Regering telt haar in Portugal laatste dagen NAAST HET NIEUWS @BEBB3ZEHI- REGERING TREKT 25 MILJOEN UIT Geen staking bij British Leyland Trekvogels in Frankrijk vogelvrij Felle kritiek op begroting Israel maakt wassen neus van Palestijnse autonomie ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 NAPELS (UPI) - Met 25 miljoen gulden wil de Italiaanse regering de sanitaire installaties en de ove rige gezondheidszorg in Napels verbeteren. Doel hiervan is, ds voortdurende kindersterfte te reduceren. In de komende week gaat een groep Europese en Amerikaanse artsen op verzoek van de Italiaanse re gering een onderzoek ter plaatse instellen. De groep, samenge steld door de wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Gene ve, moet de oorzaken onderzoe ken van de virus-epidemie in Na- Voor zivarte ziekte' in Napels pels, die sinds een jaar al 60 slachtoffers heeft geeist. Gisteren is de situatie in Napels enigszins gunstiger geworden. Nog maar één kind onder de drie lag op de afdeling intensieve care van het kinderziekenhuis "San- tobono" in coma. Volgens een opgave van professor Mario Ber- ni-Canani van de kinderkliniek zijn omtrent 800 kleine kinderen Het virus leidt tot ademhalings met het virus besmet. Allemaal moeilijkheden. De slachtoffertjes zijn ze onder de drie jaar. De komen vooral uit de armenwij- meesten hebben volgens de arts ken van Napels, waar de hygieni- kans op herstel. sche omstandigheden het optre den van epidemiëen in de hand werken. Het virus is erg moeilijk te bestrijden, omdat het tot dus ver niet exact geïdentificeerd is. De "zwarte ziekte" heeft gister avond weer een slachtoffer ge maakt. Een twaalf maanden oud meisje overleed in het Santobo- no-hospitaal in Napels met de symptomen, maar de dokters zeiden dat de rechtstreekse doodsoorzaak hersenontsteking was. Het meisje is het 61ste kind dat er aan overlijdt in het gebied van Napels en omgeving. TE KOUD VOOR BABY Simon en Cathy Wood uit Bodmin in het westen van Engeland zijn met hun zoontje van 13 dagen naar het kantoor van het elektriciteitsbedrijf gestapt en hebben hun baby daar achtergelaten. De verbaasde ambtena ren kregen te horen dat het bij de Woods thuis te koud was voor de kleine, omdat de stroom was afgesneden. Het protest werkte. Binnen enkele uren was de baby weer thuis en het huis weer aangesloten op het net. De stroom was afgesneden omdat de Woods hun rekeningen niet betaald hadden. NAAILES VOOR JONGENS In het vervolg zullen in Geneve zowel jongens als meisjes les krijgen in naaien en breien. Een hiertoe strekkend besluit heeft de grote raad genomen. Sommige leden verzetten zich tegen deze "vervrouwelijking", maar ande ren meenden dat jongens deze vaardigheden juist moeten beheersen omdat steeds vaker mannen zélf hun knopen moeten aanzetten. De stemverhouding was 42 tegen 37. HIAAT IN DE WET "De wet straft de volwassene die seksuele omgang heeft met een minder jarig meisje zwaar, maar wat gebeurt er als een meisje van 12 hetzelfde doet met een man van 28?" Dit is de vraag die Daniel Malchie, kruidenier in Tel Aviv stelde tijdens de rechtszaak tegen hem. De rechter erkende dat Malchi wekenlang het voorwerp is geweest van verleidingspogingen van een buurmeisje van 12 en dat hij zich heldhaf tig verzet heeft tot hij bezweek. Om deze reden werd hij tot slechts twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld en een lage boete. De rechter heeft Malchi, zoals dat hoort, ook vermaand maar naar het schijnt zonder overtuiging. Hij merkte op dat niemand van de liaison geweten zou hebben als de moeder van de lolita niet had gemerkt dat dochterlief dikker werd en daar niet over had geklaagd. (Van onze correspondent) LISSABON - Het ziet er naar uit dat de nog geen drie maanden oude regering van premier Mota Pinto haar laatste dagen telt. In de partijbladen van de socialistische en de sociaal-democratische partij verschenen deze week felle, bijna