Wil Boon: "Ik me nu een Anderhalf jaar met 3 kinderen op één kamertje ;A_ KVK WIL HAAST MET AANPAK VAN BRUGGEN op de klok, dag en nacht, heen en weer ALTIJD hoek van holland hbs» cg§ harwich Restauratie waterpomp Garenmarkt ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Voor bijna drie ton (driehonderdduizend gulden) heeft Wil Boon (31de laatste an derhalf jaar verwoond. Voor dat geld had een aardig optrekje neergezet kunnen worden. He laas voor Wil is het besteed aan de kosten van het levensonderhoud van de afgelopen achttien maan den. Met haar drie kinderen (8,12 en 13 jaar) woont Wil Boon nog steeds in de Cortona-stichting, a riason van 108 gulden per dag, per persoon. Het ziet er naar uit dat er nog een ton bijkomt als er niet snel iets aan haar situatie verandert. Een brokje voorgeschiedenis. Door familieomstandigheden werd Wil gedwongen haar huis in Deven ter te verlaten. Ze trok rond in haar caravan, waarmee ze na een aantal omzwervingen in Leiden terecht kwam. Een halfjaar stond ze op de Willem de Zwijgerlaan toen haar caravan werd vernield. Via maatschappelijk werk kwam ze op 27 augustus '77 in Cortona, een opvang- en begeleidingscen trum voor alleenstaande ouders met kinderen, terecht. Na wat ju ridische touwtrekkerij over de vraag van welke gemeente de So ciale Dienst de kosten van het verblijf in Cortona (toen 99 gul den per dag) op zich zou nemen kon ze voorlopig in het opvang centrum blijven. Terecht, want ze bevond zich toen in een crisissi tuatie. Langzaam aan veranderde die situatie en ging Wil uitzien naar zelfstandige woonruimte voor zichzelf en haar drie kinde- En toen ontstond de vicieuze cirkel. De crisis was voorbij, maar ont stond wederom door haar te lan ge verblijf in Cortona. Vanzelf sprekend was de eerste gang van Wil naar bureau Huisvesting om zich als woningzoekende te laten registreren. Ze kreeg er nul op request, wilde ze worden inge schreven dan moest ze (volgens de toen geldende normen) twee jaar in Leiden woonachtig zijn of voor honderd procent econo misch gebonden zijn aan de stad. Wil voldeed niet aan die normen. Haar werd geadviseerd het maar eens in de regiogemeenten te proberen. Ze schreef er zo'n vijf tien aan, echter zonder resultaat. Na ettelijke vergeefse pogingen om alsnog bij Huisvesting inge schreven te worden probeerde Wil om via een makelaar aan woonruimte te komen. Ook in de particuliere huizenmarkt bleken enorme wachtlijsten gehanteerd te worden; bovendien waren de prijzen in de vrije sector voor Wil - zij heeft weduwenpensioen - onbetaalbaar. Ondanks de krap pe huizenmarkt wilde zij in Lei- Wil Boon op haar kamer in Cortona Vier bedden vo in beslag. Rommel is weggestouwd onder de bedden. r haar en haar kinderen nemen bijna de hele qppèrvlakte Vragen van PvdA-raads lid J. Hes LEIDEN - Het PvdA-raadslid Joyce Hes heeft B en W vra gen gesteld over de toegan kelijkheid van de gemeen- teOijke instellingen) naar aanleiding van de ervaringen van mevrouw Boon. Het is Wil Boon nooit gelukt een af spraak te maken met bureau Huisvesting, noch* met de wethouder. Joyce Hes vraagt zich nu af hoe de gebrekkige toegankelijkheid van de ge meente te rijmen valt met de wens van burgemeester en wethouders om de service aan woningzoekenden te ver beteren. Ze vraagt het college wat zij denkt hieraan te gaan doen. Wat het nieuwe afspra kensysteem van bureau Huisvesting betreft is het raadslid bang dat juist aan de categorie nijpende gevallen onvoldoende aandacht wordt geschonken. De tijd tussen het moment waarop de (wo ning) nood het hoogst is en de afspraak is te lang, zo vindt Joyce