Stan v. Belkum "Moskou wordt mijn hoogtepunt' Sprinters boos... SPORTLIEDEN UTTGEVROREN Vultink 'hobbelt' tweemaal naar winst... Competitie KNVB versnelt uitkering toto eindigt op 10 juni LOTTO EN TOTO VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 MOLLERUSA (ANP) - Hans Vultink is het toernooi orh het we reldkampioenschap bandstoten in de Spaanse plaats Molle- rusa toch met een overwinning begon nen. In de eerste ronde versloeg hij gisteren de Japanner Nobuaki Ko- bayashi. De Grollenaar had daar wel het bij zonder hoge aantal van 39 beurten voor nodig. Maar hij had een goed excuus voor deze mati ge partij. Woensdagmorgen om half ne gen immers vertrok Hans Vultink uit zijn woonplaats in de Achterhoek richting Schiphol. De sneeuwstorm maakte vliegen onmogelijk, waarop besloten werd per au to naar Brussel te gaan. Een rit van zes uur. Van de Belgi sche hoofdstad vloog hij naar Parijs. Na enkele uren be- drust werd de reis naar het zuiden vervolgens voortge zet. Exact een half uur voor het begin van de eerste partij en stapte Vultink de speelzaal in Mollerusa binnen. Daarbij had hij nog het geluk dat men in Spanje niet voor vier uur in de middag pleegt te beginnen met biljarten. De reis vol ontberingen liet zijn sporen duidelijk na. In het begin van de partij tegen Ko- bayashi ging het nog wel re delijk. Series van 18, 28 en 32 gaven Vultink een riante voorsprong van 122 om 56 ca ramboles. Maar toen volgde de inzinking. Een natte hand doek moest er aan de pas ko men om de Nederlandse ti telhouder op de been te hou den. "Op een gegeven mo ment zal ik de ballen nog maar heel vaag", aldus de vermoeide Vultink. "Ik stond gewoon te slapen op mijn be- Instorting Tegenstander Kobayashi wist niet van de instorting te profi teren. Hij kwam wel naast Vultink maar aan het eind van de marathonpartij had de Ja panner zichzelf niet in de hand. Na 38 beurten bleef Vultink staan op 198. Ko bayashi had acht caramboles nodig om uit te gaan, maar kwam niet verder dan zes. Die kans liet Vultink zich niet ontnemen en hij scoorde de twee resterende punten. In de tweede ronde won Vul tink met 200 tegen 187 van Dielis, die de beste partij uit de eerste ronde op zijn naam schreef. De Belg is overigens op een merkwaardige wijze in het toernooi in Mollerusa te rechtgekomen. Daarvoor werd de r toernooi om het Europees kampioenschap in Em- meloord, de Oostenrijker Jo- hann Scherz, gepasseerd. De Union Mondial de Billards (UMB) besloot de voorrang te geven aan een tweede Belg, omdat titelhouder Raymond Ceulcmans tevens Europees kampioen is. Dielis had geen kind aan de Ar gentijn Berardi, die hij in veertien beurten de baas bleef. Raymond Ceulemans had 17 beurten nodig om de Spaanse debutant Brufeau te verslaan en de Fransman Connesson bedwong met vallen en opstaan de tweede Spanjaard, Arcnaza. Enkele fraaie serietjes bewezen wel weer dat Connesson als wei nig anderen klein kan spelen. /an dc eerste ronde: 200 14 63 14.28 56 14 22 4.10 Vultink (Ned) Brufeau (Spa) Ceulemans •Connesson Arenaza (Spa) De uitslagen v; Dielis Vultink Kobayashi Berardie 108 39 30 200 39 32 42 17 12 200 17 49 1.76 (Fra) 200 21 46 9.52 67 21 21 3.19 in de tweede ronde: 187 17 38 11 00 200 17 49 11.76 200 28 61 07 14 120 28 22 04.28 De Nederlandse winterkampioenschappen zwemmen voor adspiranten, die voor morgen en zondag in Leeuwarden geprogrammeerd stonden, worden ook al geslachtofferd door het strenge regime van Koning Winter. De titelstrijd is nu verplaatst naar 23, 24 en 25 februari De rugbyers hebben - de vermetelen die zondag bezit zullen nemen van de Leidse Groenoordhal daargelaten - andermaal "ijsvrij". Wat de leden van het organisatiecomitébelast met de uitverkiezing "Motorsportman van het Jaar" gisteren al hadden, nu ze in verband met de abominabele weersomstandigheden van het geprogrammeerde feestje in Raalte af moesten zien I mÊmmm LEIDEN - Stan van Belkum is een natuurtalent. Reeds op 13-jarige leeftijd maakte de waterpoloër van De Zijl/LGB zijn opwachting in het Nederlands jeugdwaterpolozeven- tal tot 14 