Laatste loodjes van Camp David zijn loodzwaar Nog deze maand VN troepen in Namibië Grootste vervuiler niet op Rijnsymposium Sithole: ,25 landen bereid zwart Rhodesië te erkennen' Klacht tegen Oostenrijkse minister DODEN DOOR GLADHEID Oorzaak van ziekte Napels is nu bekend VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 DÜSSELDORF (GPD) - Alle afvallozingen op de Rijn moeten zo snel mogelijk wor den geregistreerd. Dit is een van de pun ten uit een resolutie die 29 steden langs de Rijn gisteren tijdens een Rijnsymposium in Düsseldorf hebben opgesteld. De re solutie, waarin op een snelle uitvoering van de Rijnverdragen wordt aangedron gen, gaat naar de regeringsleiders en par lementen van de Rijnoeverstaten. In de resolutie spreken de 29 steden uit Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg, West-Duitsland en Nederland zich niet uit over het niet doorgaan van de ministers conferentie over de Rijn op 19 februari in Luxemburg. Enige aanwezigen noemden de annulering van de conferentie teleur stellend. De conferentie in Luxemburg is voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat er te weinig agendapunten waren waarover de bewindslieden van de Rijnoeverstaten het eens zijn. Dat een internationale aanpak van de Rijn vervuiling moeilijk van de grond komt, bleék ook in Düsseldorf overduidelijk. Van de 50 uitgenodigde Rijnsteden voor het symposium kwamen er slechts 29 op draven. Opvallende afwezigen waren de vertegenwoordigers uit de Franse Elzas. En de kalimijnen in de Elzas zijn, zoals wel eerder gemeld, de grootste Rijnvervui lers. Hoewel de Rijnverdragen er liggen, blijkt dat de verdragen niet volgens de opge stelde voorwaarden worden uitgevoerd. De Fransen bijvoorbeeld blijven het zout onbeperkt op de Rijn lozen. Voorts is de zgn. zwarte lijst van chemische stoffen (de zwaarste vergiften) nog steeds niet rechtsgeldig uitgewerkt. De 29 Rijnge meenten dringen in de resolutie aan op een snelle ratificatie en uitvoering van het Chemie- en Zoutverdrag. Verder wordt gevraagd om regelingen voor de sanering van het oppervlaktewater die voor alle Rijnstaten gelijkluidend zijn. De resolutie zegt dat lozingen van nieuwe chemische verbindingen pas mogen wor den toegelaten wanneer de onschadelijk heid voor milieu en volksgezondheid is bewezen. In Europees verband zouden de belastingen die de Rijnstaten op lozingen heffen, alleen nog mogen worden aange wend voor het realiseren van waterzuive ringsinstallaties. De Rijngemeenten zeg gen dat er voldoende geld moet zijn voor de bevoegde lichamen om de vervuiling aan te pakken. (Van onze correspondent) JERUZALEM - „Het Egyptisch-Israëlische vredesver drag is voor 95 procent rond", heeft president Carter onlangs gezegd. Voor de overgebleven vijf procent voelde hij er weinig voor een nieuwe topconferentie met Begin en Sadat te beleggen. „Er zijn nog ernstige obsta kels", was het antwoord dat hij zowel uit Egypte als uit Israël kreeg. „Die obstakels zijn het gevolg van een toenemende verharding van Egyptes onderhandelingsposi tie", vertellen regeringsfunctio narissen in Jeruzalem. „Onzin", zeggen anderen, onder wie ex- premier Rabin, „de Egyptische politiek sinds Camp David is een rechte lijn geweest". „Zelfs als dat waar is", is de repliek, „dan nog heeft Egypte het vredespro ces vertraagd als gevolg van de ontwikkelingen in Iran. Egypte aarzelt of het niet veiliger is even de ontwikkelingen af te wachten en zo nodig een veiliger weg te kiezen: Een terugkeer naar de veilige Arabische moederschoot van de Islam. Beter dan buiten de Arabische eenheid te treden, ge steund door de Verenigde Staten van Amerika, dat als het er op aan komt een papieren