Dominee wil in huis aan Singel blijven wonen Hervormd Leiden nadert de rode streep Bestuur: pastorie is voor opvolger Gijsen is toch maar een flinke vent ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Er vallen schaduwen over het aanstaande emeritaat (pensioen) van de Leidse hervormde predikant M. J. Wagenvoorde. Volgende maand wordt deze dominee 65 jaar en dus is hem per 1 mei emeritaat verleend. Er zou geen wolkje aan de hemel zijn als het bestuur van de Vereniging van vrijzinnig-hervormden Leiden-Oegstgeest en ds. Wagen voorde het eens waren over de bestemming van het huis Witte Singel 53, dat hij sinds vijftien jaar met veel plezier bewoont. Het bestuur wil te zijner tijd de op volger van de gepensioneerde predikant daarin huisvesten en wenst de woning - eigendom van de vereniging - per 1 mei ont ruimd te zien. Maar ds. Wagen voorde zegt vele redenen te heb ben om daar te blijven wonen. Doorpublikatiesin het landelijke blad "Kerk en Wereld" van de Vereniging van Vrijzinnig-her vormden en in "Hervormd Lei den" heeft hij de plaatselijke af deling, de deelnemers aan zijn groepenwerk en de gemeentele den in het algemeen deelgenoot gemaakt van zijn zorgen. Hij doet een beroep op hun meeleven en meedenken in de zo moeilijke si tuatie. Het bestuur had al een punt gezet achter het gesprek met ds. Wa genvoorde over deze zaak. Die echter vindt dat het bestuur zijn beslissing voortijdig heeft geno men. De leden hadden erin moe ten worden gekend. Op het ogenblik tracht een bemiddelaar alsnog een oplossing te vinden. Op 5 maart houdt de vereniging haar jaarvergadering voor de le den en dan zal de kwestie een punt van discussie zijn. Een bij eenkomst die voor 26 januari was uitgeschreven en waarin de leden en de deelnemers aan het groe penwerk van ds. Wagenvoorde elkaar zouden ontmoeten, is niet doorgegaan. Wijkpredikant Ds. Wagenvoorde kwam in 1964 uit Zwolle, naar Leiden. Niet alleen om, zoals zijn voorgangers, pre dikant te zijn voor de vrijzinnige hervormden in Leiden eh Oegst- geest, maar ook om het mee func tioneren van deze groep in de of ficiële hervormde gemeente ver der gestalte te geven. Een stap in deze richting was zijn medewerking in de grote "Bos- huizerwijk" (Leiden-Zuidwest), waar hij tijdens de ziekte en na het overlijden van ds. Poort eerst een poos plaatsvervangend pre dikant (consulent) was en in 1975 tot gewoon wijkpredikant, naast ds. M. H. Boogert, werd beves tigd. Met dien verstande dat hij zijn tijd moest verdelen tussen Zuidwest en de groep vrijzinnig- hervormden. Zijn opvolger - het blijkt verre van eenvoudig te zijn zo'n man (of vrouw) te vinden - krijgt straks dezelfde opdracht. Voorwaarden Het echtpaar Wagenvoorde - zich bewust van de consequenties van het naderende afscheia - stelde het bestuur van de vereniging voor om na 1 mei het werk met de groepen te mogen voortzetten. De predikant verbond daaraan wel een paar voorwaarden: vrij blij ven wonen in het huis aan de Wit te Singel, éénmaal per maand voorgaan als gastpredikant (ten dienste van het groepenwerk naar de kerk toe en van de kerk naar deze groepen toe) en de stichting van een fonds ter voort zetting van dit werk. Pastorie Het bestuur van de vereniging, dat veel waardering heeft voor het groepenwerk van zijn predikant, reageerde positief op dit voorstel. Het verklaarde zich bereid de le den op de jaarvergadering te vra gen, hiervoor gelden beschikbaar te stellen. Maar wat de woning betreft wenste het bestuur niet met ds. Wagenvoorde mee te gaan. Het beschouwt dit huis nog steeds als "pastorie" voor de offi ciële predikant. Voor ds. Wagenvoorde is dat on aanvaardbaar. De voortzetting en uitbreiding van het groepenwerk koppelt hij aan het blijven wonen op Witte Singel 53. "Voor deze kadervorming hebben wij dit huis nodig," zegt hij nadrukke lijk. De nieuwe predikant kan, volgens hem, beter wonen in een huis dat de hervormde gemeente (in dit geval de kerkvoogdij) en de ver eniging samen voor hem hebben gezocht. Hij wordt namelijk door beide beroepen en heeft tot taak de integratie van vrijzinnige en ,de andere hervormden weer een stuk verder te brengen. Integratie is namelijk geen "oplos- koffie". "Het is," zo typeert ds. Wagenvoorde, "een vernieu