FC Dordrecht voelt bittere einde naderen Vaarten: "Zesdaagsewinst komt te snel Arbiters jagen het publiek de zaal uit Boze gezichten bij Leiden ondanks 77-88 zege op Donar EBBC plaatst zich voor halve finales Vijf Bataven - atleten in indoorlandenploeg Nooren klasseert zich in 'Top Tien' THIJSSEN VOLGT MÜHREN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1979 GRONINGEN - "Ik zal het je sterk vertellen", grimaste Hennie Blom. "Als je als bui tenstaander na afloop bij ons de kleedkamer was binnenge stapt had je vast en zeker niet geloofd dat hier de winnende ploeg verblijf hield. Zó be drukt zaten de jongens erbij. Maar het was dan ook onge looflijk wat er hier gebeurd is. Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt. Nou, ze moeten hier maar goed mee door gaan. Binnen een maand zit er geen kip meer op die tribunes. Ver schrikkelijk zeg, wat een el lende". De vierpunten-overwinning van 77-88 in en op Groningen ten spijt dus geen enthousias te verhalen van de Leidse coach, die in zulk soort voor komende gevallen toch niets liever doet dan eens lekker van wal te steken. Maar hij had er dan ook alle reden voor om bedroefd het hoofd te schudden. Want inderdaad, wat er gisteren in de nog im mer fraoie Evenementenhal van Groningen allemaal ge schiedde sloeg waarlijk alles. En dan laten we die regen van bierblikken, het opportunisti sche gedrag van de toeschou wers en de provinciale wijze van optreden van de Gronin ger spelers aan het eind van de wedstrijd (toen alles al verloren was) nog maar even buiten beschouwing. Nee, wat echt irriteerde, wat echt vre selijk hinderlijk overkwam, was het gedrag van het arbi trale duo. Wat een topper tus sen de nummers twee en drie van de eredivisie had moeten worden werd een lacher van de eerste orde. De heren in het grijze pak mogen dat gevoeg lijk op hun conto schrijven. Huilen met de pet op, Linden- berg en co. Er was één verzachtende om standigheid. Vorige week werden de eredivisie-scheids rechters bijeen geroepen om kennis te nemen van de stren gere normen die van nu af ge hanteerd moeten worden. Eén van die dingen: het conse quenter optreden inzake het lichamelijk contact. De spe lers wisten ervan, ook zij wa ren geïnstrueerd. Ex-toparbi- ter Piet Leeghwater was zelfs naar Leiden gekomen om de mensen van Blom 'meer fat soen' bij te brengen. Voorbereid op het ergste ver schenen de teams dus aan de start, toch altijd nog met de bedoeling er een aardige wed strijd van te maken. David Browne mocht zich voor de eerste maal presenteren aan het Groningse publiek, Was hington was weer terug bij Leiden en verder hadden de heren nog een sportief appel tje met elkaar te schillen. Maar toen volgde er een ver schrikkelijke koude douche. Niet alleen voor de spelers, maar vooral ook voor het (3000-koppige) publiek. Goede bedoelingen Alle goede bedoelingen ten spijt namelijk kon en mocht dit duel der rivalen nooit iets worden. Een paar grijze mui zen beslisten gewoon anders. Ongetwijfeld in hun goed be doelde pogingen de nieuw verworven kennis in praktijk te brengen sloegen zij volledig de plank mis, haalden zij van alles door elkaar, trachtten zij uiteindelijk het ene gat met het andere dicht te stoppen en verpestten tenslotte een hele avond. Die toch zo veelbelo vend begonnen was. Met een originele warming-up van Donar bijvoorbeeld, die een belofte inhield voor de wijze waarop de noordelijke ploeg revanche wilde nemen voor twee