Wybo Lelieveld revancheert zich in Ahoy Ridder succesvol: Van Beusekom niet Sullivan-prijs voor zwemster Tracy Caulkins Titel LKV De Spartaan AKKOORD OVER SPELEN IN LOS ANGELES Wellicht toch naar Wenen MAANDAG 12 FEBRUARI 1979 SPORT NEW YORK (ANP) - Het Ame rikaans Olympische Comité en Los Angeles hebben zater dag in New York een akkoord bereikt over de financiële af wikkeling van de organisatie van de Olympische Zomer spelen van 1984, die toegewe zen werden aan de Californi- sche Metropol. Ernstig me ningsverschil hieromtrent weerhield het organisatieco mité ervan het definitieve verdrag met het internatio naal Olympisch comité te on dertekenen. Daarop gaf IOC- directrice Monique Berlioux beide partijen uitsluitsel tot 1 maart om tot overeenstem ming te komen. Na vijf weken onderhandelen verklaarden Robert Kane, president van het Ameri kaanse Olympisch Comité, en John Argue (namens Los An- geles) zaterdag op een pers conferentie in New York, dat er een akkoord was bereikt. Over de inhoud wilden zij (nog) niets zeggen. In het nieuwe verdrag staat on der meer dat er een garantie fonds zal worden gesticht van 50 miljoen dollar (ruim 100 miljoen gulden). Als na afloop van de Spelen sprake zou zijn van een batig saldo zal dit worden verdeeld. De organi satoren en het Amerikaans Olympisch comité ontvangen dan 40 procent van dit bedrag en de Amerikaanse sportfe deraties twintig procent. Het organisatiecomité en het Amerikaans Olympisch Co- SPORT mité zullen voorts zorgen voor een waarborgsom van 500.000 Zwitserse franken (ruim 600.000 gulden) zoals het internationaal Olympisch Comité eist. Lord Killanin verklaarde zater dagavond in Nice dat "Zuid Afrika waarschijnlijk niet aan de Olympische spelen van Moskou kan deelnemen." Tijdens een kort ooponthoud op het vliegveld van Nice zei hij: "In mijn ogen is het dui delijk dat Zuid-Afrika niet tot de spelen kan worden toege laten. Een land dat de Olym pische regels niet respecteert kan niet aan de Spelen deel nemen". Daarentegen zal Is raël wel aanwezig zijn in de Russische hoofdstad. Over het opnieuw toelaten van China tot de Olympische be weging zal in april in Monte video worden gesproken. Tracy Caulkins INDIANAPOLIS (AFP) - Tracy Caulkins, de veelvoudige wereld kampioene zwemmen, is gekozen als winnares van de Sullivan-prijs. Dit is de hoogste Amerikaanse on derscheiding op amateur sportge bied. De zestienjarige zwemster uit Nashville is de jongste a de 39-jarige geschiedenis (Van onze correspondent) ROTTERDAM - De hoop, die Bob Boverman vorige week uitte ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging naar de Europese indoor-atletiekkam- pioenschappen in Wenen, bleek ten slotte ijdel. De trainingscoordinator van de KNAU toonde zich na de natio nale titelstrijd in Zwolle nogal optimistisch over de kansen van Gijsbers, Kormeling, Lelieveld en Louws. Zijn vertrouwen in dit selecte groepje Nederlandse top atleten is dit weekeinde in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy beschaamd. Geen van allen haai de de limiet, die is gesteld voor deelneming op Europees niveau over twee weken. En daarmee zit de Atletiek Unie met een levensgroot probleem. Alleen hoogspringer Ruud Wiel- art voldeed aan de Weense eis. Hij passeerde vorige week al de ver plichte 2.18 meter en hij heeft dus als enige recht op de reis naar de Oostenrijkse hoofdstad. Toch zal de Nederlandse afvaardiging gro ter zijn. Na alle waarschijnlijk heid zullen in elk geval Gysbers en Lelieveld worden opgenomen in de ploeg. Zij kwamen in Rot terdam dicht in de buurt van de limiet. Coen Gijsbers deed