mededelingen gemeentebestuur leiden 12tm16feb.79 Geen samenwerking met 'Vrijzinnige 1 Musical Leger des Heils in Vredeskerk Open huis - Stadsbouwhuis Christenen worden "minder absoluut" VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 -djjmjiiuij'ij.'i LEIDEN - Dit is de interker kelijke jongerengroep "Mamre Singers" uit Gorkum die zon dagavond om half 8 -op uitno diging van het korps Leiden van het Leger des Heils - in de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan te Leiden de musical "De apostel" zal uitvoerenDeze musical gaat over het leven van de apostel Paulus. De "Mamre Singers" zijn ver bonden aan de afdeling Gor kum van het Leger des Heils. Ze staan onder leiding van Ben Ruysink. Het koor verleent re gelmatig medewerking aan kerkdienstensamenkomsten en avonden in verzorgings- en be jaardentehuizen. Ook op cam pings is het een geziene gast. Toen het daarnaast iets heel anders wilde gaan doen. vond men dit in deze musical, een Amerikaanse compositie die in 1973 door de "Continental Sin gers" ten doop werd gehouden. Twee stemmen vertellen het ver haal over Paulus en koor en so listen, gesteund door een in strumentaal ensemble .reageren daarop met liederen en bespie gelende teksten. Leden van de eigen groep droegen zorg voor de Nederlandse vertaling. (Van onze redactie geestelijk leven) De hervormde buurtge- meente Emmeloord (Noordoostpolder) heeft het contact met de plaat selijke gereformeerde kerk voorlopig verbro ken. Reden is dat een van de hervormde predikan ten, ds. Joh. J. Brijker, voor de gereformeerde kerkeraad, in het kader van de samenwerking niet aanvaardbaar was. Commissie vergaderingen Commissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden Maandag 12 februari a.s. om 20.00 uur in de B. en W.-kamer van het stadhuis. Agenda: - Ontwerp-verordening bestuurscommissie voor de scholen De Ducdalf en de Loopplank. - Aanschaf typemachine voor Archiefdienst. - Gebruik gemeentewapen. - Interpretatie Reglement van Orde. - Revisie gemeenteblad. - Europese verkiezingen. - Paracommercialisme in de horeca. Commissie Huisvesting Migranten Leiden Maandag 12 februari a.s. om 9.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: - Stand van zaken woningen Beukenschans. - Werkterrein van de commissie i.v.m. gezinsher eniging. - Verhouding van de commissie tot de eventuele commissie algemeen welzijn migranten. Commissie voor de beroepschriften maandag 12 februari a.s. om 10.00 uur. in kamer 263 beroepschrift van de Stichting huisvesting Wer kende Jongeren tegen het weigeren van een bouw vergunning voor het Plantage-complex. dinsdag 13 februari a.s. om 16.30 uur. in kamer 263 bezwaarschrift van de Werkgroep VOS-cursus- sen tegen het raadsbesluit van 6-3-78 inzake subsi diëring. Commissie voor het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest" c.a. Dinsdag 13 februari a.s. om 17.30 uur in het re creatie-gebouw van het psychiatrisch zieken huis "Endegeest" c.a., Endegeesterstraatweg 5 te Oegstgeest. Agenda: - Inleiding van de geneesheer-directeur over het psychiatrisch ziekenhuis c.a. - Bespreking van de werkwijze van de commissie met inbegrip van de eventuele vorming van een "dagelijks bestuur". - Vaststelling van een vergaderschema. - Rapportage aan de commissie a) vanuit de directie; b) vanuit het eventueel in te stellen "dagelijks be stuur". - Voorstel van het gemeenteraadslid mevr. J. Hes inzake het vaststellen van een klachtenprocedure. - Plan inzake de bouw van een nieuwe polikliniek. - Personeelsaangelegenheden: o.a. intrekking van een speciale toelageregeling. Commissies Volkshuisvesting en Milieu, Ruim telijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer Dinsdag 13 februari a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: 1. Nota inzake bijstelling per ultimo 1978 van het volkshuisvestingsbeleid; bijlagen: a. nota