Buurtcentrum voor Pancras JONGE Leidse open brief tegen invoering eigen risico Lezers schrijven Vriend mishandelt en verkracht vrouw (29) Leidse universiteit automatiseert samen met Amsterdam Waar ontzeggingen niet helpen 1500gulden boete De Ford Fiesta als hoofdprijfs Strohalm DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Op het ir. Driessenplein is tussen de parkeer- plaatsen een semi-permanent gebouwtje verrezen. PAUIU JU Het gebouw is door de gemeente neergezet als buurtcentrum voor de wijk Pancras-Oost (gebied tussen Hooigracht en Heren gracht). Pancras beschikt nog niet over een eigen wijkaccom- modatie. Het buurtcentrum komt in de plaats van een vast onderkomen, waarop door de buurt is aange drongen. Vanuit het buurtcomité is vorig jaar bepleit om een pand in de Groenesteeg te benutten. De gemeente wees dit idee echter af omdat er teveel kosten aan verbonden waren en het pand »•,-« m- lener Meer geld bij gèt verhuizingen" LEIDEN - Inwoners van Leiden moeten uitgebreider kunnen pro fiteren van de steunregeling bij verhuizing en krotonruiming. Net als in de vier grootste ge meenten van Nederland moet in Leiden de maximale bijdrage iets hoger komen te liggen dan de nu gehanteerde 3000 gulden. Dat is de strekking van een motie die gisteren door het raadslid Beijen (PPR) in de gemeenteraad werd ingediend, en die door het college werd overgenomen. Beij en vindt dat in Leiden als ge meente die veel met stadsver nieuwing te maken heeft recht heeft op een hogere bijdrage bij verhuizing of krotontruiming. Het college zal deze zaak nu bij het rijk aankaarten. De welzijnsraad heeft al eens becij ferd dat 3000 gulden meestal veel te weinig is in verhouding tot de kosten die men moet maken, al dus Beijen. De regeling is-trou wens ook van toepassing voor mensen die om gezondheidsre denen moeten verhuizen. aan de woonbestemming ont trokken moest worden. De leeg staande woning is inmiddels be woond door krakers. Behalve als onderkomen voor de buurt wil de gemeente het cen trum op het ir. Driessenplein be nutten als renovatiewinkel. Dit betekent dat ambtenaren regel matig zitting houden om buurt bewoners voorlichting te geven over stadsvernieuwing. Tevens is het ook de bedoeling dat de wel- zijnsraad er spreekuur houdt. De ingebruikname van het buurt centrum wacht nog op inventaris en aansluiting voor elektra en wa terleiding. Dit laatste is pas mo- [elijk als de vorst de grond uit is. rtvergadering in Pancras h eslist volgende week woensdag of men het centrum in gebruik neemt. Men heeft in ieder geval geen alternatieven voor een eigen onderkomen. Het semi-permanente buurtcentrum van Pancras ADVERTENTIE LEIDEN - De 31-jarige Amster dammer A.H. heeft in de nacht van afgelopen donderdag op vrijdag in een Leidse woning zijn 29-jarige vriendin mishandeld en verkracht. De man is inmiddels aangehouden door de Leidse po litie en wordt op dit ogenblik nog vastgehouden. Hem zal vernie- ling, huisvredebreuk, verkrach ting en mishandeling ten laste worden gelegd. Het slachtoffer C. heeft haar ver ontwaardiging uitgesproken over de manier waarop zij door de Leidse politie is behandeld toen zij vrijdagochtend aangifte wilde Rectificatie LEIDEN - In het artikel over "transplantatie bij leukemie" van afgelopen vrijdag is een fout ge slopen. De negen van de zeven tien kinderen die in het AZL met succes een beenmergtransplan tatie ondergingen leden niet aan een ernstige vorm van leukemie, maar aan aplastische anemie. Dat laatste is een verschijnsel waarbij het lichaam geen nieuwe rode bloedlichaampjes produceert. Bleijie stelt vragen over verfilming Kort Amerikaans LEIDEN - Het CDA-gemeente- raadslid Bleyie heeft burgemees ter en wethouders vragen gesteld over de verfilming van het boek "Kort Amerikaans" die groten deels in Leiden zal plaats vinden Zo vraagt hij zich af of de kosten (het inzetten van bitpdweer. po litie en gemeentewapen) bij de organisatie in rekening worden gebracht. Bleijie wijst op de si tuatie bij de start van de Tour de France vorig jaar in Leiden, toen dat wel gebeurde. Verder wil Bleijie weten of de orga nisatie is gevraagd om de premie- re van de film in een Leidse bio scoop te laten plaatsvinden om de stad wat te 'promoten'. Plannen rond