Onderzoek organisatie Endegeest AZL zit financieel erg krap Aannemer boos na uitlatingen van raadsleden Acties ten bate van getroffen KOSTEN 25 PROCENT HOGER DAN GEWOON ZIEKENHUIS Do Ford Fiesta als hoofdprijs I groep Achalay Actie Yoetbalstraf VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis in Leiden heeft ongeveer 25 procent hogere kos ten dan een gewoon ziekenhuis. Het is een ervaringscijfer dat ook geldt voor de andere Nederlandse academi sche ziekenhuizen. Die hogere kosten zijn voor een deel gemakkelijk te verkla ren: men heeft bijvoorbeeld meer patiënten met bijzonde re ziekten, bij het onderzoek maakt men gebruik van nieuwe en vaak erg kostbare onderzoekmethoden. Bo vendien wordt er onderwijs gegeven. Van het geld dat het AZL van particulieren en ziekenfond sen ontvangt kan men niet rondkomen. Het tekort werd tot dusver volledig betaald door het ministerie van On derwijs en Wetenschappen. Voor dit jaar wordt het tekort op 67 miljoen geraamd. Op een totale begroting van 194 miljoen. Deze bijdrage van het rijk is door minister Pais gefixeerd. Dat wil zeggen: hij blijft voorlopig gelijk. En omdat de door de bewindsman toege zegde prijscompensatie te laag is, betekent het in feite een jaarlijkse daling van de rijksbijdrage. Het AZL heeft al laten blijken daardoor nog meer in de rode cijfers terecht te komen, zeker wanneer men het huidige takenpakket handhaaft. Steun van de andere grote werkgever op het AZL-ter- rein - de medische faculteit van de Leidse universiteit - is ook niet te verwachten. De taak van de faculteit is in de eerste plaats onderzoek en onderwijs en daarnaast een deel van de patiëntenzorg. Ook bij de faculteit is de fi nanciële ruimte krap. Er zal al ongeveer 60 man moeten af vloeien. Zou men meer patiëntenzorg moeten doen dan gaat dat ten koste van het onderzoek en vooral het onderwijs. Van daar dat de faculteit al in 1974 de bijdrage aan de patiënten zorg nauwkeurig heeft afge bakend. Afstoten Om financieel de zaak niet ver der uit de hand te laten lopen heeft het AZL begin deze maand de Nota Afstoting Ta ken gepresenteerd bij het mi nisterie. Daarin worden schematisch mogelijkheden genoemd om te bezuinigin gen. Waar uiteindelijk bezui nigd zal worden is een taak van de overheid. Het AZL denkt er bijvoorbeeld over om minder patiënten op te nemen, maar die wel langer te laten liggen. Doordat het aantal ligdagen gelijk blijft komt er evenveel geld bin nen. Minder patiënten bete kent wel dat het verplegend personeel wordt ontlast. Deze methode wordt al jaren op een min of meer verkapte wij ze toegepast in een flink aan tal ziekenhuizen. Het gebeurt wel dat patiënten op vrijdag of zaterdag worden opgeno men, maar het werkelijk se rieuze onderzoek pas op maandag begint. Op die manier worden in feite twee extra ligdagen ge creëerd, die bij de zieken fondsen gedeclareerd kun nen worden (kosten ongeveer 350,- per dag) Particuliere verzekerden betalen meen ruim 400 gulden per dag. Vaak zitten daar de kosten van de arts nog niet bij. Een tweede mogelijkheid die in de nota wordt genoemd is een vermindering van het aantal herhalingsbezoeken aan po liklinieken. Bij sommige po liklinieken komen patiënten frequent terug voor controle, worden dure onderzoeken en laboratoriumbepalingen ge daan. Deze poliklinieken draaien daardoor "met ver lies". Poliklinieken krijgen namelijk per patiënt per jaar betaald en niet per verrich ting. In de praktijk zou dat kunnen betekenen dat er po liklinieken gesloten moeten worden of dat het aantal be zoeken per jaar wordt terug gedraaid. Tevens denkt men eraan han delingen die niet vergoed worden door de ziekenfond sen te verminderen. Het gaat daarbij vooral om verrichtin gen die gebaseerd zijn op re cente ontwikkelingen in de medische