Botsing YN-troepen en Palestijnen in Libanon H75I Leger Iran blijft Baktiar steunen Onrust in hoofdstad Oeganda Uw kleurenfoto In 3 dagen klaar. Callaghan wil een verzoening CHEF GEHEIME DIENST VAN ZUID-AFRIKA IN OPSPRAAK VN-helikopter verongelukt China zal mogelijk beperkingen op de emigratie opheffen ct. ANWB MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 (Van onze correspondent) LONDEN - Deze week kan voor de Labourregering van -premier James Callaghan beslissend worden als de stakingen van la ger ziekenhuispersoneel, ambu lancechauffeurs, vuilnisophalers en grafdelvers niet worden beëindigd. Vooral bij de vakbond van overheidsemployés (NUPE) zijn de gemoederen zó verhit, dat het bestuur zelfs overweegt de banden met de Labourpartij te verbreken. De NUPE is de op drie na grootste geldschieter van de Labourpar tij. Verleden jaar droegen de half miljoen bondsleden bijna 700.000 gulden af aan de partijkas. Het bondsbestuur voelt zich beledigd en in de steek gelaten door de kri tiek van de regeringsfunctiona rissen op het stakingsbeleid. Kri tiek of geen kritiek, het simpele feit is, dat zo'n 1500 ziekenhuizen van de 2300 die onder het beheer vallen van de Britse nationale ge zondheidsdienst alleen nog maar noodgevallen in behandeling kunnen nemen. In de praktijk komt de staking van het lager personeel (schoonma kers, keukenbemanning, was- dienst, helpers die bijv. zuurstof- cylinders aan- en afvoeren) erop neer dat alleen nog zeer urgente operaties kunnen worden uitge voerd, dat de patiënten het met karige maaltijden moeten stellen, dat beddegoed verbrand moet worden omdat het niet meer te desinfecteren is en dat zich buiten de ziekenhuizen grote bergen vuilniszakken opstapelen. Duizenden vrijwilligers door het hele land hebben zich aangemeld en worden ook wel ingezet, maar een aantal ziekenhuizen is zo be vreesd voor verdere acties van de vakbond, dat zij zelfs het be staande korps vrijwilligers heb ben gevraagd hun diensten op te schorten. Een ziekenhuis in Bristol heeft in de afgelopen twee weken duizend patiënten die op de lijst stonden om geopereerd te worden opnieuw op een wacht lijst moeten plaatsen. De regering hangt verder een na tionale staking boven het hoofd van employés van de waterlei dingbedrijven. Dit zou tot ernsti ge problemen kunnen leiden, niet alleen in huishoudens en bedrij ven die veel water gebruiken, maar vooral voor de riolering in de grote steden. De bondsleiders zouden vandaag bekend maken of de staking zal worden afge kondigd. Premier Callaghan, die als een brandweerman van de ene confe rentie met stakingsleiders naar de andere holt, heeft het afgelopen weekeinde in een opmerkelijke toespraak voorgesteld om een soort nationale verzoeningscom missie op te richten, waar zowel de bonden als de regering met hun eisen en klachten zouden kunnen komen. Een tweede voorstel was, dat de regering elk jaar een bij eenkomst zal beleggen met de vakbondsleiders om de nationale economie door te lichten en te be spreken welke maatregelen ge nomen zouden kunnen wor den. De vakbonden voelen met veel voor een verzoeningscommissie. Zij zien daarin een beknotting van hun invloed en macht. Wat de jaarlijkse bespreking betreft,zijn zij voorzichtig geïnteresseerd, maar wachten af of zo'n conclaaf niet zou kunnen leiden tot een vorm van gedwongen medeplich tigheid in het beleid van een rege ring waarin ze geen vertrouwen hebben. De voorstellen van Callaghan wor den in de eerste plaats dan ook gezien als snoepjes voor de alge mene verkiezingen, die zeer waarschijnlijk wel kort nadat deze stakingsgolf is uitgewoed, zullen