reconstructie Koninginne laan LEIDEN - De gemeente heeft de plannen rond voor de re constructie van de Koningin- nelaan (Tuinstadwijk). De re constructie omvat de Konin- ginnelaan en omliggende straten. Het tijdstip van uit voering van de plannen is overigens nog niet bekend. Eerst moet in de Koningin- nelaan nieuwe riolering aan gelegd worden. De reconstructie omvat de aanleg van fietsstroken, groen en speelvoorzieningen. Zo is in de Narcissenstraat een sport-speelplaats opge nomen. Bewoners kunnen samen met de gemeente ideeën uitwerken. Verder worden de verschillende kruispunten aangepast en komt in de Koninginnelaan een aantal voetgangersover steekplaatsen. doen. In eerste instantie kreeg zij te horen dat ze zich in verbinding moest stellen met de wijkagent en daarna werd zij doorverwezen naar de Eerste Hulp Dienst. Pas daarna kon zij weer contact op nemen met de afdeling recherche van de Leidse politie, die toen de zaak in behandeling nam. Desgevraagd wordt van politiezijde niet ontkend dat er in deze zaak van de normale procedure is af geweken. Volgens politiewoord voerder Oudman wordt dat wel eens vaker gedaan wanneer men de herkomst van de verwondin gen nader wil proberen vast te stellen. De feiten zijn overigens pas gisteren in de loop van de dag - op ons verzoek - door de politie bevestigd. GIRO 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding LEIDEN - De rijksuniversiteit Leiden gaat samenwerken met de universiteit van Amsterdam orn gezamenlijk een geautomati seerd financieel systeem te ont wikkelen. Dit besloot de univer siteitsraad gisteravond. In Leiden is men er na jaren nog steeds niet in geslaagd om gege vens van allerlei aard te overkoe pelen. Te denken valt aan finan ciële gegevens, personeelsadmi nistratie en studentenvorderin- gen. Momenteel bestaat er wel een financieel systeem, maar dit is slechts gedeeltelijk geautoma tiseerd. Men is nu tot de conclusie gekomen dat het te duur en te moeilijk is om het zelf te automa tiseren. Vandaar samenwerking met Amsterdam. Lamme en blinde ren: daar gebeurt alles nog met de hand. Daarom was er volgens het college van Bestuur ook sprake van een samenwerking tussen en een blinde; beiden niet veel, maar samen nét iets meer. ontwikkeling van een ysteem bestaat de mogelijkheid dit te kopen. Wel licht is dit goedkoper. Omstreeks april zal in een nota hierop nader worden ingegaan. ene lamm'i kunnen ze kunnen ze Naast eigen computer LEIDEN - In een open brief aan de Leidse bevolking heeft een groep bestaande uit raadsleden, vak bondsbestuurders, artsen, ge zinsverzorgers, bejaarden en verplegers zich verklaard tegen het eigen risico in de gezond heidszorg. De ondertekenaars hebben zich achter de volgende eisen geplaatst intrekking van de vijf gulden per verpleegdag, geen verkorting van de bijdrage vrije periode voor AWBZ-ver- pleegden, geen eigen risico in het ziekenfonds, en geen aantasting van het verstrekkingspakket. Tot de ondertekenaars behoren on der meer J. Bergmeyer, directeur van het Elisabeth Ziekenhuis, en de Leidse raadsleden D. Hoeven (CPN) J. Hes (PvdA), H. Glaubitz (D'66), H. v. Dongen (PvdA) en L. Beijen (PPR). Volgens de Leidse initatiefgroep zijn er in Leiden het afgelopen weekeinde meer dan duizend handtekeningen verzameld tegen de invoering van het eigen risico. De actie zal de komende dagen nog worden voortgezet Zoals bekend wordt op zaterdag 3 maart in Den Haag een grote lan delijke demonstratie gehouden. Een Leidse deputatie zal deze protestbijeenkomst bijwonen. TRANSVAAL EIST OVERLEG VAN GEMEENTE Minister naar Leiden ADVERTENTIE dat smaakt! Zachte jonge jenever van De Stoocker. is jenever van"n puike kwaliteit. Dubbel gestookten gebotteld in een karakteristieke literfles. Vfol en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. LEIDEN - De buurtvereniging Transvaal (omgeving Morsweg) eist dat de gemeente overleg voert met de buurt over de ver nieuwingsplannen die voor deze omgeving wil maken. Deze reac tie geeft de buurtvereniging op het voornemen van de gemeente om voor Transvaal een verbete ringsplan op te stellen. In een brief aan de gemeente con stateert de buurtvereniging dat over dit voornemen niet het wet telijk voorgeschreven overleg met buurtbewoners is