Als het één keer fout het hier dan wordt h fakke99 Noordwijkse halve eeuw bij de reddingsbrigade Twee woningen voor geestelijk gehandicapten in Noordwijk Vakbond praat met Vlitro Weerstanden tegen oliehandel in Katwijkse woonbuurt Nieuwe toeristen belasting brengt Alphen minder op DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 LEIDEN/REGIO TER AAR/ROTTERDAM - "Als ik over de nodige gege vens beschik zal ik nagaan of we als vakbond, in het kader van de werkgelegenheid de helpende hand moeten bie den aan Vlitro. We hebben gisteren in Rotterdam een goed gesprek gehad en ik heb het gevoel, dat men open is geweest, niks te verbergen heeft. Meer kan ik er eigen lijk in dit stadium nauwe lijks van zeggen." Dat zegt M.C. Bouwmans, dis- tricts-bestuurder van de vervoersbond van het FNV, over het gesprek dat gister middag op initiatief van transportondernemer K.G. van Vliet (Vlitro) plaatsvond in Rotterdam. "Het was voor mij de eerste kennismaking met de problemen van Vli tro". aldus Bouwmans. "Men heeft mij gevraagd, wat kan de vakbond doen. Voor ik op die vraag een antwoord kan geven, zal ik me eerst in de hele zaak moeten verdie pen." Voordat de vakbond beslist of er geholpen moet worden en in welke vorm, zal eerst worden nagegaan of het be drijf voldoet aan alle CAO- verplichtingen. "Bedrijven die daaraan niet voldoen zijn in onze ogen malafide en die gaan we natuurlijk niet hel pen." aldus Bouwmans, die gistermiddag van Van Vliet de verzekering kreeg, dat er wat dat betreft in zijn bedrijf niet gerommeld wordt. Ook de woordvoerder van de werknemers, J.M. Hager be aamde dat tegeover ons. Noch hij, "noch directeur Van Vliet wilde gisteravond in gaan op de gistermiddag ge voerde besprekingen. Des gevraagd deelde Hager wel mee, dat er wat het voeren van acties betreft zal worden afgewacht, totdat het stand punt van de bond bekend is. Wel wilde hij nog kwijt: "Het zijn natuurlijk jammerlijke toestanden als de vakbonden als eventueel laatste red middel moeten optreden." NOORDWIJK - "Lid van de reddingsbrigade? Nou, daar hoefde je vroeger helemaal niet mee aan te komen. En zeker niet als meisje. Dat was maar een zootje zeg. Naaktlopen, hoe durfde je. Doodzonde was het. Nee, een meisje moest een mooie jurk dragen en niet rondflaneren in een badpak. Ze zeiden wel eens tegen m'n moeder hoe ze het in haar hoofd haalde om vijf meiden bij de brigade te laten gaan. Maar die had haar antwoord wel klaar Ze weet het zich nog goed te herinneren, Corrie van Oosten. Als je kon zwemmen mocht je één keer in de veertien dagen met de brigade mee naar Den Haag. Om te oefenen. Zij en nog enige anderen moesten die zwemkunst eerst maar machtig zien te worden. Daarvoor gingen ze naar Noordwij- kerhout. In een zandsloot leerden ze de eerste slagen Roeiboot Dat is nu al weer vijftig jaar geleden. Zo lang is Corrie van Oosten lid van de Noordwijkse Red dingsbrigade. Een brigade, die zelf al 68 jaar "oud" is. Vergeleken met vroeger, toen de reddingsbrigade over slechts één roeiboot beschikte, heeft men het nu wel wat "gemakkelijker". De redders hebben goed materiaal en hebben ook een modern on derkomen waarin ze die spullen kunnen opber gen. "Ja", mijmert Corrie van Oosten, "tegenwoordig hoefje niet meer over die hoge golven te roeien als je de zee op moet. Maar we oefenen het nog wel noor. Stel je voor dat de motor van een vlet het niet doet, dan zul je toch op een andere manier uit de weg moeten kunnen. We hebben nu wel spul letjes waar je werkelijk "u" tegen zegt. Vroeger had je echt niks". Tent Vele jaren geleden waren de redders dolblij toen ze een tent konden overnemen van de plaatselijke voetbalclub. Die kwam op het strand te staan. Eerst, zo herinnert Corrie zich nog, mochten de mannen zich verkleden, daarna de vrouwen. De kleren van de mannen moesten ergens onder het tentzeil worden gestopt, de vrouwen mochten hun jurkjes laten hangen. "Maar wij mochten ons als eerste