LEIDSCH DAGBLAD Kamer geen nie atoomtaken Weinig water bij brand vandaag BETH HEIDEN WON ALLES Leider van de oppositie in Teheran gearresteerd Politie vindt een partij bontjassen in verlaten anto Terreur in Italië en Spanje Rustig winterweer DE H0UTBAAN Grafici MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART i860 35774 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor morgen wordt rustig winterweer verwachtDaarbij zal het de komende nacht licht vriezen waarbij zich plaatselijk weer mist kan vormen. De middagtemperaturen bereiken waarden om streeks 2 graden Het afgelopen weekeinde werd het weer in onze omgeving bepaald door een depressie die zaterdag van IJsland, via het noordelijke deel van de Noordzee, naar West-Rusland trok. De bijbehorende zone met bewolking en neerslag drong tot het noorden van ons land door, maar de activiteit ervan was gering. Gisteren koerste een gebied met slecht weer via het Engelse kanaal in de richting van Parijs. Het neerslaggebied ervan trok de afge lopen nacht juist langs Zuid-Limburg. Ten noorden van deze storing draaide de wind naar oostelijke richtingen en voerde koudere lucht vanuit Duitsland aan, waar mee enkele mistgebieden ons land binnendreven. Boven de Britse eilanden is de luchtdruk sinds gistermiddag flink gaan stijgen, terwijl de luchtdruk laag blijft boven Scandinavië en Zuidoost-Europa. Tussen beide systemen handhaaft zich een zwakke stroming, eerst uit noordelijkelater uit westelijke rich- DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat de regering geen atoomtaak mag geven aan de 155 millimeter-kanonnen van de landmacht. Uit breiding van het aantal kanonnen met een conventionele en een nucleaire taak komt, volgens de Kamer, het stre ven naar terugdringen van de rol van de kernwapens niet ten goede. 20 PAGINA'S Dat bleek vanochtend tijdens een vergadering van de commissies voor defensie en buitenlandse zaken over het kernwapenbeleid. Het CDA-kamerlid De Boer diende een voorstel in om af te zien van een atoomtaak voor de kanonnen. Een zaak waar het ka binet overigens nog geen beslis sing over heeft genomen. Vol gens het CDA moeten echter nu maar eens grenzen worden ge trokken om de heilloze ontwik keling in de atoombewapening binnen de NAVO om te bui gen. Ook van de zijde van de PvdA werd scherpe kritiek geuit op het kernwapenbeleid van de rege ring. Volgens de socialist Ste- merdink mist de regering de moed om binnen de NAVO een beleid te verkopen dat uitgaat van slechts twee atoomtaken. Nu heeft Nederland er vijf. Frinking (CDA) diende een motie in waarin van de regering wordt geeist ervoor te zorgen dat het punt terugdringing van de rol van de kernwapens" voortaan op elke NAVO-vergadering aan de orde komt. Dit voorstel heeft ook steun van PvdA en D'66. Brink horst (D'66) diende een voorstel in om binnen de NAVO te komen tot een evaluatie van alle tot nog toe gevoerde ontwapeningsbe sprekingen, zodat men daar bin- nert het bondgenootschap meer greep op kan krijgen. Ook wil hij dat Nederland binnen de NAVO voorstellen doet voor een kern- wapenvrije zone in Europa. Alleen de VVD stelde zich op ach ter het door het kabinet gevoerde beleid. De WD'ers Ploeg en Blaauw spraken van een afgewo gen beleid, waarin wordt ge streefd naar het eindelijk op peil brengen van onze defensie. De ministers Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) en Scholten (de fensie) zouden maandagmiddag antwoorden. De familie Heiden heeft in het afgelopen weekeinde op nieuw geregeerd op de i jsba nen. Beth Heiden (foto) voerde een one-woman-show op tijdens het wereldkam pioenschap schaatsen voor dames op de Uithof in Den Haag. De 19-jarige Ameri kaanse won alle vier de af standen (ondanks een val op de 3000 meter, die ze anders in een