"Het barst hier van de uitzendkrachten" Niet iedereen is enthousiast over woonerven Eerst plan brug dan ontruiming wij willen woonerf! Actief in vrije tijd Nog geen lening voor renovatie Haagwijk Hritiösfjins §>lons Nog geen besluit garage DINSDAG 20 FEBRUARI 1970 Machinist centrale Langegracht stelt werksituatie ter discussie: LEIDEN - "Het barst hier van de uitzendkrachten. Wij als vaste stokers en machinisten moeten ze inwerken. Wij werken in ploegendienst, dus zoiets weegt dan extra zwaar. Dit zijn niet mijn enige klach ten. Ik weet het, de zaak wordt nu openbaar. Maar ik wilde nu eens aan de bel trekken". Dat zegt de heer P. Grootveld, hoofdmachinist in de centrale van de Stedelijke Licht Fabriek (SLF) aan de Langegracht in Lei den. In een brief aan de gemeen teraad heeft hij de werksituatie van hemzelf en zijn collega's aan de kaak gesteld. Hij doet dat nadat hij op een eerde re brief (geschreven in september 1978) een voor hem erg onbevre digend antwoord van wethouder Fase (personeelszaken) kreeg. In die brief sprak Grootveld van een personeelsbeleid bij SLF dat op een "ongekend laag niveau" staat, en een ziekteverzuim dat "ongekend hoog" is. Grootveld noemt (naar eigen me dedeling) in die eerste brief een ziekteverzuim (in 1977) van rond de 19 procent, en rond de 16 pro cent in 1978. Er is een groot ge brek aan vast personeel, valt ver der uit zijn brief op te maken. Hij vroeg dan ook om een onafhan kelijk onderzoek naar de toe stand bij de SLF. Gesprek Volgende maand heeft Grootveld een gesprek met mevrouw Fase. De wethouder heeft hem daar voor trouwens pas uitgenodigd, nadat Grootveld de zaak door middel van zijn brief aan de ge meenteraad in de openbaarheid had gebracht. Opmerkelijk is dat Grootveld de zaak door middel van zijn brief aan de wethouder en zijn tweede aan de gemeente raad in inhoud weinig of niets verschillen, maar dat het volgens mevrouw Fase niet "opportuun" was om Grootveld na zijn eerste brief voor een gesprek uit te no digen. Wel antwoordde de wethouder schriftelijk dat er "een weinig be vredigende samenwerking is met de dienstcommissie", dat is het inspraakorgaan binnen de SLF waar Grootveld als vertegen woordiger van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) lid van is. Verder vergeleek me vrouw Fase Grootveld's ziekte- cijfers van SLF met de ziektecij- fers bij het Energiebedrijf Rijn land, die twee keer zo hoog zouden zijn als bij SLF. Grootveld. die deze corresponden tie naar buiten brengt, vindt deze antwoorden volstrekt onvol doende, reden dat hij nu naar de gemeenteraad is gestapt. Sterrenkijken Evenals in voorgaande jaren zal de Sterrenwacht Leiden deelnemen aan de Nationale Sterrenkijkdagdie wordt ge houden. op vrijdag 2 maart 1979. De kijkdag zal worden gecombineerd met het open weekeinde van. de Leidse Sterrenwacht, zodat het ook mogelijk is op zaterdag 3 en De toegang tot het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Maresingel. De werksfeer binnen de Leidse centrale is volgens sommige personeelsleden niet erg best. tributie naar de afnemers. Over niet al te lange tijd (vermoedelijk eind van dit jaar) zal de stroomle- vering vanuit de SLF-centrale helemaal stopgezet worden en krijgt Rijnland alleen nog stroom vanuit andere centrale's, wat nu dus al grotendeels het geval is. De SLF-centrale zal daarna alleen nog stroom leveren voor de warmtevoorziening van ver schillende bedrijven. Er zullen volgens de direktie geen ontsla gen vallen, maar wel krijgen de 38 SLF-stokers en machinisten an der werk. Dat zorgt voor onrust en het is volgens Grootveld één van de redenen dat hij een ge sprek over de