Achterstand van Nederlandse zwemtop wordt steeds groter... Alleen hoogspringer Wielart haalt limiet voor EK indoor Successen voor leden A AY'36 en De Bataven Sprintduels over 50 m een succes Anett Pötzsch prolongeert knnstrij-titel Wibo Lelieveld: Maar komend weekeinde moet het lukken PAGINA 14 MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 AMERSFOORT - De sprint wedstrijden over 50 meter die het afgelopen weekeinde als primeur voor Nederland op het programma van de vierde Speedo Meet voorkwamen, lijken voor herhaling vatbaar. In Amerika zijn deze wed strijden bijzonder populair en in Canada zijn er zelfs al na tionale kampioenschappen op dit onderdeel. Vooral ook voor de toeschouwers zijn de ze wedstrijden bijzonder aan trekkelijk, omdat van de zwemmers en zwemsters een enorme krachtsinspanning wordt gevraagd. Organisatorisch vergt het ech ter een behoorlijke aanpas sing en daar was men in Amersfoort nog niet geheel op ingespeeld. Het startsig naal werd bijvoorbeeld gege ven aan de kant waar de deel nemers moesten finishen. Gevolg: een fors aantal valse starts. Een opvallend voor beeld was de finale bij de he ren. waar door de verwarring rond de valse start de enige Nederlander, Albert Boon stra, de race uit zwom. Na een tweede start bewezen de Amerikanen hun superiori teit. Eerste werd Jim Mont gomery in 23,83. De tweede plaats was voor Joe Bottom in 24,01 en derde werd Jack Ba- bashoff in 24.19. Dat de Noorse Lene Jensen bij de dames de snelste bleek, was niet zo verwonderlijk, want van de aanwezige sprin- telite in Amersfoort was zij veruit de beste. Met haar tijd van 27,00 bleef zij een fractie van een seconde boven het of ficieuze wereldrecord, dat op naam staat van de Canadese Anne Jardin met 26,74. Ver rassend was de vijfde plaats van Berber Kamstra met 27,56, nog voor Enith Brigi- tha. die in 27,85 als achtste aantikte. Onderzoek Op initiatief van bondscoach Bert Sitters hebben de medi sche studenten Harry Ranzijn en Casper Westerveld bij wij ze van proef bij drie zwem mers en vier zwemsters tij dens de Speedo Meet in Amersfoort een fysiologisch onderzoek verricht. Het is de eerste maal dat dit in een live situatie in de Nederlandse zwemwereld gebeurt. De proef werd verricht op drie fysiologisch belangrijke as pecten, op verschillende momenten, bijvoorbeeld na de warming-up, twee minu ten na de wedstrijd en 25 mi nuten na de wedstrijd. De proeven bestonden voorna melijk uit temperatuurme- tingen en bloedonderzoeken, die aanwijzingen kunnen ge ven over de conditie waarin een atleet kort voor en na de wedstrijd verkeert. Tevens kunnen deze onderzoeken, waarvan de gegevens in de komende weken worden uit gewerkt, belangrijk zijn voor het programmeren van wed strijden en de volgorde waarin de afstanden dienen te worden gezwommen. De proeven moeten worden ge zien als een aanloop tot een betere begeleiding, die Bert Sitters voor ogen staat. LEIDEN - De Nederlandse indoor- atletiekkampioenschappen zijn zeer succesvol verlopen voor het Leidse De Bataven en het Al- phense AAV'36. Leden van deze clubs vielen in de prijzen en ves tigden in sommige gevallen zelfs Kees Vervoorn (links) feliciteert de Amerikaan Joe Bottom met zijn overwinning op de 100 meter vlinderslag AMERSFOORT (ANP) - Het was typerend dat de enige Nederlandse zege tijdens de zwemdrie- daagse van Amersfoort werd opgeëist door een zwemster die zich nog hoofdzakelijk te water begeeft voor het behoud van de slanke lijn. Enith Brigitha heeft om zich heen voldoende uitgedijde ex-sterren gezien om te weten dat zij die richting niet op wil en won op ba sis van gehalveerde traningsar- beid de 100 meter vrije slag. De zege kwam tot stand in 58.24 se conden, een seconde boven haar winnende tyd van verleden jaar en ruim twee seconden boven haar nationaal record van twee jaar geleden. Deze zege zou hoogstwaarschijnlijk niet eens zijn