wetenschap. Het duurt vaak jaren voordat der gelijke verrichtingen in het ziekenfondspakket zitten en vergoed worden. Tot voor kort heerste de mening dat alles wat medisch moge lijk was ook gedaan moest worden, ongeacht de kosten. De economische groei hield de medische ontwikkelingen bij, zodat er geen problemen waren. Daarbij werd nauwe lijks naar het rendement van de behandelingsmethoden gekeken. Ook als er bijvoor beeld maar een geringe kans van slagen was werd de be handeling toegepast. In een tijd waarin alles kan worden betaald is daar geen bezwaar tegen. Als er echter bezuinigd moet worden mag verwacht worden dat eerst die therapieën gestaakt wor den, die veel geld kosten maar weinig opleveren. Op die ma nier moet er geld voldoende zijn om behandelingen met goede resultaten te kunnen voortzetten. Omdat het erg hard overkomt wanneer de discussie over de gezondheiszorg louter op fi nancieel vlak wordt gevoerd, wordt er in de politiek over het algemeen weinig aan dacht aan besteed. Niemand is geneigd zijn vingers te wil len branden. Toch is het net als in elk ander bedrijf in de medische sector mogelijk om te spreken over rendement. Vaccinaties bijvoorbeeld, heb ben een hoog rendement. Een polio-vaccinatie kost onge veer één gulden. Gebeurt dat niet dan bestaat het risico dat er mensen ten gevolge van polio invalide worden. Deze patiënten kosten de gemeen schap veel geld aan verpleeg- kosten en ziektewet- en ar beidsongeschiktheiduitke ringen. Een vaccinatie kan dat allemaal voorkomen. Luchtbruggen Zo zijn er meer voorbeelden van een goed en minder goed ren dement. Bepaalde facetten van de hartchirurgie zijn van het laatste een voorbeeld. Zo moeten kostbare luchtbrug gen naar Houston en Geneve en nog duurdere behandeling aldaar het tekort aan opera tiecentra in Nederland op vangen. De financiering daarvan is veilig gesteld. En geen politieke partij zal daar aan durven tornen. Toch vallen de resultaten van de coronairchirurgie op lan gere termijn tegen: de patiën ten hebben weliswaar geen pijn meer, maar de gemiddel de levensduur wordt er nau welijks door verlengd. Zij le ven ongeveer twee tot drie jaar langer vergeleken met patiënten die niet geopereerd worden. Als we tenminste de conclusies van een aantal on derzoeken in Amerika mogen geloven. In elk geval kan men daarbij bogen op een veel langere ervaring met dit soort operaties. Coronairchirurgie wordt voort gezet, maar aan de andere kant blijkt er nu geen geld meer te zijn bij het Acade misch Ziekenhuis in Leiden om de prematurenafdeling (afdeling voor te vroeg gebo ren kinderen) permanent open te houden. Op deze af deling worden uitstekende resultaten behaald. Kinderen worden door de moeilijke eerste maanden heen gehol pen en zijn daarna vrijwel even gezond als anderen kin deren. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat nu direct besloten moei worden om de coronairchi rurgie fors in te krimpen ten gunste van de prematuren- behandeling. Het geeft wel aan dat in een tijd van schaar ste aan financiële middelen en betere afweging van ren dement op zijn plaats is. HANS VAN DER SLUIJS LEIDEN - Een extern bu reau zal een onderzoek gaan plegen naar de orga nisatie in het psychia trisch ziekenhuis Ende geest. De commissie voor maatschappelijke aange legenheden gaf gister avond haar goedkeuring aan het voorstel om op zoek te gaan naar een bu reau dat zo'n onderzoek zou kunnen verrichten. Overigens zal het raadslid Joyce Hes volgende week met een voorstel komen over een nieuwe klachtenprocedure voor Ende geest. Het PvdA-raadslid vindt dat er een klachtencommissie moet worden samengesteld die klachten van (familie of beken den van) patiënten van Ende geest moet behandelen. In die commissie zou niemand uit de di rectie van Endegeest zitting