Strijd tussen Vietnam en China gaat door ISRAEL FLIRT MET V. D. KLAAUW Camp David tweede ronde Israël sluit grens met Libanon voor VN-personeel P.Y. O Terugtrekking ontkend Bomaanslag uit protest Bestand in Tsjaad Chomeini's zorgen om de olie DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 13 (Van onze correspondent) JERUZALEM - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zal wellicht met zijn neus in de boter vallen als hij dit weekeinde naar Israël komt voor een offi cieel bezoek van drie dagen. Als het even meezit zal hij als eerste op de hoogte worden gesteld van de ontwikkelingen in Camp Da vid. waar zijn ambtgenoot D^jan op dat moment met zijn Egypti sche en Amerikaanse collega's worstelt over de afronding van de vredesovereenkomst. Daarom wordt Van der Klaauw ontvan gen door premier Begin zelf. November vorig jaar zou Van der Klaauw al naar Israël komen. Toen werd zijn bezoek uitgesteld vanwege Dajans aanwezigheid in Washington. Liever dan het be zoek opnieuw uit te stellen ver klaarde Begin zich bereid in te vallen. Israël beschouwt Nederland nog steeds als een zeer bevriend land. Israël heeft niet veel vrienden in de wereld. Israël vindt dat in Ne derland zowel pers. publieke opinie als regering en parlement in het algemeen meer begrip op- brenger. voor Israëls problemen en standpunten dan andere EG- landen. Zo stellen de Israëli's met voldoening vast dat Nederland als enige in Europa de akkoorden van Camp David zonder meer geprezen heeft. Dat gebeurde bij monde van de koningin in de troonrede, terwijl andere Euro pese landen Camp David hoog stens als eerste stap hebben ge prezen. Lof onder voorwaarden dus. Verder hebben de Israëli's ook met voldoening geconstateerd dat re gering en parlement in Neder land onlangs de PLO als ge sprekspartner buiten de deur hebben gehouden, dat in in te genstelling tot bijvoorbeeld Frankrijk en België. Nederland is voor Israël een voor beeld hoe een „evenwichtige po litiek" met een pro-Israëlische toon vruchten afwerpt zowel in Israël als in de Arabische wereld. Ondanks zijn pro-Arabische poli tiek is de Franse handel met de Arabische landen minder geste gen dan die van Nederland, zo zeggen politieke functionarissen in Jeruzalem. Nog eeri bewijs dat morele overwe gingen in de Nederlandse poli tiek een grotere rol spelen dan bij andere landen het geval is: Van der Klaauw is de enige minister geweest die de moeite heeft ge nomen om de Israëlische rege ring officieel te polsen over Is raëls houding inzake Nederland se VN-troepen voor Zuid-Liba- non. Andere regeringen. >ok Noorwegen en Frankrijk, hebben dat slechts meegedeeld. De bijzondere plaats die Nederland bij de Israëli's nog steeds in neemt komt tot uiting in het feit dat Van der Klaauw in het parle ment, de Knesset, officieel wordt ontvangen. Een eer die ministers van buitenlandse zaken in het al gemeen niet ten deel valt. Op het programma-dat niet voorpubli- katie is vrijgegeven - staan be halve een langdurig onderhoud met premier Begin, gesprekken met vice-premier Jadin, opposi tieleider Peres. president Navon, Knesset-voorzitter Shamir, en misscnien minister van defensie Weizman. Er staan geen of weinig brandende punten op de agenda. Bovenaan de Arabische boycot. Israël vraagt, aan Nederland „passende maatregelen" te nemen tegen de boycot. Daarbij wordt in de eer ste plaats gedacht aan een anti- boycotwetgeving, zoals in Ame rika bestaat en in Canada in voorbereidihg is. Maar het ligt niet op Israels weg om Nederland de wet voor te schrijven,al heeft men hier weinig vertrouwen in maatregelen via internationale organisaties, zoals de Verenigde Naties. De Israeli's hopen verder dat Nederland, en via Nederland ook andere EG-landen, behulp zaam kan zijn bij een ondersteu ning van de vrede tussen Israël en Egypte. Egypte is er niet happig op om