jaar. Nu, vijf jaar later, heeft de Leidenaar alle denkbare selecties doorlopen en is hij nu bij het eindpunt beland: het Nederlands waterpoloteam, dat zich in dit jaar gaat voorbereiden op de kwalificatie voor de Olympische Spelen. Wanneer de trip naar Moskou werkelijkheid wordt ziet Van Belkum een wens in vervulling gaan. Hij; "Dat zou toch helemaal te gek wezen. Voor iedere sport man is dat een geweldige ervaring". De juist 18 jaar geworden Van Bel kum is overigens op een vreemde wijze bij de Nederlandse water- poloselectie gekomen. Terwijl hij vorig jaar zomer met het natio nale zevental van spelers tot 20 jaar deelnam aan de Europese kampioenschappen in Hongarije was de hoofdmacht van Ivo Trumbic in dezelfde periode be zig aan een ontzettend slecht we- reldtoernooi in Berlijn. Omdat daar in die Duitse stad een paar spelers niet aan de verwachtin gen voldeden en anderen door ziekte moesten afhaken werd Stan van Belkum spoorslags op geroepen om zich bij de nationale senioren selectie te voegen. "Ik had mij wel een ander debuut voorgesteld. Ik moest meespelen in een ploeg die totaal uit vorm was. Dan is het wel moeilijk om in je eigen spel te komen. Ondanks die tegenvallende dertiende plaats heb ikzelf toch niet slecht gespeeld", aldus Van Belkum. Als overtuigend bewijs voor die laatste stelling mag de uitverkie zing van de Leidse waterpoloër voor het Trumbic team voor Moskou worden aangedragen. Talent De Joegoslavische trainer/coach van het Nederlands zevental weet onderhand wel over welke talen ten Stan van Belkum beschikt. Als 13-jarige puber kwam de Lei denaar al in contact met deze in de waterpolowereld zo veel ge roemde coach. Beiden verloren elkaar nimmer meer uit het oog want Van Belkum doorliep ach tereenvolgens de selecties van jeugclteams tot 14.16 18 en 20 jaar. Van Belkum ween "Nu heb ik dus het hoogst bereikbare gehaald, al staat een en ander nog op losse schroeven, nu er van de zestien geselecteerden nog vijf moeten afvallen. Ik denk dat ik wel bij de laatste elf zal overblijven". Begin 1980 speelt het Nederlands waterpoloteam een WK-toernooi waarvan de eerste vyf ploegen zich voor Moskou plaatsten (acht landen zijn al automatisch ge kwalificeerd). "Het komende jaar is erg belangrijk. Ikzelf zal er alles voor doen om zo goed voorbereid mogelijk de kwalificatie te reali seren. Als alles volgens plan ver loopt slaag ik in de zonder voor mijn examen bij het Bonaventura Lyceum. Dan kan ik er een jaartje aan vast plakken, zodat ik mij helemaal op het waterpolo kan toeleggen. Het hoogtepunt moeten de Olympi sche Spelen worden. Als die eenmaal achter de rug zijn ga ik medicijnen studeren. Maar ik blijf poloen. Uiteindelijk wordt er gezegd datje op 25-jarige leeftijd op je top staat. Tot zolang blijf ik zeker doorgaan". Stan van Belkum is overigens niet de enige Leidenaar die in de se lectie van Ivo Trumbic rond zwemt. Zijn clubgenoten Martin Vreeburg en Jan Jaap Korevaar plus Aad van Mill van Zian/Vites- se behoren eveneens tot de uit verkorenen. Gelukkig De Zijl/LGB trainer Rob Schouten is uiteraard erg gelukkig-met de aanwezigheid van het talent Van Belkum in zijn formatie". Het is natuurlijk niet zomaar bij hem komen aanwaaien. Hij heeft er ontzettend veel voor moeten doen. Maar dat Stan rijk getalen teerd is staat voor mij wel vast. Hij is een totaalspeler. Zowel verdedigend als aanvallend komt hij uitstekend uit de voeten". Dat het scoren de Leidenaar even eens gemakkelijk afgaat bleek wel inde laatste twee wedstrijden toen Van Belkum 9 maal doeltref fend uithaalde Schouten "Dat is natuurlijk gunstig voor de ploeg. Voorheen was het zo dat wij ons aan de tegenstander moesten aanpassen. Nu dc dacht van de tegenstandeers zich vooral op Stan concentreert, krij gen de overigen meer speelruim te". Stan van Belkum verklaart dat de Zijl/LGB nu beter draait dan het vorige seizoen". Ik geloof dat een vierde plaats nu zeker tot de mo gelijkheden behoort. De Zijl LGB is door de komst van Jan Jaap Korevaar en de jeugdspe lers Henk Harteveld en Dick van der Bosch (telg