CJP vindt schouwburg te veel rekenen „We blijven van de contributies afhankelijk..." Belang huur bescherming onderschat..." Gemeente zoekt nog naar douches Actief in vrije tijd Val van 2Vz m. Directie: „Anders de boot in" VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - De gemeente is nog steeds driftig aan het zoeken naar vervangende doucheruimte voor het badhuis aan de Lindestraat, dat, zoals bekend, per 1 april wordt gesloten. Het zoeken is naar ruimte in bijvoorbeeld een sporthal, die een groot gedeelte van de dag leeg staat. Dat deelde wethouder Schoute gis teravond mee in de commissie voor o.m. maatschappelijke aan gelegenheden. De suggestie van het CPN-raadslid Hoeven om uit te kijken naar doucheruimte in een bejaardenoord of verzor gingshuis zou Schoute nader uitwerken. Hem was gebleken dat ruimte in een zwembad moeilijk te bemachtigen is omdat bij de doucheruimte geen perso neel voorhanden is. Overigens ging de commissie wel akkoord met de sluiting, die eerst op 1 fe bruari zou plaatsvinden maar door protesten van ongeveer 200 gebruikers naar 1 april werd ver plaatst. Klaverjassen De stichting buurthuis Profes soren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk organiseert vanavond een klaverjaswed- strijd. Er wordt om acht uur begonnen en de entreeprijs bedraagt 2.50 inclusief kof fie. De plaats van handeling is de Durieuschool. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou wenkerkkoor straat 2 7 wordt maandag 12 februari de film- cyclus van de Duitse regisseur Fassbinder voortgezet. Ver toond wordt de film Chinese AUPING LUXAFLEX GARDISÉTJE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.V. Peuter (2) stikt bijna in schijfje mandarijn LEIDEN - De bijna drie-jarige Johnnie Beekman uit Leiden is woensdagmiddag op het nippertje aan de dood ont snapt. Het jongetje, dat met zijn moeder op visite was bij kennissen in de Van Limburg Stirumstraat, verslikte zich in een schijfje mandarijn, dat in zijn luchtpijp bleef steken. Pogingen om het eruit te krij gen mislukten, zodat het kind dreigde te stikken. In hun radeloosheid zijn de moeder en de kennissen de straat op gegaan, waar een buurman, de heer Hoppen- brouwer, mond-op-mond beademing toepaste. Maar ook dat mocht niet baten. Inmiddels waren politie en Eerste Hulp Dienst gewaar schuwd. De politie, die als eerste aankwam, heeft de komst van de wagen van de EHD niet afgewacht, maar het kind dat blauw aanliep onverwijld naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Een politieagente trachtte onderweg door middel van ademhalingsoefeningen weer leven in het jongetje te brengen. Na een operatie en een kritieke periode in het ziekenhuis, is nu het levensgevaar gewe ken. Of Johnnie van dit 'avontuur' blijvende schade lijke gevolgen zal ondervin den, staat nog niet met ze kerheid vast. Voorzitter De Koning en de wijkverpleegsters Goddijn en Rigters: con tacten tussen kruisverenigingen en ziekenhuizen aanhalen.. Nu kruiswerk bij AWBZ is ondergebracht quenties met zich mee. Voorzitter De Koning van de stichting In- terkruis Leiden: "Het mag in elk geval toch niet meer gaan kosten dan nu. We blijven dus groten deels afhankelijk van de contri buties van onze leden, en die be draagt 35 gulden per jaar per lid. In totaal innen we jaarlijks een half miljoen gulden aan contribu tie van onze ruim 15.000 leden. De gedachte van de mensen dat het nu allemaal gratis wordt is dus niet juist". De Koning, hoewel blij dat het be sluit om het kruiswerk bij de AWBZ onder te brengen er door is, verwijt de regering 'gesple tenheid' in het beleid dat zij ten aanzien van de kruisverenigin gen voeren. De kruisverenigin gen krijgen steeds meer taken toebedeeld in het kader van de 'versterking van de eerstelijns gezondheidszorg', wat zoveel wil zeggen als de opvang van vroeg tijdig uit het ziekenhuis ontsla gen patiënten in verband met de bezuinigingen in de gezond heidszorg. Anderzijds krijgen de kruisverenigingen niet meer subsidie om die ex-patiënten op te vangen. Het tweede aspect is dat het nogal eens schort aan een goed contact tussen ziekenhuis en kruisver eniging. "Dat is niet de schuld van de ziekenhuizen" zo menen de wijkverpleegsters Goddijn en Rigters. "De hele organisatie van ziekenhuizen is er nu eenmaal niet op gebouwd om dat contact te bevorderen. De steeds wisse lende diensten