fabelachtige tijd zou hebben voltooid) en greep daarmee voor de eerste keer in haar carrière de wereldti tel bij de seniores. De Nederlandse dames konden tevreden zijn. Met een zesde plaats voor het talent Ria Visser, een zevende voor Sij- tje van der Lende en een ne gende plaats voor Sophie Westenbroek kenden zij een geslaagd toernooi, al werd dat dan volkomen beheerst door het geweld van Beth Heiden. "Wat zij laat zien, grenst aan het ongelooflij ke", zei Ab Krook de coach van de Nederlandse dames- ploeg. In dezelfde bewoordingen liet Egbert van 't Oever de trai ner van de Oranje heren, zich uit over Eric Heiden. Die was weer eens niet bij te houden tijdens internationale wed strijden in Orebro, waar hij de concurrentie sprakeloos achterliet. Hilbert van der Duim, de enige die Heiden op eerbiedige afstand nog enige tegenstand had kunnen bie den, wist het dan ook met ze kerheid. "Het wereldkam pioenschap in Oslo wordt voor ons alleen interessant voor de bezetting van de tweede plaats. De eerst is al weg". Vrij spel ditmaal ook voor het Nederlands kampioenschap Indoor-atletiek. In Zwolle Leidingen in Leiden op enkele plaatsen te nauw RIDDERKERK (GPD) - De Rid- derkerkse politie heeft in een na een botsing verlaten auto een partij bontjassen gevonden die waren gestolen in Baarn en En schede. De partij is 160.000 gul den waard. De botsing, tussen twee personen auto's, vond de afgelopen nacht plaats. Twee inzittenden van de ene auto liepen een hersen schudding op. De - vermoedelijk twee - inzittenden van de andere auto, een gestolen BMW, namen de vlucht. Bij onderzoek van de verlaten auto trof de politie ruim honderd bontjassen aan. Verder bleek achter de bestuurdersplaats een pantserplaat bevestigd te zijn, en werd een schietklare stengun in de auto gevonden. De BMW is eind november in Et- ten-Leur gestolen, de bontjassen werden eind december ont vreemd. De Ridderkerkse politie heeft nog geen idee van de identi teit van de inzittenden van de ge stolen auto. Wel is na een uitgebreid onderzoek een man aangehouden, die ervan wordt verdacht met de bontdief stal in Enschede te maken te hebben. Hij is in handen van de F.nschedese politie gesteld. TURIJN, SAN SEBASTIAN (Reu- ter/AFP) - In Turijn is vanoch tend een bewaakster van de vrouwengevangenis, de 34-jarige Raffaella Napolitano, beschoten door vermoedelijk stadsguerril- lastrijders. Zij kreeg een kogel in een dij toen zij haar huis verliet. Vorige week donderdag werd in Turijn een gevangenisdokter in zijn been geschoten. De directeur van de fabriek van au tobanden Michelin te Lasarte bij San Sebastian, Jorge Rouzier, is vanochtend samen met twee be wakers door drie mannen ont voerd, aldus de Spaanse politie. De ontvoerders waren zijn kantoor binnengedrongen. Even latei- werden de ontvoerden vrijgela ten. De directeur is door zijn ont- yoerders in zijn knie geschoten. GIPSPLATEN voor 1 wanden en plafonds vanaf 3,85 per plaat tóch even kijken bij zelfbouwcentmm zijldijk 22 - leiderdorp lel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De waterleiding langs de Hoge Morsweg is ongeschikt om bluswater aan te voeren. Dit is aan het licht gekomen nadat Droog Droog weer met mistgebieden, maar ook enkele opklaringen. Matige noor den wind. Minimumtemperaturen rond min drie graden. Middagtempera turen iets boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 FEBRUARI Zon op: 8.