Daihatsu Charade XTE betrouwbaar in barre tijden ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 AUTO PAGINA 33 i onder het motto "I luv Cherry" de jongste van Datsun meer bekendheid te geven. D« exotische schonen uit het land- van herkomst. In fleurige na tionale dracht. Pyramide-ja- ponnen: smal over de schou ders, heel breed van onderen. Overigens bleken die meisjes al vele jaren in ons land te zijn. De studente twaalf, de pianiste acht jaar. Heerlijk gebroken Nederlands: "Veil plessier..." -~ Ook Skoda had voor nationale dracht gezorgd. Of moeten we zeggen: de Voorschotense im porteur Englebert. Om het tachtigjarig bestaan en het 25-jarig importeurschap van Skoda wat luister bij te zetten. De "Tsjechische" dames ser veerden op een heus terrasje. Maar onder het RAI-dak moest de zon ontbreken. He laas... HAI-directeur Willem C. van der Klugt u weet wel: die gro te Amerikanen langs de weg in Rijnsburg) had ook een ter rasje laten bouwen. Maar wel met een groot hek erom heen. Opdat het publiek niet al te dicht bij zijn kostbare Aston Martins kon komen. Wagens van meer dan een ton zijn vaak gretige objecten voor vele grijpgrage handen op de RAI. Een kostelijke coupé en een inmiddels bijna unieke cabriolet. Met als klapstuk van deze kleine veiling een Lagonda. Niet de duurste wagen van de show. Dat was de Camargue van Rolls Royce. (ongeveer 350.000 gulden). Maar met zijn 2'/2 ton mocht de Lagonda er ook zijn. Een bedrag waar je ook vandaag de dag nog een leuk huisje voor kan ko pen. Men hoeft echt niet hard te hollen om er een te bestellen. Die dingen worden met de hand op maat gemaakt. En dat duurt een tijdje. "Je zult het niet willen geloven, maar er zitten al twee kopers op te wachten. Gekocht van het plaatje", vertelde Van der Klugt. "En dan rijden met de tankwagen erachter?"vroe gen wij. "Ja. ze gebruiken in derdaad heel wat. Maar in één geval is dat geen probleem: die is voor een di rectielid van een benzine maatschappij..." Hemels blauw school in Driebergen opge trommeld om op de stand in formatie te geven. Vroeger waren die stands overbevolkt met verkopers uit alle delen van het land. Maar steeds meer importeurs huren daar nu speciale krachten voor. Gastvrouwen in vele kleuren. Hemelsblauw of stemmig donker grijs fluweel, zoals bij Mercedes Benz. Toyota had een heel leger in grijs en blauw gestoken scho lieren op de been. "Het lijkt wel een klasje", grapten wij tegen de Leidschendammer Grader. Hij vond het hele maal niet leuk. "Man, we zijn al tijden bezig om dat alles te organiseren en die knullen te instrueren". Natuurlijk zijn er tijdens zo'n show achter de schermen altijd mensen aan wezig, die de „vreemde" gast vrouwen en -heren kunnen bijspringen, maar het gros van de vragen kunnen zij na zo'n stoomcursus wel opvan gen. Luchtledig Op de stand van General Motors ging bij de voor bezichtiging de meeste aandacht naar het gezellige "open huis" in het midden van de stand, waar de kraan rijkelijk vloeide. Zodat de knappe juffrouw die verderop de zegeningen van de draaiende Vauxhall Carl ton in een microfoon stond te blazen in feite in het luchtle dige praatte. We troffen daar ook Autovisie hoofdredacteur Nico de Jong, die volgens zijn zeggen twee duizend presentie-exempla- ren ivilde slijten van het dikke boek waarin de testen van zijn autoblad zijn gebundeld. In de verkoop kost het boek 17,50. Hij vond dus wel af trek British Leyland - die tegen woordig BL Nederland heet - had nog eens extra pech. Juist op het moment dat het toch al zo geplaagde merk de pers nog eens wilde wijzen op de nieuwtjes die de grote stand had te bieden, haalden een aantal medewerkers in En geland het weer in hun hoofd te gaan staken. Voor de zo veelste maal lag de boel plat. Dus bleef er niet veel over van het feestelijke van de ontmoe ting van de pers. Maar geluk kig was er een hoge ome