gerealiseerd als de Noorse vi- ce-wereldkampioene Lene Jen sen, de snelste uit de serie niet met hevige darmstoornissen te kampen had gekregen. Ook de Zwemlust-man Fred Eef- ting en Annelies Maas vielen in de prijzen. De 2.06,10 waarmee de Rijnzwemster tweede werd ach ter het nieuwe Amerikaanse ta lent Missie Gehan, had weinig te betekenen evenmin als de 59.87 seconden en de 2.10.94 waarmee de buikige Fred Eefting een der de en tweede plaats op de rugslag wegsleepte. Het was werkelijk 'slepen wanneer men zijn over wicht van een kilo of tien in aan merking neemt. Gezien de trai ningsachterstand die Annelies Maas dooreen blessure opliep gaf haar tijd wel enige reden tot te vredenheid. Voor het overige ging de verjongde ploeg van Bert Sitters ten onder in het totale gebeuren, dat met uitzondering van enkele uitschie ters, aanmerkelijk minder allure had dan in voorgaande jaren. Sit ters had dan ook geen enkele re den tot tevredenheid. In navolging van de andere coaches zag ook hij de wedstrijden in Amersfoort als een eerste aan loop naar het grotere werk. Maar zijn verjongde équipe liet het er wel heel lelijk bij liggen. In het afgelopen weekeinde bleek de achterstand op de rest van de we reld weer groter geworden. Voor de meesten bleef het bij een optreden in de series en wie wel de finale bereikte bleek meestal te veel van zichzelf te hebben ge geven. Sitters: "Zeker is dat wij internationaal de aansluiting niet hebben behouden". De oorzaak daarvan is niet moeilijk aan te wyzen. De Amerikaanse ploeg trainde aan de vooravond van de wedstrijden nog een 16 a 18 kilometer. Dat zijn afstanden die de Nederlandse jongens en meisjes 's winters bij gebrek aan badruimte nauwelijks in een week halen. Daarbij komt nog dat de wedstrijd kalender deze zomer zo matig be zet is met evenementen dat ook daar geen stimulans vanuit gaat. Naar het zich laat aanzien wordt het een kwestie van overzome- ren. Daarna jaagt het Olympisch Evenement in Moskou de motor wel weer aan. Hoe de werkelijk groten zich op de Spelen van volgend jaar voorbe reiden, demonstreerden Olym pisch kampioen Jim Montgom- mery en wereldkampioen Joe Bottom. De beide oud-gedienden uit de Amerikaanse ploeg vorm den met de 15-jarige Sharon Da- vies de grot^ attractie van de vierde Speedo Meet. Montgome ry won drie afstanden. De 100 en 200 meter vrije slag en de als extra attractie opgediende 50 meter. Met 50.85 seconden op de 100 me ter vrije slag bleef hij nog geen seconde boven de 40.99, waarmee hij wereldrecordhouder was voordat de inmiddels gestopte Zuidafrikaan Jonty Skinner daar 49.44 van maakte. Van de grote Goudse kaas die hij daarvoor in ontvangst nam, deelde de gehele Amerikaanse ploeg mee. Joe Bot tom, de andere oud-gediende, imponeerde met 55.24 seconden op de 100 meter vlinderslag al evenzeer. Kees Vervoorn, van de zomer nog finalist bij het wereld kampioenschap, nam tussen zijn tentamens door deel aan de Amersfoortse wedstrijden en bleef steken op 58.75 seconden. Bij de dames demonstreerde Sharon Davies met drie ningen waarom zij in 1978 tot Brits sportvrouw van het jaar werd gekozen. Vooral haar 4.47,67 op de 400 meter wisselslag was, de tijd van het jaar in aan merking genomen, van een ver bluffend gehalte. De 23-jarige Bottom en de een jaar oudere Jim Montgommery vor men de nieuwe trend in Amerika. Deze is erop gericht de wed strijdcarrières van de werkelijk getalenteerden te verlengen via tegemoetkomingen in trainings faciliteiten en op het financiële vlak. Dat systeem werkt zo uit stekend dat Bert Sitters er bin nen de Nederlands verhoudingen een voorstander van is geworden. Maar vooralsnog moetde bonds coach zich noodgedwongen meer bezig houden met het vinden van jong talent dan het vasthouden van de ZAGREB (ANP) - De Oostduit- se Anett Pötzsch heeft zater dagavond in Zagreb haar Eu ropese titel kunstrijden bij de dames geprolongeerd. De 