„En wij willen onze huizen niet kwijt..." Kleuters wijk in voor niet-alledaagse woonles eidse agenda Verzakking-vrees in Oegstgeest bij aanleg sportveld WESP BLIJKT BROMMENDE VLIEG... Geen antwoord provincie over prijs van bunkers BELGISCHE VERSIE VAN JAN RAP OOK PRIMA Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 OEGSTGEEST - "Hier heersen duidelijk angst- en onlust gevoelens, misschien bij sommigen wel aangepraat maar daarom niet minder reëel". Aldus de samenvatting van het Oegstgeester raadslid Van Veen gisteren over de in formatieavond voor de bewoners van de wijk de Grunerie in Oegstgeest. De hearing was nodig omdat de buurtbewoners ongerust zijn ge raakt over de vlak naast hun woonwijk aan te leggen sportvel den. Bij deze uitbreiding van het huidige Voscuijlsportvelden- complex zal namelijk de zoge naamde "diepspitmethode met bronbemaling" worden toege past. Verzakkingen De huizenbezitters in deze buurt vrezen dat door de daarbij optre dende verlaging van het grond waterpeil beschadigingen aan hun woningen zullen optreden. De op een bepaalde grondwater stand berekende funderingen zouden zich kunnen gaan "zet ten" waardoor verzakkingen en scheuren mogelijk zijn. "En te gen dat risico kan de gemeente zich wel verzekeren, maar bij schade-verhaal zitten wij als be woner wel met de bewijslast", al dus één van de aanwezigen. Goede naam Directeur Koster van het advise rend bureau voor grondmecha nica Mos benadrukte echter vóór de werkzaamheden alle risico's te willen uitsluiten. Hij denkt hier bij met name aan het toepassen van zogenaamde "retourbema ling" om de grondwaterstand in de buurt op gelijk peil te houden. "Ik heb een goede naam op het gebied van de grondmechanica en die wil ik echt niet voor Oegst geest verliezen", zo zei hij. Het Haarlemse Wespentheater speelde gisteravond in het LAK- theater "Sleurdans en Dove mans". Op basis van improvisa ties beeldden Inger de Vrede, Marian Buijs en Peter Bos de strijd uit die mannen en vrouwen voeren tegen ongelijkwaardig heid. Helemaal uit de verf kwam deze als emotioneel aangekondigde strijd niet. Voor hetzelfde geld had het kunnen gaan over alledaagse te leurstellingen of allerbelabberd ste jeugdherinneringen. Het ont breken van een duidelijk profiel nam niet weg dat het zeker een bekijkenswaardige voorstelling was. De lotgevallen van de twee totaal verschillende vrouwen, ka rakterologisch gezien dan, waren op zich duidelijk herkenbaar en zeker onderhoudend. Ondanks dat dat laatste vaak als een dooddoener wordt be schouwd was dat toch hét sterke punt van "Sleurdans en Dove mans". Een belangrijke bijdrage leverde daarin Peter Bos, die over een uitgebreid scala a»n expres sieve mogelijkheden bleek te be schikken. Hij speelde diverse rollen en dat ging hem ogen schijnlijk zonder enige moeite af. Zo ondersteunde hij de rollen van Lot en Bonnie als moeder die op wel zeer simpele wijze haar doch ter voorlichting geeft, als vader die zichzelf steeds dieper de nes ten in werkt als hij desgevraagd uit wil leggen wat vrijen is, als Tante Sjaan, die Bonnie zo goed coacht in het animeervak dat de ze haar de kaas van het brood tip pelt, en niet in de laatste plaats als man, die behoorlijk zit opge scheept met een uitermate wi spelturige eega. De beide actrices, Marian Buijs en Inger de Vrede hadden beide de zelfde prettige spelopvatting. Geen overdreven theatraal gedoe maar een sobere, aannemelijke opvatting. Helaas moet gezegd worden dat beide dames niet al tijd evengoed artikuleerden en ook hun stembanden geen over werk bezorgden. Een andere kri tische opmerking geldt het tem po. Het gemis aan vaart kan het Wespentheater verweten wor den Het sterke vermoeden rees dat er nog een