van de fabriek aanwezig, die be reid bleek voor de journalis ten wat water op het sta- kingsvuur te gooienMaar een opmerking als "British Ley land wil overleven" bleef toch wel even hangen In de bus De uit Alphen aan den Rijn af komstige Daihatsu - directeur Waringa konden we op de show zelf niet ontdekken. Maar we hadden zijn gezicht 's ochtends vroeg al gezien. Het stond op de banderol van een ochtendblad, dat thuis in de bus was gegooid. In het be geleidend tekstje vroeg Wa ringa onze aandacht voor de speciale inlage, die aan zijn jonge Japanse merk was ge wijd. Zijn secretaresse vertel de ons later dat het heel wat organisatie had gevergd om alle auto journalisten zo ma- tineus te kunnen bedienen. Wat we als kranteman grif geloven HNG-directeur Karl (uit Oegst- geest) en zijn mannen van het bedrijf dat in Sassenheim een beetje opzij moet voor de Schiphollijn hadden een aparte ontvangst voor de pers op touw gezet. Om nog eens te onderstrepen hoe perfect die gestaalde perfectie nu draait. Het is ook nauwelijks meer te geloven dat het nog maar een paar jaar geleden is dat geen Nederlander ooit van Mitsu bishi had gehoord Auto van het jaar Feitelijk had Maarten Blietz uit Wassenaar de gelukkigste man van de show moeten zijn. Hij doet public relations voor Chrysler, de firma die zoveel auto's van het jaar in haar programma stopt. Nu weer de Horizon. Dus feest voor Chrysler. Dat zou men den ken. Maar het betekent een heleboel rompslomp voor Maarten Blietz, omdat de uit reikina van de trofee ditmaal in Nederland plaats had. De auto van het jaar wordt - om een voorbeeldje te geven - ge kozen door meer dan vijftig journalisten uit zestien Euro pese landen. En die juryleden moetje als p.r.-man toch maai mooi naar Amsterdam halen En dan zijn er nog een hele boel andere mensen die je moet uitnodigen om nog enig rendement uit die uitverkie zing te kunnen halen. Enfin, het kost heel wat om allei goed rond te krijgen. Niet al leen aan geld, maar ook aan energie, tijd en zorgen. Het is inmiddels allemaal achter de rug. De journalistieke juryle den, de gemobiliseerde gas ten, de directieleden, ze zijn allemaal weer op honk terug gekeerd. De organisatie van het feest verliep vlekkeloos, inclusief het vuurwerkje op een schuit in de Amstel. Maar we konden begrijpen dat Maarten Blietz de dag tevoren er niet zó stralend bij liep. Misschien vroeg hij zich af of het niet de "auto-van-de- eeuw'kon worden. Dan kom je zo'n drukte maar éénmaal te gen Kleurige klederdracht uit Zuid-Korea omlijstte het de buut van Hyundai's Pony. Onder barre weersomstandighe den hebben wij de kleine Chara de van het nieuwe Japanse merk Daihatsu bijzonder leren waarde- Dat was vorige maand. Het was toen griezelig slecht: sneeuw stormen, ijzel, spekgladde we gen. Alles behalve aantrekkelijk om eruit te gaan. Lopend niet. Fietsend niet. Maar ook niet met de auto. Het aantal gedeukte wa gens dat men langs de weg zag toonde wel aan hoe moeilijk het was in die dagen normaal over eind te blijven. Met de Charade is ons dat gelukkig toch gelukt. De kleine, pittige voorwielaandrijver stond verras send vast op zijn wielen, bleek heel gemakkelijk te hanteren en was bij kleine glippertjes een voudig weer in het rechte spoor te krijgen. Zodat we hem heelhuids konden terugbrengen bij de Rot terdamse importeur. Die had ons een Charade XTE meegegeven. Een van de luxueu zere typen van dit drie cilinder viertakt model. Motorisch is er geen onderscheid tussen de goedkoopste Charade XO, die sinds de recente prijsverhoging 11.300 kost en de XTE, die met een vijf versnellingsbak bijna veertien mille kost. "Onze" XTE - met vier versnellingen - moest bijna 13 V2 mille opbrengen. Dat is toch eigenlijk wel een stevig prijsje voor zo'n karretje, welke Hel RAI-geweld is alweer zowat achter de rug. Morgen de laat ste kans voor het automin- nend