Overm a pTi 1 Th rip -fpidpn obsessie voor de I Voren Ploeg Pijnen is superieur DORDRECHT MAAKT SEIZOEN NOG UIT Sprintploeg voor WK is compleet Schaatsfenomeen alleen te stoppen loor wak in ijs Oranje-schaatsers voorzichtig VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 17 Mansveld nu toch terug in Zuiderpark (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Aad Mansveld kan met ingang van vandaag toch nog als speler van FC Den Haag worden beschouwd. Nadat de trans fer van de Feyenoorder gisterochtend definitief leek te zijn afge ketst, bereikten de betrokken partijen na een dag onderhandelen alsnog overeenstemming over de overgang van de oud-interna tional, die onmiddellijk speelgerechtigd is. Daarmee is een einde gekomen aan een zaak die in het laatste stadium verwarrende vormen aannam. Gisterochtend nog ver klaarde FC Den Haag-coordinator Hartmann dat er alleen nog een vervolg kon komen als een van de partijen zich zou beden ken. „Want praten heeft nu geen zin meer. De zaak zit muur vast". Enige uren later echter werden de onderhandelingen alweer hero pend. „Cement kan weieens los raken", wasMansvelds laconieke commentaar. „We hebben in de loop van de middag weer met elkaar gesproken en zijn toen wèl rond gekomen". Volgens Hartmann lukte dat „omdat alle partijen zich hebben bedacht. De zaak zat inderdaad muurvast, maar iedereen heeft wat water bij de wijn gedaan". Feyenoord-directeur Stephan ten slotte: „Fi nancieel gezien varen we er wel bij. Het is een voor alle partijen redelijke transfer geworden". Karei Janssen (WCS) in gesprek met Jaap van der Leek (WON) en Jan Rab over de situatie bij FC Dordrecht. ZEIST (ANP) - FC Dordrecht zal het lopende seizoen in de eerste divisie voltooien. De beheersraad van de club, be staande uit Nico de Vries en het oud-bestuurslid Gerard Bouwer heeft gisteravond tij dens een bespreking met het sectiebestuur betaald voetbal en het bestuur van de club, meegedeeld een oplossing te hebben gevonden voor al thans een deel van de finan ciële moeilijkheden. De ach terstallige spelerssalarissen over de maand december zullen worden uitbetaald. De beheersraad zal proberen ook de middelen te vinden om de spelers te kunnen betalen in de nog resterende maanden. Ongeveer half maart zal het sectiebestuur opnieuw met de beheersraad praten. Daar na zal de verdere gedragslijn worden bekend gemaakt. In het gesprek bleek dat de sa menwerking tussen de be heersraad en het bestuur van de eerste-divisieclub niet op timaal is. Zo werden bijvoor beeld door de beheersraad geen bestuursleden uitgeno digd voor het gesprek dat woensdagavond plaats vond met de amateurclubs uit Dor drecht. Weer afgelast DEN HAAG - De KNVB heeft opnieuw alle wedstrijden voor de zaterdag en zonda- gamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de betaalde jeugd eveneens geen door gang zullen vinden. Over het betaalde voetbal zal later worden beslist. De Nederlandse rugbybond (NRB) heeft alle wedstrijden voor het komende weekeinde afgelast. Zesdaagsezege Antwerpen ANTWERPEN (GPD) - René Pijnen heeft in Antwerpen op vrij eenvoudige wijze met Al- bert Fritz en Michel Vaarten zijn 33ste overwinning in een Zesdaagse behaald. De over winning van Pijnen, die met zijn ploeg ook nog de afslui tende koppelkoers won, is geen moment meer in gevaar geweest op de laatste avond, ondanks het feit dat Vaarten met een lichte inzinking kampte. De formatie Van Linden-De Vlaeminck-Sercu zorgde nog wel voor het nodige vuurwerk in de laatste minuten van de Zesdaagse, maar een val van Rik van Linden, een half uur voor het einde, brak plotse ling alle verweer. Terwijl Pa trick Sercu hard op weg was om de al vroeg in de koppel- koers - die halverwege geneu traliseerd moest worden doordat een plank van de pis te was losgeschoten - opgelo pen achterstand weg te wer ken, kwam Rik van Linden bij een aflossing met Roger de Vlaeminck ten val. De Wilrijker, die een thuiswed strijd reed in Antwerpen, werd per brancard afgevoerd. Het bleek allemaal nogal mee te vallen, want