inzake voorziening in de behoefte aan woonruimte voor bejaarden; b. nota inzake voorziening in de behoefte aan woonruimte voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens; c. gatennota volkshuisvesting; 2. advies inzake vaststelling van een vestigingsver ordening in agglomeratieverband. Commissie Economische Zaken en Personeels zaken en de Commissie Onderwijs. Sport en Samenlevingsopbouw Donderdag 15 februari a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: - Programma van eisen voor de Leeuwenhoek. - Planologische verkenning Leiden-oost. - Programma van eisen voor de Stevenshof. Bovenstaande vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behan delen agendapunten, kan daarover in formatie vragen in het informatie-cen trum van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. diversen Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe gemeentelijke kantoorgebouw aan de Lan- gegracht 72 houdt de gemeente op woensdag de 14e februari a.s. van 20.00 - tot 22.00 uur "open huis" voor de bevolking van Leiden en voor verte genwoordigers van Leidse organisaties en instellin gen. Het Stadsbouwhuis - zo heet het nieuwe gebouw voorlopig, biedt onderdak aan de dienst van ge meentewerken en aan die afdelingen van de ge meentesecretarie, die met ruimtelijke ordening en volkshuisvesting te maken hebben. leder die belangstelling heeft voor een rond gang door het gebouw is van harte welkom. Nieuwbouwplan Streek- energiebedrijf Rijnland De Burgemeester maakt bekend, dat met ingang van 12 februari 1979 gedurende twee weken in ka mer 102 van het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72 ter inzage ligt het plan voor de bouw van een nieuw administratiegebouw t.b.v. het Streek- energiebedrijf Rijnland op een terrein aan de Lange- gracht, de Reineveststeeg en de 3e Binnenvest gracht. Deze tervisielegging vindt plaats in verband met de toepassing van de artikelen 42a en 48a van de (Leidse) Bouwverordening. Tijdens deze periode kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders tegen het bouwplan. Aanpassing voorschriften van bestemmingsplannen Toen de Wet op de Ruimtelijke Ordening in wer king trad is bepaald, dat alle oude uitbreidingsplan nen e.d. moesten worden aangepast aan deze nieu we wet. Deze aanpassing bestaat onder meer uit het toevoegen van z.g. gebruiksbepalingen aan de voorschriften. Over enige tijd zal het ontwerp van deze aanpas sing van de 'oude' Leidse bestemmingsplannen voor een ieder ter inzage worden gelegd en daarna aan de raad ter vaststelling worden aangeboden. Dezë gelegenheid is aangegrepen om aan de voor schriften van deze plannen regels toe te voegen om ongewenste detailhandelsvestigingen (bv. grote winkelbedrijven op bedrijfsterreinen) tegen te gaan. Belangstellenden kunnen het ontwerp van deze aanpassing inzien op kamer 224 van het gebouw Langegracht 72. Wijziging van de verordening op het stadsschoon Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat voor een ieder op de secretarie kamer 222, gedu rende drie maanden ter inzage is gelegd, de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 5 februari 1979 vastgestelde Verordening tot wijziging van de Verordening op het Stadsschoon - 1965. De wijziging, welke in hoofdzaak een aanpassing van artikel 1 van de Verordening betreft, is noodza kelijk door een beslissing van de Raad van State, afd. Rechtsspraak, waarbij is uitgesproken dat ge noemd artikel in zijn oude vorm, verbindende kracht mist wegens strijd met artikel 7 van de Grondwet. De verordening treedt in werking op de derde dag na die van haar afkondiging, welke heeft plaats ge had op 6 februari 1979. Inenting tegen kinderverlamming (polio) Degenen die op 21 juni en 28 juni '78 een 2e in enting ontvangen hebben tegen polio, kunnen op woensdag de 14e februari tussen 14.00 en 16.00 uur een 3e prik krijgen. Die 