Hes. Ze vraagt het college of het vindt dat tussen de instellin gen als Huisvesting en de So ciale Dienst geen regelmatig overleg zou moeten plaats vinden over de problemen van de gezamelijke cliënten. Overleg ontbreekt momen teel volkomen, zo is het raadslid gebleken uit de ge brekkige toegankelijkheid van Huisvesting voor een ambtenaar van de Sociale Dienst. Tenslotte stelt ze voor om over deze problematiek een geza melijke vergadering te beleg gen met de raadscommissie volkshuisvesting en 'maat schappelijke aangelegenhe den. den blijven wonen. Ze had hier inmiddels vrienden gemaakt, haar kinderen konden op een goede school terecht. Bovendien had ze haar "woonrecht" in de stad van herkomst verspeeld doordat Wil de afgelopen jaren vele plaatsen heeft aangedaan. Uiteindelijk dreigde haar advo caat een AROB-(wet Administra tieve Rechtspraak tegen Over- heids Beslissingen) procedure in te spannen. Dat hielp. Na ruim een jaar soebatten werd Wil op 4 oktober 1978 bij Huisvesting in geschreven. Niet dat ze zich daarmee automatisch zelfstandi ge woonruimte heeft verworven. Weliswaar beloofde de betref fende ambtenaar haar dat ze bin nen een half jaar een huis zou hebben, maar toen de maat schappelijk werkster van Corto na die belofte schriftelijk beves tigde hoorde ze niets. Geen mens bleek iets van die toezegging af te weten - zij staat niet zwart op wit. Dus woont Wil Boon nog steeds in Cortona. Ze leeft daar met drie kinderen op één kamertje. Bewe gingsruimte heeft ze nauwelijks. Doordat de kamer vier bedden moet bergen blijft er nauwelijks loopruimte over. De spullen zijn onder de bedden gepropt. Speel goed voor de kinderen kan Wil niet aanschaffen: daar is geen plaats voor. Wil over haal verblijf in het kamertje: "Je voelt je geen normaal mens meer. Het is net of je in een gevangenis zit. Je kunt je eigen leven niet leiden. De kinde ren worden geblokkeerd door de krappe woonruimte. Ze leren slecht, hebben geen ruimte om huiswerk te maken." Wil Boon voelt zich machteloos en in de steek gelaten ("Eerst geven ze je goede hoop en als je dan belt of schrijft zijn ze er nooit. Ik heb nooit antwoord gekregen op brieven aan de wethouder"). Daarom besloot ze met directeur Klerx van Cortona ruchtbaarheid aan haar situatie te geven. De raadsleden Zonnevylle (WD), Corry Kramp (CDA) en Joyce Hes (PvdA) zijn benaderd. Laatstgenoemd raadslid heeft inmiddels al vragen gesteld aan B en W over de situatie van Wil Boon. Klerx: "Waar het ons nu om gaat is dat het heel slecht is om zo lang op één kamer te zitten. Onze in stelling is daar ook niet op bere kend. Wij zijn een opvanginsti- tuut voor crisissituaties, maar dit kun je geen opvang meer noe men. Bovendien houdt Wil bui ten haar schuld om ruimte vast die hard nodig is voor anderen. We hadden vorig jaar 800 opna me-aanvragen, we konden er slechts 160 plaatsen." Floor Busman, de maatschappelijk werker bij de Sociale Dienst die zich met "het geval-Boon" bezig houdt: "Wij voeren, en niet onte- gemeente geen boodschap hebben. Van de 432 gulden per dag die Wil en haar kinderen kos ten brengt de gemeente 90% in rekening bij het rijk." Overigens zegt Busman het "moeizaam werken" te vinden met bureau Huisvesting. "Contact tussen Huisvesting en ons is er helemaal niet. Ik weet 't, mensen kunnen zich niet indenken dat twee ge meentelijke instellingen zelfs geen overleg hebben, maar het is zo. Als ik een afspraak met Amptmeijer (adjunct-chef Huis- vestig, red.) wil maken moet ik vier weken wachten." Volgens Busman is er een gat in de hulpverlening ontstaan doordat Huisvesting woningzoekenden