eerder geleden ne derlagen. Of met de one-man- show van John Washington in de aanvangsfase van dit duel waarmee de laatste Leidse aanwinst wilde aantonen weer helemaal hersteld te zijn van de bij EBBC opgelopen oogblessure. Washington wil de zich bewijzen en slaagde gisteren cum laude, want hij bleek de sleutel van dit duel in handen te hebben. Donar kreeg, van het begin af aan, geen kans iets van die flitsen de opwarmronde in praktijk te brengen, doodeenvoudig omdat Washington alles wegmepte wat er in zijn buurt kwam. Impulsen En daarmee en passant zijn medespelers de juiste impul sen gevend om er net zo fel te genaan te gaan. Gevolg een uitstekend georganiseerde verdediging, die Donar voor de rust slechts 31 punten gun de. Dat Leiden zelf niet verder kwam dan 39 had twee oorza ken. Ook Donar verdedigde goed, al mocht de Groningse ploeg zich gelukkig prijzen dat Arthur Collins tegen een ontstellend gebrek aan zelf vertrouwen moest opboksen. Het pleit voor de Leidse scherp schutter, dat hij zijn hoofd niet liet hangen, zeker niet omdat juist hij overgevoelig is voor arbitrale dwalingen. En wat dat betreft kon AC zijn lol op, want vechten tegen jezeij is nog tot daaraan toe. vech ten tegen de bierkaai is geen aoen. Collins ging echter on danks alles moedig door en kreeg loon naar werken, want gesteund door Plaat, Woud stra, Washington en Van Roo- den kwam hij er bovenop en legde de basis voor de uitein delijke zege door met dit vier tal van 41-53, via (tempover snelling) 45-66 naar 50-70 uit te lopen. Er was toen even sprake geweest van een periode 'normaal' basketbal, maar plotseling realiseerden de arbiters zich de nieuwe code en opnieuw werd het één lange fluitsere- nade waarvan achtereenvol gens Bruinsma, Fopma, Limmen, Woudstra en Zwiers het slachtoffer werden. De bierblikken en de wanhoop spoging van Donar deed de rest,. Ontmoedigd verliet Lei den de zaal. Met een 77-88 overwinning op zak. AD VAN KAAM EBBC uit Den Bosch heeft zich als eerste Nederlandse basketbalploeg geplaatst voor de halve finales van de Europa Cup. Het Franse Asvel Villeurbanne werd in de tweede en beslissende wedstrijd met 68-73 verslagen. Jan Dekker, die coach Ton Boot verving was de grote anima tor van de Bossche ploeg. De taktiek die de thuisgebleven trainer/coach Ton Boot met aanvoerder Jan Dekker had uitgestippeld wierp in de wedstrijd tegen Villeurbanne vruchten af. "Laten komen en dan met snelle break-outs toeslaan". Zo luidde de opdracht van Boot. Villeurbanne liep in de val. Vooral in het eerste gedeelte van de wedstrijd kon EBBC op deze manier punten vergaren. Slechts in het laatste gedeelte van de wedstrijd kreeg EBBC het even moeilijk, maar toen was de voorsprong al zo groot dat de Bossche ploeg zeer eenvoudig de zege en de plaats in de halve finales van de Europa Cup kon veilig stellen. LEIDEN -In de Nederlandse atletiekploeg die het komende weekeinde in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis uitkomt tegen een Belgische verte genwoordiging zijn vijf leden van het Leidse De Bataven opgenomen. Voor deze indoor-interland zijn van de Leidse vereniging bij de heren Koen Gijsbers. Wybo Lelieveld en Bram Wassenaar uitgenodigd terwijl bij de meisjes Asti Oskam en Sandra Dorlas een invitatie hebben ont vangen. Gijsbers komt uit op de 800 nieter. Lelieveld op de 1500 meteren Wassenaar op de 3000 meter. Asti Oskam en Sandra Dorlas zijn beiden opgesteld voor het nummer 