Rini van Bracht is weer helemaal terug BOB-vijftal beteugelt tempoloos Leiden Van der Looy verrassend tweede „Bollenstreek kan bij volgend jubileum op internationaal toernooi rekenen Spartaan weer naar juwelier Stamsnijder uitgeschakeld MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SASSENHEIM (GPD) - Rini van Bracht is terug. De pittige Brabander die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk zo ernstig aan zijn rechteroog gewond raakte dat hij voor goed verloren leek voor de biljartsport, haalde in Sassen- heim zijn vierde nationale titel driebanden binnen. Een schitterende come-back. ,,Ik ben verschrikkelijk blij. Ik tel dus nog altijd mee, ondanks dat slechte oog". Rini van Bracht jubelde. Hij boekte in het moordende merkwaardig verlopen toernooi een dubbele overwinning, op zichzelf en op de anderen. De 31-jarige Waalwijker is de beste man die Nederland naar het Europees kampioen schap. volgende maand in Duitsland, kan sturen. Hij bleef slechts een fractie verwijderd van zijn nationale records algemeen en partijgemiddelde. Met zijn moyenne van 1.032 en een beste partij van 40 beurten (het record is 37) is hij thans weer bijna even sterk als in zijn topjaren 1974 en 1975. Mysterieus Rini van Bracht heeft in de eivolle sporthal Wasbeek alles meege maakt: het topje van de victorie en doffe ellende. Hij had in de slopende finale tegen Joop de Wilde zijn ademhaling nauwe lijks onder controle. Uiterlijk leek hij volkomen rustig. Eigen lijk kon hem niets meer gebeuren toen hij na 30 beurten een voor sprong van 15 punten had opge bouwd. Hij wist echter dat Joop de Wilde, die in de vijfde ronde tegen Van der Smissen een droomserie van 12 had gescoord, loei-gevaarlijk was. Bovendien stond Van Bracht onder de druk van een mogelijke recordverbetering al gemeen gemiddelde (1.039). Dat leidde tot een mysterieuze inzin king. Tien nullen op rij en 36 beurten voor de laatste 20 caram boles. „Ik heb mijn les gehad. Ik ben vaak genoeg de boot in ge gaan. Daarom heb ik de hele par tij op zekerheid gespeeld. Ik moest vertragen om De Wilde vast te houden". Een te simpele verklaring voor het matige slot. Even later gaf Van Bracht toe dat hij finaal vast was komen te zitten. „Ja, ik ben hondsmoe. Dat record interes seerde me niet meer. Ik wilde al leen de titel". Fraaie oplossingen, secure snijsto- ten, mazzel-caramboles en af schuwelijke missers. De vlam mende finale (60-54 in 74 beur ten) werd de op één na slechtste van het toernooi. Maar het was spannend: biljartsport van de bovenste plank. Systeem Volgens de oude formule zou Van Bracht, die tegen Popeyus een sublieme partij van 40 beurten speelde en vervolgens dankzij een sterke eindsprint Christ van der Smissen met twee carambo les verschil terugwees, zaterdag avond al gehuldigd moeten wor den. Hij stond twee matchpunten voor op zijn rivalen en zijn moyenne was verreweg het beste. Het nieuwe systeem bepaalt ech ter dat de kampioen ook de finale moet winnen. Het gemiddelde is niet altijd meer doorslaggevend. Die wetenschap vrat aan Rini van Bracht. Hij moest nog één keer alles geven. „Gelukkig was ik mentaal uitste kend voorbereid. Had ik maar wat meer tijd. Dan zou ik presta- tief zeker een stuk verder ko- Opvallend hoog is de klassering van Eddy van de Looy. Hij stapte de arena binnen als vrijbuiter en sleepte er meteen een tweede volle Wasbeekhal, zorgvuldig aan. De Waalwijker werd nationaal