uit het beroemde waterpologeslacht - red.) in de breedte sterker geworden, terwijl andere clubs wat minder zijn ge worden. Ik geef ons in de wed strijd tegen AZC (a.s. zaterdag om 19.15 uur in zwembad De Zijl - rea) daarom minstens kans op een gelijkspel. Stan van Belkum"Met De ZijllLGB halen we zeker een vierde plaats in deze competitie" Progressie Hoewel trainer Rob Schouten de progressie in het spel van zijn pupil glimlachend gadeslaat heft dc trainer toch een waarschu wende vinger op. "Ik ben altijd bang dat er een soort roofbouvy op zo'n jongen ge pleegd wordt. Het wordt een op eenstapeling van clubtrainingen, centrale trainingen en de vele wedstrijden. De kans bestaat dat zo'n jongen verzadigd raakt". Stan van Belkum wenst aan dat laatste geen moment te denken. Waterpolo blijft zijn hobby, zoals die sport trouwens de hele fami lie Van Belkum in de ban heeft. Broer Alex vertoont zijn kunsten eveneens in de hoofdmacht van de Kooiclub terwijl Mark, 14 pas, de eerste trainingen van Trumbic ook al achter de rug heeft. ROB ONDERWATER „Valentijn beschermeling van Gemser... INZELL (GPD) - Tot diep in de avond hield de Nederlandse sprintploeg zich gisteren schuil in München. De vier schaatsers en hun coach Henk Gemser waren Inzeil ontvlucht om niet met de pers te worden geconfron teerd. Ze wilden kennelijk niet worden herinnerd aan de interne strubbelingen, waaronder de ploeg al enige tijd gebukt gaat. De problemen moeten wel erg groot zijn om tot een derge lijke zeer ongewone uit wijkmanoeuvre te besluiten. Henk Gemser is in zijn ploeg een fel omstreden figuur ge worden, vooral wegens de selectieprocedure na de Ne derlandse kampioenschap pen in Heerenveen. De schaatsers waren vooral boos omdat Jos Valentijn in Davos een nieuwe kans kreeg zich te kwalificeren voor de wereldkampioen schappen, dit weekeinde in Inzeil. Eerder had de drie voudige nationale kampioen verklaard zich te zullen te rugtrekken indien zijn pres taties bij de Nederlandse ti telstrijd onder de maat zou den blijven. Valentijn viel erg tegen, maar hield zich niet aan zijn woord. Hij mocht voor een herkansing mee naar Davos. Dit ver sterkte bij de anderen het gevoel dat Jos Valentijn een beschermeling is van Henk Gemser. In een gesprek, kort voor het vertrek naar Davos, werd de binnenbrand voorlopig geblust, hoewel Miel Go- vaert, de Nederlandse kam pioen, van zijn vader voor al le zekerheid geld meekreeg voor een vroegtijdige terug reis indien de problemen tot een uitbarsting zouden lei den. Door zich schuil te houden voor de pers, heeft Henk Gemser willen voorkomen dat er twee dagen voor het belangrijkste sprinttoernooi het- rel ontstaan. Het kostte hem gisteravond laat, na uit München te zijn terugge- Jos Valentijn keerd, veel moeite zich te beheersen toen naar de reden van de plotseling ingelaste reis naar München werd geïnformeerd. Henk Gemser verbrak nader hand zijn stilzwijgen met: „Ik wilde een stukje be scherming rond de jongens bouwen. Om hun prestaties gaat het dit weekeinde. Daar zijn we volledig mee be«ig. Wat er met mij gebeurt, doet- niet terzake. Ik ben niet be langrijk". ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft een bedrag van 1,8 miljoen gulden beschikbaar gesteld om de clubs, die door de vele afgelastingen in liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt, de hel pende hand te bieden. Alle 37 clubs in het betaald voetbal komen voor deze uitkering in aanmerking. Het bedrag van 1,8 miljoen gulden komt uit de toto- en lottopot en wordt gewoonlijk pas in de maand mei aan de clubs beschikbaar gesteld. Vele clubs hebben in de afgelopen weken echter een beroep op de KNVB gedaan wegens inkomstenderving door afgelastingen. Het sectiebe stuur besloot daarom de totogelden vervroegd uit te keren. UTRECHT (GPD) - De competitie in de eredivisie van het betaald voetbal kan door de winterse om standigheden pas in het week einde van 3 en 4 maart worden hervat. Dat betekent dat de com petitie in het weekeinde van 9 en 10 juni zal eindigen. Hiertoe heeft het Sectiebestuur Betaald Voet