YS overwegen incident in Teheran evacuatie na Protest Washington bij de Sow jet-Unie België heeft Carter gehekeld tijdens nu twee bemiddelaars om uit de impasse te komen koele ontvangst in Mexico Singer naaimachine Daders moord op Letelier schuldig bevonden Drie miljard voor Turkije DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. J Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen J voorbehouden.) .Mi VS1NGER (Van onze correspondent) WASHINGTON - De beklaag den in het proces-Letelier zijn gistermiddag, na 8,5 uur be raad, op alle punten van de aanklacht wegens moord, meineed en samenzwering, schuldig bevonden. Guiller- mo Novo Sampo, zijn broer Ignazio en hun medebe- klaagde Diaz moeten nu af wachten welke straf de rech ter na de schuldigverklaring door de twaalf personen tel lende jury zal vaststellen. De beklaagden werden na de uitspraak omgeven door we nende familieleden uit de Cubaanse gemeenschap in de VS. Isabel Letelier, de wedu we van de vermoorde ex-mi- nister van buitenlandse zaken van Chili onder de regering- Allende, barstte in de gang van het gerechtshof eveneens in tranen uit - van opluch ting. De man, die als expert op het gebied van explosieven en elektronica Letelier en zijn assistente Ronnie Moffit om het leven hielp brengen, Mi chael Townley, blijft als ge tuige voor de aanklagen vrij wel buiten schot. De verdediging heeft in de af gelopen dagen vergeefs ge poogd aan te tonen dat de moord op Letelier eigenlijk voortvloeide uit een samen zwering tussen de CIA en de Chileense geheime dienst, de DINA. PEPERZAK beheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties Rond 10.40 uur plaatselijke tijd ver zamelden zich zo'n honderd mensen bij de ambassade en drie kwartier later vielen ze de ambas sade aan. Na een schietpartij, die twee uur duurde, viel de ambas sade in de handen van de aanval lers. Toen gaf de Amerikaanse ambas sadeur, Sullivan, het teken tot overgave. Kolonel Neil Holland, een Amerikaanse militair atta ché, verklaarde dat zodra de aan val begon, de ambassade het hoofdkwartier van ajatollah Chomeini had opgebeld. Kort na het eind van het gevecht kwamen troepen van de regering de Ame rikanen te hulp. De aanvallers gaven daarop de Amerikanen aan de regeringstroepen over, die zo als ambassadeur Sullivan later verklaarde, "maar net op tijd wa ren geweest". Verantwoordelijk Wie voor de aanval verantwoorde lijk is, is nog niet duidelijk, maar de gedachten gaan uit naar de ex treem-linkse „Fedajin Chalq" en extreem rechtse elementen on der de aanhangers van Chomeini. Geen enkele groepering heeft zich tot nu toe verantwoordelijk gesteld. Chomeini heeft er onlangs nog toe opgeroepen buitenlanders met respect te behandelen en bui tenlandse ambassades met rustte laten. Onmiddellijk na de actie tegen de Amerikaanse ambassa de gaf premier Bazargan op dracht de Engelse ambassade en andere mogelijke doelwitten te laten bewaken. Volgens diploma tieke bronnen zouden sommige ambassades uit voorzorg zijn be gonnen met het verbranden van geheime documenten. Ook in andere delen van Iran was het gisteren onrustig. In Tabriz vinden al sinds dinsdag schiet partijen plaats. Volgens de Iraan- se pers gaat het hier om een tref fen tussen „het volk" en „agenten van de (inmiddels ontbonden) geheime dienst, Savak, die de sjah trouw zijn gebleven. De agenten van de Savak zouden hierbij gesteund worden door BRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Boudewijn heeft gisteren zijn toevlucht genomen tot een opvallend en ongekend middel om uit de impasse te komen waarin de Belgische regerings formatie is geraakt. De koning heeft namelijk de demissionaire minister van economische zaken, de socialist Willy Claes, en de lei der van de Franstalige christen democraten, Charles Ferdinand Nothomb, met een 'bemidde lingsopdracht' belast. Beiden hebben die opdracht aanvaard. De opdracht is niet vast omlijnd en niet beperkt in de tijd. In politie ke kringen in Brussel neemt men aan dat de twee bemiddelaars, die dus geen