kampioen plaats uit. Christ van der Smissen was in Sassenheim allerminst in zijn sas. De onttroonde titelhou der draaide een moyenne dat nog een tikkeltje boven zijn prestatie van vorig jaar ligt. Hij faalde ech ter op de beslissende momenten. „Over het hele toernooi kom ik dertien caramboles te kort. Twee tegen Van Bracht, vier tegen Van Afgang Voor Herman Popeyus werd het kampioenschap een complete af gang. De als een raket gestarte ve teraan won geen enkele partij meer en werd zonder pardon on der de tafel geveegd. Gezellig heid en wedstrijdconcentratie zijn nu eenmaal niet te combine ren. Herman Popeyus, die het toernooi meer beschouwde als een zaak van „ouwe jongens on der elkaar", nam te veel hooi op zijn keu. Hij tilde niet al te zwaar aan zijn nederlaag. „Natuurlijk is het triest, maar ik zeg alt ijd: als de kinderen maar gezond zijn. Ik kan niet spelen op die rottafels. Mooie patronen, maar daar schiet je geen donder mee op". Een zwak excuus. A propos: in Sas senheim werd gespeeld op een merk tafels waarvan Rini van Bracht vertegen u SASSENHEIM - Sportiefmaar ook financieel gezien kan de orga nisator van het Nederlands kampioenschap driebanden, het ju bilerende biljartdistrict 'De Bollenstreek' op een geslaagd kam pioenschap terugblikken. Sportief, omdat slechts één speler (Tiest Brosens) onder de degradatiegrens van de ereklasse bleef; finan cieel. omdat de toeschouwers ervoor zorgden dat de balans posi tief uitviel. Vooral wat het laatste aspect betrof keek het districtsbestuur met grote spanning naar het kampioenschap uit. Het tien jaar gele den in Noordwijk slecht bezochte kampioenschap anker kader 47II, zorgde ervoor dat de penningmeester met de nodige twijfels tegen dit kampioeiischap opkeek. Hij kan nu weer met een gerust hart gaan slapen, want ongeveer 1900 toeschouwers kwamen op het hoogtepunt van de jubileumactiviteiten af. Een aantal waar van districtsvoorzitter Jan van Breda niet had durven dromen. Aan de vooravond van het toernooi verklaarde hij zelfs dat het districtsbestuur met 1000 toeschouwers al dik tevreden zou zijn. Voornamelijk omdat er goed gespeeld werd en de spanning tot op het allerlaatste moment aanwezig bleef, passeerden in het week einde meer dan duizend toeschouwers de kassa. Zondagmiddag werd zelfs de tribune voor de kantine, die voorgaande dagen afgesloten was, gebruikt om de vele toeschouwers in de gelegen heid te stellen om de Nederlandse biljartélite aan het werk te zien. Het publiek zorgde er ook voor dat de vierduizend gulden, die nodig waren om de begroting rond te krijgen, er kwamen. De opkomst was zelfs zo groot dat het districtsbestuur nu voldoende financiële armslag heeft om wat meer te gaan doen aan het pro pageren van het bejaarden- en jeugdbiljarten. Tenslotte kon het biljartdistrict 'de Bollenstreekgisteravond ook nog de nodige lovende woorden in ontvangst nemen van burge meester Kret van Sassenheim en bondsofficial Lensen. Lensen verklaarde tijdens de sluitingsceremonie dat het biljartdis trict 'de Bollenstreek' bij een volgend jubileum op een internatio naal biljartkampioenschap kan rekenen. Dit omdat de organisa tie volgens Lensen perfect was en dat het zonde zou zijn als de nu gesmede contacten niet meer uitgebreid zouden kunnen worden. Districtsvoorzitter Jan van Breda wilde niet al te gretig op dit voorstel ingaan. "Want", zo stelde hij, "sportief gezien moet je direct ja zeggen, maar het