gevoerd. Transvaal vraagt de gemeente alsnog op korte termijn met de buurt in overleg te treden. Volgens de buurtvereniging is het overleg nodig om inzicht te krij gen in de gevolgen van ene verbe teringsplan en de mogelijke me- dewerking die de buurt hieraan zal geven. Bovendien wil men geïnformeerd zijn om bewoners in te kunnen lichten. Het verbeteringsplan moet aange ven welke maatregelen nodig en mogelijk zijn bij de stadsver nieuwing. Het plan loopt vooruit op èen bestemmingsplan. De buurtvereniging betreurt het overigens dat de gemeente niet voor de hele buurt een bestem mingsplan wil voorbereiden. De gemeente denkt voorlopig al leen aan de omgeving van de voormalige vleesfabriek Van den Berg (Morsweg). Deze fabriek is eigendom van een projectontwikkelaar, die plannen heeft voor dure appartementen. Via een bestemmingsplan kan de gemeente deze plannen eventu eel tegenhouden of voorwaarden stellen. LEIDEN - Minister Beelaerts van "Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) komt vol gende week naar Leiden. Tijdens de ledenvergadering van het CDA-Verband Leiden op woensdag 28 februari in de Stadsgehoorzaal zal hij spreken over het thema "Een stad die leeft, vernieuwt zich". De verga dering, die voor iedereen toegan kelijk is, begint om acht uur 's avonds. Het Leidsch Dagblad van 15 fe bruari jl. legt mij woorden in de mond over de bebouwing van de Leeuwenhoek die sterk afwijken van wat ik daar ooit over heb ge zegd. Daarom een korte verdui delijking. Mijn persoonlijke indruk dat de plotselinge bangmakerij over de gevaren in de Leeuwenhoek klaarblijkelijk flauwekul is, wordt onderstreept door het TNO-veiligheidsrapport uit 1977 over de goede plek voor een nieuw Academisch Ziekenhuis. Dit rapport - bedoeld om de be sluitvorming in de ministerraad te beïnvloeden - laat zien dat een ziekenhuis midden in de Leeu wenhoek en dus dicht bij het Gorlaeus laboratorium) iets vei liger ligt dan vlak bij het station (en 350 meter verder van het labo ratorium). De TNO-onderzoe- kerszien wel de vuurwerkfabriek van Kat als een eventuele geva- renbron, maarniet de laboratoria. Niemand heeft mij nog duidelijk kunnen maken waarom op de zelfde plek het ene jaar zieken - huisgebouw zeer gewenst is en volgend jaar woningbouw zeer gevaarlijk zou zijn. De tegenwerping is gemaakt dat de TNO-onderzoekers de gevaren van het Gorlaeus-laboratorium Vijftienhonderd gulden boete voor te hard rijden. Dat is iets anders dan drie gulden per kilometer. De bloemenexpor- teur was over een paar kilo meter gevolgd door een Por sche van de politie. De snel heid werd op gemiddeld hon derdvijftig kilometer per uur vastgesteld. Op de zitting zegt hij: "Ja, het is een overtreding en ik verdien een behoorlijke straf. Maar ik wil nog wel wat zeggen over de manier waar op de politie overtredingen uitlokt. Ik kan me voorstellen dat ze dat bij de narcotica brigade doen, maar in het verkeer vind ik het gevaar lijk. We waren een tijdje aan het sporten, u kent dat wel, kijken wie het hardst kan. Het was een gewone Porsche, keu rig met plakkertjes aan de zijkant, een dame en een heer erin, niets opvallends. Maar ja, toen begon die sirene te loeien". Verkeersschout Van der Ham snapte niet hoe de bloemenex- porteur zich zo kon laten op drijven als hij nog in de proef tijd van een voorwaardelijke ontzegging zit. "O, ik hoopte dat die al verlopen was", zei de verdachte. Hoewel hij al een lange reeks snelheidsover tredingen op zijn naam heeft staan, al eens een voorwaar delijke en ook een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid heeft ge had, eiste verkeersschout Van der Ham nu geen onvoor waardelijke ontzegging. Met name omdat de verdachte be terschap beloofde en expres niet meer in een personen-, maar in een bestelauto rijdt. De eis was vijjhonderd gulden plus een voorwaardelijke ont zegging van zes maanden. Het laatste woord van de ver dachte: "Ik ben blij dat u nog niet aan mijn rijbewijs komt. Zo'n boete is ook veel geld, want er is in februari geen gulden verdiend in de bloe menhandel, maar daar kunt u ook niets aan doen." Maar rechter Oomen had een ande re oplossing. Hij zei: "Ontzeg gingen helpen blijkbaar niet. Ik ga het met u toch anders aanpakken, en u moet maar zien of