Weer geen uitspraak Noordeinde Puebla" een stap vooruit Forummiddag op Endegeest lijkt goede aanzet tot patiëntenraad v.d. KR0GT Conflict bewoners en eigenaar sleept zich voort Teleurstellend gitaarrecital China en Vietnam blijven elkaar beschuldigen AUTO - ITIEER UITGEVERIJ VERVOORT B.V. MORGENAVOND IN 'T BLIKJE GALLISCHE AVOND V Verse kip LAGE PRIJZEN 5.50 10.- 7.50 7.50 8.95 14.95 5.99 6- 6- SPORT? MET DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 LEIDEN/DEN HAAG - De presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Lyklema heeft gisteren geen uitspraak gedaan in het voortge zette kort geding dat de bewoners van het pand Noord einde 46 in Leiden hebben aange spannen tegen hun "huisbaas", de stichting Pawanpoetra. De reden hiervoor is dat de presi dent wil afwachten hoe zich de herstelwerkzaamheden aan de elektrische installaties in het pand verder ontwikkelen. De bewoners, gesteund door de Leidse advocaat mr. A.H. Spij ker, hebben het kort geding in dertijd aangespannen omdat zij vreesden door het energiebedrijf Rijnland in het donker en in de kou te worden gezet. Dit bedrijf had namelijk aangekondigd de energietoevoer aan het pand Noordeinde 46 te zullen staken wanneer niet op korte termijn re paratiewerkzaamheden aan de zeer gebrekkige en gevaarlijke electrische installaties zouden worden uitgevoerd. Met die werkzaamheden is inmiddels een begin gemaakt zodat dat gevaar nu is afgewend, zij het gedeelte lijk. In de tuin van het pand staan namelijk enkele houten barak ken waar de eigenaar, de stich ting Pawanpoetra geen herstel werkzaamheden wilde laten ver richten omdat deze "luxe bouw keten" (die overigens al zes jaar lang als woonruimte worden ver huurd) te brandgevaarlijk zou den zijn. De stichting nu wilde deze barakken afbreken en heeft de bewoners vervangende woon ruimte elders in het pand aange boden. De bewoners nemen hier evenwel geen genoegen mee omdat zij voor deze vervangende woon ruimte veel meer huur moeten betalen terwijl de hun aangebo den woonruimte aanzienlijk kleiner is. Vandaar dat de bewo ners het geding tegen de ondui delijke stichting Pawanpoetra, die een onderdeel schijnt te zijn van een keten van niet minder dan vijftig stichtingen, voortzet ten. De president van de rechtbank verklaarde gisteren op de zitting dat de stichting ook in de houten barakken de elektrische installa ties zal moeten verbeteren. "Zo lang deze barakken als woon ruimte te huur worden aangebo den zal de huurders ook vol doende woongenot moeten wor den verschaft", aldus mr. Lykle ma. De eisende partij, de huur ders (allen studenten), kreeg van de president te horen dat zij zo spoedig mogelijk de achterstalli ge huurpenningen dienen over te maken. De huurders hadden dit geld namelijk op een aparte re kening gestort om op deze ma nier een "potje" te vormen voor het geval hun "huisbaas" met de herstelwerkzaamheden in ge breke zou blijven. De president van de rechtbank ging hier evenwel niet mee akkoord. Uit spraak in deze zaak op donderdag 22 maart. Op diezelfde dag zal ook het kort geding dienen dat de bewoners van de panden Nooreinde 48 en 50, waar precies hetzelfde geval speelt, tegen de stichting Pawan poetra, die ook eigenaar is van deze panden, hebben aange spannen. Ook de ruim veertig bewoners van deze twee panden hebben de huur op een aparte re kening gestort. Na afloop van de zitting van gisteren in het paleis van justitie liet de advocaat van de stichting Pawanpoetra, mr. Pluim weten dat wanneer de be woners van deze panden niet eveneens op korte termijn