VVD oude eigen woningbezit in wijk vergroten j^QQEEnEDEQHB Notaris ingeschakeld bij bestrijding misbruik BV's Hulpverleners: ons rest opnieuw de illegaliteit AR-voorzitter De Boer: „Ook CDA moet bij vooral een kenze maken" VVD-fractie: waardering voor Van der Stoel ,Njet" tegen wol-aanbieding Veder-Smit wil vijf guldenplan wijzigen VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - ARP- voorzitter Hans de Boer - te vens Tweede-Kamerlid voor het CDA - vindt dat het CDA voortaan bij kamerverkiezin gen wel vooraf dient aan te geven met welke andere par tijen men een kabinet wil vormen. Met een opvallend betoog in het gisteren ver schenen AR-partijblad Ne derlandse Gedachten wijkt De Boer regelrecht af van het tot dusver gevolgde CDA- beleid. Het CDA-standpunt heeft vooral centraal gestaan bij de verkiezingen van mei 1977, toen het CDA door de PvdA dringend werd uitge nodigd een principe-uit spraak vooraf (de zgn. inten tieverklaring) te doen. De toenmalige lijsttrekker Van Agt reageerde daarop met de befaamde woorden; „Wij bui gen niet naar links en we bui gen niet naar rechts". De Boer - een van de loyalisten in de CDA-fractie - valt deze houding onverbloemd aan en vindt dat het CDA bij de vol gende verkiezingen vooraf moet aangeven of men met de WD of met de PvdA wil gaan regeren. Dat een keuze vooraf afstotend zou werken („Die genen die de liberalen boven de socialisten verkiezen zou den wel eens van CDA-stem- mer rechtstreeks WD- stemmer kunnen worden") noemt De Boer een in toene mende mate naïve veronder stelling. „Achteraf moet er immers toch worden geko zen. Degenen voor wie het CDA slechts aanvaardbaar wordt door een blauwe of een rode bril, doet aan de zaak van de christelijke politiek schromelijk tekort. Hij mis kent in feite de eigen plaats bepaling van de christen-de mocratie", aldus De Boer. Ook het veelgebruikte argu ment dat men eerst de uitslag van de verkiezingen moet kennen voordat over de keuze wordt besloten, vindt De Boer niet langer gelden. „Dat argument heeft in 1977 veel van zijn waarde verloren. De tien zetels winst hebben de socialisten niet op het rege ringspluche gebracht". Een tweede bezwaar tegen het ar gument vindt De Boer dat de verkiezingsuitslag voor ve lerlei uitleg vatbaar is. Hij meent dat de kiezer er recht op heeft vooraf te weten hoe zijn partij met andere zal gaan opereren. „Hij heeft er recht op te weten welke compro missen worden gesmeed en welke niet". Als dit recht niet erkend wordt, zijn teleurstel lingen onvermijdelijk, aldus De Boer, die ter illustratie het voorbeeld van de abortuswet geeft; „Ter herinnering welke wereld van verschil er kan liggen tussen een program mapunt voor de verkiezingen en de inhoud van een in een wetsontwerp neergelegd compromis na de verkiezin gen". „Ook vanuit die hoek bezien is er geen reden om een programmaovereen komst (een zogenaamd mi nimumprogram) vooraf te schuwen. Dat lijkt mij zelfs de zuiverheid in de politiek te kunnen bevorderen", aldus De Boer. DEN HAAG (ANP/GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer lijkt meer waar dering te hebben voor het beleid dat mi nister Van der Stoel (PvdA) heeft ge voerd dan voor dat van zijn opvolger, minister Van der Klaauw (VVD). Tijdens de behandeling van de begroting 1979 van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde WD-woordvoerder Bolkestein dat de fractie "waardering had voor het beleid dat minister Van der Stoel heeft gevoerd" en waardering voor het merendeel van het beleid van minis ter Van der Klaauw". Bolkestein had woensdag al meegedeeld, dat de meer derheid van de WD-fractie het niet eens was met het Zuid-Afrika-beleid