Patiënten radio-actief besmet Relatie Nederhorst O gem vertroebeld BINNENDOOR Vertraging bedreigt fusie CDA-partijen uwe sunstream Zo doet u het goed als afzender. BUITENOM Binnenland Hoofd laboratorium geschorst ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS Mavo-leraren dreigen staatssecretaris KOELKASTFABRIEK ONTSLAAT 200 MAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD)- Het is twijfel achtig geworden of de volledige fusie tussen de drie partijen van het CDA, KVP, AR en CHU, bin nen het geplande tijdschema tot stand zal kunnen komen. Vooral binnen de AR bestaat een grote stroming die de tot nog tóe aan gehouden datum van 1 juni 1980 veel te vroeg vindt. Ook om ande re procedurele redenen lijkt die datum nu al moeilijk haal baar. Volgens het door het CDA opge stelde tijdschema zouden de par tijraden van de drie partijen op 3 maart moeten besluiten de ont werpstatuten en partijreglemen ten naar de kiesverenigingen te sturen voor commentaar. Vóór de zomer zouden dan de wijzigings voorstellen binnen moeten zijn, zodat het definitieve fusievoor- stel, dat een einde moet maken aan de drie zelfstandige partijen, eind dit jaar goedgekeurd kan worden. Maar binnen het CDA-bestuur vin den nogal wat leden dat deze tijd veel te kort is. De afdelingen zou den veel meer dan twee maanden moeten hebben om zich over de voorstellen te beraden. Het CDA- bestuur, dat gisteren in Utrecht bijeenkwam, heeft toen geen be slissing durven nemen. Het be stuur besloot eerst af te wachten wat de partijraden over twee we ken naar voren zullen bren gen. De problemen komen vooral van de zijde van de ARP. AR-secretaris Corporaal: „Er moeten nog heel wat plooien worden gladgestre ken. Maar het is voorlopig nog ons streven om de zaak vóór deze zomer af te ronden. Het wordt echter wel kort dag. De lagere partijorganen moeten immers genoeg tijd hebben om zich over de statuten te buigen. Bovendien krijg je na mei al bijna geen kies vereniging meer bij elkaar". In CDA-kring leeft daarom sterk de wens om de periode voor het in dienen van de amendementen op de fusiestukken te verlengen tot 1 oktober. Dat zou tot gevolg heb ben dat de fusiebeslissing pas begin 1980 genomen kan worden. Het lijkt dan bijna uitgesloten dat de fusie toch op 1 juni 1980 door gang kan vinden. Een deel van de AR is daar echter allerminst rouwig om. De laatste tijd hebben diverse prominente ARP'ers gepleit voor uitstel. Zij zijn bang dat de identiteit van de AR in het grote CDA minder goed tot uitdrukking zal kunnen ko men. Daarom bepleiten deze an tirevolutionairen het voorbe staan van de AR na de fusie in de vorm van handhaving van enkele van de huidige AR-instellingen. Volgens de CDA-fusieregels zouden de drie partijen volledig van het toneel moeten verdwij- Cabaret (1) Cabaret in de Kamer deze week. Sneeuwduinen op en rond het Binnenhof. De heer Brokx lezend van een blaadje en aan het einde van de regel altijd even een pauze. Zin af of zin niet af. De onderwijzer had het mij op school ook vre selijk moeilijk, voordat hij het er eindelijk uit had. Ach jee, die brave Brokx. En toen kwam er ook nog iets als een initiaal "TK". TK, TK? Een voetbalclub zou het wel niet zijn, want die kende hij alle maal in de tijd dat hij nog bij de KNVB-afdeling Brabant zat. Nog steviger pakte hij zijn papiertje vast en nog meer dreven zijn blikken onderuit weg. Laat ik alsjeblief niet de camera inkijken. TK, TK? Ach natuurlijk, dat was de Tweede Kamer. En wat moest toen iedereen hard lachen daar in de vergaderzaal. Nog veel harder dan de mannen van de Raad van Elf in Den Bosch deden. Brokx kreeg het er fijn warm van van bin nen. Zie je nou wel, boven de grote rivieien krijg je ook de lachers op je hand. Als je