de achterstallige huur zullen over maken de herstelwerkzaamhe den in het pand nummer 46 zul len worden gestaakt. Mr. Spijker, die ook als advocaat van deze groep bewoners zal optreden, zei echter dat hij onder geen enkel beding de bewoners van de pan den 48 en 50 zal adviseren om weer gewoon huur te gaan beta-, len zolang er in deze panden nog geen begin is gemaakt met de herstelwerzaamheden aan de elektrische installaties, die ook hier in een belabberde staat ver keren. De bewoners van Noord einde 46 zullen daarentegen wel weer gewoon huur gaan betalen. LEIDEN - Het recital van de gi tarist Bert Maas, dat gister avond in een uitverkochte Kapelzaal plaats had, is geen overdeeld succes geworden. Aan de prograrpmakeuze heeft dit niet zozeer gelegen: het was een vrij evenwichtige selectie uit de bekende gi taarliteratuur, wellicht met uitzondering van Kohouts Sonat in D, die door Gérard Reyne op nogal onbeholpen wijze voor gitaar was be werkt. Nee, het lag meer aan de manier van spelen van deze Bert Maas, die bij vorige gelegen heden toch heeft bewezen wel degelijk het nodige in zijn mars te hebben. Het leek, als of elke vorm van bravoure en elan hem in de steek had gela ten, alsof hij opzag tegen zelfs de geringste technische moeilijkheid zoals deze door minder gevorderden worden ervaren. Dit resulteerde bij haast ieder virtuoos loopje, bij haast elke positiewisseling in een stokkend ritme, een kortstondige tempoveria- ging, hetgeen bij composities met een duidelijk danskarak- ter een enigszins frustrerend effect geeft. Uiteraard kan de persoonlijke visie van een uitvoerend kun stenaar alleen tot zijn recht komen, wanneer hij in alle opzichten boven de materie staat. Wat hiervan ook de oor zaak moge zijn geweest, gis teravond was dit niet het ge val. Van een interpretatie die dieper ging dan de oppervlak te was geen sprake. Jammer voor Bert Maas, jammer voor het publiek, maar dit recital was een dieptepunt. Het aar dige van dieptepunten is ech ter de wetenschap, dat er ze ker hoogtpunten zijn geweest en er vermoedelijk hoogte punten zullen komen. RON HARMS OEGSTGEEST - Wat betekent de psychiatrie en Endegeest voor U Dat was het thema van een fo rummiddag gisteren op Ende geest in het kader van de lande lijke dag van de psychiatrie. De dag was georganiseerd door een werkgroep van patiënten, die zowel een psychiater, een maat schappelijk werker, vertegen woordigers van het verplegend personeel en andere werkers van Endegeest als geneesheer-direc teur Mojet had uitgenodigd in het forum zitting nemen. De laagste zag zich echter op het laatste moment verhinderd vanwege een onderhoud op het gemeente huis. De discussiemiddag was gezien de opkomst een succes. Er 'waren veertig bewoners van Endegeest, vijftig werkers en twaalf bezoe kers. Er was op gerekend dat er een chaos zou kunnen ontstaan, bewoners die uitsluitend voor hun eigen belang zouden praten of hun eigen gedachtenwereld zouden etaleren. Inderdaad ge beurde dat in het begin. Het leek even een religieuze middag te worden toen een man zich op wierp als gezonden door god, en een ander begon over astrale li chamen. Maar hoe verder de middag vor derde, hoe meer er algemene problemen en ontevredenheid aan het licht kwamen. Een jon gen zei bijvoorbeeld: "De verple gers krijgen altijd gelijk, en de pa tiënten altijd ongelijk". Maat schappelijk werker Frank Kra mer antwoordde: "Het is zo datje als patiënt in een underdog-posi tie zit. Maar wat je doet als hulp verlener doe je toch altijd omdat je denkt dat het goed is. Ik denk