van Van der Klaauw. Volgens Van der Stoel, nu kamerlid, was minister Van der Klaauw er niet in ge slaagd concreet aan te tonen dat ten tijde van het kabinet-Den Uyl het buiten lands beleid zodanig was geschaad dat het vertrouwen in Nederland was ge schokt. Dit betoogde Van der Klaauw onlangs in Zwolle. Minister Van der Klaauw verklaarde dat hij zich in de partijraad van de VVD in Zwolle "te absoluut en te weinig ge nuanceerd" had uitgedrukt, toen hij had gesproken over doorbreking van "het onvruchtbare isolement" en over Ne derland dat in NAVO en EG niet langer als "een wantrouwige onderhandelaar", maar weer als "een loyale bondgenoot" werd beschouwd. Hij had niet willen zeggen dat Nederland geisoleerd was, maar het had de indruk gewekt een geï soleerde positie te willen innemen. Van der Stoel hoopte dat de minister "in in ternationale contacten zorgvuldiger zou formuleren dan hij in Zwolle had ge daan". De tegenstelling tussen de minister en de meerderheid van de WD-fractie over de kwestie van de economische sanc tiemaatregelen tegen Zuid-Afrika bleef intussen overeind staan. De minister verklaarde zich opnieuw voorstander van sancties tegen Zuid-Afrika (zoals olieboycot, waar Nederland in de VN voor heeft gestemd). Hij wees echter el ke VN-politick die zou gaan in de rich ting van een volledige isolatie van Zuid- Afrika af. Verder zei Van der Klaauw dat de Neder landse regering het parlement zal raad plegen voordat met de Urenco-partners Groot-Brittannië en West-Duitsland de finitieve afspraken worden gemaakt over het exportbeleid voor verrijkt ura nium. De bewindsman werd gisteren geconfronteerd met een motie van PvdA-lid Relus ter Beek, gesteund door CDA en D'66, waarin werd gevraagd het parlement de uiteindelijke beslissings macht te geven. De minister wilde niet verder gaan dan overleg en ontraadde de motie. Inzake het Midden-Oosten liet de minister weten dat hij uitlatingen die de Neder landse ambassadeur in Beiroet, Croin, tegenover de pers heeft gedaan over de noodzaak dat Israël zijn steun aan de christelijke milities in Libanon zou moe ten staken, niet onderschreef. Hy deelde mee dat aan de ambassadeurs in deze regio opdracht is gegeven zich verder te onthouden van politieke uitspraken. Uit de informele contacten die hebben be staan tussen de ambassade in Beiroet en de PLO moet intussen geen erkenning door Nederland van de PLO worden af geleid, zo deelde de minister mee. Een motie van PSP'er Van der Spek, waarin op erkenning van de PLO werd aange drongen, wees de minister van de hand. DEN HAAG - Het WD-kamerlid Lauxtermann heeft gis teren een plan gelanceerd om via vergroting van het eigen woningbezit in oude wijken de stadsvernieuwing beter van de grond te krijgen. Lauxtermann wil dat woningen worden overgedragen aan de be woners om die zelf, met over heidssteun, hun woning te laten opknappen. In zijn rapport 'stadsvernieuwing door eigén woningbezit" constateert de WD- er dat de verbetering van verouderde particuliere huur woningen niet van de grond komt. Wie een eigen woning bezit blijkt veelal bereid die woning goed te onderhouden en te verbe teren. De subsidies die momen teel voor woningverbetering worden verstrekt komen vaak te recht waar ze niet bedoeld zijn, schrijft Lauxtermann. Hij constateert dat het de wens van velen is een eigen woning te ver werven. Het is een liberaal uit gangspunt dat bevordering van het eigen woningbezit de hoek steen dient te zijn van het volks huisvestingsbeleid. Het opkopen door gemeenten van particuliere woningen lost ook niets op, vindt de liberaal. Bovendien worden onzekerheden voor een particu liere verhuurder in een oude