wingsproces. Met en aan elkaar. Daartoe is deze predikant als hervormd wijkpredikant geroe pen. En als zodanig moet hij wo nen in een huis van beide." Symbool De in onzekerheid verkerende do minee verheelt niet dat Witte Sin gel 53 hem en zijn vrouw dierbaar Ze hebben er altijd met groot ge noegen gewoond. Het is ook nooit een gesloten huis geweest. Lekker knusjes alleen voor het eigen gezin. Anderen konden er terecht. Dominee en mevrouw Wagenvoorde verhuizen niet graag op hun leeftijd. Temeer niet nu zij in dienst van de vereniging nog een tijd blijven doorwerken. Maar de gehechtheid aan dit huis is "het, naar ds. Wagenvoorde ver zekert, niet alleen. De kwestie is vooral een gevolg van „een bot sing tussen twee visies". "Het bestuur zegt: onze predikant in ons huis. En dat is nu juist een voortzetting van het oude. Ik zeg: dit huis is een symbool van een nieuwe dienstbaarheid van de vrijzinnig-hervormden aan de gemeente in ruime zin. Vernieu wing kost offers. Ook het offer van: onze predikant in onze pas torie." Betere relaties Waarom ds. Wagenvoorde na 1 mei nog zo graag doorgaat met zyn groepen? Het huis Witte Singel 53 "Het is een gespecialiseerd werk dat niet zomaar door een nieuwe predikant kan worden overge- Het gaat in die groepen met name om relaties tussen kinderen-ou- ders en vrouwen-mannen. Ds. Wagenvoorde begon daarmee toen hij had ontdekt dat de ver kondiging van het evangelie van Jezus Christus vaak geen handen en voeten krijgt in de gezinnen, de huwelijken en de relaties van onderling, waar dan ook. "Daar liggen juist de grote proble men ivan deze tijd. Door middel van deze groepen zijn wij bezig elkaar te helpen om tot betere relaties te komen". De zestig deelnemers komen voor een-derde uit de vereniging van vrijzinnig-hervormden en voor het overige uit rooms-kathoüeke, gereformeerde, hervormde, re monstrantse en buitenkerkelijke kring. Ds. Wagenvoorde ziet dit werk als een dienstverlening van de vrijzinnige groepering aan de kerkelijke gemeente als geheel en als een bijdrage tot integratie van de vrijzinnigen in de her vormde gemeente. Botsing De bemiddelaar zal wijsheid en tact nodig hebben om het verschil van inzicht tussen de ge waardeerde predikant en zijn bestuur op te heffen. Waar, zoals in dit geval, persoon lijke en principiële overwegingen samengaan en een huisvestings zaak de dimensie krijgt van een „botsing tussen twee visies", ligt een oplossing niet zomaar voor de hand. Overigens vraagt ds. Wagenvoorde, die binnen Leiden niet wenst te verhuizen, hier niet om een gunst. Hii heeft alleen een aan bod gedaan. En daar kan men ja op zeggen of nee. Wordt het nee, dan. zal hij, tot zijn spijt, naar iets anders moeten uitzien. En dat is geen punt. S. J. DE GROOT Professor dr. K. Runia, gerefor meerd hoogleraar in Kampen meent dat de weg die de Roer- mondse bisschop mgr. Gijsen bewandelt, een doodlopende weg is. Hij vindt het merkwaardig dat het optreden van deze bisschop ook in de Gereformeerde Kerken nogal wat mensen aanspreekt. "Hij is toch maar een flinke vent", hoor je dan zeggen. "Met zo'n man weet je tenminste waar je aan toe bent". Runia: "Het kerkbegrip van Gijsen is dat van de negentiende eeuw, waarin de kerk de autoritaire moeder is ie via de paus en bis schoppen alles te zeggen heeft. De kerk is bij hem alles, maar dan wel de kerk zoals hij die ziet. Vóór alles is bij Gijsen de kerk het rooms-katholieke instituut dat altijd en absoluut gelijk heeft, met haar hele inboedel aan inter pretaties en wetten van 2000 jaar. Op dit punt is er dan ook geen plaats voor het individuele gewe ten. De rk kerk is ook de enige kerk. Er is in feite maar één op lossing voor het oecumenisch vraagstuk; terugkeer van al de anderen naar deze kerk". Prof. Runia noemt dat een "slecht roomse visie", die duidelijk te ruggaat naar de tijd vóór het tweede Vatikaanse concilie. "Er is in Gijsens hele verhaal niets van de geest van Vaticanum II te ontdekken. Kenmerkend daar voor was toch een nieuwe open heid. Natuurlijk was het een rooms-katholiek concilie, waar op niets in de vastgestelde leer werd gewijzigd, maar er werd toch een nieuwe geest zichtbaar die weer beloften voor vernieu wing inhield". Als we in Nederland verder