sec afwijst. "Wij proberen in dat gat te springen. Want het meest trieste van de zaak-Boon is dat hij, hoe schrijnend ook, niet uniek is." Een huis kraken. Dat is volgens de maatschappelijk werkster van Cortona nu nog de laatste oplos sing. "Maar dat kun je haar niet aandoen, met drie kinderen. Bo vendien heeft ze al genoeg mee gemaakt." Bij de gemeente is men van de situatie waarin Wil Boon leeft op de hoogte. De be trokken wethouders, Schoute en Tesselaar, zijn het er nog niet over eens of mevrouw Boon nu wel of geen voorrang moet krijgen op de lijst van Huisvesting. Het bureau zelf vindt van niet, Schoute van wel en Tesselaar tenslotte zit tus sen die meningen in. Wil Boon zelf is het wachten beu. "Ik wil nu wel eens van de Sociale Dienst af, want nu voel ik me net een bedelaar." MIEP DE GRAAFF Miljoenste bezoeker LEIDEN - In de Ton Menken Ijsbaan aan de Vondellaan wordt binnenkort de miljoen ste bezoeker verwacht. Aan vankelijk zou het enkele we ken eerder zijn maar door de aanhoudende vorstperiode was het bezoekersaantal lager dan werd geraamd. De over dekte ijsbaan werd op 23 ok tober 1976 voor het publiek geopend. Ton Menken: "Bin nen drie seizoenen een mil joen. Dat bewijst dat de baan voor Leiden en de regio in een enorme behoefte voorziet". ADVERTENTIE Méér weten. Dienstregeling en Big Ben Tours programma van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub. Bij de ABN, de AMRO of RABObank Bij NS-inlichtingenkantoren Of bel rechtstreeks SMZ, tel. 01747-3944. ook voor inlichtingen over vrachtvervoer Churchillbrug en Valkbrug De oude waterpomp op de Garen- markt wordt in de loop van dit jaar gerestaureerd. Burgemees ter en wethouders hebben beslo ten om 32.000 gulden uit te trek ken voor de restauratie van de monumentale pomp. Deze be slissing moet nog de goedkeuring krijgen van enkele commissies uit de gemeenteraad. De waterpomp dateert deels uit de 17 e en 18 e eeuw. De fraaie zand stenen sajetklos (garenklos) die de pomp bekroont dateert uit de 17e eeuw. De hardstenen en hou ten onderbouw is later ver nieuwd ën stamt uit de 18e eeuw. De pomp aan de Garenmarkt is een van de weinige overgebleven waterpompen in Leiden. In vroeger eeuwen - voor de aan wezigheid van waterleiding - be schikte ieder stadsdeel over zijn eigen waterpomp. Er staan in Leiden nog pompen bij de Hooglandse Kerk en aan de gevel van het stadhuis. Na de restaura tie blijft het exemplaar aan de Garenmarkt overigens buiten werking. LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land wil dat de gemeente de Churchillbrug en de (verbrede Valkbrug) zo snel mogelijk aan pakt. Volgens de Kamer zijn deze voorzieningen noodzakelijk om de Leidse binnenstad zo goed mogelijk bereikbaar te houden. De Kamer reageert met deze stel- lingname op de gemeentelijke planning van kapitaalwerken (werken aan bruggen, grachten en wegen) voor de komende jaren -(1979-1983). De voltooiing van de Churchill brug- is volgens de Kamer van belang vanwege het wegvallen van de toegangsroute naar de binnen stad via het Noordeinde. Bij de voorgenomen werkzaamheden aan de Haagweg ziet de Kamer de Churchillbrug als een aanvaard bare omleidingsroute. Daarnaast ziet men de brug ook van belang als de Morssingel en de Rijnzichtbrug (tussen Haag- en Morsweg) afgesloten worden. De Morssingel wordt mogelijk afge sloten voor autoverkeer als de woningbouw daar klaar is. De Rijnzichtbrug wordt afgesloten vanwege de aanleg van een nieu we verbinding. De Kamer ziet de verbreding van cte Valkbrug ook als noodzakelijk voor de bereikbaarheid van de binnenstad. "Pas als de Valkbrug