Raad van Europa is tegen verjaring oorlogsmisdaden i Japanners in uiterste verwarring door D-day AMERIKAANS LEGER VERTOONT GEBREKEN Chomeini wil nog steeds niet praten met Baktiar Voorstel Nederlands kamerlid aangenomen Zo doet u het goed als afzender. Egypte wil Israël wel olie leveren ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 PAGINA 9 Vrijgegeven Amerikaanse documenten tonen aan: WASHINGTON (AP) - Zelfs jp het mo ment dat in 1944 op D-day de geallieer de troepen in Normandië aan land stormden, deelde de Japanse ambas sadeur in Berlijn het bewind in Tokio mee dat de invasie in Euopa nog wel enige tijd zou uitblijven. Dit blijkt uit documenten die in Washington open baar zijn gemaakt. Het Amerikaanse nationale archief heeft meer dan 4000 pagina's van voorheen geheim materiaal vrijgegeven, voor namelijk betrekking hebbend op de projecten waarmee de geallieerde des kundigen de geheime codes van de Duitsers en de Japanners doorbraken. Schriftelijk materiaal over onderschepte Japanse radioboodschappen geeft aan dat Hitier zijn Japanse bondgenoten had geïnformeerd dat de invasie, die inmiddels onderweg was, voorlopig nog niet plaats zou vinden. Ook zou uit de documenten blijken dat Hitier een mobiele defensie aan het opbouwen was tegen de Amerikaanse en Britse strijdkrachten in Italië en een nieuwe aanval op de Sowjet-Unie aan het voorbereiden zou zijn. De dag na D-dag 7 juni 1944, veranderde de toon van de berichten van de Japan se gezant in Berlijn aan Tokio ziende rogen. Hij maakte melding van de gra- naataanvallen op Normandië en de landing van mariniers. Het duurde een peer dagen voordat de slag van de in vasie verwerkt was. De gepubliceerde documenten vertonen hier en daar enkele grote blanke plek ken. Dat zijn die gedeeltes die door de Amerikaanse veiligheidsdienst gecen sureerd zijn. Een pakket van Japanse diplomatieke berichten onthulde dat er met de Sowjet-Unie besprekingen gaande wa ren over het sluiten van een niet-aan- valsverdrag. De Russen deden dit aan bod in ruil voor het zuidelijke deel van het eiland Sachalin dat toen door de beide landen bezet was. Een ander voorstel zou zijn dat de Russen zich neutraal zouden opstellen wanneer de Japanners hun vermeende rechten op het noordelijke deel van het eiland zouden laten varen. Zoals het gelopen is, verklaarde de Sow jet-Unie Japan de oorlog tegen het ein de van de oorlog zodat Rusland nu ge heel Sachalin bezet. Uit andere berich ten van de Japanners in Berlijn blijkt dat de Russen pogingen in het werk hebben gesteld om Zweden, dat neu traal bleef in de oorlog, toestemming te doen verlenen om Russische troepen Zweeds grondgebied te laten betreden voor een invasie samen met een Britse marine-aanval op Noorwegen. Het re sultaat zou dan geweest zijn dat de in gang tot de Baltische Zee beheerst zou worden door Engeland, Zweden en de Sowjet-Unie. Eerder had Zweden Duitse troepen toe gestaan om in verzegelde treinen Zweeds grondgebied_te doorkruisen. maar van het verzoek van de Russen is later nog weinig gehoord. Het vrijgegeven materiaal onthult ook dat het Amerikaanse zevende leger dat in augustus 1944 een invasie pleegde in Zuid Frankrijk, in hoge mate de infor matie uit de afgeluisterde berichten tot steun had. Kort na de landing stond het leger voor de keuze hoe snel op te ruk ken. Men vreesde voor een Duitse te genaanval. Op grond van de onder schepte informatie besloot men de zich terugtrekkende Duitsers te achtervol gen. Later, na het grote Duitse offensief van december 1944, ontvingen de geal lieerden informatie dat er aanval op stapel lag. Dankzij het derscheppen van de berichten was 1 mogelijk de exacte plaats