18- jarige rijdster uit Karl-Marx- Stadt behield haar #t>or- sprong, die zij had genomen bij de verplichte figuren, tij dens de korte Kür op de Westduitse Dagmar Lurz. Lurz werd ondanks een val tijdens haar Kür tweede. Als derde eindigde de Zwitserse Denise Biellmann, die zich van de achtste plaats opwerk te. De Nederlandse verte genwoordigster Astrid Jan sen in de Wal eindigde op de twintigste plaats. De eindstand: 1. Anett Pötzsch (DDR) 185.90 punten - 9 plaatscijfer, 2. Dagmar Lurz (WDL) 180.78 - 22, 3. Denise Biellman (Zwi) 178.40 - 26, 4. Kristina Wege- lius (Fin) 174.90 - 36, 5. Carola Weissenberg (DDR) 169.90 - ZWOLLE - Zegge en schrijve één atleet heeft zich na twee derde van het Nederlandse Indoor Atletiekprogramma kunnen plaatsen voor de Europese kampioenschappen, die eind van deze maand in Wenen worden gehouden. Het is hoogspringer Ruud Wielart, die zonder noemenswaar dige problemen de 2.18 m overschreed, die als limiet voor de EK is gesteld. Bronstring in damfinale DORDRECHT (ANP) - LDG- dammer Evert Bronstring heeft zich gisteren verzekerd van een plaats in de eindronde om het na tionaal damkampioenschap. In de achtste ronde van de halve fi- nalestrijd dwong hij de koploper van groep 2. Jansen, een remise af, nadat hij daags tevoren De Ruiter eveneens een punt had af gesnoept. Bronstring zal naar de finale wor den vergezeld door zijn groeps genoten Jansen en De Ruiter, terwijl in groep 1 Van Aalten, Van der Wal en Hooijberg in de finale- trein stapten. De uitslagen van de achtste ronde: Groep 1: Van Aalten-Bies 2-0, Van der Wal- Van de Meerendonk, gestaakt wegens ziekte van Van de Mee rendonk, Visser-Rijkaart 1-1, Palmer-Stokkel 0-2, Van Til burg—Hooij berg 1-1 De Hoofddorper was begonnen op 2.08. Hij passeerde die hoogte, evenals 2.11, 2.14 en 2.18 in de eerste poging. Daarna probeerde hij nog zijn eigen indoorrecord te verbeteren. Dat stond en staat nog altijd op 2.22, want zijn drie pogingen om over 2.24 te zweven mislukten allen. Voor de rest van de smalle Neder landse top volgt nu nog één kans om de limieten te halen. Dat is aanstaand weekeinde wanneer in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de open Benelux kam pioenschappen op het program ma staan. Nu mag de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie te allen tijde een paar atleten uit zenden, die niet aan de eisen hebben voldaan, maar met limie ten op zak zijn er toch wat meer perspectieven. Ondanks het uitblijven van werke lijk goede tijden heerste er toch tevredenheid bij de kanshebbers. Stand: 1. Van Aalten 13, 2. Van der Wal 10 (uit zeven partijen), 3. Hooijberg 10, 4. Stokkel 9. Groep 2: Bronstring-Jansen 1-1, Scholma- Van der Borst 0-2, Capelle-Bak- ker 1-1, De Ruiter-Meijler 2-0, Mathijsen-Van Harten 1-1. Stand: 1. Jansen 12, 2. De Ruiter 11 (uit 7), 3. Bronstring 11,4. Van der Borst In Rotterdam is de baan duidelijk beter dan in Zwolle waar boven dien de samenwerking op bij voorbeeld de 1500 m volledig ontbrak. Wibo Lelieveld daar over: „Er waren geen afspraken gemaakt. Ikzelf zag nu die limiet (3.43.5) nog niet zitten. Mijn eind sprint is er nog niet. Komend weekeinde moet het lukken. Dan zullen er goede afspraken ge maakt moeten worden. Belgen of geen Belgen. Die limiet moet te halen zijn". Lelieveld werd overigens op de 1500 m verslagen door Kor Louws, die na het kampioen schap op de anderhalve kilome ter in de open lucht ook het in- door-goud in beslag nam, en Joost Borm, al was het verschil minimaal. Ook voor 800 m-loper Arno Koer- meling bevinden zich op de weg naar Wenen nog obstakels. Hij kon zaterdag zijn favoriete af stand niet winnen. Koen Gijs- bers, die normaal gesproken de 400 m loopt, won in 1.52.4. Koer- meling volgde op 0.2 seconde. Tqden die nog altijd 3 seconden van de limiet zijn verwijderd. Met Wielart, Louws, Lelieveld, Koermeling, 3 km-winnaar Joost Borm en mogelijk de nu