gelijkluidende, kritieken op de regeringsbe groting van Mota Pinto. De artikelen zijn geschreven door Mario Soares en Francisco sa Carneiro, de leiders van de twee grootste politieke partijen. Het ziet er naar uit dat zij het eens zijn geworden over hun oppositie tegen het zittende partijloze ka binet. Daarmee zou dan een eind gekomen zijn aan de uiterst rechtse koers die Carneiro tot nog toe volgde. In een onderhoud met de buitenlandse corresponden ten in Lissabon plaatste Carneiro donderdag zijn partij links van het centrum. „In 1977 werden we door rechts in de tang genomen", zei hij. Het struikelblok is de begroting, die de regering deze maand moet indienen. Angekondigd is al dat daarin een nieuwe belasting voorkomt om een begrotingste kort van 1 miljard gulden te dek ken. Ingevolge die belasting zou den de Portugezen met de ko mende kerst de helft van hun „dertiende maand" moeten inle veren. Ook wil de regering uit voering van de bestuursdecen- tralisatie op de lange baan schui ven. Een vorig jaar aangenomen wet geeft de gemeenten grote fi nanciële bevoegdheden die tot nog toe in Lissabon liggen. Uit stel van die wet snijdt bij alle poli tieke partijen in het zere vlees. Er zal dan ook een politiek wonder moeten gebeuren wil de regering het nog redden, wordt in Lissa bon gezegd. Intussen wordt door de partijlei ders druk overleg gepleegd om de situatie te verkennen. Er zijn er zelfs die menen dat Mota Pinto een vooropgezette zelfmoordpo ging doet om nieuwe verkiezin gen uit te lokken en dan zelf met een nieuwe partij uit de bus te komen. (Vanc irrespondent) JERUZALEM - Israël neemt de toekomstige autonomie van de Palestijnen niet al te serieus. Een regerings-adviescommissie on der leiding van dr. Eliahoe ben Elisar, directeur-generaal van premier Begin, heeft rapport uit gebracht over het Israëlische standpunt inzake de Palestijnse Noorwegen dreigt met terugtrekking BEIROET (DPA) - Noorwegen heeft gedreigd zijn manschappen terug te trekkep uit de Unifil, de V.N.-vredesmacht in Libanon. Het rechtsgeoriënteerde dagblad in Libanon "Le Reveil" heeft dit vandaag gemeld. Een woord voerder van het Noorse contin gent in de Unifil zou dit volgens het dagblad hebben verklaard. De regering in Oslo zou van plan zijn de V.N. op de hoogte te stel len van de voorgenomen terug trekking van de troepen, nadat de bevelhebber van het Noorse con tingent besprekingen had ge voerd met zijn officieren over de situatie. Het Noorse contingent, dat uit 690 man bestaat, is sinds verleden jaar maart in Libanon en heeft tot nu toe vijf man verlo ren. Afgelopen zaterdag kwamen vier officieren om het leven toen de helikopter waar zij in zaten, neerstortte. Onderzoeken heb ben nog niet kunnen aantonen of de helikopter voor hij neerstortte werd beschoten. ste besprekingen is van de auto nomie. De perscensuur blijft eveneens van kracht. Autonomie geldt ten aanzien van de bewoners, niet van het land. Dat betekent dat de Israëli's het recht hebben en houden zich in het gebied te vestigen. Alle aan de Jordaanse kroon behorende staatsdomeinen op de Westoever vallen buiten de autonomie, en staan open voor Israëlische ne derzettingen. Die zijn ondenkbaar zonder water voorziening. Aangezien water schaars is blijft Israël ook de wa terbronnen in eigen beheer hou den. Trouwens 20 procent van Is raël zelf krijgt water uit bezet ge bied. Overleg autonomie voor de Westoever en de Gazastrook. Het 300 pagina's tellende document is eerder een advies hoe de stich ting van een Palestijnse staat voorkomen moet worden dan een positieve benadering van de au tonomie. Kenmerkend voor de werkwijze van de commissie is, dat er zelfs aan gedacht is de Pa lestijnse bestuursraad, die opge richt moet worden, geen be voegdheden te geven inzake ver keersregels. Ogenschijnlijk een ondergeschikt probleem, maar de commissie heeft aan de moge lijkheid gedacht dat de Palestijn se raad verkeersborden zou