van de aan val te lokaliseren, namelijk ten westen van het Harz gebergte. Op basis van deze informatie werd het gebied ver sterkt en toen op 1 januari 1945 de voorgenomen klap viel, stortten de Duitse inspanningen totaal in. Uit weer ander materiaal valt op te ma ken dat de Verenigde Staten zoge naamde informatie doorgegeven had den aan Duitse spionnen die werkzaam waren in New York en Baltimore. Een van de onverklaarbare raadsels in de documenten was bijvoorbeeld ook het feit dat enkele Duitse spionnen in de V.S. doorgingen met het Verzenden van berichten tot aan 2 juni 1945 toe, bijna een maand nadat Duitsland defi nitief verslagen was. ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen op z'n Frans. -;rV< :C:.rVv.-v'" -;-v? Lb.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind" STRAATSBURG (ANP) - De assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren in Straatsburg de 21 bij de raad aangesloten landen gevraagd oorlogsmisdaden niet te la ten verjaren, en de minstens 3.000 tot 10.000 zware oor logsmisdadigers die nog vrij rond lopen op te sporen en te bestraffen. Het verzoek was in het bijzonder gericht aan West-Duits- land, waar de verjaringstermijn 31 december a.s. afloopt. De Bondsrepubliek werd niet met name genoemd in de op initiatief van het Nederlandse PvdA kamerlid Piet Stoffelen gedane uitspraak. Tot nu toe heeft slechts één land, Frankrijk, de conventie getekend waarin staat dat oorlogsmisda den niet mogen verjaren. De Ne derlandse regering stelde zich tot voor kort op het standpunt dat zij de conventie niet behoefde te te kenen omdat in Nederland oor logsmisdaden niet verjaren. In Straatsburg werd gezegd dat Ne derland tot nu toe niet heeft wil len tekenen omdat de regering over aanwijzingen beschikte dat West-Duitsland een dergelijk be sluit niet zou toejuichen. Thans zou Nederland, mede onder druk van de Tweede Kamer, tot de overtuiging zijn gekomen dat van ondertekening een zekere voor beeldwerking zou uitgaan. In West-Duitsland overweegt de socialistische SPD een initiatief wetsontwerp in te dienen om het zij veijaripg onmogelijk te ma ken, hetzij de termijn waarbin nen oorlogsmisdadigers kunnen worden vervolgd opnieuw te verlengen (zoals al in 1965 en 1969 is gebeurd). Het is echter zeer de vraag of een dergelijk wetsontwerp de vereis te meerderheid krijgt. In de as semblee van de Raad van Europa behoorden de Westduitse Chris ten-Democraten tot de minstens acht afgevaardigden die tegen de oproep stemden om de conventie te tekenen, en bleek een West duitse socialist 'tot de stemont- houders te behoren. Speciale lijst De assemblee vroeg de regeringen van de Raad van Europa ook, een speciale lijst van wegens misda den tegen de menselijkheid ge zochte personen op te stellen, na te gaan of in elk land een speciale officier van justitie voor het ver volgen en bestraffen van oor logsmisdadigers kan worden be noemd, en in het algemeen con tacten tussen opsporingsautori teiten, en de snelle uitwisseling van gegevens, zo veel mogelijk te vergemakkelij ken. Stoffelen had er sterk de nadruk op gelegd dat het niet gaat om wraak, dat de kwestie van verja ring niet alleen West-Duitsland, maar ook andere landen, als Ne derland, aangaat, maar dat het zulke afschuwelijke misdaden betreft dat zij eenvoudig niet on gestraft mogen blijven. Oorlogs misdaden zijn niet alleen tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar in bijna elke oorlog begaan. Van het niet laten verjaren van misdaden tegen de menselijk heid gaat een preventieve wer king uit, aldus Stoffelen. Fascis me en neo-fascisme vormen een constante bedreiging en steken in diverse Westeuropese landen