Van Linden keerde vijf minuten later te rug op de baan. Maar tijdens zijn afwezigheid had Pijnen zijn derde overwinning in Antwerpen al veilig gesteld. Hij nam er nog een ronde bij, waarvan De Vlaeminck dan. nog een ronde kon afknab belen, zodat de marge aan het eind van de lange rit twee ronden bedroeg. Hoe hard de ploeg-Pijnen, on getwijfeld de sterkste in deze Zesdaagse, er deze dagen aan heeft getrokken, blijkt wel uit de achterstand van het laatste koppel, de Belgen Sprangers, Wuijckens en Van Thielen. Zij kregen maar liefst 112 ronden (meer dan 25 km) aan de broek van het oppermach tige trio Pijnen. De formule om in het Antwerp se Sportpaleis met koppels van drie te rijden, zal overi gens gehandhaafd blijven. Aan het begin van deze zes daagse stond de toekomst van de wielerbaan van België's grootste havenstad nog op het spel. De publieke belangstel ling overtrof echter alle ver wachtingen. In zeven avond en zijn 65.000 mensen de kas sa gepasseerd. De eindstand: 1. Pijnen (Ned) Fritz (Wdl) Vaarten (Bel) 710 pnt., op twee ronden: 2. Sercu De Vlaeminck Van Linden (Belg) 1247 pnt.. 3. Peffgen (Wdl) Bracke (Bel) Tourne (Bel) 664 pnt., op drie ronden: 4. Clark (Aus) Allan (Aus) De Welf (Bel) 958 pnt..Op vier ronden: 5. Karstens (Ned) De Meijer (Bel) De Witte (Bel) 768 pnt. ,op 23 ronden: 7. Van Gerwen Bal Pirard (Ned) 793 pnt. Eind maart voetbal-cao UTRECHT (ANP) - De CAO-be- sprekingen betaald voetbal, die gisteren werden voortgezet, hebben geleid tot het instellen van een redactiecommissie. Die commissie, bestaande uit twee leden van de werkgeversorgani satie FBO en twee leden van de spelers vertegenwoordigers, de VVCS, zal binnen veertien da gen de gemaakte afspraken vastleggen in een CAO. Eind maart moet dan de CAO op pa pier staan. Vóór dat tijdstip zullen ook WCS en FBO moeten zijn gehoord, opdat beide partijen zich aan het einde van volgende maand met de CAO zullen kunnen ver enigen. DAVOS - Bert de Jong en Jan van de Roemer hebben zich naast de reeds geselecteerde Lieuwe de Boer en Miel Govaert. geplaatst voor het we reldkampioenschap sprint dat op 17 en 18 februari in Inzeil wordt ge houden. Bert de Jong werd winnaar van de sprintvierkamp die op de 400 meter- baan van Davos is gehouden vóór Govaert, Lieuwe de Boer en Van den Roemer. Ron Ket eindigde als vijfde en Jos Valentijn als zesde. De Boer won de 500 meter in 38,8 seconden voor Govaert in 39.2 Op 1000 meter was Bert de Jong de snelste met 1.19,7 voor Ron Ket, die 20,4 liet afdrukken. Hans van Helden is inmiddels in gezelschap van zijn trainer Jappie van Dijk naar Noorwegen vertrokken voor een trainingskamp van twee weken. Tot 22 februari zal Van Helden onder meer aan wedstrijden in Horten, Oslo, Notodden, Gjöevik en Stromen deelnemen. Daarna hoopt Van Helden een startbewijs te krijgen voor de wereldbe kerwedstrijden, die op 24 en 25 februari in Alkmaar worden gehouden. Via zijn sponsor is hiertoe al een verzoek gedaan bij de KNSB. JL JLAJ. C4- V JL_JX JLv^ JL dLJ-JL OSLO (GPD)-Zesentwintig Russen die een trainerscursus volgen, maken een bijzondere studiereis naar Oslo om hem dit weekeinde gedurende zijn zevende jacht naar een wereldtitel scherp te observeren. De stokoude Bislet-kuip zal voor het eerst sinds 1972 kreunen onder een immense belangstelling. Zowel zaterdag als zondag is het stadion met 26.500 toeschouwers al volledig uitverkocht. Tijdens een druk bezochte receptie in het vorstelijke onderkomen van de Amerikaanse ambassadeur in Noorwegen viel hem gistermid dag de onderscheiding „Ere-am- bassadeur van de Verenigde Sta ten" ten deel. Zie daar wat ie mand die bezig is alle voorgaande schatskampioenen in de historie te overtreffen allemaal teweeg kan brengen. Maar Eric Heiden is dan ook een echt sportfeno- Geen mens die twijfelt aan de pro longatie van zijn wereldtitel. Met dezelfde vanzelfsprekendheid waarmee zijn vergelijkbare voor ganger Ard Schenk in het begin van de jaren zeventig het ene kampioenschap na het andere binnenhaalde en zijn tegenstan ders deklasseerde, wordt nu