van het zieken huispersoneel staat dat in de weg". De Koning': "De verpleegster die 's morgens komt weet niet welke patiënt er de vorige avond naar huis is gegaan, dus dan krijgen we de namen niet of te laat door. En in Leiden komt er het probleem bij dat de ziekenhuizen een regiofunctie hebben, dus dat je contacten moet hebben in de hele regio. Er zijn bij het over koepelend orgaan van de kruis verenigingen dan ook twee ver pleegkundigen de hele dag met niets anders bezig dan contact zoeken met de ziekenhuizen in Zuid-Holland". Naast de verwarring over de rege ringsmaatregel (wordt kruiswerk gedeeltelijk of helemaal door de AWBZ gefinancieerd? Wat gaat er met de provinciale organisatie gebeuren?) heef! Interkruis Lei den ook nog eens te maken met het versnipperde beeld dat de Leidenaar van de organisatie heeft. De Koning daarover: "De Huurwet voor het hele land gaat gelden. eén ding heeft de actie van de comités huurbescherming al bereikt: volgens het oorspron kelijke wetsontwerp zou niet de verhuurder (zoals in de Huurwet wél staat) naar de kantonrechter moeten stappen als hij de huuróer(s) eruit wil hebben, maar de huurder zelf (als hij met de huvjopzegging niet akkoord gaat). Dat is in middels teruggedraaid. Het zal zo blijven dat de verhuur der naar de kantonrechter moet. Maar een ander punt waar de actievoerders het niet mee eens zijn is dat in het wetsvoorstel geen ontruimingsgronden meer genoemd zijn. Friso van der Meulen: "In de Huurwet staat dat de huur alleen in be paalde gevallen mag worden opgezegd, als er sprake is van wanbetaling bijvoorbeeld of als er vervangende woonruim te wordt aangeboden. Dat willen ze nu helemaal wegla ten, zodat het voor de kanton rechter een open belangenaf weging wordt. En dan sta je als huurder natuurlijk erg zwak. Er is in Alkmaar bij voorbeeld een geval bekend waarbij de rechter het belang van de verhuurder dat zijn huis leeg meer opbracht dan met huurders erinzwaarder achtte dan het belang van de huurders". "Wat ook verdwijnt volgens Jiet wetsontwerp is de periode van drie jaar waar de huur der volgens de Huurwet recht op heeft als het huis een nieuwe eigenaar krijgt, die er zelf in wil gaan wonen. Zo krijg je een enorme omzetting van huur- in koopwoningen. Met name voor Leiden, dat aan el kaar hangt van huurwonin gen. is dat een enorm gevaar". Friso van der Meulen had daarom in Leiden wel wat meer animo voor de actie ver wacht dan tot nu toe gebleken is. Zijn ervaring, opgedaan bij het ophalen van handteke ningen op de markt, is dat de actie de mensen weinig aan spreekt. En wat in Amsterdam het geval was, dat er vooral door buurt- en wijkverenigin- gen actiewerk werd verzet, ge beurde hier nauwelijks. Van der Meulen: "Men is niet door drongen van het grote belang hiervan. Daar heb ik me wel kwaad om gemaakt, want als huurders straks in moeilijk heden komen, kunnen wij van de Rechtswinkel de scherven voor ze opruimen". Er zijn in Leiden nu zo'n 3500 handtekeningen verzameld. In het hele land al meer dan 100.000. De handtekenin genactie gaat door tot vlak voor de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, wat waarschijnlijk in maart zal zijn. De gemeenteraad van Leiden heeft overigens wel het belang gezien waarover Van der Meulen spreekt. Bij de begro tingsbehandeling in december nam ze een motie aan dat B en W de betrokken bewindslieden duidelijk moeten maken dat de huurbescherming zoals die nu in Leiden geldt niet ver slechterd mag worden. Alleen het CDA stemde tegen die mo tie. Niet verslechteren, verbeteren zelfs, vindt het comité huurbe scherming. Een kleine verbete ring zit al in het wetsontwerp. Dat is, dat wanneer de hoofd huurder overlijdt, zijn vrouw (want de man is nu eenmaal meestal hoofdhuurder) dan automatisch huurder wordt. Het comité zou graag zien dat dat niet enkel geldt bij overlij den, maar ook bij scheiden en niet enkel voor echtparen, maar ook voor ongetrouwd samenwonenden LEIDEN - Tijdens isolatiewerk zaamheden in een schoolgebouw aan de Franchimontlaan is een Leidse timmerman (21 jaar) gis termiddag van een hoogte van tweeëneenhalve meter op de grond gevallen. Hij heef! ver moedelijk een heup-bekkenfrac tuur. De timmerman stond op een dwarsregel tussen twee dak spanten. De dwarsregel brak op een kwast in het hout af. LEIDEN - In de Sleutel, het maandblad voor C JP-houders, wordt