kun nen neerzetten met „verboden toegang". De belangrijkste conclusies van het rapport zijn dat het Israëlische militaire bestuur, als plaatsver vanger van de afwezige Jordaan se koning, het hoogste gezag blijft uitoefenen. De Palestijnse raad ontleent met andere woor den al zijn bevoegdheden aan het militaire bestuur, dat niet wordt afgeschaft, maar zich „terug- BRUSSEL - De overkoepelende organisatie Zeker is dat het koortsachtig over leg niet via de telefoon gebeurt. Bijna alle telefoons in Lissabon staan buiten werking. Het Lissa- bonse PTT-personeel besloot donderdagavond haar dinsdag begonnen staking voor onbe paalde tijd te verlengen. Door de staking worden er geen repara ties meer verricht. Het materiaal van de Portugese PTT is zo ver ouderd dat vrijwel het hele tele foonnet defect is. De stakers ei sen dat de directie de vastgelopen cao-onderhandelingen weer her opent. Ook het PTT-personeel in Oporto zal tot staking overgaan als maandag nog niet aan de eisen tegemoet is gekomen. trekt". Israël houdt zich de be langrijkste rechten voor: het le ger mag blijven oefenen, al trekt het zich terug op bepaalde plaat sen, zoals in Camp David is afge sproken, maar daarover moet na der onderhandeld worden. De Is raëlische veiligheidsdienst blijft verantwoordelijk voor de veilig heid, wat een van de belangrijk- LONDEN - Een gedeelte i het huisvuil, dat zich in Leices- ter Square ophoopt door de sta king van de vuilnismannen. Pakweg zo'n honderd ton ligt er in de straat opeengehoopt. Voorlopig lijkt er nog geen einde te komen aan de stakingen die de overheidsdiensten teisteren. Copa dringt op verhoging landbouwprijzen met 4% aan boerenbonden in de EEG. COPA, heeft aangedrongen op een verhoging van de prijzen van landbouwprodukten in de EEG met 4 procent. Voorzitter G. de Caffa- relli van COPA heeft op een persconferentie gezegd, dat de meeste aangesloten boerenbonden het daarmee eens zijn. De Britse unie van boeren (NFU) staat echter een prijsverhoging van 2 procent voor. De Britse boeren zullen de rpijzen van hun produkten nog eens extra zien stijgen als het "groene pond" wordt gedevalueerd. Deze devaluatie zal naar wordt verwacht 5 procent gaan bedragen. De NFU heeft een grotere devaluatie geeist alhoewel geen specifiek percentage is genoemd, zo zei de COPA-voorzitter. Het voorstel van de Europese Commissie om een belasting op melk te heffen die toeneemt naarmate er meer melk wordt geproduceerd houdt op basis van de huidige produktie een belasting van 13 procent in, zo heeft COPA uitgerekend. De Caffarelli noemde dit onaanvaardbaar. De Europese Commissie heeft voorgesteld om de landbouwprijzen in de gemeenschap te bevriezen, omdat het inkomen van de boeren in de afgelopen acht jaar meer zou zijn toegenomen dan het inkomen in ande re sectoren. COPA heeft deze stelling aangevochten. Betogingen voor sjah zouden zijn gefinancierd WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft volgens de 'Washington Post' documen ten gevonden, waaruit blijkt dat de Iraanse ambassade in Washington betogingen voor de sjah in de Amerikaanse hoofdstand heeft helpen fi nancieren. Het bewijsmateriaal, waaron der bank-stukken, zal wor den voorgelegd aan een grand jury" in Chicago die de zaak onderzoekt. De Washington post schrijft, uit Amerikaanse en Iraanse bronnen vernomen te heb ben, dat in de aangetroffen documenten verband gelegd wordt tussen de Iraanse am bassade en het overmaken van miljoenen dollar ter beta ling van betogingen, die in 1977 in Washington werden gehouden en die een geweld dadig karakter hadden. Er zouden bedragen zijn over gemaakt aan Amerikaanse burgers en aan Iraniërs die deelnamen aan de betogin gen. TEHERAN - Mehdi Bazargan, die door Chomeini tot premier van de voorlopige regering van Iran is benoemd, heeft gisteren "de tweede fase van de revolutie" aangekondigd aan een juichende menigte. Hij gaf echter toe het moeilijk te hebben