Groot tumult in Kamer bij woningbouw-debat m icüaniBu Zuid-Holland kiest voor tweedeling Bouw van villa's wordt afgeremd „Uitzending naar Libanon onrechtmatig" "Wat ook een voordeel is, je krijgt alles over je hypotheek zo duidelijk uitgelee 3d." Het zonnetje in huis... VOORJAAR TOCH IN AANTOCHT. Minister Pais 'pisnijdig' Rente vanaf 8,7%. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Met onze zonnehemels en -banken gegarandeerd* bruin in 10 dagen. DEN HAAG (GPD)- De regering gaat de bouw van woningen van rond 3,5 a 4 ton aan een vergunning binden. Dit rijksgoedkeurin- genbeleid wordt ingevoerd in die delen van het land waar de behoefte aan goedkope hui zen (woningwet) het grootst is. De rem op de bouw van dure villa's heeft gunstige gevol gen voor de kapitaalmarkt, terwijl voorts de toch al schaarse arbeidskrachten kunnen worden ingezet voor woningen die het hardst nodig zijn. Voor de bouw van een villa zijn twee keer zoveel bouwvakkers nodig dan voor het neerzetten van een woningwetwo ning. Staatssecretaris Brokx liet gisteren tijdens een begrotingsbehandeling weten dat hij op kor te termijn nadere bijzonderheden over het rijksgoedkeuringsbeleid bekend maakt. In eerste instantie wil hij die goedkeuring in voeren voor vrije-sectorwoningen tot 400.000 gulden in het Westen en tot 350.000 in de ove rige delen van het land. Zowel het CDA als de PvdA hadden om dit goedkeuringsbeleid gevraagd. De regering heeft voor dit jaar drieduizend ex tra woningen in de sociale sector gepland: duizend woningwetwoningen, duizend goedkope premiekoopwoningen en duizend duurdere premiekoopwoningen. Deze hui zen zijn met name voor de probleemgebieden (het Westen) bestemd. Voor de 3000 extra woningen is ruim 25 miljoen gulden nodig. De helft van dit bedrag wordt gevonden door de nieuwbouw van ministeries uit te stellen. De andere helft wordt gefinancierd door een inkrimping van het (dure) vrije-sectorpro- gramma. Minister Andriessen van financiën was niet bereid om Bestek '81 door de extra woningen aan te tasten. In het debat rond de begroting van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening is het CDA de eerste overwinnaar geworden. Alle be langrijke eisen van de christen-democraten werden ingewilligd. De WD is bijzonder ge belgd over de wijze waarop het C DA de winst binnenhaalde. De liberaal Lauxtermann: „Het is op zijn minst gezegd onbehoorlijk dat het CDA het compromis over de sociale wo ningbouw dat tussen de bewindslieden, het CDA en de WD was bereikt, dinsdag al be kendmaakte. De afspraak was dat de minis ter de aankondiging van de drieduizend ex tra woningen gisteren in zijn antwoord aan het parlement zou meedelen. Nu heeft het CDA alle eer opgestreken, terwijl wij als WD aan het compromis hebben meege werkt". Het bouwprogramma voor de een- en tweeper- sopnshuishoudens (10.000 voor 1979) wordt niet opgevoerd. Brokx deelde de Tweede Kamer mee dat hij dit aantal niet verhoogt omdat de produktie toch al jaren sterk ach terbil ift bij de programma's. Brokx heeft berekend dat de vraag naar wo ningen voor een- en tweepersoonshuishou dens in de komende twee jaar oploopt tot 160.000. Deze vraag kan volgens de staatsse cretaris voor een groot deel worden opge vangen door woonruimte die is achtergelaten door mensen die naar een andere woning zijn doorgestroomd. Op verzoek van de liberaal De Beer gaat de regering bezien of nog wel individuele huur subsidie moet worden gegeven aan iemand met een gering inkomen maar met een be hoorlijk privéwoningen. De regelingen voor de individuele huursubsidie en voor de huurgewenningsbijdrage (subsidie om het overstapje naar een duurdere huurwoning mogelijk te maken, worden per 1 juli aan staande beter op elkaar afgestemd). Minister Beelaerts van Blokland. DEN HAAG (GPD) - Het kamerdebat over volkshuisves ting is gisteravond in een groot tumult geëindigd. De socialist Marcel van Dam was woedend op minister Beelaerts, omdat deze niet bereid was op zijn vragen te antwoorden. Zijn voorstel om de begrotingsbehande ling tot volgende week dinsdag uit te stellen, werd ech ter door CDA en VVD verworpen, die