moeten in het spoor van Gijsen kunnen we, zo meent de Kamper hoogle raar, de oecumene wel vergeten. "Dan wordt rk kerk weer het machtsinstituut van vorige eeu wen waarin de geestelijkheid de wet voorschrijft, zowel wat het geloven als wat het handelen be treft". Hij vermoedt dat ook gere formeerden die nu nogal wat sympathie hebben voor het op treden van Gijsen het niet langer De naaste ging vóór De vroegere leraar godsdienst aan de Visser 't Hooft-scholenge- meenschap te Leiden drs. JJi. Buikema, nu werkzaam als pre dikant in dienst van de Evange lisch Christelijke Kerk van West- Iran (Nieuw-Guinea), vertelt in een brief over een kleine kerkelij ke gemeente in Noord-Sumatra (62 gezinnen.) Die kerkt nog steeds in een noodge- bouwtje dat ook in verval is ge raakt. Daarom begon men in 1977 met inzamelingen voor een nieuw gebouw. Kosten f. 30.000. Midden 1978 hadden deze plantage-ar beiders en kleine neringdoenden de helft daarvan bijeen. Een pres tatie, gezien hun bestaanspeil. Met de bouw werd alvast begon- Maar toen viel de klap. De regering vaardigde beperkende bepalin gen uit voor godsdienstige activi teiten en sommige islamitische plantage-eigenaars ontleenden - ten onrechte - daaraan de vrij heid om hun christen-arbeiders voor de keus te stellen: óf islamiet worden óf eruit. Zo werd een aantal op slag werk loos. "De zekerheid van het geloof in Christus was hun meer waard dan bestaanszekerhied"schrijft Buikema. Maar zij werden niet in de steek gelaten. Door gezamelijke in spanning werd deze mensen een nieuwe bestaansbasis geboden in een landontginningsproject. Maar ook dat kost geld. En daar om moet het kerkgebouwtje voor lopig onafgebouwd blijven staan. "De naaste ging vóór en alles te gelijk is niet mogelijk". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Giessendam J. Hoek Groenekan, te Meerkerk J. Smit Hilversum, door de provin ciale kerkvergadering van Zuid- Holland tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (se cretaris) N.J.M. Hoogendijk te Alphen aan den Rijn-Oudshoorn- Ridderveld. LEIDEN - De commissie financiën van de hervormde kerkvoogdij in Leiden heeft - duidelijk hoorbaar voor alle meeleven- den - de alarmklok geluid, omdat de vrijwillige bijdragen over 1977 en 1978 beneden de ramingen zijn gebleven en de begroting voor het lopende jaar een fors tekort aanwijst. Er wordt in de bewuste publikatie van de kerkvoogdij zelfs on verholen gesuggereerd dat de financiële ontwikkeling kan leiden tot opheffing van een paar wijkpredikantsplaatsen. Binnen de centrale kerkeraad is niet ie dereen overtuigd van de zin van die noodkreet op dit moment. De actie "Kerkbalans" is immers nog aan de gang en niet iedereen - denk maar aan zaken mensen - kan nu al zijn bijdrage defini tief bepalen. Er zijn leden die later in het jaar hun aandeel nog verhogen. De eco nomische toestand is nu eenmaal on zeker. De "afwachtenden" vinden dat je de kerk leden pas met zulke ingrijpende maatre gelen moet confronteren als de balans reëel is opgemaakt en het financiële beeld duidelijk is. Anderen, onder wie de kerkvoogden - verontrust over de oplo pende tekorten -, willen de harde conse quenties nu reeds onder ogen zien. Oplopende reeks Hoe men het ook wendt of keert, rooskleu rig is het allemaal niet. De opbrengst over 1977 is f 54.000 beneden de verwachtingen gebleven en die over 1978 f70.000. Het tekort over 1979 is ge raamd op f113.000. Bovendien zal het fonds "Instandhouding pastoraat" dit jaar met f 92.500 dalen, zodat het tekort in werkelijkheid op ruim f200.000 moet worden gesteld. Over enkele jaren zal dat speciale fonds leeg zijn. De inkomsten stijgen wel elk jaar, maar onvoldoende om de kostenstijgingen op te vangen, zodat de oplopende reeks te korten zich gestaag voortzet. Dit jaar rekent de kerkvoogdij op een op brengst van ongeveer f 880.000. Dat is 5 a 6 procent meer dan vorig jaar. De toezeg gingen belopen op het ogenblik een be drag van ruim f700.000. Zelfs al wordt het streefbedrag gehaald, dan nog blijft men zitten met een tekort van twee ton. De kerkvoogden - verantwoordelijk voor het financiële en materiële beheer - zien maar twee oplossingen. Of de opbrengst van de vrijwillge bijdragen en van de kerkcollecten