maar jezelf bent. Helemaal jezelf. je van de buitenwereld. Nieuwe dimensies voor een heel jong, maar eigenlijk al vreselijk oud verleden. Gebeurtenissen die heel ver achter ons liggen, maar tot op de dag van heden in de herin nering bewaard zijn, hebben iets tastbaars en vertrouwds. Het is gevernist en collectief bezit geworden. Om iets con creets te noemen uit de Ne derlandse politieke geschie denis: aan de Nacht van Schmelzer kun je je geen buil meer vallen (aan de heer Schmelzer zelf natuurlijk wel). De tijd loogt veel uit en op den duur zijn er nog maar een paar poppen aan het touwtje over. Wie nu vanuit historisch perspectief we zenlijke veranderingen in on ze politieke constellatie wil beschrijven, ontkomt niet aan de Nacht van Schmelzer. Met het prilste verleden is dat veel moeilijker. Er biedt zich een hoop uit zo'n jaar 1978 aan; veel is al half onder het zand bedolven, steekt er nog maar een stukje bovenuit. Maar het is nog te vroeg om met stelligheid aan te geven, welk van die stukjes we weer als een razende moeten gaan uitgraven. Cabaret (2) Verleden (2) Die Beelaerts naast hem lijkt meer op een mime-kunste- naar die aan under-acting doet. Wat moet die man een spijt hebben. Zit je rustig in Amstelveen als burgemeester tussen keurige heren raads leden, velen het lyons- knoopje op de revers. Moetje zonodig naar de haute politi que in Den Haag. De eerzucht die ons altijd maar weer de ladder doet beklimmen en al tijd weer net tot één trede te hoog. Wat zat die man het moeilijk te hebben, alle men sen nog aan toe. En het mondje stijf dicht. Hij had het alleen maar even over "gepast zwijgen" op "ongepast spre ken". Nou is die Van Dam uiteraard evenmin een wandelend voorbeeld van subtiel gedrag. In zijn jaren als staatssecreta ris werd hij, zo herinner ik mij nog goed, niet bepaald door de basis op handen gedragen. Edoch, hij kende zijn zaakjes wel. Het heeft intussen risico's om de beste jongen van de klas te willen uithangen. Daar houdt dit volk, waar het begrip "modaal" zelfs een voornaam "Jan" heeft, niet zo ver schrikkelijk van. Evenmin past de politicus de rol van ja ger op groot wild in het alge meen. Trouwens, bij het aan schouwen van Brokx dringt de associatie met "groot wild" zich niet zo aan mij op. Eerder denk je aan het kleine spul en dan heel nadrukkelijk niet aan dat slimme dwerghert. In Amerika worden politici die geregeld voor de t.v. moeten uitgebreid getraind. Dat is daar een hele industrie ge worden. Strategieën worden uitgestippeld en rollen wor den verdeeld. Ik heb begre pen dat er ter voorbereiding van de begrotingsbehande ling van Volkshuisvesting met de heren Beelaerts en Brokx eveneens een rollen spel heeft plaatsgehad. Als Brokx daarbij de rol van "un derdog", de man die mededo gen opwekt, is toegemeten, dan zijn complimenten op hun plaats. Hij groeide als- hetware in het gebeuren. Een kop van jut met perspectief. Over de edelman Beelaerts van Blokland valt minder po sitiefs te zeggen. De Eerste Stand mag dan aan aanzien en macht hebben ingeboet, het narrenpak staat hem nog al tijd slecht. Dat Beelaerts die rol niet koos is dus prima. Maar om zwijgend, de woede nauwelijks verbergend over zoveel ongepast verongelijkt te zitten wezen, is weer het andere uiterste. Het is een vak, politicus. Verleden (1) Sinds een paar jaar mag ik in net Winkler Prins Encyclope disch Jaarboek het artikel over Nederlandse politiek schrijven. Dat is natuurlijk lang niet mis in zo'n prachtig gebonden boek staan, dat zich zowel op het fraaie wandmeubel als op de om bouw van het opklapbed thuisvoelt. Bovendien staan op het tweede blad de-namen van alle medewerkers en dat zijn op een enkele uitzonde ring na zeer uitbundig van ti tels voorziene