op hun beurt zie dend waren over Van Dams voorstel. Op het late uur waren onvoldoende kamerleden aanwezig om een geldige stemming plaats te laten vinden, zodat kamervoorzitter Vondeling noodgedwongen de vergadering moest sluiten. Aan staande dinsdag zal de PvdA be slissen of men verder nog aan het debat over de woningbouw zal deelnemen. De fractievoorzitters Lubbers en Rietkerk van de rege ringspartijen CDA en WD, overlaadden na de stemming PvdA-leider Den Uyl met verwij ten over de „misplaatste stunt" van de PvdA. Zeer geëmotio neerd beschuldigden zij de PvdA van misbruik van de parlemen taire gebruiken. De gramschap van de PvdA richtte zich vooral op minister Beelaerts, die in zijn twee uur durend ant woord naar de mening van de PvdA op geen enkel wezenlijk punt van kritiek was ingegaan. Dinsdag had Van Dam de aanval op Beelaerts al ingezet toen hij de minister onbekwaamheid ver weet om het departement te lei den en hem ervan betichtte zich te verschuilen achter zijn staats secretaris Brokx. Van Dam vroeg Beelaerts toen kortweg om als bewindsman op te stappen. Bee laerts volstond in zijn antwoord op de herhaalde vraag van Van Dam gisteren slechts met deze zin: „Ik heb gemeend een gepast zwijgen over een ongepast spre ken te moeten betrachten". Staren Bij de hervatting van het debat stelde Van Dam opnieuw een vijftal vragen, waarop hij in eer ste termijn geen antwoord had gekregen en die hij nu beant woord wilde zien. Beelaerts zweeg echter in alle talen en vol stond met een demonstratief sta ren naar het plafond. Van Dam vroeg toen kamervoorzitter Von deling om een schorsing voor fractieberaad. Dit voorstel werd met 27 tegen 8 stemmen verwor pen. Omdat niet het vereiste aan tal van 76 kamerleden aanwezig was kon kamervoorzitter Vonde ling niets anders doen dan de vergadering op te schorten. Gebelgd en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend- dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak Kamervoorzitter Vondeling noem de na afloop de gang van zaken „ongewoon van beide partijen". „Ik heb niet vaak meegemaakt dat een minister op dergelijke wijze weigert op vragen van een kamerlid in te gaan. Ondervoorzitter Kleisterlee (CDA) noemde het „voorbarig" van de PvdA om een stemming te eisen. Kleisterlee gaf wel als zijn me ning dat Van Dam in eerste ter mijn een aantal concrete en cor recte vragen aan Beelaerts had gesteld, waarop deze het ant woord schuldig bleef. De WD'er De Beer noemde het „kinderach tig" van de PvdA om de zaak zo op de spits te drijven. Van Dam had in tweede termijn opnieuw antwoord van Beelaerts moeten eisen. Pas als Beelaerts dat ten tweede male geweigerd had, had de PvdA stappen kunnen onder nemen, zo meent de WD. De socialisten waren bijzonder ge belgd vanwege het feit dat de mi nister op alle onderdelen van zijn beleid vaag bleef. Hij weigerde bij voortduring concrete ant woorden te geven op concrete vragen van de kant van de PvdA. Beelaerts bleef onder meer het antwoord schuldig op de vraag wat hij dacht te doen aan een gat in de begroting van 1,8 miljard gulden, dat door de PvdA was ge signaleerd. Voorts weigerde de bewindsman in te gaan op de vraag uit het socialistische kamp of het regeerakkoord tussen WD en CDA ten aanzien van het ge hele volkshuisvestingsbeleid neg wordt nagekomen. In een verklaring heeft de PvdA- fractie gisteravond laten weten dat men ervan uitgaat dat minis ter Beelaerts van volkshuisves ting niet zal volharden in zijn weigering om de Kamer naar be horen van antwoord te dienen. De PvdA-fractie zegt erop te ver trouwen dat minister Beelaerts dinsdag de gevraagde inlichtin gen aan de Kamer zal verschaf fen, waarna wat betreft de PvdA- fractie het debat kan worden voortgezet. OPHEUSDEN- Een zeker teken clat, ondanks de barre win terhet voorjaar toch in aan tocht is vormen deze vier zwarte lammetjes die deze week in de stal van boer Van Kraaikamp in Opheusden werden geboren. Gisteren mochten moeder en kroost voor het eerst een kijkje in de sneeuw nemen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Provinciale Staten van Zuid-Holland adviseren minister