tijger blijkt te zijn. Vraag maar aan de Sjah". Dat is de filosofie achter recente uitspraken van Dajan, in Parijs gedaan, dat de crisis in Iran een negatief effect heeft op de vre desonderhandelingen en voor Egypte als een rem werkt. „Niet relevant", zeggen andere ge leerden. „Egypte heeft geen al ternatief voor Amerika. Het is voor Egypte gemakkelijker dan ooit om vrede te sluiten, juist als gevolg van de situatie in Iran, en tegen de wil van Saoedi-Arabië in. Een onzeker Saoedi-Arabië, dat zich bedreigd voelt door sub versieve krachten, wil Egypte niet als potentiële tegenstander hebben". Maar Egypte is afhankelijk van Sa oedi-Arabië voor economische steun van een miljard dollar per jaar. Saoedi-Arabië financiert de Egyptische wapenindustrie, inclusief de aankoop van Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen. „Ja zeker", is het antwoord, „maar Saoedi-Arabië moet iedere Egyp tische politiek steunen, of het dat leuk vindt of niet. Saoedi-Arabië is een intern zwak land, immer bevreesd voor zijn voortbestaan, en betaalt daarom als een soort levensverzekering cheques aan alle Arabische regeringen, inclu sief Egypte. Een dialoog tussen twee scholen die allebei goede argumenten aanvoeren waarom de vrede tus sen Israël en Egypte nu wel of niet snel zal worden getekend. Tegen de achtergrond van al deze onzekerheden gaan minister van buitenlandse zaken Dajan en de Egyptische premier Halil naar het magische Camp David, in de hoop dat ten tweede male dit af gelegen oord als een hoed zal werken waar de vredesduiven uitkomen als hij aangeraakt wordt door de magische staf van Carter. Het zijn de laatste loodjes. De tekst van het vredesverdrag ligt al en kele maanden klaar. Het gaat om de interpretatie van enige para grafen, die de laatste loodjes loodzwaar hebben gemaakt. LÜDENSCHEID - Vier vrachtwagenchauffeurs kwamen gisteren om het leven bij het Westduitse Lüdenscheid toen 21 vrachtwagens en 8 -personenauto's op elkaar botsten. IJzel op het wegdek van de Sauerlandroute wordt als oorzaak van het ongeval opgegeven. De materiële schade loopt in de miljoenen guldens. In Sleeswijk Holstein werd gisteren het verkeer bijna geheel verlamd door bijzonder hevige sneeuwstormen. In delen van Holstein werd gistermiddag een rijverbod uitgevaardigd omdat de wegen door sneeuwduinen onbegaanbaar waren geworden. (Van onze correspondent) SALISBURY-JOHAN NESBURG - Dominee Ndabiningi Sithole, een der leden van de Rhodesi- sche overgangsregering, verklaarde in Salisbury dat nu al 25 landen bereid zijn om onmiddellijk na de verkiezingen de nieuwe zwarte regering van Rho desië te erkennen. Hij noemde geen enkele naam, maar zei dat daaronder 18 Afri kaanse staten, vijf westelijke en twee Oostblok-landen zijn. Deze staten zouden als enige voor waarde gesteld hebben dat een zwarte meerderheidsregering de macht overneemt. Intussen be schuldigde Robert Mgabe, de lei der van de bevrijdingsbeweging Zanu en naast Joshua Nkomo een der oprichters van het Patrio- tisch Front de guerrillatroepen van Nkomo, dat zij nauwelijks hebben bijgedragen tot de strijd in Rhodesië. In een interview met de New York Times verklaarde hij dat zijn be vrijdingsleger (Zanla is: Zim babwe African National Libera tion Army) feitelijk het gehele platteland in Rhodesië beheerst en zich thans gereedmaakt voor de laatste aanvallen op de grote steden. "Niemand anders heeft zoveel gevochten en geleden als wij" zei hij, "en niemand heeft dus meer aanspraak op het lei derschap van het volk." Robert Mugabe suggereerde ook dat hij verschillende aanbiedin gen voor hulp uit landen van het STRAATSBURG - Tegen de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Willibald