met Israël dadelijk nadetekening van de vrede al gemeenschappelijke projecten op te zetten. Dat wordt misschien anders als dat door derden, als Nederland, van bui tenaf wordt aangemoedigd. Uiteraard komen ook de Neder landse VN-troepen in Zuid-Liba- non ter sprake, evenals Israëls betrekkingen met de EG. Israël zal nog eens het standpunt her halen dat nieuwe leden van de gemeenschap, als Spanje en Griekenland, volledige betrek kingen met Israël dienen aan te knopen alvorens zij tot de EG worden toegelaten. Het officiële gedeelte van het be zoek duurt twee dagen. Het bevat geen bezoek aan bezet gebied of Arabisch Jeruzalem. In het alge meen brengen ministers van bui tenlandse zaken een pnvë-be- zoek aan het Arabische deel van Jeruzalem. Omdat er over een dergelijk bezoek van prinses Beatrix en prins Claus in het verleden moeilijkheden zijn ge weest, bemoeien de Israëli's zich daar in het geheel niet mee en volstaan met de mededeling dat de minister „een aantal heilige plaatsen" in Israël zal bezoe ken. TOKIO/BANGKOK (DPA reuter/gpd/ap) - Radio- Hanoi meldt dat, de ge vechten aan de grens tus sen Vietnam en China ook vandaag zijn doorgegaan. De berichten over een al begonnen terugtrekking in fasen van de Chinese troepen zijn - althans voorlopig - niet bevestigd. Volgens inlichtingen uit Bangkok vallen gevechtsvliegtuigen van beide partijen troepenconcen traties van de vijand met bom men en boordwapens aan. De Vietnamezen zouden aan het front nog geen grote geregelde eenheden hebben ingeschakeld. Aan Vietnamese kant zouden in hoofdzaak paramilitaire eenhe den en bewapende burgers aan de strijd deelnemen. Volgens Hanoi zijn er 3500 Chine zen gedood en 80 tanks vernie tigd. De Chinezen zwijgen over hun verliezen maar diplomatieke waarnemers in Bangkok en To kio weten te melden dat de Viet namezen evenzovele zo niet twee maal of drie maal zoveel verliezen hebben geleden bij de Chinese invasie die werd beschreven als een „enorme menselijke golf die alles vernietigde wat ze op haar weg tegenkwam". Het primaire doel van de Chinese expeditie is volgens militaire analisten om in korte tijd het Vietnamese leger te verzwakken en het industriële leven lam te leggen om acties tegen China in de toekomst onmogelijk te ma ken en anderzijds heeft de actie tot doel de militaire sterkte van de Vietnamese strijdmacht in Kampuchea, die sinds gisteren is geregeld in het pas gesloten vriendschapsakkoord te reduce ren. Vietnam, zo wordt opge merkt, heeft duizenden keur troepen uit Kampuchea ingezet in de strijd tegen de Chinezen. Volgens diplomatieke kringen in Bangkok hebben de Vietname zen tot op het allerlaatste ogenblik niet geloofd in een Chi nese tegenaanval. Toen tien maanden geleden op een geheime bijeenkomst van de par tijleiding in Hanoi werd besloten tot de inval in Kampuchea, kwa men de militaire leiders tot de conclusie dat Vietnam een Chi nese tegenaanval niét hoefde te vrezen. China, zo evalueerden zij, heeft het te druk met de moderni seringsplannen, de generaals zijn te oud, het leger te zwak en heeft geen tactische ervaring terwijl het hen verder ontbreekt aan modern oorlogstuig. Eventuele Amerikaanse inmen ging achtte Hanoi onwaarschijn lijk gezien het besluiteloze Ame rikaanse beleid na de Vietnam- oorlog en de machteloosheid van de VS bij de Cubaans-Russische acties. Dat Hanoi de Chinese mi litaire concentraties aan de grens niet serieus nam, blijkt, volgens diplomatieke waarnemers, uit het feit dat de helft van de poli tieke en militaire leiding onder wie premier Pham Van Dong en de chef-staf, generaal Van Tien Dung, in Phnc m Penh was voor het sluiten van een vriend schapsakkoord dat van Kampu chea een protectoraat van Hanoi maakt. De verdreven Pol Pot-regering verklaarde in een reactie te vre zen dat dit akkoord de eerste stap is naar de vestiging van een