Alphen wil meer greep krijgen huizen-verdeling AZG-speler Hans 't Hart moet poloërs van degradatie redden Wethouder uit o op „Mensen honden van bloemen..." Zwammerdam krijgt er 30 koophuizen bij VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 Meditatieve schilderijen van Nico van Esterik ALPHEN AAN DEN RIJN - De tweede tentoonstelling ip de antiek- en curiosawinkel "Emma" mag er zijn. Na de tentoonstelling van achter glasschilderingen van Nel Appels is het nu de beurt aan Nico van Esterik om zijn "verbeeldingen" te laten zien. De schilderijen van Van Esterik bevatten meer dan het beeld dat op ons overkomt. Hij laat ons behalve portretten en landschappen ook nog kennis maken met een manier van schilderen die zijn oorsprong vindt in de middeleeuwen. Aan de technische aspecten van deze schilders wij zen wordt de laatste jaren op nieuw aandacht besteed. Niet alleen de keuze van de schil dersmiddelen speelt daarbij een belangrijke rol, maar ook de opbouw van de verflagen op paneel of doek. "De late Houten panelen Nico van Esterik schildert op houten panelen. Met tempe- raverf wordt een onder schil dering aangebracht, maar wel zö, dat delen van de onderlaag te zien blijven. De oppervlak te van het schilderij werkt daardoor als een transparant vlies, waar de onderlagen doorheen schijnen: het schil derij wint aan diepte. Ook de onderwerpen die Van Esterik gebruikt doen den ken aan de late middeleeu wen, begin renaissance. De landschappen en uitgebeelde personen zijn vrij statisch, uitgewogen geschilderd. De kleuren zijn aan de donkere kant. De beelden nodigen ook uit om erbij stil te staan. Er gaat een meditatieve werking van uit. Dat neemt niet weg dat het afgebeelde op de directe wer kelijkheid kan slaan. Zie bij voorbeeld "De late zwem mer". Aandacht voor kleine zaken vinden we terug in de fijngetekende schelpen en bloemen. Een tentoonstelling die gezien mag worden. Het blijft echter jammer dat voor dergelijk werk geen goed onderkomen is in Alphen. Een goede ruim- De tentoonstelling is te bezich tigen in "Emma", Prins Hen drikstraat 164. Openingstij den dagelijks van 10.30 tot 18.00 uur. Zondag en maan dag gesloten. Het werk van Nico van Esterik is er tot en met 10 maart te zien. HAN VAN HAGEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester en jy- wethouders willen meer grip krijgen op het J\atWlJKSe huisvestingsbeleid in de gemeente. Dat geldt met name voor de Alphense dorpen Aarlander- VISSerS veen en Zwammerdam en in iets mindere mate voor Oud-Alphen. In alle drie de gemeentedelen wil de gemeente een dikke vinger in de pap krijgen bij de toewijzing van huurwoningen met een huur beneden de 450 per maand. Particuliere huiseigenaren in Oud-Alphen, Aarlanderveen en Zwammerdam zullen het bij de gemeente moeten melden als er een huurwoning (met een huur van minder dan 450) leegkomt. De toewijzing van deze particu liere woningen zal dan lopen via de gemeentelijke woonruimte- Hazerswoude werft per advertentie nieuw Oranjecomité HAZERSWOUDE-DORP - "Werkt mee aan een Oranjecomité, an ders is het feest er misschien ge weest!" Zo luidt de wervende advertentie tekst waarmee de gemeente Ha zerswoude een beroep doet op de inwoners van het dorp om zich aan te melden voor de oprichting van een comité dat de feestelijk heden op Koninginnedag moet organiseren. De oproep is nodig omdat de "oude" organisatoren het bijltje er bij neer hebben ge legd. De organisatie was tot nu toe for meel in handen van de ouder commissies van de plaatselijke