districstsbestuur weet nu hoeveel tijd het kost om zo'n biljartevenement te organiseren. We moeten er daarom eerst nog eens heel goed over na denken". HERMAN POOS Kwalitatief werd op de laatste da gen sterk gecaramboleerd. Of fensief. Daardoor schoten de moyennes van alle deelnemers met sprongen omhoog. Alleen Tiest Brosens redde het niet. Hij bleef als enige onder de degrada tiegrens van 0.850. Het eindklassement is: 1. Van Bracht 12 9 1,035 2. Van der Looy 3. Van der Smissen 4. De Wilde 5. De Jong 0 9 0,908 8 6 0,980 8 12 0,854 6 8 0,923 6 6 0,805 (gedegr) BOKSEN - Alexis Arguello uit Ni caragua heeft gisteren zijn we reldtitel boksen in het extra-ve dergewicht (WBC-versie) behou den. Arguello versloeg zijn uitda ger Escalera door een knock out in de dertiende ronde. WIELRENNEN - Hans Koot en Ger Slot hebben gisteravond hun positie in de zesdaagse van de toekomst in Antwerpen ver sterkt. Koot en Slot reden met nog vier andere koppels naar een ronde winsten kwamen daardoor op de eerste plaats. Kampioen doet geen stap teveel en krijgt rekening gepresenteerd LEIDEN - Het is al over elven als Han Wallaart de trap in de Vijf Meihal beklimt. „En?" vraagt hij benieuwd, „wat hebben ze gedaan? Verloren. Met 100-106". Even stilte. „Oh. Nou ja, het kan gebeuren, nietwaar. Jammer". En hij spoedt zich verderop, dwars door de menigte teleurgestelde supporters, naaY het tafeltje in de verste hoek van de kantine al waar de nog steeds in zichzelf vloekende Parker-coach Hennie Blom met ongeduld op zijn assis tent zit te wachten. Om diens re laas aan te horen omtrent het door hem bijgewoonde duel tus sen de concurrenten Rotterdam en Groningen. „Een goeie, die nieuwe speler van Groningen", weet Wallaart te melden. David Brown heet-ie, een forward-cen ter, 2.04 meter en erg sterk. Het wordt weer een zware woens dag". Wat later, bij het scheiden van de markt, spreek Wallaart nog even in de verleden tijd. „Exact een jaar geleden, op 2 fe bruari, verloren we ook van BOB. We werden wél kampioen. Het stelt nu allemaal nog niet zoveel voor". Waarmee Wallaart méfar weer eens verklaarde hoe de vork nu wel precies in de steel zit. Het oog gericht op de toekomst dus, het bereiken van de laatste vier en het hopelijk prolongeren van de landstitel om wederom verzekerd te zijn van een serie wedstrijden op Europees niveau. Wel nu, het moet nogmaals ge zegd worden, Leiden was bij voorbeeld al verzekerd van een plaats bij de laatste vier en benut die 36 competitiewedstrijden vooral om een zo gunstig moge lijk uitgangspunt te bewerkstel ligen, want tenslotte bepaald de eindklassering straks het ver schil tussen uit en thuis. Alleen daarom - en ook een beetje voor het verwende supporterslegioen natuurlijk - was het vervelend dat Leiden zaterdag een niet in gecalculeerde nederlaag te slik ken kreeg van „underdog" BOB. Het verschil met Den Bosch na melijk werd zodoende zes punten en dat lijkt, met nog elf wedstrij den te gaan, onoverbrugbaar. Bovendien kroop Groningen weer wat dichterbij. Overmorgen al krijgt de ploeg van Blom evenwel de gelegenheid om de marge weer te vergroten. Al zul- Eindelijk weer zege Leiden-dames LEIDEN - De dames van Parker Leiden hebben eindelijk weer eens het genoegen van een over winning mogen smaken. In de eerste divisie won Leiden met één punt verschil van Coppens Eagles: 51-52. Het is lang geleden dat de Leidse dames een wed strijd winnend wisten af te slui ten. De