met het krij gen van steun van het machtige leger. Ook het vormen van een kabinet en het produceren van een gedetailleerd programma viel hem niet makkelijk. "Wan neer we de generaals om mede werking vragen, dan zeggen ze "nee". Ze houden zich aan de grondwet, op grond waarvan de Sjah Bachtiar tot premier heeft benoemd. De 73-jarige Bazargan vertelde 100.000 aanhangers op het terrein van de universiteit van Teheran zijn eerste prioriteiten: aan de macht komen, de olie-industrie en de economie herstellen, een referendum houden waarin de Iraniers zich kunnen uitspreken over het regeringssysteem en tenslotte parlementsverkiezin gen. MILAAN - In het noorden van Ita lië heeft gisteren een krachtige aardbeving zich voorgedaan. Vooral in Milaan werden de schokken gevoeld, duizenden mensen renden in paniek de straat op. LONDEN (UPI) - De 100.000 arbei ders bij de Britse autofabriek Bri tish Leyland hebben met twee derde meerderheid besloten niet te gaan staken. Zij hebben daar mee het advies van hun vakbon den neergelegd en daarmee voorkomen dat de fabriek vol gende week zou moeten sluiten, wat volgens functionarissen het einde van de fabriek zou beteke nen. De fabriek bestaat uit 34 afdelin gen, verspreid over het land. De grootste steun vóór staking kwam van de 19.000 arbeiders van de Longbridge-afdeling te Birmingham. Het is niet duide lijk of die toch nog zullen staken, ondanks de afwijzing door de meerderheid. Premier Callaghan heeft de 1,5 miljoen stakende werknemers van de openbare diensten ge waarschuwd dat het land op de bodem van de geldkist zit en niets te bieden heeft, zelfs wanneer het vuilnis op straat blijft rotten, zie kenhuizen en scholen gesloten blijven. Zij eisen 40 procent loonsverho ging en Callaghan zei "dat er uit de bank niet meer gehaald kan worden dan er in zit". Callaghan heeft 8,8 procent aangeboden. British Leyland weigert een pro- duktiviteitsbonus van 10 pond per week te betalen omdat de produktie niet is verbeterd. De crisis ontstond maandag toen vakbondsfunctionarissen met zeer grote meerderheid stemden ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen opz'n Frans. t.b.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind" voor een staking uit protest tegen deze weigering. Massa-bijeenkomsten bij de overi ge 33 fabrieken van Leyland, die de merken Jaguar, Triumph, Rover, Austin en Morris bouwt, toonden aan dat tweederde van de werknemers tegen staking is. De Leyland-directie heeft met in stemming vernomen dat twee derde meerderheid van de werk nemers tegen een staking is. Naar alle waarschijnlijkheid is hier door continuering van de pro duktie zeker gesteld, want een nieuwe langdurige staking zal volgens insiders het einde van Engclands grootste industriële onderneming betekenen. De heer B. Lawrence, directeur Eu ropa van British Leyland, ver klaarde, dat de directie niet zal toegeven aan de eisen van de werknemers, die in Longbridge vóór de staking zijn. "Onze hou ding is correct. Wij zullen ons aan de afspraken houden die twee jaar geleden zijn gemaakt toen Leyland zich reorganiseerde na dat het een staatsbedrijf was ge worden", aldus Lawrence. Hij benadrukte, dat het van levens belang is de nog op stapel staande investeringen uit te voeren het gehele concern meer stroomlijnen. Cambodjanen weer naar huis BANGKOK (AFP) - Zestigduizend inwoners van de provincie Pur- sat, 150 kilometer ten westen van Phnom Penh, die door de troepen van de Rode Khmer van hun woonplaats waren verdreven, zijn weer naar huis teruggekeerd. Zij hebben daar in bijna alle dor pen en districten "revolutionaire comités" opgericht. In samenwerking met de revolu tionaire strijdkrachten heeft de bevolking een soort bewakings dienst ingesteld en in een aantal dorpen zijn heropvoedingscur sussen georganiseerd voor te genstanders van het nieuwe re gime die berouw hebben be toond. Degenen die volhardden in hun tegenstand zullen voor