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 13.02 uur; onder: 3.49 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.54 en 23.40 uur, laagwater om 6.17 en 19.03 uur. de Leidse brandweer vrij dagavond voor een onple zierige verrassing kwam te staan: er stond veel te wei nig druk op de brandkra- nen toen men wilde be ginnen aan het blussen van de brandende school "De Horst" aan de Hoge Morsweg. De leiding is 70 tot 80 jaar oud, is véél te klein om grote hoeveelhe den water aan te voeren, en is hoogstwaarschijnlijk gedeelte-' lijk "dichtgegroeid" met aanslag van ijzer en kalk. Machteloos Een kwartiertje stond de brand weer vrijwel machteloos. Toen arriveerde een motorspuit die water uit de Rijn kon pompen. De brandweer heeft nu besloten om bij branden aan de Hoge Mors weg voorlaan meteen de motor spuit mee te sturen. Bovendien gaat brandweercom mandant Broekman samen met de Leidse Duinwater Maat schappij (LDM) bekijken hoe het met de brandkranen in de rest van de Hoge Mors is gesteld. De waterleiding langs de Hoge Morsweg heeft een doorsnee van 8 centimeter. Als er bij een brand als vrijdag plotseling 70 tot 80 kubieke meter water per uur doorheen moet, is het geen won der dat de druk wegvalt, zegt een woordvoerder van de LDM. De veel te kleine leiding is een erfe nis uit de tijd dat de Hoge Mors weg nog grondgebied van de ge meente Oegstgeest was, zegt brandweercommandant Broek man. "Wij zijn inderdaad door deze situatie overvallen. Er schij nen wel gemeentelijke plannen te zijn om in dit gebied zwaardere leidingen aan te leggen in ver band met nieuwbouw, en daar gaan w(j nu naar informeren. We willen nu graag weten op welke termijn dat gebeurt," aldus de brandweercommandant. Bij de LDM wordt voorlopig afge wacht wanneer de brandweer over deze zaak aan de bel trekt. De financiële gevolgen van zwaardere leidingen zullen daar bij het onderwerp van gesprek zijn. Niet alleen aan de Hoge Morsweg, maar ook in een groot deel van het centrum van Leiden (de Mid denweg bij de Hooglandse Kerk en de Pieterskerk en omgeving) liggen waterleidingen die vol gens de LDM-woordvoerder "al lemaal niet zo best" zijn. Ook daar kan de druk gering zijn. Maar voor het blussen van eventuele branden heeft dat volgens de brandweer geen gevolgen. Broekman: "Wij leggen dan met een slangen naar open water, zo als bijvoorbeeld de Oude Rijn en het Rapenburg. Voor ongerust heid over de bluscapaciteit in het centrum is dan ook geen reden." slaagde slechts één atleet er in de limiet te halen voor het Europees kampioenschap in Wenen: hoogspringer Ruud Wielart. Voor de overigen (onder wie Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers van De Ba taven) is er in het aanstaande weekeinde nog een kans zich "waar te maken". Het Nederlands kampioen schap driebanden, gewon nen door Rini van Bracht, werd in Sassenheim zowel in financieel als in sportief op zicht een succes. De organi satie beviel zo goed dat De Bollenstreek bij een volgend jubileum op een internatio naal biljarttoernooi kan re kenen. TEHERAN (AFP/Reuter) - De leider van de oppositie groepering "De Bewe ging", Hadj Seijed Djava- AMERSFOORT - Een brand weerman verricht op de foto bluswerkzaamheden bij de brand die in de afgelopen nacht op een industrieterrein in Amersfoort uitbrak. Bij de brand werd. een opslagloods van ongeveer 50 bij 60 meter in as gelegd. In de loods hadden verschillende bedrijven, waaronder een tapijt- handel goederen opgeslagenHoe groot de schade is en wat de oor zaak is, was rond het middaguur nog niet bekend. Tijdenshet begin van de brand, om ongeveer kwart over twee. deed zich een serie kleine ontploffingen voor. Ook daarvan is de oorzaak nog niet bekend. De brandweer, die het vuur even na drie uur onder controle had, had de grootste moeite om te voorko men dat de brand over zou slaan naar enkele naastgelegen bedrij ven, waaronder een plastic-in dustrie. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken De basketballers van P/Leiden gingen onverwacht onderuit tegen Oud Beijerland. BOB versloeg de ongeconcen treerde Leidenaars met 106-100. De ijshockeyers van Leiden Lions kunnen de play-offs wel vergeten. Ze kregen les van Heerenveen, dat met 16-4 genadeloos uit haalde. PAGINA'S 9-15 PvdA en D'66 niet bij voor baat afwijzend tegen abor- tusvoorstel. PAGINA 5 Botsing VN-troepen en Pale- stijnen. PAGINA 7 Grafische cao slaat bres in werkgeversfront. PAGINA 17 di, is vandaag in Teheran gearresteerd in opdracht van de militaire gouver neur van de Iraanse hoofdstad, zo is uit welin gelichte bron vernomen. Djavadi. die ook een van de be kendste schrijvers van Iran is, wordt ervan beschuldigd "op ruiende en voor het leger beledi gende" artikelen te hebben ge publiceerd. Uit militaire bronnen is vandaag vernomen dat ajatollah Chomeini de steun heeft gekregen van een paar duizend legerofficieren, die hun ontslag hebben genomen uit het leger of weggezuiverd zijn. omdat ze tegen de sjah zijn. Zij zijn bereid de "revolutionaire raad" van de oppositie of de te vormen voorlopige regering openlijk te steunen, aldus deze bronnen. Het overlopen van oud- generaals en oud-admiraals naar het kamp van Chomeini zou de ajatollah prestige geven, maar geen werkelijke macht in het le ger, zo werd gezegd. Al deze oud- officieren hebben binnen het le ger nog een kleine groep vrien den en zo zou hun stap de zaken binnen het leger kunnen beïn vloeden. In een belangrijke bedrijfstak, die van de graficiis dit weekeinde in sneltreinvaart overeenstemming bereikt over de nieuwe cao. Beide partijen, werkgevers en werkne mers. tonen zich zeer tevreden over het resultaat. Dat hoort men niet veel in deze tijden. Nu moet wel worden gezegd dat de grafische industrie één van de meest florerende bedrijfstakken is in dit land. Gezien de nijpende tekorten aan geschoold personeel moest er dus wel in de bus worden geblazen om blijvende aantrek kelijkheid van de branche te be klemtonen. Zo stapten de werkgevers hier dan ook af van het verzet tegen de twintig gulden per maand loons verhoging die de FNV had geëist. Sterker nog, men kwam in feite een stuk hoger uit. Het gesloten front van de werkgevers is door broken en daar zal men bij het VNO, het Verbond van Neder landse Ondernemingen, aller minst gelukkig mee zijn. Immers, deze ontwikkelingen hebben een repeteereffect. Andere ietwat welvarende bedrijfstakken of on dernemingen-en gelukkig zijn er nog wel een paar - zullen even eens over de brug moeten komen. In dit verband zijn de ontwikkelin gen in de metaal interessant. Van vakbondszijde is al gedreigd om bedrijfsgewijs te gaan onder handelen, als de werkgevers wei gerachtig tegenover de voorstel len van de industriebonden blij ven staan. Dat zal mhouden dat loonsverbeteringen nogal uiteen lopen en dat trekt weer een zware wissel op de arbeidsrust. Veel verkieslijker moet worden geacht een meer gelijkmatig ver delen van de bescheiden koek. Een centraal akkoord mislukte al, maar dat is niks nieuws in de he dendaagse sociale geschiedenis van dit land; kwalijker zou zijn, indien men op bedrijfstakniveau de zaken niet zou kunnen klaren. Daarom is het snel tot stand komen van de grafische cao (50 duizend werknemers) goed nieuws. Oostenrijkse minister na mishandeling niet naar Nederland DEN HAAG (ANP) - Het bezoek dat de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Willibald Pahr van 13 tot en met 15 februari aan Nederland zou brengen, gaat niet door. Minister Pahr werd donderdag avond in Straatsburg, waar hij de assemblee van de Raad van Eu ropa had toegesproken, op een plein even buiten het centrum in elkaar geslagen. Hij moest met gebroken ribben, verwondingen aan zijn gezicht en uitgeslagen tanden in een ziekenhuis worden opgenomen en hij verblijft thans, nu in Wenen, nog steeds in een ziekenhuis. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 Of 210221.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1