zeer nauwe band is met de basis van het stuk. Daar door ontstond er een wat lome afwachtende sfeer, die geduren de het gele stuk aanwezig bleef. Als bijzonder positief punt kan ge noemd worden het bijna doce rende karakter van het stuk. Geen wervend feministisch ge schreeuw en geen opstanding van onderdrukten, maar een rus tige schets van twee vrouwen die ieder op hun eigen wijze hun cri ses beleven en oplossen. Of je met een zó milde tekening iets bereikt blijft de vraag, maar misschien moeten we het Wespentheater beschouwen als een oase tussen de zo vele duidelijk strijdende groepen. Een gemene wesp was er zeker niet gisteravond in het LAK. hoogstens een bezadigde i hinderlijk brommende vlieg. LOUIS CORNELISSE "En wij hebben goede huizen en willen die evenmin kwijt", was het antwoord hierop van één van de bewoners. "Wij willen daarom alternatieve werkwijzen voor aanleg van die velden, die risico voor onze huizen uitsluiten, bo ven tafel hebben. En over één van die mogelijkheden dan met de gemeente verder praten", was een steeds weer gemaakte op merking aan het adres van het gemeentebestuur. Burgemeester Van Eijsings wees er evenwel herhaaldelijk op dat hijv in zijn functie hierover geen toe zeggingen kon doen. "Wel kan ik een poging doen om te bevorde ren dat ze worden onderzocht", zegde hij toe. Op een tweede in formatie-avond zal dan hierover weer met de buurtbewoners worden gedebatteerd. Beeld van de druk bezochte informatie-avond, gisteren i de Grunerie. de "onlustgevoelens" in de wijk WASSENAAR/DEN HAAG - Het college van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) Er nog geen concreet antwoord gegeven op vragen van statenlid Schuyer of de aankoopprijs van het bunkercomplex in Wassenaar niet veel te hoog is. Het bunkercomplex, gelegen achter de villawijk Rijksdorp kost 2.550.000 gulden. Het ligh in de bedoeling van de gemeente Wassenaar om er kapitale woningen te gaan bouwen die aansluiten bij de al aanwezige villa's in Rijksdorp. Schuyer vindt de prijs veel te hoog en vroeg of GS kennis enomen heeft van deze aankoop. Na contact een vertegenwoordiger methet Wasse- naarse gemeentebestuur zijn de plannen ter tafel gekomen. "Wik heb ben van dit standpunt kennis genomen" zo luidt het antwoord van van GS. Het provinciebestuur wil echter nog niet vooruitlopen op overleg rond de aankoopprijs. Op Schuyers vraag of er niet wat meer aandacht besteed had moeten worden aan de natuurwaarden van het betreffende gebied antwoorden GS dat het opstellen van een bestemmingsplan in eerste instantie een zaak is van de gemeente. "Het vooronderzoek dat daarbij verricht wordt, onttrekt zich aan onze waarneming. Of dit onderzoek nauwkeurig is geweest zal dan ook eerst in de loop van de verdere bestemmingsplanprocedure beoordeeld kun nen worden", aldus het provinciebestuur. Prof. Bladergroen over „tv en kind" WASSENAAR - Mr. J. M. van Wes- sum uit Wassenaar heeft het voorzitterschap van de oecume nische schoolvereniging van de Paulusschool overgedragen aan Drs. E. G. A. Liesveld, die tot nu toe penningmeester van het be stuur was. Op de komende ou dervergadering, 28 maart a.s. zal van de heer Van Wessum af scheid worden genomen. De oecumenische Paulusschool is ontstaan uit een unieke samen werking tussen protestants- christelijke en rooms-katholieke ouders. De heer Van Wessum heeft in het samengaan van de scholen een groot aandeel gehad. LEIDEN - Er kunnen in Leiden tot 1983 geen 6000, maar wel 7000 woningen worden ge bouwd voor Leidse woningzoekenden. Voor de wachtlijst van woningzoekenden kan dat een belangrijke verlichting betekenen. Dat stelde gisteravond het Leidse D'66-raadslid Hoe- kema op een vergadering van de Leidse afdeling