Indo- chinese federatie onder Hanoi en een bedreiging vormt voor de vrede en stabiliteit in Zuidoost- Azië hetgeen echter door de communistische-partijkrant in Vietnam „Nhan Danh" wordt ontkend. Het partijblad schrijft in een commentaar dat het ak koord tussen Vietnam en Kam puchea zal bijdragen tot de vrede en stabiliteit in Zuidoost- Azië. De Zuidoostaziatische landen heb ben intussen voorzichtig gerea geerd op het Chinees-Vietname- se conflict. Singapore nep de ASEAN-partners (Indonesië, Maleisië, Thailand en de Filippij nen) op niet de indruk te geven dat zij partij kiezen voor het ene communistische land tegen het andere communistische land. In de reacties van de ASEAN-rege- ringen wordt de grensactie van China en de Vietnamese inval in Kampuchea, die onder meer als oorzaak wordt genoemd voor de Chinese tegenaanval, veroor deeld zonder echter de twee be trokken partijen bij de naam te irschuwingen" in de wind heeft geslagen. De Chinese leider gaf overigens tc kennen dat men in Peking niet tot actie had beslo ten dan nadat men alle risico's had pogen te berekenen en de mogelijkheden had bezien van een reactie van de Sowjet-Unie. Peking had het gevaar van een directe gewapende interventie van Moskou aan de zijde van Vietnam zo klein mogelijk probe ren te houden, aldus Deng. (Van t correspondent) KA1SERAUGST - Nog geen etmaal nadat de Zwitserse bevolking zich door middel vaneen referendum uitgesproken over de bouw van kerncentrales in het land, ontplof te een bom bij een informatiecentrum vqn e bouwen kerncentrale in Kaiseraugst. Aan het gebouw werd grote schade aangericht. Intussen lijkt het gevaar van een Russische inmenging in het Chi- nees-Vietnamese conflict te zijn geweken. Zowel Hanoi als Mos kou hebben verklaard dat zij el kaar krachtens het vorig jaar no vember gesloten vriendschaps akkoord niet te hulp zullen schie ten omdat een der partijen - Viet nam - de Chinese invasie op ei gen kracht zou kunnen weer staan. Wel heeft de Sowjet-oor- logsvloot in de Zuidchinese Zee voor de kust van Vietnam, waar onder een met raketten uitgerus te kruiser, haar militaire activitei ten verhoogd, evenals de Ameri kaanse Zevende Vloot die in de zelfde zee demonstratieve schietmanoeuvres houdt. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping herhaalde gisteren nog eens dat de Chinezen slechts "een beperkte actie" wilden uitvoeren. In een gesprek met de secretaris generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten zei Deng in Peking dat het slechts "een ver gelding betreft voor provocaties door Vietnam. De actie zal zich niet verder uitbreiden" Deng, die ook chef van de generale staf is. bevestigde dat China geen ge- biedsaanspraken heeft en dat het de strijd is begonnen omdat Vietnam'"de herhaalde Chinese TEL AVIV/CAÏRO (Reuter AFP/UPI)- De delegaties van Israël en Egypte zijn gisteren naar de Verenigde Staten ver trokken om daar in Camp Da vid met minister Cyrus Vance het vredesoverleg voort te zetten. Op het vliegveld van Tel Aviv zei minister Mosje Dajan 'op timistisch noch pessimis tisch' te zijn. "De Amerikanen hebben het initiatief voor de ze bijeenkomst genomen. Zij denken dus dat er een manier is om uit de moeilijkheden tussen ons en de Egyptenaren te komen, anders waren ze er niet aan begonnen", ver klaarde Dgjan. Met de val de sjah van Iran is de kwestie van olievoorziening voor Israël dripgender dan ooit. In een radiovraagge sprek zei minister Dgjan dat de oliekwestie een van de vijf hoofdpunten op de agenda voor Camp David is. De ande re vier waren: de artikels vier en zes van het ontwerp-vre- desverdrag. Deze hebben be trekking op veiligheidsrege lingen na de Israëlische te rugtrekking uit de Sinaï en op voorgenomen beloften van Egypte aan Arabische landen. Een gezamelijk document dat een verbinding legt tussen het vredesakkoord