Leiden Lions vermorzelt Den Bosch: 9-3 Ik weet nu hoe ik die knakkers moet 9 Speler van vijf miljoen Van der Daim meteen tegen Dammer Bronstring vecht tegen het 'schuifie-schuifie-systeem" Na inspirerend vuistgevecht Jean Martin weer ijshockeyer af... Wereldprimeur DIOK ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 11 LEIDEN - Hoewel het ANP eerder deze week met grote stelligheid gewag maakte van zijn kwalificatie voor de eind strijd om het nationaal dam kampioenschap, weigert Evert Bronstring vooralsnog zijn als zeker aangekondigde finaleplaats als een vast staand gegeven te beschou- Met een simpel rekensommetje toont hij fijntjes aan dat het in de regel toch zo betrouwbare persbureau ditmaal de weg van de voorbarigheid heeft bewandeld. "Degene, die dat bericht de we reld heeft ingestuurd, heeft de huid van mijn beer al ver kocht nog voor ik dat beest goed en wel heb geschoten", laat hij voorzichtigjes weten. "Want ga maar na", doceert de dammer, "Van der Borst en Capelle staan in die halve fi nale maar twee punten op mij achter. Dus de kans dat ik er alsnog uitlazer is nog wel de gelijk aanwezig, al moet ik toegeven dat die stelling op louter theoretische gronden berust. Ik zou in die laatste ronde toch wel met een car navalsmasker en een dronken kop achter het bord moeten gaan zitten, wil ik niet voor de tiende keer naar die finale- groep overgaan". Ofschoon Bronstring zijn halve finale-klus nog niet geheel en al heeft voltooid, ziet hij nu al de puntendans om de Neder landse titel met een mixture van spanning en nieuwsgie righeid tegemoet. "Spelen profs als Wiersma en Clerc mee, dan kan ik mijn aspira ties voor een kampioenschap bijvoorbaat al vergeten", weet de LDG-speler. "Maar laten die gasten het evenals vorig jaar afweten, dan wordt het open toernooi; valt er echt van tevoren niet aan te geven hoe de krachtsverhoudingen zullen liggen". In stilte hoopt de Leidenaar dat de beide cracks andermaal van deelname aan dat "steek spel" zullen afzien, "want laat zo'n kampioenschap voor de buitenwacht dan wat minder waarde vertegenwoordigen, het levert in elk geval wel de kwalificatie nationale groot meester op". Als daarbij nog wordt bedacht dat de hoofdprijswinnaar van de nationale damtitelstrijd bovendien het recht in zijn schoot krijgt geworpen om te participeren aan het WK, dan behoeft het geen betoog dat Bronstring niet zonder ambi ties het gevecht zal aangaan. Hij zegt dat "Nederland drie mensen naar dat wereldtoer- nooi mag afvaardigen. Op grond van vroegere prestaties hebben Sij brands, als hij mee wil doen, Wiersma, Bastiaan- net. Drost en Clerc so-wie-so plaatsingsrechten. Als één van die figuren nu deel gaat nemen aan. het Nederlands damkampioenschap en één, twee of drie wordt, schuift dat recht niet naar onderen door". Regeling Tot vorig jaar bestond die rege ling wel. Werd dan een speler, die zich al op plaatsingsrech ten kon beroepen kampioen, dan verwierf de daaropvol gende dammer zich automa tisch een claim op uitzending naar het WK. Bronstring: "Rusland heeft die gewijzig de opzet vorig jaar al een plaats gekost, omdat Gant- warg toen kampioen werd". Hij, die na een kortstondig ver blijf bij RDG ("Ik werd daar doodziek van de trainingsbij eenkomsten, waar de helft van de tijd aan tactisch gelul werd verdaan") naar LDG te rugkeerde, verwacht dan ook dat het bestuur van de KNDB, met die wetenschap in het achterhoofd, alles in het werk zal stellen om Wiersma en