wijk steeds groter wanneer het gaat om de verhuurbaarheid van zijn pand op lange termijn en om toe komstige huurverhogingen. In zijn rapport vermeldt Lauxter mann gunstige ervaringen met het door hem voorgestelde sys teem in de Amerikaanse stad Bal- timore. De eigenaar - verhuurder dient in zijn visie bij verkoop van zijn bezit een redelijke prijs te YYD'er wil vrij voor carnaval DEN HAAG (GPD) - Het WD- Tweede Kamerlid Nijpels heeft het presidium van de Tweede Kamer voorgesteld om dinsdag 27 februari, de slotdag van carna val, niet te vergaderen. Kamer voorzitter Vondeling echter heeft via de KRO-radio al laten weten niets voor het voorstel van de VVD'er te voelen. Nijpels is daar boos over. "Op de eerste plaats gaat het om een volksfeest dat in heel Zuid- Nederland wordt gevierd. Op de tweede plaats zou het juist in een jaar waarin we de Unie van Utrecht herdenken, van toleran tie getuigen als de Noordelijke Nederlanden eindelijk eens res pect weten op te brengen voor gebruiken in de voormalige Ge neraliteitslanden". krijgen. De koper zou ter verlich ting van de hypotheeklast een overheidsbijdrage moeten krij gen variërend naar inkomen en de aankoop - en verbeteringskos- ten. Lauxtermann kwalificeert zijn plan als financieel haalbaar. In een eerste reactie noemde de Partij van de Arbeid het plan niet realistisch en in hoge mate onge wenst. De samenstelling van de bevolking in met name de oude wijken - veel ouderen, ontvan gers van minimumuitkeringen en minimumloners - brengt vol gens de socialisten met zich mee dat hooguit een klein deel van de bevolking aan een dergelijke re geling zal kunnen deelnemen. De socialisten zien meer in de rege ling die het vorige kabinet tot stand heeft gebracht waarbij de gemeenten en woningcorpora ties in staat worden gesteld te ko pen, te verbeteren en verder te exploiteren. Verdere verruiming van deze mogelijkheid is in het belang van zowel de stadsver nieuwing als van de teverdeling, aldus de PvdA. AMSTERDAM - "Hier pak an", roept deze Amsterdamse marktkoopman terwijl hij de loco-burgemeester van Moskou, Leonid Deribin, een knot wol aanreikt. Deze beantwoordde dit gebaar met een krachtig 'Njet'. Een ander lid van de Moskouse delegatie, Vladislav Novozhilov (staande naast een lachende Amsterdamse huisvrouw), denkt nog even over de aanbieding na. Een delegatie van de Moskouse gemeenteraad brengt deze week een bezoek aan Amsterdam. DEN HAAG (GPD) - Ondernemers die een besloten ven nootschap (BV) willen oprichten, zullen voortaan door de notaris uitvoerig aan de tand worden gevoeld om na te gaan of van een bonafide BV sprake is. Dit is een van de maatregelen die minister De Ruijter (justitie) op korte termijn denkt te nemen om het misbruik van BV's terug te dringen. Tijdens een interpellatie van de so cialist De Graaf zei De Ruijter gis teren in de Tweede Kamer dat het invullen van een uitgebreide vra genlijst verplicht wordt wil men een BV kunnen oprichten. Daar bij komt het doel van de onder neming, de inkomens- en vermo genspositie en mogelijke eerdere faillissementen van de oprichter UTRECHT (GPD) - „Wij zullen weer in de illegaliteit moeten. Dat is de consequentie van het advies van de Nederlandse kinderrech ters over het voorstel dat zorg vuldige hulpverlening aan weg gelopen minderjarigen straffe loos wilde maken". Dit zegt het Landelijk Overleg van Alternatieve hulpverleners over het woensdag verschenen advies van de afdeling jeugd- en familie rechtspraak van de Nederlandse Vereniging van Rechtspraak. De teneur van dit advies aan de vaste kamercommissie voor justitie is dat er al te veel tijd is besteed aan de voorgestelde wijziging, die