dames en he ren. Het is dus ook goed voor je eigenwaarde en dat kan in mijn métier geen kwaad, want sinds jaar en dag scoort bij elke enquête het vak "journalist" laag op de ladder van het maatschappelijk aan- Zo heb ik mij deze week een paar dagen beziggehouden met het jaar dat nog maar zo vers achter ons ligt, 1978. Al lengs word je ingebouwd; een wal van krantenleggers, poli tieke maandoverzichten, losbladige archieven isoleert Daarbij moet bedacht worden dat zo'n encyclopedisch jaar boek een halve generatie lang als gezaghebbende en be trouwbare informant mee moet. En over honderd jaar duikt een student zo'n boek misschien op een biblio theekzolder op en schrijft voor een enthousiaste hoog leraar een scriptie over de po litieke zaken die in 1978 de mensen bezighielden. Een grote verantwoordelijkheid voor waar en veel te vroeg ge nomen, want ook vergane ja ren moeten rijpen. Waar leest die student van over honderd jaar over? Ov«r Be- stek'81, over de ambtena- renacties en de Amsterdamse metro die op donderdag 7 de cember tot het middaguur in de remise bleef. Over Aantjes en de SS (dat zoeken we op!), het UCN-feuilleton, de neu tronenbom (o ja, die is in 2034 nog eens gebruikt in de twee- uurse oorlog tussen Eurazia en Noord-Amerika), over de abortuswet die er steeds maar weer niet kwam, de honderd gulden eigen risico in de ziek tekosten, de kerk-marokka- nen en de Rode-Haanenquè- tes. Over die employé van de Rabobank in Gelderland die geen kandidaat voor de PvdA mocht zijn bij de raadsverkie zingen en de benoeming van de socialistische Willem Dui- senberg in een topfunctie bij diezelfde Rabobank, een maand later, over de concen- tratielanden die, iets flore- render dan de andere, van de lijst bij ontwikkelingshulp werden afgevoerd en over Den Uyl, die zich zo'n slecht verliezer toonde, dat hij Van Agt na de debatten rond de regeringsverklaring niet de gebruikelijke hand gaf. Waarschijnlijk bent u intussen zelf weer aan de slag gegaan, om allerlei zaken van half on der het zand vandaan te scheppen. En waarom pakt hij deze onderwerpen en niet die en die andere, zegt u mis schien. Zo relatief is het allemaal dat het mij de vraag is, of Beelaerts en Brokx wel de kolommen van het Jaarboek 1979 halen. Ik zou denken van wel, maar verder durf ik niet te gaan. Winter Over de winter hoeft u bij mij deze week niet veel te ver wachten. Ik ben gelukkig nog niet zo'n levensmoede, prin cipiële voetganger tegenge komen die net voor mijn aan stormende, glijdende voor wielen het zebrapad betreedt, onder het motto: ik heb voor rang en nu zal ik voorrang nemen ook. Hoeveel zeggen het mij op dit moment na, het been van boven tot onder in het gips, halverwege de ruim te, hangend aan een katrol: ik stond toen en lig nu in mijn recht. De beelden uit het noorden komen wlke avond weer keu rig binnen. Wit is de mooiste kleur op de t.v. Eigenlijk zou je dan ook nog zwarte mensen in dat landschap moeten hebben. Maar ja, er leven nou eenmaal niet zoveel negers in Wirdum Begrip vragen wij elkaar in deze barre dagen. Het wordt weer plotseling uit de kast gehaald, zoals de kleindochter met oma's vege- ten oude koffiekan doet. Be grip moeten we hebben dat de post niet komt en de krant niet wordt bezorgd. Maar hoe moet ik u met dit begripwer- vende stukje bereiken, als van uw huis alleen nog maar de schoorsteen boven de blanke top der sneeuwduinen uitrijst? HAN MULDER klinisch getest Raadpleeg uw arts TAFEL-EN STATIEFMODELLEN In 20uitvoeringen ALKMAAR (ANP) - In totaal bijn zeventig men sen zijn radio-actief besmet als gevolg van fou ten en onzorgvuldigheid bij het gebruik van iso topen in het laboratorium van het centraal zie kenhuis in Alkmaar. Zij hebben echter geen ge vaar te