van D'66. Onlangs heeft het college van burgemeester en wethouders van Leiden zijn visie gegeven op de woningbouwmogelijk- heden in de nabije toekomst. Men kwam tot de bouw van 60Ó0 woningen. „Leiden heeft mogelijkheid voor 1000 extra huizen Als Roomburg (waar vol gens Hoekema wel 900 wo ningen gebouwd kunnen worden) en op het Schutters veld (volgens Hoekema goed voor 400 huizen) ook ge bouwd wordt zitten 1000 ex tra woningen er wel in, stelde het raadslid. Ook gelooft hij dat het opvullen van de "ga ten" in de Leidse bebouwing meer kan opleveren dan de 2000 woningen college die gaten wil opvul len. De raadsfractie van D'66 zet steeds grote vraagtekens ach ter het benoemingsbeleid van burgemeester en wethouders waar het gaat om functies die politiek gevoelig liggen. Dit naar aanleiding van de be noemingen van raadsleden Duivestein en Meijer (PvdA) in gemeentedienst, en de mo gelijke benoeming van nog een derde PvdA-raadslid (Mentzij) bij het regionaal woonwagenkamp. Er moet een duidelijke richtlijn in de ze zaken komen, vindt raads lid Oosterman. i plattegrond scholencomplex van de buurt LEIDEN - De kinderen van de openbare kleuterschool en de openbare lagere school in het scholem- complex aan het Valken pad in de Merenwijk heb ben de afgelopen week naarstig gekregen op een heel bijzondere manier. Zij bogen zich over allerlei zaken rond het onderwerp "wonen". En werden op die manier allerlei ac tiviteiten ontplooid die je in het "alledaagse" schoolse leven minder vaak tegenkomt. Het project gaat trouwens komende week nog verder Het is voor het eerst dat de lagere school ligt de kleuterschool - sa men 280 kinderen - samen in een project stappen. Dat is het gevolg van de besprekingen over de ko mende samensmelting kleuter en lagere school tot de zoge naamde „basisschool" (rond Op of men het genomen zijn de leer krachten van beide scholen met om met het onderwijs op eikaars scholen eens goed te bekijken. "Wij dat kader heeft, zo vertellen leerkrachten van de scholen, ook dit een nuttige functie. "Wonen" betekende op de kleuter school voor het bezig zijn met de eigen omgeving. Op het pro gramma stonden tot nu toe onder meer wandelingen door de wijk, een bezoek met de hele klas aan een woning in de Merenwijk (in dit geval van de ouders van één van de kleuters), het maken van maquettes in groepjes, en allerlei tekeningen en andere activiteiten met betrekking tot het onder werp. Belangrijk wordt op de kleuter school vooral gevonden dat je met zo n projectaanpak begrip pen die anders "apart" aange leerd moeten worden, nu veel gemakkelijker en begrijpelijker kunt behandelen. Op de kleuterschool wordt het project volgende week voortge zet met onder meer een bezoekje van de kleuter aan het wijkcen trum "Op Eigen Wieken" (waar bij de kleuters een grote tekening in het wijkcentrum mogen ma ken) en een bezoekje van de wijkagent, die komt vertellen wat hij allemaal doet. Op de lagere school werd tot nu toe onder meer een speurtocht door de wijk gehouden en werd con tact gelegd met het Noord-Bra bantse dorp Chaam. De kinderen van een lagere school daar schre ven brieven, en stuurden teke ningen en foto's van hun dorp. Op de lagere school zal ook wonen in andere culturen aan de orde ko- Beide scholen vinden het kennis maken met de buurtvoorzienin gen in de Merenwijk ook erg be langrijk. Het project wordt afge sloten met een gemeenschappe lijke ouderavond op 19 februari. Er is dan een tentoonstelling van leerlingen werk. In een tot de laatste plaats uitver kochte Leidse Schouwburg deed zich gisteravond de unieke gele genheid voor de schrijfster Yvonne Keuls te vragen naar haar mening over de interpretatie van haar geesteskind „Jan Rap En