„Tv voor kinderen niet zo verslavend" Leidse CPN vierde zestigjarig bestaan 28.000 Actief in vrije tijd Leidse prof. Kohnstamm op diescollege MÉ&ÉÉH KÏÏJ op de bres voor minimum-loon „Verkeersplan Zuid- West eenzijdig" Forse inbraak Zuid-West „Xe weinig woning- wetbouw MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - De tv is niet zo verslavend voor kinderen als vaak wordt gedacht. Dat is althans de stelling die prof. dr. G. A. Kohnstamm zaterdagmiddag poneerde tijdens één van de eerste diescolleges in het Academiegebouw. De colleges vormden de inleiding van de viering van de 404ste 'dies natalis', de geboortedag van de Leidse Uni versiteit. Volgens prof. Kohnstamm loopt het nog zo'n vaart niet met de slechte invloed van de beeldbuis op kinderen. Uit diverse onder zoeken was hem duidelijk gwor- den dat kinderen 's winters vaker en langer tv kijken dan 's zomers, als er buitenshuis allerlei activi teiten te beleven zijn. Conclusie: de tv is niet zo verslavend dat kinderen er andere activiteiten voor laten schieten. Bovendien was Kohnstamm van mening dat de tv ook een positie ve invloed kan hebben doordat zij het kind normen en waarden kan bijbrengen. "Het kind leert door kijken en luisteren naar fi guren om zich heen. Dat kunnen ouders, broertjes en zusjes zijn, maar ook sommige tv-personen", aldus Kohnstamm, die ander zijds inzag dat ouders vaak niet "om de tv heen kunnen". Kohnstamm: "Televisie bereikt kinderen nu eenmaal eerder dan media als stripboeken bijvoor beeld. Je weet als ouder niet wat er komen gaat, je kunt het pro gramma niet afpakken als een boek en het is moeilijk te onder breken". Hij vond het "invoelbaar" dat tv voor kinderen passiefmakend en spelverarmend kan zijn, maar die gedachte wordt door onderzoe ken noch bevestigd, noch ont kend. De sport zou in elk geval Woonbeurs: bezoekers LEIDEN - De tweede Woon Ideaal Beurs, die de afgelo pen dagen in de Groenoord- hallen is gehouden, heeft een kleine 28.000 bezoekers ge trokken. Dat zijn er zesdui zend meer dan vorig jaar, toen de beurs "concurrentie" on dervond van het Songfestival en het bloemencorso. Organisatiebureau Drie Plus is nu alweer druk doende met de organisatie van een soort gelijke beurs die volgend jaar in de Groenoordhallen zal worden gehouden. Tachtig procent van de (vijftig) standhouders die dit jaar op de beurs stonden heeft het organisatiebureau laten we ten volgend jaar weer van de partij te zijn." Ook dan zal de beurs eind januari worden gehouden. Praatgroepen Binnenkort begint het project "Contact met ouders" weer met enkele praatgroepen en koffieochtendenMorgen start een praatgroep voor moeders met baby's (0-1 jaardie wordt gehouden bij de deel nemers thuis. Inlichtingen en aanmeldingen bij de ge spreksleidster Lida Bertina, tel. 071-132254. Op woensdag 7 februari begint een thema- groep met alsonderwerp "Hoe leert je kind praten?" Die wordt gehouden in de Meren- wijk-bibliotheek. Inlichtingen en aanmeldingen bij Nelleke van der Meijden, tel. 071-122073 of in de biblio theek. Begin februari begint ook een nieuwe praatgroep over de opvoeding van peu ters en kleuters. Inlichtingen bij de reeds genoemde ge spreksleidsters. Ten slotte wordt er elke maandag in het clubhuis "Op Eigen Wieken" een koffieochtend gehouden voor moeders met baby 's. LVL-open huis De werkgroep Lesbische Vrou wen Leiden (LVL) houdt van avond een open huis-avond bij een van de leden. Vrou wen, die wat willen praten of luisteren bij een kop koffie of een drankje kunnen voor meer inlichtingen bellen naar Cathy Knuyt, tel. 071-122648. De werkgroep wil binnenkort ook een tweede praatgroep beginnen. nooit onder het bestaan van het fenomeen tv hebben geleden. Agresie Welk verband de hoeveelheid agressie die de tv spuidt op kin deren heeft is (nog) niet helemaal bekend. Wel wist