informaties, noch een formatie-opdracht hebben, vol ledig de vrije hand kregen om naar oplossingen te zoeken. Nadat Wilfried Martens, de leider van de Nederlandstalige chris tendemocraten maandag zijn formatie-opdracht teruggaf, zag men in België niet goed meer hoe de huidige politieke crisis opge lost kan worden. Frans- en Ne- derlandstaligen staan in blokken tegenover elkaar en geven geen duimbreed toe. Na de verkiezingen van 17 decem ber werd Willy Claes al met een informatie-opdracht belast. Op 9 januari begon Wilfried Martens te formeren. Het duo Claes-No- thomb is van mening dat chris tendemocraten en socialisten samen de ruggegraat van een nieuwe Belgische regering moe ten vormen. Dat hebben de twee gisteravond op een persconferen tie in Brussel verklaard. Het benoemen van een tweeman schap, zo legde Claes uit, heeft een bepaalde symboliek. Op het moment dat de twee taalgemeen schappen in België tegenover el kaar staan moeten blijken dat vertegenwoordigers van die bei de gemeenschappen toch samen aan een oplossing kunnen wer ken, zo zei hij. Of de demissionaire minister van economische zaken, Claes, en de leider van de Franstalige chris tendemocraten, Nothomb, snel de problemen uit de weg zullen kunnen helpen, wordt in politie ke kringen in Brussel betwijfeld. In elk geval zullen we ons in spannen", zo verklaarden beiden, om zo snel mogelijk een advies bij de koning uit te brengen en om hem de naam van een forma teur te noemen. Waar het vooral om gaat is een ont spannen politiek klimaat binnen België te verkrijgen. We zullen proberen bruggen te bouwen en daarom zullen we samen en af zonderlijk in de komende dagen veel gesprekken moeten voeren", aldus de twee bemiddelaars. Moordaanslag in Spanje VITORIA (AFP/Reuter) - In de Baskische stad Vitoria is gisteren luitenant-kolonel Sergio Borneo Palacios doodgeschoten. De moordaanslag is gepleegd door één gewapende man die de 68-ja- rige kolonel voor de deur van zijn woning opwachtte en hem velde met een nekschot. Door de politie wordt vermoed dat de dader lid is van de extremistische Baskische afscheidingsbeweging ETA. Een kogel terplekke gevonden was van het soort dat de ETA her haaldelijk gebruikt. De extremis tische organisatie die strijdt voor een aparte Baskische staat, heeft dit jaar al 16 moordaanslagen ge pleegd. tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" MEXICO (STAD) (ANP) - Presi dent Jose Lopez Portillo van Mexico heeft gisteren in het openbaar kritiek geoefend op president Jimmy Carter omdat hij twee jaar geleden zijn veto heeft uitgesproken tegen ver koop van Mexicaans aardgas aan de Verenigde Staten. Lopez waarschuwde dat "onverwachte stappen en plotseling bedrog" wel eens nadelige gevolgen voor de Amerikaanse belangen zou den kunnen hebben. Carter, gezeten tegen de achter grond van een enorm boeket bloemen en de Amerikaanse vlag, had een pijnlijke trek om de mond toen zijn gastheer hem aan President Carter reageert wat verlegen op het applaus van de Mexicaanse president Lopez Por tillo en diens vrouw, nadat hij bij aankomst op het vliegveld van Mexico City enige opmerkingen in het Spaans heeft gemaakt. Carter kwam gisteren in Mexico City aan voor een bezoek van drie dagen. een lunch in het Mexicaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in het bijzijn van de buitenlandse diplomaten, krachtig onderhield. Lopez hekelde Carter voor zijn plotselinge belangstelling voor Mexicaanse olie- en aardgasvoor raden en hij waarschuwde dat hij niet automatisch moest aanne men dat hij ze geleverd zou krij gen. De Mexicaanse president zei over de plotselinge belangstelling van de Verenigde Staten voor zijn land, dat het een belangstelling was "die een verrassend mengsel is van interesse, hooghartigheid Vervolgens merkte hij op dat "ver rassende stappen en plotseling bedrog of onheuse behandeling tussen permanente - en niet toe vallige - buren, vergiftigde vruchten zijn, die vroeg of laat het omgekeerde effect bewerkstelli gen". Slechts één keer had de Mexicaan se president woorden