momenteel een discussie aangezwengeld over de (te) hoge prijzen die houders van zo'n Cultureel Jongeren Paspoort in de Leidse Schouwburg moeten betalen. Onder de kop "er deugt iets niet - maar wat?" doen CJP-houders hun beklag over die prijzen. Was het in vorige seizoenen de ge woonte dat houders van het pas poort (die tussen de 15 en 25 jaar zijn) pakweg de helft van de toe gangsprijzen moesten neertellen, dit seizoen betalen ze op enkele guldens na de volle mep voor de zogenaamde populaire voorstel lingen. Conclusie van de CJP- houders: ga maar liever naar Den Haag, want dan ben je voor de Koninklijke Schouwburg (inclu sief treinkaartje) veel goedkoper uit. Als voorbeelden van de hoge prijzen worden genoemd de mu sical 'Swingpop' (met CJP twin tig gulden in plaats van 22,50) en de voorstelling 'Volgend jaar zelfde tijd' (vorig jaar zeven, nu vijftien gulden voor CJP-hou ders), een prijsstijging van zo'n 95% toegangsprijzen hanteert. "Die Schouwburg wordt bijna altijd bespeeld door de Haagse Come- die, en die groep wordt ook ge subsidieerd. Wij zijn hier klein, maar willen een gevarieerd pro gramma brengen". De protesterende CJP-houders hebben nog een kleine kans dat ze toch hun gelijk krijgen. Er is een nota in de maak waarin de gedachte wordt neergelegd dat de gemeente een speciale pot voor het CJP-beleid moet creë ren. Tekorten van de Schouw burg, die ontstaan zijn door de Jongeren Paspoorten zouden via die pot aangezuiverd kunnen worden. Bovendien zal de ge meentelijke commissie maat schappelijke en culturele aange legenheden in de volgende ver gadering over de CJP's praten. één denkt dat we er voor baby's zijn, de ander denkt juist voor bejaarden. Dan hoor je: gut, doet u dat óók? Als mensen met een andere tak van onze vereniging te maken krijgen". In werkelijkheid is Interkruis er voor elke bevolkingsgroep. Het accent van het werk heeft wel een verschuiving ondergaan. Tien tallen jaren geleden lag dat nog bij de bestrijding van besmette lijke ziektes en hoge kindersterf tecijfers. Vandaag de dag richten de kruisverenigingen zich op het geven van injecties op zuigelin genbureaus en de zorg voor rheuma- en revalidatiepatiënten. Afwijkingen moeten vroegtijdig worden onderkend. En dan is er de voorlichting over de voeding, bijvoorbeeld via de scholen, die Interkruis geeft. Wijkverpleegster Rigters: "Kreten als zouden we gezonder gaan le ven zijn maar betrekkelijk. Het zakje boterhammen wordt op school nog vaak weggegooid en vervangen door het zakje patat. Daar doe je niets aan. Het grappi ge is wel dat kinderen zich be wuster worden van wat gezonde voeding is zodra ze op de middel bare school komen. Al met al is het kind wel de dupe van onze welvaart, dat is duidelijk waar". Werden de instellingen voor kruis werk tachtig jaar geleden nog vanuit de verschillende levens overtuigingen samengesteld, het uitvoerend werk van de kruis verenigingen is sinds enkele ja ren gebundeld. De verenigingen afzonderlijk (in Leiden zijn dat het groene, oranje-groene en wit gele kruis) bestaan nog wel maar hebben geen functie meer. "We kunnen ze zo langzamerhand wel eens gaan opheffen", zo meent voorzitter De Koning. Het is voor hem een duidelijke zaak dat de leden Interkruis hebben geaccepteerd. "Het is voor de mensen ook veel duidelijker. Ze weten tot wie ze zich moeten wenden en hoeven niet meer uit drie vier verenigingn te kiezen. Als iemand er op staat een wijk verpleegster met een bepaald le vensbeschouwelijk karakter over de vloer te krijgen eerbiedigen we die wens, maar het komt prak tisch niet meer voor". Morgen wordt in Amsterdam een grote landelijke demon stratie gehouden (er worden ongeveer zevenduizend men sen verwacht) voor handha ving en verbetering van de huurbescherming. Overal in het land zijn al in een eerder stadium 'comités huurbe scherming' in het leven geroe pen, in Leiden op 17 oktober. De actie is uitgegaan van de rechtswinkels en ontstaan (in Amsterdam) zodra bekend werd dat de regering van plan is om per 1 juli de Huurwet te laten vervallen. Friso van der Meulen van het Leidse comité huurbescher ming: "De Huurwet geldt in bepaalde delen van het land waar woningnood heerst, zo als in de Randstad, en be schermt de huurder. Afschaf fing van de Huurwet betekent afschaffing van de huurbe scherming en afschaffing van in de wet vastgelegde gronden