LEIDSCH DAGBLAD Bedrij fsleven toe geeft aan Arabieren Bedrijven vragen om personeel via NCRV vandaag Koffie en thee goedkoper Kotere rol BVD bij sollicitaties II2H MOT Doodvonnis Boetho blijft van kracht PORTUGEZEN OP BEZOEK VYD-kamervragen over benoeming Leidse raadsleden WAAGHALS GERED Bezoek Luchtmacht Iran paraat agen lengen DINSDAG 6 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35775 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) moet in de naaste toekomst de beslissende stem hebben in de sollicitatie procedure voor rijkspersoneel. Dat staat in een geheime ministe riële (ontwerp)beschikking waarover het blad Elseviers Ma gazine deze week publiceert. De beschikking heeft betrekking op ongeveer 65.000 vertrouwe functies bij de overheid wa een veiligheidsonderzoek nodig is. Voorts ligt het in de bedoeling om een centraal antecedenten onderzoek in te stellen waar ie dere sollicitant bij de rijksover heid, ongeacht de functie, zich aan moet onderwerpen. Op het ogenblik voert elk departement onder eigen verantwoordelijk heid antecedenten-onderzoeken uit. De rol van de BVD bij sollicitaties zal. als de ministeriele beschik king van kracht wordt, aanmer kelijk veranderen. In de huidige procedure fungeert de BVD als "doorgeefluik". Er worden door de inlichtingendienst feiten over de sollicitant verzameld en de ge gevens worden, zonder op- of aanmerkingen. doorgestuurd naar het betrokken departement. Het departement beoordeelt op grond van de beschikbare infor matie zelf of een sollicitant aan vaardbaar is of niet. Bezwaren te gen een sollicitant worden op het departement geformuleerd. Die laatste taak zal volgens de r regeling gaan toevallen BVD. 20 PAGINA'S (Van onze correspondent) JAKARTA - Het Pakistaanse hooggerechtshof heeft vandaag het doodvonnis bekrachtigd van de voormalige Pakistaanse pre mier Zulfikar Ali Boetho. die in maart vorig jaar door een recht bank in Lahore tot de strop werd veroordeeld wegens moord op een politicus in 1974. Boetho, die toen in beroep was gegaan tegen het vonnis van de rechtbank, heeft nu dertig dagen de tijd om het hof te verzoeken het vonnis te herzien. Wordt dit geweigerd, dan blijft Boetho niets anders over dan om clementie te vragen aan generaal Zia Ul-Hacq, de man die hem in 1977 na een militaire staatsgreep aan de kant zette. Boetho is echter niet van plan dat te doen. Hij heeft zijn familie ook nadrukkelijk verzocht geen gra tie voor hem te vragen. „Ik hang liever dan dat ik voor mijn leven moet smeken", zei Boetho, die niet in de rechtszaal was toen het hof zijn uitspraak bekend maak te. De uitspraak van het hof werd voorafgegaan door massale arres taties van bijna alle prominente volgelingen van Boetho, onder wie de vrouw van de voormalige premier, die gedurende zijn ge vangenschap zijn taak als voor zitter van de Pakistaanse Volks partij (PPP) had overgenomen. Er zijn in de afgelopen dagen 400 tot 500 aanhangers van Boetho opgepakt en enkele uren voor de uitspraak van het hooggerechts hof hadden militairen stellingen betrokken bij openbare gebou wen, kantoren en langs de spoorwegen, terwijl de scholen en universiteiten werden geslo ten. De militaire regering van generaal Zia vreesde massale demonstra ties van de aanhangers van Boe tho, die met betogingen hadden gedreigd wanneer hun leider toch tot dé strop zou worden ver oordeeld. De 51-jarige Boetho geniet grote aanhang- onder het volk, dat echter de laatste maan den via een massale anti-Boetho- campagne werd bewerkt. Amnesty International heeft van daag een oproep tot de Pakis taanse premier gericht om gratie te verlenen aan Boetho. Onderzoek kamercommissie naar boycot tegen Israël DEN HAAG (GPD) - Het Nederlandse bedrijfsleven on derwerpt zich geregeld aan Arabische boycotbepalin gen die gericht zijn tegen Israël. DEN HAAG -Een delegatie van het Portugese parlement brengt op het ogenblik een bezoek aan Ne derland. Vanmorgen kwamen de Portugese parlementariërs een kijkje ne men aan het Binnenhof in Den Haag. In de hal van het Tweede-Kamer gebouw legden de Portugese ambassadeur, Da Silva Marques (rechtsen de vice-voorzitter van het Portugese parlement, dr. Duarte Arnaut, een krans bij het de Tweede Wereldoorlog. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LEIDEN/DEN - DEN HAAG - Het WD-Eerste-Kamerlid G. Zou tendijk uit Oegstgeest heeft vra gen gesteld aan de minister van binnenlandse zaken naar aanlei ding van de benoeming van een raadslid en de voorgenomen be noeming van twee andere raads leden als ambtenaar van de ge meente Leiden. Zoals bekend is het PvdA-raadslid Duivesteijn vorige maand aange steld als directeur van de ge meentelijke sportstichting. Bin nenkort wordt de benoeming verwacht van het PvdA-raadslid en oud-fractievoorzitter Meijer als voorlichtingsambtenaar van de gemeente. Lichte vorst Veel bewolking en overdag ten zuiden van de grote rivieren kans op regen. Matige zuidoosten wind. Minimum temperaturen van min 1 graad in Zee land tot ongeveer min 6 graden in Gro ningen en Drente. Middagtempcratu- ren even boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 FEBRUARI Zon op: 8.11 uur; onder 17.38 uur. Maan op: 13.45 uur; onder: 4.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.17 uur, laagwater te 7.42 en 20.23 uur. Beide raadsleden zullen voor deze gemeentelijke functies hun raadslidmaatschap moeten op geven. De kans bestaat nog dat een derde raadslid de fractie van de PvdA zal verlaten naar aanleiding van een benoeming bij de gemeente. Fractielid Mentzij heeft gesollici teerd naar de functie van coördi nator bij het regionaal woonwa- gencentrum. Volgens betrouw- are bron is de kans groot dat hij door het college benoemd zal worden. Het VVD-kamerlid wil van de mi nister weten of bij deze aanstel lingen de normale benoemings procedure is gevolgd en of de ge noemde personen voldoen aan de voor de functies gestelde eisen. Het Eerste-Kamerlid vraagt ver der of de minister het niet in hoge mate ongewenst vindt dat leden van de gemeenteraad solliciteren en benoemd worden in een func tie waarvan de beslissing tot be noeming bij burgemeester en wethouders berust. Tenslotte wil het kamerlid Zouten dijk weten welke stappen de mi nister denkt te ondernemen om te voorkomen dat dit soort be noemingen in de toekomst meer zal plaats hebben. Wij hebben erg veel vraag naar Opel Kadett's van de bouwjaren 1970 tot en met 1975. Bent u in het bezit van zo'n Opel Kadett en heeft u in- ruilplannen? Kom dan naar Het Motor huis en informeer vrijblij vend naar de inruilwaarde die Het Motorhuis u tijde lijk aanbiedt. CHet Motorhuis Vondellaan 80 Leiden telefoon 071-769313 Ambachtweg 1 Katwijk telefoon 01718-29203. Kon. Julianalaan 46 Voorschoten telefoon 01717-2599. Dat is één van de conclusies van de bijzondere kamercommissie die zich bezighoudt met een onder zoek naar de gevolgen van de Arabische boycot voor Neder landse bedrijven en personen. De directe aanleiding tot het onder zoek van de Kamer is een vorig jaar gepubliceerd zwartboek van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, waarin de Nederlandse overheid een lank moedige houding en het be drijfsleven medewerking aan de boycot werd verweten. De resultaten uit het nu nog ver trouwelijke rapport van de ka mercommissie zullen later in de ze maand worden gepubliceerd. Ze zullen als basis dienen voor een kamerdebat over dit onder werp. De Tweede Kamer moet uitmaken of aan het rapport conclusies moeten worden ver bonden voor het beleid van de Nederlandse overheid in deze kwestie. Uit het onderzoek blijkt namelijk dat de Nederlandse officiële in stanties soms een hypocriete rol spelen. De regering stelt zich op het standpunt dat zij de boycot niet erkent. Zij onderhoudt dan ook geen contacten met het Ara bische Boycot