Z'n Maat", opgevoerd door het „Mechels Miniatuur Thea ter". Het toneelstuk, dat vooral veel jon geren bijzonder blijkt aan te spreken en daarom al dagen voor de voorstelling volledig was uit verkocht, is een op ware gebeur tenissen gebaseerd verhaal over een opvangtehuis voor jonge- mensen, die geen dak meer bo ven hun hoofd hebben. Tijdens de ontwikkeling van het drama tisch gegeven werd het duidelijk, dat de schrijfster (ongemerkt?) veel autobiografische gegevens in het stuk heeft verwerkt. Natuurlijk dringt zich een vergelij king op tussen de interpretatie van gisteravond door het „Me chels Miniatuur Theater" en de manifestatie en de „Theaterunie" (met o.a. Linda van Dycke, Cor van Rijn, Jaap Wieringa en Cocky Boonstra) geruime tijd geleden in dezelfde Leidse Schouwburg. Onmiddellijk viel gisteravond op, dat de twee stukken, ondanks een identiek verbaal gegeven, nauwelijks vergelijkbaar zijn. De regievoering, interpretatie en de taal zijn zó wezenlijk verschil lend, dat men beter deed een aap met een vlo te vergelijken dan de ze twee fundamenteel volstrekt verschillende interpretaties van een identiek gegeven. Yvonne Keuls gisteravond in de wandel gangen van de Leidse Schouw burg naar haar mening gevraagd, wilde niet in détails treden. Ze gaf duidelijk blijk een bepaalde voorkeur te hebben, maar wei gerde die uit te spreken. Terecht werd ik erop gewezen, dat het Belgisch accent, dat inciden teel zeer lachwekkend werkt, nimmer een argument mag vor men om de meest recente inter pretatie te veroordelen. „Aja, zulle(n), „pattattekes" en „stom me kloat" zijn nu eenmaal uit drukkingen en woorden, die onze zuiderburen wezenlijk anders uitspreken dan wij. Daardoor zal een „Hollands" recensent veel eerder geneigd zijn de Vlaamse interpretatie als minderwaardig van de hand te doen. Dit zou een foutief waardeoordeel inhouden. Het ovationeel ap plaus, dat het „Mechels Minita- tuur Theater" na afloop van de voorstelling ten deel viel maakte dat wel duidelijk. De acteurs en actrices moesten welgeteld vijf maal terugkeren, voordat het dolenthousiaste publiek bereid bleek de jassen op te halen. Te recht, want ook de Belgische in terpretatie, enig in z'n soort, liegt er niet om. Na de Voorstelling van gisteravond was er nog een beslo ten nazit van acteurs, actrices en de schrijfster in de foyer van de Leidse Schouwburg. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - GEBOREN: Eva dr v N. A. van Es en A. B. G. Edman, Andries zn v C. J. Aangeenbrug en S. Schippers; He- lene dr v W. T. C. van der Greft en C. G. Gerritse; Catharina dr v C. W. G. M. Wit- teman en C. M. F. van Schie, Robert zn v H. Oudshoorn en E. van Delft, Anne dr v E. J. K. Boldingh en H. de Kloet; Maartje dr v R. E. Poelmann en A. E. Boshuizen, Evelien dr v N. A. Wempe en M. Fou- draine; Remt zn v J. L. Berkheij en H. D. L. Bertz. GETROUWD: J. H Hiemenz en L. E. Wüstlich; E. Haazebroek en M. E. Buij- sen; R. C. T. Noordermcer en C. Tas; M. de Grauw en J. C. Sloos; G. Heruer en C. M. Hoogervorst. OVERLEDEN: P. C. Roozendaal (1917) gehuwd geweest met: W. F. Abbink; P. Smit (1906)echtgenote v E. Faust (1898) gehuwd geweest met W. H. van Hoften; J. P. van der Hoogt (1909); W. N. Steekers (1910); S. J. Stevense (1960); B. Faber (1940) echtge- Man rijdt in op Leidenaar (28) LEIDEN - Na een ruzie over een gepleegde verkeersovertreding is een 21-jarige Leidenaar gister avond met zijn auto op de Lam- menschansweg opzettelijk inge reden op de 28-jarige H. J. van der B. uit Leiden. Deze werd aan zijn benen geraakt en belandde op de motorkap van een auto. Van der B. raakte niet zwaar gewond. Te gen de dader zal vermoedelijk proces-verbaal worden opge maakt wegens poging tot zware