publiek om te schuifelen, te duwen, te kijken, te gluren, te tasten, te testen en... eventu eel te kopen in het gigantische Amsterdamse gebouwencom plex. Morgenmiddag gaan de luiken voor twee jaar dicht voor Neerlands grootste auto etalage. Dan is het kolossale kijk- en koopspel voorbij. In dat geheel hebben de auto- journalisten een vette streep voor. Al sinds jaar en dag is het de gewoonte dat zij een dag voor de opening het „pa radijs van glanzend blik" mogen binnengaan. Om alles op hun gemakje te kunnen be kijken. Meestal een gezellige happening. De public rela- tions-mensen poetsen hun kraampje nog eens extra op, zorgen voor een natje en een droogje, mobiliseren hun di rectieleden en tijdens een ge noeglijk babbeltje gaat het nieuws glad van de hand. In het verleden waren dan de standbouwers, de schilders, de elektriciens, de autopoet sers en anderen nog druk in de weer. De laatste dag voor de eigenlijke opening in de och tenduren moest tot op de bo dem worden benut. Paasbest Ditmaal lagen de zaken anders. Omdat verkeersminister Tuijnman toch naar A.mster- dam kwam om de onder grondse parkeergarage naast het RAI-complex plechtig voor geopend te verklaren kon hij in één adem door de ten toonstelling zelf even leven inblazen. Natuurlijk zou hij dan even de show oplopen om de boel te bekijken. Zodat elke zichzelf respecterende auto firma ervoor zorgde er die dag al op zijn paasbest bij te staan. De werklieden hadden hun werk gedaan, ze konden gaan. Overigens was die parkeerga rage op de onderste verdie ping al in gebruik toen de mi nister op de bovenste laag zijn woordenstroom losliet. Al uren tevoren hadden de jour nalisten er hun auto's mogen neérzetten. Nu zijn parkeer garages van zichzelf al niet van die vriendelijk lokkende onderkomens, maar als zo'n ding er dan nog hol en leeg bijstaat is het helemaal een luguber betonnen spelonk. Maar van de andere kant: die dag was weer eens alles beter dan de ijzig gladde straten. En boven lonkte de nu eens kant en-klare autoshow. De ningen or~~ J-"* niddags dat openen 's uiiuuuys waren verdeeld. Maar in elk geval kregen wij —~s alles te r~'u~ 1(behalv op de Lotus-stand, die was leeg en bleef die dag leeg. Zeker weer een Britse sta king.). Maar niet alleen wij kregen het complete auto-pa norama te zien, ook de con currentie kon het hart opha len. Iedereen ging bij iedereen op bezoek. De landelijke directeuren van Ford en General Motors liepen zij aan zij de nieuwtjes te be kijken. Een directeur van BMW - die uit München was komen overwaaien o.m. om de Nederlandse pers te vertellen hoe goed het wel gaat met het Beierse merk - zagen wij in een nieuwe Datsun Cherry klauteren. Tot groot genoegen van de Lissese p.r.-vrouwe Judith Kokernoot, die het al leen maar mooi vindt als ie mand interesse heeft voor haar nieuwkomer. Ze heeft om die belangstelling op te jagen zelfs de drie dames LUV afge huurd. De stand was als het ware behangen met enorme posters van het welgeschapen trio. We hebben de meisjes zelf niet kunnen ontdekken. Al leen op de muur... Exotisch De merken probeerden elkaar trouwens toch af te troeven op het gebied van presentatie en service. Het nieuwe Koreaan se merk Hyundai had de stand opgefleurd met enige deRAI^C'en' duwen, kijken, tasten, testen. Tussen de mensen door is er nog wel een auto te zien op men zal begrijpen was daartoe tijdens die slechte weersomstan digheden maar sporadisch gele genheid, maar we hebben met plank-gas de naald van de snel heidsmeter toch een enkele maal tegen de 140 kunnen krijgen. Verder kwamen we niet. Maar om dan te zeggen dat deze Charade nog een plezierig "rij-ijzertje" is zou toch teveel zijn. Eigenlijk ook logisch, ze is niet ge maakt voor dat grove scheur- werk. Zo'n dicht gebundeld krachtbronnetje heeft dan al zijn energie nodig. Hij moet zich tot prettige eigenschappen men er ook