tweezijdig berijdbaar zal zijn, mag naar onze mening begonnen worden met de verbetering van het wegenbeloop om en nabij de molen De Valk, de riolering van de Lammermarkt, het aanpassen van het Stationsplein en met de werkzaamheden aan de walmu- ren langs Galgewater en Bees tenmarkt. De Kamer komt in zijn reactie ook terug op de plannen voor een parkeergarage onder het Galge water bij de Beestenmarkt. Vorig jaar lanceerde de Stichting Leid se Binnenstad (overkoepeling bedrijfsleven) het idee voor een parkeergarage onder het Galge water. In dit plan was opgenomen dat vanwege de kosten en de prakti sche uitvoerbaarheid tegelijk met de aanleg van de garage de walmuren aangepakt zouden worden. Overigens reageerde de gemeente vorig jaar in eerste in stantie afwijzend op het plan voor de ondergrondse garage. In de toekomst plannen voor de bin nenstad (structuurplan) is de ga rage ook nog opgenomen. Ondanks de afwijzende houding van de gemeente vraagt de Ka mer om het werk aan de walmu ren uit te stellen. De Kamer wil dit uitstel omdat men nog steeds bezig is met onderzoek naar de bouw van een parkeergarage on der het Galgewater. Ook de ver nieuwing van de Blauwpoorts- brug zou daarop volgens de Ka mer moeten wachten. MIJNE BIJDRAGE VOOR EEN KLOK VAN DE LEIDSCHE JEUGD IN ONS CARILLON Stadhuisbrand. De historische brand in het Leidse stadhuis op die barre winterdag in februari 1929 spreekt nog altijd zeer tot de verbeelding van vele Leide- naars. Daar kwam ik deze week achter door de vele tele foontjes van abonnees die in formeerden hoe men aan een afdruk kon komen van de fo to's die in onze krant ge plaatst waren. Overigens fo to's die afkomstig zijn uit ons onvolprezen gemeentearchief. Niet uit het gemeente-archief is bovenstaand kaartje dat. ik deze week van iemand kreeg. Er moeten er in 1929 honder den van in omloop zijn ge weest. De "Leidsche jeugd" kreeg zo'n kaartje wanneer men een paar centen bijdroeg in de kosten van een nieuwe carillonklok. De achterkant van fiet kaartje bevat de volgende tekst: In den nacht van den 11 den op den 12 den Februari 1929 werd het Leidsche Stadhuis en zijn treffend schoone gevel van den bekenden bouwmees ter Lieven de Keg een prooi der vlammen. Stadsbouwhuis Goed. het Stadsbouwhuis is deze week dan officieel in gebruik genomen, maar nog altijd is er geen definitieve naam. De sprekers hadden het er maan dag ook zichtbaar moeilijk mee. Burgemeester Vis ver meed nauwlettend het woord stadsbouwhuiste noemen, de bouwer sprak over hel "stadskantoor" en directeur gemeentewerk ir. Vos had het simpel over "het gebouw". Alleen wethouder Van Dam liet zich de naam Stadsbouwhuis ontvallen, maar juist hij moet beter wetenTenslotte heeft de gemeenteraad bij motie ver ordonneerd dat een nieuwe, betere naam gevonden moet worden. Tenslotte stuitte de naamgeving "Stadsbouw huis" op onoverkomelijke ambtelijke bezwaren. Geen Stadsbouwhuis dus. maar wat dan wel? Dwalend door de catacomben van deze fraaie bouwkundige creatie stuitte ik bij de opening op een mededeling met het opschrift: "Denk Mee!". Het bleek een oproep aan ambtenaren om zich uit te putten in het beden- Over de diepgang van de amb telijke inventiviteit moet niet te gering gedacht worden. Oordeelt u zelf over de aange dragen suggesties: Slakken huis, Oudeliedenhuis, huize Tweest rijd, Vosseholnaar de d i recteu r gemeente we rken Waalhaven naar de wethou der van. stadsontwikkeling), Bouwbolwerk en "de Laatste STek". Spoorbomen De discussie over de hele en hal ve bomen is voorlopig dus be slist ten gunste van de hele bomen. Leiden weerstaat de