Pahr is gisteren bij de civiele strafkamer in Straatsburg een klacht gedeponeerd. Dit is meegedeeld door de advocaat van Ali Mezaach, een van de twee jongemannen die in de nacht van 1 op 2 februari mi nister Pahr hebben mishan deld en beroofd. De klacht is ingediend door de moeder van de jongste der twee jongens, een vanwege zijn minderjarigheid niet na der genoemde 16-jarige. Zij beschuldigt de minister van schennis van de openbare eerbaarheid en pogingen om een minderjarige om te ko pen. Mezaach en de minderjarige jongen werden dinsdagavond door de rechtbank van Straatsburg voorwaardelijk vrijgelaten. Zij worden op het ogenblik alleen vervolgd we gens diefstal van het horloge en de portefeuille van minis ter Pahr. Deze vertoefde in Straatsburg voor een bijeen komst van de Raad van Euro pa, waar hij het woord heeft gevoerd. De van oorsprong Noordafri- kaanse jongens hebben ge zegd dat minister Pahr hun op een zeer late avondwandeling zonder begeleiding van zijn Franse gendarmes, oneerbare voorstellen heeft gedaan waarop zij niet wensten in te gaan. Pahr, die onder meer een ge broken rib opliep, heeft de le zing vanuit Wenen ontkend. Pahr heeft gisteren in een inter view met het Weense conser vatieve dagblad 'Die Presse', de handelwijze van de Franse justitie een proces te openen zonder vooronderzoek en zonder hem te hebben ge hoord, 'monsterachtig' ge noemd. Hij veronderstelt dat de Franse autoriteiten nu zo'n moeite hebben met het reconstrue ren van de zaak en het weer leggen van de beweringen van de twee beklaagden, om dat het onderzoek door de politie zo oppervlakkig is ge weest. De minister zei dat hij na de aanval niet in de positie had verkeerd om vragen te beantwoorden, maar dat hij wel aan de politie uur en* plaats van het incident had kunnen opgeven. Hij ontkende dat hij tegen het advies van artsen in naar We nen is teruggekeerd en zei dat een arts in Straatsburg hem er toestemming voor had gege- "Iedereen die in een dergelijke situatie belandt wil zo spoe dig mogelijk thuis zijn", zei Pahr. Hij sprak eveneens tegen dat hij van de bescherming van twee agenten die met zijn veilig heid waren belast had afge- Hij was, zei hij, met zijn mede werkers tegen elf uur 's avonds in zijn hotel terugge keerd en naar zijn kamer ge gaan. Vervolgens was hij weer uitgegaan, omdat ik het erg warm had en vermoeid was en wat frisse lucht wilde hebben". Dit zou om tien over elf zijn geweest. Volgens 'Die Presse' waar schuwde een medewerker van Pahr tegen kwart voor twaalf de hotelportier dat de minister gewond op zijn ka- Dr. Emile Forster van het ge meentelijk ziekenhuis van Straatsburg heeft gisteren ge zegd dat Pahr inderdaad met toestemming van bevoegde artsen Frankrijk heeft verla ten. "De heer Pahr vroeg of hij mocht vertrekken. Hij was onderzocht en behandeld. Niets stond dus zijn vertrek in de weg. Hij mocht reizen", al dus Forster. Forster wilde niet ingaan op de gezondheidstoestand van de k Oostenrijkse minister. Sowjet-blok had ontvangen en dat hij nu al hulp uit China, Roe menië, Joegoslavië en Noord-Ko- rea had ontvangen. Het is bekend dat Robert Mugabe inderdaad de laatste maanden pogingen deed om met de hulp van Fidel Castro en de leiders in Ethiopië meer hulp en steun uit de Sowjet-Unie te krijgen. Hij had verschillende ontmoetingen met Castro in Ad dis Abeba en Havanna en ook de Ethiopische leider kolonel Men- gistu schijnt meer vertrouwen in Mugabe dan in Joshua Nkomo te hebben. Van de andere kant wordt echter beweerd dat Nkomo inmiddels weliswaar zijn guerrilla-troepen achtergehouden heeft, maar er de laatste maanden voor zorgde dat zij de grote steden zoals Salisbu ry, Bulawayo