dat je als iets je niet zint, moet blijven praten op de afdeling". Een vrouw die zei: "Ik ben ge lukkig weer beter geworden. Maar al die tijd dat ik hier zat heb ik ontdekt dat je erg voor jezelf moet opkomen. Je moet het uit eindelijk toch alleen doen". Na afloop zegt psychiater dr. Goe- koop dat de middag zeer nuttig is geweest. De vragen en proble men die naar voren zijn gekomen, zijn weliswaar bekend, ze zijn in kleinere groepen op de afdelin gen al heel vaak naar voren ge komen en er wordt waar mogelijk aan gewerkt. Maar het was nuttig, aldus Goekoop, dat iedereen ze nu van elkaar heeft kunnen ho ren. Dat is bijvoorbeeld belang rijk om een patiëntenraad van de grond te krijgen. Die patiëntenraad wordt zowel door de patiënten als door de lei ding zeer gewenst. Problemen wat betreft faciliteiten, ook fi nanciële zijn er niet, maar er moet een grote groep patiënten achter staan. Zo'n bijeenkomst als giste ren, kan daartoe een aanzet zijn. Het kan ook een aanzet zijn voor meer publiciteit naar buiten. Veel onvrede kwam naar voren met waarop de buitenwe reld tegen een psychiatrisch zie kenhuis als Endegeest aankijkt. Discriminatie ten opzichte van mensen die er verpleegd worden of zijn geweest. Onbekendheid met wat er gebeurt. Dat hadden vele patiënten gemerkt toen ze zelf werden opgenomen: ze wis ten niet wat ze te wachten stond of hadden daarvan een totaal verkeerde indruk. Maatschappe lijk werker Frank Kramer. "Pa tiënten moeten zich vrij kunnen maken van hun sociale positie als patiënt. Ik geloof dat alleen zijzelf een soort reclame voor zichzelf kunnen maken. Er is wat dat be treft al het één en ander gebeurd, maar de finishing touch is er nog niet. Daarom hoop ik dat de pa tiëntenraad er snel komt". Het beviel gistermiddag zo goed, dat er stemmen opgingen om iets dergelijks veel vaker te organise- LEIDEN - De ledenvergadering van de postzegelvereniging IV Philatelica, die vanavond om acht uur in de kantine van de Vis ser 't Hooft scholengemeenschap zou worden gehouden, gaat van wege de slechte weersomstan digheden niet door. Hij wordt tot nader bericht uitgesteld. LEIDEN - Aan de Technische ho geschool in Delft is geslaagd voor het doctoraal examen natuur kundig ingenieur C. J. M. van Ruiten, Kaagdorp. Voor het doc toraal examen elektrotechnisch ingenieur slaagde W. G. Wachten uit Nieuw Vennep. LEIDEN - Aan de Rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd voor het examen doctoraal scheikunde: M.G.L. Hesse, C. Geerlof, R. Ta- dema Wielandt en J. Doornbos. Voor het doctoraal Engels: mej. J. Stofberg, N.H.G.E. Veldhorn (cum laude) en mevrouw M. Fre- ke. Voor het doctoraal examen medicijnen: M.K. van Alphen, M.J.M.M. America, B. Bakker, mej. S. Bant en mej. A.T. Ber nards. Het tastbare resultaat van de Zuidamerikaanse bisschop penconferentie in Puebla (Mexico) is een tweehonderd pagina's tellend document, dat bij vluchtige lezing de indruk wekt dat de grote lijn van de vorige conferentie (Medellin, 1968) wordt doorgetrokken. NAAMPLATEN in alle maten en kleuren en artistieke uitvoeringen STEMPEL- EN GR AVEERINRICHTING Broomans Zn. B.V. Utrechtse Jaagpad 10 cd, Leiden, Tel. 125655, b.g.g. 01717-4688, b.g.g. 01722-2762. HONGKONG (UPl/Reuter) - Chi na en Vietnam hebben elkaar over en weer ervan beschuldigd invallen te doen op hun grondge bied, waarbij burgers en militai ren om het leven zouden zijn ge komen. Volgens Vietnam heeft China op het ogenblik twintig divisies bij eengebracht langs de grens met Vietnam, waarvan een bataljon Vietnamees gebied is binnenge