Kohnstamm zijn aandachtig gehoor te melden dat kinderen uit lagere sociale milieus een voorkeur hebben voor programma's met veel ge weld, en daar ook vatbaarder voor zijn dan kinderen uit de wat hogere milieus. Anderzijds zou een kind dat meteen na een ge welddadige tv-serie naar bed gaat de agressieve scènes meer in zich opnemen dan kinderen die na het kijken door bijvoorbeeld een spelletje worden afgeleid. Rijksherbarium De viering van de geboortedag was voor het Leids Universitair Fonds, organisator van de colle ges, ook aanleiding om aandacht te schenken aan de viering van het 150-jarig bestaan van het Rij ksherbarium De lezingen over het Rijksherba rium waren zo opgesteld dat ze door een breed publiek gevolgd konden worden. De voordracht trachtte duidelijk te maken wat de drijfveren zijn geweest voor het bijeenbrengen van de grote collectie - 2'h miljoen gedroogde planten - van dit universiteits-in- stituut. Vooral gebruik van de collectie ten bate van de weten schap en praktijk stond bij de le zingen van prof. dr. C. Kalkman centraal. Pijnbestrijding Uit het diescollege van prof. dr. J. Spierdijk werd duidelijk dat de gewaarwording van pijn niet al tijd een gevolg hoeft te zijn van een 'prikkel' uit de hersens. Bo vendien hoeft zo er sprake is van zo'n uitwendige prikkel degene die de pijn voelt niet altijd een voorspelbare reactie te vertonen. Veel factoren spelen daarbij een rol. Dat was dan ook de reden om pijn in een veel groter verband te gaan bestuderen en behandelen. Die stelling was mede aanleiding om vanuit de universiteit een "pijngroep" in het leven te roe pen, die het begrip pijn en alles .wat daarmee samenhangt bestu deert. In de groep komt ook aan de orde in welke mate morfinaals pijnbestrijder gebruikt mag wor den. De viering van de geboortedag van de universiteit wordt donderdag voortgezet met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal om half drie. De diesrede zal dan worden uitgesproken door de hoogleraar in de geschiedenis van het chris tendom, dr. G. H. M. Posthumus Meyjes. Lezingen In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgen de eerste avond gehouden van ee serie lezin gen over de Tarot van Mem phis. De "tarot" is een serie afbeeldingen op de muren van de tempel van Memphis, die de inwijdingsweg voor stelde van Osiris. Gedurende zes lezingen met dia's door Mia Leene van de Esoterische gemeenschap Sivas zal deze tarot in verband worden ge bracht met latere tarots, de ge- tallenleer, astrologie, Griekse mythen enz. De lezing begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Kijkhuis Vanavond zal in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 de eerste voorstelling worden gegeven van een film uit de cyclus over de Duitse regisseur Rainer Werner Fassbinder. Vertoond wordt de film Satansbraten uit 1976, een cynische komedie. Aan vang 20 uur en toegangsprijs f4.50. Schaaksimultaan In "d' Ouwe Vestaan de Oude Vest 81 wordt op zondag 18 fe bruari een schaaksimultaan gehouden met medewerking van de internationale meester John v.d. Wiel. De seance be gint om twee uur 's middags. Deelnemers moeten inschrij ven voor zondag 11 februari. Vogelactie De actie die door de heren Van Brussel, De Ridderen Verhoog wordt gevoerd voor de vogel hulp heeft een bedrag van f 5.752.50 opgebracht. MMmmB - LEIDEN - De KWJ, beweging voor werkende jongeren, organiseert deze week een "looncontrole- week". De activiteit komt voort uit de lan delijke manifestatie van eind vo rig jaar tegen onderbetalende werkgevers en het zwartboek dat de KWJ daarover liet verschij- Directe aanleiding voor de loon- controle week is het feit dat de minimum-jeugdlonen per 1 ja nuari van dit jaar weer zijn geste gen. Het kantoor van de KWJ aan het Noordeinde 2a in Leiden is de deze week dan ook elke dag