de kop weer op. "De situatie is niet dramatisch, maar wij moeten ons het gevaar bewust zijn en in elk geval nazimisdadigers ver hinderen deze fascistische of neo- fascistische activiteit aan te moe digen". Mengele Het Tweede Kamerlid Joop Voogd (PvdA), een van de weinigen die met zoveel woorden zei dat er in kampen als Auschwitz, Treblin- ka, Sobibor etc. meer dan ander half miljoen oorlogsmisdadigers zijn geweest "van wie minder dan 12.000 zijn bestraft", noemde het "een onverdraaglijke gedachte dat een misdadiger als kamparts Mengele, als vrij man naar zijn land zou kunnen terugkeren en beweren dat Auschwitz nooit heeft bestaan". JAKARTA (GPD) - De Australi sche regering zal geen toestem ming geven aan de KLM om goedkope tarieven in te voeren op de lijn Amsterdam-Sydney zolang er nog geen overeenkomst is bereikt over de andere geschil punten zoals het maximale aantal van 195 passagiers dat de KLM per vlucht mag vervoeren. Dit is door de Australische minister van transport, Nixon, bekend gemaakt in Canberra. ADVERTENTIE TEHERAN - Een complete chaos was het gisteren op de luchthaven van Teheran waar talloze buitenland trachtten te vluchten uit vrees voor mogelijke gewelddadigheden rond de machtsstrijd tussen Chomeini en Baktiar. COC IA1.'.i pttpost (Van onze speciale verslaggever) TEHERAN - De Iraanse regering en oppositieleider Chomeini zijn gisteren geen stap dichter bij el kaar gekomen. Premier Baktiar nodigde via Radio Teheran de ayatollah uit voor een gesprek om tot een oplossing van de politieke en economische crisis in Iran te komen. Een woordvoerder van Chomeini herhaalde het oude standpunt van de ayatollah: er komt geen ontmoeting tussen Baktiar en Chomeini zolang de premier weigert af te treden. Baktiars kabinet kwam gisteren nog geisoleerder te staan doordat de ayatollah de meningsver schillen met het Nationaal Front, waarin de burgerlijke oppositie partijen zijn verenigd, uitpraatte. Na een gesprek van enkele uren tussen Chomeini en Nationaal Front-voorzitter Sanjabi ver klaarde Sanjabi dat er geen ver schillende standpunten meer be staan over de toekomstige staatsinrichting van Iran. In Teheran verluidt dat de regering- Baktiar van plan is ieder lid van de door Chomeini te volutionaire Raad te arresteren zodra de namen bekend zijn. Baktiar zei gisteren in een door Radio Monte Carlo uitgezonden interview dat hij de „tegenrege ring" van Chomeini zoveel mo gelijk zal negeren. „Er komt ech ter een tijd waarop iemand „nee" moet zeggen". De door de sjah aangestelde premier dreigde op nieuw met harde acties van het leger wanneer politieke tegen standers zouden doorgaan met het werpen van bommen naar banken en openbare gebouwen. Volgens Baktiar heeft de rege ring voldoende controle op het leger om een militaire staats greep tegen te gaan. De positie van Baktiar lijkt boven dien verder verzwakt nu opnieuw veertig leden van de Majlis, het door de sjah benoemde parle ment, hebben gezegd bereid te zijn af te treden om plaats te ma ken voor democratisch gekozen afgevaardigden. Gisteravond zou een tiental leden daadwerkelijk ontslag hebben aangeboden, on danks dreigementen van een rechtse terreurorganisatie dat ie der aftredend parlementslid en toekomstige leden van Chomei- ni's Revolutionaire Raad zullen worden vermoord. Volgens vele geruchten zou ook opnieuw een lid van de Regent- schapsraad, de raad die de sjah als staatshoofd „tijdelijk" ver vangt, zijn afgetreden. In de stra ten van Teheran was het gisteren vrij rustig, voornamelijk omdat de regering voor drie dagen, tot en met vandaag een versoepeling van de noodtoestand heeft afge kondigd, waardoor demonstra ties en samenscholingen