voor ontruiming" De bedoeling van de regering is om voor het hele land één wet te maken. De Huurwet, die al leen geldt in gebieden waar woningnood heerst, wordt af geschaft, en in plaats daarvan wordt aan het Burgerlijk Wet boek (dat in de rest van het land al gold) een aantal bepa lingen uit de Huurwet toege voegd. Volgens de gezamenlijke comi- roulette uit 1976. De rolprent behandelt jarenlang onder drukte emoties en ontevre denheid die door een waar heidsspelletje tot explosie worden gebracht. Aanvang 20 uur-, toegangsprijs 4.50. Poppenspel Poppenspel is het motto waar onderop woensdag 14 februa ri een creatieve middag voor de jeugd wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat. Er wordt die middag een film vertoond over handpoppen terwijl de deelnemers ook poppenkast kunnen kijken.in de werkruimte kan men zelf poppenkast-poppen maken. De middag is bestemd voor de jeugd van 7 tot 12 jaar en be gint om twee uur. Eilandfauna's In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 wordt op dinsdag 13 februari een lezing over eilandfauna's gehouden door Dr. M. Freu- denthal. Gratis toegangs kaarten voor de lezing moeten schriftelijk worden aange vraagd bij hel museum. De le zing past in de serie die als thema "Ontwikkelingen van het leven op aarde" meekreeg. Om acht uur wordt er begon- Tarot van Memphis Op dinsdag 13 februari wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de tweede lezing gehouden over de Egyptische Tarot. Op deze avond behandelt Mia Leene van de esoterische ge meenschap Sivas de volgende kaarten: de hoge priesteres, alles in allen,de keizerin en de engel. Aanvang 8 uur en toe gangsprijs drie gulden. het Leidse comité huurbescherming tés huurbescherming dreigen daarbij net de belangrijke delen uit de Huurwet te wor den weggelaten. Zij zouden liever zien dat, als er dan toch één regeling moet komen, de Bekend Schouwburg-directeur Hans van Dam zijn de klachten niet onbe kend. De moeilijkheid zit volgens de directeur van de Leidse Schouwburg in het soort voor stellingen dat door CJP-houders wordt bezocht. Niet het gesubsi dieerde (en dus voor de Schouw burg goed Ir——re) toneel en ook niet de voorstellingen die nim mer zijn volgeboekt. "De erva ring in vorige seizoenen heeft ons geleerd dat CJP-houders op alle amusementsvoorstellingen af kwamen. En daar is het CJP ei genlijk niet voor bedoeld. Kijk, die populaire voorstellingen zijn toch wel uitverkocht. Als wij is Schouwburg die plaatsen voor half geld verkopen lijden we zelf verlies". Als voorbeeld noemt Hans van Dam het optreden in het afgelo pen seizoen van Robert Long. "De hele zaal zat vol met teeners, allemaal CJP-ers. Maar ik moet Long toch de volle mep, namelijk 11.000 gulden, betalen, dus ga ik de boot in. Als Santana in de Groenoordhallen komt betaal je ook dertig gulden toegang, an ders komen de organisatoren er toch ook niet uit. En denk maar niet dat er iemand met een CJP staat te wapperen". Minimaal Van Dam heeft aan het begin van het nieuwe seizoen met de Schouwburg-commissie afge sproken dat de reductie bij po pulaire voorstellingen minimaal zal zijn. Bij de gesubsidieerde voorstellingen blijft de korting hoger. Als het aan Van Dam al leen zou liggen zou de geldigheid van het CJP bij commerciële voorstellingen helemaal worden afgeschaft, maar daar wilde de commissie (nog) niet aan. Van Dam zegt overigens "best te weten" waardoor De Koninklijke Schouwburg in Den Haag lagere Ze zijn van de, zo langzamerhand als martelende te kenmerken on zekerheid over de financiering van hun instellingen af. De per 1 januari 1980 in werking tredende regeling maakt dat de financie ring van het kruiswerk wordt veilig gesteld. De onzekerheid over de maatregel, die sinds fe bruari vorig jaar in de lucht hing, had tot gevolg dat sommige pro vincies en gemeenten aarzelden over de vraag of zij het plaatselijk kruiswerk moesten blijven sub sidiëren, hoewel de Vereniging van Nederlandse gemeenten de gemeentebesturen had verzocht dat voorlopig wel te doen. Voor de leden van de plaatselijke kruisverenigingen brengt de maatregel weinig of geen conse- LEIDEN - Nu de regering heeft besloten het kruis werk onder te brengen bij de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten, kunnen de kruis verenigingen verlicht ademhalen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3