldaar een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. Het is ter zake van het niet voldoen aan de voorwaarden, die verbonden zijn aan de verleende vergunning voor het isotopen- laboratorium krachtens de kernenergiewet. Omdat niet vast staat, wie verantwoordelijk is of zijn, is zoals gebruikelijk het onderzoek gericht tegen NN. Voor zover tot dusver bekend is er een te grote dosis gebruikt in verband met de vergunning, zei mr. Abspoel. De rechter-com- missaris zal, naar hij aanneemt, in zijn onderzoek samenwer ken met inspecteurs voor volksgezondheid en de milieube scherming, die beiden ook een onderzoek instelden. tij „alles op alles moet zetten om de verloren aanhang terug te winnen en om de groeilijn, die ons van 1972 tot 1978 twaalf ka merzetels winst bracht, verder voort te zetten". Volgens de jong ste NIPO-De Hond-enquête voor de VARA verliest de VVD vooral steun bij de jonge kiezers. Kort hals Altes: „Wij moeten ons door de enquétecijfers niet laten ont moedigen en ook niet in paniek raken door aan de hudiige VVD- koers te gaan sleutelen. Wel moet de ongerustheid, die de enquéte cijfers terecht wekken, worden omgezet in eensgezinde actie om duidelijk te maken dat het beleid dat nu wordt gevoerd in het be lang is van het land, met name ook voor de jongeren". Korthals Altes besloot: "Met de Eu ropese verkiezingen in het voor uitzicht zullen wij ons er vooral op moeten toeleggen de jeugd voor ons te Vragen over toezeggingen Van Agt na Siberische winter DEN HAAG (GPD) - De regering moet een inventarisatie maken van de kosten van de schade bij tijvoorbeeld veeteelt, mes- terijen, pluimvee, transportbedrijven en gemeenten ten gevolge van de strenge winter die met name de noordelijke pro vincies heeft getroffen. Ook bedrijven waar de produktie stagneerde doordat het personeel niet op het werk kon ver schijnen en werknemers die noodge dwongen thuis moesten blijven en daar door eventueel vermindering van in komsten hebben, dienén daarin te wor den opgenomen. Dit vragen de PvdA-Tweede-Kamerleden De Hamer, Voortman, Spieker en Vel- lenga schriftelijk aan de minister-presi dent en de minister van sociale zaken. Zij vragen de bewindslieden extra mid delen beschikbaar te stellen voor de groepen mensen, bedrijven, instellin gen, gemeenten enz. die door het barre weer in finahciële moeilijkheden,zijn ge raakt. Het Tweede-Kamerlid Knol vraagt zich in andere vragen echter af of premier Van Agt vorige week niet te veel heeft be loofd toen hij bij zijn bezoek aan het door de kou geteisterde Noorden zei dat „geen bedrijf over de kop zal gaan ten gevolge van de barre weersomstandig heden. De socialist wil dat Van Agt hem monde ling antwoord geeft op de vraag of hij wel in staat is van rijkswege middelen te ver schaffen die nodig zijn om inderdaad te voorkomen dat er een bedrijf over de kop gaat. Knol vraagt Van Agt of hij „al vorens die uitspraak te doen contact heeft gehad met de bewindslieden van economische zaken en financiën". Ook vanuit de Eerste Kamer is de regering om hulp gevraagd om de noodsituatie in het Noorden te lenigen. Noordelijke se natoren van de fracties van het CDA, de PvdA en de WD hebben de regering gevraagd of nu niet een vergelijkbare si tuatie is ontstaan als ten tijde van de in stelling van het nationaal rampenfonds. Zij vragen tevens of de regering niet van mening is dat dit fonds moet worden ge bruikt voor leniging van de schade in de persoonlijke levenssfeer. Ook bepleiten de noordelijke senatoren hulp voor op gelopen bedrijfsschade. Het Groningse college van gedeputeerde Gedeputeerde Staten zich voor op wat wordt genoemd „een stevig robbertje vechten" met de regering over financiële hulp. „We moeten op korte termijn met de ministers praten om te voorkomen dat ons straks de rekening van de sneeuwramp wordt gepresenteerd", zei de waarnemend commissaris der konin gin, J. van der Ploeg, maandagmid- Volgens Van der Ploeg moet die hulp niet alleen bestaan uit een extra uitkering om de beschadigde wegen te herstellen (hoe groot die schade is, is trouwens nog niet vastgesteld), maar ook en vooral uit eco nomische hulp voor de getroffen bedrij ven. Het Groningse college van GS zal Den Haag wat dat betreft blijven herin neren aan de uitspraak van minister president Van Agt, vrijdag tijdens diens bliksembezoek aan het Noorden, name lijk dat geen enkel bedrijf failliet hoeft te gaan als gevolg van de sneeuwramp. Daarmee zegde de premier in feite, zij het vaag, hulp toe. Zaterdag echter haastte minister van binnenlandse za ken Wiegel zich om gas terug te nemen door te stellen dat eerst moet worden vastgesteld hoe groot de schade is en dat de regering dan „misschien ook wel iets kan doen". Beunhazen nog niet aangepakt DEN HAAG - De beunhazerij in de bouw lijkt voorlopig nog niet te worden aangepakt. Minister van volkshuisvesting Beèlaerts van Blokland en staatssecretaris van economische zaken Hazekamp zijn het niet eens over de wijze waarop wettelijke maatregelen tegen de zwarte bouw kunnen worden genomen. Minister Bee- laerts var Blokland wil dat de Vestigingswet bedreven 1954 wordt gewijzigd. Hazekamp is van oordeel dat de sluikbouw zwart werk en premie- en belas- j tingontduiking) via een aanpas sing van de woningwet kan wor den bereikt. Een overgrote kamermeerderheid steunde in december vorig jaar een motie van de liberaal De Beer waarin om maatregelen tegen de beunhazerij werden gevraagd. Minister Beelaerts van Blokland heeft De Beer verzocht zijn motie voorlopig aan te willen houden. De VVD-woningbouwspecialist voelt daar vooralsnog niets voor. „Het probleem is niet nieuw. Ik vind dat de minister nu*genoeg tijd gehad heeft om de zaak te be studeren". In de motie-De Beer wordt voorge steld de woningwet te wijzigen in die zin. dat een bouwvergunning alleen wordt gegeven aan een er kend en gevestigd aannemer. Als een opdrachtgever een werk door een beunhaas laat uitvoeren, moet de bouwvergunning wor den ingetrokken waardoor het werk stil komt te liggen. De con trole zou door de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht uitgevoerd kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7