gebles seerde Klaas Lok, lijkt de koek voor Wenen volledig geconsu meerd. De rest van de< Neder landse atleten kon zich in de Zwolse tweedaagse niet op de voorgrond plaatsen. Althans niet met prestaties, die internationaal aanvaardbaar zijn. Het bepaald niet schokkende ni veau van de nationale indoor kampioenschappen werd enigs zins omhoog gehaald door een aantal recordverbeteringen. De opvallendste was die van ver springer Rov Sedoc. Hij liet za terdagmiddag een afstand van 7.55 m opmeten en verwees daarmee het bijna 9 jaar oude in doorrecord van Jan Drent (7.50) naar de geschiedenisboeken. Se doc toonde zich nauwelijks ver rast met zijn recordverbetering, waarmee hij internationaal ech ter nog niets heeft in te brengen. „Ik heb me dit jaar veel beter voorbereid op de indoor. Nor maal richt ik me volledig op het zomerseizoen. Bovendien heb ik mijn stijl een beetje veranderd. Ik heb nu meer snelheid en een an dere hoek bij de afzet. Mijn voor naamste doel blijft echter het bui tenrecord. Dat wil ik pakken. Hoe eerder hoe liever", aldus de 24-ja- rige Amsterdammer. En dat wordt duidelijk tijd, want de bes te Nederlandse prestatie aller tq- den staat nog altijd op naam van Henk Visser en dateert van 17 september 1956... Het tweede seniorenrecord kwam op naam van de Zeeuwse Karin de Nijs. Op de 1500 m realiseerde zij een tijd van 4.28.0. Ruim 5 se conden sneller dan Elly van Hulst vorige week tijdens de open oostelijke titelstrijd. En daarmee kwam de atlete uit Terneuzen, die tijdens het vorig zomerseizoen nauwelijks in actie kwam door dat ze kort voor de Nederlandse kampioenschappen een achilles peesblessure opliep, opvallend terug. De overige vier records werden alle bij de jeugd verbeterd. Maike Persoons (AAV '36 Alphen), een B-juniore nog, stelde de tijd op de 1500 m voor A-meisjes scherper (4.37.3) en haar clubgenote Mar jan Goedhart doorbrak bij het verspringen de 6 m-barrière: 6.03. Sprinttalent Marjo Wijnbergen (ADA) evenaarde op de 60 m hor den het jeugd record in 8.8 een tijd die elektronisch werd vastge steld op 9.01, hetgeen wel een nieuwe nationale toptijd bete kende. Ruud Wielart raakte zijn nationalejeugdrecord (2.11)kwijt de aandacht op zich met Neder landse records. Tot record-prestaties kwamen de Alphense meisjes Marjan Goed hart en Maaike Persoons bij de B-junioren (15, 16 jaar). Marjan Goedhart sprong in de ver springbak voorbij de zes meter (6.03 m) terwijl Maaike Persoons op de 1500m sneller was (4 minu ten 37,3 seconden) dan andere B- meisjes in Nederland op een in- doorbaan ooit eerder waren ge gaan. Bovendien haalde Maaike Persoons nog een zilveren me daille weg op de 800 meter die zij aflegde in 2.13.1. Voor een derde prefereerde succes zorgde B-ju niore Jeanet Gelderblom op de 60m horden die zij won in 9,27 Van de Bataven-deelnemers was een hoge klassering van Koen Gijsbers voorspelbaar. Gijsbers, die de 800m prefereerde boven de 400m, hield na een pittig duel met Arno Kórmeling de eerste plaats in handen met een winnende tijd van 1.52.5 (tegen Körmeling 1.52.6). Gijsbers clubgenoot Peter Wezel kwam in deze race tot een vijfde plaats in 1.58.4 Voor nog een eerste plaats zorgde Asti Oskam op de 400m meisjes A. Na haar sterke optreden vorige week op deze afstand bij de da mes kwam dit succes ook niet geheel onverwacht. Haar win nende tijd was 59.6 sec. Zij werd in tijd echter nog overtroffen door clubgenote Sandra Dorlas die bij de jongere jeugd (meisjes B) een imponerende tijd van 59.4 sec neerzette wat een derde plaats opleverde. Eveneens in de prijzen viel Marian van Schie op de 3000 m dames: tweede in 10 minuten 15 seconden. Hiermee was voor De Bataven de medaille-oogst nog niet op want Wybo Lelieveld voegde er op de 1500 m heren nog een bronzen plak aan toe in een tijd van 3.50.5. Verder kwamen van de Leidse vereniging nog goede prestaties op de jury-lijsten voor Bram Was