slechts een klein deel omvat van het hele jeugdrecht. Volgens de afdeling kan het voorgestelde PvdA-initiatiefwetsontwerp be ter ingetrokken worden. De PvdA is dat overigens niet van plan. De afdeling zegt in het advies dat in plaats van herziening van het kleine onderdeel van het jeug drecht het hele minderjarigen- recht op de helling moet. „Daar mee suggereren de kinderrech ters echter iets wat niet waar te maken is Natuurlijk is iedereen het er langzamerhand over eens dat het minderjarigenrecht aan de gewijzigde omstandigheden in onze samenleving moet wor den aangepast, maar een volledi ge wettelijke regeling hiervan zal nog wel tien tot vijftien jaar op zich laten wachten. Bovendien lijkt het wel een heel progressie ve uitspraak, maar als zoiets be trekkelijk gerings als de voorge stelde wijziging van het wegloop artikel al niet kan, wat moeten we dan nog verwachten van de kan sen van een algehele herziening van het jeugdrecht? Daar kunnen we geen vertrouwen in hebben", aldus het landelijk overleg. Met het advies aan de kamercom missie hebben de kinderrechters en officieren van justitie die zich met jeugdzaken bezighouden volgens het landelijk overleg zich op politiek terrein begeven. „Ei genlijk is hun hele verhaal een dooddoener. Er wordt gewezen op de afspraken die gemaakt zijn tussen alternatieve hulpverle ners en de raden voor de kinder bescherming en politie, maar in wezen zijn dit illegale .overeen komsten. Als het er op aankomt, bij een conflict, kunnen ze niet hard gemaakt worden en ont trekken de politie en de raden zich daaraan. aan de orde. Is er iets niet in orde. dan kan goedkeuring worden geweigerd. Verder kondigde De Ruijter een scherper toezicht aan op het ge bruik van stromannen en het wij zigen van statuten kort na de op richting. Als notarissen of advo caten daaraan meewerken, zal de justitie niet aarzelen een klacht in te dienen bij hun tuchtcolleges, aldus De Ruijter. Het ministerie van justitie gaat voorts een beter persoonsregister bijhouden van alle mensen die bij de oprichting van BV's betrok ken zijn. Eerdere faillissementen, alsmede het bezitten van meer BV's door één persoon komen zo gemakkelijker aan het licht Ten slotte deelde De Ruijter mee, dat de ministeriële verklaring van geen-bezwaar tegen de oprich ting van een BV na drie maanden zijn geldigheid verliest, zodat een BV niet later voor andere doel einden kan worden gebruikt. Het PvdA-kamerlid De Graaf had het debat aangespannen naar aanleiding van de onlangs be kend geworden cijfers over het misbruik van BV's. Hieruit bleek dat de gemeenschap jaarlijks ruim 150 miljoen gulden derft aan niet afgedragen belasting en so ciale premies als gevolg van het failliet gaan van BV's. De CDA'er Van Muiden drong aan op invoering van een persoonlij ke aansprakelijkheid van be stuurders van BV's tot een maximum van één jaar salaris plus dividend en een minimum van twee maal modaal (f 60.000). De VVD'er Tripels waarschuwde tegen een heksenjacht op de BV. Hij vreesde dat door de verhalen over misbruik de BV in diskre diet wordt gebracht. Minister De Ruiter DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezond heid) is bereid eventueel enkele wijzigingen aan te brengen in het regeringsbesluit, per 1 april voor ziekenfondsverzekerden een ei gen bijdrage in te voeren van vijf gulden per verpleegdag, zo heeft een woordvoerder van het minis terie gisteravond bevestigd. Zo zou de eigen bijdrage kunnen worden beperkt tot zestien dagen (de gemiddelde verpleegduur in een ziekenhuis) als de Zieken fondsraad aantoont dat patiënten in financiële moeilijkheden ko men als ze meer dan tachtig gul den