van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds geopend voor jongeren die klachten hebben of informa tie willen hebben over hun sala ris Het minimum-loon voor 18- jarigen werd opgetrokken naar 1084,40 bruto per maand. Het mi nimum-jeugdloon loopt op tot 1751,10 voor 23-jarigen. De KWJ trekt er zelf ook op uit. Zo zal de beweging morgenavond in clubhuizen op Eigen Wieken (Valkenpad), Zevensprong (Ber- nardkade) en de Klinker (Berla- gestraat) informatie geven over jeugdlonen. woensdagmorgen deelt ze folders uit op het indus trieterrein in Zoeterwoude en woensdagmiddag is de KWJ ver tegenwoordigd in het Breehuys (Breestraat Donderdag gaat de beweging een aantal Leidse winkels af waarvan bekend is dat het winkelperso neel er wordt onderbetaald, 's Avonds staat de KWJ in dc Haarlemmerstraat en Breestraat. Zaterdagavond tenslotte is club huis Sjelter in Leiderdorp aan de beurt: De KWJ is daar van acht tot tien uur. Volgens fietsbond ENWB: gemeente voor Zuid-West heeft opgesteld. Volgens de ENWB is er te eenzijdig naar oplossingen voor het autoverkeer gezocht en komt de fietser er wel erg bekaaid af. Andere kritiek op de plannen is dat er onjuiste cijfers in staan en dat een deel van de plannen al is ge realiseerd. In een reactie zegt de ENWB dat in het overkoepelende verkeersplan voor de gehele stad nog mooie woorden waren ge wijd aan het fietsverkeer. "In het plan voor Zuid-West wordt de fiets alleen genoemd in relatie tot de Churchilllaan omdat het fiets verkeer daar de doorstroming van het autoverkeer zou kunnen belemmeren. De ENWB vindt dat in het plan een groot aantal punten moet worden opgenomen. Zoals De aanleg van de ontbrekende schakel in het fietspad langs het Korte Vlietkanaal tussen Bos- huizerwatering en Haagweg; Het voorzien van de fietsroute langs de Haagweg tussen Chur chilllaan en De Vink van een goed wegdek. Na aanleg van de Churchillbrug moet sluipverkeer geweerd worden; afremmen van de snelheid van de auto's door nog meer versmallin gen en versperringen. Aanbrengen van bewegwijzering die is afgestemd op het fietsver keer. Wat de Churchilllaan betreft heeft- de ENWB verregaande voorstel len. De beste oplossing is volgens de wielrijdersorganisatie het re construeren van deze weg tot een twee-Strooksweg. Verder zouden de kruispunten overzichtelijker ingedeeld moeten worden, ter wijl alle stoplichten zouden moe ten verdwijnen. Mocht men zover niet willen gaan dan verzet de ENWB zich tegen het maken van ccn "groene golf' op de Churchilllaan. Nutziet men wel in het maken van een tunnel onder het toekomstige knoop punt dat ontstaat wanneer de Churchillbrug is gebouwd. Voor de rest van de Churchilllaan zou er hooguit nog één kunnen ko men op het kruispunt bij de Vijf Meilaan, in andere tunnels ziet de ENWB geen brood. LEIDEN - Het afgelopen weekein de is uit een winkel aan het Be vrijdingsplein in Leiden voor maar liefst 10.000 gulden aan gas- aanstekers, voor 5000 gulden aan betaalmiddelen en ook nog eens 150 sloffen filtersigaretten ge stolen. Men verschafte zich toe gang tot het pand door het uit nemen van een ruit aan de voor zijde van het pand. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het Bevrijdingsplein ook een personenauto, een Citroen totaal uitgebrand. Hetzelfde ge beurde korte tijd later in de Lin destraat. Ook hier betrof l<et een Citroën. In beide gevallen is er vermoedelijk sprake van brand stichting. Afscheidscolleges LEIDEN - Twee Leidse hooglera ren zullen binnenkort hun af scheidscollege houden: prof. Dr. A.E. Cohen op vrijdag 9 februari en prof. mr. H.H. Maas op vrijdag 23 februari. Prof. Cohen is hoog leraar in de geschiedenis van de Middeleeuwen en was van sep tember 1972 tot september 1978 rector magnificus van de Leidse universiteit. Prof. Maas is ge woon hoogleraar in het interna tionaal publieksrecht