In "Casa Mia" wordt kringloop doorbroken Uitspraak Willebrands kost kerk 40 leden John van der Wiel actief op twee schaakfronten RA VENSBERGEN OPPERMACHTIG G3SBSBSB9 Verrassende zege van PanI van Min Zaalvoetballers van Sjardin bijna zeker van kampioenschap DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 Zoeterwoudse jeugd voert actie voor bedreigde jeugd ZOETERWOUDE - In Zoeterwoude bestaat al jaren een actieve belangstelling voor de bedreigde jeugd van Na pels. Jaarlijks reist een groep van 24 jongeren zuid waarts om opknapwerkzaamheden te verrichten aan het weeshuis "Casa Materna" in Portici, even buiten Napels. Sinds 1977 onderhoudt diezelfde groep vriend schappelijke banden met het wijkcentrum "Casa Mia" in Ponticelli, een van de armenwijken van deze miljoe nenstad. Het centrum wordt geleid door een groep en thousiaste jongeren. De Zoeterwoudse groep heeft hun beloofd, f5000 bijeen te zullen brengen voor de biblio theek. Zowel "Casa Materna" als "Casa Mia" is een levend getuigenis van de sociale bewogenheid en het geloof van één enkele familie: de Santi's. In 1903 vestigde de methodisten predikant Ricardo Santi zich met zijn vrouw Ersilia in Napels. Een stad die als geen andere van die grootte in Europa zoveel armoe de kende. Talloze daklozen en bedelaars, onder wie veel kinde ren. bevolkten de straten. De eer ste daad van de Santi's was het beschikbaar stellen van een kerkgebouw voor daklozen. Begin In 1905 trof dominee Ricardo Santi op de Piazza Nicole Amore in Napels twee kinderen uit een van de armste wijken aan die lucifers verkochten. Hij nam hen mee en liet hen delen in een eenvoudig feestmaal ter ere van zijn 43ste verjaardag. Dat was het prille, nog onduidelijke begin van "Casa Materna", een stukje jeugd-welzijnszorg op pro testantse basis dat zich in deze vrijwel geheel rooms-katholieke omgeving op een hartveroveren- de manier zou ontwikkelen. De halfwezen. Angelo en Rosetta d'Ambrosio, zes en vier jaar oud. werden in het huis van de Santi's opgenomen en waren de eersten in een rij van duizenden vergeten kinderen uit Groot-Napels In 1912 boden de Santi's een "thuis" aan dertig jongens en meisjes. Het echtpaar en vervol gens een dochter en drie zonen* belastten zich met hun opvoe ding en begeleiding. Onder ui terst primitieve omstandigheden en met bescheiden financiële steun van vrienden. Een jaar la ter. in 1913. kon. dankzij de Ame rikaanse methodistenkerk. een ruimer verblijf worden betrok ken, maar de problemen groei den omdat er in 1914 al zeventig kinderen waren. In 1920 bood de prins van Monaco zijn buitenverblijf in Portici, een plaats even ten zuiden van Napels, te koop aan. De Ameri kaanse methodisten zagen kans daar de hand op te leggen en bo den het dominee Santi aan voor de huisvesting van zijn grote ge zin. Ruimte was er nu om te wo nen, te spelen en te leren. "Casa Materna" - Moederlijk Huis - stond aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Door de stichting van een eigen school, ook voor kinderen van buiten het huis, kreeg het geleidelijk meer bekendheid. Tegenwerking In de vooroorlogse jaren kreeg ds. Santi behalve met tegenwerking van de rooms-katholieken ook te maken met de openlijke vijand schap van de fascisten, die in hun ijver om te bewijzen dat zij vriendschappelijke gevoelens ten aanzien van de Rooms-Ka- tholieke Kerk koesterden, keer op keer acties tegen het protes tantse "jeugddorp" ondernamen. Toen echter stonden hij en zijn vrouw er al niet meer alleen voor. Hun dochter Luisa hielp als on derwijzeres, terwijl de zoons Teo- filo en Fabio - de een arts, de an der advokaat - naast hun dage lijks werk aan "Casa Materna" meewerkten. Fabio was het die kans zag-met de wet in de hand- een door Mussolini persoonlijk afgegeven bevel tot sluiting van het tehuis via een rechterlijke uitspraak