senaar (4de op 3000 m heren in 8.21.4), Lia Verbeek (7de op 800m in 2.18.0), Sjors Hoogeboom (3000 m jongens B in 9.32.7) en Marice Hunck (1500 m meisjes B in 5.09.4). Marathon De 32-jarige Harry Patist, lid van het Bredase Sprint, heeft zater dag in Apeldoorn de zesde Mid wintermarathon gewonnen. Hij maakte een tijd van 2 uur 22 mi nuten en 21 seconden. Het was de eerste marathon die Patist afleg de. Tweede werd Deventenaar Gerard Mentink (Daventria) in 2.22.42 en derde de Zweed Eng- wall in 2.23.58. Eerste veteraan werd Piet van Alphen van het Amsterdamse AAC die in 2.30.46 als zevende binnenkwam. Van de 1000 deelnemers zat ook Alphe- naar Rob van Schooten in de voorste gelederen. Hij werd 13de in 2.33.41. Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink van het Leidse AV Holland dwong ook respect af door de afstand af te leggen in 4.05.47. Tijdens internationale indoor-wed- strijden in het Amerikaanse Ed monton werden twee wereldre cord gevestigd. Dan Ripley haal de bij het polsstokhoogspringen een hoogte van 5.63 m en Renaldo Nehemiah brak op de 50 m hor den zijn eigen wereldrecord met 6.36 sec. Een dag eerder had de Amerikaan in Toronto het we reldrecord op de 50 yards horden gebracht op 6,04 sec. De Russin Vera Komisova heeft gisteren in Moskou het wereld-indoor-re- cord op de 60m horden dames verbeterd en gebracht op 7,89 sec. ZWOLLE - De sectie wedstrijdsport van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) doet naarstige pogingen om de open Benelux-kampiocnschappen, volgende week in Rotter dam, wat aantrekkelijker te maken door deelneming van een paar Europese toppers. Er is contact opgenomen met de natio nale bonden van Italië en Polen. De bedoeling is om de Italiaan se wereldrecordhoudster hoogspringen, Sara Simeoni, naar Rotterdam te krijgen. Bij de Poolse bond is geinformeerd naar de beschikbaarheid van Wszola (hoog), Kozakiewicz of Slu- sarski (beiden polshoog). De kans dat dit zal lukken moet ove rigens niet te groot worden geacht, want op dit moment is er op het Unie-bureau in Utrecht nog geen reactie binnen. aan Joep Elenbaas, die over 2.12 m zweefde. Met die prestatie lijkt het hoogspringen een duw in de goede richting te hebben gekre gen. Behalve Wielart en Elenbaas zitten nu ook Raymond de Vries en Eric Rollenberg boven de 2.10. De Vries sprong vorige week in Amerika, waar hij studeert, 2 11 en Rollenberg deed dat zater- Voor Zeeland was het een verheu gend weekeinde. Behalve Karin de Nijs toonde ook sprintster Els Vader dat zij op de weg terug is Tijdens de interland tegen Noor wegen in Oslo. vorig jaar, kwam ze ten val en sukkelde daarna met blessures. In Zwolle bleek zij al weer vrijwel de oude Zij won de 60 m in 7.63 voor Ellv Henzen. „En dat terwijl mijn start slecht was", bekende de atlete van Zeeland Sport. „Normaal pak ik Elly al op de eerste 20 m. Nu pas op het laatste stuk". De prestaties van het afgelopen weekeinde zullen straks op de buitenbaan eon vervolg moeten krijgen. Daarop is ook het hele trainingsschema van de Neder landse atleten afgestemd. Indoor is voor vrijwel iedereen een leuke onderbreking van de winter. Niets meer en niets minder. JAN VAN DER NAT Vollebregts winnen in Cannes CANNES (ANP) - De broers Sjoerd en Eric Vollebregt uit Warmond hebben de zesde en laatste wed strijd van de regatta onder Can nes niet eens nodig gehad voor hun eerste plaats in het eindklas sement van de Flying Dutchman- klasse. De Vollebregts startten niet omdat hun eerste plaats in het klassement al zeker was na hun winst in de vijfde race van zaterdag. Bij afwezigheid van het sterke Nederlandse duo won de Italiaan Savelli voor zijn landge noot Ferrarese en de Amerikaan Taylor. De eindstand in de FC-klassc is: 1. Vollebregt (Ned) 6 pnt., 2. Bouet (Fra) 38,1 pnt., 3. Abascal (Spa) 44 pnt., 4. Menzel (Wdl) 62,7 pnt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14