en was van 1971 tot 1975 lid van het college van bestuur van de Leidse uni versiteit. De bijeenkomsten wor den gehouden in het Groot Audi torium van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begin nen om kwart over vier. LEIDEN - De ENWB (Eer ste Enige Echte Ned. Wielr. Bond) is niet te spreken over het ver keerscirculatieplan dat de LEIDEN-Het is nog steeds onbe kend wie er verantwoordelijk zijn voor de brandstichting in de school voor zeer moeilijke opvoedbare kinderen "De Horst" aan de Hoge Morsweg in Leiden, die vrijdag avond grotendeels afbrandde. De Leidse politie is nog steeds met het onderzoek bezig. Ook school hoofd A L. Kimpel heeft geen idee in welke richting er gezocht moet wor den. Een maand geleden was er ook al een inbraak met poging tot brandstichting in de school geweest Voorlopig staat eigenlijk alleen vast dat het onderwijs komende t ijd onmogelijk is geworden. De ouders van de 50 kinderen van "De Horst" hebben bericht gekregen dat ze hun kind tot nader bericht thuis kunnen houden. Er wordt naarstig gezocht naar vervangende huisvesting, maar die is nog niet gevonden Aan het begin van het nieuwe school jaar, in augustus dus, gaat de school naar de nieuive huisvesting aan de Franchimontlaan De huisvestingsnood van de school zal dus maximaal tot augustus voortduren, omdat de school dan tóch zou verhuizen. Desondanks gaat schoolhoofd Kimpel morgen op het stadhuis praten over tijdelijke huisvesting De gevolgen van de brand zijn voor de school groot. Leermiddelen voor de twee jongste groepen gingen verloren. Ook het handenarbeid- materiaal, voor een school als 'De Horst' heel belangrijk, werd een prooi der vlammen. Het magazijn bleef gespaard, maar voordat er een onderzoek is gedaan naar het gevaar van instorten mogen Kim pel en zijn collega's daar geen poolshoogte gaan nemen. De admi nistratie van de leerlingen die zich in de kamer van het hoofd bevond, bleef gespaard. Schoolhoofd Kimpel vindt het triest te moeten melden, dat er zelfs het afgelopen weekeinde nog spullen uit de afgebrande school gestolen zijn. Zeer tevreden is hij over de op vang die de buurtbewoners hebben aangeboden tijdens de brand vrij dagavond. "We mochten allerlei spullen bij hun neerzetten,zoals ge redde leermiddelen en de marmot ten", aldus Kimpel. LEIDEN - De CPN, Com- munistische Partij Ne derland, heeft zaterdag in Leiden met een feestpro gramma in de Stadsge hoorzaal het zestigjarig bestaan gevierd. 's Middags werd de nadruk gelegd op het ontstaan en de geschiede nis van de partij. Zo gaf een doorlopend filmprogramma beelden van de activiteiten van de CPN en kon men uit een foto tentoonstelling een impressie krijgen van belangrijke feiten uit de geschiedenis van de partij en het politieke leven in Nederland van de afgelopen zestig jaar. Feiten die 's avonds ook door het Leidse CPN-raadslid Dries Hoe ven werden aangehaald, volgens Hoeven gaat de geschiedenis van de partij eigenlijk veel verder te rug dan de zestig jaar van haar bestaan. Het had. zo zei Hoeven, tot het eind van de vorige eeuw geduurd voordat de ideeën van Marx gestalte kregen. De oprich ting van de SDP, Sociaal Demo cratische Partij, was daar een uit vloeisel van. De CPN die later ontstond ging zich meteen richten op de arbeiders beweging. Hoeven memoreerde dat de partij zich altijd heeft inge zet voor alle werkende mensen, voor het verbeteren van wonen, werk en sociale zekerheden. Als eerste zette de CPN zich in de cri sisjaren in voor uitkeringen aan werklozen. Het idee werd vol gens het raadslid toendertijd door alle andere partijen verwor pen. Ook anno 1979 heeft de CPN nog voldoende redenen tot bestaan. Volgens Hoeven trekt de anti fascistische strijd nog steeds veel jongeren naar de partij. De strijd van de CPN heeft zich nu toege legd op verzet tegen atoombewa