en de ves tiging van Palestijns zelfbe stuur op de westelijke oever van de Jordaan en in Gaza. De uitwisseling van ambassa deurs, die Israël wil uitstellen tot het eerder genoemde zelf bestuur definitief is. Amerikaanse economische hulp voor Israël als het zijn troepen uit de Sinaï heeft te ruggetrokken. Israël heeft zich steeds krachtig verzet tegen iedere poging het vredesverdrag of enig aspect ervan afhankelijk te maken van de totstandkoming van Palestijns zelfbestuur. Politieke kringen in Tel Aviv verwachten dat minister Vance nu een pakket voor stellen in petto heeft waarvan hij hoopt dat zij beide partijen zullen bevredigen. Op doorreis naar Washington legde de Egyptische premier Mustapha Chalil, in Londen aan voor een onderhoud met premier James Callaghan. Volgens een Egyptische woordvoerder zou hij zijn Britse gastheer op de hoogte stellen van de huidige stand van zaken bij het vredes overleg met Israël. Hij reisde vandaag door naar de Ver enigde Staten. President Anwar Sadat heeft de Egyptische delegatie zondag de laatste richtlijnen gegeven. die volgens regeringskringen de volgende drie hoofdpun ten omvatten: De veiligheidsafspraken die na het vertrek van Israël uit de Sinaï van kracht worden moeten na vijf jaar gerevi seerd kunnen worden. Het akkoord over de Israëli sche terugtrekking uit de Si naï moet vast verbonden worden met zelfbestuur van de Palest ij nen op de westelij ke over van de Jordaan en de strook van Gaza. De realise ring van deze kwestie moet in een tijdschema worden vast gelegd. In het ontwerp-v red es ver drag moet de clausule worden veranderd waarin nu aan het vredesverdrag prioriteit wordt toegekend boven de collectieve Arabische defen sieverplichtingen van Egyp te. In kringen van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken verluidde gisteren dat de onderhandelingsdelegatie Cairo heeft verlaten met de strikte opdracht van presi dent Sadat "geen nieuwe concessies tegenover Israël te doen". De onderhandelings positie van Egypte baseert zich momenteel op de vol gende principes: geen prijs gave van ook maar ëén centi meter Egyptisch gebied, geen onderhandelingen over Egyptische soeverein iteits- rechten, een rechtvaardige oplossing van het Palestijnse vraagstuk, vasthouden aan een alles omvattende regeling van het Midden-Oosten- vraagstuk en afwijzing van alle separate of halve oplos singen. Van de Egyptische onderhan delingsdelegatie maken be halve Premier Chalil ook deel uit minister van buitenlandse zaken Butros Ghali. staatsse cretaris van buitenlandse za ken Osama el Baz, de Egypti sche ambassadeur in Was hington, alsmede drie andere diplomaten. JERUZALEM - Israël heeft de grens met Libanon voor militai ren van de Verenigde Naties ge sloten, nadat zondag een Pale stijnse smokkelroute is ontdekt die gebruik maakte van VN-sol- daten om bommen en springstof uit Libanon naar Israel en de be zette gebieden te smokkelen. Bij die gelegenheid werd een Sene galese soldaat gearresteerd op het moment dat hij zijn lading, die in een VN-auto was verbor gen, overdroeg aan een Palestijn se guerrilla van El Fatach, die op de westoever werkzaam was. Israël heeft bij secretaris-generaal Waldheim van de VN een fel pro test ingediend en de grens geslo ten voor alle VN-soldaten, behal ve hoge officieren, totdat afdoen de veiligheidsmaatregelen zijn genomen om dit soort smokkel- werk te verhinderen. Een en ander kan ook zijn schaduw werpen op de Nederlandse troe pen die over een paar weken naar Zuid-Libanon komen. Als tot dan de grens niet heropend wordt, zullen de soldaten nog meer geï soleerd zijn dan nu al het geval is, aangezien het Israëlische bad plaatsje Naharia voor VN-solda ten het dichtsbijzijnde oord van vertier is. Er is nog geen reactie bekend van generaal Erskine, de comman dant van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, maar