duchten voor hun leven. Dit heeft burgemeester Rooze- mond van Alkmaar - voorzitter van het bestuur - gisteravond meegedeeld. In totaal zijn 63 pa tiënten en 6 personeelsleden be smet geraakt als gevolg van ver keerd gebruik van een radio-ac tief isotoop, jodium 131. Bij het onderzoek zijn zowel de in spectie van volksgezondheid als de officier van justitie ingescha keld. In het isotopenlaboratorium is vanaf 1974 gewerkt met te hoge doses van het isotoop jodium 131. Bovendien lieten daarbij de vei ligheidsmaatregelen te wensen Op vier december 1978 werd een kort onderzoek ingesteld. Ver volgens besloot het bestuur van het medisch centrum het hoofd van het laboratorium, dr. A. G. Hilvers, te schorsen en het labo ratorium te sluiten. Prinses Christina viert n gen haar 32ste verjaardag. Het bestuur heeft een uitvoerig rapport over de hele gang van za ken gezonden aan de regionaal geneeskundig inspecteur. Daaruit blijkt dat voor diagnose doeleinden tot tachtig maal de maximale dosis werd overschre den die voor het laboratorium was vastgesteld. Bovendien werden radio-actieve stoffen, zoals urine en uitwerp selen van patiënten die met iso topen waren onderzocht, op ver keerde wijze behandeld. Hierdoor bleken in totaal tenslotte zes medewerkers van het RCN in Petten te zijn blootgesteld aan hoge radio-actieve straling, de patiënten die op verkeerde wijze zijn behandeld en dus bloot ge steld zijn aan te hoge doses stra ling, zal men proberen te achter halen. Probleem hierbij is echter, dat het geschorste hoofd een deel van de administratie destijds heeft meegenomen en vernietigd. De problemen bij het isotopenlabo ratorium kwamen november 1974 aan het licht, toen bij een sollicitatiecontrole door het RCN Petten bleek, dat een voormalig medewerkster van het lab in wendig besmet was met radio-ac tief materiaal Dat onderzoek leidde in mei 1975 tot de conclusie dat dr. Hilvers onvoldoende toezicht heeft ge houden op de gang van zaken binnen zijn laboratorium, dat hij niet de noodzakelijke instructies heeft uitgevaardigd en dat hij zijn medewerkers in bepaalde geval len heeft aangezet om zaken niet aan de arbeidsinspectie te mel den. Veiligheidsmaatregelen bleken als gevolg daarvan niet te deugen. OSS - Ongeveer vijftig bewoners van het bejaardejiverzorgmgshuis Sterrebos in het Brabantse Oss hebben gisteren het gemeentehuis enige tijd bezet. Zij protesteerden daarmee tegen de aanwezigheid van een LPG-tank bij een benzinestation op 75 meter van het tehuis. Loco-burgemeester Van Zanten zei dat de installatie "de veiligste van Nederland is". DEN HAAG (GPD) - Leraren aan mavo-scholen hebben staatssecretaris De Jong (onderwijs) gedreigd dat zij het vertrouwen in hem opzeggen, wanneer hij geen haast maakt met de afschaffing van het driejarige mavo. Zij willen dat het driejarige mavo al met ingang van het komende schooljaar (maar in elk geval in september 1980) opgaat in het vierjarige Volgens staatssecretaris De Jong zelf zijn zijn plannen nog volledig open voor discussie met de mavo-organisaties. „Aan het verdwijnen van de mavo-3 komt altijd nog een wetswijziging te pas. Dat duurt minstens een jaar En ik vind de middenschool helemaal geen vies woord, maar daar hebben mijn plannen niets mee te maken", aldus de staatssecretaris gisteravond. Deze week is op het ministerie van onderwijs overleg gepleegd tussen beleidsambtenaren van het departement en vertegenwoordigers van leraren- en schoolleidersorganisaties. Van de kant van de leraren werd het gesprek afgebroken, omdat men er weinig voor voelde te praten op basis van de nota die de staatssecretaris over het mavo heeft laten op stellen. Daarin wordt uitgegaan van wijzigingen in het mavo die - en dan nog pas over een aantal