Eric Heiden als de onaantastbare schaatsvorst tegemoet getre den. Als de gestroomlijnde Amerikaan op een ijsbaan verschijnt, is al leen nog de vraag wie er tweede wordt van belang. Toch heeft niet iedereen zich ontmoedigd bij zijn suprematie neergelegd. De No ren, fanatieker en chauvinisti scher dan ieder ander schaats- volk, weigerden de strijdbijl te begraven. Met name Johs Tenmann, de coach van de Noorse toprijders, pieker de zich suf over de vraag hoe Eric Heiden aangepakt kon worden. Dat Ard Schenk destijds on grijpbaar was, heeft hem lange tijd gekweld, de overmacht van de jonge, nu 20-jarige Amerikaan is voor de bejaarde gymnas tiekleraar uit Hamar een obsessie geworden. verzon om Ard Schenk het leven zuur te maken, heeft werkelijk gedacht zijn Amerikaanse kwel geest hiermee een loer te kunnen draaien. „Onze Amerikaanse vriend zal vreemd opkijken als hij deze winter langs komt", grijnsde hij twee maanden gele den met dichtgeknepen ogen. Intussen is wel gebleken dat de door Tenmann beraamde list niets uithaalt. Eric Heiden is zo geweldig sterk, dat hij bij wijze van spreken na het startschot nog rustig zijn veters kan vastmaken, zelfs dan zal de wereldtitel hem nauwelijks kunnen ontgaan. Bo vendien was Heiden snel op de hoogte van de strengere houding van de starters. Heiden: „Er waren ook twee Ame rikanen in Larvik. Die zijn on middellijk naar me toe gekomen in Madison. Ze hebben me alles uitgelegd en ik wist wat me te wachten stond. Ik maak er geen probleem van. Ik wacht gewoon tot het startschot gevallen is. Zo is nu de regel en ik houd me er- „Kid Coi"' Geploeterd Zijn antwoord op de onverzadigba re trainingsijver van Eric Heiden, die tien jaar lang, dag in dag uit, heeft geploeterd om tot een su perschaatser uit te groeien, heet te in de eerste plaats Jan Egil Storholt. Een Noor met een gra nieten mentaliteit, die eventueel bereid is het Bisletstadion met zijn tanden af te breken. Ten mann kreeg Storholt zo ver om als een bezetene zijn loodzware trainingsprogramma's af te wer ken, want Eric Heiden is immers óók bikkelhard voor zichzelf. In het krijgsplan „Hoe pakken we die Amerikaan?" rijpte ook het plan om het twee jaar geleden ge nomen besluit van de 1SU (Inter nationale Schaats Unie) de start- wijze te verscherpen, nieuw le ven in te blazen. De Noren beleg den in december een congres voor starters, dat samenviel met de interland Noorwegen-Neder- land in Larvik. De zogeheten „pikstart" moest worden uitge bannen, daar draaide het alle maal om. En juist Eric Heiden verstond meer dan uitstekend de kunst in het schot te vallen. Johs Tenmann, die vroeger ook listen Aan zelfbeheersing heeft het hem inderdaad nooit ontbroken. Zijn bijnaam in de Amerikaanse ploeg is niet voor niets „Kid Cool" De afgelopen weken veegde hij in Trondheim en Orebro de Noorse en Nederlandse top van het ijs en de verscherpte startmethode bleek daarbij voor hem geen en kel beletsel. „Hoeveel valse start ik heb veroorzaakt? Geen enkele, nul dus", luidt het onbewogen antwoord op de door hem her haalde vraag. Alleen als hij erin slaagt ongemerkt een wak in het Bisletijs te hakken voor de aanstormende Heiden, kan Tenmann misschien een ver volg van de unieke successtory voorkomen. Of de Amerikaan zou door eigen toedoen al onder uit moeten gaan, wil het titeltoer- Eric Heiden nooi al niet na drie afstanden be slist zijn. Er zijn wel eens vraagtekens ge plaatst achter zijn mogelijkheden op de tien km. omdat Heiden op dit laatste onderdeel van de vier kamp niet tot het uiterste hoefde te gaan. Die twijfel nam Heiden eigenlijk al bij de verovering van zijn eerste wereldtitel weg, want in 1977 werd hij kampioen dank zij een sensationale 10-km-race. Terwijl de Noren in de kleedka mer voorbarig de champag neflessen ontkurkten voor Stor holt, klopte de toen 18-jarige Hei den in een meeslepend duel titel verdediger Piet Kleine. Zijn tijd (14.59,02) loog er evenmin om en aangezien hij sindsdien alleen nog maar is gegroeid, hoeven Storholt en de Rus Martsjoek, de nummers twee en drie