binnen VVD m over de toekomstige koers Positie fractie leider Rietkerk wankelt ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 EXTRA PAGINA 31 DEN HAAG - Het rommelt binnen de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Niet langer is de WD het traditionele toonbeeld van burgerlijke rust. Met de verjonging van de fractie lijkt de partij bijna een échte poli tieke partij te zijn geworden, in plaats van de vroegere debatingclub. Bij nauwelijks een andere partij woedt de discussie over de te volgen koers tegenwoordig zo fel als bij de liberalen. De strijd werd tot voor kort in alle vriendelijkheid achter de schermen uitgevochten, maar zij draagt sinds kort een aanzienlijk grimmiger karakter, het strijd perk is nu de fractiekamer. Tegelijkertijd is het politieke leiderschap van Rietkerk rechtstreeks in het spel, en dat maakt de conflicten niet zachtzinniger. Vroegere WD-leiders als Utrechts burge meester Vonhoff en de Gelderse commissa ris van de koningin Geertsema, pleiten nog steeds voor een terugkeer naar de „echte" liberale beginselen. Hun stemmen lijken luider geworden, nu het demagogisch spreekgeweld van oud-fractieleider Wiegel wat verstomd is door zijn bezigheden als minister. In ieder geval heeft nu ook een deel van de fractie dit pleidooi van de „libe rale liberalen" tot de zijne gemaakt. De jonge Turken" uit de fractie hebben de geluiden uit de achterban opgevangen. Opening naar links Daar komt nog bij dat het onderwerp een voortdurend terugkerend onderdeel vormt van de inhoud van het politiek-we- tenschappelijke tijdschrift „Liberaal Re veil". De vaak puur materialistische con servatieve lijn van Wiegel wordt door de deelnemers aan dit debat afgezworen. Een pleidooi voor een beweging in de richting van het politieke centrum, vindt er net zo goed een plaats als een betoog dat gestreefd moet worden een opening naar links te scheppen, al is het alleen maar in de rich ting van D'66. In de praktijk moet het erop neerkomen, zo sprak de Tweede-Kamerfractie twee weken geleden uit, dat immateriële zaken meer aandacht krijgen. Het geestelijke terrein moet benadrukt worden, en hierbij dient een open oog gericht te worden op de posi tie van de zwakkeren in de samenleving. Indien deze woorden omgezet gaan worden in daden, kun je dus spreken van een over winning voor de linkervleugel van de 28 man tellende fractie. In ieder geval was het de hoogste tijd voor deze koerswijziging, of „koersverdieping" zoals de WD'ers het zelf noemen. Het gaat namelijk helemaal niet goed met de partij, en zonder steun uit het politieke centrum kan de tegenwoordige vleugelpositie van de liberalen in 1981 nergens anders toe lei den dan een roemloos einde van de coalitie met het CDA en een nieuwe periode als op positiepartij. De liberalen lijken zich verzoend te hebben met een verlies van een zetel of zes bij de komende verkiezingen. Ook de groei van het ledenbestand lijkt enigszins voorbij, na de enorme sprong van de afgelopen zes jaar van 35 000 naar zo'n 110.000 is zeker niet mis. De vrees bestaat echter in de partij dat dit vooral te danken was aan het „Wiegel-ef- fect", en daar is tegenwoordig niet iedereen t Vonhoff: 'gevoelens achterwege laten' meer even gelukkig mee. In de landelijke politiek overheerst tegenwoordig trouwens het „Van Agt-effect", dat het CDA geen windeieren legt. „Het Wiegel-effect was een element. de VVD aan de weg timmerde. We zitten nu in een tijd waarin geprobeerd wordt een aantal funderingen onder het liberalisme aan te brengen, breder en zwaarder dan on der Wiegel het geval was", aldus Vonhoff vorige week in een interview in Elsevier. In het verlengde hiervan wijst de vroegere propaganda-leider van de WD, tegen woordig kamerlid. De Korte, erop dat de partij nog een hoop te doen heeft om het image van een materialistische club weg te werken. Hij