jaren - zouden uitmonden in een haast compleet nieuw soort onderwijs, waarvan het Nederlands Genootschap van Leraren vindt dat het langs een achterdeur de middenschool binnenhaalt. Het genootschap wil niet alleen die middenschool niet, maar het wil boven dien dat het driejarige mavo meteen al verdwijnt en dat er nog slechts een diploma vierjarig mavo zal bestaan. UTRECHT (ANP) - De federatie bouw- en houtbonden heeft sterk de indruk dat het samengaan van de bouwgiganten Ogem en Ne derhorst op springen staat, nadat zij afgelopen woensdag een ge sprek heeft gehad met Ogem- topman Boersma. Voornaamste struikelblok zou de prijs zijn, die de bewindvoerders van het met faillissement bedreigde Neder- horst-bouwconcern voor de overneming door Ogem vragen. De onderhandelingen over de prijs, die zich de laatste weken hebben voortgesleept, zouden na een laatste briefwisseling woensdag jongstleden dusdanig beëindigd zijn, dat de "positieve sfeer" bij de betrokken partijen - economi sche zaken. Nederhorst en Ogem - sterk in negatieve zin veranderd Volgens hoofdbestuurder Broer Zoethout van de bouw- en hout bonden van de FNV is het ver moeden, dat Ogem wil afzien van samengaan met Nederhorst, door het gesprek met Boersma beves tigd. Weliswaar waren er uit de mond van de Ogem-directeur geen "harde uitspraken" te horen over het wel of niet doorgaan van de fusie, maar uit de toonzetting van Boersma's verhaal trokken de bonden toch de conclusie dat de fusieplannen aan het schip breuk lijden zijn. Zoethout had de indruk dat hierover binnen kort, wellicht over enige dagen uitsluitsel zal komen. Directe aanleiding voor de vak bonden om eens bij Ogem naar de gang van zaken te informeren waren meldingen uit bouwbe drijven in den lande, die wezen in de richting van een vermindering van de samenwerking tussen enige bij de Ogem aangesloten ondernemingen enerzijds en Ne- derhorst-bedrijven anderzijds. Dit is volgens Zoethout een merkwaardige ontwikkeling, ge zien tegen de achtergrond van de onlangs bereikte "principe-over eenkomst" tussen Ogem en het ministerie van economische za ken, waarbij nog slechts werd ge sproken over enkele "rest- problemen" bij de overneming van Nederhorst. Bij het ministerie van economische zaken in Den Haag, één van de drie betrokken partijen bij on derhandelingen over de Neder- horst-bouwpoot, noch bij de Ogem, was iets bekend over de- door de bouw- en houthonden FNV geuite vermoeden dat Ogem zou willen afzien van samengaan met Nederhorst. AMERSFOORT (GPD) - De koel- kastfabriek Van Swaay in Amers foort gaat dicht. De sluiting bete kent het ontslag voor alle 200 werknemers. Het personeel en de vakbonden zijn gisteren inge licht. Bij Van Swaay, de enig overgeble ven fabrikant van diepvrieskis- ten en -kasten in de Benelux, vond in het begin 1978 reeds een reorganisatie plaats, waarbij de vestiging in Emmeloord werd ge sloten en ongeveer 110 perso neelsleden moesten afvloeien. Oorzaak hiervan was de stagnatie van de afzet van diepvriezers op de Europese markt. Hoewel toen, blijkens het rapport van een organisatiebureau, de voortzetting van het bedrijf op zuiver financieel-economische gronden een moeilijke zaak zou worden - er zou zeker nog enige jaren met verlies gewerkt moeten worden wilde Internatio Muil waartoe Van Swaay behoort de onderneming toch een kans ge ven. Dit zegt de directie in een uitgegeven verklaring. Inmiddels is echter gebleken dat de totale marktomvang voor diep- vrieskisten en -kasten aanzienlijk lager uitvalt dan de toen gemaak te ramingen, waardoor de afzet van Van Swaay aanzienlijk ge ringer is geworden en dat ook voor de komende jaren zal blij- CODE pttpost 'V.'.T-1.' M t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7