dat op de 800 meter. Hij kwam uit op een tijd van 1.50.51, één seconde boven de door de KNAU aangescherpte limiet. De internationale toela tingsnorm ligt namelijk op 1.50.0. De KNAU heeft de limieten wat aangescherpt, omdat men een herhaling van Praag wil voorko men. Toen, bij de Europese strijd in de openlucht, werd vrij snel een ticket gegeven en het gevolg was een massale afgang van de Nederlandse ploeg. Door die aangescherpte tijden is er wel een probleem ontstaan. Wat bijvoorbeeld moet men aan met de 3.45.5 van Lelieveld en de 3.45.8 van Borm op de 1500 meter. Beiden zitten onder de interna tionale limiet (3.47.0), maar nog ruim boven de tijd van de KNAU (3.43.5). Bob Boverman wenste zich gister avond nog niet uit te laten over de samenstelling van de ploeg. „Daarover zal eerst vergaderd moeten worden. Vaststaat dat de limieten niet zijn gehaald, maar bij Gijsbers en Lelieveld is dui delijk sprake van progressie. Bo vendien hielden Lelieveld en Borm op de 1500 meter toch een man als Mare Nevens, een van de betere Belgen, achter zich. Er is hier in Rotterdam .zeker niet slecht gelopen. Wel verkeerd. Op de 800 meter gingen de eerste 400 veel te snel en op de 1500 meter was het middengedeelte slecht". Door het uitblijven van limieten draaide de interland tegen België in Rotterdam uit op een teleur stelling. Die werd nog eens ver sterkt door de afwezigheid van Ruud Wielart. Hij raakte afgelo pen week bij een wedstrijd in Milaan geblesseerd en verscheen niet in de Ahoy. Daardoor ont brak bij het hoogspringen de werkelijke strijd. De Belgen had den wel al hun toppers (Annijs, Nachtegaal en Morreau) ter be schikken en pakten dan ook moeiteloos de drie medailles. Een schrale troost was de overwin ning, die Nederland op alle fron ten boekte. De heren deden dat met zeer klein verschil (209 tegen 206 voor de Belgen), de dames iets royaler (149,5 tegen 135,5). Bij de jeugd ging het allemaal wat gemakkelijker. De meisjes be paalden het verschil op Ï4 pun ten, de jongens zelfs op 36. De op vallendste prestatie werd gele verd door de Bredase Ingrid Stoot, een eerstejaars B-meisje, die op de 800 meter een tijd liet afdrukken van 2.08.6, een tijd die bij de dames alleen werd over troffen door Elly van Hulst (2.08.2). Maike Persoons verbeterde haar eigen nationale toptijd op de 1500 meter tot 4.32.8. Iets dat seniore Karin de Nijs overigens ook deed. Zij was op de anderhalve kilome ter 0,7 seconde sneller dan vorige week in Zwolle. Bij het versprin gen kwam Marjan Goedhart 8 centimeter verder dan vorige keer. Haar 6.11 zou zelfs bij de dames goed zijn geweest voor de eerste plaats, want Sylvia Barlag liet 6.09 als beste prestatie note- Een goede prestatie leverde ook Bataven-jumioren Ati Oskam, die de 400 meter aflegde in 57.86 sec. Haar clubgenote Sandra Dorlas noteerde op dezelfde af stand 60,26 sec. Knap was ook de hordensprint van Marjo Wijnber gen. De Amsterdamse kwam uit op 8.85 seconden, terwijl zij in Zwolle nog 9.01 liet klokken. Ook zij zou het bij de dames goed Het is twijfelachtig dat Ruud Wielart over tien dagen af kan reizen naar de Europese indoor kampioenschappen in Wenen. Wielart, die vrijdag in Milaan een schouderblessure opliep: "Ik had gehoopt dit weekeinde in de 2.20 meter te springen en me daarna voor te bereiden op Wenen. Maar de dokter heeft me nu fysiotherapie voorgeschre ven, waarmee ik vandaag begin. Hij verwacht dat hiermee een dag of tien gemoeid zal zijn". hebben gedaan, want van de Ne derlandse deelneemsters was al leen Mieke Sterk beduidend sneller (8.75). De 33-jarige Mieke Sterk bewees met die tijd nog best mee te kunnen. Een andere opvallende vertegenwoordiger Lelieveld klopt Borm en de Belg Nevens sportprijs. Zij kreeg 2236 stemmen van de 2460 officials, trainers en Amerikaanse journalisten, die de jury vormden. Caulkins werd ge kozen op grond van haar buitenge wone prestaties in 1978. Zij verbe terde toen drie wereldrecords (200 meter vlinderslag. 