mo gen hebben. De anonimiteit van de klagers moet door de commissie worden ge waarborgd. Bovendien moet er een klachtenboek worden bijge houden door de commissie, die eventuele veranderingen naar aanleiding van klachten formu leert. De directie van het psychia trisch ziekenhuis zou de voor stellen eventueel in overweging kunnen nemen. Vindt de klager dat hij door de onheus wordt beje gend dan kan hij in beroep gaan bij de artikel 61-commissie of bij de raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden. De commissie waakt er tevens voor dat er geen sprake kan zijn van represaillemaatregelen je gens patiënten die een klacht hebben ingediend over hun be handeling. Joyce Hes lanceert het voorstel omdat ze de procedure zoals die nu wordt gehanteerd (men kan een klacht bij de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid indienen) onbevredigend vindt. Hes denkt dat de procedure zoals deze nu is veel mensen afschrikt om een klacht in te dienen. 'Rechtszaak' in De Vlietschans LEIDEN - In de aula van de chr. scholengemeenschap "De Vliét- schans" aan de Apollolaan speelt een groep van dertien Rotter damse advocaten een rechtszaak. Het gaat om een man, die ver dacht wordt van moord, maar ontkent er iets mee te maken te hebben. Voor de pauze wordt de rechtszit ting opgevoerd zoals die ook in werkelijkheid heeft plaatsge vonden. Na de pauze kunnen vauit de zaal vragen worden ge steld aan de rechters, verdachte enz. Aanvang acht uur. LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal vierde de Leidse universiteit gis termiddag de honderdvierde Dies Natalis. Prof. dr. G. H. M. Posthumus Mey- jes, gewoon hoogleraar in de ge schiedenis van het christendom en van de leerstellingen van de christelijke godsdienst sprak een rede uit getiteld "Quasi stellaeful- gebunt". Hij ging daarbij dieper in op plaats en functie van de theolo gische doctor in de middeleeuwse maatschappij en kerk. Tijdens de viering werd het ere doctoraat in de wiskunde en na tuurwetenschappen verleend aan de Duitse fysicus prof, dr. L. Wald- mann. De heer Waldmann is hoog leraar in de theoretische natuur kunde aan de universiteit va langen. Als ere-promotor trad prof dr. J. J. M. Beenakker op. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. ADVERTENTIE De Ford Fiesta L(met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. LEIDEN - Het Leidse theater-volksdansensemble "Achalay" gaat de ko mende weken diverse acties op touw zetten om de verloren gegane bezit tingen weer bijeen te krijgen. Zoals we reeds meldden gingen bij de brand die een week geleden in de school "De Horst" aan de Hoge Morsweg woedde, onder meer kostbare kostuums, apparatuurmeubilair en attri buten verloren. "Achalay'-woordvoerder de heer E. Elsenaar zegt dat de schade voor het ensemble ongeveer 75.000 gulden bedraagt. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de onvervangbare antieke en authentieke danskostuums die verbrand zijn. Om dat geld bijeen te brengen wil men een beroep doen op de burgerij, verenigingen en bedrijfsleven. Bovendien organiseert "Achalay" op za terdag 24 februari een liefdadigheidsbalen dans- en muziekvoorstelling in de Leidse Stadsgehoorzaal. Aan de avond wordt meegewerkt door het zigeunerorkest Csardas, het Zuidamerikaanse ensemble Conjunto Yaravi, het orkest Mioritsa, de Roemeense zangeres Floricica Doïnas, dansensemble Baluta uit Den Haag, Popoldancantoj uit Rotterdam en vele anderen. Ter afsluiting is er een volksdansbal op muziek van de groep "Ranja". De opbrengst - kaarten kosten tien gulden - komt geheel ten goede aan het kostuumfonds van Achalay. LEIDEN - De Leidse aannemer Ter Haar voelt zich gegriefd door uitlatingen van wethouder Waal en diverse Leidse raadsleden. Volgens Ter Haar is volkomen