ongedaan te laten ma ken. Na de oorlog is de situatie voor "Casa Materna" gemakkelijker geworden. Zowel de kerkelijke als de politieke tegenstand nam af. Fabio Santi werd zelfs, als eer ste protestant, burgemeester van Portici, een plaats met meer dan 100.000 inwoners. Hij beijverde zich vooral voor de sociale wo ningbouw. Bij een auto-ongeval kwam hij in 1955, op 45-jarige leeftijd, om het leven. Net voor zijn dood had hij een beroep ge daan op zijn broer Emanuèle in Amerika om de leiding van het tehuis te komen versterken. Emanuèle - die een gevierd con certviolist was - ging uit roeping voor predikant studeren en dien de als zodanig een tweetal me thodistengemeenten in de Ver enigde Staten voordat hij in 1957 voorgoed naar "Casa Materna" terugkeerde. Jaarlijks maakt ds. Santi nog rondreizen langs Ame- ogelijk van de straat gehouden. Hier rikaanse gemeenten om de be langstelling voor het Napolitaan- se kinderdorp levend te houden. De Santi's hadden meer plannen. In 1952 werd voor het eerst ge dacht aan een oecumenisch zie kenhuis voor de armen. Dit kwam er in 1966, in de wijk Pon ticelli. die te vergelijken is met de enkele jaren geleden gesloopte wijk Ponto della Madelena. De Santi's willen daar graag ook een bejaardentehuis laten bouwen, maar daarvoor is voorlopig geen geld. Een paar uitspraken van kardinaal Willebrands over abortus en ho mofilie hebben een staartje ge kregen op de afdeling burgerlijke stand van het stadhuis in Nijme gen. Daar kwamen veertig mannen en vrouwen hun persoonskaart ver anderen. De groep liet en bloc de aanduiding"Godsdienst: RK" wijzigen in "Godsdienst: geen". Daarmee uitdrukking gevend aan haar verontwaardiging over de opvattingen van de kerk dien aangaande. in de persoon van de kardinaal. Over abortus zei mgr. Willebrands, dat de wet nooit iets mag regelen dat moreel slecht is. Hij is er voorstander van dat abortus in het Wetboek van Strafrecht blijft omdat dit bijdraagt tot het in stand houden van het zedelijke besef ten deze. „Misdraging" Volgens een pamflet dat de Nij meegse groep aan de Nederland se bisschoppen heeft toege stuurd, zou kardinaal Wille brands homoseksualiteit een "seksuele misdraging" hebben genoemd. Verder meende hij, ook volgens het pamflet, dat dat gene wat op seksueel gebied ver keerd is eerder wordt geboren uit zwakheid dan uit boosheid. Dit alles zijn. aldus de veertig ex- rooms-katholieken, uitspraken van een kerkelijke topfunctiona ris die discriminerend zijn voor vrouwen en homoseksuelen. Zij willen daarom niet langer als of ficieel lid van deze "onderdruk kende organisatie" (de RK Kerk) geregistreerd staan en lieten dan ook hun "godsdienst" uit het per soonsregister schrappen. Dat gebeurde door een ambtenaar van de afdeling bevolking. In de wijk Ponticelli werd in 1969 het centrum "Casa Mia" ge opend. De Zoeterwoudse groep brengt elk jaar een bezoek aan de wijk en dit centrum. De straten zijn er bevolkt met werklozen. Zestig procent van de bevolking (ongeveer 100.000 be woners) is hier zonder werk. De huizen zijn klein en overbe volkt. Gezinnen met tien kinde ren zijn geen uitzondering. Vaak slapen de gezinsleden om beur ten, wegens ruimtegebrek. Het komt regelmatig voor dat men sen die in het door de Santi's ge bouwde ziekenhuis zijn opge nomen niet meer naar hun huis terug willen. Toen in 1973 Napels werd geteis terd door cholera, bleek dat deze in Ponticelli was uitgebroken. De bevolking is apathisch gewor den. Van de kerk en de politieke partijen verwachten de mensen geen heil meer. De kinderen zijn de werklozen van morgen. Onderwijs en diploma's zijn geen garantie voor verbetering van de levensomstandigheden. Het on derwijs is er slecht. Het werkt met verouderde methoden en leermiddelen. De zomervakan ties zijn er heel lang en het on derwijzend personeel gaat veel vuldig in