geeft toe dat dit beeld zich „klaarblijkelijk" bij de mensen heeft vast gezet. De oplaaiende discussie over de toekomstige koers is volgens De Korte een gevolg van de snelle groei van de partij. De nieuwe leden vragen zich af wat het liberalisme inhoudt en beginnen daar dan ook een discussie over, zegt hij. Daarnaast bestaat er vooral op kadercursussen grote belangstelling voor datgene wat de partij bindt. Uit deze krin gen zijn dan ook stemmen opgegaan om het' beginselprogramma aan een onderzoek te onderwerpen, om met name te kijken naar wat gewijzigd zou moeten worden. Vanuit diezelfde partij blijken steeds meer stemmen op te gaan, die fractievoorzitter Rietkerk als zondebok aanwijzen voor het slechte beeld dat van dë partij naar buiten komt. Op zijn minst wordt hem verweten in de weg te staan van de broodnodige ver nieuwing. Met cynische glimlachen hebben fractieleden dan ook hun voorzitter's boude bewering ontvangen dat alle voorstellen voor de nieuwe koers van hem afkomstig zouden zijn. Vooral Rietkerks niet-inspirerende optreden in de Kamer, en zijn slaafse volgen van het kabinet staan in schril contrast met de hou ding van zijn voorganger. Een parlementair journalist noemde hem dan ook „Van Agt's eigen ja-knikker" in de recente verkiezing van politicus van het jaar door het weekblad De Tijd. Rietkerk ontving slechts èèn stem. De zelfverzekerde Wiegel is veel meer een politiek dier. die precies begreep hoe hij Kamer en publick moest bespelen om een zo groot mogelijk effect te berei ken. Zowel bij het partijbestuur als in de partij zijn forse weerstanden gegroeid tegen de „te keurige" Rietkerk, die verweten wordt te weinig mededelingen te doen over de dage lijkse politiek en die voorts ook bij de ach terban gewoon slecht overkomt. Een wat vreemd gegeven is in dit verband, dat van uit de liberale landelijke propagandacom- missie, de overkoepelende club van alle VVD-propagandisten. te horen valt hoe on gelukkig men in deze kringen met Rietkerk als fractievoorzitter is. De discussies, die uiteindelijk moeten uitmonden in een aan beveling aan de fractie, duren hierover voort. Belangrijker dan deze kritiek van buitenaf is de afwijzende houding, die een deel van de Eerste- en Tweede-Kamerfracties tegen over Rietkerk heeft aangenomen. Het is dan ook alleen maar logisch, dat hij in ieder ge val naar buiten de indruk wil wekken ver antwoordelijk te zijn voor de progressieve geluiden vanuit de Tweede-Kamerfractie. Desondanks circuleert er al enige tijd een korte lijst met zes namen, waarop onder meer die van vice-fractievoorzitter Anne- lien Kappeijne van de Coppello, het (Am sterdamse) kamerlid Jacobse en sinds kort ook staatssecretaris Smit-Kroes, die in aanmerking komen Rietkerk eventueel op te volgen. Traditiegetrouw wordt een WD-fractievoor- zitter niet halverwege de rit afgezet. Ook met Rietkerk zal dit waarschijnlijk niet ge beuren. Maar in ieder geval wijst deze ont wikkeling op een groeiende onvrede met het optreden van de fractievoorzitter. En dit gaat heel wat dieper dan een conflict over abortus, of over wel of geen streven naar samenwerking met de PvdA. Idealistisch Na het weekeinde in Wolfheze, in augustus, heeft de fractie onlangs besloten het idealis tische in de liberale koers duidelijker te presenteren. Wat betekent dat precies, bij voorbeeld op zo'n kenmerkend terrein als het sociaal-economische? Woordvoerder op dit gebied is dr. Rudolf de Korte, die op dit terrein met de nodige gegevens durft te komen. Hij wijst erop dat het grote probleem van de VVD neerkomt op het voor het voetlicht brengen van het idealisme in het liberalis me. Als oorzaken noemt hij de vaak nuchte re stellingname, die voortkomt uit het ge voel dat de mensen de gevoelens achter de stellingname toch wel begrijpen. Ook ont breekt een geinspireerde, emotionele hou