u daarvan in hoger be- roep gaat. Ik leg u een boete op van vijftienhonderd gulden". Toen zei de bloemenman niets Het doet het altijd aardig als een verdachte de schuld van een overtreding op zijn echt genote legt. Zo had een man die door rood licht zou zijn ge reden gezegd dat zijn vrouw op het moment van de over treding achter het stuur had gezeten. Gisteren kwam de zaak voor de tweede keer voor. De vrouw was meegekomen als getuige, en verklaarde on der ede dat zij het inderdaad geweest was die de overtre ding had begaan. De man kreeg vrijspraak, maar de vrouw de waarschuwing dat het openbaar ministerie haar nu mogelijk gaat vervolgen. In een volgende zaak lag het net omgekeerd. Een vrouw had gezegd dat haar man de par- keerovertreding had begaan die aan haar ten laste was gelegd. De officier had een aanvullend onderzoek inge steld en de man gehoord. Die had gezegd: "Het kan zijn dat ik het gedaan heb. ik herinner het me niet meer. Mijn vrouw heeft het in elk geval niet ge daan, want zc heeft geen rij bewijs en geen auto. Stuur mij de boetemaar, dan is het daarmee afgelopen." Gisteren op de zitting vroeg verkeersschout Van der Ham aan de man: "Het is toch niet alleen vanwege het rijbe wijs?" "Nee, nee", wist de man toen heel zeker: "Ik heb de au to daar neergezet, want het is achter mijn kantoor". De vrouw werd vrijgesproken, de man kreeg dezelfde waar schuwing mee als in het vorige geval. Een scholiere dacht op een goed kope manier de rijkunst machtig te worden door in de auto van haar vriendin te gaanlessenZe had namelijk geen geld voor officiële rijles sen. Maar het bleek toch min der goedkoop dan ze had ge dacht. op een slecht moment vloog ze namelijk van de weg af en reed de auto total loss. Zelf hield ze er een gehandi capte vinger aan over. "Ach teraf niet zo slim", zei ze giste ren. Ze kreeg een boete van f 250,- waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, voor het rijden zonder rijbewijs. MARGA WUIS "Eerste resultaten Endegeest-onderzoek komen in april" LEIDEN - In het voorjaar (rond april) kan een eerste rapportage worden verwacht van het onder zoek naar het organisatie-ont- wikkelngsproces bij het psychia trisch ziekenhuis "Endegeest Dat deelde wethouder Schouten gistereavond mee in een vergade ring van de Leidse gemeente raad. De raad besloot om voor de eerste fase van dit onderzoek een bedrag van 50.000 gulden be schikbaar te stellen. Na dit eerste onderzoek kan, zo zei Schouten, besloten worden of verder onder zoek bij "Endegeest" noodzake lijk is. niet vermeldden omdat zij die voor beide plekken even groot achtten. Ik heb daarover gezegd dat een eenvoudige blik op de kaart leert dat dan de Vogelwijk, de helft van de Raadsheren buurt en driekwart van het Morskwar- tier evenzeer binnen de gevaren zone van dit laboratorium vallen en dat daar dan maar snel maat regelen tegen genomen moeten worden. Ik hoop zo eventuele misverstan den over mijn standpunt te heb ben weggenomen. Leo Meijer, raadslid PvdA, Breestraat 3b, Leiden. ADVERTENTIE De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind' Dierenhulp Aan alle mensen die in het week einde de duinen in gaan om van de natuur te genieten. Neem als u gaat schillen en brood mee en leg die op konijnenpaden of plaatsen waar veel uitwerpselen van ko nijnen liggen. Ze nemen heel vaak dezelfde paden. Hoe verder u de duinen in gaat hoe beter. We kunnen met z'n allen wat verlichting brengen voor de dieren die het, nu het voor de tweede maal zwaar weer is, heel moeilijk hebben. P.M. WESSENDORP. VERNEDEPARK 3, VOORSCHOTEN Stevenshof Graag zou ik willen reageren op een stukj uit uw krant d.d. 14 februa ri. Daarin wordt melding go- m^aakt van drie ransuilen in de a 'htertuin van de heer Jerpha- nion. Deze drie ransuilen komen vermoedelijk uit de Stevenshof- polder alwaar ik een aantal ran suilen en steenuilen en nog wel meer zeldzame vogels waarneem. De Leidse Milieugroep zet zich niet voor niets in tegen het be bouwen van de Stevenshofpol- der. om nog een klein stukje na tuurgebied en deze ransuilen te behouden. PIET LEVARHT DIJKHOFLAAN 5 LEIDEN ADVERTENTIE Een beste borrel! Import e distributie KURUE Telefoon r?^l 015-569324*

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12