en Umtali binnen drongen om daar onmiddellijk de macht te kunnen overnemen als het zover is. Verwacht wordt dan ook dat de de finitieve beslissing over een nieuw bewind in Rhodesië pas dan zal komen als Joshua Nkomo de tijd daarvoor rijp acht. Intus sen doet Robert Mugabe alle po gingen om ook de blanken in Rhodesië gerust te stellen. De vrijlating van vijf blanken in Ma puto wordt als zodanig gezien, maar ook zijn verklaring tegen over de New York Times, waarin hij zei dat de blanken nog altijd in een gemengde gemeenschap welkom zijn en dat de mensen daar niet naar hun huidskleur maar naar hun capaciteiten wor den beoordeeld. Brand verwoest Weens ivarenhuis WENEN (UPI) - Het grootste Weense warenhuis, Gerngross, is gisteren totaal verwoest door de ergste brand die in die stad sinds de tweede wereldoorlog gewoed heeft. De schade bedraagt hon derden miljoenen guldens. Het heeft 15 uur geduurd voordat de brandweer het vuur onder controle had. Vier brandweerlie den zijn gewond geraakt tijdens de bestrijding van de brand. Het vuur ontstond toen werklui per ongeluk met gasbranders rollen synthetisch materiaal in brand zetten. De werklui probeerden zelf de brand te blussen, maarte gen de tijd dat de brandweer ge waarschuwd was, had het vuur zich door het hele gebouw ver spreid. Betrekkingen China en Portugal (Van onze correspondent) LISSABON - Portugal en de Volksrepubliek China hebben gisteren diplomatieke betrek kingen aangeknoopt. Binnen drie maanden zullen beide lan den ambassadeurs uitwisse len. De toenadering heeft lang op zich laten wachten. De Chinese Volksrepubliek leek aanvanke lijk nogal huiverig te zijn voor een afglijden van Portugal naar de Russische invloedssfeer. Een ander obstakel vormde de po sitie van de Portugese enclave in China, Macao. Eén van de slachtoffertjes van de "zwarte ziekte", de drie-jarige Gaetano wordt verzogd door een verpleger, nadat hij in kritieke toestand in het ziekenhuis was opgenomen. De mysterieuze ziekte, waarvan nu de veroorzaker bekend is, heeft tot op heden meer dan 60 slachtoffers geëist. NAPELS (UPI DPA) - Terwijl gisteravond een zeven maanden oud jongetje in Napels in coma raakte door het virus van Napels is daar een medische controverse ontstaan over de behandeling die de lijders aan de "zwarte ziekte" hebben gekregen. Dr. Giulio Tarro, een virus-expert die veel kennis heeft opgedaan onder de pionier van het polio-vaccin Prof. Albert Sabin, begon de controverse met de beschuldiging dat de dokters die het laat ste jaar waarin 60 kinderen aan de ziekte zijn overleden voor de behandeling verantwoordelijk waren, niet de juiste procedure van diagnose hebben gevolgd en te lang hebben gewacht met het inroepen van hulp van buiten. Tarro, hoofdviroloog van het ziekenhuis Cotugno te Napels, zei dat zijn onderzoek heeft aangetoond dat de ziekte die de kinderen daar heeft gedood wordt veroorzaakt door een bepaald soort virus dat het eerst is ontdekt door de Amerikaanse onderzoeker Robert Chanock, directeur van het laboratorium voor infectie ziekten van het nationaal instituut voor allergiën en infectieziek ten. Het is een "syncytium", een brok protoplasma met veel kernen, ontstaan door samensmelting van verscheidene eenkernige cel len. Andere Italiaanse dokters, vooral die van het Santobono-hospitaal in Napels waar de meeste kinderen eraan zijn overleden, zeggen dat er blijkbaar verscheidene doodsoorzaken zijn en niet alleen het betrokken virus. Tarro was twee weken geleden geroepen om aan het onderzoek mee te werken. Hij zegt dat de manier van diagnose het afgelopen jaar gebrekkig is geweest, vooral het nemen van weefselmonsters van de besmette kinderen. "Zij