staking. Positief De mensen van "Casa Mia" probe ren nu deze kringloop enigszins te doorbreken. Zij leggen zich vooral toe op de culturele, sociale en geestelijke ontwikkeling van jonge mensen en proberen hun een positiever levensinstelling bij te brengen. Veertig kinderen bezoeken de kleuterschool van het wijkcen trum. In de vakanties worden de kinderen zoveel mogelijk van de straat gehouden door met hen de stad uit te trekken, naar het strand bijvoorbeeld. Ook worden zeventig middelbare scholieren geholpen bij hun huiswerk. Voor de ouders organiseert "Casa Mia" discussie-avonden. Er wordt veel gepraat over gezinsplanning, een onderwerp dat heel langzaam uit de taboesfeer komt. Voor al deze activiteiten is een goed gevulde bibliotheek onontbeer lijk. De Zoeterwoudse groep heeft haar Italiaanse vrienden beloofd de vijfduizend gulden die hiervoor nodig zijn bijeen te brengen. Steun van buiten Zoe terwoude is voor dit doel uiter aard ook heel welkom. Vandaar het gironummer van de Rabo bank aldaar 132068, rekening- 37 53 04 568, ten name "Casa Mia". Basisbeweging. Bisschop Ernst van Breda heeft bij zijn bezoek aan Rome de paus een informa tieve tekst van de Nederlandse "basisbeweging'' overhandigd. Van tevoren had de kritische ge meente IJmond de groepen die zijn aangesloten bij de basisbe weging van kritische groepen en gemeenten instemming ge vraagd met haar plan om de paus ook van deze kant te informeren over wat er in de Nederlandse kerk gaande is. Bisschop Ernst was bereid de tekst van de beweging niet alleen aan de paus te overhandigen maar ook ter plaatse toe te lichten. Hij deed dat in de overtuiging dat het van groot pastoraal belang is om met allerlei groepen in contact te blijven, ook wanneer zij de kerk orde formeel overtreden. Paus Johannes Paulus II heeft bij de overhandiging gezegd, dat de informatie van de basisbeweging in het geheel van het beleid zal worden betrokken. Apart gironummer. Het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken heeft nu een apart gironummer voor gif ten die bestemd zijn voor het anti- racismefonds van de Wereldraad van Kerken. De synode besloot vorig jaar de kerkleden opnieuw aan te beve len gelden voor dit fonds ter be schikking te stellen. In 1978 ont ving het Algemeen Diakonaal Bureau voor dit doel f 56.731. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Leersum W. Schaap Oudega (Wymbritseradeel), te Fijnaard (N.-Br.) G.S. Alma Soest; aange nomen het beroep door de pro vinciale kerkvergadering van Zuid-Holland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (secretaris) N.J.M. Hoogendijk Alphen aan den Rijn - Ouds hoorn (Ridderveld), naar Leer dam J. Blommendaal Utrecht (laatstelijk zendingspredikant in Indonesië), naar Emmeloord B.C. Helmers Andijk (streekgemeente De Drieslag); bedankt voor Vroomshoop W.L. van der Geer Heukelum. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Hoevelaken kandi daat C. Kruyswijk Jansen aldaar. ve kandidaat M. van der Sluys Apeldoorn; bedankt voor Bun schoten J. Oosterbroek Opper does. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee M. Kleppe Woerden; bedankt voor Goudswaard en voor Hilversum J. Kareis Werkendam, voor Oos- terland C. Wisse Kootwijker broek. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Oosterland J. van Prooyen Rhenen. Ds. Toornvliet. Donderdag avond om 8 uur wordt in de gere formeerde kerk te Hazerswoude een zang- en evangelisatiesa menkomst gehouden met ds. G. Toornvliet als spreker. Hij spreekt over "Zo kunt u geluk kig zijn". Koor en combo "The Joy Singers" uit Boskoop verle nen medewerking. Na de bijeen komst zal er gelegenheid zijn met ds. Toornvliet persoonlijk te spreken. Bijbels. De 25.000 bijbels die de baptisten in Rusland via de We reldbond van Bijbelgenoot schappen kregen zijn verspreid. Ze werden eind januari