3e prik is wel nodig, omdat anders het effect van inenting tegen polio verloren gaat. Er worden geen 1e en 2e inentin gen meer gegeven. De inentingen vinden weer plaats in het gebouw van de G.G. en G.D., Roo- denburgerstraat. Stadsbouwhuis niet voor het aanvragen van paspoorten en dergelijke Veel bewoners uit onze stad verkeren in de veron derstelling, dat het onlangs gereedgekomen "Stadsbouwhuis" ook de mogelijkheid biedt om Paspoorten. Rijbewijzen, Uittreksels en der gelijke aan kan vragen. Dat is niet het geval. Het stadhuis is en blijft het gebouw, waar men voor paspoorten enz. moet zijn. Zoals al eerder in deze krant heeft gestaan, is het "Stadsbouwhuis" eigenlijk een verlengstuk van het stadhuis, waar men wel terecht kan voor onder werpen op het gebied van wonen, zoals huisves tingszaken, huur- en subsidieregelingen. Bouw en Woningtoezicht en dergelijke. Mocht u vóór u op pad gaat naar de gemeente ze ker willen weten waar u moet zijn, belt u dan even de informatiebalie van het buro voorlichting tele foon 145344, toestel 120. Grofvuilop haaldienst Volgende week zijn aan de beurt: wijk 9 en 11 maandag 12 februari wijk 10 en 12 woensdag 14 februari wijk 13 en 15 donderdag 15 februari wijk 14 en 16 vrijdag 16 februari Ds. Brijker (61) werd in 1976 ge woon hervormd predikant in Emmeloord. Hij had daar al eer der gewerkt, maar toen speciaal voor de vrijzinnige hervormden. Nu verdeelt hij zijn tijd tussen deze groep en een wijk binnen de hervormde gemeente. Ds. Brijker staat dus bekend als vrijzinnig en het feit reeds dat hij zich "vrijzinnig-christelijk" ("Ik ben geen mohammedaan") blijft noemen was voor de gerefor meerde kerkeraad voldoende om hem van de samenwerking uit te sluiten. De constatering aan gere formeerde kant dat ook ds. Brij ker "de opgestane Heer" predikt, vermocht de bezwaren tegen hem niet weg te nemen. Ijn een kort schrijven hebben de hei-vormden de gereformeerde kerkeraad daarop laten weten dat zij deze uitschakeling van een van hun voorgangers niet konden toestaan en dat voortzetting van de samenwerking op deze n geen zin meer had. De gereformeerde kerkeraad toon de zich op zijn beurt verbaasd dat de hervormden de bezwaren te gen ds. Brijker - die niet van per soonlijke maar van theologische aard zijn - zo zakelijk hadden beantwoord. Men had een meer diepgaand antwoord verwacht. Er zijn ook gereformeerden - en hun aantal is niet gering-die zich met zorg afvragen hoe hun eigen kerkeraad het zover kon laten komen. De secretaris van de her vormde kerkeraad zou deze week een brief van een aantal gerefor meerden hebben ontvangen waarin zij hun solidariteit betui gen. Ds. Brijker zal zich dan ook niet verwonderen over een gerefor meerd initiatief - mede op aan drang van eigen kerkleden - om het verbroken contact weer op te De hervormde buurtkerkeraad blijft onverkort achter zijn predi kant staan. Hij zal geen overeen komst aangaan die ook maar eni ge discriminatie jegens hem zou kunnen inhouden. De opschudding over deze scheur in een behoedzaam begonnen relatie is intussen wat geluwd. Ds. Brijker zelf leidt uit een en an der af dat de hervormde solidari teit. als hel erop aan komt, groter is dan vrijzinnige hervormden soms denken. "Als van ons gezegd wordt dat wij een verdwijnende minderheid zijn in het geheel van de landelij ke kerk, dan is dat mogelijk wel waar, maar waar wij ons laten gelden als werkelijk en positief aanwezig, wordt wel degelijk re kening met ons gehouden". Massamedia doorbraken de omheining Zonder nou stiekem bij elkaar naar binnen te gluren of bij el kaar de lectuurbak om te keren zou het toch niet verkeerd zijn als christenen, wat het gebruik van de massamedia (vooral te levisie) betreft, meer acht op el kaar gaven. En ambtsdragers zouden op hun huisbezoeken de gevaren die hier liggen wellicht wat meer ter sprake moeten brengen. Deze