kleuter- en lagere scholen en de verenigingen Hazerswoudse Boys, Avanti en Samen Sterk. Daarbij was echter nauwelijks van samenwerking sprake, om dat de verenigingen 's middags hun eigen activiteiten op touw zetten. Het organiseren van acti viteiten in de ochtenduren, voor de jongsten vooral, werd overge laten aan de oudercommissies. In de praktijk betekende dat veel werk voor een paar mensen. Want vorig jaar was het vrijwel alleen de oudercommissie van de Jo hannes Postschool, die de zaak WIELRENNEN - Fons van Kat wijk heeft gisteren de Grote Prijs van Tresques gewonnen, de eer ste rit die meetelt voor de Ster van Besseges. Van Katwijk ver sloeg na 135 kilometer in de eind sprint de Fransen Bonnet en Friou. Het peloton kwam com pleet aan de finish. WIELRENNEN - De Westduitser Dietrich Thurau heeft gisteren ook de tweede etappe van de Rit naar de Zon (vroeger de Ronde van Andalusië) gewonnen. H1LLEGOM - Uit één van de kassen bij een plantenkweker uit Hillegom zijn de afgelopen nacht 20 bossen i bossen chrysanten en 10 bos sen tulpen ontvreemd. De bloemen zijn afkomstig uit één van de kassen aan de Hyacintenlaan in Hillegom van de heer Warmerdam. De politie heeft inmiddels enkele sporen aangetroffen bij de kas, maar heeft nog niemand in verband met de diefstal kunnen aanhouden. Behalve de bloemen werd tevens een bedrag van 140 gulden ontvreemd. In Zwammerdam en Aarlander veen willen burgemeester en wethouders bovendien koopwo ningen tot 250.000 beschikbaar houden voor eigen inwoners. Pas wanneer na verloop van tijd blijkt (bijvoorbeeld enkele maanden) dat er in het eigen dorp geen ko pers zijn te vinden, mag een wo ning vrij worden verkocht. Of deze plannen van burgemeester en wethouders door de gemeen teraad (of een meerderheid daar- ontwikkeling over deze B en W- voorstellen. Is daar een meerder heid voor te vinden dan zullen de finitieve regelingen worden ge maakt. Aanleiding voor de plannen van B en W is een rondschrijven van de provincie. Daarin wordt de Zuid hollandse gemeenten een aantal ideeën aan de hand gedaan, om als gemeentebestuur meer greep te krijgen op de verdeling van de woonruimte in hun plaats. Zo'n regeling is vooral van belang voor dorpen die alleen nog maar voor eigen inwoners mogen bouwen. Ridderveld De provinciale regelingen gaan burgemeester en wethouders van Alphen echter veel te ver. Zij willen alleen de knelpunten aan pakken. "Je moet kijken naar de pijn in je eigen gemeente", aldus wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling. van) zal worden gedeeld, zal vandaar ook dat er voor Ridder- maandag moeten blijken. Dan vergadert de commissie vooi ruimtelijke ordening en stads- Rechtszaak om weg eigenlijk aanklacht tegen provincie ALPHEN AAN DEN RIJN - "De rechter stelt Wou- brugge in het gelijk. De ju ridische rechtmatigheid van de maatregel betwist ik ook niet. Ik maak be zwaar tegen de gevolgen van de maatregel om de Vierambachtsweg in Woubrugge af te sluiten voor sluip verkeer". op poten moest zetten, de ouder- Wethouder D. van Leeuwen van de Springplank openbare werken windt er geen en van de Michaelschool lieten verstek gaan. Op initiatief van die gemeente is daarop een bijeenkomst gehou den met oudercommissies, de leerkrachten van de scholen en de Evenementencommissie. Die bijeenkomst, gehouden op 29 ja nuari, leidde tot het besluit dat er maar een comité opgericht moet worden van een man (vrouw) of tien teneinde de ochtendactivi teiten op Koninginnedag te red den. doekjes om dat het hem er