Bureau. De com missie heeft echter vastgesteld dat het ministerie van economi sche zaken in het "Vademecum voor de lm- en Export" inlichtin gen verschaft over belangrijke aspecten van de boycot. De Nederlandse handel op de Ara bische landen is de laatste jaren sterk gestegen. De Nederlandse Credietverzekeringsmaatschap- pij, bij welke onderneming ex porteurs zich kunnen verzekeren tegen de risico's van export naar de Arabische staten, verzekerde in 1972 voor een bedrag van 359 miljoen. In de eerste helft van het vorig jaar was dat bedrag al op gelopen tot 8,9 miljard. Er blijkt tot op heden nog nooit een exporteur te zijn geweest die de NCM heeft verzocht uit te betalen omdat hij op grond van de boy cotbepalingen niet door de Ara bische landen was betaald. De commissie acht het niet uitgeslo ten dat dit komt doordat de ex porteurs de boycotbepalingen daadwerkelijk zijn gaan opvol gen. Minister Scholten van t fensie heeft gisteren een bot sing met de Kamer verme den over zijn kernwapenbe- leid. Een meerderheid van de Kamer wil, in tegenstelling tot de bewindsman, niets weten van een uitbreiding van atoomtaken van het Ne derlandse leger. De minister heeft de zaak nu voorlopig op de lange baan geschoven door een studie omtrent deze materie aan te kondigen PAGINA 7 Eerste aflevering Fabeltjes krant voor grote mensen vanavond op de buis PAGINA 5 Renners dreigen met staking in Antwerpse zesdaagse PAGINA 9 Met snoerloos gereedschap aan de slag PAGINA 14 Orders uit Iran vallen weg PAGINA 17 EG overlegt over toetreding van Spanje PAGINA 13 (Van r verslaggevers) LEIDEN - De zestienjarige J.D. uit Oegstgeest is gistermiddag op de Rijn, ter hoogte van de Morsweg, in Leiden, door het ijs gezakt. De jongen waagde zich ongeveer dertig meter van de walkant toen het gebeurde. De rijwielhandelaar J. van Polanen, die aan de Morsweg in zijn tuintje bezig was, hoorde het hulpgeroep van de jongen. Met erg veel moeite slaagde hij er in hem op het droge te halen. Met behulp van een plank wist de heer Van Polanen de jongen te berei ken. Vier meter uit de kant zakte hij weliswaar zelf ook door het ijs, maar het ijs met de plank brekend zwom hij naar de jongen toe en samen met hem weer terug naar de kant. De inmiddels gearriveerde wagen van de EHD heeft de jongen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hij vannacht nog voor observatie moest blijven. Van Polanen is naar huis gegaan om op verhaal te komen. In april komt de vice-president van de Verenigde Staten, Walter Mondale. bij ons op bezoek. Dat wordt zeker geen visite in het ka der van onvermijdelijke diplo matieke plichtplegingen. Mon dale vervult in Washington niet de rol van staatsrechtelijk orna ment. In tegenstelling tot veel van zijn voorgangers wordt deze vice-pre sident heel wezenlijk bij politiek en beleid betrokken. President Carter vraagt Mondale voor spe cifieke taken die soms erg gevoe lig liggen. Het bezoek aan Nederland en de Scandinavische landen valt wel in die categorie „gevoeligen"Er bestaat in de kleine Westerse lan den een toenemend onbehagen over de groei van een soort direc torium. waarbinnen de grote landen bedisselen wat goed voor henzelf is en voor de kleintjes. De steeds frequenter 'top-conferen- ties', onlangs nog in Guadeloupe, zijn er het bijna tastbaar bewijs Al lopen de regeringsleiders van de VS., Frankrijk, de Bondsre publiek en het Verenigd Konink rijk in zo'n tropisch paradijs in sporthemd en bermuda'sfeit is dat er zaken worden gedaan, di plomatie wordt bedreven op een wijze, die aan de moderne moge lijkheden is aangepast, maar die aansluit bij een aloude traditie. De kleintjes staan er buiten en dat komt vooral bij een natie als de onze, die altijd nogal veel ethiek en getuigenis in de buitenlandse politiek heeft gestopt, dubbelhard Vooral tegen deze achtergrond is Mondales komst uit te leggen: een steuntje in de rug voor