door de Russische douane vrijgegeven. De baptisten hebben de bijbels - voor welker invoer de Sowjetrus- sische overheid toestemming had verleend - niet uitsluitend voor zichzelf gehouden. Kleine hoeveelheden zijn ook ter be schikking gesteld aan luthera nen, orthodoxen an zevendedag adventisten. Opheffing Chr. Instituut. De vestiging van het Chr. Instituut voor Zuidelijk Afrika in Europa zal eind vol gende maand worden opgehe ven. Het blijkt niet mogelijk als Europees kantoor te functione ren nu het verbod van het Chr. Instituut in Zuid-Afrika zelf voortduurt. DEN HAAG - Het negentiende internationale schaaktoer nooi van Amsterdam, dat van 12 tot 28 juli zal worden gehouden, zal sterk bezet zijn. Er worden, evenals het afgelopen jaar, twee grootmeestergroepen gevormd, éér) van de categorie dertien en één van de categorie zeven. Daarnaast wordt een internationale reserve-meestergroep gefor meerd van zestien schakers. In totaal zal het toernooi, dat het omvangrijkste ter wereld is, dui zend deelnemers herbergen uit 25 landen. Voor alle groepen geld een promotie en degradatiesys teem. De volgende grootmeesters hebben een uitnodiging ontvangen voor grootmeestersgroep A: Donner (Ned), Dzindzmdasjvili (Israël), Hort (Tsjechoslowakije), Hübner (West-Duitsland), Joesoepov TRAUN (ANP) - Paul van Min heeft gisteren in de eerste ronde van het internationale tennis toernooi in Traun (Oostenrijk) voor een verrassing gezorgd door de als zesde geplaatste Australiër Terry Rocavert te verslaan. De nummer vijf van Nederland kwam geen moment in moeilijk heden en gunde zijn tegenstan der slechts drie games: 6-3 6-0. De belangrijkste uitslagen waren verden Gilles Moretton (Fra) - Philip Krajcik (Oos) 4-6 6-2 6-2, Janos Benyik (Hon) - Noel Jen sen (Aus) 6-2 6-2, Tenny Svens- son (Zwe) - Peter Szoke (Hon) 7-6 6-3. (Sowjet-Unie), Kavalek (Ver enigde Staten). Knaak (Oost- Duitsland), Ligterink (Neder land), Ljobojevic (Joegoslavië), Ree (Nederland), Sax (Honga rije), Smejkal (Tsjechoslowakije), Sosonko (Nederland) en Spasski (Sowjet-Unie). Voor grootmeestergroep B ontvin gen de volgende schakers een in vitatie: Baljan, Enklaar, Lange- weg, Scheeren, Van der Sterren, Van der Wiel en Van Wijgerden (allen Ned), Dolmatov (Sowjet- Unie), Hennings (Odl). Hernan dez (Cuba), Nemeth (Joe), Sjam- kovitsj (Vst) en Spassov (Bul). De partijen zullen worden gespeeld in de RAI-gebouw. In groep A strijkt de winnaar 6000 gulden op. Een groot aantal van deze schakers zal overigens al eerder in het strijdperk treden, want van 5 tot 21 maart wordt in Leeuwarden het Nederlands schaakkam pioenschap gehouden. In 1978 werd de titel gedeeld door de grootmeesters Jan Timman en Gcnna Sosonko. Beiden zullen in Leeuwarden ook van de partij zijn evenals grootmeester Jan Hein Donner, die verleden jaar ongeslagen de derde plaats bezet te. Behalve Timman, Sosonko en Donner komen uit: Hans Ree, Hans Böhm, Rob Hartoch, Gert Ligterink, Kick Langeweg, John van der Wiel en Chris Baljong. Nog vier deelnemers zullen worden geselecteerd uit het momenteel in gang zijnde kwalificatietoer nooi. Het totaal aantal deelne mers komt daar mee op veertien. Het prijzengeld bedraagt in totaal 16.200 gulden, waarvan de win naar 5500 gulden verdient. De burgemeester van Leeuwarden, de heer Brandsma zal het toer nooi openen. i der Wiel: deelnemer NK schaken KATWIJK - In de zaalvoetbalcom- petitie eindigde de strijd tussen Glasbergen en Godyla onbeslist (3-3). Een uitslag die de koploper Sjardin glimlachend begroette omdat die ploeg de zaalvoetbalti- tel nu nauwelijks meer kan ont gaan. Degradatiekandidaat Cleijn Duin verraste tegen be zoeker Landwer (3-1). Glasbergen - Godvla 3-3 (3-2) Dit duel kreeg een terechte uitslag mee daar beide formaties volle dig tegen elkaar waren opgewas sen en ook de kansen broederlijk verdeelden. Reeds