van lof voor Carter: waar het de rechten van de mens betreft. De zure opmerkingen van Lopez pasten geheel in de kille ont vangst die Carter in Mexico is ten deel gevallen. Nooit eerder was een Amerikaans staatshoofd zo koel onthaald. Aan de lunch ontstond verlegen heid en werd hier en daar onder drukt gegniffeld, toen Carter in zijn antwoord op de ernstige woorden van Lopez Portillo was begonnen met te vertellen over zijn rondjes in gestrekte draf rondom het Witte Huis om fit te blijven en het jaar dat hij in Mexi co was en toen voor 5.50 dollar had gelogeerd in een hotel. Me vrouw Carter, zichtbaar gege neerd, verborg het gezicht in de handen. Zich geleidelijk hernemend was Carter toen over de mensenrech ten komen te spreken. De Amerikaanse delegatie heeft gezegd dat Lopez Portillo te ver is gegaan. Men erkende dat enige retoriek voor binnenlands poli tiek gebruik verwacht mocht worden, maar dat hij het daarbij had moeten laten. TEHERAN, WASHINGTON (Reuter/UPI) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren verklaard dat het er over denkt de Amerikanen die nog in Iran verblijven te evacueren. Deze verklaring volgde op de bestorming en de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in Teheran. „bepaalde elementen" uit het le ger. Westerse diplomaten achtten het echter ook mogelijk dat het oude streven naar autonomie in de provincie Azerbeidschan, waarvan Tabriz de hoofdstad is, weer de kop op steeks en linkse elementen daarbij een rol spelen. De regering heeft troepen naar Tabriz gestuurd, zo meldde de radiozender „de stem van de Iraanse revolutie" gisteravond. Noodkreet De nationale radio van Iran zond gisteravond een noodkreet uit dat hij werd aangevallen. De ra dio deed een beroep op alle ware revolutionairen naar het radio station te komen en te helpen de aanvallers te verdrijven. Enige tijd later meldde de radio dat de aanval was afgeslagen. Berichten uit de provincie meldden dat ook de radiozender in Tabriz werd aangevallen. Dit zou werk zijn van aanhangers van de sjah. Chomeini deed gisteren een beroep op de stakers om de stakingen te beëindigen en zaterdag weer aan het werk te gaan. In een radio uitzending verklaarde Chomeini: „De stakingen, die in oktober zyn begonnen en die de olie-indus trie en andere belangrijke indus triële sectoren hebben stilgelegd, hebben hun doel bereikt. De sjah is weg en de revolutie is gelukt Nu moeten de mensen weer aan het werk". De voorlopige regering van pre mier Bazargan kwam gisteren voor het eerst bijeen. Volgens functionarissen was de kabinets zitting grotendeels gewijd aan de aanval op de Amerikaanse am bassade. Bazargan heeft gisteren zijn kabinet verder uitgebreid en Dass Ali Ardalan tot minister van economische zaken en Assadul- lah Mobasher tot minister van justitie benoemd. De voorlopige regering van Iran is inmiddels door bijna alle com munistische en Arabische staten erkend. De meeste westerse lan den hebben verklaard dat het er kennen van een bepaalde rege ring niet nodig is, omdat men met een staat en niet met een regering diplomatiekebetrekkingen on derhoudt. West-Duitsland heeft gisteren de nieuwe regering van Iran laten weten dat het traditionele nauwe en vriendschappelijke banden met de nieuwe regering wenst voort te zetten. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft premier Bazargan zijn gelukwensen ge- stuurd, zo heeft een woordvoer der van de regering gisteren laten weten. INVASIE IN OEGANDA NAIROBI (Reuter) - Een troepen macht vanuit Tanzania is de grens met Oeganda overgestoken en is 60 kilometer landinwaarts getrokken, zo melden westerse diplomatieke kringen in Nairobi. De troepenmacht zou weinig weer stand hebben ondervonden. Aanhangers van Chomeini voeren voor de Amerikaanse ambassade in Teheran de Amerikaanse vlag met zich mee. Gisteren werd de ambassade door gewapende lranezen overgenomen. De troepen van Chomeini kwamen de Amerikanen te hulp. Over rol in Afghanistan WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten heb ben gisteren