ploeg kampte lange tijd met een inzinking, na een overi gens goede start van de competi tie. Het werd allemaal zo deprimerend, dat coach Baak en de Leiden- dames uit elkaar gingen. Rob aanwinst Ti de trai i het lijkt inspiratie Overigens Oostveen. de van het herenteam, ning voor rekening alsof de dames opgedaan hebben ging het tegen de Eagles op het laatste moment nog bijna fout want van de 16-35 voorsprong bij rust bleef uiteindelijk nog maai één puntje over. Genoeg evenwel voor de verdiende en o zo be geerde zege. Ineke van de Laken was topscorer met 14 punten. Nijssen Trotters bereikte gisteren de halve finale van de beker door een dubbele overwinning op Arnhem Eagles. Thuis wonnen de Leidenaars met 109-84 en uit met 72-81. Het laatste duel was veruit het mooiste, veel publiek, goede arbiters en een spannend verloop. In de eerste wedstrijd scoorde Maassen 32 punten, in het tweede treffen was Berend- sen topscorer met 18 punten. Te genstander van Nijssen Trotters is de winnaar van de ontmoeting tussen Noordkop en Lions. len de zaken dan wel héél anders aangepakt dienen te worden dan zaterdag het geval was. Het mag er dan allemaal wel niet zoveel toe doen, een beetje be schamend was het toch wel wat de kampioen presteerde tegen het enthousiaste vijfmanschap uit Oud-Beijerland. Dat in Charis Sideris wel zeker een hele slimme speler/coach heeft, in de perso nen van Ed Murphy en Mike Schulz over twee veerkrachtige Amerikanen beschikt en over de inbreng van de prima verdedi gende Paul van Solm en de nuch ter schietende Wim Benschop niet mag klagen; maar het blijven er natuurlijk altijd maar vijf. „Een bank" heeft BOB niet, als er gewisseld moet worden gaat het absoluut fout. Het was erg zwak van Leiden, dat qua spelerspo- tentieel zo ontzettend meer mo gelijkheden heeft, dat het geen kans zag om Sideris tot een der gelijke noodgreep te dwingen. Met of zonder John Washington (nog steeds geblesseerd), dat mag niets uitmaken. Sideris, het moet gezegd worden, speelde het handig. Hij had erg veel geleerd van de renpartij die twee maanden geleden in Oud- Beijerland vrij desastreus voor zijn ploeg verliep. Harder dan Leiden loop je nooit, wie een po ging waagt gaat onvoorwaarde lijk voor de bijl. Sideris, door wrocht in de materie, had zijn fout ingezien en gooide het zater dag over een heel ander boeg. Een zone om het Leidse tempo te beteugelen en zelf twintig secon- Toch moet ook hij, halverwege de tweede rondgang en bij de stand 80-76 in het voordeel van Leiden, net als het publiek gedacht heb ben: „daar gaan we weer". Toen namelijk leek het erop, dat de grote broer eidelijk wakker werd en normaal gesproken is het dan ook wel afgelopen. Bovendien liepen drie van zijn spelers met vier fouten rond en één misstap zou fataal zijn. Maar ongetwijfeld tot zijn niet geringe verbazing deed het ongemotiveerde Leiden niet die extra stap en maakte niemand die „drive" die onge twijfeld tot persoonlijke fouten geleid zou hebben. Integendeel, Leiden zelf maakte er een fouten- festival van en via 92-92 werd het. Mj x zaterdag. Mike Schulz komt zijn ploeggenoot te LEIDEN - Niemand kan LKV De Spartaan afhouden van het tien de gewestelijke kampioenschap. Dat werd gisteren weer eens dui delijk in het duel met Schevenin- gen, een ploeg die volledig ont luisterd werd. Als LKV volgende week wint van Alkmaar kan de beker opnieuw naar de juwelier. Weer een jaartal erbij. De naam kan