na twee minuten hadden de teams elk éénmaal doeltreffend uitgehaald. Allereerst was Cor DEN HAAG - Chris Lantrok van de boksvereniging DTS heeft de fi nale van de clubkampioen schappen van het district Zuid- Holland gehaald. In de halve fi nale versloeg hij in het zwaar wel- ter-gewicht de Hagenaar Hans Liest van TEPAS in drie ronden. Hoewel beide boksers aan elkaar gewaagd waren, haalde Lantrok zijn tegenstander in de tweede ronde voor acht tellen neer. De wedstrijd werd uiteindelijk toch op punten door de DTS-er ge wonnen. In de finale komt Chris Lantrok uit tegen John Smit van Oorschot. Vreugdenhil voor dé Rijnsburgse ploeg met een harde schuiver succesvol terwijl enkele secon den later Johan Elfering aan de andere kant van het veld doel man Sam de Mooy van dichtbij kansloos liet.. Daarna ontspon zich een aantrek kelijk duel waarin de ploegen het aanvallende spel niet schuwden en derhalve vele mogelijkheden in de schoot kregen geworpen. In de 9de speelminuut scoorden beide formaties weer éénmaal. Frans van der Laan zette de Lis- sese bezoekers op voorsprong waarna Piet Haasnoot voor de thuisploeg met de gelijkmaker antwoordde. Vlak voor de doel- wisseling haalde Haasnoot we derom doeltreffend uit en hielp zijn formatie aan een voordelige 3-2 irge. LEIDEN - Met een voorsprong van vijf punten gaat Arie Ravepsber- gen nu aan de leiding in de indoor schaatscompetitie (short-track). De Voorschotenaar wist afgelo pen weekeinde in Leiden de 500 meter finale te winnen in de niet zo snelle tijd van 52.7. Menno Boelsma werd tweede in dezelfde tijd, 3. Kees Borst 53.0 en vierde Wim den Eisen 53.7. De stand in het persoonlijk klasse ment is nu: 1. Arie Ravensbergen 23 punten, 2. Menno Boelsma 18, 3 Wim den Eisen 17, 4. Joop Wol vers 12, 5. Cees Boer 7, 6 Kees Borst 5, 7. Jimmy Rathey 2 en 8 Gijs Rijneveld 1. De finale 3000 meter met aflossing werd gewonnen door het Leidse A-team, dat echter werd gedis kwalificeerd wegens duwen van Wim den Eisen. De overwinning ging nu naar het Leidse B-team in 5.19,2, Amsterdam werd twee de in 5.25.6. De ploegenstand van deze wed strijd is: 1. Leiden B 37 punten, 2. Leiden A 32, 3. Amsterdam 26, 4. IJsclub Alblasserdam 14, 5. DKIJV (Delft) 14. Leiden A gaat in het algemeen ploegenklasse- ment met 32 punten aan de lei- Interland Voor de aanstaande zondag in het Belgische Brugge te verrijden in terland België-Nederland zijn de volgende "Leidse" rijders uitge nodigd. Jeugd: Peter v. d. Velde, Alfons Heemskerk, Martin Lan- gemaire en Walter Koeken.. Bij de senioren: Arie Ravensbergen, Wim den Eisen, Joop Wolvers, Kees Borst, Cees Boer en als re serve Wim Borst. Vorig seizoen werden zowel de thuis- als uitwedstrijden van de Belgen verloren, maar nu is men wat optimistischer wat betreft het resultaat. Een gelijke stand zou wel eens gehaald kunnen worden. Deze stand was in de tweede rond gang geen lang leven beschoren want in de eerste minuut schoot Frans van der Laan Godyla naar 3-3. Vele doelkansen stapelden zich op in het resterende deel van de wedstrijd voor beide formaties maar niemand wist de mogelijk heden te verzilveren. Cleijn Duin - Landwer 3-1 (1-1) In de openingsfase liet het zich aan zien dat de Sassenheimse bezoe kers met een ruime zege huis waarts zouden keren. Heniiie Zoet schoot zijn ploeg op voor sprong en vervolgens kregen de Sassenheimers voldoende mo gelijkheden geboden om de mar ge te vergroten. De gelijkmaker van Jan van der Plas luidde evenwel de ommekeer van de wedstrijd in. Landwer reikte nauwelijks meer tot een aanvaardbaar niveau en kwam in het verdere verloop van de strijd niet meer in het stuk voor. Uit de veelheid van Kat- wijkse kansen wisten Jan van der Plas en Jaap van Duvn (erg fraai) Cleijn Duin een verdiende 3-1 ze ge te bezorgen. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11