toestand wil. Ziek Volgens de chef personeelszaken van SLF (en dus ook van Rijn land) J. Snikkenburg zou het ziektecijfer bij SLF vertekend worden door het feit dat er zoveel langdurig zieken zijn. Stokers en machinisten moeten volgens hem niet overmatig hard werken, maar er zijn inderdaad uitzend krachten in dienst. Het SLF-ziek- tecijfer zou volgens recente ge gevens van de Gemeentelijke Gezondheids Dienst trouwens "aanmerkelijk" lager liggen dat de cijfers die Grootveld noemt, maar hoeveel lager kan hij niet zeggen. april 1978, en van grote wrijvin gen, ook in de dienstcommissie, heb ik niets gemerkt". Hoewel de problemen bij SLF dus ontstaan in een periode dat de produktie lang niet maximaal is en de opheffing van de elektrici- teitsproduktie aanstaande is, zal de komende zomer beslist geen "makkie" worden. Om techni sche redenen (er wordt dan ge knutseld aan het elektriciteitsnet in Zuid-Holland) zal de SLF-cen trale gedurende de zomer toch voor 100 procent worden belast. Het gevolg van die tijdelijke maxi male belasting is dat er weer in volle omgang personeelsproble men zullen opdoemen, wanneer er geen maatregelen genomen worden. Het raadslid Hoeven (CPN) poogde gisteravond in de gemeenteraad om de SLF waar volgens hem al enkele jaren problemen spelen ter discussie te stellen, wat hem niet lukte. verklaarde Hoeven dat er bij SLF door de vaste ma chinisten en stokers erg veel overgewerkt wordt, en dat er na overleg 17 vrije zondagen per jaar als minimum voor het perso neel zouden zijn vastgelegd. "De zaak sleept zich maar voort, bij de stokers en machinisten van SLF is grote onzekerheid", aldus Hoeven. Wethouder Wethouder Fase wil weinig loslaten over haar standpunt in de hele zaak, en wil ook niet reageren op het verwijt van een slecht perso neelsbeleid. Volgens haar zijn er "extreme" ziektepercentage's genoemd die in twijfel moeten worden getrokken. "Ik heb uit de tweede-brief van de heer Groot veld de indruk gekregen dat er iets aan de hand is. en daarom ga ik nu met hem praten", aldus de wethouder. HENK VEGTER Sinds het woonerf in maart 1977 zijn wettelijke status heeft ge kregen werden overal in het land in een gestaag tempo woonstraten tot dergelijke lustoorden voor voetgangers en spelende kinderen omge toverd. In nog geen jaar tijd verschenen er in ons land 150 woonerven, en dat zijn er on derhand al weer veel en veel Nu het begrip woonerf al weer enkele jaren oud is begint er van verschillende kanten steeds meer kritiek op te ko men. Zo is het argument dat woonerven een stuk veiliger zijn voor voetgangers en spe lenden kinderen omdat au to's, bromfietsers en fietsers er alleen stapvoets mogen rijden volgens sommigen inmiddels achterhaald omdat de mensen zich in een woonerf te be schermd voelen waardoor er helemaal niet meer op het ver keer wordt gelet. Verder oefe nen bijvoorbeeld bakkers en melkboeren die hun waar nog aan de deur komen brengen felle kritiek uit op de talloze gedwongen "asverschuivin- gen" en obstakels die een kenmerk van de woonerven zijn. Van die obstakels, zoals bloembakken, zitbanken en paaltjes, ondervinden vooral blinden en slechtzienden grote hinder. Dan is er uiteraard ook nog een flink aantal men sen die het maar niks vindt dat de auto in een woonerf niet langer als heer en meester van de straat wordt be schouwd. Ook de kosten die zijn verbonden aan het aan leggen van een woonerf (de kosten hiervan zijn in de meeste gevallen twee keer zo groot als gewoon herbestra- ten) zijn vaak onderdeel van de kritiek. Een geheel nieuw aspect van kritiek op de woonerven le verde onlangs de stedebouw- kundige commissie van de Utrechtse