200 en 400 meter wisselslag)en dertien Amerikaanse records. Bij de verkiezipg legde de mara thonloper Bill Rodgers beslag op de tweede plaats met 1747 pnt. Derde werd de wereldkampioen kunstrijden Charles Tickner en vijfde de wereldkampioen schaat sen Eric Heiden. De ironie van het lot wil dat Caul kins is gekozen op het moment, dat zij drie maanden is geschorst door de "amateur athletic union", omdat zij vorig jaar april bij de overdekte kampioenschappen te laat van een feestje terugkeerde. Parijs van de vorige generatie wa Wassenaar. De 35-jarige a 3000 meter in 8.07.8. Goede resultaten in Rotterdam het heden en dat kwam er niet derhalve voor de toekomst. In de U1*- sport gaat het echter vooral om JAN VAN DER NAT De hoofdrol tijdens de driedaagse internationale zwemwedstrijden in het 25-meter bad in Boulogne-Bil- lancourt, even buiten Parijs, werd opgeëist door Nancy Garapick. Van de zes nummers, waarop de 17-jari- ge Canadese aan de start kwam, won zij er vijf en eindigde zij één keer als tweede. Een briljante reeks die extra glans kreeg door de sterke bezetting, vooral uit de Sowjet- Unie. Tijdens het zwemfestival werden tevens twee verbeteringen van de beste seizoentijden genoteerd. Op de 200 meter schoolslag dook de 15- jarige Lina Katsjoesjite onder de grens van 2.30. De Russische we reldkampioene en wereldrecord- houdster op dit nummer tikte aan in 2.27.94, waarmee zij de beste sei- zoentijd tot op dat moment (2.29.62 van Tracy Caulkins) ruimschoots passeerde. Op de 50 meter vrije slag voor heren, een nieuw nummer in Europa dat geïntroduceerd werd tijdens de wedstrijden in Amers foort van vorige week. kwam Joe Bottom tot een tijd van 22.72.12/100 onder de snelste seizoentijd ter we reld, die op naam stond van de Ca nadees Gary Macdonald. Voor de kleine Nederlandse af vaardiging was slechts een be scheiden rol weggelegd. Enith Bri- githa was de enige in het acht leden tellende gezelschap die tot de fina les doordrong. De 50 meter vrije slag legde zij winnend af in 26.78. op de dubbele afstand werd zij tweede in 56.94 achter (wie anders) Nancy Garapick. Wereldrecord DEN HAAG (ANP) - Ook in het af gelopen weekeinde zijn bij de vele indoor atletiekwedstrij den, die in Europa en de Ver enigde Staten werden gehou den, verscheidene uitstekende prestaties geleverd. Bij wed strijden in Boedapest impo neerde de Roemeense Natalia Maracescu. Zij won de 1500 me ter in de nieuwe - officieuze - wereldrecordtijd van 4 minuten en 4 seconden. De Roemeense, net terug van een toernee door Australië en Nieuw-Zeeland was ook de snelste loopster op de 800 meter in 2.01.0. In Dvittel sprong Andrea Matay over 1.90 meter. De Hongaarse werd on langs mede wereldrecordhoud ster met 1.95 meter. Bij de Russische indoorkam pioenschappen in Minsk verbe terde Gennadi Valjoekevitsj het wereldrecord hinkstapspringen van zijn landgenoot Viktor Sa- nejev met twee centimeter en bracht het op 17 meter en 18 cen timeter. Ploeg draait warm voor finale BEVERWIJK (GPD) Marjan Ridder heeft gisteren tij dens de internationale badmintonkampioenschap pen van Nederland in Beverwijk op sportieve wijze revanche genomen op Joke van Beusekom. De in Kopenhagen wonende Van Beusekom liet Ridder vorig jaar