Clerc van deelname aan het NK af te houden. Mocht die veronderstelling be waarheid worden, dan nog zal Bronstring een alleszins las tig parcours moeten afleggen om het zo begeerde einddoel te bereiken. In steeds sterker mate namelijk wordt de nationale titelstrijd beheerst door spelers, die de tactiek van de angst tot kunst verheffen. "In het verleden Evert Bronstring heb ik weieens gekankerd op ouwe knakkers als Gordijn, Bom, Bergsma en Van Dijk", meldt hij, "maar die hadden dan nog de verdienste dat ze op hun manier op winst uit waren". "Goed, ze speelden wel zonder enig risico, hoop ten dat je je nek in de strop stak, maar hadden in ieder geval nog de bezieling om die twee punten te pakken, zdat kan van anderen niet eens ge zegd worden. Die wenden al lerlei vervlakkingstechnie ken aan". "Praktijken" Zuchtend: "Dit soort praktij ken neemt zienderogen toe. Vroeger zag je zoiets alleen bij het nationale kampioen schap. Maar afgelopen week einde bijvoorbeeld kwam De Ruiter na een uur al met zijn remiseaanbod aankakken. De lol gaat er op die manier wel van af'. De Groninger Douwe de Jong kan zich erop beroemen aan de basis te hebben gestaan van die damvermoordende strijdmethodiek. Een decen nium geleden introduceerde die speler het van enige crea tiviteit gespeende "schuifie- schuifie-systeem', dat vooral tot doel heeft de aanvallend ingestelde opponent in slaap te wiegen. Evert Bronstring: "Knakkers als De Jong speculeren op een foutje van de tegenstander. Hopen dat je te grof te werk gaat. In het verleden voelde ik mij bijvoorbaat al te pakken genomen, als ik tegen hem moest dammen. De hele partij zat ik dan te zoeken naar de winst, probeerde werkelijk van alles. Had zelfs een aardi ge opening met leuke varian ten gevonden en speelde dat dan met de opzet om er iets leuks van te maken, maar dan hapte die De Jong eenvou digweg niet. Neem van mij maar aan dat zoiets bijzonder onplezierig is. Gelukkig heb ik in de loop der tijd geleerd hoe je het beste tegen deze "remiseknakkers" kunt spe len. Nu hanteer ik technieken die er louter op gericht zijn om die figuren om de tuin te leiden. Speel ik nu tegen die types, dan pas ik mijn ope ningsrepertoire aan. Ik ga er nu van uit dat ze niet op mijn zetten ingaan. Met brutaliteit tracht ik dan voordeel af te dwingen, verlaat de platge treden theoriepaden en reken de vervlakkingsvarianten door. Bekijk dus de conse quenties als ze niet happen. Mijn stelregel daarbij is, als je een riskante zet wil spelen, speel hem dan. Je hebt van die lui die een half uur gaan denken als ze iets wilds willen doen en zien er dan van af. Zonde van de bedenktijd. Je moet zo'n zet meteen doen, dat valt zo'n remiseknakker rauw op de maag. De ervaring heeft mij geleerd dat je moet handelen volgens de omge keerde theorie. Hoe riskanter de zet, des te minder bedenk tijd je moet nemen" Alternatief Evert Bronstring erkent, dat hij die alternatieve speeltrant vooral kan toepassen, nu hij zich gesteund weet door de routine, opgedaan na „tien jaar dammen op topniveau". „Ik maak tegen die remisego zers eigenlijk misbruik van mijn ervaring. Daar wordt mijn fysieke kracht goed door ondersteund. Juist daardoor kan ik tegen die „hakkers" op uitputting spelen. Rek ik de partij zo lang mogelijk, wat ik op clubavonden nooit doe, omdat ik dan graag vroeg thuis wil zijn. Maar op toer nooien ga ik wel met een ver beten instelling tegen die "vervlakkers" achter het bord zitten. Gooi dan