gemeenteraad waarin naast deskundigen vertegenwoordigers van de bevolking zitten. Volgens de leden van deze commissie zijn de woonerven hard op weg om de eenheidsworst van de jaren zeventig te worden. De com missie laak( de wijze waarop woonerven worden ingericht. Door overal maar zithoékjes en bloembakken van bielzen te maken en door de talloze bruin gebeitste pergola's gaat volgens de Utrechtse commis sie de eigen identiteit van de straat verloren en is slechts de kneuterigheid troef. Sterk toenemende kritiek op de woonerven dus. Ook in Lei den. Op de bewonersbijeen komst van de Witte Rozen straat vorige week maan dagavond bleek dat overdui delijk toen een meerderheid van de bewoners nee zei tegen de plannen van de afdeling stedebouw van de gemeente Leiden ziet nog toekomst De Leidse stedebouwkundigen Ton Hinse en Kees van der Wardt hadden een dergelijke golf van kritiek op de wooner ven niet verwacht en vinden de kritiek trouwens lang niet altijd even terecht. In de kri tiek van de Utrechtse stede- bouwkundige commissie zit volgens Kees van der Wardt in elk geval wel een kern van waarheid alhoewel zij niet op Leiden slaat, om de eenvoudi ge reden dat er hier nog maar twee echte woonerven Ma- riënpoelstraat en Uiterste gracht zijn) van toepassing is. "Bij de aanleg van nieuwe woonerven moeten we er in derdaad op letten dat we die dingen niet allemaal exact hetzelfde maken" vindt Kees van der Wardt, "maar door bijvoorbeeld verschillende materialen te gebru iken enige variatie aan te brengen. Biel zen worden hier in Leiden trouwens niet meer gebruikt omdat de kwaliteit te wensen over laat aangezien ze op de duur beginnen te verrotten." Ton Hinse: "Er zijn best ver schillende inrichtingstypes voor woonerven mogelijk. We proberen bij de aanleg van een woonerf dan ook zo veel mogelijk te letten op de aard van de straat en op het type bewoners. Bij het ontwerpen van een woonerf in Leiden, ja zelfs bij de aanleg van elke verkeersdrempel en daar zijn er onderhand vele honderden van in Leiden, wordt zeer sterk overleg gepleegd met de bewoners,zij hebben een grote mate van inspraak. Dat is voor ons wel eens vermoeiend maar dat wil zeker niet zeg gen dat we er tegen zijn, inte gendeel." Zowel Hinse als Van der Wardt zien wel degelijk nog toekomst voor de woonerven en als het aan hen ligt en dat ligt het voor een gedeelte) zullen er binnen afzienbare tijd in een aantal Leidse wijken, zoals het laagbouw gedeelte van de Merenwijk, Vreewijk, Pan- cras Oost, het pas gerenoveer de gedeelte van de Kooi en in de Haver en Gort buurt nog heel wat woonerven verschij- Al dat verkeer, dat gejacht dat gieren van remmen je schrikt je altijd een ongeluk vooral als je aan kinderen denkt •vi' Een affiche van de pressiegroep "Stop de kindermoord", die het liefst heel Nederland in één woonerf ziet veranderen maar dat geldt lang niet voor iedereen. Gemeente Bij SLF werken op dit moment nog 38 stokers en machinisten die zich alleen bezighouden met de elektriciteitscentrale en de leve ring van stoom aan een aantal Leidse bedrijven. Zij zijn als eni gen van het "oude" SLF nog in rechtstreekse dienst van de ge meente Leiden. Hun baas is dus het college van B en W (verant woordelijke wethouder me vrouw Fase) die op hun beurt ge controleerd worden door de ge meenteraad. De andere werknemers van het "oude" SLF gingen vorig jaar over naar het Energiebedrijf Rijnland. Rijnland en de "ge kortwiekte" SLF hebben dus wel dezelfde directeur, en dezelfde chef personeelszaken. De SLF levert nu - alleen tijdens de piekuren - via het Energiebedrijf Zuid-Holland stroom aan het Energiebedrijf Rijnland dat