400 meter. Ook van het Alphense AAV'36 zullen twee meisjes in Rotterdam voor Ne derland uitkomen. Marjan Goedhart doet mee aan het verspringen ter wijl Maaike Persoons aan de start verschijnt voor de 1500 meter. De Oostduitse Marlise Oelsner heeft gisteren tijdens indooratletiek- wedstrijden in Oost-Berlijn haar wereldrecord op de 100 meter indoor scherper gesteld. Zij kwam uit op een tijd van 11.29 seconden. HAMBURG (ANP) - Volgens het gezaghebbende Westduitse vak blad st. Georg is de Ier Eddie Macken in 1978 de beste spring ruiter ter wereld geweest. Mac ken won onder meer de derbys in Hickstead en Hamburg en ein digde als tweede in de strijd om de wereldtitel. De prestaties van Macken werden nog iets hoger aangeslagen dan die van wereld kampioen Gerd Wiltfang (Wdl). Henk Nooren kreeg de achtste plaats toebedeeld en Europees kampioen John Heins deelt de tiende positie. In het landenklassement is Neder land tweede geplaatst, achter Groot-Brittannië, maar vóór de Verenigde Staten en West- Duitsland. De ranglijsten zien er volgens St. Georg als volgt uit Ruiters: 1. Eddie Macken (Ier), 2. Gerd Wilt fang (Wdl), 3. Michael Matz (Vst), 4. David Broome (Eng), 5. Harvey Smith (Eng), 6. Hugo Simon (Oos), 7. Nelson Pessoa (Bra), 8. Henk Nooren (Ned), 9. Paul Schockemoehle (Wdl), 10. Caro line Bradley (Eng), Walter Gaba- thuler (Zwi), Hervé Godignon (Fra), Johan Heins (Ned), Ian Millar (Can), Dennis Murphy (Vst), Derek Ricketts (Gbr.), Jo han Simpson (Can), Melanie Smith (Vst), Bernie Traurig (Vst) en Eric Wauters (Bel). Amazones: 1. Caroline Bradley (Eng), 2. Melanie Smith (Vst), 3. Terry Leibel (Can). Landen: 1. Groot-Brittannië, 2. Ne derland, 3. Verenigde Staten, 4. West-Duitsland, 5. Canada, 6. Frankrijk, 7. Ierland, 8. België, 9. Zwitserland, 10. Oostenrijk. DORDRECHT (GPD) - Het jaar 1979 is door de KNVB verheven tot het jaar van de festiviteiten. Tenslotte is het honderd jaar geleden, dat wijlen Pim Muiier het voetbal spel in Nederland introduceerde, 90 jaar geleden dat men in dit land tot een nationale bond kwam en een kwart eeuw geleden dat er in navolging van een aantal buurlan den werd overgegaan tot beroepsvoetbal. Het aantal clubs dat voor het grote avontuur koos beliep in de zeventig. Door een aantal faillissementen en saneringen is dat aan tal teruggebracht tot 37. Deze week valt de beslissing of er op korte termijn nog maar 36 betaald-voetbalorganisaties aan de competities van de KNVB deelnemen. Over de vraag of de stad Dordrecht met zijn omgeving voldoende be staansrecht biedt aan een betaal de club is de afgelopen maanden heel wat afgediscussieerd. Aan vankelijk tot ongenoegen van het bestuur van de stichting FC Dor drecht, maar ook in die kringen wordt inmiddels ronduit toege geven datje waarachtig geen on heilsprofeet hoeft te zijn om te twijfelen aan dat bestaans recht. Zonder tussenkomst van de KNVB zouden spelers en trainers van de eerste-divisieclub dit seizoen nog geen stuiver aan salaris hebben gebeurd. Nadat Ton Zwikstra, als ex-penningmeester van het be stuur Betaald Voetbal, de kraan van het noodfonds van de KNVB openzette, kon FC Dordrecht ge durende de maanden september, oktober en november van het vo rig jaar voldoen aan die maande lijkse verplichtingen van 30.000 gulden. Onderzoek Maar aangezien men in Zeist de mening is toegedaan, dat het niet verantwoord is om FC Dordiecht als enige betaalde club de gelden in het bovengenoemde nood