werkelijk al les in de strijd. Waar ik in het verleden tegen die figuren vaak met weerzin aan de par tij begon, is het nu voor mij een sport geworden om ze te vloeren. Ik wil niet zeggen dat dammen voor mij oorlog is, maar moet toch wel beken nen dat als ik van "dat merk" (Douwe de Jong red.) heb ge wonnen er een soort sata nisch gevoel over mij komt. Dan kijk ik hem glimlachend aan en steek een sigaartje op, want zoiets moet je met over tuiging brengen. Hij heeft zich nu uit het topdammen te ruggetrokken. Beweegt zich nu vooral op het organisatori sche vlak, en ik moet zeggen, zo destructief hij damde, zo opbouwend doet hij nu zijn werk. De Jong heeft inmid dels een waardig opvolger gevonden in de persoon van Sjoerd Visser. Een jonge knaap, die net zo speelt als een "ouwe knakker". Ook te gen hem pas ik dus de tactiek toe, die ik voorheen tegen De Jong in praktijk bracht. Want als ik ergens genoegen aan beleef is het wel om dit soort uitwassen in de sport te be strijden." GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Een flitsend partijtje vuistschermen in de achtste minuut van de tweede periode, met in de hoofdrollen Menken/Leiden Lions-spelers Robin Sarabèr, John van Sloun en de Bosschenaren Rini Brok en Peter Pennings, gaf de thuisclub de inspiratie die die ploeg tevoren zo nadrukkelijk had ontbeerd. Nadat arbiter Elzinga de „pugilis ten" op een vijf minuten durende afkoelingsperiode had getrac- teerd, een handeling die feitelijk hetzelfde effect had als een verla te seizoenopruiming, gaven de Leidse ijshockeyers hun club naam plots toch nog gestalte, nu ze zich na al dat rumoer van een kudde makke schapen tot een groep getergde leeuwen trans formeerden. In een ommezien werd Havanna Club Eagles/Den Bosch, dat zich na dat onbeslist geëindigde had- gemeen zelfs een moment in de weelde van een 1-3 voorsprong mocht koesteren, als een smaak volle prooi besprongen, vleugel lam gemaakt en vervolgens tot op het bot afgekloven: 9-3. Een ruime zege van de Ton Men- ken-bewoners derhalve, waarbij evenwel een kritische voetnoot dient te worden geplaatst. Want laat één ding duidelijk zijn, als Leiden Lions ook in het eerste part de inzet en gretigheid had opgebracht die na die zo heilzaam werkende knokpartij werd ge demonstreerd, dan had de Paul Domm-équipe op zeker naar een monsterscore kunnen opmar cheren. Nu dat niet was gebeurd konden de ontstellend zwakke Brabanders, bij wie alleen de Ita liaanse Amerikaan Franco An- zalone zich als een onderlegd ijs hockeyer aandiende, in eerste aanleg gelijke tred met de Leide- naars houden en in de ouverture van de tweede periode zelfs een 1-3 voorsprong nemen. De wed strijd bewoog zich in die fase op het niveau, dat normaal gespro ken uitsluitend in de recreatiedi visie valt waar te nemen. Alsof de spelers van Leiden Lions het jaarboek 1978/'79 al voorgoed hadden dichtgeklapt, zo bewo gen ze zich toen over het ijs. De aanvalspatronen vertoonden als regel storende weeffouten, waar bij het puckverlies welhaast symptomatische Merkwaardig genoeg kreeg de blauwwitte brigade ook in die „impasseperiode" geregeld smulkansen in de schoot gewor pen, die echter met name door Ivan Kocanda op de meest knul lige wijze om zeep werden gehol pen. Het waren de onvolkomen heden die zo treffend in het beeld pasten van een voorstelling, die na een veelbelovend begin (Jiri Anton had een briljante één-twee met Paul Domm met de ope ningstreffer bekroond) tot een