gaat zoveel omhoog als de uitgaven stijgen óf de uitgaven worden drastisch beperkt. En omdat al bezui nigd is waar dat maar enigszins mogelijk was, kan dat nog maar op één manier: door opheffing van wijkpredikants plaatsen. Er zijn er nu nog negen, ds. Wa genvoorde, die ook voor de vrijzinnige groep in Leiden-Oegstgeest werkt, mee gerekend. Eerste oplossing Al valt te vrezen dat het predikantenbe stand niet lang meer op zijn huidige sterkte kan blijven, toch hebben de cen trale kerkeraad en -kerkvoogdij afge sproken zich in te zetten voor de eerste oplossing. Een bezwaar daarbij kan zijn dat opnieuw wordt aangeklopt bij men sen die al in redelijke mate hebben gege ven. De kerkvoogden komen echter lie ver nog niet in de dwangpositie waar voor zij nu alarm hebben geslagen. Dr. A.J. Lamping, voorzitter van de centra le kerkeraad, zei ons, toen wij hem om een toelichting vroegen, dat "Leiden" inderdaad langzamerhand de rode streep bereikt. "Als je het met andere steden - Leeuwarden en Haarlem bij voorbeeld - vergelijkt, dan hebben wij het nog lang volgehouden. De verslech tering van de economische toestand wordt nu duidelijk merkbaar". LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. v. Achterberg, 11.45 oec. studenten- dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk L. Morsw. 10 ds. Koolstra. 6.30 ds. v. Achterberg; Meren- wijk (Regenboog) 9.30 pastor v. Well en ds. v. Leeuwen, 11 pastor v. Well, 5 pastor Van Well, vesper IKON-tv; Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Bouhuys, opendeur- dienst; Bevr. kerk ZW 10 30 ds. Wagen voorde: Vredeskerk Bruggravenlaan 10 dr. KLamping; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac. huis 10.39 ds. Pannekoek; jeugd- kapel Vr. kerk 10; jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30; Petrakerk Sur.str. 10.30 hr. Terpstra, dovendienst; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 en 5 ds. Sijtsma, ha; Petrakerk 10 ds. Hortensius, 5 ds. Nierop Koudekerk; O. Vest 10 ds.' Schaafsma Utrecht, 5 ds. Koolstra; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Koolstra, 5 ds. Schaafsma; Bevr. kerk ZW 9 ds. De Zeeuw V.schoten, 5 ds. Huisman Rijnsburg; Groenh. 10 ds. Flin terman Den Haag; De Mirt 10 hr. v. d. Velden; Mierennest 10nr. v. d.Tuin; Me- renwijk zie herv.; Petrakerk 10.30 hr. Terpstra. dovendienst Geref. Kerk (do lerend) Groot-Leiden (Lokhorstkerk): 9 hr. Van Drunen Ridderkerk, 5 ds. Vreugdenhil Leidschendam. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 kand. Nijdam Apeldoorn, 5 ds. Den Boer Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Dirftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10.30 hr. Knoppers, jeugddag, gezinsdienst. Bap tistengemeente (O. Rijn 3): 10 dienst. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3): 10 br. Dikkes. Zendings werk Middemachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra. Pink stergemeente (O Rijn 3): 3 evang. De Rui ter. Leger des Heils (Hooigracht): 10 hei- ligendienst, 7.30 musical in Vredeskerk, Burggr.lkaan. laan. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15 Zevendagadventisten: elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking (in Lok horstkerk). Oud Kath. Kerk (Zoe terw.singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk (Regenboog) zie herv. ge meente; Haagweg zat 7, zond. 9,10.45 en 12; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10,11.30,6 en 7Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6: Haarl.str. zat 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; BoshuizerL zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15. Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem: 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Van Hoegee. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 hr. Tenyen- huis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde, ha R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN-Herv. Gem: Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer, 5 ds. Zou tendijk Noorden; Kr. kerk lOds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G.H. Kerk 9 dr. v Santen; De Bron 10 ds. v. d. Ree, jeugddienst, 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. v. d. Ree; Ashram 9.30 ds. Hoogendijk; Oudsh.kerk 10 ds. Stenfert Kroese. jon- gerendienst; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, ha. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree; Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Treurniet; G.H. kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder, beide ha; De Bron 9 ds. Verhuel, ha, 10 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. v. d. Ree, ha. Geref. Kerk Vrijg.. 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4, dond. 15 febr. 7.15 ds. Schinkelshoek. Baptistengemeente: 10 evang. Verkerk en ds. Koekkoek. 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportl.) 10 hr. v. d. Steen. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. De Jong. Pinkstergem. Bethel (R.-Kr.gebouw); 6 nam. Pinkstergem. Alphen (R.-Kr. gebouw): 10 br. Bakker. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Re- monstr. Kring: 10 ds. Laforet R.dam. R.K. kerken: Bon. kerk zat 7. zond. 8.30, lOen 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9.10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 dr. Maarsingh Amersfoort, 6.30 ds. Droogers: Salv.kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Richter; Bethl. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Den Boer te Wou denberg Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Bui tenhuis. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bou- man te Katwijk, 5 ds. Kalkman, Ameide, in geref kerk, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta, 5 gez. jeugddienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langen velde. Geref. Gem: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concor dia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat9.30 en 5. R.K. kerken; kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lefeber, Alphen. 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 ds. Versluys, 5 ds. Mod deraar. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. Bruggen, 5 zie geref. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Oldemans Hilversum, ha. Chr. Geref. Kerk: 11 as Visser, 7 ds. v. Dijken. R.K. kerk: Mart. kerk zat 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv, Gem.: 10 ds. v. 't Hof. R.K. kerk: zat. 7, zond 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Heymans 't Harde, 6 ds. Wuister Scheveningen, jeugddienst; Ontm. kerk 10 dr. v. d. Bank Ede. 6.30 ds. Heymans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Vrolijk, ha. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; O Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds Schuurman; Ichtus 10 ds. Hovius. 5 ds. Boer; Pniëlk. 9.30 ds. De Vos, 6 ds. Vroegindewey; Gr. v Pr.school 10 ds. Arkeraats; HoeksL 10 dovendienst: Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 en 5 ds. v. d. Horst, ha; Kerk Vrijg: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. V. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Mey. Geref. Gem.: 10 en 5 leesd., wo. 7.30 stud. Van Golder- dingen. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Linden, 5 ds. Elgersma Noordwijk, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 5 zie herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 dienst met geestel. gehandicapten, ds. Boven berg, 6.30 ds. Geursen; Hoofdstr 10 mevr. Jacobi; Sch.kerk 9 en 10.30 ds. Geursen: dond. 15 febr. 7.30 oec. avond gebed in Dorpskerk. Baptistengemeen te: 10 br. v. Zuijlekom, ha. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Broekema te Leiden, gez. dienst; Kudelstaart (Dorpshuis) 10 ds. v. d. Staat Uithoorn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv Gem. Gr. kerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. De Gelder: Pauluskerk 10 ds. De Gelder Geref. Kerk: 10 ds. Schaap Monnikendam. 7 hr. Stam. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Bosma, 4.30 dienst. Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem.: 10 en 4 dienst, wo. 7.30 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Aga tha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poel- huys zat. 7. zond. 9 en 11.30; Maria zat. 7 zond. 8.30. 10 en 11.45: Engelbew. zat. 7, zond. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Van Roon, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hiensch Barendrecht, 6.30 ds. Wouters A.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong Leiden, 6.30 ds Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Andel A.dam, 7 ds. Beu kenkamp A.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Kret te S.heim. 7 ds. v. Winterswijk Ben- nebroek. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Bil Badh.dorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr 10 ds. De Haan te O.geest, 7 dr. Jansen, zangdienst; Hoofdstr. 9 ds. Koers Den Haag, 10.30 ds. Boer Katwijk aan Zee, 5. ds. Wamink; De Rank 10 ds. Koudstaal Bolnes, 5 ds. Hovius; Vierboet Boeren- burg 10 jeugdkapel. Geref. Kerk: Vin- kenlaan 9.30 ds. v. Beek Den Haag, 5 hr. Brouwer; St. kerk 11 ds. Kuiper; S.Mio 9 ds. Wamink. Zie ook herv. R.K. kerken: Zee 9.30 en 11; Binnen 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Heiv. Gem.: 10 ds. Elgersma. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Viktorkerk zat 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Lin den, ha; Gem. centr. 10.30 dr Witteveen Utrecht. 7 ds Heemskerk, 10.30 ds. Cra mers, jeugdkerk; Van W. slooth 4.30 ds. Bons. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. v. d. Berg, 4 ds. Moggre. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evangeliegem. (gem. centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Boer Hoofddorp, 5 ds. Wessels Amstelveen. R.K. kerk: zat 7, zond 9.30. Remonstr. Gemeente: 10 hr. Klijnsma. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden, zat. 7, dond. 9.30, 11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 9 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruif, 7 ds. Nicolai. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds v. Niel, 5 ds. Gebraad; Bethel- kerk 9.30 ds. Van Roon, 5 ds. Van Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Mar.k. 9.30dr. v. Oeveren, 5 ds. v. Wijk A.dam. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 ds. Malgo Hen gelo. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 7 ds. De Haan te O.geest, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 en 5ds. v. Santen, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit Lisse. 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: dorp 9en 12; Langeraarzat.7,zond.8.30, lOen 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 dienst. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7,zond. 9,1030en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Van der SChoot, 7 ds. Meije- ring; Hulp en Heil 10 ds Verheule, ha; aula NH 9.30 vic. Bijl; Ark 10 jongeren- dienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. De Wolf. R.K. kerken: Laur.kerkzat7, zond. lOen 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 9 ds. Verboom 10.30 ds. Verwe- lius, 5 ds. Verwelius 6.30 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Van Otteren Obdam. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds. V. d. Heiden Zw. dam, 5 ds. V. d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. V. d. Berg, 5 ds. Versluvs H.woude. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerke: Ontm. kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, 5 ds. Den Tonkelaar, zang- dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds Steenstra, 4.30 ds. Kommers te Katwijk aan Zee, 7 ds. Wiersma: Kie- vi*tkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Kommers. Geref. Kerk; 10 en 5 ds. V. d. Meulen, ha; Zuid 10 ds. Schuman Zaan dam, 5 ds. Vegter O.geest. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9 30 ds. Heymans Boskoop, 6.30 ds. Oosterom Maarssen. Geref. Kerk: 9.30 kand. Fos- sen, 6.30 ds. Schaafsma Utrecht. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. De Kruif. Geref. Kerk: 9.30 hr. Tazelaar, 7 ds. v. d. Ree. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem: 10 ds. Meijering V.schoten. R.K. kerken: Jans- kerk zat. 7.30, zond. 10.30; C.D. kerk zat 7, zond. 9.15; Meerburg (Rijndijk) zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem: 10 ds. Molenaar Nieuwveen, 6.30 ds. Panne- koek Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Modde raar, 6.30 ds. v. d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4