krachtig bij de Sowjet-Unie geprotes teerd tegen de rol van Rus- siche adviseurs bij de mislukte poging om de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur in Afghanis tan te bevrijden. Ambassadeur Dubs werd doodge schoten aangetroffen na een vuurgevecht tussen politie en de gewapende mannen die de am bassadeur gisterochtend hadden gegrepen en gegijzeld in een ho telkamer. Volgens Amerikaanse officiële kringen waren minstens vier Russen, onder wie de veilig heidsbeambte van de Sowjetam- bassade, aanwezig toen het hotel werd bestormd. Waarnemend minister van buiten landse zaken Warren Christopher ontbood gisteravond de Sowje- trussiche ambassadeur in Was hington, Dobrynin, om het het protest te overhandigen. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat Dobrynin in de 'krachtigst mogelijke bewoor dingen', was meegedeeld dat de Amerikaanse regering geschokt was over de rol van de Russiche adviseurs in Kaboel. Volgens de Amerikanen gaven zij de Af ghaanse politie aanwijzingen. Christopher heeft gezegd dat hij de adviseurs er niet van beschuldig de dat zij voor de dood van de ambassadeur verantwoordelijk waren, maar wel dat zij geen aan dacht hadden geschonken aan herhaalde verzoeken van de zijde van Amerikaanse ambassade- functionarissen, de bestorming niet te ondernemen. "De weigering van de Sowjetadvi- seurs ter plaatse over deze zaak ruggespraak te houden, is niet te rechtvaardigen", aldus Christopher in zijn protest bij Dobrynin. De ambassadeur is gevraagd een diepgaand verslag over het op treden van de adviseurs op te stellen. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben gezegd dat ambas sadepersoneel zag hoe Russiche advisëurs wapens voor het Af ghaanse aanvalscommando uit laadden. De Afghaanse radio heeft verklaard dat de poltie gedwongen werd tot actie over te gaan omdat de ont voerders de autoriteiten een ui terste termijn van tien minuten hadden gegeven. Dubs was nog in leven toen het vuurgevecht eindigde en vier ontvoerders wa ren gedood, aldus deze uitleg. Woordvoerder Carter nam er af stand van en zei dat de Ameri kaanse ambassade in Kaboel had bericht dat Dubs op het toneel van het vuurgevecht dood was aangetroffen. correspondent) BRUSSEL - Voor een kleine drie miljard gulden financiële hulp en oprichting van een speciaal ont wikkelingsfonds - dit zijn twee onderdelen van een omvangrijk hulpplan voor Turkije, dat de Eu ropese Commissie heeft voorge legd aan de regeringen van de Negen. Snelle uitvoering van het hulpplan moet Turkije helpen bij het overwinnen van de ernstige financiële en economische crisis waarin het land verkeert. Het hulpprogramma dat het dage lijks EG-bestuur heeft opgesteld, is bedoeld als het Europese ant woord op het dringende Turkse verzoek om hulp dat vorig jaar o.a. door de Turkse premier Ece- vit tot de EG werd gedaan. Daar naast zijn de Negen betrokken bij overleg in andere internationale organisaties over hulp aan Tur kije, zoals het Internationale Mo netaire Fonds en de OESO (de club van rijke landen). Het EG-hulpprogramma, dat eerst nog goedgekeurd moet worden door de Negen, blijft overigens nog ver verwijderd van de Turkse verlangens. Akkoord Labour en vakbonden LONDEN (Reuter/DPA/UPI) - De zwaar geteisterde Britse Labour- regering en de vakbonden heb ben gisteren een raamakkoord op lange termijn gesloten waarmee men hoopt een einde te kunnen maken aan de haast chronische arbeidsonrust in Engeland en de loononderhandelingen een vas ter patroon te geven. Het akkoord, door regeringsfunc tionarissen 'concordaat' ge noemd, werd getekend op een bijeenkomst van regeringsverte genwoordigers en leiders van het 12 miljoen leden tellende vak verbond TUC. Premier Callaghan die hoopt dat de dalende populariteit van zijn La- bourpartij door dit akkoord zal worden afgeremd, sprak gisteren in het Lagerhuis van een 'belang rijk begin', maar de leidster van de Conservatieve partij, Margaret Thatcher, noemde het concor daat een "wassen neus".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9