namen alleen tijdens de autopsie weefselmonsters, dus nadat het kind al dood was. Het virus kan dan niet aangetoond worden en dergelijke monsters zijn waardeloos. genomen >or het op- dergelijke kan het Wanneer er al weefselmonsters op de juiste manier wai werden die weer onbruikbaar door ze te bevriezen sturen naar Rome voor analyse. Het bevriezen va weefsels maakt een dergelijk virus onwerkzaam en dan onmogelijk aantonen. Toen zij de weefsels bevroren kans vervlogen dat zij iets zouden vinden" zei hij. Tarro had kritiek op het feit dat hij pas twee weken geleden was geroepen terwijl de ziekte al een jaar geleden begon toe te slaan. Hij zei dat het isoleren van het virus betrekkelijk gemakkelijk is wanneer de juiste procedure voor de diagnose wordt gevolgd. Tarro zei ook dat de Italiaanse medische autoriteiten hebben geaar zeld met het inroepen van de hulp van internationale deskundi gen bij de diagnose en behandeling van de ziekte en dat de im passe pas deze week was doorbroken met medewerking van de WHO, de wereldgezondheidsorganisatie. Gisteren kwamen nog drie deskundigen uit de V.S. in Napels aan om met de plaatselijke artsen over de ziekte te spreken. Het zijn de professoren Gregory Prince en Steven Suffen van net natio naal gezondheidsinstituut te Bethesda, Maryland, en dr. William Dain van het nationale centrum voor ziektebestrijding te Atlanta. (Van c correspondent) JOHANNESBURG - Nog voor het einde van de maand zullen de eerste Britse troepen als kwar tiermakers voor het VN-leger aankomen in Namibië, waar in juni algemene verkiezingen wor den gehouden onder auspiciën van de VN. Dit werd gisteren in Kaapstad bevestigd. Later wor den eenheden uit Ghana, Canada, Roemenië, Scandinavië en het Midden-Oosten gestuurd. Er zullen zeker geen Nigeriaanse troepen naar Namibië worden gestuurd ondanks het verzoek daartoe van de Namibische be vrijdingsbeweging Swapo. Er bestaat nog meningsverschil over de vraag uit welk Scandina visch land troepen naar de vroe gere Duitse kolonie gestuurd moeten worden. Hoewel Zuid- Afrika daarover niet kan beslis sen, heeft de regering in Kaap stad toch laten blijken dat zij te gen Finse of Zweedse detache menten gekant is. Daarentegen heeft Zuid-Afrika geen bezwaren tegen Roemeense soldaten. Intussen treffen Canada, Engeland, Frankrijk, de VS en Duitsland voorbereidingen om een ge meenschappelijke diplomatieke missie op te richten in Windhoek, de hoofdstad van Namibië, om zodoende van dichtbij de gebeur tenissen in Namibië te kunnen volgen. De taak van de Britse troepen zal op de eerste plaats zijn om een communicatienet op te bouwen, waardoor men in staat zal zijn om zo spoedig mogelijk over gege vens over elke schending van de geldende wapenstilstand te be schikken. Naar alle waarschijn lijkheid zullen ook waarnemers van de Verenigde Naties in Zam bia en Angola gestationeerd wor den om zodoende de guerrilla- Tot nog toe blijkt dat de samen werking tussen de vijf westelijke mogendheden, de Verenigde Na ties en de Zuidafrikaanse autori teiten tamelijk goed, afgezien van enkele kleinere meningsver schillen. In Namibië zelf worden intussen ook de laatste voorbe reidingen getroffen om terugke rende vluchtelingen en voorma lige politieke gevangenen in kampen op te nemen. Volgens SWAPO bevinden zich zeker der tig- tot veertigduizend Namibiërs in de buurlanden. Zuid-Afrika daarentegen zegt dat dit getal heel wat kleiner is. In elk geval hebben de Verenigde Naties daarvoor al een bedrag van rond 60 miljoen gulden ter beschik king gesteld. De kosten van de gehele VN-actie in Namibië wor den tot dusver geschat op meer dan 550 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9