fonds te laten opsouperen, werd overgegaan tot het laten instellen van een onderzoek, waarmee ex- Ajax-penningmeester Henk Tim man werd belast. Deze week brengt Timman in Zeist zijn rap port uit, waarbij het uitgangs punt niet is of FC Dordrecht in staat is om op korte termijn vol doende geld bijeen te brengen om de schulden af te lossen, maar of FC Dordrecht gedurende een aantal jaren op een verantwoorde wijze kan functioneren. Laat ëén ding duidelijk zijn: FC Dordrecht is niet de enige club in het betaalde voetbal, waar het hobbyisme de boventoon voert. De begroting - gebaseerd op een Dick Passch recette van 1500 betalende be zoekers en de uitkering uit de to to- en lottopot van de KNVB - berust al een aantal jaren op drijf zand. maar een aantal gebeurte nissen bracht de zaken in de Merwedestad in een stroomver snelling. Gedurende een aantal jaren kon het ene gat nog worden gestopt met het andere, kon onder meer de bedrijfsvereniging, FC Den Haag. dat nog geld te goed had in verband met het uitlenen van Pe ter Landers, en twee Dordtse amateurclubs financieel tevre den worden gesteld. Maar de grote klap voor FC Dor drecht, dat nu een totale schuld van ëén miljoen gulden heeft, kwam toen de inmiddels naar het C-team verbannen oud-inter national Jan Klijnjan beslag liet leggen op de uitkeringen uit de toto- en lottopot van zijn werkge ver. aangezien hij 125.000 gulden claimt, die in eerste aanleg zou den worden betaald door een aantal sponsors. Mede doordat FC Dordrecht door de winterse omstandigheden geen competi tievoetbal meer kon bedrijven, ontving het personeel sinds eind november geen salaris meer. Bestaansrecht Heeft FC Dordrecht nog bestaans recht? De sinds kort opgerichte Beheerraad - Nico de Vries van Frisol, ex-bestuurslid Gerard Bouwer alsmede Martin Snoeck en Jo Witteveen namens het sec- tiebestuur betaald voetbal - heeft zich daar het hoofd over gebogen. Er is inmiddels gepoogd om een beleidsplan op te stellen, dat vijf jaar in beslag neemt. Jeugdvoet bal, scouting en opvang in het C- team zouden daarbij voorop moe ten staan. Een moeilijkheid om ëén en ander in de praktijk te brengen kan daarbij de impopu lariteit zijn, die FC Dordrecht ge niet bij de amateurclubs. Waar aan de ronselpraktijken, die met name de door de KNVB voor tien jaar geschorste Jan Huyser in het verleden bedreef, niet vreemd zijn. Hoe dan ook, de stad Dordrecht, die 25 jaar geleden met Emma, EBÖH en DFC in het betaalde voetbal startte, zou straks wan neer de KNVB herdenkt dat het een kwart eeuw geleden is dat het betaald voetbal in Nederland zijn intrede deed wel eens helemaal geen representant meer kunnen hebben in de profsector. Gebrek aan ambitie kan men de voorzit ter Dick Passchier c.s. moeilijk verwijten. Dit in tegenstelling tot de visie en realiteitszin. Het Engelse voetbalteam heeft gisteravond Noord-Ierlandvoor 92.000 kijkers in het Londense Wembley-sta- dionmet 4-0 verslagen. De wedstrijd werd gespeeld voor groep 1 van het Europese bekertoernooi voor landen teams. De Noordierse doelman Pat Jennings (tweede van links) is hier voor de derde maal kansloos op een kopbal van Dave Watson (tweede van rechts, springend). ENSCHEDE (ANP) - Frans Thijs- sen gaat FC Twente verlaten. Nog deze week zal hij en contract te kenen dat hem voor 2 1/4 jaar aan Ipswich Town zal binden. Thijs- sen die dit weekeinde in Enge land was en met zijn oud-clubge noot Arnold Mühren en manager Robson