niet verboden zijn. Alle overige bepa lingen blijven echter wel van kracht. Voor morgen zijn op nieuw demonstraties aangekon digd, zowel van aanhangers als tegenstanders van de regering. Veel zal daarom afhangen van de drie dagen die Chomeini in Tehe ran denkt door te brengen en hoe de besprekingen met de ver schillende politieke krachten zullen verlopen. CAIRO (AFP) - President Sadat van Egypte heeft bekendge maakt dat zijn land olie zal leve ren aan Iraël tegen de internatio nale marktprijs. In zijn geboortedorp Mit Aboel kom zei Sadat dat hij goedgun stig had gereageerd op een ver zoek van Israël olie uit Sinai te mogen blijven betrekken, nadat het schiereiland aan Egypte is te ruggegeven. Ondervraagd over het effect van de gebeurtenissen in Iran op het olievraagstuk tussen Egypte en Israël, zei president Sadat: „Ten aanzien van dit onderwerp be staat er tussen ons geen verschil van mening, het belangrijkste is de volgende stap in de vredesbe sprekingen". Iran was tot nu toe een belangrijk olieleverancier van Israel, maar de Ajatollah Chomeini heeft ge zegd dat hij Israel (en Zuid-Afri- ka)van de lijst van klantenlanden zal afvoeren. Vrachtwagens aan Iraanse grens kunnen weer rijden DEN HAAG (ANP/DPA/Reuter) - De al weken lang wachtende vrachtwagenchauffeurs aan de grens van Turkije en Iran rijden sinds gisteren weer. De Turkse autoriteiten hebben een aantal formaliteiten overboord gezet om de ongeveer 1000 vrachtwagens zo snel mogelijk de grens over te krijgen. Aan de Turks-Iraanse grens stond een konvooi van naar schatting duizend vrachtwagens met een totale lengte van ongeveer 60 ki lometer. In verband met de span ningen in Iran zelf en stakingen van Iraanse douaniers konden de wagens niet verder. Onder de chauffeurs bevonden zich ook Nederlanders, van wie het juiste aantal niet bekend is. Woensdag sloeg de internationale transport organisatie alarm toen bleek dat een aantal chauffeurs in moeilijkheden dreigde te komen - sommigen stonden al weken aan de grens - door gebrek aan voedsel. Volgens de organisatie waren de chauffeurs ook bang aangevallen te worden door de monstrerende Iranezen. In Iran zelf ziften ook nog chauf feurs vast, onder wie een aantal Nederlanders. Nog niet bekend is of zij ook op korte termijn het land kunnen verlaten. Stiptheidsactie SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse luchtvaartmaatschappij en ondervinden sinds enige tijd weer hinder van stiptheidsacties van Spaanse verkeersleiders. Met name Martinair heeft van deze acties nogal wat hinder onder vonden. Tot twee maal toe moes ten vliegtuigen, die onderweg waren naar de Canarische Eilan den, uitwijken. (Van t correspondent) WASHINGTON - Het debat over de Amerikaanse defensiebegro ting - dat zich voorlopig nog af speelt voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten - heeft een interessant en nogal onthutsend feit aan het licht gebracht: be langrijke onderdelen van het Amerikaanse oorlogsapparaat zijn niet opgewassen tegen de ei sen van een conventionele strijd van enigszins langere duur. Een dergelijk conflict zou zich vol gens de algemene krijgskundige veronderstellingen met name in Europa kunnen voordoen. De schrikbarende tekortkomingen zijn aan de dag getreden tijdens een geheime oefening, waarbij zowel militair personeel als bur- gerlijke instanties waren betrok ken onder de codenameij "Nifty Nuggef'.fn "Rex-78", begin ok tober. De oefening zou, op schaal wel te verstaan, de meest om vangrijke mobilisering beproe ven van Amerika's oorlogsma chinerie sinds de Tweede We reldoorlog. De conclusies waren allerminst bemoedigend. Afgezien van alle wapens die een uiterst gevorder