Tzzm 5emicn({p ReMxetaaRt.uaniTem ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 Op een van de ruige tropische eilanden in de Indonesi sche archipel ligt een schat aan juwelen en geld be graven. Twee eilandbewoners willen die rijkdom op graven maar het ontbreekt hen aan de middelen. Ze zijn op zoek naar Nederlandse compagnons. Een spannend jongensboek. duimpje. Vele jaren bracht hij in het oerwoud door als guer rillastrijder. Het was niet lang geleden, 1975, dat twee Ne derlanders bij hem op bezoek kwamen. Ze zeiden op zoek te zijn naar mineralen en vroe gen hem als gids. Nog steeds opgewonden vertelt Ibn het verhaal van zijn tocht. Zij trokken langs het riviertje dat langs Dingers bossen stroomt, en zette daar hun tenten op. Op een gegeven moment ging Ibn uit jagen voor het avondmaal. Hiermee bezig hoorde hij wel het ge luid van een helikopter maar sloeg er geen acht op. Maar wat bleek toen hij terug kwam? Het kamp was verla ten de Nederlanders gevlo gen, en niet ver hiervandaan vond Ibn achter een wegge draaide steen drie vierkante, lege holen: Dingers schat was weggehaald! Ah. sindsdien wordt elke vreemdeling die in het stille provincieplaatsje blijft rondhangen argwanend bekeken.... Toen de Jappen het voormalige Nederlands-Indie binnen vielen begroeven de directeu ren De Zoet en Dinger al hun waardevolle spullen in een stil ver hoekje van hun plan tages. Dinger was de baas van een ter- pentijnfabriekje. De inlan ders verzamelden de hars van de bomen. Leegden de kleine kommetjes in houten contai ners die langs de bospaden waren gebouwd. En van tijd tot tijd werd de stroperige massa opgehaald en in Din gers fabriekje verwerkt. Toen de oorlog een eind maakte aan het Nederlandse bewind begroef de directeur zijn vermogen in drie kisten langs de oever van een klein rivier-, tje, niet ver van zijn bossen. De Zoet was een heel slechte koloniale theeplanter. Knar setandend weten de Indone siërs nog te vertellen dat hij zijn twee reusachtige honden, Dobermanns losliet op een ie der die ongevraagd zijn ter rein betrad. Hij was rijk. Zijn eigendommen vulden vieren twintig kisten, elk honderd kilo zwaar. Dat kon hij na tuurlijk niet allemaal zelf ver sjouwen en begraven. Hij charterde twaalf koelies om de kisten op vijf auto's te la den. De expeditie voerde naar een uithoek van een dal langs zijn theeplantage. Vreemdelingen Daar ergens werden de kjsten uitgeladen en in een straal van tweehonderd meter be graven. Om van alle getuigen af te zijn schoot De Zoet ver volgens alle twaalf helpers neer! Evenwel, één werd ge wond maar niet gedood. Hij ontkwam. Nu is hij een oude, oude man. Aan niemand heeft hij ooit zijn geheim verteld, behalve aan een bonkige, rui ge bewoner van de jungle. We zullen hem Ibn noemen. Ibn kent het gebied op zijn Üiecp^ootage /ggtY' -*•- K T J Javanen Het stadje aan het meer telt 40.000 inwoners, drie hotel letjes, een eigen elektriciteits fabriekje dat van zes uur 's avonds tot acht uur 's mor gens stroom levert, zoals overal is ook hier een legeraf deling die een oogje in het zeil houdt, er is een ziekenhuisje, een bouwvallig bioscoopje en een bankfiliaal. Het is koel, hoog in de bergen, de inwo- ners slaan dekens om zich heen als ze 's avonds nog de straat opgaan. Een donker volkje dat broedend kan zit ten staren over het serene meer, groen-blauw, met be boste bergtoppen omgeven. Alle notabelen van het stadje komen van elders: het zijn Javanen, die neerkijken op de enige machthebber afkom stig uit de streek zelf, de bur gemeester. Elke vreemdeling wordt er on- middelijk gesignaleerd. En de chef van de bank, laten we hem Suleiman noemen, heeft een levendige belangstelling voor elke bezoeker. Hij is door Ibn in het geheim van de schat ingewijd "omdat hij mij beschouwt als zijn zoon". De Javaan Suleiman houdt van intriges en fantastische ver tellingen.. Vertelt hoe hij Ibn in zijn macht heeft via een le ning van drie miljoen rupia's voor een houtzaagmachinc. Hoewel op een ander moment diezelfde machine gezamen lijk bezit is, deel van een schijnoperatie om in de bos sen te kunnen werken