allang niet meer om te doen is zijn gelijk te krijgen bij de Raad van State. Hij is uit op publiciteit, om de provinciale en rijksoverheid nog maar weer eens de Alphense ver keersproblemen onder de neus te wrijven. "Dat we zullen verliezen wist ik al toen we het bezwaarschrift in dienden", zegt hij nu. Anderzijds is de situatie in de tussenliggende tijd duidelijk ten gunste gekeerd voor Alphen. De aanleg van de Zegerbaan, de noordelijke rand weg om Alphen, is nu een stuk dichterbij gekomen. "Indertijd vreesden we dat andere gemeen ten Woubrugge zouden volgen. Een vrees die gelukkig niet be waarheid is geworden", aldus de wethouder. De argumenten van toen zijn dan ook voor het merendeel achter haald, erkent de Alphense wet houder. Op dit moment heeft Al phen er dan ook geen bezwaar meer tegen dat Woubrugge het sluipverkeer op de Woubrugse- weg/Vierambachtsweg weert. Dat staat ook met zoveel woorden in de pleitnota die door de ge meente Alphen is opgesteld voor de zitting van de Raad van State op 23 februari. De nadruk ligt dan ook vooral op de „absolute toereikendheid" van het wegennet rond Alphen. Die ontoereikendheid heeft ge leid tot sluiproutes, waarvan de Woubrugseweg er één was. (De weg werd als sluiproute on bruikbaar: Woubrugge zette op haar gedeelte van de weg ver keersborden. Tijdens de spitsu ren werd de weg verboden ter rein voor andere automobilisten dan bewoners, red.) Volgens de gemeente Alphen was de maximum capaciteit van de Herenweg (de verbinding Al phen-Amsterdam) al ruim schoots overschreden, gezien de dagelijks terugkerende files. Af sluiting van de Woubrugse weg als sluiproute betekende welis waar slechts een geringe extra belasting, maar gezien de onvei ligheid van de weg niet te ver waarlozen", aldus de gemeente in haar pleitnota. Wethouder Van Leeuwen noemt het een onbegrijpelijke zaak dat het verkeer vanuit de provincie Noord-Holland op het Zuidhol landse gedeelte van het traject "De huidige situatie kan Woubrug- veld geen beperkende maatrege len zijn te verwachten. Althans, als B en W het voor het zeggen hebben. De huurhuizen zijn daar vrijwel allemaal in handen van woningbouwverenigingen en gemeente. Toewijzing geschiedt zodoende al via de gemeentelij ke woonruimtecommissie. Ko pers van premie-koophuizen en gemeentegarantiewoningen hadden de laatste jaren al te maken met boete-clausules. In Oud-Alphen zijn naar schatting nog zo'n 500 huurhuizen in han den van particulieren. in prijzen KATWIJK - Schipper P. Hoek van de KW 214 "Agatha" heeft van daag van het Productschap voor Vis en Visproducten in Den Haag een prijs toegekend gekregen voor de aanvoer van de best ver zorgde zeevis en verse haring. Naast Hoek kregen nog vijf schippers eenzelfde prijs. De prijs bij de vaartuigen met een tonnage boven de 240 ton, acht of meer bemanningsleden en ten minste 20 reizen viel ten deel aan schipper C. Hoek van de KW 123 "Holland". Zakkenrollerij LEIDEN - Een winkelende vrouw uit Rijnsburg is gisteravond bij C en A van haar portemonnee, die in haar jaszak zat, beroofd. De schade bedraagt 425,-. De vrouw merkte er zelf niets van, maar omstanders zeiden gezien te hebben dat een man een tijdje rond haar had gescharreld. Uit een paskamer in een winkel in de Haarlemmerstraat verdween eveneens gisteravond het pol stasje van een vrouw uit Spijke- nisse. Tasje en inhoud vertegen woordigen samen een waarde van duizend gulden. TENNIS - De Nederlandse junio ren tennisploeg (spelers tot twin tig jaar) heeft zich niet geplaatst voor