moeten betalen. Ook valt te overwegen, meer groepen vrij te stellen van het betalen van de bijdrage. Nu geldt die vrijstelling ingevolge het regeringsbesluit alleen voor ongehuwden onder de achttien jaar, gehuwden bo ven de achttien zonder eigen in komen en mensen die kinderbij slag krijgen. De woordvoerder zei dat dit nog maar 'gedachten' zijn van de staatssecretaris. Df en zo ja welke wijzigingen er zullen worden aangebracht in het vijf gulden-besluit hangt af van het advies dat de Ziekenfonds raad nog deze maand over de technische uitvoerbaarheid er van moet uitbrengen. In zijn hui dige vorm heeft het besluit al felle kritiek uitgelokt van onder meer de vakbeweging organisaties van ziekenfondsen, bejaarden en in validen, terwijl de nationale Zie kenhuisraad heeft laten weten dat de ziekenhuizen de vijf gul den per dag niet zullen kunnen innen. Harry van den Bergh (PvdA) - treurige gedachte - Oppositie wil bedrijven verplichten boycoteisen te melden DEN HAAG (GPD) - De oppo sitie in de Tweede Kamer wil een meldingsplicht voor Ne derlandse bedrijven die ge confronteerd worden met boycoteisen. En dat niet al leen ter bescherming van ons land tegen de Arabische boy cot, maar ook tegen soortge lijke acties van andere landen in de toekomst. De D'66'er Engwirda ging gisteren tij dens de officiële presentatie van het kamerrapport over de Arabische boycot het verst door te stellen dat de regering steun moet gaan onthouden aan de Nederlandse onder nemingen die toch aan de dis criminerende eisen van de Arabieren tegemoet willen komen. De oppositie gaat daarmee een stap verder dan de regeringspartijen, die wil len dat het kabinet „aan dringt" bij ondernemingen om de boycotbepalingen te melden. Engwirda zal voorts de fractie van D'66 voorstel len aan te dringen op een ver bod van de zgn. negatieve goederenverklaringen en de niet-joodverklaringen. De Partij van de Arbeid liet gis teren nog in het midden wel ke maatregelen verder pre cies genomen moeten wor den. „Wij vinden dat onder zocht moet worden op welke manier hier op nationaal en internationaal niveau tegen opgetreden kan worden. In elk geval moet de afgifte van negatieve goederenverkla ringen, legalisering van boy cotpapieren, de rol van de Kamer van Koophandel, de overheid en de Nederlandse Kredietverzekeringsmaat schappij aan de orde komen", aldus Harry van den Bergh, voorzitter van de bijzondere kamercommissie voor de Arabische boycot, maar in dit geval sprekend namens de Pvd A-fractie in de Kamer. Hij noemde het een treurige en onverdraaglijke gedachte dat er zo kort na de oorlog op deze manier wordt gediscrimi neerd en er in ons land zoveel op hypocriete wijze wordt ge tolereerd. De Kamer is unaniem van me ning dat de regering op korte termijn moet laten weten wat ze van het rapport vindt. De parlementariërs willen dat het kabinet met voorstellen komt voor maatregelen, waarmee de bedrijven zich tegen de boycot kui chern Tot toe de overheid sterk in gebreke gebleven bij het verzamelen van informatie over de gevol gen van de Arabische boy cotpraktijken. aldus Van den Bergh. Het kabinet weigerde vorig jaar zelfs de zaak te on derzoeken. De Kamer besloot daarop het zelf maar te doen. Het is niet de bedoeling van de bijzondere commissie ge weest om in deze fase bedrij ven of instellingen in het be klaagdenbankje te zetten. Daarom worden er in het rap port geen namen genoemd „Als er iemand in de beklaag denbank hoort, dan is het de ze regering en de vorige. Zij hebben een weinig princi piële houding aangenomen, waardoor deze praktijken mogelijk werden gemaakt", aldus Engwirda.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7