onverteerbare ijshockeyhap dreigde te verworden. Wat zeker gold, nadat eerst Pen nings (assist Anzalone) in de slot fase van de eerste periode de 1-1 had binnengeknuppeld en ver volgens diens teammaat Mari Sa- ris met twee goals voor 1-3 had gezorgd. Dat derde doelpunt evenwel werd LEIDEN - Het heroptreden van Jean Martin bij Leiden Lions blijkt maar een kortstondige te zijn geweest. De bedrijfsleider van de Roosendaalse kunstijsbaan krijgt van zijn directeur Leijs niet langer toestemming om voor de Leidse ijshockeyclub uit te ko men. Nadat Leijs zijn werknemer die permissie voor de competi tiewedstrijd tegen Heerenveen nog wel gaf, kwam de Brabander deze week op zijn besluit terug. Leiden Lions-voor zitter Pim van Halem: "Een merkwaardige zaak, als bedacht wordt dat Martin tijdens een gesprek met Leijs, vori ge week donderdag, te horen kreeg dat alles in kannen en kruiken Twee dagen daarna zijn wij met Jean Martin rondgekomen en het contract zou dinsdag getekend worden. Toen kwam opeens die Leijs met zijn weigering. Ik moet zeggen dat het voor mij allemaal nog maar moeilijk te volgen valt". door de Lions-spelers, die kort hiervoor al waren „gestimuleerd" door het stoei-onderonsje", als extra-pepmiddel aangegrepen om de krachten te bundelen. Waar de volgelingen van Paul Domm voordien hadden uit geblonken door passiviteit, werd nu een opmerkelijke activiteit aan de dag gelegd. De aanvals- combinaties werden opeens met aanmerkelijk meer zorgvuldig heid gecomponeerd, zodat de druk op het Bossche bastion in belangrijke mate werd verhe vigd. Eén en ander had tot gevolg dat de stoppen van paniek bin nen de Brabantse gelederen spoedig doorsloegen, waarvan Frank Dobbelaar en Theo Dietz - die zijn pasverworven vader schap met twee goals vierde - kundig profiteerden. Den Bosch was na die gelijkma kende 3-3 in feite al k.o. De Leid se ijshockeyers konden zodoen de alle remmen losgooien en in alle rust bouwen aan de vierde treffer, die Dan Cuomo acht se conden voor het verstrijken van de tweede periode op het bord bracht. Het laatste part was, nu het resul taat niet langer ter discussie stond, eigenlijk niet meer van belang. De spelers van Leiden Lions dachten daar anders over, vochten in de slotminuten voor rehabilitatie. Een werderopstan- ding die werd weerspiegeld in goals van Paul Domm, Harne Wielheesen, Dietz, Cuomo en John van Sloun. GERARD VAN PUTTEN De knokpartijdie de ommekeer bracht in de wedstrijd Leiden Lions- Den Bosch. Scheidsrechter Elzinga (Ui ziet hier machteloos toe hoe de half zichtbare Theo Dietz de ribben van de Bossche Amerikaan Franco Anzaloiu aan een betrouwbaarheidstest onderwerpt NOTTINGHAM (ANP) - Birming ham City heeft gisteren Trevor Francis voor één miljoen en 180.000 pond (4.725.000 gulden) verkocht aan landskampioen Nottingham Forest. Francis werd daarmee de eerste voetballer, voor wie meer dan een miljoen pond sterling werd betaald. Dit transferbedrag voor de 24-jari- ge aanvaller is meer dan het dub bele van de laatste recordtrans fer. Eerder in deze voetbalcom petitie betaalde West Bromwich Albion 500.000 pond (iets meer dat twee miljoen gulden) voor spits Gordon Mills aan Middles brough. Trevor Francis speelde vanal' zijn jeugd bij Birmingham City. Vori ge zomer voetbalde hij in de Ver enigde Staten voor Detroit Ex press. Van Brian Clough, de ma nager van Nottingham Forest, kreeg Francis toestemming om na de competitie weer voor De troit uit te komen. Francis stond