ten onrechte tijdens een com missievergadering begin deze week beweerd dat hij door fi nanciële moeilijkheden en "re kenfouten" had moeten afzien van de restauratie van de wo ningen Levendaal 193/193a en 195/195a en Pakhuisstraat 3 en 5. Ter Haar is kwaad over de manier waarop deze zaak door de com missieleden is gepresenteerd, en ook over de uitlatingen van wet houder Waal die desgevraagd in het Leidsch Dagblad van dinsdag jl. bevestigde dat Ter Haar om fi nanciële redenen de restauratie niet meer kon uitvoeren. De zaak draait er om dat de raads leden mevrouw Hes (PvdA) en Vink (CDA) zich afvroegen of Ter Haar niet aansprakelijk gesteld moet worden, nu de gemeente gedwongen is om een nieuwe (duurdere) aannemer in de arm te nemen. De hele restauratie wordt daardoor meer dan een kwart miljoen gulden duurder. De raadsleden vroegen zich af of Ter Haar door het doen van een aan bod niet verplicht is om een deel daarvan te vergoeden. Volgens Ter Haar zit de zaak totaal anders in elkaar. Hij heeft de Leidse advocaat mr. Teekens jr. ingeschakeld om zowel bij de wethouder als bij de gemeente raad rechtzetting van deze voor stelling van zaken te eisen. Deze advocaat zal binnenkort brieven versturen. Ter Haar's verhaal ziet er totaal an ders uit dan tot nu toe is voorge steld. De Leidse aannemer heeft- zoals hij zegt - zolang moeten wachten voordat hij hoorde of hij de opdracht wél of niét mocht uitvoeren, dat hij uiteindelijk na een half jaar wachten het perso neel dat hij beschikbaar had ge houden wel moest ontslaan. Ter Haar "Ik deed in augustus 1977 al een aanbieding aan de gemeen te voor de restauratie. De begro ting beliep ruim een miljoen. Dat vonden ze bij de gemeente te duur, en in overleg kwam ik met een goedkopere aanbieding van 685.500 gulden. En daarna heeft het zolang geduurd voordat de gemeenteraad daarover besloot, dat het onmogelijk was om mijn personeel in dienst te houden." De termijn dat Ter Haar verplicht was om zijn aanbieding te hand haven, was toen al lang verstre ken. Ter Haar "Ik had ook geen financiële moeilijkheden, de fout ligt geheel bij de gemeente die mij zo lang heeft laten wachten. Ik had de opdracht graag willen hebben." Bij de gemeente Leiden kon van morgen niemand verklaren waarom er zolang gewacht is voordat het plan in de gemeente raad behandeld is. Wethouder Waal komt nu gedeel telijk terug op zijn uitlatingen van dinsdag. Hij zegt "Ik heb niet willen suggereren dat Ter Haar er financieel slecht voor stond. Ik moest afgaan op wat ambtenaren aan mij gerappor teerd hebben, en dat was dat Ter Haar een rekenfout zou hebben gemaakt. Inderdaad, de gemeen te kan Ter Haar nu niet meer ver antwoordelijk stellen". DienstpIichtDe evangelische in het Noordbrabantse Geldrop - een gereformeerd-hervormd sa menwerkingsverband heeft een werkgroep "Voorlichting militai re dienstplicht" ingesteld. Die gaat zich in opdracht van de ker keraden van beide kanten bezig houden met de keuze tussen dienstnemen en dienstweigeren. In een brief aan de 17- en 18-jarige jongemannen binnen de gemeen te wordt gezegd dat dienstnemen nóch dienstweigeren in deze tijd een vanzelfsprekende zaak is. Kernwapenbeleid. De commis sie "Oorlog en vrede" van de Re monstrantse Broederschap houdt op 23 en 24 maart op "De Hoorneboeg" bij Hilversum een conferentie met als thema: "De Remonstrantse Broederschap en het kernwapenbeleid". Aanlei ding tot deze conferentie is "de steeds klemmende confrontatie met het bewapeningsvraagstuk". Het hoofdbestuur van de Broeder schap ("Commissie tot de Zaken" geheten) heeft met het houden van dé conferentie zijn instem ming betuigd. Seksueel gedrag. Het vormings centrum van het hervormde in stituut "Kerk en Wereld" te Drie bergen heeft een driedaagse ontmoeting uitgeschreven voor hulpverleners en welzijnswer kers over seksuele gedragsvor men" die minder gebruikelijk zijn", zoals pedofilie, travestie, transseksualiteit en masochisme. Ook de homofilie krijgt de aan dacht. De conferentie is van 14 tot 16 maart. Een belangrijk punt zal zijn hoe de deelnemers vanuit hun eigen beleving met deze za ken omgaan. Koffiebar. Vanavond houdt Youth for Christ Leiden op de zolder boven de kleuterschool Morsweg 114 weer een koffiebar. Naast folk- en luisterliedjes is er ruime gelegenheid tot gesprek. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Lark's kasteeltje, door S. York. Jeugdboek. "Westfriesland", 13.90 Slapen op de wind, door W.J.M. Wippersberg. Jeugdboek. "West- friesland" 14.90 De grote konijnen kaping, door E.W. Hildick. Een "Van Gurk"-mysterie. Krantenjongen van de kaart, door E.W. Hildick. Een "Van Gurk "-mysterie. "Westfries land". Per deel 9.90 Het raadsel van de bananeneters, door Jo Pestum. Commissaris Luc Lucas-serie. Het spoor van de blauwe draken, door Jo Pestum. Commissaris Luc Lucas-serie. "Westfries land". Per deel 9.90. Karbonkel en Calidor, door Barba ra Sleigh. Jeugdboek. "West friesland". 16.90 Het paard op de huevel, door Joanne Webster. Jeugdboek. "Westfriesland", 13.90 Het Guiness muziekboek. De we reld achter het podium: records en curiositeiten in de muziek, door Celia en Robert Dearling. Uitgeverij De Haan, Haarlem, 35,-. Het woord. Ik, Jacobus - door Ir ving Wallace. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam f32.50 Fantoom in Foe-Lai. door Robert van Gulik. Elsevier Boekerij. Pa perback f 13.90 Vijf gelukbrengende wolken, door Robert van Gulik. Elsevier Boe kerij. Paperback, f 13.90 Robur de veroveraar, door Jules Verne. 18e deel in de blauwe bandjes-reeks Elsevier Boekerij, f 13.50 Het Theta syndroom, door E. Tre vor. Triller Elsevier Boekerij. Pa perback. f 16.50 Toetanchamon. Zijn graf en zijn schatten, door I.E.S. Edwards. Met foto's van Harry Burton en Lee Boltin. Uitgeverij Fibula- Van Dishoeck, Haarlem, f85,- Actiegroep sluit Haarlemmertrek- vaartweg voor autoverkeer. Een prachtig initiatief en myns in ziens zeker een overweging waard. Echter met een ding in uw schrij ven ben ik het niet eens, en wel dat verbodsovertreders de ver keerssituatie op deze weg nog gevaarlijker maken. Over overtreders gesproken, deze actiegroep zou er goed aan doen eerst de hand in eigen boezem te steken en te zorgen dat de ver lichting van hun rijwielen in orde is en ook gebruikt wordt. Deze grote groep maakt niet alleen de Haarlemmertrckvaartweg on veilig, maar ook de daarbij aan sluitende wegen, die wij allen graag gebruiken. Actie voeren, schitterend. U weet van die splinter? Haal dan eerst de balk uit uw eigen oog J. Kershof Lage Rijndijk 91a Leiden "Lezers schrijven" m het Leidsch Dagblad van donderdag 1 februa ri gaarne de volgende reactie. De wedstrijdsecretaris van ARC heeft de onvergeeflijke fout ge maakt door op zaterdag 25 no vember 1978 niet de juiste per soon te hebben benaderd over het al dan niet doorgaan van een bepaalde wedstrijd. Genoemde functionaris dient toch te weten, dat alleen de consul of de secreta ris op de hoogte zijn van het on bespeelbaar zijn van velden of niet Op de bewuste zaterdag kon bij KRV slechts één wedstrijd door gang vinden, tw. KRV 2-ARC 4. Wanneer de wedstrijdsecretaris van ARC juist gehandeld had, waren de strafzaak met boete en het in mindering brengen van twee winstpunten (reglementair juist, maar zeer spijtig) niet voor gekomen. Hopelijk zal dit voor val mede een les zijn voor andere verenigingen bij het informeren naar het al of niet doorgaan van een wedstrijd. „.r,m J J. Mulder, KNVB-consul bij W Katwijk KRV en MVKV, Hendrikslaan 20 Katwijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15