worden uitgeschreven. La bour kan zich er dan op beroepen dat het in staat is gebleken, zelfs met een parlementaire minder heid,zijn positie te handhaven en de wateren te kalmeren. (Van c correspondent) JOHANNESBURG - Het schan daal rond het vroegere ministerie van informatie in Zuid-Afrika neemt steeds groteskere en won derlijker vormen aan. Terwijl het dagblad „The Rand Daily Mail" vorige maand een geldboete kreeg opgelegd omdat het feiten had gepubliceerd die nog niet door de officiële Erasmus-com missie waren onderzocht, mocht de vroegere chef van de Zuidafri- kaanse geheime dienst „Boss", generaal Van den Bergh, het Er- asmusrapport „belachelijk" noemen zonder dat een aanklacht tegen hem werd ingediend. Talrijke politici, journalisten, ad vocaten en bekende personen uit het openbare leven hebben nu hun steun toegezegd aan een pas opgericht „comité voor gelijke behandeling door het gerecht", dat met behulp van grote affi ches, waarop te lezen staat „Breng de generaal voor het ge recht" handtekeningen in de gro te steden verzamelt. Tot grote verbazing van de organi satoren van deze actie verscheen zaterdag generaal Van den Bergh zelf in Pretoria bij een van de ta feltjes. die daar met lange lijsten ter ondertekening zijn opgesteld. Recht tegenover het monument van Paul Kruger zette de meest gevreesde man in Zuid-Afrika zijn handtekening. Deze actie van „Lange Hendrik", zoals generaal Van den Bergh wordt genoemd, veroorzaakte een niet aflatende stroom van ge ruchten en gissingen. Inmiddels is de discussie weer op gelaaid rond een verklaring van de generaal, die hij voor de Eras- mus-ccfmmissie deed en die blijkbaar later uit het gepubli ceerde rapport werd geschrapt. Volgens het zondagblad ..Sunday Express" en ook volgens het persagentschap Associated Press zou generaal Van den Bergh ge zegd hebben, dat hij de macht had om te doen wat hij wilde en als hij de opdracht had gegeven om iemand te vermoorden, dat deze opdracht dan ook werd uit gevoerd. Van den Bergh noemde deze berichten „baarlijke non- „Tito's gescheiden KOEWEIT (UPI) - De 86-jarige Josip Broz Tito van Joego slavië is gescheiden van zijn vrouw Jovanka, en her trouwd met een 35-jarige operazangeres, zo is gisteren vernomen van een Joegosla vische functionaris, die pre sident Tito vergezelt op zijn reis door een aantal Arabi sche landen. Volgens de zegsman, die niet met name genoemd wilde worden, is Tito al een tijdje geleden ge scheiden en hertrouwd met de Joegoslavische zangeres Gertrude Minutic. Officiële instanties in Belgrado wil den het bericht bevestigen noch ontkennen. Tito en zijn vrouw Jovanka zijn sinds 1977 niet meer sa men in het openbaar ver schenen. Van partijfunctio narissen werd vernomen dat Tito kwaad was op zijn vrouw omdat zij enkele lege rofficieren had gesteund met wie hij overhoop lag. QANA (Reuter)- Bi j botsingen tussen de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon en Palestijnse guerrillastrijders zijn het afgelopen weekeinde drie doden gevallen - twee militairen van de Fidji-eilanden en een Palestijn. Vier Noren, die met een helikopter de slachtoffers wilden evacueren, kwamen om toen hun helikopter neerstort te. boyhoed op zijn hoofd en werd rondgereden i i ouderwetse reiskoets. De Palestijnen beweren dat de sol daten uit Fidji het vuren hebben geopend. Maar volgens betrouw bare ooggetuigen zijn de eerste schoten gelost door het volks front voor de bevrijding van Pa lestina (PFLP). De moeilijkhe den ontstonden volgens deze zegslieden toen twee PFLP-guer- rillos vanuit hun naburige basis Volgens de lezing naar de plaats Qana kwamen. Een