plotseling schriftelijk weten dat zij met de Haarlemse niet langer een koppel wilde vormen in het dames-dubbelspel. Van Beusekom gaf er de voorkeur aan om in het vervolg samen te werken met wereldkampioene Lene Koppen. Marjan Ridder voelde zich daardoor aan haar lot overgelaten, maar vond de oplossing voor haar problemen al vrij snel in de Engelse Gillian Gilks, die eveneens op zoek was naar een partner. Dit duo, dat eind november in een Engels toernooi debuteerde en meteen ook won, eis te gistermiddag ook in het tweede evenement de titel op. „Op m'n gemak" Joke van Beusekom en Lene Koppen kwamen niet ALKMAAR - LKV De Spartaan is voor de tiende maal gewestelijk kampioen gewichtheffen gewor den. Zaterdag wonnen de Leide- naars met ruime cijfers van Alk maar, de enige ploeg die nog een theoretische bedreiging vormde. Eigenlijk behoefde LKV De Spar taan zaterdag in Alkmaar niet eens het strijdtoneel te betreden, want de officiële arbiter was niet op komen dagen. Het reglement stelt, dat Alkmaar in zo'n geval voor een vervanger moet zorgen, maar omdat de club niet over een ter zake kundig persoon beschikt had LKV De Spartaan, zonder een poot uit te steken, met twee punten op zak weer kunnen af reizen. Zover liet begeleider Thomas Brandt het evenwel niet komen, hij ging, gekwalificeerd als hij is, zelf maar achter-de jury tafel zitten. Waardoor de wed strijd gered was en LKV De Spar taan tenslotte 'eervol' de titel kon grijpen. Want, en dat stond vooraf toch al vast, Alkmaar was eenvoudig geen partij voor de Leidse ploeg die op "oorlogssterkte" naar de Kaasstad was afgereisd. Ter voorbereiding op t aanstaande titelgevecht tegen de andere kampioen Simpelveld (10 maart. Breda) greep LKV dit duel bo vendien aan om even proef te draaien en daarmee was het lot van Alkmaar bezegeld. Alleen ve teraan Theo Sanders hield zich wat afzijdig omdat hij vorige week al een forse inspanning ge leverd had tegen Scheveningen. Sam Holswilder daarentegen draaide op volle toeren en in de vreugde rond zijn hoge score luk te het daarna John ten Brinke niet om zich volledig te concen treren. Desalniettemin haalde ook hij een ruime voldoende. Herman Filippo begint weer dicht in de buurt van echte top prestaties te komen en Dirk van 't Riet blies eveneens flink in de bus. De ploeg kwam tenslotte uit op 868 kilo en voor een generale repetitie is dat zeker niet slecht. Een totaal van 900 kilo lijkt een reële zaak. Alkmaar bleef met 782 kilo ver achter. De persoonlijke resultaten: Theo Sanders 95-130; John ten Brinke 102'/2-132; Sam Holswil der 105-135; Dirk van 't Riet 115-150; Herman Filippo 122lk- 150. Sam Holswilder Volgende week komt LKV De Spartaan nog uit tegen Hercules Dordrecht. De wedstrijd is niet meer van belang en daarom krij gen wat jongeren weer de kans om hun kunnen te laten zien. De opstelling is: Rob Wansink, Peter Keijzer, Wim van de Putte, Bart Zwart en Arie Swagers. Volop sportieve genoegdoening derhalve voor Mar jan Ridder, die het damesdubbelspel tijdens de Open Nederlandse twee jaar geleden met Van Beusekom won en ditmaal met Gilks in de finale met 15-12,15-5 de baas bleef over Webster en Sutton: „Ik voel me met Gillian Gilks naast me geweldig op m'n gemak. We vullen elkaar uitstekend aan. Als een van ons wat gespannen is, trekt de ander haar er doorheen. We kunnen ook op alle gewenste momenten van tactiek veranderen. In het verleden was dat met Joke nogal eens een probleem. Met haar kon ik ook niet of nau welijks trainen. Met Gillian heb ik de afspraak ge maakt dat we elkaar steeds een paar dagen voor een toernooi treffen. Zo