volksrechtbanken moeten ver schijnen. (Van onze corespondent) BRUSSEL - Belgische vogel- beschermers vrezen dat mas sale slachtingen onder trek vogels in Frankrijk tot een ernstige teruggang van de vo gelstand in belangrijke Ne derlandse en Belgische broedgebieden zal leiden. In de Franse kustgebieden langs de Noordzee en het Kanaal hebben jagers de afgelopen weken al vele tienduizenden vogels, waaronder talloze zeldzame watervogels uit Noord-Europa, neerge knald. Voorzitter Roger Arnhem van de Belgische Vereniging tot Bescherming van Vogels: „We zijn bang dat het leger van Franse jagers - berekend is dat 200.000 Fransen in deze gebieden op vogeljacht gaan - zich nu op de trekvogels gaat richten. We blijven bij de Franse regering aandringen op een effectief jachtverbod, maar tot nu toe tever geefs". Onder invloed van vorst en dooi trekken enorme aantallen vo gels heen en weer langs de Zeeuwse, Belgische en Fran se kustgebieden. Vooral tij dens de vorst in januari be wogen tienduizenden water vogels zich naar het zuiden. Jn deze gebieden werden ze op gewacht door drommen Franse jagers, die alles neerknalden wat ze voor de lopen van hun geweren kre gen. Duizenden zeldzame eenden en ganzen - meestal broodmager vanwege voed selgebrek - werden ge dood. Elk weekeinde vonden aan de grens tussen België en Frank rijk incidenten plaats tussen Belgische vogelbeschermers en Franse jagers. De Fransen, die ook op het strand en in de territoriale wateren mogen jagen (in België en Nederland streng verboden) kwamen herhaaldelijk op Belgisch grondgebied, o.a. in het na tuurreservaat „De Panne", om er op vogels te schieten. De vogeljacht is sinds 12 ja nuari in België verboden. Toen rond de jaarwisseling strenge vorst inviel en grote zwermen watervogels uit Noord-Europa naar het zui den trokken, vroegen de Bel gische en Franse liga van vo gelbeschermers om een (tij delijk) jachtverbod. In België werd dat met ingang van 12 januari afgekondigd en ook goed nageleefd. In Frankrijk mag normaliter tot 31 maart worden gejaagd op 70 vogel soorten, waaronder alle in Nederland bekende weide vogels, zoals de grutto, wulp, scholekster, en de kievit. De Franse minister van milieu beheer D'Ornano gaf op 7 ja nuari toestemming een jacht verbod voor twee weken in te stellen. De feitelijke afkondi ging werd overgelaten aan de prefecten van de 90 Franse departementen (provincies). Slechts in 32 departementen werd het verbod van kracht, maar daaronder waren niet de kustdepartementen (behalve Bretagne) waar de watervo gels lang- en overtrokken. De Franse jagersorganisaties, die in totaal 2,3 miljoen leden tellen, hebben nu een verlen ging van het jachtseizoen met twee weken gevraagd vanwe ge het jachtverbod in januari, hoewel dat maar in een deel van het land van kracht was. Roger Arnhem: „Als ze hun zin krijgen - en de Franse ja gers vormen een machtige pressiegroep - moeten we vrezen voor het lot van de ge wone trekvogels die begin april naar België en Neder land terugkeren". Met het nauwelijks nageleefde tijdelijke jachtverbod maakt Frankrijk overigens nog een goede beurt in vergelijking met Engeland en Ierland, waar ook grote aantallen wa tervogels uit Noord-Europa neerstreken. Roger Arnhem: „De De Britse vogelbescher mers vroegen ons vanuit Bel gië en Nederland, druk uit te oefenen op Londen en Dublin opdat ook in Engeland en Ierland een verbod op de vo geljacht zou komen. Wij heb ben dat gedaan, maar ook al tevergeefs". Onder de vogels die onder in vloed van de kou de laatste weken naar het zuiden trok ken en die nu met de nadering van de lente weer terugkeren, zijn o.a. meerkoeten, futen, kleine wilde zwanen, alken, kool- en rietganzen en zeer zeldzame soorten als brand- ganzen. Voor de Franse ja gers. die soms in groepen van honderd man opereren, is het allemaal „vogelvrij wild", waarop naar hartelust kan worden geschoten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9