zonder argwaan te wekken. Ibn heeft intussen de zeggenschap rooit de nu ge storven De Zoet huishieldt. De Javaanse elite vormt een clan die elke week samen komt. En daar pocht Sulei man op zijn grote talenken nis: overgeplaatst van filiaal naar filiaal heeft hij heel wat van dc volkeren leren kennen die het Indonesische eilan denrijk bewonen. En hij laat trots als een kind de rappor ten zien van de Nederlandse school die hij bezocht heeft. En passant voegt hii getuig schriften ertussen van zijn korte militaire carrière om indruk te maken op de com mandanten van leger en poli tie: "Zag je hoe ze keken?" Naast de stugge, wat onbe holpen oerwoud vechter Ibn voelt Suleiman zich de gepo lijste intellectueel, het brein achter de operatie. Expeditie Om het geheime bos te laten zien stelt hij voor om 's mor gens zes uur in alle stilte er met.zijn Jeep op uit te trek ken. Het wordt half negen en behalve zijn duvelstoejager/ chauffeur gaat een hele en tourage mee van kinderen en volgzame knechten die ook wel eens een dagje uit willen. Zware windbuksen worden meegenomen. De urenlange autorit voert het gezelschap diep in de bin nenlanden over nauwelijks begaanbare wegen, en langs kleine nederzettingen waar Suleiman gelijk maar even wat schulden ophaalt. Het is regentijd en de bospaden zijn modderig. Hier en daar staat zo'n half doorgeroeste, lompe jaren-vijftig bus met panne langs de weg, de passagiers roken ontspannen een shag- gie in de berm. Even verderop verspert een afgebeulde vrachtauto het keienpad: de chauffeur staat wat hulpeloos met een gebroken drijfstang in zijn handen. Af en toe wordt uitgestapt voor een kop koffie. Suleiman en Ibn zijn de tracterende bazen, de entourage zit nederig aan een apart tafeltje. En maken de leiders een grapje, dan lacht het gevolg gewillig. Het eind van de tocht is een heu vel vanwaar het bos met de schat gezien kan worden. Suleiman en Ibn doen heel geheimzinnig. Niemand van de entourage mag weten waar deze expeditie ei genlijk voor bedoeld is. Ibn en Suleiman staan fluisterend op een afstandje, koekeloeren wat op een kompas. Maken zogenaamd kiekjes van el kaar maar het gaat om de ach tergrond "om de plaats van de schat vast te leggen". De en tourage hangt landerig wat rond. Met de windbuksen probeert ieder op zijn beurt het fruit van de bomen te schieten. Zo verwatert de expeditie. Het is te gevaarlijk er- verder op uit te trekken met al die mensen erbij. De schat blijft een mysterie! Verlangen De volgende ochtend is Sulei man ontroerd. Hij heeft heimwee naar de Nederland se tijd "toen alles beter was", en de Nederlanders die hem gemaakt hebben tot wat ie nu is. Verlangt terug naar zijn oude Java waar de mensen "meer beschaafd,' zijn. Hij wil met hulp van Nederlanders naar de schat gaan graven. De schat, als hij daar nou maar snel bij kon komen! Maar om de exacte plaats van de kisten te bepalen bijvoor beeld heeft hij een metaalde tector nodig. Die heb je hier niet. Nederlanders zijn be trouwbaar, die kunnen hem ermee helpen. Hij zal ze zo lang huisvesten. En als hij de schat heeft, de schat, ja dan is alles mogelijk. Dan gaat hij rentenieren, dan gaat hij naar Nederland. Wat ervan waar is, wat verzin sel? Indonesië is een vreemd land met lange lome avonden waar het gemakkelijk dro men is. Grillig is het land schap en grillig de fantasie van de bewoners. Maar wie een gokje wil wagen kan een aangename vakantie hebben en wellicht schatrijk terugkomen Wie het spoor wil volgen met Ibn en Suleiman kan hun adres krijgen bij schrijver de- Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (rbet vermelding van naam, adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden i v.«* Lucille Visser (6 jaar) Vondellaan 76 Leiden Michiel Berends (9 jaar) Zoeterwoudsesingel 67, Leiden Er gingen twee appels over de weg. Toen zei de één tegen de ander "Kijk uit, een Rols". Maar het was te laat, hij reed over de appel. Toen zij de andere appel tegen de appel die was over gere den: "Dag appelmoes" Els Brussee Goudenregen Plantsoen 20, Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31