naar ver luidt is er grote ontsteltenis en verwarring in VN-kringen in Zuid-Libanon over hetgeen zich heeft afgespeeld. Volgens Israëli sche militaire zegslieden is er een netwerk van VN-soldaten dat door El Fatach gerecruteerd is en dat tegen betaling sabotagemate- riaal over de grens smokkelt. De gearresteerde Senegalese soldaat zou al eerder dergelijke missies hebben vervuld. PARIJS (AFP) - In Tsjaad is gisteren het bestand getekend tussen de strijdkrachten van president Malloum en die van premier Habre. De ondertekening vond. plaats in aanwezigheid van de Soedanese bemid delingsmissie en dc bevelhebber van de Franse troepen in Tsjaad, gene raal Louis Forest. Volgens de bestandsovereenkomst is een staken van het vuren met on middellijke ingang ingegaan. De wederzijdse strijdkrachten handhaven hun posities zonder zich te mogen versterken. Er is een commissie van toezicht op naleving van het bestand gevormd, bestaande uit twee vertegenwoordigers van elk der partijen en twee Fransen. TEHERAN (Reuter/UPI/DPA) - Een week nadat de geestelijke leider Chomeini in Iran de macht overnam staat deze kennelijk voor zijn eerste politieke con frontatie met een deel van het volk. De arbeiders in de oliewin ning, die sterk onder communis tische invloed heten te staan, sa boteren opvallend de herhaalde oproepen van de ajatollah en premier Bazargan de pompen weer te laten draaien zodat de tot een minimum gedaalde produk- tie kan stijgen. Deze is nog steeds nauwelijks voldoende om de binnenlandse vraag te dekken Premier Bazargan. dje in het afge- lc pen weekeinde een hervatting van de export van olie aankon digde, drong er gisteren opnieuw bij de arbeiders in de olieindus trie op aan de produktie te verho gen. „Als wij de export niet her vatten zou de revolutie tot stil stand kunnen komen", zei hij. De premier benoemde gisteren vier ministers. Minister van staat voor 'revolutionaire projecten' werd Jadollah Sahabi, een man uit Ba- zargans 'Iraanse vrijheidsbewe ging'. Aan het hoofd van het mi nisterie van energiezaken staat nu AbbasTaj. Minister van land bouw werd Ali Mohammed Izadi, beiden deskundig op hun gebied. De nieuwe minister van handel is Reza Sadr. die jarenlang als za kenman in New York werkzaam is geweest. Verbazing wekte de benoeming van de bekende jurist Hassan Ja- nazih tot hoofd van de nationale aard oliemaatschappij. Hij bezit op dit terrein geen enkele erva ring. Eerder was verwacht dat hij minister van justitie zou worden. In een toespraak heeft de ajatollah Chomeini. die volgens zijn advi seurs buitengewoon vermoeid is, maar die niet van rust wil weten, het volk gewaarschuwd dat er nog steeds sprake is van een 'bij zonder delicate situatie', en dat 'duivelse elementen, die nog er ger zijn dan de sjah, nog steeds proberen moeilijkheden te ver oorzaken'. Kennelijk doelend op linkse radicalen en communisten zei dc ajatollah: „Ik zal niemand tolereren die anti-islamitisch is. We zullen hen vernietigen". De nieuwe machthebbers maken zich duidelijk zorgen over de gro te hoeveelheid wapens die mo menteel in linkse handen is. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Jasser Arafat, opende gisteren in Tehe ran de eerste 'Palestijnse ambas sade'. hij hees persoonlijk de Pa lestijnse vlag op het gebouw, waarin tot dusver de diplomatie ke vertegenwoordiging van Is rael was gehuisvest. De regering- Bazargan heeft de diplomatieke betrekkingen met Israël verbro ken. In een toespraak zei Arafat dat Iraanse guerrillastrijders nu met de Palestijnen tegen Israël zullen strijden. „We hebben Iran bevrijd en we zullen hetzelfde doen met Palestina Onder de leiding van de ajatollah Chomeini en met de hulp van Iraanse vrijheidsstrij ders zullen wij Palestina bevrij den", aldus Arafat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13