naar een geschikte wo ning heeft uitgekeken kwam gis teren tot dit besluit. Na overleg met zijn vrouw koos Thijssen voor Ipswich. Het ziet er naar uit dat hij op 17 februari in de wed strijd tegen Bristol Rovers zal debuteren. Italië wil in 1990 de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in huis halen. Dat maakte UEFA-voor- zitter dr. Artemio Francchi giste ren tijdens een persconferentie in Rome bekend. Daarbij was ook Joao Havelange, voorzitter van de internationale voetbal federa tie (FIFA) aanwezig. ROOSENDAAL - De arm van Michel Vaarten zit stevig in gepakt. Al op de eerste avond van de Antwerpse Zesdaagse smakte de Belgische neo- prof tegen de grond. „Na een domme stuurfout van Alex van Linden. Ik kon hem niet meer ontwijken. Van Linden is de eerste avond wel drie keer gevallen. Ik heb aan die val tweedegraads brand wonden overgehouden. Tij dens de aflossingen moet ik af en toe flink doorbijten, want Pijnen en Fritz pakken soms net aan de open wond. Ik zie af. Maar, dat hoort bij ons vak". Vaarten, sinds 1 januari in dienst van Mini-Flat, heeft alles mee om de hoogge spannen verwachtingen waar te maken. Als amateur genoot hij al een grote popu lariteit bij de Belgen, zeker nadat hij in 1976 op de kilo- meter-tijdrit een zilveren medaille voor zijn land won bij de Olympische Spelen van Montreal. Eerste zege Dezelfde Michel Vaarten, 22 jaar en afkomstig uit Turn hout, staat nu aan de voor avond van zijn eerste over winning in een prof-zesdaag se. In Antwerpen, waar hij na Bremen en Kopenhagen zijn derde zesdaagse rijdt, is hij gekoppeld aan René Pij nen en Albert Fritz. En met een overwinning in Antwer pen, waar tot nu toe 60.000 toeschouwers op de eerste vijf avonden de kassa's pas seerden, heeft België's belof te voor de toekomst erg veel moeite. „Hoe moet ik dat nu straks gaan verkopen? Ik rijd hier in Antwerpen mijn derde prof-zesdaagse. Een maand geleden had nog nie mand van me gehoord in Eu ropa. Ik zie in Sercu nog steeds mijn grote leermees ter. De hele week deel ik een cabine met hem. Nu sta ik op het punt om hem voor de eer ste keer te kloppen. Is het daarvoor eigenlijk nog niet te vroeg?", vraagt hij ver twijfeld. De eerste seizoenen zal Vaar ten zich helemaal gaan toe leggen op het baanwerk. „Misschien ga ik over één of twee jaar nog wel wat klas siekers rijden, maar daarin zie ik voorlopig niet zoveel heil. Als junior werd ik eens een keer tiende in een klas sieker. Geen slecht resultaat, maar ik wil graag winnen. Dat kan ik alleen maar op de baan." Kans Die kans krijgt hij ruim schoots in gezelschap van de onstuitbare René Pijnen. Al voor het begin van de zes daagse had Pijnen hoge ver wachtingen van zijn tien jaar jongere koppelgenoot. Pijnen: „Alleen in de aflos sing moet ik nog wat voor zichtig zijn. Als ik moeilijk op gang kom, lost Vaarten soms onvoorzichtig af. Fritz weet zich in zo'n geval altijd wel te corrigeren, maar daar is Vaarten nog niet aan toe". Inmiddels heeft het trio Sercu- Van Linden-De Vlaeminck zich al lang neergelegd bij de op komst zijnde nederlaag, getuige de woorden van Rik van Linden: „Zet mij bij de ploeg-Pijnen en ik win ook. Als Sercu hier had moeten winnen, had hij andere kop pelgenoten moeten hebben. Ik rijd hier mijn eerste zes daagse dit seizoen. En De Vlaeminck spartelde een week geleden nog in de mod der rond bij de WK veldrij den in Italië".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13