de technologie vergen, zoals de "slimme bommen" en de strate- gische wapens, werden ernstige twijfels opgeworpen over de tij dige bevoorrading met eenvou diger explosieven, zoals kogels, bommen en granaten. Amerika zou niet langer de industriële ca paciteit hebben om op grote schaal het kruit te produceren dat in kogels en bommen wordt ge bruikt, aangezien er nauwelijks meer bedrijven zijn die deze "ou derwetse" grondstoffen vervaar digen, sinds de bewapeningsin dustrie zich heeft toegespitst op andere technieken die profijtelij ker zijn. Het Amerikaanse vrijwilligers le ger vertoont enorme tekortko mingen in reserves. Hoewel er geen grootscheepse mobilisatie van troepen plaatsvond, maar slechts vertegenwoordigers van eenheden werden opgeroepen om de paraatheid te bepalen, kwam het Pentagon tot de conclusie dat vele reserveëenhe- den te laat zouden aankomen, met een tekort aan manschappen en zonder duidelijke voorstelling van hun oorlogstaak. Met het oog daarop hebben de chefs van sta ven recentelijk opgeroepen tot al thans een gedeeltelijke invoering van de dienstplicht. De registra tie van dienstplichtigen was een belangrijk knelpunt, omdat dit het reservoir aan mankracht moet vastleggen. Zolang de adressen niet eens bekend zijn, kunnen plannen nauwelijks worden gemaakt. De minister van defensie, Harold Brown, voorziet nu een combina tie van een vrijwilligersleger en registratie van dienstplichtigen, maar hij is geen voorstander van de herinvoering van de dienst plicht, een maatregel die bijzon der onpopulair zou zijn na het Amerikaanse falen in Vietnam, waar omstreeks 45.000 Amerika nen zonder enig resultaat van be tekenis het leven hebben gelaten, terwille van een mislukt politiek machtsspel. De civiele kant van de oefening had ten doel aan te tonen hoe bijvoor beeld de ministeries van handel, vervoer en energie alsmede privéondernemingen zich tegen over een langdurige mobilisatie zouden opstellen. Wat het ver voer betreft was dit een teleur stelling: het bleek bijzonder moeilijk het burgertransport in te passen in het militaire transport. De tekortkomingen die "Nifty Nugget" en "Rex-78" aan het licht hebben gebracht hebben al geleid tot wijzigingen in de bud get-voorstellen en zullen nog tot andere maatregelen leiden, zodra de resultaten van de oefening volledig zijn bestudeerd. Het is waarschijnlijk dat de Verenigde Staten uiteindelijk zullen beslui ten dat een vrijwilligersleger niet toereikend is om de behoeften van de westelijke verdediging te dekken. Dit alles kan gemakkelijk worden ondergebracht in de filosofie van Carter en Brown dat de Verenig de Staten momenteel vooral be hoefte hebben aan aantallen, in plaats van kwaliteitsoverwicht, wat betreft oppervlakteschepen, onderzeeërs en vliegtuigen. Deze visie wordt door veel militaire leiders niet gedeeld. Ook in het Congres bestaan tegen deze op- De defensiebegroting wordt een van de belangrijkste wrijvings punten in het Congres, mede omdat senator Edward Kennedy, een man met wie Carter met het oog op een eventuele herverkie zing in 1980 duchtig rekening moet houden, de administratie ervan heeft beschuldigd dat de defensiebegroting niet met 3,1 reële procenten stijgt zoals de re gering zegt, maar met meer dan 4 procent. Kennedy vindt daarom dat meer geld aan sociale pro gramma's kan worden besteed en dat de 3 procent verhoging van de defensiebegroting die Carter zijn NAVO-partners in het vooruit zicht heeft gesteld, dan toch nog haalbaar is. De Amerikaanse de fensiebegroting beslaat zo onge veer een kwart van de totale be groting. 4 t Edward Kennedy - beschuldiging -

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9