drongen en dagelijks dorpen on der vuur neemt. Aan de andere kant heeft China dinsdag gemeld dat Vietnamese troepen onder bescherming van de nacht min stens vijftig maal dit jaar op Chi nees grondgebied zijn doorge drongen, waarbij grote aantallen grenswachten en burgers om het leven zijn gekomen. Van het Kampucheaanse front melden journalisten dat hevige aanvallen door Vietnamese en Kampucheaanse troepen gemo toriseerde eenheden van de Rode Khmer hebben teruggedreven tot aan de grens met Thailand. De grote aantallen brieven en protes ten die de laatste tijd door China, Vietnam, de nieuwe Kampuche aanse regering en de verdreven regering van Pol Pot aan de Ver enigde Naties zijn gestuurd, te kenen de zich vererge-de situatie in Zuidoost-Azië. Vooralsnog is geen formeel verzoek tot interventie gedaan, maar Vietnam heeft maandag al de Veiligheidsraad gevraagd nood zakelijk geachte stappen te on dernemen. Puebla heeft gestreefd naar een kerk voor en van de armen, naar solidariteit met de overgrote meerderheid van de bevolking, die in armoede leeft. Het docu-, ment dat de conferentie heeft op geleverd is echter overwegend pastoraal van toon en ontwijkt een keus tussen de politieke sys temen. Er is ook nauwelijks een veroordeling in te vinden van het in Latijns-Amerika zo veelvuldig gehanteerde begrip "nationale veiligheid", al worden de gevol gen van die politiek - onderdruk king, vervolging en verlaging van de mens tot een economisch ob ject - wel aan de kaak gesteld. Overeenkomstig de richtlijnen die de paus bij de opening van de conferentie heeft gegeven laat het geschrift duidelijk uitkomen dat bevrijding van de mens méér is dan alleen opheffing van on vrijheid en armoede. Het stelt Christus voor als de totale bevrij der van het menselijke leven. Geen veroordeling Opvallend is dat de bisschoppen zich hebben onthouden van een veroordeling van de in Zuid- Amerika onstane "bevrijdings theologie". Deze sociale theolo gie heeft zelfs veel verdedigers binnen de conferentie gevonden, al waren de bisschoppen voor zichtig wat betreft de politieke gevolgen van deze politiek- theologische visie. Feit is dat er op dit punt diepgaande meningsverschillen tussen de bisschoppen zijn blijven bestaan. Nog tijdens de slotpreek haalde een conservatieve bisschop zo fel uit naar de theologie van de be vrijding, dat drie bisschoppen uit protest de kapel verlieten. Toch vraagt Puebla in het slotdo cument om grondige economi sche en politieke hervormingen. Het beklemtoont de rol van de le ken daarin, zowel in politieke als in de regering. Als de poltieke verantwoordelijkheid bij de le ken ligt, heeft de kerk de handen vrij voor "haar voornaamste laak": de evangelisatie onder het volk, vooral bij armen en jonge- Aan het fiat van de'paus aan het Puebla-document wordt niet ge twijfeld. Er is zorgvuldig reke ning gehouden met wat hij bij de opening van de conferentie heeft gezegd. Solidair Dat de bisschoppen die aan Puebla deelnamen niet eenstemmig zijn in hun beoordeling van de maat schappelijke en politieke situatie in hun continent, bleek toen slechts vijftig van de ruim twee honderd in brieven hun solidari teit betuigden met de vervolgden en de kerk in Nicaragua en El Salvador. In hun brief aan aartsbisschop Ro mero van El Salvador zeggen de ze vijftig bisschoppen, op de hoogte te zijn van de "recht streekse vervolging van de kerk in haar dienst tot christelijke be vrijding van verarmde en onder drukte Salvadorianen". Zij verzekeren bisschop Salazar, voorzitter van de bisschoppen conferentie in