pening, de neutronenbom en de onafgebroken strijd tegen de verder afbrokkelende werkgele genheid. Ook in Leiden is dat voor de CPN een bikkelharde strijd geweest doordat steeds meer textiel- en conservenfabneken uit de stad verdwenen. Hoeven kondigde aan dat de CPN ook het gevecht voor een goede abortuswetge ving zal voortzetten. Baas Hoogtepunt van de avond was de rede van Rinus Haks, lijsttrekker van de CPN voor de Europese verkiezingen die in de week van 7 tot 10 juni worden gehouden. Dries Hoeven Haks betoogde dat de komende verkiezingen door multinationals die in Duitsland zijn gevestigd worden gehanteerd om de door hem zo vurig begeerde politieke en militaire aaneensluiting door te zetten. Volgens hem speelt in de EG-landen nog steeds de vraag: "Wie zal de baas zijn?" Als het aan Haks ligt zal dat in elk geval niet Duitsland zijn. "We moeten Europa niet door Duits land laten bepalen", zo zei hij. "Europa moet neen zeggen tegen de veijaring van oorlogsmisdadi gers, tegen de Berufsverbote, te gen het model Schmidt, tegen nog meer militaire uitgaven. We moeten ons tevens verzetten te gen de bewapeningswedloop. Europa moet geen atoomslagveld worden". Het tweede deel van de avond werd voortgezet door de Amerikaanse saxofoniste Rosa King en haar groep Upside Down, terwijl vele organisaties, waarin communis ten actief zijn met stands in de Stadsgehoorzaal waren verte genwoordigd om uitleg over hun werk te geven. Dat waren onder meer de Werklo zen Belangen Vereniging, de Bond voor Beeldende Kunste naars (die werk verkocht ten bate van een ziekenhuis in Angola en voor Chileense kunstenaars) en organisaties tegen Bestek '81Ac te de présence gaven ook de werkgroep "Stop de neutronen bom", het comité handhaving huurbescherming, het comité wij vrouwen eisen en het Leids ini tiatief "handen af van de sociale uitkeringen". Raadslid Hoeven: LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoe ven is bevreesd dat woningwet- bouw in Leiden sterk inkrimpt. Volgens Hoeven zien de vooruit zichten met betrekking tot de so ciale woningbouw er niet rooskleurig uit. Het CPN-raads lid heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders. Gemaakte plannen zouden aanto nen dat het niet goed gaat met de stadsvernieuwing. Het CPN- raadslid meent dat met voorbeel den aangetoond kan worden dat in delen van de stadsvernieu wingsgebieden wel wordt ge bouwd maar dat bij deze bouw geen rekening wordt gehouden met de bestaande behoefte aan goedkope huurwoningen. Uit de bestaande bouwplannen zou naar voren komen dat met een voorgang van het huidige beleid de woningnood, zowel voor ge zinnen als voor 1- en 2-persoons- huishoudens, zal blijven voort duren omdat de geplande bouw in de premiekoop of premiehuur sector zal plaats vinden. Volgens het CPN-raadsJid vindt dit zijn oorzaak in het feit dat de ge meente of door gebrek aan mid delen of door een onvoldoend aankoopbeleid dan wel door on bekendheid met het verkopen of afstoten van bepaalde panden achter het net vist. Bouwonder nemingen en projectontwikke laars zouden daardoor de kans krijgen de panden in eigendom te verwerven. De heer Hoeven wijst ondermeer op de stand van zaken in Noord- vest waar volgens hem een aantal ongewenste ontwikkelingen plaats vinden. Verschillende plannen die in voorbereiding zijn wijzen er op dat vooral in de dure vrije sector gebouwd zal worden, aldus Hoeven. Het achterblijven van de sociale woningbouw zou volgens het CPN-raadslid ondermeer blijken uit de laatste cijfers van het Bu reau Statistiek die aangeven dat in november '78 van de 518 in uit voering zijnde woningen er slechts 34 woningwetwoningen waren. Hoeven noemt het een belachelijke zaak dat een bouw locatie als de Stevenshofpolder ten onnutte braak blijft liggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3