ding. Vonhoff zegt hierover: „Ik voel ook een weerstand om mij emotioneel uit te drukken. Mijn invalshoek is: het oplossen van problemen en het achterwege laten van gevoelens". De Korte shockeerde een jaar of zes geleden het voltallige hoofdbestuur van de WD door openlijk voor te stellen, dat de partij zou moeten streven naar een coalitie met de PvdA. Het kostte hem bijna zyn zetel als bestuurslid. Hoewel hij op dit moment niet wil speculeren over een coalitie met PvdA en D'66, wijst hij er wel op dat de filosofie van de WD erop gericht is, dat op lange termijn de verstarde coalitieverhoudingen dienen te verdwijnen. „Ik probeer over de strategie-discussie heen te kijken. Ik geloof dat je jezelf als politieke partij onrecht aandoet, wanneer je vaststelt: „met die wil ik wel, maar met die wil ik niet samenwerken". Deze verstarring kan vol gens hem het best doorbroken worden door met de andere partijen de discussie aan te gaan over onderwerpen die in de toekomst van belang zijn: het milieu, de energie en de problemen rond de jongeren. Als (mogelijk) voorproefje hierop heeft hij komende week een discussie met de Pvd A'er Van der Doef over de werkgelegenheid. De Korte gelooft dat - op zijn terrein -er nu al met de andere politieke groeperingen ge praat zou moeten worden over de invulling van „Bestek '85". Dit moet volgens hem de opvolger worden van Bestek '81, het ver guisde ombuigingsprogramma van het ka binet-Van Agt. Want, zegt hij, de ruimte om wat extra's te doen, zal ook na 1981 erg be perkt zün. Over de inkleuring van deze ruimte zou je nu al moeten gaan overleggen met alle betrokken partijen. Verdieping van de koers en extra aandacht besteden aan de zwakken betekent het zo snel mogelijk verminderen van het aantal inactieven. Want ook wanneer wao'ers of werklozen een uitkering krijgen, staan ze er immaterieel slecht voor, aldus De Korte. Ze zijn - en voelen zich - afhankelijk van ande ren en dus zijn ze zwak. Zelf heeft hij al voorgesteld het de bedrijven moeilijker te maken werknemers af te laten vloeien naar de wao. In zijn ogen zouden gedeeltelijk ar beidsongeschikten net als vroeger binnen het bedrijf moeten worden herplaatst Een drempel dus bij de fabriekspoort - en daarmee zit De Korte op één lijn met de vakbeweging. Arbeidstijdverkorting Een tweede punt is de arbeidstijdverkorting, die van groot belang is, niet alleen om de werkloosheid te verminderen, maar ook omdat hiermee de individuele ontplooiing van de werknemers bevorderd kan worden, want de extra vrije tijd moet hoe dan ook besteed gaan worden. Op dit punt bestaan er wel verschillen met de vakbeweging, geeft De Korte grif toe, zoals bijvoorbeeld de vraag wie de kosten hiervan zal beta len. Dan is er nog de huurverhoging voor dit jaar. WD en PvdA zitten samen op vijf procent, ondanks de wensen van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting). Het fractiebe- raad leidde ertoe dat een commissie op dracht kreeg het jeugdbeleid door te lich ten. Jeugdwerkloosheid en onderwijs zul len hierbij de revue passeren. Al over onge veer een maand moet het eerste resultaat op tafel liggen. Justitie, het invalidenbeleid en de decentrali satie zijn volgens De Korte nog drie terrei nen waarop de nieuwe koers tot uitdruk king zal worden gebracht. Het „erg activis tische" milieubeleid van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) is daar nu al een voorbeeld van, zegt hij. En op De Korte's eigen terrein zijn binnenkort ook nieuwe ideeën te verwachten. Een indicatie hoever de verhoudingen mogelijk op dit punt al gewijzigd zijn, kan blijken tijdens de komende discussie tussen De Korte en Van der Doef. Dan kan blijken of samen werking PvdA-WD in het verschiet ligt. Door Louis Burgers WIK» m Fractie-leider Rietkerk: positie in het geding....

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31