Wiegel om deze provincie in tweeën te verdelen: een noordelijk en een zuidelijk deel. De staten verwierpen gisteren een voorstel van de PvdA om te kie zen voor een verdeling in drie stukken, waarbij Midden-Hol land (Alphen aan den Rijn, Gou da en omgeving) een aparte pro vincie zou worden. Dit voorstel werd met 30-40 afge wezen. De PvdA kreeg alleen steun van de PPR en enkele VVD'ers. CDA, D'66, SGP, een paar PvdA'ers en de meerderheid van de VVD-fractie wezen de driedeling af. Ook een voorstel van D'66 om onder de huidige omstandigheden elke herinde ling af te wijzen, haalde het niet: 22^18. D'66 werd gesteund door PPR, drie PvdA-leden en het overgrote deel van de WD-frac- tie. D 66 kwam tot die afwijzende hou ding vanwege de nog volstrekt onduidelijke positie van de toe komstige provincies. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) kreeg daar gisteren van alle frac ties kritiek over. Het algemene verwijt luidde dat de minister aan de provinciale besturen wel heeft gevraagd zich uit te spreken over de herindeling en dus over de toekomstige omvang van de nieuwe provincies, zonder dat hij aangeeft wat de taken van die provincies zullen zijn en over welke financiële middelen zij zullen beschikken. CDA-staten- lid Bakker vatte dat als volgt sa men: „De minister pakt de koe bij de staart in plaats van bij de ho- Vandaar dat de staten ook tot het standpunt kwamen (met alleen de stemmen van D'66 en PPR te gen) dat zij hun keuze voor de provinciale herindeling intrek ken, als er van een nieuwe verde ling van de taken tussen Rijk, provincies en gemeenten onvol doende terechtkomt. In elk geval moet minister Wiegel, voordat hij grenswijzigingen gaat aanbren gen, nog eens advies vragen aan de staten. Zo unaniem als de staten waren in hun kritiek op de minister, zo verdeeld waren zij over de vraag of de provincie in twee dan wel drie stukken verdeeld moet wor den. Over een vierdeling, waar voor de gemeenten Leiden en Leiderdorp hebben gepleit, werd in het geheel niet meer gespro ken. Dat het voorstel van me vrouw Mastik (PvdA) om tot een driedeling te adviseren werd verworpen, bleek voor een groot aantal statenleden zo zuur dat zij zelfs in het geheel wilden afzien van het doen van een uitspraak. Onder hen bevond zich gedepu teerde Boone (PvdA), porte feuillehouder op dit terrein, vurig voorstander van een driedeling, maar ook aanhanger van een spoedige reorganisatie van het binnenlands bestuur. Kort geding tegen staat DEN HAAG (ANP) - „De grondwet en de dienstplicht wet laten op dit moment een onvrijwillige uitzending van dienstplichtigen naar Liba non niet toe. De grondwet kan dienstplichtigen niet ver plichten hun leven en ge zondheid op het spel te zetten voor andere dan Nederlandse belangen. Ook de dienst plichtwet kan deze verplich ting niet uitbreidep". Dit betoogde gisteren mr. J. Sjenitzen voor de president van de arrondissements rechtbank in Den Haag in het kort geding dat de Vereniging voor Dienstplichtige Militai ren (WDM) en de dienst plichtige Libanon-weigeraar Ad Toonen hebben aange spannen tegen de staat der Nederlanden inzake de uit zending van een VN-bataljon naar Libanon. Zijn pleidooi handelde met name over de rechtsgrond van uitzending, het zorgvuldigheidsaspect en het sturen van niet-vrijwilli- gers. Volgens de raadsman is de ge hele gang van zaken tot nu toe .juridisch gestuntel" ge weest. Het ministerie van de fensie heeft te snel ,ja" ge zegd op het verzoek tot uit zending zonder zich te bera den over de juridische impli caties en andere problemen. Opvallend noemde mr. Sje nitzen het feit dat de regering de Kamer niet tijdig heeft in gelicht, hoewel daar wel alle reden toe was. Ook aan de rechtsgrond van de uitzending heeft de regering geen aandacht besteed. Ten slotte acht de raadsman de redenering dat er sprake zou zijn van gewone tijden, juri disch en taalkundig verwron gen. „De wettelijke basis ont breekt ten enen male", aldus mr. Sjenitzen. Uitvoering Mr. Sjenitzen had zijn uitvoeri ge pleitnota gezamenlijk op gesteld met zijn Amsterdam se collega, mr. Th. de Roos (oud WDM-voorzitter). Deze laatste