als laatste schakel zorgt voor de dis- Over het door Grootveld geëiste onafhankelijk onderzoek zegt Snikkenburg: "Als het echt noodzakelijk is heb ik geen be zwaren. De raad moet er over be slissen. Maar ik werk hier vanaf ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond een voor stel om 3Va miljoen gulden uit te lenen voor de renovatie van het bejaardencentrum Haagwijk niet willen goedkeuren. Volgens de gemeenteraad zitten er teveel ha ken en ogen aan het voorstel. Vooral het feit dat bij renovatie de capaciteit van Haagwijk daalt van 122 naar maximaal 106 ver zorgingsplaatsen zat de de raad gisteravond niet lekker. Gezien de grote behoefte die er in Leiden bestaat aan plaatsen voor bejaar den werd dan ook besloten om het voorstel terug te verwijzen naar commissie-overleg, voordat de gemeenteraad er andermaal over mag beslissen. Raad wil knoop niet doorhakken Passchier (PSP) wees er op dat bij de renovatie van de bejaarden centra Groenhoven en Room burg ook al tientallen plaatsen voor bejaarden verloren zouden gaan. Het bevreemdde haar dat burgemeester en wethouders aan de ene kant bij gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland (het dage lijks bestuur van de provincie) vragen om een nieuw bejaarden centrum in Leiden met 100 plaat sen, en aan de andere kant toch plaatsen willen inleveren via deze renovatie. "Je zou eigenlijk geen enkele plaats moeten inleveren zolang er niets zeker is over die nieuwbouw", meende zij. Passchier kreeg diverse raadsfrac ties aan haar kant. Wethouder Schoute merkte op, dat op grond van vaststaande normen hij geen bezwaar had tegen de achteruit gang, omdat Leiden een overca paciteit zou hebben op grond van die norm-berekeningen. Volgens hem moet het college in deze zaak kiezen tussen twee kwaden, en heeft "Haagwijk" een opknap beurt sterk nodig. Desondanks wilde de gemeenteraad gister avond de knoop niet doorhak ken. haarlemmer straat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 LEIDEN - Het college van Burge meester en Wethouders van Lei den zal niet eerder een achttal woningen aan de Morsweg ontei genen en ontruimen, voordat de plannen om over de Oude Rijn - een brug voor het openbaar ver voer (naar de Stevenhofjespol- der) vaste'vormen hebben aan genomen. Dat is de strekking van een motie van het raadslid Van Zijp (CDA) die gisteravond door de Leidse gemeenteraad werd geaccep teerd, en zonder stemming door het college werd overgenomen. Van Zijp wil dat de bewoners van die acht woningen die voor een eventuele brug moeten verdwij nen. niet constant in onzekerheid worden gelaten zolang niet zeker is of in de Stevenhofjespolder gebouwd gaat worden. Raadlid Bordewijk 'PvdA) vroeg zich af of die aan te leggen brug door al die onteigeningen niet zo duur gaat worden dat je dan de Stevenhofjespolder beter alleen bereikbaar kunt maken via de Haagse Schouwweg. De motie van Van Zijp kreeg pas voldoen de steun, zowel in de gemeente raad als van wethouder Waal, na een aanpassing. Van Zijp moest - mede op aandringen van Beijen 'PPR) - zijn motie zó veranderen dat de aan te leggen brug zowel voor het openbaar vervoer in het algemeen als voor de door Van Zijp voorgestelde tramlijn bruikbaar zou zijn. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de vaststelling van het bestemmingsplan Haagse Schouw. Hoeven (CPN) en Van Putten (PSP) onderstreepten dat in het gebied bij de' Haagse Schouwweg ook ruimte voor een zwembad gereserveerd moet blijven. zondag .4 maart de Sterren wacht 'e bezoeken. De ope ningstijden zijn: 2 maart: 19 tot 24 uur. 3 maart: 13-18 en 19-24 uur. 4 maart 13-18 en 19-24 uur. Het programma omvat naast het bekijken van de maan en enige planeten (bij helder weer) ook een film vertoning. Bovendien is ei- gelegenheid tot het stellen van vragen. Gratis toegangsbe wijzen voor een van de drie dagen kunnen op zaterdag 24 februari tusserüj.3 en 17 uur worden afgehaald in de hal van de SlerrenwaclU De Poppenkeet ln het Rijksmuseum vc kenkunde (Steenstraat 1) geeft het poppentheater "De Poppenkeet" morgen een voorstelling, die vurige week wegens de slechte weersom standigheden moest wordei afgelast. De voorstelling be gint om twee uur 's middags. De toegangsprijs voor kinde ren is drie kwartjes, voor vol wassenen twee gulden. Leven in water In het kader van het winterpro- gramma van het Rijksmu seum van Geologie eh Mine- ralug ie beg i n t morgen m id- dag om half drie een jeugdbij- eenkomst over "De ovtwikke- lii g vav het leven op aarde". Deze middag zal er speciale aandacht worden besteed aan het levei^-in het water. De bij eenkomst in het gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht 17 begint om half drie. Ethiopië-avond De werkgroep Leiden van Am- vesty International organi- seert morgen een zogev. aamde "Ethiopië-avond" in het ge bouw aan de Hogewoerd 108. Naast eev filmvertoning zal er gesproken word n ov r e gediscussieerd worden m een Ethiopische vluchteling en een cultureel antropoloogdie in Ethiopië gewoond heeft. De avond past ii het kader van de internationale fin pagne die op het ogenblik wordt ge voerd voor de verbetering va n het lot vat de Ethiopische be woners en vluchtelingen. De bijeenkomst begint om acht De lezing wordt gegeven door Hendrik Dunuewolt van het geestelijk reveil. Eveneens -,.iiacht-dia's van de worden vertoond. toegangs- ^-.'stelijk zullen Aanvang Pyramides 17 Op donderdag 22 februari zal het Gesprekscev trum aan i V rouwen kerkkoorstraat en lezing /oorden gehoudev over pyran/ides en ander in oijdingsteiupels iv Egypte s\anvang a uur ei prijs drie gulden. LAK-theater Vanavond in de foyer van het LAK-theater een tev tooustel ling over het leven van Gerben van Lent. Op deze tertoon stelling zullen tekeningen, prenten en attribui n met be trekking tot het leven van Van Lent te bezi htigen zijv. Aan vang 21.30 uur. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond door tijd gebrek geen beslissing kunnen nemen over de vestiging van het garagebedrijf Kempeneers in de Leidse Merenwijk. Het college van Burgemeester en Wethou ders stelt voor om Kempeneers een groot stuk grond te geven in de Merenwijk. waarbij zijn pan den aan de Langestraat overgaan naar de gemeente. Beijen (PPR) zette gisteravond een aantal vraagtekens achter de transactie met Kempeneers. Be halve dat Kempeneers - zoals de ze garagehouder heeft toegezegd - zijn bezwaren tegen de nieuw bouw in het Herengracht/Zijlsin- gelgebied moet intrekken, vindt Beijen ook dat Kempeneers moet verklaren geen schadevergoe dingen meer' te claimen bij de gemeente. Beijen diende daar over een wijzigingsvoorstel in. Beijen riep in herinnering dat de "zaak Kempeneers' al een aantal jaren speelt. Hij stelde gister avond ook dat zijns inziens voor erfpacht gekozen had moeten worden, en dat het merkwaardig is dat Kempeneers bijna 10 maal zoveel grond terugkrijgt als hij inlevert. Daarnaast stelde Beijen dat Kem peneers geen LPG-installatie bij zijn in de Merenwijk te vestigen garagebedrijf mag neerzetten. Over Beijen's beide moties werd niet meer gestemd. Ranner (PvdA) vroeg zich eveneens af of de 8000 vierkante meter ("Wil dit bedrijf inderdaad met 65 werk nemers van start gaan?") niet wat te veel van het goede is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3