van dit moment, niet veel illusies te koesteren als het zondag onver hoopt op een beslissing op de slo- tafstand uitdraait. Eric Heiden is gewoon een uitzon derlijke schaatser zonder kapso nes. Aangekondigd als „de ster van de show" onderging hij de receptie bij de Amerikaanse am bassadeur met een wat verlegen, lachend gezicht. Vele tientallen personen werden aan hem voor gesteld. een grote groep kinderen bedelde om zijn handtekening, er was niemand die vergeefs om zijn aandacht vroeg. Heiden: „Zoiets hoort er gewoon bij. Ik vind al die belangstelling best leuk. Het gebeurt alleen als ik in Europa ben. De rest van het OSLO - Niet alleen op het ijs bestaat er een hemelsbreed ver schil tussen Eric Heiden en zijn Nederlandse collega's. Terwijl de Amerikaan gistermiddag het bewonderde middelpunt was op een bijeenkomst in de villa van de ambassadeur van zijn land, en zich als een kampioen van grote allure presenteerde, zaten de Oranje-rijders elders in Oslo met gortdroge gezichten bij de ge bruikelijke persconferentie. De medededeelzaamheid was uiterst min iem en van enige spontaniteit viel in de verste verte niets te be speuren. De debuterende Yep Kramer, die in vergelijking met de Europese ti telstrijd in Deventer de plaats van de sterk teruggevallen Wim Pol heeft ingenomen, merkte schuchter op dat hij geen last zal hebben van plankenkoorts. Hil- bert van der Duim heeft zijn ver wachtingen teruggeschroefd na tamelijk opgewekte prognoses rond de jaarwisseling. ,J£en plaats bij de eerste zes, daar zou ik al best tevreden mee kunnen zijn", vindt hij nu. Nog bescheidener zijn de aspiraties van Klaas Vriend, die bij de na tionale kampioenschappen zijn positie weer eens veilig stelde, en Piet Kleine. Een kortstondige griepaanval kan voor Kleine een nadelige uitwerking hebben. ,Nog steeds voel ik me niet goed. daarom verwacht ik voor me zelf niet zo bar veel van deze wereld kampioenschappen". aldtis de mistroostige Drent, die trouwens nooit vooreen belangrijk toernooi met opgewekte verwachtingen naar buiten treedt. Als speciale belangstellenden heb ben conditietrainer Tjaart Kloos terboer en adviseur Harm Kui pers zich gisteren bij de Neder landse ploeg gevoegd. Boiids- coach Van 't Oever: ,Jiet is de be doeling dat zij gedachten zullen uitwisselen met de coaches van andere landen. Daar zijn we al tijd op uit geweest en zoiets is vooral mogelijk bij een toernooi om het wereldkampioen schap". jaar kan ik ongestoord trainen. Niemand valt me lastig. Dat zie ik wel als een voordeel". Zijn bescheidenheid is zelfs zó groot, dat h(j het komende toer nooi als een lastige wedstrijd be titelt. „Storholt en Martsjoek zijn gevaarlijke tegenstanders. Ik ben te kort in Europa om precies te weten wat ze kunnen". Wat dit door hem gevreesde tweetal echter kan uitrichten, zal nooit toereikend kunnen zijn voor een serieuze bedreiging. Met scherpe 500-metcrtijden en twee uitmun tende prestaties op de 1500 meter (beide keren kwam Heiden in Scandinavië onder de 1.58) heeft hij iedereen tot een Figurant ge degradeerd. Hierbij moet nog worden bedacht dat Heiden het afgelopen weekeinde in Zweden niet eens tot het uiterste ging. Met één hand op de rug gleed hij door de finish van de 1500 meter Daarom staat Bislet waarschijnlijk nog wel iets bijzonder te wachten als de omstandigheden tenmin ste net zo voortreffelijk zijn als donderdag. Het wereldrecord van Storholt (1.55,18) scheen al leen nog op de supersnelle baan in Alma Ata voor verbetering vatbaar, maar Heiden lijkt mo menteel tot alles in staat. Tot en met de Olympische Winter spelen van 1980 zal het regime van Eric Heiden de schaatssport in zijn greep houden. „Daarna", zegt hij, „doe ik het beslist een beetje rustiger aan. Dan krijgt mijn studie voorrang. Het duurt nog zeker een jaar of zes voordat ik kaar ben als sportarts. Na deze winter komt er helemaal niets van studeren, want ik wil me volledig op de Winterspelen voorbereiden. Die moeten voor mij het hoogtepunt worden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17