Fidji-schildwacht bij een con trolepost waarschuwde hen dat ze niet met hun wapens het dorp konden binnengaan. Toen de man zich afwendde, werd hij tweemaal in de benen geschoten, en nog eens in de zij terwijl hij viel. De soldaat zocht dekking, maar werd nog driemaal in zijn linkerarm getroffen. Fidji-eilanden. Volgens de zegs lieden is er geen sprake geweest van een langdurig vuurgevecht tussen de Palestijnen en de VN- macht. De VN-militairen hebben slechts twee schoten gelost, waarmee de Palestijn in Qana werd gedood. het PFLP zijn de Fidjiërs met schieten be gonnen. Het front zegt dat een van hun mannen werd doodge schoten toen hij naar het dorp ging om sigaretten en kranten te kopen, maar het gaf geen verkla ring voor de gang van zaken. SEATTLE (Reuter/UPI) - Dé Chi nese vice-premier Deng Xiao ping heeft in Seattle, in de staat Washington, besprekingen ge voerd met de Democratische se nator Henry Jackson, die door de Sowjet-Unie wordt gezien als een van haar meest uitgesproken te- genstanders.in de Verenigde Sta ten. De Sowjet-Unie en de han del, de twee onderwerpen die Dengs bezoek hebben over heerst, stonden ook centraal in het gesprek met Jackfeon. Jackson verklaarde tegenover journalisten dat Deng hem in formeel had laten weten dat Chi na binnenkort de beperkingen op emigratie zal opheffen. Jackson is de initiatiefnemer van het 'Jackson-amendement', waarin is bepaald dat landen die geen vrije emigratie en gezinshereni ging toestaan, niet in aanmerking komen voor handelskredieten en voor de status van meest-begun- stigde natie. Dit amendement, dat beperkingen oplegt aan de Amerikaans-Russische handel, is een doorn in het oog van Moskou. Jackson is in het Amerikaanse Congres een van de belangrijkste tegenstanders van Salt II, het verdrag met de Sowjet-Unie over de beperking van de strategische bewapening. Daarom wordt hij in de Sowjet-media gebrandmerkt als een 'aartsvijand van de ont spanning'. Deng heeft zich ook laten kennen als een tegenstan der van Salt II. "Wanneer China emigratie toestaat, zal het in aanmerking komen voor de sta tus van meest-begunstigde na tie", aldus Jackson. Andreotti formateur ROME (UPI) - President Pertini van Italië heeft zaterdag zoals werd verwacht aan aftredend eerste-minister Giulio Andreotti gevraagd te proberen Italië's vol gende kabinet samen te stellen. Het huidige, nu zaakwaarne- mende kabinet van Andreotti, viel vorige week als gevolg van de intrekking van de steun die de communisten er in het parlement aan gaven. Andreotti -een oude rot in het vak - heeft bedenktijd voor zijn on dankbare taak gevraagd. Deng had in Seattle ook een kort gesprek met de vroegere Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger, waar over geen verdere mededelingen zijn gedaan. Vuur Enkele minuten later schoten de Palestijnen een andere Fidji-sol- daat, die honderd meter verder in een jeep zat buiten de VN-bevel- spost, in het hoofd. De Palestijn die had gevuurd werd onmiddel lijk doodgeschoten door een wachtlopende VN-militair. De Chinese vice-premier bezocht voorts de Boeing-vliegtuigfa- brieken in Washington. Daar worden drie Boeing 747-SP toe stellen vervaardigd, ter waarde van 45 miljoen dollar, die Peking in december heeft besteld. Eer der heeft China al 10 Boeings 707 aangeschaft. Daarbij heeft Pe- Bij het incident king een uitzonderlijk grote voorraad reserve-onderdelen in geslagen, kennelijk om zich in te' dekken tegen een eventuele ver slechtering van de Amerikaanse- Chinese betrekkingen in de toe komst. Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft Deng herhaaldelijk gewezen op de gro te mogelijkheden die de Chinese markt biedt voor het Amerikaan se bedrijfsleven. De 74-jarige vice-premier, die ie dereen heeft verrast door de on vermoeibaarheid waarmee hij zijn drukke program heeft afge werkt, nam gisteren in Washing ton toch een ochtend en een avond vrij van zijn officiële ver plichtingen. Vandaag aanvaard de hij de thuisreis naar China. Daarop openden guerrillastrij ders in de omringende heuvels het vuur met automatische wa pens en anti-tankgeschut. Van VN-zijde is geen commentaar ge- tt i i geven op het incident, maar vol- rieilKOpter gens de ooggetuigen sloegen vijf granaten in in het gebouw van de VN-post van Qana en in de nabu rige kliniek van de eenheid uit Fidji. Het fundamentele probleem, zo zei de regionaal bevelhebber van het front, is dat wij een tegenstrijdige opdracht hebben. "Wij behouden ons het recht voor hier te zijn om de zionistische vijand te bestrij den, terwijl Unifil is gekomen om de vrede te handhaven. Als zij ons proberen te weerhouden van on ze taak, zullen er uiteraard bot singen zijn". In een PFLP-com- muniqué dat in Beiroet is uitge geven wordt het bataljon uit Fidji verantwoordelijk gesteld voor de dood van de Palestijnse com mando en gewaarschuwd voor "de gevolgen van deze misda den". Qana viel een dode en een gewonde. Een raket beschieting op een Unifilpost twee kilometer kostte het leven aan nog een militair, terwijl hier drie gewonden vielen, alle van de De VN-helikopter met Noorse mili tairen benaderde Qana langs een ongebruikelijke route, om buiten het schootsveld te blijven, en stortte neer toen de helikopter tegen een hoogspanningsleiding vloog. De inzittenden - een arts, een verpleger, een piloot en een boordwerktuigkundige - waren onmiddellijk dood, zo is van VN- zijde vernomen. De school, waarin de ajatollah Chomeini is gehuisvest, wordt bestormd door aanhangers van de geestelijk leider, die allemaal een glimp van hem willen opvangen. NAIROBI (Reuter) - In de Oe gandese hoofdstad Kampala is gisteren hevig geschoten. De electriciteitsvoorziening en de programma's van de Oegan- dese radio en televisie werden geruime tijd onderbroken, zo is vernomen van inwoners van de stad die vanuit het na burige Kenia werden opge- ADVERTENTIE Kleuren kwaliteit perfekt! LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT beid. Ze zeiden dat gisteroch tend ook een reeks eocplosies was gehoord. Legereenheden patrouilleren in de straten, en er heerst een gespannen toe stand, zeiden ze. Een verkla ring voor de schietpartij en de explosies konden ze niet ge- Oegandese ballingen in Nairobi menen dat groepen, die zich verzetten tegen het bewind van president Idi Amin een verdeelstation van het elek triciteitsnet en een benzine opslagtank hebben opgebla zen,maar een bevestiging van die mededeling was niet te krijgen. De Oegandese radio verontschuldigde zich voor de onderbreking van de uitzen ding, maar gaf daar geen verklaring voor. Geruchten over muiterijen in het Oegandese leger duiken vooral de laatste tijd her haaldelijk op, maar een be vestiging daarvan is nooit te krijgen. President Amin van Oeganda heeft gisteren in een boodschap aan de Organisa tie van Afrikaanse eenheid opnieuw geëist dat Tanzania zijn troepen terugtrekt uit Oegandees grondgebied bij het Victoriameer. Anders zou Oeganda repressaillemaat- regelen nemen. Tanzania zegt dat er geen Tanzaniaanse troepen op Oegandees grond gebied zijn. TEHERAN (UPI/DPA) - De legerleiding in Iran heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin zij te genspreekt dat generaals van het leger besprekin gen hebben gevoerd met