het toernooi om het officieu- se wereldkampioenschap voor jeugdploegen, dat van 13 tot 18 februari in Hamburg wordt ge houden. In het kwalificatietoer nooi te Kopenhagen verloor Ne derland met 0-3 van Oostenrijk. Wethouder v. Leeuwen ...wegennet rond Alphen absoluut ontoereikend... Alphen-Amsterdam een flesse- hals induikt. Je moet die weg als eenheid beschouwen, vindt hij. niet helpen, die kan Alphen niet helpen. "Die reken ik de pro vinciale overheid aan". ZWAMMERDAM - Zwammerdam krijgt er weer 30 premie-koophuizen bij. Nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw daarvan, is het plan. De prijzen ervan zijn nog niet bekend, maar zullen naar schatting rond de f 150.000 liggen. De woningen worden gebouwd in wijk "De Burcht". Voor dit stukje nieuwbouw is nu een ontwerp-plan klaar. Als dat de goed keuring van de Alphense gemeenteraad kan wegdragen zal een defini tief plan worden gemaakt. Dat moet worden goedgekeurd door gemeen teraad en de provincie. De verwachting is dat één en ander vrij snel z'n beslag kan krijgen, zodat in de loop van dit jaar met de bouwactiviteiten kan worden begonnen. De huizen hebben een woonkamer van een kleine 30 vierkante meter, een keuken van 2.40 x 2.70 meter, drie slaapkamers en een zolder met dak kapel. Ze zullen, evenals de huizen die al eerder in De Burcht verrezen, worden gebouwd door het aannemingsbedrijf J. van Wieringen. Volgens de gemeente is er bij de Dammenaren voldoende animo voor een premie-koopwoning, gezien de belangstelling voor premie-koophuizen bij de bouw van het eerste gedeelte van De Burcht. Nieuwe coach voor BZPC BODEGRAVEN - "Oké, we staan onderaan en daar wordt natuurlijk veel over gesproken. En als bestuur wil je toch het idee hebben dat je zoveel mogelijk hebt gedaan om degradatie af te wenden. Je laat een schip niet zomaar zinken. Meijer had te weinig over wicht. Hans 't Hart heeft nu echt niet de opdracht om BZPC van degradatie te redden, misschien lukt het". Hans 't Hart: "We zullen samen keihard moeten werken" Aldus BZPC-voorzitter Arie Weerdenburg. Bij de Bode- graafse polovereniging is tij dens de winterpauze trainer/ coach Marcel Meijer geruis loos vervangen door Hans 't Hart, speler van landskam pioen AZC. 't Hart zal het Bo- degraafs zevental, dat in de gradatienood verkeert, tot aan het einde van het seizoen trainen, coachen en ongetwij feld trachten voor degradatie te behoeden. Nuchter Hans 't Hart (31) bekijkt de tuatie echter uiterst nuchter "Bij mij is alleen in me o_ komen dat ik zo goed moge lijk m'n best zal gaan doen. We zullen samen, de spelers en ik, keihard moeten werken en dan zien hoe ver we ko men. Degraderen we toch, dan valt daar niets aan te doen. Als we dan maar het idee hebben dat we er, naar ons vermogen, zoveel moge lijk aan hebben gedaan". Het bestuur van BZPC zocht een maand geleden voor het eerst contact met Hans 't Hart. Nieuwkoper Marcel Meijer zou zijn ontslag krij gen. Arie Weerdenburg: "De verhouding trainer tegenover speler was te vriendschappe lijk. Spelers én speelsters lie ten dat steeds meer merken. Via, via hoorden wij toen dat Hans 't Hart ambities had om een club te gaan trainen. Toen zijn wij naar hem toegestapt. Hij wilde wel en toen zeiden wij: pakken die kerel". "Ik was verbaasd toen BZPC vroeg of ik trainer/coach wil de worden. Want je verwacht natuurlijk niet zo gauw dat ze halverwege een seizoen naar je toe komen. Wat de achter gronden waren voor hun ver zoek wist ik niet. Daar heb ik ook bewust niet naar ge vraagd