moderne ontwikkelingen, rukt zich los uit de vaart der volkeren en houdt het bij de oude vertrouwde handbe diende hele bomen. U begrijpt het, ik heb het over de spoorwegovergangen bij de Morsweg en de Haagweg. B en W geven de Spoorwegen geen toestemming om daar ahob's aa n te brengenSucces voor de actievoerende wijkbewoners en een unieke tegenvaller voor de Spoorwegen. De reactie van NS was er een van berusting en onbegrip. Zo van, ze moeten het zelf maar weten in Leiden, maar het wachten bij die overgangen duurt alleen maar onnodig langer en'geeft de weggebrui ker overbodig oponthoud. Nou, laat ze daar bij de NS maar oppassen, want het zijn eigenzinnige mensen die Lei- denaars. Nog even en we draaien de klok hier helemaal terug. Verdwijnen de spoor bomen helemaal en moet de trein stapvoets door Leiden rijden, voorafgegaan door een man met een rode vlag. Spoorbomen 2 Natuurlijk zou het probleem van overgangen opgelost kunnen worden door de spoorlijn omhoog te brengen, zodat de Haagweg en de Morsweg viaducten krijgen. Daar vraagt de gemeente Leiden al tientallen jaren om. Maar op dat punt is het nou NS weer die n iet zo hard loopt. Voorlichting Nog altijd is PvdA-raadslid Leo Meijer niet benoemd tot gemeentelijk voorlichter. Als ik het goed begrijp heeft dat niets te maken met de weer standen tegen deze gerucht makende benoeming, maar alles met ambtelijke procedu res die naar het lijkt veelom vattend en in elk geval lang durig zijn. Bij alle voor en tegen over deze benoeming heeft zich deze week ook de "Vereniging van Voorlichtingsambtenaren in Nederland" in de discussie gemengd. Voorzitter Gerrit Schilder kapittelde het ge meentebestuur van Leiden publiekelijk in een briefin het NRC/Handelsblad. Volgens Schilder negeert Leiden 'de alom gestelde eisen van vakbekwaamheidis voorbij gegaan aan de "normale sol licitatieprocedure" en wordt een raadslid dwars door een uitstekende kandidaat heen, op een aardig betaalde baan gedrukt. let een dik aangezette be zorgdheid constateert hij: "In één klap wordt hetgeen de georganiseerde jtverheids- voorlichters hebben opge bouwd aan kwaliteitsverbe tering door studie en ervaring zo'n vijftien jaar achteruit geworpen naar de tijd dat een voorlichter werd benoemd "omdat het wel een aardige jongen is". In zijn kritiek zegt Schilder het zelf al: Voorlichtingis een gecompliceerd vak gewor den". Ik ben dat helemaal met hem eens. Het blijkt maar al te zeer uit zijn brief. Of Leo Meijer nu een "aardige jongen" is, laat ik in het mid den. Of hij kwaliteiten heeft kun je betwisten. Maar dat er geen normale sollicitatiepro cedure is geweest blijkt uit niets. Behalve dat de voorzit ter van de Vereniging van Voorlichtingsambtenaren in zijn kritiek flink overdrijft, verzuimt hij ook een aantal feiten te vermelden. En dat als Fietser De ijzige winter maakt de dap pere fietser de laatste weken tot een veelgeplaagd wegge bruiker. IJzel, sneeuw en dooi treffen de onvervaarde pe daalridders op hun pad. De ene dag glijje weg, de volgen de sneeuw je onder en bij het smelteftsvan de winterse zege ningen valt de blubber troep je ruimschoots ten deel. Tussen die slechte dagen door voel je je als fietser weer even de koning te rijk. Zo niet begin deze week in de Breestraat. Staat daar bij een steegje le vensgroot een fraaie aandui ding richting, sla je niet ver der gehinderd door autover keer volgzaam af en stuit je pijnlijk op een "steeg-brede" Vliko-bak. Voortaan zigzag ik maar weer driftig tussen het autoverkeer door. Dan zie je tenminste de gevaren. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3