Chomeini. Chomeini had eerder op een pers conferentie verklaard dat er con tact was tussen hem en de leger leiding en dat deze contacten zonodig voortgezet zullen wor den. Naar in diplomatieke krin gen verluidde, zouden er al gedu rende twee weken besprekingen zijn gevoerd tussen de legerlei ding en de oppositie. Volgens diplomatieke bronnen is deze laatste verklaring van de le gerleiding van belang omdat er openlijk uit blijkt dat de qjatollah er niet in geslaagd is een wig te drijven tussen het leger en Bak tiar. De steun van het leger, aldus deze bronnen, is van doorslagge vend belang in de machtsstrijd tussen Chomeini en Baktiar. Nadat in Teheran toestemming werd gegeven voor demonstra ties voor Chomeini. zolang ze een vreedzaam verloop hebben, wer den er in de Iraanse hoofdstad gisteren zowel demonstraties ge houden vóór als tegen de rege ring van Baktiar. Er namen ech ter niet veel mensen deel aan de demonstraties en ze verliepen zonder incidenten. In een interview met het pro-Isla mitische blad „Etelat" verklaar de premier Baktiar gisteren dat hij geen bezwaar had tegen het uitroepen van een schaduw-ka- binet door Chomeini, zolang het maar bij het uitroepen ervan blijft. „Een heel groot aantal par tijen in democratische landen stellen schaduw-kabinetten sa men". aldus de premier, "en de cyatollah kan dat ook doen. Als zijn ministers echter moeilijkhe den veroorzaken, dan zal ik ze la ten arresteren". Radio-Teheran meldde gisteren de arrestatie van de oud-minister van justitie en toerisme, Reza Djianpour. Al eerder had de radio de arrestatie gemeld van twee andere voormalige ministers, van huisvesting en ontwikkeling en van financiën, op beschuldiging van corruptie. Baktiar had be loofd alle voormalige ministers die van corruptie worden ver dacht voor de rechter te brengen. CIA Het hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst (CIA), Stans- field Turner, heeft gisteren toe gegeven dat de dienst de revolu tie in Iran heeft onderschat. Hij voegde er echter aan' toe dat in lichtingendiensten van meerdere landen dezelfde fout hebben ge maakt. Wij zouden het zeker be ter hebben willen doen. Ik wil echter wel even duidelijk stellen dat het voorspellen van politieke veranderingen, militaire staats grepen en verkiezingsresultaten tot het moeilijkste deel van het inlichtingenwerk behoort. Moei lijker dan het werk op militair en economisch gebied" aldus Tur- Turner zei dat hij geen andere in lichtingendienst in de wereld kon noemen die de opstand in Iran had voorspeld Hy zei ook dat noch journalisten noch weten schapsmensen hadden voorspeld dat de sjah gedwongen zou wor den het land te verlaten Zoals in onze rapporten van de af gelopen zomer en herfst staat, waren er zeer veel dissidenten, legde Turner uit „om geloofsre denen qf om culturele, politieke en economische redenen". Het leek alsof er een aantal vulkanen gingen werken, maar het had er niet de schyn van dat een van hen tot een uitbarsting zou komen. Wat wij niet hebben voorspeld is dat éen enkele man een 78-jarige geestelijke die gedurende 14 jaar in ballingschap had geleefd, een katalysator zou zijn die deze krachten zou samenbundelen, zodat er een enorme vulkaan, een nationale revolutie, zou komen, aldus het hoofd van de CIA. ADVERTENTIE Het "ANWB zoals u dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk- heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New York vanaf 569.-. Bijv. te combineren met de huur van een al va.)285.- pW Een mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit duizenden. 3 VS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7