ook op het verlanglijstje van Co ventry City. Manager Jimmy Hill van Coventry zwaait in de zo mermaanden de scepter bij De troit Express. Francis weigerde die transfer, waarbij hem een sa laris van 800.000 gulden voor de komende twee jaar werd gega randeerd. Bij de wel tot stand ge brachte overgang naar Notting ham Forest ontvangt Francis 180.000 gulden, maar daarnaast wordt hij de best betaalde voet baller op de Britse eilanden. Francis was - en is - altijd een van de productiefste spitsen, on danks dat Birmingham City een zwakke ploeg was. Hij was tot nu toe twaalf keer Engels interna tional. LEIDEN - Het Leidse DIOK zorgt volgende week zondag voor een wereldprimeur door een rugby-toernooi in de zaal te organiseren Gespeeld zal worden in de Groenoordhal. In samenwerking met de Ne derlandse Rugby Bond is or ganisator Peter Brandt er in geslaagd een aantal speciale regels op te stellen. Gespeeld wordt volgens het 'seven-a-side' systeem, het geen betekent, dat er slechts zeven man (inplaats van de gebruikelijke vijftien) binnen de lijnen zullen komen. Tackles zijn uiteraard uit den boze, hoewel lichamelijk con tact op zich niet is uitgesloten. De scrum bestaat uit drie man. Aan dit toernooi nemen alle ereklassers deel alsmede een aantal clubs uit de promo tieklasse. Het evenement be gint volgende week zondag om 10.00 uur. De entree be draagt 2.- voor volwasse nen, terwijl de jeugd de helft van dit bedrag betaalt. OSLO (ANP) - Titelhouder Eric Heiden zal vandaag het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsenrijden in Oslo openen. De Amerikaan komt in de eerste rit van de 500 meter uit tegen Hil- bert van der Duim, de Neder landse kampioen. Niet alleen op de 500 meter zal Hei den als baken fungeren voor zijn tegenstanders ook op de 5000 me ter gaat de Amerikaan als eerste van start. Op de vijf kilometer heeft Heiden de Noor Henning Kaarud als tegenstander. In totaal zijn 33 rijders ingeschre ven voor het wereldkampioen schap. De loting, die gisteravond in Oslo werd verricht, had het volgende resultaat 500 m: le rit Hilbert van der Duim (Ned)- Eric Heiden (VSt); 2e rit Hen ning Kaarud (Noo)-Vladimir Lo- banov (Sow); 3e rit Viktor Ljso- kin (Sow)-Mike Woods (VSt); 4e rit Sergei Martsjoek (Sow)-Kay Stenshjemmet (Noo); 5e rit Di- mitri Ogloblin (Sow)-Jan-Egil Storholt (Noo); 6e rit Piet Kleine (Ned)-Amund Sjoebrend (Noo); 7e rit Colin Coates (Aus)-Ma- sayoki Kawahara (Jap); 8e rit Jouko Salakka (Fin)-Tomas Gus- tafsson (Zwe); 9e rit Klaas Vriend (Ned)-Craig Webster (Can); 10e rit Uwe Sauerteig (ODl)-Gunther Schumacher (WD1); 11e rit: Masahiko Yama- moto (Jap)-Jan Junell (Zwe); 12e rit Fritz Gawenus (WDl)-An- dreas Ehrig (OD1); 13e rit: Maun- zio Marchetto (Ita)-Yep Kramer (Ned); 14e rit: Olivier Belle (Fra)- Craig Kressler (VSt); 15e rit: Si mon Greenshow (GBr)-Andrej Erdelyi (Roe); 16e rit: Antonio Gomez (Spa)-Ulf Ekstrand (Zwe); 17e rit: Joeng ha Li (ZKor) alleen. 5000 meter: le rit: Heiden-Kaarud; 2e rit: Martsjoek-Stenshjemmet; 3e rit: Woods-Sjoebrend; 4e rit Ogloblin-Kleine; 5e rit: Lobanov- Storholt; 6e rit: Van der Duim- Ljoskin; 7e rit Gustafsson-Ya- mamoto; 8e rit Junell-Ehrig; 9e rit Webster-Coates; 10e rit Ka- wahara-Gawenus; 1 le rit Salak- ka-Schumacher; 12e rit: Sauer- teig-Vriend; 13e rit: Kramer-Er- delyi; 14e rit Belle-Ha li; 15e rit Marchetto-Kressler; 16e rit: Go- mez-Ekstrand; 17e rit Green show alleen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11