verkleden als we uit zee kwamen. Dan moesten de mannen wachten. Die stonden soms te bibberen van de kou". Voor de redders is er sinds enkele jaren een probleem op zee bijgekomen: de surfers. Het af gelopenjaar heeft de NRB niet zo bar veel last van deze sporters gehad, maar dat is wel eens anders geweest, weet Corrie van Oosten. "Eigenlijk mag iemand net zover de zee opgaan als hij zelf wil. Of dat nu zwemmers zijn of mensen die met een bootje varen, dat mag iedereen zelf uitmaken. Het is wél onze zorg te voorkomen dat er iemand verdrinkt. Kijk, als een zwemmer bijvoorbeeld in de buurt van een gevaarlijke plaats komt, gaan we erop af. Ja, we krijgen wel eens te horen waar we ons mee bemoeien. Als we dan vertellen welke gevaren er dreigen, kiezen ze meestal wel eieren voor hun geld". Corrie van Oosten kan zich er verschrikkelijk over opwinden. Over mensen die heerlijk op hun ach terste in de zon liggen bruin te branden en geen vinger uitsteken als er iemand in moeilijkheden verkeert. Terwijl ze het zien. Steeds vaker "Vorig jaar", merkt ze pinnig op, "maakte ik nog zoiets mee. Er was een man de zee in gegaan die oorontsteking had. Dus geen evenwichtsgevoel. En jawel, die man kreeg problemen. Hij had z'n vrouw wel bij zich, maar die had de grootste moei te om zijn hoofd boven water te houden. Het strand zat stampvol en niemand ging het water in om even een handje te helpen. Dat is toch ver schrikkelijk Corrie zegt dat die dingen steeds vaker voorkomen. "Het lijkt wel of de mensen helemaal niks meer voor elkaar over hebben. Weetje, ze laten iemand op straat rustig doodbloeden. Ik heb wel eens de indruk dat de mensen het gewoon gek vinden als je zegt lid te zijn van de reddingsbrigade". Waren de mensen dan vroeger sneller bereid om de helpende hand toe te reiken? "Ik dacht het wel. Men maakte zich ook vlugger bezorgd. En iedereen liep de benen uit z'n ach terwerk om maar zo gauw mogelijk hulp te ha len", vertelt Corrie. Kinderen Maar er zijn ook andere problemen waar de NRB- leden in de zomermaanden mee te maken krijgen kinderen die hun ouders op het strand zijn kwijt geraakt. Dan wordt er op het onderkomen een wittte vlag met een vraagteken gehesen ten teken dat er een kleintje is komen aanlopen. Eén keer heeft ze het meegemaakt dat een Duitse vrouw haar zoon uit het vizier was verloren. Er werden bijzonderheden gevraagd en toen aan de orde was hoe oud het knulletje was zei de moeden twintig jaar. "Op zo'n moment moet je je natuurlijk goed hou den", lacht Corrie. "Maar later, toen die vrouw weg was, lagen we krom van het lachen. Een knul van twintig jaar zoek. 't Is toch ook om te gillen, niet waar?" Leden van die zelfde reddingsbrigade maakten zich in de oorlogsjaren nuttig bij de luchtbescher ming. Het strand konden ze niet op, maar ze wa ren wel paraat. "Ze konden op ons rekenen", zegt 1 Corrie. Een keer heeft ze toch kans gezien om een klein wandelingtje op het strand te maken. Ze haald e een Duitse soldaat over haar toe te staarl om even een frisse neus aan de zeekant te mogen halen. Bende 'Toen ik die enorme bende zag werd ik bijna moe- 'deloos. Ja, ik heb me op dat moment wel eens afgevraagd hoe krijgen wë dat in hemelsnaam ooit weer eens een beetje normaal. En wat ik het ergste vond, al het redmateriaal was verdwe- Corrie van Oosten: "Het lijkt tegenwoordig wel eens of mensen het gek vinden dat je lid bent van de reddingsbrigade NOORDWIJK - Het gemeente bestuur van Noordivijk wil in het zogenaamde Middenge bied Noord" twee woningen beschikbaar stellen voor de huisvesting van pupillen van de dr. mr. Willem van den BerghstichtingDat gebied wordt in de toekomst volge bouwd met zo'n 200 wonin gen. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over dit plan. De nieuwe bewoners van deze wijk, die ligt tussen de oude Weteringkade en de Nieuwe Zeeweg, zullen op de hoogte worden gesteld van de plan nen van de gemeente. In de opzet van het plannetje is rekening gehouden met een ruime speelplaats voor de gro tere jeugd. Ander speeltuig als glijbanen en klimrékken zal in overleg met de bewoners worden geplaatst. Het ge meentebestuur hoopt dat de nieuwe woonwijk in de loop van 1981 is gerealiseerd. LEIDEN - Onder bizarre, wel haast Siberische weersom standigheden, hebben lieftal lige dames gisteren op ver schillende plaatsen in deze regio tulpen en rozen aan wachtende buspassagiers aangeboden. Dit gebaar is een jaarlijks op Valentijnsdag, de dag van de vriendschap, terugkerend initiatief van de vereniging De Nederlandse Bloemisterij. Jaarlijks schenkt deze vereni ging op Valentijnsdag een bloemetje aan een groep men sen die zonder morren onder zware omstandigheden hun werk doen. Dit jaar viel deze eer te beurt aan de buschauf feurs, voor wie zo'n strenge winter als deze alles behalve een pretje is. Maar ook de pas sagiers hebben het lang niet altijd even makkelijk, alleen al vanwege de soms zeer lange wachttijden. Vandaar dat ook zij een "voorbode van be tere jaargetijden" in ont vangst mochten nemen. Op de foto krijgen wachtende pas sagiers bij het station in Lei den een roos aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente Alphen aan den Rijn heeft een toeristenbelasting ingevoerd, waarmee in de Alpheuse situatie alleen het vogel- en recreatiepark Avifauna te maken krijgt. De toeristenbelasting komt in de plaats van de vermakelijkheids belasting, die op 1 januari van dit jaar landelijk werd afge schaft, omdat toen het heffen van de onroerend-goedbelasting overal verplicht was gesteld. De gemeente zal van elke bezoeker die het vogel- en recreatiepark be zoekt een bedrag van 35 cent ont vangen. Van het totaal aantal be zoekers. dat Avifauna in één sei zoen trekt zal echter een kwart van het aantal inwoners van Al phen aan den Rijn worden afge trokken, alvorens de door Avi fauna verschuldigde belasting wordt berekend. Op basis van het bezoekersaantal van het afgelopen jaar (152.000) rekent de gemeente voor dit jaar op een belastingopbrengst van 45.000. Volgens financiën is dat minder dan de opbrengst van de oude vermakelijkheidsbelasting, die een zesde bedroeg van de en treeprijs. KATWIJK - J.D. van Delft van de Rijnstraat 67 in Katwijk aan den Rijn wijst op de vier forse olietanks waar men in zijn tuin te genop blikt en zegt met onmacht in de stem: "Ik ben er heus wel van overtuigd dat de veiligheidsmaatregelen bij dat bedrijf optimaal zijn hoor. Maar men zegt toch wel: als je geen fouten maakt, ben je geen méns... 't Is hier allemaal mensenwerk en als het 'n keer fout gaat, dan zullen er levens mee zijn gemoeid. Dan wórdt 't hier toch een fakkel...!" "Dat bedrijf' is de naast Van Delfts woning gelegen oliehandel Joh. Durieux. Deze vanaf de weg nog al kantoorachtige lijkende nering omvat onder meer dc vier tanks, waarin maximaal 200.000 liter gasolie kan worden opgeslagen. Daarnaast is er een voorraad ge vulde gasflessen aanwezig plus een ondergrondse benzinetank van 4000 liter. "Het is toch ongehoord dat er tweehonderd ton olie pal in het dorp ligt opgeslagen", vindt Van Delft ervan. "Zo'n bedrijf hóórt niet langs zo'n weg als de Rijns traat", voegt de bejaarde buur man D. de Jong van nummer 65 daaraan toe. Mede namens het boven hem wonende gezin van zijn zoon zegt De Jong angst te hebben voor Durieux. Hij zegt: "We hebben al zoveel gehoord en gelezen over rampen met tank wagens en brandende tanksche pen... Die handel is ook zó ge groeid, hè. Vroeger was alles best, toen was het een zaakje van niks". Tankwagens en -schepen: die middelen voor vrachtvervoer rijden of varen in bepaalde perio den van het jaar van en naar de oliehandel. Eigenaar Durieux wijt in alom vriendelijkheid de gekwelde ze nuwen van de omwonenden aan onwetenheid. "We werken hier vooral met gasolie", zo vertelt-ie, "en dat is een stof met een hoog vlampunt. Veel hoger dan benzi ne, aardgas, lpg en dergelijke. Als je