zal ik de volgende maand een paar dagen eerder dan de Nederlandse ploeg naar Londen vertrekken voor de All England. Na ieder toernooi geven we elkaar ook huiswerk op. Kortom, het gaat erg goed. Vorig jaar voelde ik me de pineut, maar nu is Joke het duidelijk". In Beverwijk, waar Gilks drie titels ophaalde (de En gelse pakte voor de vijfde maal de enkelspeltitel) en wereldkampioen Flemming Delfs zijn kampioen schap bij de heren prolongeerde, was het succes voor Marjan Ridder een van de weinige uitschieters voor Nederland. Anke de Kort verraste door na de Engel se Sutton te hebben verslagen, de Zweedse nr. één Annette Borjesson in grote moeilijkheden te bren gen. De Nederlandse nr. 3 veroverde zelfs een matchpunt, maar moest uiteindelijk met 12-10 in de derde game afhaken. In het herendubbelspel wisten Herman Leidelmeyer en Guus van der Vlugt door te dringen tot de derde ronde. Voor het overige was het voor Nederland ar moe troef. Nationaal kampioen Rob Ridder liet zich in drie games in de tweede ronde opzij zetten door de uit het kwalificatietoernooi gekomen Brit David Hunt. Marjan Ridder kwam in het enkelspel niet verder van vijf tegenpunten in de openingsronde te gen de Deense Suzanne Berg, het dubbel Rob en Piet Ridder werd al in de openingsronde gewipt door de Amerikanen Higgons en Britton, Rob en Marjan Ridder waren in de halve finale niet bestand tegen Gilks en Talbot en Joke van Beusekom stond al na de kwartfinale buitenspel in het damesenkelspel. De Europese jeugdkampioene Karin Bridge bleek met 12-9, 11-3 duidelijk de sterke. „Aanvankelijk ging het lekker", aldus Van Beusekom, „maar opeens werd ik onzeker en begon ik fouten te maken. Voor mij is dit toernooi alles bij elkaar toch wel teleurstel lend verlopen. In het dubbelspel vlotte het ook niet. Lene Koppen zat een beetje vast. In het enkelspel ging het met haar al niet lekker. Dat werkte door in het dubbelspel. Onze tegenstandsters in de halve fi nale hadden dat goed door en speelden veelvuldig op Lene". De oorzaken van het tegenvallende optreden van Lene Koppen in Beverwijk moeten worden gezocht in het programma dat zij de afgelopen week heeft afge werkt. Nadat zij dinsdag ten koste van Lonny Bostof- te weer beslag had gelegd op de nationale titel in Denemarken, kreeg zij het donderdag op te nemen tegen de 42-jarige Knud Aage Nielsen, de echtgenoot van Imre Rietveld. Zoals Bobby Riggs bij de tennis sers enkele jaren geleden dacht te kunnen spotten met de reputatie van Billy Jean King, zo daagde Niel sen de afgelopen week Lene Koppen uit. Koppen won dat prestigegevecht tegen de voormalig All England-kampioen met 15-6 en 15-10, maar moest daarvoor in Beverwijk min of meer de tol betalen. Koppen, die zich enkele jaren niet meer in Beverwijk had laten zien omdat ze maar moeilijk kon wennen aan de accommodatie, kwam bepaald niet fit aan de start en verloor in de finale in 45 minuten met 12-10, 12-9 van Gilks. Voor de Engelse werd het toernooi een lange triomftocht. Zij won namelijk met Derek Talbot ook nog het gemengd dubbelspel. Bij de heren nam Fleming Delfs revanche voor de ne derlaag die hij in het kampioenschap van Denemar ken had gelegen tegen Morten Frost. Na twee grillig verlopen games (15-6, 3-15) won Delfs in de verlen ging met 17-15. Delfs, die in dederde ronde met 15-4, 15-11 van de Arnhemmer Richard Pal had gewon nen, en Frost konden in Beverwijk acte de présenëe geven omdat de finale van de Europese zone van het Thomas Cup-toernooi tegen Zweden is verschoven naar het komende weekeinde. JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11