bal van de KNVB gisteravond in overleg met 14 van de 18 eredivi sieclubs tijdens een bijeenkomst in Utrecht besloten. AZ'67, Haarlem en Go Ahead Eagles moesten door de winterse omstandigheden verstek laten gaan. Ook Sparta was niet op de vergadering aanwezig. De be spreking met de clubs in de eer ste divisie kon in zijn geheel niet doorgaan, omdat niet ijiinder dan tien verenigingen uit het noorden en oosten van het land door het slechte weer niet in Utrecht kon den komen. Het programma voor het komend weekeinde alsmede de wedstrij den voor de kwartfinales in de strijd om de KNVB-beker, die voor woensdag stonden vastge steld, zijn inmiddels afgelast. Het bekerprogramma is verschoven naar woensdag 14 maart. De re turnwedstrijden vinden plaats op woensdag 21 maart. Dubbelprogramma Door die afgelastingen kan de competitie op zijn vroegst in het weekeinde van 3 en 4 maart wor- den hervat. Het oorspronkelijke plan om in de maanden april en mei op midweekse dagen in haalwedstrijden te spelen, is van de baan. Zowel met Pasen als met Pinksteren zal een dubbelpro gramma moeten worden afge werkt om de competitie op 10 ju ni te kunnen beëindigen. Dat be tekent, dat dan zowel op zaterdag als op maandag gespeeld moet worden. Kan de competitie op 3 en 4 maart niet worden hervat, dan zal dat programma worden verschoven naar woensdag 9 De woensdagen in de maanden april en mei worden benut voor het spelen van de wedstrijden om de KNVB-beker. De halve-finales worden afgewerkt op 4 en 25 april. De finale, die oorspronke lijk voor Hemelvaartsdag 24 mei stond vastgesteld, is vervroegd naar dinsdag 15 mei. Mocht de fi nal e moeten worden overge speeld, dan gebeurt dat op dins dag 29 mei. Meerderheid Met het voorstel van het sectiebe stuur ging een ruime meerder heid akkoord. Feyenoord en Ajax daarentegen, die voor het eind van de maand mei een trip naar Zuid-Amerika hebben vastge steld, waren min of meer verbol gen. Peter Stsphan, directeur van Feyenoord: „Elf clubs hadden zonder medeweten van ons en Ajax een voorvergadering be legd. Zij waren al tot een geza menlijk standpunt gekomen. On ze argumenten hadden toen geen schijn van kans meer". Door de afgelasting van het beker- programma volgende week woensdag kan aan het verzoek van bondscoach Jan Zwartkruis worden voldaan om vervroegd met het Nederlands elftal naar Italië te vertrekken voor de vriendschappelijke interland op zaterdag 24 februari. Begrip Zowel het Sectiebestuur Betaald Voetbal als de clubs, die spelers aan Oranje leveren, hadden be grip voor het verzoek van de bondscoach. Eric Vilè, voorzitter van het Sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB: „We heb ben de Italiaanse voetbalbond daarom gevraagd voor ons een oefenwedstrijd te organiseren. De Italianen gingen daar echter niet mee akkoord". Volgens de reglementen is het Italiaanse clubs verboden een oe fenwedstrijd tegen een nationaal team te spelen als dat team en kele dagen later tegen het Ita liaanse elftal speelt. De KNVB zal nu proberen een oefenwedstrijd in een van de andere Zuideuro- pese landen te organiseren als voorbereiding op de interland te gen Italië. Zaterdag hoopt de KNVB hierover een beslissing te nemen. t bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel r de tweede t/m de Lotto 6. Eerste prijs: geen winnaar, van naar de jackpot van lotto 7. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld c vijfde prijs. Tweede prijs: 11 winnaars, die elk bruto f 28.794,20 ontvangen; derde prijs: 245 winnaars, die elk bruto f 1.643,- ontvangen; vierde prijs: 8.078 v naars, die elk f60,40 ontvangen; vijfde prijs: 11.911 winnaars, die elk f 40,90 ontvangen. Toto 5. Eerste prijs: 1.177 winnaars, die elk f 112,90 ontvangen; tweede prijs: 12.152 winnaars, die elk f8,- ontvangen; derde prijs: door het enorm grote aantal derde prijswinnaars daalde het prijsbedrag van deze klasse per winnaar onder de f2,50. Het bedrag van de derde prijs kan daarom niet worden uitgekeerd. Jackpot toto 7: f 145.135,14.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15