Nicaragua, in hei lige toorn aan te zien hoe er wordt geleden onder geweld. De situa tie daar noemen de bisschoppen een "voorbeeld van martelaar schap door tirannie". Zij consta teren dat de kerk solidair is met het volk en de verschrikkingen waaronder dit moet lijden met profetische kracht aanklaagt. De reacties op Puebla getuigen van "gematigd optimisme". Zo noemde bisschop van Rio Bam ba in Ecuador, Leonidas Proana, het slotdocument "een stap vooruit". "YVij weten dat de kerk niet met grote sprongen maar slechts stapje voor stapje haar weg zoekt". Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn M.H. Boogert Leiden, te Hendrik Ido Ambacht E. Bouman Heerde. Gereformeerde Kerken: beroepen te Arnhem (voor evangelisatie en toerusting) L. Schuurman, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de theo logische hogeschool te kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Buiten Verband: aange nomen naar Kampen E. Zwarte- ven Velp. Naar Rome. Bisschop mgr. Th. Zwartkruis van Haarlem gaat 21 februari naar Rome voor een be zoek aan de paus. Hij is de vijfde van de Nederlandse bisschoppen met wie de paus praat over de toestand in de Nederlandse kerkpro ZIE HIER ONZE GEBRUIKTE KLASSE AUTO'S Austin Allegro1976 6.850.- Austin Allegro 1500 special 1974 4.850.- Austin Mini 1000 1974 3.750.- Citroèn 2CV4 1975 4.650.- Citroën Dyane 6 comm1974 Citroën GS 1972 Citroën GSX1 1976 8.900.- Citroën GS Break1978 12.500.- Daf 33 1973 1.500.- Datsun 120Y De Luxe autom. 1977 9.500.- Datsun Cherry1975 5.250.- Fiat 127 1974-1975 v.a. 3.750.- Fiat 128 1976 6.450.- Fiat 128 1977 8.750.- Fiat 133 1976 5.450.- Fiat 127 3-deurs 1977 6.850,- Ford Escort 1300 1973 Ford Escort 1300 L 1975 6.750.- Ford Taunus 1600 1976 8.950.- Ford Taunus 1600 L incl. LPG install. 1977 11.900 - Ford Taunus Combi1972 2.250.- Ford Granada 2300 Combi 1977 13.000.- Ford Transit pers. bus 1975 9.900.- Ford Transit 100 1971 1.500.- Ford Coupé XL 1973 4.750,- Honda Civic1976 7.950.- Honda Civic1977 8.950.- Mazda 929 stat.car1977 12.750.- Mercedes 220 Diesel1974 14.750.- Mercedes 200 diesel 1974 14.750,- Opel Kadett 1973 Opel Kadett combi1976 8.500.- Opel Manta 1.9 S 1976 11.950.- Opel Kadett 1976 7.750.- Peugeot 204 1975 6.750.- Peugeot 304 1974 6.100.- Peugeot 304 Combi1977 11.500.- Renault 12 TS 1974 4.950.- Renault 12 TL 1976 8.950.- Renault 16 TL 1976 v.a. 8.750.- Simca 1100 Special1977 8.900.- Simca 1307 GLS1977 9.250.- Sunbeam 1250 TC Estate1973 3.000.- Toyota Corolla 30 stat.car 37.000 km 1976 8.500.- Volkswagen Passat Variant1976 8.500.- Volkswagen Passat1974 6.450.- Volkswagen Passat LX1977 12.500.- Volkswagen Golf 16 S1975 7.500.- Opel Rekord 19001976 9.000.- Opel Rekord 1900 incl. LPG install. 1976 9.450.- VW Passat Variant1974 6.500.- Tevens verzorgen wij al uw schade reparaties, finan cieringen enz. Uiteraard mogen alle auto's gekeurd worden door de ANWB. Reparaties onder Bovag garantie. energieke free lance vertegenwoordiger ®«»«»«öOöOOöOöOMööOöOöOOöööOööö^| (aanvang 20.30 uur) met Speenvarken en toverdrank Swingende muziek - Astrix films Raadhuisstraat 144 (terrein Rijnstroom) Alphen a/d Rijn KUIKENLEVER - _A EXTRA RECLAME DEZE WEEK KUIKENVLEUGELS 4.95 kilo 7,- NU KUIKENBOUTEN 2 kilo 13.60 NU KALKOEN 1 kilo 9 50 NU DRUMSTICKS 1 kilo 9.50 NU TAM KONIJN 1 kilo 10.50 NU KIPSCHNITZELS kilo 16- NU BRAADSTUKKEN kilo 6.50 NU BORRELSTICKS naturel kilo 7.- NU BORRELSTICKS gemarineerd kilo 7 - NU POELIERSBEDRIJF OUDE RIJN 11. 2312 HB LEIDEN TEL 071-132510

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19