de oude trouwe vrienden. Intussen mag ook wel worden aangenomen dat Mondale Nederland zal proberen op een coöperatiever spoor te zet ten op het gebied van verdedi ging, neutronenbom en kernbe wapening in het algemeen. Dat is niet overbodig, want de bevlogenheid van veel ongetwij feld eerlijk verontrusten schijnt nogal eens van de realiteitszin te winnen.Deze constatering isgeen pleidooi voor het weer aanzwen gelen van de koude oorlog. Er wil alleen gezegd zijn dat slechts hard,cijfermatig en vasthoudend onderhandelen de scherpste kant jes van de oost-w est-verhou- ding kan afslijpen. De Amerikaanse vice-president op het Plein. Zo komt Washington prachtig getimed aan de presti- gebehoefte van Buitenlandse Za ken tegemoet. De heer Van der Klaauw had zich aan de voor avond van zijn begrotingsbe handeling geen beter cadeautje kunnen i HILVERSUM/UTRECHT (GPD) - De NCRV is gisteravond en van morgen overstroomd met tele foontjes van bedrijven die via de tv-rubnek Hier en Nu personeel willen werven. Deze rubriek startte gisteren een experiment door drie bedrijven die niet aan personeel kunnen komen, met naam en toenaam te noemen en er filmbeelden van uit zenden. Een van die bedrijven was de Utrechtse meubelfirma Huizen- ga. Personeelschef Odijk meldde vanochtend dat er al een hele se rie telefoontjes was gekomen, maar het waren allemaal onge schoolden, terwijl Huizenga juist vaklieden zoekt. Dat is volgens directeur Pot van het Arbeidsbureau in Utrecht nou juist het probleem: in dit gebied zijn erg moeilijk vaklieden te krijgen, ook via vacaturebank of zelfs via de tv. Pot vraagt zich af of nieuwsmedia als Hier en Nu wel het geëigende middel zijn om de problemen op de arbeids markt op te lossen. Overigens wil hij nog wel kwijt dat de firma Huizenga op dit moment geen enkele vacature heeft in de kaar tenbakken van het Arbeidsbu- Bondsbestuur Ad Kamp van de Bouw- en Houtbond FNV heeft ook z'n twijfels: "Het verschil tussen de vacatures en de werk loosheid is van structurele aard. Dat los je niet op in vijf minuten televisie". De NCRV is wel van plan door te gaan met deze vorm van arbeids bemiddeling, maar moet zich nog beraden over de vraag hoe vaak dit onderdeel in het programma zal worden opgenomen. TEHERAN (AFP/Reuter) - Op de luchtmachtbasis Lavisan ten noorden van de Iraanse hoofdstad is vanmorgen de staat van paraatheid inge steld. De op deze basis gelegerde militairen kregen opdracht zich in gevechtste nue te steken en hun toestellen klaar te maken voor actie. Vandaag waren in de lucht boven Teheran veel straaljagers en helikopters actief terwijl duizenden aanhangers van de geestelijke leider Chomeini de straat opgingen om de door deze aangestelde premier Mehdi Bazar- gan te bejubelen. Het leger - dat trouw blijft aan premier Sjapoer Bachtiar - zette de Sjah Rezeboulevard naar de parlementsgebouwen af. (zie ook pagina 13). 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken dan kunt U mij aansluitend als al Ik beslis meteen en U kunt mi| n abonnee noteren en Ik knjg dan de krant gratis. Naam f halt gekJ e AMSTERDAM (ANP) - Koffie en thee worden vanaf morgen weer goedkoper. De prijs van de hoofdsoorten koffie gaat gemid deld met tien cent per pak van 250 gram omlaag. De adviesprijs van deze soorten komt hiermee op 3,74. De oploskoffie gaat met ge middeld 16 cent per pot van 200 gram in prijs omlaag. Thee wordt gemiddeld vijf cent per doosje theezakjes respectievelijk pakje van 100 gram goedkoper. De prijsdaling is volgens de Ver eniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers het ge volg van de ontwikkelingen van de koffie- en theeprijzen op de wereldmarkt. Dit is alweer de tweede prijsverla ging voor koffie in 1979. Op 4 ja nuari werden koffieprijzen met 14 cent per pak verlaagd. Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelo zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1