gedachte korrt van de heer D. Koole. Voor het christehjk-gere- formeerde kerkblad voor Alphen - Boskoop - Delft - Den Haag - Lei den en tussenliggende plaatsen schreef hij een hoofdartikel over de plaats van deze media "in het christelijke gezin". Klemmend De grote vraag is voor de heer Koole. of de mens van nu zoveel kritische zin heeft dat hij tege.i- over alles wat aan nieuwe inzich ten en opvattingen op hem af komt een verantwoorde houding kan aannemen. Die vraag is voor christenen erg klemmend. Koole heeft de indruk dat er heel wat christenen, vooral jongeren, zijn die over veel dat via de massame dia naar hen toekomt met onver werkte twijfels rondlopen. De afstand tussen de vertrouwde opvattingen over geloof en leven en de nieuwe inzichten - zij over rompelen ons in snelheid en hoe veelheid - knaagt bij velen aan het geloof en werkt belemme rend voor de ontwikkeling van een blij geestelij kleven. "Van een omheinde leefwereld zijn we met onze kinderen terecht gekomen in een open wereld. Andere godsdiensten presenteren zich. De christenen wordt er veelal toe gedwongen over eigen levensbe schouwing en geloof minder ab soluut te denken en ruimte te ge ven aan de gedachte dat ook an dere visies waardevol kunnen zijn en andere godsdiensten evenzovele wegen zijn waarlangs men uiteindelijk toch bij God kom' Verlegenheid Dat veroorzaakt niet zelden een si tuatie van verlegenheid Oude antwoorden op vragen van van daag blijken onvoldoende. "Als we vandaag klagen over te ruggang en afval en als het moeite kost jongeren er bij te houden, dan mogen we als kerk en als ambtsdragers wel eens bedenken dat achter schijnbare onverschil ligheid een twijfel schuil gaat die bij niet weinigen is gewekt en wordt gevoed door wat via de massamedia aan nieuwe inzich ten onze huizen binnenkomt". Koole, die ook de rol van het on derwijs niet wil onderschatten, pleit dan voor een benadering - bijvoorbeeld via de catechese - die deze twijfels onderkent en daarop reageert. En voor een huisbezoek dat de ouders aan moedigt om het aanbod van de media - godsdienstig, politiek, sociaal en cultureel - in het gezin tot onderwerp van gesprek te maken. "Onverwerkt kan dit aanbod het leven negatief beïn vloeden en in het ergste geval een proces van losweking van het geloof inzetten". De chnstelijk-gereformeerde kerkbladredacteur betreurt het dat het kijkgedrag in christelijke gezinnen bij ontspanningspro gramma's in het algemeen gelijk is aan dat van anderen. Volgens hem - en hij wil geen godsdien stige zuurpruim zijn - komen de ze programma's bij de meeste omroepen niet boven het niveau van de goedkope pretfabriek uit. "Ze mogen niet alle over één kam geschoren worden, maar er is veel dat de echt christelijke kri tiek niet kan doorstaan. Voor een christelijke omroep is het ont zaglijk moeilijk een verantwoord evenwicht te vinden tussen de ei gen identiteit en de behoeften van het brede publiek". Het zou de heer Koole niet moeilijk vallen programma's aan te wijzen "die voor een christen contra bande behoren te zijn". Hij doet dat echter niet omdat het van daag dit is en morgen dat. "Gods volk staat midden in het le ven van nu. en het mag en hoeft niet cultuur-vijandig te zijn, maar het evangelie zegt wel dat wij in onze levensinstelling niet onher kenbaar zullen zijn door gehuld, te gaan in de jas van de brede, grijze massa" Beroepingswerk Hervormde kerk: aangenomen naar Amsterdam-Sloten J van Slageren Bijlmermeer; bedankt voor Hendrik Ido Ambacht M. Ruster Kampen. Gereformeerde kerken: beroepen te Meppel A Klompmaker Bunde fWest- Duitsland). Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: bedankt voor Dalfsen C' J Smelik Enschede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogeveen J Baaij- ens Rotterdam, voor Bodegraven R. Boogaard Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13