in kan ontdekken. Een wa gentje van nog geen drieëneen halve meter. Met een motor van nog geen duizend cc. Dan kan men moeilijk volhouden dat men een fiks brok auto in -handen krijgt. Maar - dat moet ook wor den gezegd - men heeft gewoe kerd met de "talenten", die deze Charade van de Japanse fabriek heeft meegekregen. Ondanks de kleine afmetingen heeft het wagentje van binnen redelijk wat ruimte. Er gaan als het moet heel wat makke scha pen 111 dat hok. Maar zelfs als het niet móet kunnen vier personen er een alleszins acceptabele zit plaats vinden. Wat mede verge makkelijkt wordt door de vier deuren. (Als we althans de ach terklep niet als vijfde deur mee rekenen). En de constructeurs hebben met het belangwekkende drie cilin der motortje ook heel geraffi neerde dingen kunnen uithalen. "De met een oneven cilinders ge paard gaande trillingen haalden zij uit de motor met behulp van twee tegen de krukas in draaien de balansassen", liet de impor teur ons weten. Een principe dat we al eerder bij andere Japanse auto's zijn tegen gekomen. Inderdaad zorgt het voor iets meer rust. Maar we kunnen desondanks niet zeggen dat dit bijna 1000 cc tellende mo tortje helemaal geruisloos is. In tegendeel, het produceert nog aardig wat leven. Vooral als men eens gaat proberen wat meer snelheid onder de mo torkap vandaan te halen. Zoals vraagde krachten te leveren en dat doet hij niet zonder proteste- Maar hij blijft dan wel zuinig. Dat moeten we hem grif toegeven. Op die slechte wegen in de barre kou in de stad gebruikte hij op elke elf kilometer één liter benzine. Maar toen hij eenmaal de ruimte kreeg en op wat betere wegen even lek ker kon uitdazen kwam het ver bruik niet onder de één op vijf tien. En volgens de importeur kan het nog zuiniger. Dergelijke zuinige karretjes komt men niet zo vaak tegen. De tandheugelbesturing, de onaf hankelijke voorwielophanging, de schijfremmen voor en trom mels achter, de radiaalbanden en meer van dergelijke bijzonder heden wijzen op een moderne constructie. Maar helaas ging men niet zo ver dat er ook achter voor een onafhankelijke wielop hanging werd gezord. Men moet het daar nog met een starre ach teras doen. Weliswaar met een dubbel stel ar men, met een Panhardstang, schroefveren en telescopen, maar dat kan het gemis niet helemaal goedmaken. Het blijft een beetje levendig, wat vooral voor de ach terin zittende passagiers soms een minder prettige ervaring be tekent. Trouwens, wat dat betreft moet er ons nog iets van het hart. De stoelen behoren ook niet tot het beste van de auto. De leuningen gaan nog wel. Die geven redelijk steun, maar de zittingen zijn aan de erg korte kant en dat werkt op den duur toch wel vermoeiend. Daar staan weer vele positieve pun ten tegenover een aantrekkelijk rustig gehouden dashboard, een gemakkelijk te bedienen ver snellingsbak, hendels en knop pen die stuk voor stuk eenvoudig binnen handbereik zitten, een goede verwarming (wat vooral in onze testperiode uiterst belang rijk bleek) en een zeer complete uitrusting. Dat blijft een grote kracht van de Japanners. Accessoires, die men bij anderen vaak extra moet be talen, vindt men standaard op hun modellen. Dat gaat langza merhand ook steeds zwaarder tellen, want met zijn 13,5 mille vinden wij toch dat er bij deze Charade XTE heel wat is wegge vallen van de attractie die de Ja panners in ons land zo ver op weg hebben geholpen: de gunstige prijs. Maar wie dat er voor over heeft krijgt er een om te zien leuk au tootje voor terug, dat - zoals ge zegd - uiterst handelbaar is, pittig zijn weg te vinden (ook onder moeilijke omstandigheden), ui terst zuinig in gebruik is en in het geval van de XTE met neerge klapte achterbank ook nog als een klein vrachtwagentje is te gebruiken. En dan moet men zijn levendigheid maar op de koop toe nemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33