kwam tot de slotsom dat het beleid van de regering ten aanzien van de niet-vrij- willigheid in strijd is met het voeren van behoorlijk be stuur op het gebied van het materiele zorgvuldigheids beginsel. Hij benadrukte dat juist de voorbereiding ach terwege is gebleven waarbij de belangen van de direct be trokken militairen en hun re laties zijn verwaarloosd. De landsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuijn, concludeerde dat de beide gronden van de dagvaarding - de wet laat niet toe dat dienstplichtigen tegen hun wil naar Libanon gaan en de staat heeft onzorgvuldig ge handeld door niet uitsluitend vrijwilligers te sturen - on deugdelijk zijn. „De wettelij ke grondslag voor uitzending, ook voor de dienstplichtigen die niet willen, is aanwezig en de zorgvuldigheid is in de grootst mogelijke mate in acht genomen", zei de land sadvocaat, die de staat der Nederlanden vertegenwoor digde. Belangen Volgens art. 195 van de grond wet is de krijgsmacht er ter bescherming van de belangen van de staat. „Belangen" is een ruimer begrip dan alleen handhaving van de onafhan kelijkheid van het rijk en ver dediging van het grondge bied. „Nederland is nu lid van de VN en het is ook een be lang voor ons land dat de VN een vredebe vorderen de taak vervullen." Volgens de landsadvocaat heeft het kabinet wel degelijk zorg vuldig overwogen in welk wespennest men zich zou gaan steken. Op 19 december jl. werd Nederland informeel gepolst over de uitzending door het secretariaat van de VN, het officiële verzoek kwam op 8 januari en het ka binetsbesluit werd op 12 ja nuari genomen, op dezelfde dag dat de Kamer werd inge licht. De president van de arrondis sementsrechtbank in Den Haag, mr. J.H. Blaauw, zal donderdag 22 februari om 10.00 uur uitspraak doen. DEN HAAG (ANP) - "Ik ben pi snijdig". Dat liet minister Pais van onderwijs zich via een per ongeluk openstaande microfoon ontvallen aan het einde van het gisteren gehouden debat over de zogenaamde open school. De minister liet daarmee blijken weinig gelukkig te zijn met het verloop van het debat waarin hij had betoogd dat de door de Ka mer aangebrachte bezuiniging van 1 miljoen gulden op de mid delen voor de open school (on derwijs voor volwassenen) zal worden gecompenseerd als zou blijken dat deze vorm van on derwijs daardoor in gevaar zou komen. Minister Pais bestreed de opvatting van zijn voorganger Van Keme- nade (PvdA) als zou dit onder- wijs-experiment op een aantal plaatsen moeten worden stopge zet. Volgens de bewindsman wordt er thans meer geld voor de volwassen-educatie uitgegeven dan enkele jaren geleden: in 1977 45 miljoen gulden en voor 1979 76 miljoen gulden. De minister noemde deze uitgaven-stijging onmiskenbaar. Oud-minister Van Kemenade, die van WD-zijde het verwijt te in casseren kreeg dat hij zich schul dig zou maken aan een 'verwer pelijke' stemmingmakerij, dien de een motie in, waarin de rege ring garanties worden gevraagd voor het veilig stellen van de per sonele en materiele voorzienin gen van de stichting Open School. Over de motie wordt vol gende week gestemd. Bezetting Iraanse ambassade geëindigd WASSENAAR (ANP) - De "bezet- ters" van de Iraanse ambassade aan de Rust en Vreugdlaan in Wassenaar hebben gisteravond het gebouw verlaten nadat zij de toezegging hadden gekregen dat zij er vanochtend weer binnen konden komen. De ambassadeur van Iran zal de aanwezigheid van de studenten blijven tolereren. Dezen op hun beurt hebben beloofd dat ze geen schade zullen toebrengen aan de eigendommen van de Iraanse staat. Deze afspraken zijn gisteravond gemaakt tijdens een gesprek dat op de ambassade werd gehouden tussen de "bezetters", ambassa deur Eghbal, een vertegenwoor diger van de Wassenaarse politie en een ambtenaar van de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. Tijdens het gesprek werd duidelijk vastgesteld dat de heer Eghbal ambassadeur van Iran blijft tot anderzins is gebleken. Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hvpotheken helpen mensen in een eiqen huis. Leiden. Botermarkt 2. Tel.: (071)134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7