mishandeling. Andere voorman op Paulusschool LEIDERDORP - De Willem de Zwijgerschool te Leiderdorp or ganiseert a.s. dinsdag een ouder avond over "de televisie en het lagere-schoolkind" Als spreekster over dit onderwerp zal optreden professor W.J. Bla dergroen uit Groningen. Voor deze avond hebben de leerkrach ten van de Willem de Zwijger- school een enqu'te inzake het kijkgedrag van de kinderen op gesteld. De ouderavond begint om acht uur precies en het adres is Willem de Zwijgerlaan 1 te Lei derdorp. Iedere belangstellende is van harte welkom. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekstraat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. Leidse Schouwburg, Marjol Flore en Robert Kreis "Marjol en Robert samen", 20.15 uur. LAK-Theater, toneelgroep De Appel met "Netvlies", 20.30 uur. WV-kantoor, start molenwandeltocht, 9-13 uur. Vroolijke Arcke, rommelmarkt, 10-16 uur; bingo-avond, 20 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Speeltuin Maredijk, carnaval en open huis, 20 uur. Don Boscohuis, Zoeterwoude, boeren bruiloft, 20 uur. Bar Entre-nous, Voorschoten, installatie prins carnaval, 21.30 uur. Zondag Middelweg 19 c kindervoorstelling Lëids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling: Haags Marionettentheater met "De gou den schelp", 15 uur. Volkshuis, "Femke" ontmoetingscen trum voor vrouwen, 11-13 uur, ma. van 10-12.30 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Troef, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, t'ai chi, 19.30 uur; gitaar, Go-club, 20 uur. Breehuys, ma., di., do. en vr. overblijfsoos, 12-13.15 den", 20 u 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Middelweg 28, Spiritisch Genootschap, avond over Thailand, 20 uur. Stadhuis, cie. maatschappelijke aange legenheden en economische zaken, 19 uur; cie. algemene bestuurlijke aangele genheden, 20 uur. Pieterskerkgracht 11, dia-avond Vrou wenbond NW, 20 uur. Bejaardentehuis Groenhove, informa tie-avond over Witte Rozenstraat, 20 uur. Fred. Hendrikplantsoen 20, Leiderdorp, Ger 20 u ARTSEN LEIDEN - Voord spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: wijk 1 (Mors- wegkwartier, noordbinnenstad, Noor derkwartier en Groenoord): H, Jasperse jr., witte Singel 72, tel. 124961; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk, Zuidbinnenstad): J. van Wingerden, Boshuizerkade 28, tel. 130791; wyk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - zaterdag H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529. zondag F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur praktijk Winkelhof, Florijn 10, tel. 89100.) Oegstgeest -E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. (van zat 10 tot maan dag 07 uur) Voorschoten - zaterdag C. Meijer, Cho- pinlaan 16, tel. 2493. zaterdag 23 uur tot zondag 23 uur S.M. Platteel, Diepen- brocklaan 6, tel. 5417. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. APOTHEKEN De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9 tot lé Februari door apotheek Doeza, Doeza straat 31, Leiden, tel. 071-121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Tot zat. 13 uur Voorschotense Apotheek Leidseweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men uitsl. voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 Leiderdorp - Gezondheidscentrum Berkenkade ma t/m dond. 14-15 uur, tel. 410131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -T. Mi edema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542 DIERENARTSEN Van zaterdag 12 tot maandag 08 uur F. van Gooi, Prins Frederikstraat 14, Kat- wiik. tel. 01718-74781. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f 232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2