handelt volgens de voorschrif ten, dan is die olie zeker niet ge vaarlijk". Hij voegt hieraan toe alle benodigde hinderwetvergunnigen te heb ben, "dus alles gebeurt hier vol gens de regels". Gemeentesecre taris mr. G. Feenstra bevestigt dat Durieux werkt op basis van geldige gemeentelijke vergun ningen. Als bijvoorbeeld de olie tanks lek zouden raken, wordt de brandstof opgevangen in stenen reservoirs er omheen. "Hoe?!" Wanneer wij de door Van Delft ge noemde mogelijkheid van een menselijke fout aanhalen, ver schijnt er enige verbazing op het gelaat van Durieux. "Hoe?! Ver tel me dan eens: hoe zou dat moe ten gebeuren?", zo kreet hij uit. "Ik vind dat geen argument om bezwaar te hebben tegen een be drijf als het mijne. Vooral niet omdat mijn bedrijf hier allang was, toen mij buren hier kwamen wonen. Ik vind dat het om de brandgevaarlijkheid gaat en die is klein bij mijn bedrijf." Hij gaat verder: "Men kan gemak kelijk zeggen, dat dit-bedrijf hier niet hoort. En ik begrijp de ang sten die er leven best, hoewel ze niet nodig zijn. Maar waar willen ze me dan naartoe hebben? Mijn zaak moet langs het water zitten en dat kan verder nergens meer in Katwijk. Maar. als de gemeente een plek weet en ze wil de verhui zing betalen, dan ben ik niet on genegen om erover te praten." Heeft Durieux begrip voor de ang sten die er leven, woordvoerder Feenstra van de gemeente kan dat niet opbrengen. "Eerst dient er nagegaan te worden of die vrees wel reëel is. Dat is neg nooit onderzocht, omdat we nimmer klachten van die bewoners heb ben gehoord", aldus Feenstra, die na het nodige doorvragen van ons over het tonen van begrip enigs zins geïrriteerd raakt: "Nee, ik ga niet in op die onrust onder de bewoners. Ik heb na melijk geen zin in een grote kop in de krant "secretaris kan zich de onrust voorstellen", terwijl die nog nooit bij ons is gebleken. Heeft men klachten, dan kan men dat schrijven en dan onderzoekt de gemeente ze. Hoe snel dat gaat?....Meestal duurt dat wel een paar weken." Vrachtwagens Een andere klacht van de omwo nenden (behalve dan van me vrouw E.M. Doets van de Rijns traat 73, die de oliehandel "wel levendig" vindt) is het grote aan tal tankauto's dat Durieux dage lijks aandoet. De Jong: "Als je ziet wat hier elke dag loos is...Keer op keer staan er wagens van veertig ton te lozen en dat brengt levensgevaarlijke verkeerssituaties met zich mee. Je mag hier niet parkeren, maar die wagens staan er rustig twintig minuten. Soms staan er twee van die kolossen achter elkaar en dan wurmen die'kinderen er zich tus sendoor om over te steken: mijn vrouw is er helemaal op van de zenuwen door". 'Ja, iedereen hier moppert daar op", vervolgt dan buurman Van Delft. "Ik verbaas me'erover dat de gemeente een vergunning heeft gegeven voor die losput op het troittoir. Ik ben al eens van plan geweest daarover een brief te schrijven aan de gemeente, maar toen dacht ik: tja, men moet er toch vanaf weten op het raad huis. Eigenaar Durieux vraagt zich af, als hij de klachten zo eens aanhoort, waarom de bewoners er nooit mee naar hem zijn toegekomen. "Kijk, dan had ik ze kunnen uit leggen dat die auto's alleen ko men als er geen schepen kunnen varen, bijvoorbeeld gedurende deze extreem lange winterperio de nu de Rijn dicht zit. Als er het hele jaar door auto's voor de neus van m'n buren zouden staan, dan zou ik me goed kunnen voorstel len dat men daar overlast van on dervond. Maar nu..." Durieux besluit: "En ja, gevaarlijk? De Rijnstraat is sowieso een ge vaarlijke straat met al dat verkeer erdoor dat er niet thuishoort. En toch heb ik nog nooit van een on geluk bij mijn bedrijf gehoord. Er wonen in deze buurt nu eenmaal weinig kinderen en m'n bedrijf ligt precies in een overzichtelijke bocht". JOS VAN DER MEER. Regelmatig doen deze laatste tijd tankwagens de Katwijkse oliehandel aan: ..."Als je ziet wat hier elke dag loos

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21