omdat ik dat voor mij niet belangrijk vond. Ik wilde wel weten of alles in goede harmonie geregeld was. Daarna heb ik "ja" gezegd," aldus de Alphenaar. Voorzitter Arie Weerdenburg liet weten dat BZPC en Mar cel Meijer in goede verstand houding uiteen zijn gegaan. Marcel Meijer zelf heeft daar echter een heel ander oordeel oven "Ik heb er geen goed woord voor over. Laten we eerlijk zijn. BZPC komt net iets tekort om zich in de eerste klasse te kunnen handhaven. Dat blijkt wel uit de stand. Het bestuur staat natuurlijk aan het hoofd van een vereni ging en wil daar dan toch het nodige aan doen. Zij hebben gewoon voor de makkelijkste weg gekozen: de trainer eruit schoppen. Dat vind ik steil- loos. Alle schuld wordt op mijn nek geschoven. Ik ben gewoon het slachtoffer van een bestuufsmanipulatie," klinkt het emotioneel. Weer denburg gaat daar verder niet op in. "Meijer kan nu wel gaan trappen, ik trap niet terug. Op de avond dat alles afgewik keld is zijn we als vrienden uiteen gegaan", weet Weer denburg. Hans 't Hart "Ik weet niets van de achtergronden. Ik heb al leen gevraagd aan het BZPC- bestuur of alles in goede har monie kon verlopen. Dat was geregeld. Met Marcel Meijer heb ik eveneens bewust geen contact op genomen. Daar vond ik de situatie te precair Aan zijn komst naar de Bode- graafse vereniging verbond Hans 't Hart de eis dat het spelen bij AZC nergens onder hoefde te lijden "Ik wil dit seizoen per sé afmaken. Die afspraak heb ik aan het begin van de competitie gemaakt en die wil ik ook nakomen. Dat moetje, daarvoor maak je die afspraak. Tenzij je natuurlijk op andere problemen zou stuiten of om andere redenen moeten stoppen. Daar ziet het echter niet naar uit. Wat de trainingen betreft hoef ik bij BZPC niet verstek te laten gaan. En verder, zaterdag ben ik er niet bij maar voor de rest van het seizoen kan ik, op één of twee wedstrijden na, altijd coachen. Als ik niet kan neemt Piet Cluistra dat van mij over". De enige ervaring die de AZC-er op het vlak van training geven kan stamt nog uit zijn studen tentijd. „Binnen de vereni ging deed je wat aan jeugdza ken en gaf je af en toe ook training," Herinnert hij zich. Zijn eerste indrukken, nu als coach bij BZPC: "Er is de af gelopen periode erg serieus getraind. Je zou zeggen dat het weer een beetje begint te komen bij de spelers. Dat ze er weer in geloven is mis schien heel wat om het zo uit te drukken maar de reacties die ik heb gehad waren alle maal positief. Meer dan m'n best kan ik niet doen. Ik heb nooit het idee gehad dat ik nu een club moest gaan red den..." HAZERSWOUDE - Gouwe naar Ferry Kolster zal oefen- meester Ruud Bos met in gang van het voetbalseizoen 197&-1980 opvolgen als trai ner van de zaterdag vierde klasser Hazerswoudse Boys. Avanti moet naar Praag HAZERSWOUDE - Avanti heeft het Tsjechische Sparta Praag geloot in de achtste fi nales van het Europacup- .oernooi tafeltennis. De wed strijd moet worden gespeeld op een door beide verenigin gen nog overeen te komen da tum, die in elk geval moet lig gen voor 31 maart. De wed strijd wordt in principe ge speeld in Praag. Voorzitter Aartjan van der Poel kon di rect na de loting weinig zeg gen over de komende cup-te genstander. "We zitten bij de laatste acht, dan kom je in principe geen zwakke tegen standers meer tegen". Namen en kwaliteiten van de tegen standsters kende hij nog niet. "Maar vanzelfsprekend gaan we nu onmiddellijk op infor matie uit", aldus Van der Poel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23