blijven staan. Nieuwkomer Scheveningen kreeg zaterdag in het wederom goed gevulde clublokaal een flink lesje in gewichtheffen. Zelfs zonder troeven als Herman Filippo, John ten Brinke, Sam Holswildcr en Dirk van 't Riet toonden de Lei denaars zich oppermachtig. Het verschil liep uiteindelijk bijna op tot 200 kilo. Al was dat dan ietwat vertekend. De Scheveninger Zabala namelijk viel volledig door de mand bij het onderdeel stoten. In z(jn presti- gestrijd met veteraan Theo San ders liet hij zich ertoe verleiden om 130 kilo aan te laten slaan. Het bleek een onmogelijke opgave met als gevolg, dat hij met lege handen bleef staan. Lachend bracht Sanders daarna 142'/2 kilo omhoog, Zabala droop verslagen af. Niet alleen Sanders weerde zich goed, ook de jeugdige talenten Rob Wansink en Peter Keizer kwamen prima voor de dag. Wan sink kwam tot 70-95 en Keijzertot 85-105. Een ruime voldoende voor de nationale jeugdkam pioenen. Arie Swagers deed het, na zijn blessure rustig aan. Hij kwam tot 90-120 en faalde slechts eenmaal. Bart Zwart tenslotte le verde gedegen werk af met zijn 92th-120. Hij hoefde niet tot het uiterste te gaan Zaterdag treed LKV De Spartaan in Alkmaar tegen de club van die naam aan voor het beslissende duel. De Leidenaars nemen geen risico en komen met de sterkste opstelling binnen de lijnen. Dus met Theo Sanders, John ten Brinke, Herman Filippo, Dirk van 't Riet en Sam Holswilder. Arie Swagers wordt achter de hand gehouden. den de tijd nemen om een aanval af te ronden. De laatste tijd toch al zo moeilijk op gang komende Leidse machine hapte inderdaad in de het visje dat de lepe Sideris uitgooide en schakelde Lastebos nog een versnelling terug. Drie „flitsen" in de eerste helft zorg den even zoveel keer voor „wat licht" tussen de beide ploegen, maar in de periode van slaap wandelen die elke opleving volg de kroop het uitstekend schie tende BOB telkens weer terug. Met voldoening keek Sideris bij rust naar het scorebord: 56-57. En hij was nog lang niet moe ook met nog twee minuten te gaan, 96-100 voor BOB. De demarrage die de licht geblesseerde Plaat toen wilde inzetten kwam te laat. BOB liet zich niet verleiden, hield het hoofd koel en rondde via top schutter Murphy en topreboun- der Schulz de zaak bekwaam af: 100-106. „Leuk hé, zo'n succes je", vertelde Sideris net toen Han Wallaart binnenkwam. Zeker wel AD VAN KAAM Scores Leiden: Collins 34, Plaat 22, Bruinsma 12, Kip 12, Woudstra 8, Van Rooden 6, Oostveen 6. BOB: Murphy 39, Schulz 34, Van Solm 16, Benschop 15. HAGENDORF (ANP) - De Neder landse kampioen veldrijden, Hennie Stamsnijder, die vorige week tweede werd bij de wereld kampioenschappen, is gisteren bij een wedstrijd in het Zwitserse Hagendorf ten val gekomen en scheurde daarbij zijn kruisban den. Hij is daardoor voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Zaterdag nog eindigde Stamsnijder in een veldrit in Grenchen, die was bedoeld als revanche voor het wereldkampioenschap, als vierde. Verrassend winnaar werd de Belgische amateur, Roland Liboton, die de Zwitserse we reldkampioen bij de profs, Albert Zweifel, versloeg. De ploeg, die Nederland gaat verte genwoordigen bij het wereld kampioenschap veldrijden voor junioren, dat op 18 februari in Villaganca de Ordizia (Spanje) wordt gehouden, bestaat uit Jan Harings, Nico Verhoeven en Johnny Arends. Reserve is Peter Hoffmans.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11